Jump to content

Moto Zajednica

Servis amortizera

Recommended Posts

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

 

Skidam kapu majstore!!!! Zadivljen...l :)

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Hvala,nemoj, ladno je; dalekooo sam ja od majstora ;)

 

 

 

Djunto druze, izvini sto ranije nisam video ovu temu i ujedno hvala sto si opisao servisiranje amortizera sa mog Zelenka. 

Zelenko ima zamerku jer si njegovom amortizeru posvetio najmanje opisa u odnosu na ostale, ali izdrazao je muski. 

 

Kada ti rboban kaze "skidam kapu majstore", onda si Ti majstor, najmanje!  Bez namere da te hvalim u tvojoj temi, ali ce tako izgledati, moje najiskrenije misljenje je da si ti inzinjer koji se ne libi da uzme alat i isprlja ruke. To ce svako reci ko je dosao u kontakt sa tobom, a oni koji ne kazu, sigurno tako misle.

 

Dakle,  amortizer na Zelenku fercera besprekorno (pu,pu) posle 10 meseci i polse predjenih 2500 kilometara, pola asfalt / pola offroad. 

 

Hvala jos jednom i da te podsetim da nam se blizi godisnji servis. ;)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vikend motociklista, 676 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda pantheon 125..

Postovanje za rad..postoji li sansa da odradimo amortizer na gsxr 600 2002g..koliko vremenski bi to trajalo jer vec imam uplacen termin na navaku za 26.4..?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

 

 

Skidam kapu majstore!!!! Zadivljen...l :)

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Hvala,nemoj, ladno je; dalekooo sam ja od majstora ;)

 

 

 

-Djunto druze, izvini sto ranije nisam video ovu temu i ujedno hvala sto si opisao servisiranje amortizera sa mog Zelenka. 

Zelenko ima zamerku jer si njegovom amortizeru posvetio najmanje opisa u odnosu na ostale, ali izdrazao je muski. 

 

-Kada ti rboban kaze "skidam kapu majstore", onda si Ti majstor, najmanje!  Bez namere da te hvalim u tvojoj temi, ali ce tako izgledati, moje najiskrenije misljenje je da si ti inzinjer koji se ne libi da uzme alat i isprlja ruke. To ce svako reci ko je dosao u kontakt sa tobom, a oni koji ne kazu, sigurno tako misle.

 

Dakle,  amortizer na Zelenku fercera besprekorno (pu,pu) posle 10 meseci i polse predjenih 2500 kilometara, pola asfalt / pola offroad. 

 

-Hvala jos jednom i da te podsetim da nam se blizi godisnji servis. ;)

 

 

-Primam izvinjenje iako nema zašta. Slika ima stotinak ali su objavljene samo značajnije odnosno indikativnije u smislu šta se  sve dešava u amortizeru, šta je potrebno i moguće uraditi. Nadovezaću se na post Simona69 bez da obezvređujem ičiji rad. WP daje dosta dobre servisne instrukcije a može se naći dosta forumskih tema i klipova na Youtube-u,no nije baš sve to tako kako se publikuje jer niko neće da seče granu na kojoj sedi; nalazio sam komentare da postoji razlika između diy reparacije i ovlašćene. Ako se sećaš Busmen, sa negodovanjem si prihvatio moje odlaganje starta na tvoju prelepu turu jer nisam bio zadovoljan ponašanjem amortizera urađenog po uputstvu i ponovo ga uradio al po mom. Napomenuo sam nešto slično za reparaciju KTM-ovog amortizera. Da ne ispadne da sam Bizmark, zahvaljujući svom  učitelju dobio sam privatnu inženjersku prizvodnu tehničku dokmuntaciju o amortizerima uopšte i pošto imam neko predznanjce o vešanju relativno lako se snalazim sa svim parametrima.

 

-Razmišljam i pristupam inženjerski uvek i zanatski rad mora da bude u tim okvirima sa težnjom ka maksimalno mogućem, majstorisanje po sistemu, može da prođe, ne pije vodu. Naravno, ima frljoka ali sve to nekako mora da se uklaviri sa strukom. Hvala ti na lepom mišljenju, danas mi je žao što sam pobego sa Mehanike na PMF-u zbog matiša ali imam drugare inženjere sa kojima se prvo ismejemo mojim idejama a onda diskutujemo na ispravan način.

 

-Drago mi je da si usvojio ono što piše u manualu za tvoj motor a koji sam dobio od tebe, ali će redovan servis da malo sačeka, moraš da središ viljušku jer luftovi u njoj su pogubni za amortizer, ležajevi i slična kruta veza u aksijalnom pravcu nisu ni malo telerantna na bočne pritiske i strada osovina.

 

111kawasaki_KLX650_motorcycle_service_ma

 

Da ne bude pogrešnog razumevanja, masti sa molibdenom, popularno grafitne, nisu prihvatljive za ležajeve koji se vrte. U uški amortizera se klate desetinu stepeni kruga i u takvim slučajevima standradna mast za ležajeve biva istisnuta vrlo brzo i rolnice rade na suvo između sebe i košuljice pa je zato moly tu činkovit jer upravo on sprečava kontakt metal na metal. Lično bih radije stavio takozvanu belu ili "marine" mast koja je vrlo gelasta i formira nešto nalik sedlo.

 

@Aćimo, Gvozdene i  Spajk, svaki amortizer može da se reparira čak i oni koji nisu predviđeni i na oko ne rasklopivi kao što su pertlovani, samo je pitanje vremena, zezanja i para. Početna postavka teme se vremenom pretvorila u nešto sasvim drugo i ne bih želeo da do kraja bude komercijalizovana jer je to uostalom i u suprotnosti sa forumskim redom, a sam nisam načisto da li bih se uskom moto mehanikom bavio profesionalnije bez obzira na nalepnicu. Ako rešim, postaviću oglasnu temu pa Vas molim da, bar ne javno, ne govorimo o novcu. Takođe sam u nekom narednom periodu uopšteno prezauzet a i moja makina predugo stoji po kutijama, red je da se i ja malo provozam. Zaista mi je žao Spajk, jednostavno mislim da ne mogu da ti izađem u susret ovog časa. I hvala svima na poverenju.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vikend motociklista, 676 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda pantheon 125..

u redu je,videcu da dopumpam azot za ovaj put..bilo bi dobro da imamo nekog ko bi radio ovako dobro i pedantno amortizere jer svi majstori beze od toga...  :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Pošteno. Aj sklapaj bedeviju pa se družimo negde usput a ne po garažama.

 

Nikako drugojačije, moja neažurnost u postovanju kazuje sve, biće svega nadam se.

 

u redu je,videcu da dopumpam azot za ovaj put..bilo bi dobro da imamo nekog ko bi radio ovako dobro i pedantno amortizere jer svi majstori beze od toga...  :takoje:

 

Za prvu pomoć možeš i vazduh da duneš. Ako osećaš da amortizer ne uliva sigurnost i da je trkanje sa takvim rizično, da se čujemo iza utorka al bez obaveze.

 

Kad se pročita naznaka iz manuala za tvoj motor, "do not attemt...", retko ko će da se okuraži.

 

SUZUKI_zpslirdn6d5.jpg

 

Servisiranje jeste pipav posao i zahteva živce ko brodske sajle, sterilnu pedantnost i mogućnost ultra precizne dorade jer gotovo da ne može da prođe bez nje, a tek da ne govorim nužnim modifikacijama. Amortizer sa pljeskavicama je Hornetov, rađen za drugara uoči Uskrsa, obećao sam mu pa mi nije grešna duša, sve spremno, očišćeno i podmazano, čisto sklapanje do roštilja u noć je trajalo više od 5 sati a daleko sam od bangavog. Klip od dvadesetak minuta samo postoji na Youtube-u, odnosno na filmu. Kad se sabere prost rad, bez mozganja i obrade, za to utrošeno vreme se običnim zanatskim majstorijama može zaraditi kudikamo više bez da boli glava. U trošakove mi se priznaje samo jedna pljeska tako da sam čak i u čistom gubitku. :stabre:  

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2296 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar

Kao sto je Djunta rekao, skoro svaki amortizer moze da se servisira samo je pitanje hoce li ici lakse ili uz mnogo muke.

Prava stvar je kada se vec otvori poigrati se sa hidraulikom i poboljsati je. Izvrsiti odredjenu promenu na shim-stack-u ali kao sto ste i sami rekli u Srbiji je to ne isplatljivo.

Kada sam ja razmisljao da li da se bavim time, reparacija amortizera u inostranstvu je iznosila oko 150 eura. Znao sam da prosecan Srbin nema za gorivo i kvalitetnu opremu a kamoli da da za servis amortizera,....

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Došlo je neko jeftino vreme kako u materijalnom tako  u duhovnom. Koliko znam, podešavanje za određenu pistu kod Ohlinsa u Austriji košta 500€, redovna čista zamena ulja i gasa ne košta relativno puno ali sve prego toga i te kako, znači svaki delić koji se menja drastično diže cenu a po pravilu se ne menjaju pojidinačno već ide recimo cela glava ili set šimova sa klipom, a o modifikaciji nema govora već se kupuje drugi amortizer. U Srbiji i svaka pomisao na nešto dobro je jeres tako da od dobra posla nema ništa a kamoli igranje sa stakovima, to je inače za uzak krug takmičara i entuzijasta, lično nemam ambicije da se time majem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Amortizer od Horneta 900 prešao svega 24K, vlasništvo jedinog "krivca" što sam ja danas između dva točka, http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/75499-crash-bars-servis-seba/?p=1209084 .

 

Amortizer spolja u perfektnom stanju,

 

01_zpsinzvivck.jpg

 

naravno suv al "naravskije" bez funkcije, otprilike 20% količine ulja je nedostajalo, a pritisak gasa nije uočen,

 

02_zpsbco0sisl.jpg

 

a i ovaj model je tumbe konstruisan slično amortizeru AT i degradira se brže nego što bi trebalo.

 

03_zpsvlfuixir.jpg

 

Sebin motor je ceo u srebrnim detaljima tako da je ovo žutilo baš odudaralo,

 

04_zpsmnzoapw2.jpg

 

pripremljeno i prepolirano za galvanizaciju,

 

05_zpskwxpg4ct.jpg

 

urađeno.

 

06_zpsiws7kzhi.jpg

 

Na osovini nema ni najmanjeg risića, poliranje čisto radi reda na poklonjenom mi mini drebangu sa frezom,

 

07_zpsupcr9kfb.jpg

 

Obavezno presklapanje klipa,

 

08_zps3gfetymr.jpg

 

igla za podešavanje sa tragovima početne korozije usled starosti ulja, nekako se tu uvek prvo pojavljuje i kod nekih amortizera podešavači vremenom izgube svoj uticaj i  jednostavno nema trimovanja, ovde to nije slučaj.

 

09_zpsddrfq3z2.jpg

 

U hidraulici sve valja da bude sterilno i svaki deo po pranju i podmazivanju se štiti od atmosferije,

 

10_zps02rl4pp7.jpg

 

bez obzira što odmah sledi sklapanje.

 

11_zpshq09fws9.jpg

 

Pakuje se kontra redosledom i vrlo je važno ispioštovati ga, nosač opruge podmazan "marine" mašću da bi se pred sabijanje opruge moglo što lakše uraditi shodno promeni opterećenja, sam il sa suvozačicom,

 

12_zpsqenthxw9.jpg

 

Konačno zatvaranje, stavljen tanjirasti ležaj i nadodata spoljna prašnjara tako da nema više konstruktivnog džepa za taloženje prljavštine koja oštećuje osovinu.

 

13_zpstsxb05tx.jpg

 

Preostala količina u menzuri,

 

14_zpsgjb7gz58.jpg

 

i gas za čiji pritisak nemam fabrički podatak ali se do njega dolazi drugim načinom.

 

15_zpsmm8ccwtl.jpg

 

Amortizer je rađen dan uoči velikog petka zarad obećanja za sutrašnju vožnju, trajao do iza ponoći pa je usledio dodatak ne kršeći  post jer je posao otpočet predhodnog dana.  Kako je sam amortizer konstruktivno prepravljen bilo je potrebno neko vreme ekspoloatacije da se rezultat dokaže u praksi. Uz sevisiranje prednjeg vešanja napunjenog istim uljem mororcikl se perfektno ponaša, skreće, leži, prav na koćenju, ne udara ni na oštrim rupama, a nada sve subjektivni osećaj zadovoljstva i sigurnosti je stalan.

 



 



Fali najbitnija slika, nista od posla ne bi bilo bez pljeski :)

 

Ne fale sličice nego pljeskavice.

 

IMG_20150410_004537_zpstyverlrn.jpg

 

 

.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

U nekliko postova biće prikazano još nekoliko tipova amortizera i karakterističnih detalja. Honda ST Pan Evropa, oko 50K u besprekornom stanju.  Po rečima Nikole motor je bio nestabilan na neravninama u zavoju, naročito pod punim opterećenjem. Motor je prazan težak oko 330 kila po podacima sa neta, mnogi se žale da im je motor premekan i da često "botomuje", štosuje. Na njemu je Showin amortizer, takozvani "twin tube", koji je jednosmeran, radi samo na izvlačenje, dok sabijanje nosi samo opruga koja je po net iskustvima preslaba i mnogi ugrađuju osetne veće nosivosti po santimetru. Pokušao sam kod domaćih oprugara da se napravi druga opruga ali nije što košta relativno skupo nego što ne garantuju da će izrađena biti zahtevane nosuvosti. Po instrukcijama se motor ne opterećen vozi na prvom ili drugom zubu a pod punim opterećenjem se nateže do kraja, peti zub, što čini oprugu vema napetom i na svu sreću postoji podešavač povrata kojim se podešava povratni izbačaj, rebaund, čiji  radni opseg nije bio fabrički dobro podešen ali se vrlo lako otera u snažniji. Ovakv tip amortizera spada u jeftinije mada pristojan košta od petstotinak evra. Konstruktivno je projektovan zarad udobnosti koja teško  ide zajedno sa karakteristikom u smislu stabilnosti i mahom  se ugrađuje u putne motore. Sam prečnik klipa je kod ovog tipa principijelno uži zbog duple cevi a i radna zapremina je nužno gotovo duplo manja u odnosu na ostale tako da je dosta manje snage pogotovu za ovoliki motor. Sama osovina je svega 12 mm, na mom je recimo 16, ugrađen  vrlo kratak ležaj od svega 8 mm što je učinilo da se potrošio i bilo je prisutno veliko klaćenje. Twin tube radi bez unutrašnjeg pritiska, ima gasa ali dolazi do velikog penušanja i slabi u vožnji naročito zagrejan. Postoji opcija da se doda relativno mali pritisak što bi poprilično neutralisalo kavitaciju i poboljašalo performansu, ili da se umesto gasa ubaci elastičan materijal sa zatvorenim ćelijama gasa što bi samo eliminisalo penušanje, ali je sve su to prepravke koje  osim sebi i jako bliskim i razumnim drugarima nerado činim drugima načelno  bez obzira na rezultat. Amortizer je bio suv ali je zatečeno više nego duplo manje ulja od potrebnog  dobijenog prečunom, prljavo, retko, smrdljivo,..., opruga nije bila postavljena u optimalnu poziciju i zbog svog nužnog vitoperenja tokom rada je dodatno doprinosila habanju osovine i kidanju silen blokova. Na sreću glava sa iz komada izlivenim kompresionim, zaptivnim i brišućim semerinzima je besprekorna inače bi reparacija bila znatno komplikovanija jer bi sve moralo iz nova da se pravi. Sanirana je osovina i urađen klizni ležaj napasovan po njenoj meri i to skoro 14 mm umesto 8 tako da će sada trajnost biti neuporedivo duža. Ovaj amortizer nije predviđen za reparaciju, prepoznaje se po krimpovanom, pertlovanom završetku, pa je morala seča da padne i prepravka, tako da na dalje je servis vrlo lagan i dalko jeftiniji nego ovaj prvi remont. Sam rad mora da bude ultra precizan i ne sme da dođe do odstupanja ni jedne od fabričkih mera jer zbog malog potencijala i naj manje isklizavanje može osetno da umanji radnu sposobnost amortizera. Urađen je čep nakon preciznog preračuna tako da zapremina i hod ostanu isti. Pod komparaterom je vršena obrada, narezan plitak navoj milimetarskog koraka što je na strugu ekstremno zahtevno pogotovu kad se radi u slepoj rupi i traži da pri zatvaranju ne dođe do košenja što svaki navoj pretežno i čini a ovde ne sme jer bi došlo do košenja klipa i vođenja kroz ležaj. Pored ostalog imam sreću da me prati izuzetan mašinac koji razume moje specifično izražavanje a iznad svega radi po mom kriterijumu, odnosno kako Bog zapoveda, što se kaže. Motor je prešao neku kilometražu, danas sam se čuo sa Nidžom i može se smatrati da je popravak nepopravljivog uspešan.

 

Showa:

 

001_zpsyd5zmzin.jpg

 

002_zps8bseyc7n.jpg

 

Zapertlovan jedan kraj, drugi varen kod uške, po tome se prepoznaje jel servisibilan il ne:

 

003_zpsiaipun1d.jpg

 

"Ulje":

 

004_zpsk34f0pr7.jpg

 

Razvaljena štos guma od prečestog udaranja o dno:

 

005_zps5zoroi2v.jpg

 

Delimično glavila i korodirala igla rebaunda:

 

006_zpsxh3y5xdc.jpg

 

Pokidani silen blokovi na oba kraja:

 

007_zpsk4ux23no.jpg

 

Seča:

 

008_zpsdbngdbcp.jpg

 

Obrada:

 

009_zpszithh4zh.jpg

 

Rasklopljeno, za izbijanje unutrašnje cevi mora poseban alat:

 

010_zpsdspfpty5.jpg

 

Klip pun zapekle prljavštine čak i na samim stakovima:

 

011_zpslbig8ztd.jpg

 

Spolja gladac,iznutra jadac:

 

012_zps05jz7fzo.jpg

 

Pripremljeno za obnovu:

 

013_zpspan99rfg.jpg

 

Galvanizovano i spremno za dalji rad:

 

014_zpswdwmiyys.jpg

 

 

Izrada silen blokova ali su se pokazali pre slabi i brzo popucali, lepa boja ali su morali da budu izrađeni od drugog materijala koji koristi recimo Works Performace. Zbog nužnog šenkanja ansmbla zbog dejstva opruge i ne retko odstupanja u paralelnosti osa moraju sileni da budu elastični, o svemu će biti nekom drugom prilikom:

 

015_zpsohpr7dj0.jpg

 

016_zpshpzxeizv.jpg

 

017_zpscxzplgfo.jpg

 

018_zpswrlxjjdd.jpg

 

Sanirana osovina, preduslov da ima što manje nužnog kapilarnog gubitka ulja tokom rada :

 

019_zps8ybh33sb.jpg

 

Radna hilzna je poprilično i korodirala i imala tragove habanja:

 

020_zpsmjnfqn3j.jpg

 

021_zpsmsnqptpc.jpg

 

Sanacija nije uvek moguća na lak način, teži oblici se buše i tad se radi klipna karika po meri, ovde je urađeno blago honovanje fine strukture i osvežena mreža u geometriji potrebnoj za klipne prstenove na bazi mešavine sa teflonom, nije sjajno, nit treba, ko na slici :

 

022_zpsw27nw5ps.jpg

 

Sterilisano i spremno za sklapanje:

 

023_zpsotev4pli.jpg

 

Svaki amortizer po tipu podleže nekim zakonitostima hidro dinamike plus se mora rukovoditi konstruktivnim specifičnostima i bukvalno je svaki za sebe, preračunata količina ulja, malko "nabudžen" i spakovana hilzna zaokrenuta za 180° u odnosu na prehodni položaj, to je zato što se uvek jedna strana više "napada" tokom rada:

 

024_zpso7ogn1fe.jpg

 

Zatvarač sa zaptivnim O prstenom i dodatni spoljni semering tako da nema gomilanja prljavštine ko u originalnoj izradi, ne znam zašto redovno proizvođači ostavljaju slepi džep gde se zadržava nečistoća koja ne može da se istera bez rasklapanja a abrazivne čestice briju samo tako nepotrebno, uvek nastojim da ovo eliminišem:

 

025_zpsbpdxli7u.jpg

 

Ugrađena štos gumica od nekog amortizera, ofarbana u tonu, napravljena original nalepnica:

 

026_zpscmqkvawh.jpg

 

Naravno i moja malenkost, da se zna:

 

027_zpsmup8xinn.jpg

 

Pretekli delovi, stara štos gumica, neku što je Nidža doneo, stari sileni, unutrašnji disk, pohabani ležaj i stara nalepnica:

 

028_zpsyececx9x.jpg

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova

Svaka cast majstore na radu i trudu, svajcarska preciznost. :takoje:  Jos samo da otkrijes puni identitet "Nikole - Pan Evropa" ( Pavlovic, ako sam dobro skontao... ;)  ),a  sve ostalo je cista 10-ka. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Svaka cast majstore na radu i trudu, svajcarska preciznost. :takoje:  Jos samo da otkrijes puni identitet "Nikole - Pan Evropa" ( Pavlovic, ako sam dobro skontao... ;)  ) sve je cista 10-ka. :)

 

Možeš da me ubiješ, memoriso sam ga Nikola Pan Evropa i makar promenio motor ostaće pod tim imenom, ne znam mu ni nik a kamoli prezime, pardoniram. Inače je LY+, pri kotiranju je 2+2 ispalo 22 pa je amortizer išao vanredno na sto.

 

Hvala, šlagvort, nešto je tačno ili ne tačno, dobro ili loše, nema tu neki ni mudrolije ni filozofije. Ovo je amortizer od GXR-a, ( kad se očistio deluje novkasto):

 

001S_zpslyi5eati.jpg

 

Potpuno suv ali je imao dosta klaćenja, zatečena količina ulja je bila više nego duplo manja ali bez karakterističnog mirisa i još uvek relativno postoajne boje, unutrašnjost čista a na stakovima tek po malo mestimično naslaga:

 

002S_zps3i7ub3ad.jpg

 

Delovi bez vidljive potrošenosti, čak se i na ležaju vidi samo blaga senka a tu je habajući sloj od svega nekoliko  mikrona:

 

003S_zpsjup9y6km.jpg

 

Ugrađen nov ležaj ali je ljuljanje tek malko manje, merenjem osovine bez ikakvih tragova rada  je utvrđeno da je svuda jednaka mera i da nema ovalnosti ali je prečnik umesto nazivnog od 14,00mm iznosio 13,96:

 

005S_zps1x9kggkk.jpg

 

Nov ležaj je takođe 14,00mm, spolja 16,00, ali je namontiran pokazivao 14,04mm:

 

004S_zpse2quagky.jpg

 

Pošto se radi o standardnom sklupu primenjuju se standardizovane tablice za montažu, konkretno koristim SKF, koje važe za bilo kog proizvođača. Po tablici je zazor +0, znači ne merljiv ali da ne riba, a ovde je 0,08 i po podacima donja mera za osovinu je -0,04 a za ležaj po prečniku ležišta +0,04mm, znači sve ukupno jeste dozvoljen zazor od 0,08mm što se smatra ujedno i graničnom merom istrošenosti. To može da prođe kod neke vodilice gde nema opterećenja a u amortizeru ga ima više desetine bara. Praktično je minusni zazor osovine činio prebrzo kapilarno gubljenje ulja, plus je zazor u ležaju dodatno činio klaćenje i vitoperenje  semeringa i dodatno je dolazilo do nevidljivog gubitka ulja. Izbijanjem novog ležaja i premerom kućišta ono je bilo   16,04mm. Praktično je novkast amortizer fabrički napravljen sa graničnim zazorom od ti 8/100 ili tu negde. Korigovana je glava ubacivanjem čaure na preko meru i zazor je merno 1/2/100 i ne oseća se pod rukom, vidi se na slici košuljica oko ležaja:

 

006S_zpspohkfnrt.jpg

 

Ne znam da li je amortizer diran, na  šrafu  podešavača rebaunda  postoji trag ali pre on potiče od pokušaja da se okrene točkić koji je toliko bio pretegnut verovatno fabrički da sumnjam da bi i klještima mogao da se okrene a da ne pukne. Inače ovde sklop radi drugojačije od uobičejenog i nezgodno se zubi i to je prva radnja pri sklapanju inače će da se ponaša totalno bez veze i ne može se vršiti željeno podešavanje:

 

007S_zpsm6mb9z6w.jpg

 

Sam komprešn je bio blokiran i nije bilo jedne kuglice pa je verovatno ko zna kako radio ako je uopšte. Nisam zaključio da je bilo šta dirano niti da je  mnogo vožen već da je fabrički skraćena upotrebna trajnost:

 

008S_zpscqu1yxhp.jpg

 

...................................

Oba podešivača su predviđena da rade, podešavanje vešanja shodno podlozi, opterećenju il trenutnom stilu vožnje, ugrubo, meko il tvrdo. Uglavnom se fabrički montiraju bez trunke masti i podložni su zaribavanju ako dugo stoje u istom položaju. Komprešn je izuzetno kritičan jer gotovo ga je nemoguće popraviti, često ni rasklopiti pa je preporuka kad motor dugo stoji da se oba otpuste do kraja a oni koji neće, ne umeju ili ne osećaju fine promene koje oni čine nek jednostavno obeleže u kojoj poziciji su gumbovi i nek ih otpuste i provozaju oprezno motor kratko da bi se mehanizmi razmrdali pa nek vrate nazad na iste pozicije.

..................................

 

Ne bi bili gde jesmo da se pridržavamo kvalitativnih standarda već ovakvih. Fin amortizer od Kawe sa mehaničkim sabijanja opruge što mi se mnogo sviđa:

 

001_zpsxxymty27.jpg

 

Kako sam i sam opečen neću više da prećutkujem po svaku cenu, amortizer je bio na "opravci" u fabrici amortizera u Beogradu uz napomenu da će možda isprva malo da vlaži a izbacio je svo ulje za nekih 500 km. Zateko sam nekoliko ml prljavštine umesto ulja, unutrašnjost uopšte nije ni malo oprana:

 

002_zpsdrcarebm.jpg

 

Spoljni semering iscepan i bljuzgav a mora se svući da bi se prišlo ležaju i tom prilikom se oštećuje i ne vraća se nikako nazad makr bio nov:

 

003_zps0swkhuu2.jpg

 

Hilzna u očajnom stanju i nužno bi bilo  da se razbuši na pod meru:

 

004_zps93kobvte.jpg

 

Osovina je pohabana toliko da se hrom skinuo do čelika i nema trika ni semeringa koji neće da propusti odmah:

 

005_zpslmlordwj.jpg

 

Od radova su izradili ležaj od mesinga što se nikako ne radi kod amortizera, čak ni od sinter bronze koje u pravom kvalitetu nema na našem tržištu. Naplaćena je suma i amortizer došao na sto, može se sve poraviti za relativno pristojne novce naspram novog ali pala odluka da se ne radi već da se nađe polovan u dobrom stanju pa da se on isrevisira. Blago rečeno ovo je sramota što su  išta radili i naplatili.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova

 

Svaka cast majstore na radu i trudu, svajcarska preciznost. :takoje:  Jos samo da otkrijes puni identitet "Nikole - Pan Evropa" ( Pavlovic, ako sam dobro skontao... ;)  ) sve je cista 10-ka. :)

 

Možeš da me ubiješ, memoriso sam ga Nikola Pan Evropa i makar promenio motor ostaće pod tim imenom, ne znam mu ni nik a kamoli prezime, pardoniram. Inače je LY+, pri kotiranju je 2+2 ispalo 22 pa je amortizer išao vanredno na sto.

 

Hvala, šlagvort, nešto je tačno ili ne tačno, dobro ili loše, nema tu neki ni mudrolije ni filozofije. Ovo je amortizer od GXR-a, ( kad se očistio deluje novkasto):

 

Mislio sam da se radi o mom starom drugaru Nikoli Pavlovicu iz Beograda ( pravi koznu moto galanteriju - bisage, prsluke itd.) koji vozi Pan Evropu dugi niz godina, ali u trenutku zaboravih da u Beogradu ima dosta Nikola i Pan Evropa. ;):) U svakom slucaju sve pohvale za Temu i tvoj rad.  :takoje: 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Poslednji od tipova amortizera  sa kojim je obuhvaćeno  uglavnom i sve što se sreće od unutrašnjih konstrukcija. BMW 1.200 GS, amortizer je WP Y9, tipski PDS, IFP ili De Carbon, kako ga ko razvrstava. Pod BMW OEM etiketom kao rezervni deo košta 1.280$, sličan je ugrađivan u seiju BMW-a 1100 i 1150, nekad ih je radio Showa. Ima hidraulični "pre load" opruge što je vrlo lepo i praktično  rešenje.  "Progressive Damping Dystem" se ne sreće kod svih OEM amortizera koji na oko izgledaju identično, podrazumeva dva cilindra i dva radna klipa u uljnom delu, prave ih WP i Ohlins mada se slična hidraulika primenjuje drugojačijim konstrukcijama. Ovaj tip u  svom kućištu ima gasni rezervoar  koji je razdvojen klipom, otuda "Internal Floating Piston" i taj princip je dosta primenjen.

 

62.000km, vizuelno kao nov:

 

001_zps9ulpyg5v.jpg

 

OEM BMW šifra:

 

002_zpsa5h5y7l5.jpg

 

Ovaj amortizer nije predviđen za totalni servis a delimičan je vrlo nezgodan. Na slici se vidi da je kućište dvodelno, u donjem delu je smešten rezervoar gasa sa razdelnim klipom. Sklapanje se fabrički vrši tako što se u dno nalije tečan azot, navuče gornji deo i jednostavno zapunktuje, bar ja tako znam i vidim:

 

003_zpskt0saqzw.jpg

 

Rasklapanje uljnog dela nije moguće bez specijalnog alata jer je  opterećeno pritiskom od preko 10 bara pa gasni tank mora da se rastereti da bi se glava potisnula na dole i izvadio osigurač. Ulja nije falilo drastično ali je totalno bilo retko ko voda:

 

004_zpskgicww8i.jpg

 

Veoma je česta pojava da zaribaju podešavači o čemu je već bilo reči u gornjem postu, ovde je igla povrata zaglavila u skroz zatvorenom položaju i motor mora da je loše pratio neravnine, odnosno poskakivao i gubio se zadnji točak pri kočenju. Korozija je na sreću bila na ulazu u osovinu i moglo je da se razradi, potom opere i podmže, da je  bilo jače zaribavanje verovatno bi morala cela osovina da se dira jer je igla sa druge strane blokirana kalibrisnim umetkom  zapertlovanim za vrh osovine:

 

005_zpsxfxa80zp.jpg

 

Korozija je bila prisutna i u samom navoju podešavača u uški i zaštitnom čepu:

 

006_zpsnoduikcn.jpg

 

007_zpsj9v5y6wh.jpg

 

Sam podešavač je zaribao takođe pa je pukao deo sa navojem. On mora da ide lagano, ako neće, silovanje dovodi do ovoga što je inače problem kod svih WP amortizera koliko sam video. Sklapa se bez trunke masti, podešavač je gvozdeni i u spoju sa aluminijumom od čega je uška, vrlo brzo dođe do galvanske korozije i hemijske veze odnosno zaribavanja. Vađenje zaostalog dela mora da se radi kontra gvint burgijom. Postoje aftermarket podešavači, ovaj je napravljen ovde od mesinga i ide bukvalno noktom:

 

008_zpssxqg2kp0.jpg

 

Ceo sklop je detaljno očišćen i dobro napunjen Fuchs-ovom marine mašću i neće blokirati čak ni da stoji u slanoj vodi. Pri montaži mora se podesi radni opseg mehanizma i potom ograniči njegov hod da ne bi došlo do nepravilnog rada i nemogućnosti podešavanja, u ekstremu do oštećenja svog i konusa igle:

 

009_zpsm94ijkct.jpg

 

Nakon zamene ležaja, semeringa i poliranja osovine, montaža:

 

010_zpsnaeq9czz.jpg

 

Svaki deo klipa mora da se vrati po istom redosledu i usmerenju kao što je bilo inače je vrlo mrkotrpno presložoti stakove. Svaki mora da se opere, većina je bila kao prelakirana crnim filmom od prljavštine i po svemu sudeći amortizer nije mogao da radi dobro:

 

011_zpss5wyacsw.jpg

 

PDS, dva klipa koji se svaki pakuje nezavisno i na red, stezanje je vrlo kritično zbog očuvanja potrebne elastičnosti kamare stakova:

 

012_zpsnzwryqzl.jpg

 

Ispitan, spakovan i podešen u srednju poziciju kako je uobičajeno pri fabričkom podešavanju:

 

013_zpszjsbstip.jpg

 

Ovakva izrada je polu sevisibilna jer pristup klipu nije moguć i samim tim obavezno postavljanje u početnu radnu poziciju, punjenje gasom nije problem, ugrađen je ventil. Kod ovakvog slepog rezervoara  sa klipom problem može nastati ako se izvadi glava bez ispuštanja gasa, bilo prisilno alatom,  bilo da je amortizer izgubio kritičnu količinu ulja i samim tim nema pritiska i klip dođe u gornju graničnu poziciju jer je njegov hod ograničen fizičkom preprekom. U tom slučaju pri sipanju ulja zbog propustljivosti klipa praktično se on ne može vratiti  u početnu poziciju i postići potreban pritisak unutar uljnog dela a tokm uranjanja osovine pri sabijanju će se javiti neki otpor koji je simboličan. U slučaju da je gas istekao usled potrošenosti klipnog prstena, što se detektuje pri izvlačenju glave, ili se ne zna uopšte da je amortizer delom punjen gasom, pri sipanju ulja klip se spušta na dno i punjenjem cele zapremine, uljne i gasne, praktično nema gasa koji služi za sabijanje pri nužnoj promeni istisnine, pored primarno  radne.  Može  punjenje da se izvrši sa potisnutom istisninom osovine  ali ona nije dovoljna da spreči hidro šok koji se javlja pri temperaturi i širenju. Odvađivanjem nalivenog ulja se sprečava hidro šok ali rad amortizera u svim navedenim slučajevima je minoran u odnosu na ispravan, mada se oseti promena ako je amortizer procureo ili izgubio gas i tako vozao, po sistemu bolje išta nego ništa, al to išta je zaista jako malo bez obzira na subjektivan osećaj. Ovo napominjem pošto znam da ima slučajeva da se ovako radi,  moj drugar je na autu punio gušćim uljem procureli amortizer izbušivši burgijom rupu na telu uprkos mom protivljenju. Sa ovim amortizerom je zbog takve izrade bilo zezanja ali se napravi kako treba, no pošto proizvođač ne kazuje podatke ne bi ni ja, bez ljutnje. 

 

U svakom amortizeru mora da postoji određeni odnos ulja i gasa koji nije isti zavisno od niza činilaca, zahteva, performansi itd. i postoje granične vrednosti ispod kojih on gubi funkciju a nasuprot, preko njih dolazi do hidro šoka koji redovna izaziva neki kvar. Relacija između medijuma nije čak ni ista kod na prvi pogled jednakih sklopova kao što su klipni razdelnik u daljinskom rezervoaru ili u istom kućištu. Pojedini proizvođači navode podatke, neki ne naravno, postoje i iskustvene preporuke naročito kod KTM grupacije gde se WP ugrađuje u sve modele , ali se sve to kreće u okviru graničnih mera jer su fabričke obično optimizovane na sredini zarad nekog radnog veka. Verovatno je to razlog što prvo ugrađeni amortizeri traju po net iskustvima dosta duže nego aftermarket koji pak nakon zamene prave drastično poboljšanje što je pre svega zato što je neposredno poređenje između starog i novog, ali moguće da  su u slobodnoj post prodaji primerci malo nategnuti. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Još malo oko amortizera kako se priča prviodi kraju. Zbog kružnog kretanja tokom rada dolazi do rotacije u obe oslone tačke  koje se moraju podmazivati čak iako je u pitanju samopodmazujuća čaura ili neki igličasti ležaj koji je napunjen mašću, u većini manuala to i stoji. Pošto je rotiranje samo neki delić kruga i sa velikim pritiskom u tom radijusu,  dolazi do istiskivanja mazajućeg sloja i do rada na suvo i samim tim pojačanohg habanja. Amortizer mora da ima makar jednu elastičnu vezu da bi se sprečilo čekičanje i razbijanje, otuda raznorazna rešenja. Na gornjem WP amortizeru su u uške ubačeni gumeni silen blokovi, dok recimo na modelima 11xx je na samom kardanu, ala zadnja viljuška, utisnuta je takva bolcna i kod takvih rešenja rotacija se vrši torzijom unutar gume koja se vremenom pokida i mora se zameniti ceo blok. Da bi se radni vek produžio preporučljivo je stezanje izvršiti u nekom ravnotežnom radnom položaju, sedne se na motor i tad stegne šraf :

 

135_zps13lxuaac.jpg

 

Često je rešenje da na jednoj strani bude šraf sa maticom i oslonac se ostvaruje putem dve debele i tvrde gumene podloške i biksnom za ograničavanje stezanja da bi se osigurala potrebna elastičnost. Vremenom se te gume, naročito ona koja dođe uz sam amortizer, sabiju i deformišu i potrebno ih je zameniti, nikakvo skraćivanje graničnika i dotezanje ne dolazi u obzir. Svaki zazor u osloncima čak i kad gume omeknu nije dobar jer u nekim trenucima dolazi do oscilovanja pojednih kretnih masa motora i pojave takozvane rezonance i destabilizacije i gubi se kontrola, kao da se otkačio prevoz u žrgonu, jednako važi i za motor i automobil. Obično se javlja na neravninama ili  makadamu.  Po mom iskustvu iz automobilizma  pomaže oštar udar na kočnicu čiji trzaj primiri ocilaciju. Dve gumene podloške i granična čaura:

 

134_zps0n9kqso1.jpg

 

Amortizer teoretski radi kao klipnjača, obe ose kačenja trebaju da budu paralelne ali što zbog anomalija pri samom radu, što zbog pohabanosti koje kuda, to redovno nije slučaj i dolazi do košenja što uzrokuje dodatno habanje amortizera. (Kompenzacija te nepravilnosti se postiže i relativno elastičnim vezama već pomenutih. ) Kod BMW-a prednji amortizer je zakačan na ramenu na običnu limenu ušicu kakva se sreće na većini motora na zadnjoj viljušci. Neka slika se neta, vidi se pohabanost i ekscentričnost rupa kroz koje prolazi šraf i praktično je parelnost okca amortizera izgubljena:

 

136_zpseei4xowe.jpg

 

Ovakve uške koje su punkotovane su podložne koroziji i čupanju, pojačan spoj, dodati bolcnovi sa spoljne strane, osa rupa istrnovana i rajborovana za  napravljen brezon:

 

137_zpsp5y5ujdf.jpg

 

po meri takozvanog sfernog ležaja:

 

138_zpsoxp4o9bd.jpg

 

koji je utisnut u donju ušku amortizera umesto nekog jednostavnog plastičnog:

 

139_zpspdbnbbuz.jpg

 

sve podmazano marine mašću i zatvoreno gumenim zaptivačima. Ovakva veza se sreće kod nekih skupljih amortizera, kod trkalica, a kod tklmičarskih automobila je redovno nešto slično na vešanju, "uni bol". Veza je kruta i bez zazora ali omogućava da sklop nesmetano radi u svim pravcima bez opterećenja i dodatnog habanja, a anti vibraciono prigušenje čine već pomenute dve gumene podloške na gornjoj strani i odziv je mnogo čistiji ili egzaktniji. Čitao sam na netu da je dosta reklamacija uloženo Ohlins-u za prednji amortizer BMW-a 1.2 GS, prihvatano je ali je Ohlins izjavio da verovatno nešto nije u redu sa geometrijom vešanja, ne znam ishod.

 

140_zpsrmc37ja1.jpg

 

(O opruzi u nekom sledećem postu, valja malo raditi za lebac).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 94 postova

Pozdrav,

resio sam da servisiram zadnji amortizer na mom Keeway Exceed-u jer ne radi dobro....

Amortizer je jednostavnog tipa, ima samo stelovanje nategnutosti opruge.

Prvo sam popustio prstenove koji natezu oprugu. Potom sam odvio gornju "pesnicu" sa silent blokom, skinuo par sajbni, maticu i odstojnu gumu, izvadio oprugu.

 

E sad dolazi interesantan deo. U amortizeru ima tecnosti - cuje se kako bucka. Medjutim, duz celog hoda klipa skoro da ne postoji damping efekat. Pa sam krenuo da dolivam ulje. Postepenim dolivanjem ulja sam uspeo da prosirim dijapazon hoda klipa uz damping. Sto sam vise ulja dolivao, to je veci deo hoda klipa bio dampiran. Tako sam napunio ceo amortizer i dobio damping celim hodom. Osim par milimetara. Pretpostavljam da je ovo neki zarobljen vazduh, koga nikako ne uspevam da izvucem.

 

Pri rastavljanju amortizera sam stigao dovde (slika) i dalje ne znam kako. Hteo bih da jos rasturim amortizer u nadi da uspem da ga napunim do kraja. Na slikama se vidi jedan osigurac kojeg sam skinuo poslednjeg. Stajao je upravo oko ovog unutrasnjeg prstena na slici. Ima li pomoci ovde?

IMG_20170802_050905.jpg

IMG_20170802_050854.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

U više navrata sam napominjao preračun punjenja amortizera, drugim rečima, ako nema  ekspanzioni deo, ni jedan amortizer se ne puni dupke pun jer se ulje ne sabija, previše  može uzrokovati hidro šok i rasprsnuće amortizera, a premalo  ne daje dovoljnu snagu,  sam viskozitet mora biti kompatibilan nekom inženjerskom proračunu fluidnosti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 94 postova

Pozz, mislim da ovaj amort i ne moze da se napuni dupke, tj. deo koji mu je za ekspanziju ne moze da se napuni uljem pa cak i da se odozgo napuni da prelije. Glavno pitanje mi je, da li znas kako da dalje otvorim ovaj amortizer? Postoji neki vazduh oko klipa koji ne mogu da izbacim i on mi pravi problem jer amortizer nema otpor u tim prvim milimetrima hoda (na bilo kojem polozaju klipa). Kad to pregura, radi lepo. Mozda ima neka posebna procedura za punjenje. Ja bih najradije da ga dalje otvorim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

@ - dane 035 - Zašto misliš da treba napuniti amortizer do vrha uljem ?  Napisao si samo da hoćeš da servisiraš amortizer jer ne radi dobro. Da li je tvoj amortizer bio sav umašćen što bi značilo da je " propišao " na semeringu, izbacio ulje pa zbog toga ne radi ? Iz nekog mog iskustva sa servisiranjem amortizera ( nije veliko, ali je iskustvo ) - ovo na tvojim slikama je deo amortizera u kojem se nalazi ulje i klip . Taj klip treba da bude zašrafljen na onu osovinu koja ulazi u tu rupu u sredini, a pošto si ti tu osovinu izvadio, očigledno je da klip nije zašrafljen. Sad kad si napunio amortizer uljem do vrha - ova osovina se ponaša kao klip ( gura ulje pa ti deluje da amortizer radi ). To ti funkcioniše ovako kad probaš rukom. Ako to montiraš na motor pa se provozaš - raspašće se sve. Kao što ti je đunta rekao " ni jedan amortizer se ne puni do vrha " . U amortizere koje sam ja radio se sipalo 80 do 120 mll ulja ( po fabričkoj specifikaciji ).  Što se tiče daljeg rastavljanja ovog tvog amortizera - možeš da probaš da istočiš ulje iz amortizera, vratiš nazad tu šipku - osovinu i probaš da je zavrneš u klip ( trebalo bi da na kraju šipke postoji navoj ), pa da onda sve komplet povučeš nazad da sve izađe . Ima još opcija, tu u sredini deluje da je ubačena limena cevčica - možda možeš da je zakaćiš nečim pa da probaš da je izvučeš . Pogledaj i šta je to ispod osigurača koji si skinuo, dal je to semering ili možda filcani prsten, možda ispod njega postoji još neki osigurač, šraf il ko zna šta. I slikaj drugi deo amortizera da vidimo kako to sve izgleda pa možda možemo da ti pomognemo. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 4 sati, drumskalisica je napisao:

 U amortizere koje sam ja radio se sipalo 80 do 120 mll ulja ( po fabričkoj specifikaciji ). 

Pojedini proizvođači navode u ml kolko se puni određeni tip amortizera, podrazumeva se da je unutrašnjost potpuno suva i bez zaostavština starog ulja, za one za koje nema fabričkog podatka, mora da se radi preračun, sipanje od oka, procenom  pod rukom ili po istočenoj količini je skroz pogrešno. Amortizeri koji imaju razdvojenu komoru za sabijanje, ekspanziju, se pune bez trunke vazduha.

 

Klip se nakon zašrafljivanja  strogo definisanom silom pritezanja da se ne bi poremetila fleksibilnost stakova, podloški, osigurava protiv odvijanja i ne može se lako odviti a kamoli sam od sebe, ako je ostao u kućištu a osovina izašla napolje, onda debelo  tu nešto ne valja i valjalo bi da se sve izvuče napolje. Rad sa hidraulikom iziskuje sterilnu čistoću, sa ovako umazanim se ništa ne vidi, možda ima još neki osigurač, možda je zapeko, ima kamara konstrukcija i rešenja da bi napamet bilo šta moglo da se kaže, bar ja to ne činim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja