Jump to content

Moto Zajednica

Brzina: ubica ili spas?

Recommended Posts

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

<kontekst>

- Autoput!!! - sa vise ili manje guzve.

- Kad sam ja isao u skolu, instruktor mi rece: "Vozi mrvicu brze od ostalih". (sad nekih ~200K km autoputa kasnije znam zasto)

- 50 je magicni broj, max koji dozvola moze da podnese (isto provjereno znam :) )

 

</kontekst>

 

 

 

E sad dilema... 50 preko moze biti npr 150 km/h ako je ogranicenje 100.

Kao npr. ovdje:

 

019%20A2%20Nieuwegein.JPG

Sa 150 ovdje jesi medju najbrzima, ali mnogi idu izmedju 120 i 140, a neki i brze.

Ali ako hoces da ispostujes savjet instruktora i budes mrvicu brzi od ostalih, dozvola ti dakle visi o tankom koncu. A ako nisi medju bržima glava ti visi o koncu ili mozda nekom jacem lancu...bem li ga.

 

 

Zakon i pravila su tu da nas zastite i svakako je neodgovorno propagirati drugacije. Moje iskustvo (u kombinaciji sa neformalnim savjetom instruktora) otkriva i neke sive nijanse.

E sad, kako objasniti mladom covjeku / bajkeru da ce ga brzina nekad ubiti, a nekad mozda spasiti? Pogotovo u kombinaciji s cinjenicom da jedva cekaju "odobrenje za odvrt gasa".

 

Na magistralnom putu vaze totalno druga pravila u odnosu na autoput,

po svim parametrima osim po jednom: ogranicenje brzine. S druge strane, kad bi bilo drugacije ogranicenje, onda bi i auti ubrzali, pa bi motori morali da idu jos brze.

 

Mozda bi rjesenje bilo uvodjenja vece maximalne brzine za motore na autoputu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2818 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Ja se uvek trudim da idem brze od ostalog saobracaja,ne puno al dovoljno da samo retki mene obilaze.E sad ogranicenja pa ja uvek postujem propise i vozim samo malo brze od ostalih :zvizduk:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000

Dobar princip, samo treba izabrati "referentnu brzinu" pametno, ne bi valjalo tražiti najbržeg pa onda od njega brže Xkm, jer se to onda pretvara u trku

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7067 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

pa pazi, na autoputevima se desavaju najzesce tragedije, jer se tamo najbrze vozi, tako da sve je to mac sa 2 ostrice, ja generalno izbegavam auto puteve, previse su dosadni, jedino ako hocu malo da izduvam masinu :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6302 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Mile, si se ti skoro vozio srpskim autoputem?

Sebe da citiram jer sam odgovor (pitanje) napisao na brzinu.

Verujem da si pitanje postavio vodeci se iskustvom iz zemlje u kojoj zivis.

U Srbiji je lutrija autoputem uopste ici.

Prvo zbog kvaliteta podloge, koja je blago receno uzasna, zatim zbog kolicine krseva...narocito kamiona koji se VUKU po autoputu, uglavnom jako slabo osvetljeni...o ostaloj ispravnosti necu ni da govorim.

Pre nekog vremena vracajuci se sa juga kolima naidjemo na potpuno neosvetljenog Tamica (prosto me cudi) koji se uz Begaljicu vuce po krajnjoj desnoj traci. Sreca, da tako kazem da smo ga tu stigli, da je bilo negde drugde gde su samo dve trake, bilo bi stani pani.

Sta je poenta.

Ne moze ni za autoput, ili za bilo koji drugi put, da se napravi neko fiksno pravilo. Kako ono kaze ono famozno...cesto zloupotrebljavano...da voznju treba prilagoditi uslovima puta. Naravno i njegovoj kategoriji,a na zalost i zemlji u kojoj se nalazi.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ○○○○○○○○○○, 213 postova
  • Motocikl: Honda CBR 600 Ф

Promenio sam motor najvise zbog autoputa Beograd - Nis koji sam poceo da trosim u vecim kolicinama nego pre, onaj prethodni motcikl je mogao najvise 180-190 ali nije mu bas godilo na duze od 15-20 minuta ni onih obicnih 160 km/h. A kako onda bezbedno ili ugodno voziti kad neretko iza tebe autoputem ide autobus ili neka kamioncina sa 140-150 km/h? Gledam ga u retrovizoru i nije prijatno pogotovo ako si sa suvozacem. Nemozes se ni skloniti jer vec vozis u kamionskoj krajnjoj desnoj traci, sem da uletis u zaustavnu i eventualno se zakucas u nekog sporog (napred navedenog i neosvetljenog) Tamica ili neku pokvarenu parkiranu prikolicu. :moto3:

Naravno treba biti svestan da od tebe uvek ima brzih ili bar ludjih ali takvi su retki i lako ih propustis, nezgodni su oni sto bi da te pregaze jer Boze moj sto imas motor ako ga autoputem smaras, a takvih je poprilicno puno, pogotovo ovih sto si iz Yuga presli u neke polovne nabudzene autove. Licno bih voleo kada bi mogao sve vreme da vozim 80 jer maximalna brzina je 120 km/h ali ne moras toliko da ides samo ipak je to autoput i rizicno je ako svi voze brze a ti da vozis sporije (otprilike skoro kao ono kada svi voze u kontra smeru :lol: ) :moto3: :moto3: :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Povremeno imam potrebu da skoknem do Ugrinovaca, u razno doba dana.

 

Od Zmaja pa do isključenja vozim uglavnom 80-90, srednja traka. Pretičem samo velika vozila koja mi zaklanjaju pogled, odmaknem minut-dva i opet se vratim na 80-90.

To je sva moja vožnja autoputem :zvizduk:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Nadrkani komšija, 1231 postova
  • Lokacija: Đeram
  • Motocikl: Bandit 1200S

A kako onda bezbedno ili ugodno voziti kad neretko iza tebe autoputem ide autobus ili neka kamioncina sa 140-150 km/h? Gledam ga u retrovizoru i nije prijatno pogotovo ako si sa suvozacem. Nemozes se ni skloniti jer vec vozis u kamionskoj krajnjoj desnoj traci, sem da uletis u zaustavnu i eventualno se zakucas u nekog sporog (napred navedenog i neosvetljenog) Tamica ili neku pokvarenu parkiranu prikolicu. :moto3:

 

Iskren da budem, provodim dosta vremena po autobusima i znam da su i njima i kamionima brzine ograničene na 105 kmh. Pri tom listiće tahografa moraju da čuvaju po nekoliko meseci. Da ne pričam o novijim modelima koji imaju elektronske module koji čuvaju svu kilometražu od dana proizvodnje. A o kaznama da ne pričam kolike su.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 78 postova
  • Lokacija: BEOGRAD
  • Motocikl: thundercat i sv650

vracajuci se iz grcke vozio sam automobil 120-130,otprilike najlepsa brzina za porodicno putovanje,veliku muku su mi zadavali autobusi koji su me obilazili,drzali moju brzinu pa ja moram ubrzati jedno vreme na 150 i tako celo vreme kroz srbiju...u grckoj i makedoniji nisam imao tih problema...:jok:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Naravno da sam se vodio mojom mukom i regijom, ali u principu, autoput je autoput.

U Srbiji je neosvjetljeni tamic extra hazard, ali njega u Njemackoj mjenja divlja svinja (u nesto manjoj mjeri doduse, ali jednom je dovoljno ako imas peh).

 

Naravno da ces propustiti one bas brze, kad buljuk ide 140 onda je malo cupavo.

 

Temu postavih jer me neki dan prestize policija, ali neka ne-saobracajna i pokazuje mi neku tablu na kojoj pise policija kroz prozor od auta i ljutito gestikulira da usporim.

Kada sam njih prestizao, bio sam oko 50 preko, bjezeci ispred jos jednog koji je vec dao zmigavac da ih i on prestigne....

Znaci momenat u kojem sam povecao brzinu sa recimo 30 na 50 preko i eto belaja finansijskog zarad izbjegavanja nekog veceg....

 

 

Voznja Lorda Obliviona recimo meni nije bas najsigurnija. Jedan od losih scenaria je kamion koji ide iza njega i zakloni ga, pa krene da ga pretice u trenutku kad nailazi recimo neka mecka sa 200 km/h u lijevoj traci.

Posto kamion ne ocekuje tu brzinu on krece u preticanje, a mecka bjezi u desnu traku po principu "bolje motor nego sleper" (ili bolje bilo sta nego sleper). :neznam:

(nagledao sam se slicnih situacija i oblaka dima od kocenja i na kraju lupanja...(doduse nikad motor na svu srecu)....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ○○○○○○○○○○, 213 postova
  • Motocikl: Honda CBR 600 Ф

A kako onda bezbedno ili ugodno voziti kad neretko iza tebe autoputem ide autobus ili neka kamioncina sa 140-150 km/h? Gledam ga u retrovizoru i nije prijatno pogotovo ako si sa suvozacem. Nemozes se ni skloniti jer vec vozis u kamionskoj krajnjoj desnoj traci, sem da uletis u zaustavnu i eventualno se zakucas u nekog sporog (napred navedenog i neosvetljenog) Tamica ili neku pokvarenu parkiranu prikolicu. :moto3:

 

Iskren da budem, provodim dosta vremena po autobusima i znam da su i njima i kamionima brzine ograničene na 105 kmh. Pri tom listiće tahografa moraju da čuvaju po nekoliko meseci. Da ne pričam o novijim modelima koji imaju elektronske module koji čuvaju svu kilometražu od dana proizvodnje. A o kaznama da ne pričam kolike su.

ono mozda mi cajger i lagao za 10-20km/h al tesko za 40-50kmh! :zbunjen::stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6302 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Covece vi tamo imate 5 traka...pa moz' se zezate.

Dodji u banana Italiju pa poteraj preko Apenina od Bologne do Firenze (ili obrnuto). Na momente dve uzane trakice, kad zagusti biras zid sa leve strane ili tockove slepera sa desne, a njih u koloni koliko 'oces...znaju da budu duge kilometrima. Izuzetna zanimacija motorom. Opasan trening za zivce, spravu i jos neke atribute . Sve gledam da ih sto pre prodjem, jer sportisti iza vrebaju u svakom trenutku. Neumorni pregaoci u svojim elektronikom napucanim legalnim bolidima ne spustaju gas u krivinama. A ti na svom dvotockasu, ako imas imalo mozga pazices (to je optional kod mnogih) i na kamicak, na los cesalj, na komad eksplodirale gume od kamiona, itd... Brzina je tu ogranicena na 100, ali i to zna da bude previse kad nema mesta. Vozi se naravno i brze, narocito onaj ko zna gde su kamere postavljene

Video si i sam, ili bolje reci nisi da je prisutnost organa reda minimalan, ali se zato sve snima budnim okom velikog brata. Tolerisu se sitna prekoracenja, ali kad ne znas za meru, sankcija je prilicno sigurna.

Izbegavam da se sa drugima utrkujem, a limiti su tu da se ponekad i prekorace.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1893 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Strom 650 xt

Ja ne znam na kojem vi to autoputu vozite u Srbiji gde se po vama razvijaju tolike brzine?!!! Autoputem idem najmanje 4 puta nedeljno i to nije isti autoput koji vecina ovde opisuje. Ogromna vecina koju ja srecem na autoputu vozi oko 120kmh. Sa 130kmh na mojih 10 preticanja mene obidje jedan. Sa mojih 140kmh mozda me obidje jedan u 15-20 min. Sa 150kmh i preko toga obilazis skoro sve. Naravno da ima ljudi koji voze i 200+ na autoputu ali vrlo retko.

 

O kamionima i autobusima koji navodno voze 140-150kmh.... mislio sam da je ovo ozbiljan forum.

 

Vezano za temu- po meni brzina od 140kmh kod nas je idealna za sigurnost.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Naravno da sam se vodio mojom mukom i regijom, ali u principu, autoput je autoput.

U Srbiji je neosvjetljeni tamic extra hazard, ali njega u Njemackoj mjenja divlja svinja (u nesto manjoj mjeri doduse, ali jednom je dovoljno ako imas peh).

 

Naravno da ces propustiti one bas brze, kad buljuk ide 140 onda je malo cupavo.

 

Temu postavih jer me neki dan prestize policija, ali neka ne-saobracajna i pokazuje mi neku tablu na kojoj pise policija kroz prozor od auta i ljutito gestikulira da usporim.

Kada sam njih prestizao, bio sam oko 50 preko, bjezeci ispred jos jednog koji je vec dao zmigavac da ih i on prestigne....

Znaci momenat u kojem sam povecao brzinu sa recimo 30 na 50 preko i eto belaja finansijskog zarad izbjegavanja nekog veceg....

 

 

Voznja Lorda Obliviona recimo meni nije bas najsigurnija. Jedan od losih scenaria je kamion koji ide iza njega i zakloni ga, pa krene da ga pretice u trenutku kad nailazi recimo neka mecka sa 200 km/h u lijevoj traci.

Posto kamion ne ocekuje tu brzinu on krece u preticanje, a mecka bjezi u desnu traku po principu "bolje motor nego sleper" (ili bolje bilo sta nego sleper). :neznam:

(nagledao sam se slicnih situacija i oblaka dima od kocenja i na kraju lupanja...(doduse nikad motor na svu srecu)....

Pa i nije tako nesigurna moja taktika. Gledam da sam u koloni koja ide tim tempom ili odjebem taj kamion iz primera jer mi zaklanja pogled pozadi (ako mi sumnjiv) i odmaknem mu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 180 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Z-750

Ako pricamo o bezbednosti, moja deviza je - vozi na 70% ukupnih uslova (licne sposobnosti i trenutna forma, stanje puta, mogucnosti vozila...). Nekad to moze da bude velika brzina, a nekad je i 50km/h previse.

 

Zakon i pravila su tu da nas zastite i svakako je neodgovorno propagirati drugacije. Moje iskustvo (u kombinaciji sa neformalnim savjetom instruktora) otkriva i neke sive nijanse.

E sad, kako objasniti mladom covjeku / bajkeru da ce ga brzina nekad ubiti, a nekad mozda spasiti? Pogotovo u kombinaciji s cinjenicom da jedva cekaju "odobrenje za odvrt gasa".

Zakoni su nuzno zlo. Ono sto pise na pocetku jednog udzbenika pravnog fakulteta (zaboravio sam tacnu recenicu, ali ponta je tu) je da su normalni, legalni gradjani taoci onih drugih. Npr. svi imaju obavezu nosenja licne karte samo zato sto se organi reda interesuju za manjinu sugradnjana, koji su sa druge strane zakona. Iz tog razloga mislim da je odgovornije propagirati zdrav razum, a ne jednosmerno ponasanje prema pravilima. Nikad svoje dete necu uciti da baci djubre u kantu umesto na ulicu, zato sto je tako propisao zakon, nego zato sto je to njena ulica (grad, drzava, planeta...) koju(e) zeli da ima ciste i uredne.

 

E sad poenta. U godinama kad je "najpametniji", mladi motorista / covek ce uvek pre poslusati nekoga ko govori stvari koje imaju smisla nego onoga ko cistunacki popuje o crno beloj perspektivi. Jos ce vise slusati onoga ko uspostavi autoritet nad njim. Secam se mog instruktora B kategorije koji je trebao MENE da uci voznji 1hmm.gif. Cim smo seli u auto, uputio me je na jedan deo grada sa klizavim asfaltom. Sa zuvozackog mesta preuzeo je komande i zaneo auto uz pomoc gasa i nozne kocnicestaa3.gif . Tog sekunda ono MENE je postalo mene. Sa velikom paznjom sam slusao sve sta je imao da mi kaze, a bio je pun trikova.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 48 postova

motorom se ne vozim na autoputu, ali zato automobilom da, veoma često... da se ne lažemo vozim brzo. dovoljno brzo da me niko ne pretiče i ne silazim sa brze trake. po meni brza vožnja nije nužno i rizična vožnja. dobar auto, u ispravnom stanju, gume kočnice i trap na prvom mestu i nema problema. neka normalna vožnja po mojoj proceni je oko 160 km/h, ali često idem i brže, dosta brže čak i 200+++

 

nisam cvećka, očigledno :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ○○○○○○○○○○, 213 postova
  • Motocikl: Honda CBR 600 Ф

Nije bitno sta je da je ali nije prijatno kad si na motoru kad ti za vrat dise bilo koje vozilo pa da je i najnoviji Mercedes a ne neko kabastije cudo! Samo iz tih razloga nije lose imati brzine i snage da se bezbedno dislociras iz takvih brzinsko zguzvanih situcija.

Kad ovako odavno voze lokalci ne pitaj me za koliko sam letos iz Grcke stigao sa jednim slicnim munja transom..!

http://www.youtube.com/watch?v=7PQ0EMCQTgY&feature=player_detailpage

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati po nekad, 360 postova
  • Lokacija: Leskovac-Lausanne
  • Motocikl: Kymco Zing 125, BMW F800GS Adventure

Oko ogranicenja na autoputu ima dosta toga da se prica, a osim bezbednosti mislim da tu igra veliku ulogu i protok saobracaja. Ne znam kako tacno ide ta prica ali od neke brzine (valjda izmedju 40-70km/h) protok vozila kroz neku deonicu pocinje da polako odpada. Mislim da je to bilo i razlog sto su u Spaniji smanjili brzinu na 110km/h.

 

Naravno da se moze izgraditi autoput gde svako moze ici koliko hoce, autobahn u nemacku je odlican primer, ali za takve stvari treba imati jak saobracajni standard. Imam komsiju koji je jednom otisao u Nemacku i sa Jugo 45 je posao na autobahn, a samo cu citiram kako je to opisao "Nabise me u desnu traku i samo gledam kako kamioni i autobusi mi lete sa leve strane kao da su avioni".

 

A tek da ne pricamo o Tamicima koji natovare cetri tone paprike i tako teraju za BG pa kad dodju na ono brdo kod Bubanj potok i ubace ga u drugu, a iza se samo vozila nizu kilometrima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5486 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Desilo mi se pre 2-3 godine da na autoputu u Italiji, pravac od Milana prema Ankoni...saobracaj u svim trakama se odvija brzinom od 140-150km/h. Ja natovaren na motoru sa zenom, trudim se da nadjem svoje mesto...u tom trenutku pocinje da sipi kisa i vidljivost se smanjuje bar upola od vode koju dizu kamioni...naravno da ludaci ne usporavaju. Sve vreme sam mislio na reci jednog drugara koji vozi kamion u Italiji: drug, ovde kada je udes nalupa se i po 100-tinjak vozila. Opcija da jos ubrzam je nemoguca jer se nista ne vidi, a i opcija da usporim i nadjem se nekom na putu nije bas primamljiva. Sve u svemu sacuvati zivu glavu!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja