Jump to content

Moto Zajednica

Sprint Basic 50

Recommended Posts

  • U prolazu, 15 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Aprilia RS250 Silver i Suzuki Hayabusa RKI Yellow

Zdravo,potrebna mi je pomoc strucnjaka za skutere :)

 

Naime,radi se o skuteru Sprint Basic 50 (kinetiz naravno) dobio sam ga kao zamenu za tehnicku robu,medjutim motor je iz prve palio na kurblu prvih par dana,a nakon tih par dana upali iz 20x veglanja,tacnije na prvih 10 verglanja on se ne pokrece uopste e tek posle 10 verglanja kao pokusava da upali i ugasi se...nakon 20 verglanja upali se i cim mu dam gas on se ugasi,tako da posle 30x verglanja ako se desi da se upali ja moram LAAAGAAANOOO da mu dajem po malo gas kako bi on krenuo i sve je OK dok se vozim i po 30km e onda kad ga ugasim i prodje 30 minuta onda nema sanse da se upali pogotovo ako sam vozio pod punim gasom punim gasom...a ako se vozi onako na pola gasa...on onda hoce da upali ali posle 10 verglanja.......i da,ako vam nesto ovo znaci,kad ga uplaim on izbacuje DIM kao iz Odzaka sve dok ne krenem...kad krenem onda nema puno dima...znaci samo dok stoji u mestuo i pomalo gas mu dajem - a on kao iz odzaka...I desava mi se da se u voznji ugasi odjednom ali odjednom i onda stanem,zaverglam jednom i on upali i dem dalje...Znaci pojma nemam vise sta mu se desava.ZNACI SRDACNO BIH VAS ZAMOLIO DA DOBRO RAZMISLITE STA SVE MOZE DA BUDE PROBLEMATIKA.Uzgred,ima NKG R4 svecicu koja je uvek garava mnogo kad je skinem pa sam je cistio redovno,da li je do svecice mozda?

1)Pali nakon 30 verglanja

2)na Prekidac paljenja ne reaguje uopste kad pritisnem kao da nisam ni pritisnuo,ne cuje se nista,da li je bendiks ili nalaser ili nesto trece...pojma nemam.

 

ZNAM DA JE NAJBOLJE POSETITI MAJSTORA ALI ISKRENO...ne znam ovde kod nas ko je pouzdan majstor jer sam imao lose iskustvo sa 3 majstora da su mi napravili haos sa prethodnim skuterom znaci HAOS!Zato zelim da cujem vase misljenje pre svake odluke.

 

Unapred se zahvaljujem svima na paznji i pomoci.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati po nekad, 360 postova
  • Lokacija: Leskovac-Lausanne
  • Motocikl: Kymco Zing 125, BMW F800GS Adventure

Mislim da su ti karike otisle, kod tih kineza to je glavni uzrok teskog paljenja i loseg primanja gasa. Sto se tice elektropokretaca, verovatno ti je otisao relej. Proveri da nije mozda probio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

E ovako Sprint Basic ti je isto sto i Peugeot Vclic mislim na agregat 1aha.gif

 

Sledece operacije:

- proveri da li je slavina goriva ispravna ( skini dovod sa karburatora, malo ce goriva iscureti i treba da stane curenje ili ti ispravno stanje, ako nastavi da curi slavina je ostala "zaglavljena" na otvoreno i non stop puni karburator ili ti zamena slavine)

- obavezno proveri zazor na ventilima, znaju posle 1.000km predjenih da se rasteluju i odmah je problem sa paljem i radom samog agregata ( zazor na usisnom i izduvnom ventilu treba biti 0.10 )

- suvise garava svecica je zbog vece kolicine goriva od strane karburatora tako da bi trebao ocistiti i prestelovati karb ( rasklopis u delice pa u ultra zvucnu kadicu na sat vremena ciscenja )

- sto se tice verglanja tj. paljenja na dugme proveri osigurac koji se nalazi kod akumulatora cinimi se 0stabre.gif

Proveri-uradi pa javi rezultat 1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 15 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Aprilia RS250 Silver i Suzuki Hayabusa RKI Yellow

E hvala vam puno momci ja cu sve probati sto umem a sto ste mi vec rekli,nadam se da ce jos neko se javiti da pomogne ,tj kad se spojite napravicete od mene majstora :D :D

 

Uzgred,po vasim recima i situaciji koja se desava sa skuterom ja bih rekao da dovod goriva puni previse karburator...kako se cudno ponasa kao da je prezacicen i kad mu dam gas pri paljenju on se UGUSI i ugasi se....sutra cu probati sve sto ste rekli,nadam se da cu uspeti.

Nadam se da ce se jos neko javiti ko je mozda cak imao slican problem i kaze kako ga je resio...

 

Dopuna : Motor je 2T i setih se da lik koji mi je dao skuter rekao mi da motor nema sanse da se upali ako mu dam gas dok verglam ...kaze GAS ne diras uopste samo zaverglas..i tako je palio ,a kad mu dam gas i verglam on nikako upaliti ne moze.Jel to normalno ili nenormalno? :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 2024 postova
  • Lokacija: Београд
  • Motocikl: Био некад јапанац сада понтадеранац,и поново јапанац

Sprint Basic 50 2T :stabre: .Ja sam imao ali 4T.Nisam znao da prave i 2T

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

I ja sam mislio da je 4T 1staa.gif ali posto je 2T otpada opcija sa ventilima, proveri slavinu i presteluj karburator ( imas 2 srafa, prvi je obicno sa oprugom u vidu federa koji je za ler gas, drugi je za smesu - zavrnes do kraja pa odvijes krug ipo, imas i treci sraf koji je na dnu lonceta i njega ne diraj...sluzi za ispustanje goriva iz karba ). Takodje proveri flater ( usisni ventili ) nalazi se ispod usisne grane, ako listici "zevaju" od kucista znaci da ne valja, moraju biti skroz priljubljeni uz kuciste.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 15 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Aprilia RS250 Silver i Suzuki Hayabusa RKI Yellow

I ja sam mislio da je 4T 1staa.gif ali posto je 2T otpada opcija sa ventilima, proveri slavinu i presteluj karburator ( imas 2 srafa, prvi je obicno sa oprugom u vidu federa koji je za ler gas, drugi je za smesu - zavrnes do kraja pa odvijes krug ipo, imas i treci sraf koji je na dnu lonceta i njega ne diraj...sluzi za ispustanje goriva iz karba ). Takodje proveri flater ( usisni ventili ) nalazi se ispod usisne grane, ako listici "zevaju" od kucista znaci da ne valja, moraju biti skroz priljubljeni uz kuciste.

 

Znaci da skidam karburator sutra i ocistim?

A reci mi zasto kad ga upalim i pustim na ler gas on radi malo...pojacava se sam gas i sam smanjuje u nijansama i onda se sam ugasi...ne ceka da ga ja iskljucim na kljuc...E da i desilo mi se prekljuce kad sam stao motorom i resio da ugasim motor,ja kljucem na OFF pustio kontakt dao kontakt on idalje radi ne reaguje na gasenje...Sta li je to?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Druze nemoj me pogresno shvatiti ali ako se ne razumes u skutere najbolje bi bilo da odvezes do majstora i kazes mu za muku, da sam ne bi cackao pa napravio jos veci karambol

Ako se snadjes sam:

- skini/ rasklopi/ ocisti u ul. zv. kadi i nasteluj karburator

- proveri flater ili ti usisni ventil ( nalazi se ispod usisne grane )

- proveri slavinu goriva ( ne sme da curi tj. propusta gorivo ka karburatoru )

- proveri f. vazduha ( da nije zaprljan, zapusen, ili da ga neko nije skinuo )

- proveri el. saug na karburatoru ( visi obrtaji kad je hladan motor, kako se saug/motor zagreva tako obrtaji padaju )

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 15 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Aprilia RS250 Silver i Suzuki Hayabusa RKI Yellow

Druze nemoj me pogresno shvatiti ali ako se ne razumes u skutere najbolje bi bilo da odvezes do majstora i kazes mu za muku, da sam ne bi cackao pa napravio jos veci karambol

Ako se snadjes sam:

- skini/ rasklopi/ ocisti u ul. zv. kadi i nasteluj karburator

- proveri flater ili ti usisni ventil ( nalazi se ispod usisne grane )

- proveri slavinu goriva ( ne sme da curi tj. propusta gorivo ka karburatoru )

- proveri f. vazduha ( da nije zaprljan, zapusen, ili da ga neko nije skinuo )

- proveri el. saug na karburatoru ( visi obrtaji kad je hladan motor, kako se saug/motor zagreva tako obrtaji padaju )

 

Evo i mene sa novim rezultatima,s'obzirom da nista ne znam dobro sam uradio :) uz tvoju pomoc i pomoc internet pretrazivanja slika delova motora ja sam sve to sklopio u svojoj glavi i upotrebio logiku :) Skinuo sam karburator bez cilindra,rassturio gga kompletno i ocistio ga kompletno sa malim diznama koje ima i vratio ga nazad,probao da upalim motor i upalio je je iz 4 verglanja sto je dobro za razliku od predhodne situacije,namucio sam se oko stelovanja ler gasa i mesavine,okrenuo sam na krug ipo kao sto si mi rekao ali se desavalo da mi tad nije hteo paliti odmah ili je hteo da se upali ali se brzo i ugasi..pa sam pojacavao ler gas smanjivao...i na kraju sam uspeo da nastelujem.Motor sada pali iz 5-og verglanja...ali kad ga upalim i pustim malo da radi nekih 2 minuta...on posle uvek pali iz PRVE! :) E sad sto se tice slavine goriva koja je ispod rezervoara,ima 2 creva jedno crevo mi je curilo pa sam uzeo zicu i pritegao crevo i vise ne curi!I to smo resili :)

Ali javio se jedan po meni mozda (problem) a to je crevo narandzasto na karburatoru koje ima izgled kao da je odseceno i koje pusta benzin kad je motor na ler gasu....cim krenem sa voznjom benzin se zaustavlja i ne curi vise.evo ti slika tog creva pa mi objasni njegovu funkciju.Uzgred postoji jedan KABL od instalacije koji je otkacen i za koji ne vidim GDE ga povezati,mozes li mi objasniti i njegovu funkciju?post-26443-0-67275700-1349689823_thumb.jpg

 

A sto se tice svecice sto je previse garava...na forumima raznim sam procitao da je to dobro ako je garavija svecica iz razloga -da je dobra i mesavina bogatija.Jer u slucaju da mi je svecica narandzasta uvek to znaci da mesavina je siromasna i da mi moze stradati cilindar.Sta ti kazes na to?

post-26443-0-91055800-1349692340_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

uhhh slika je losijeg kvaliteta ali nema veze, koliko vidim to sto kazes narandzasto odseceno crevo je od lonceta karba posto ide sa donje strane, ne sme da curi gorivo sem kada ispustas benzin iz lonceta ( ispusta se na najdonjem srafu )

 

kabal crvene boje koji visi u vazduhu ide na anlaser koji se nalazi sa desne strane od centralnos srafa agregata ( vidi se kuciste na slici, ispod karburatora ) zbog toga nisi mogao da upalis na dugme vec samo na kurblu ( ( 2)na Prekidac paljenja ne reaguje uopste kad pritisnem kao da nisam ni pritisnuo,ne cuje se nista,da li je bendiks ili nalaser ili nesto trece...pojma nemam. )

sto se tice svecice:

- ako je svecica garava, cadjava znaci da je sagorevanje lose tj ima previse benzina ili premalo vazduha

- ako je svecica karamel boje onda'k je dobro sagorevanje/smesa tj odnos benzin/vazduh

- ako se vide male linije ( kao naprsnuce ) na keramici svecice znaci da je probija

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 15 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Aprilia RS250 Silver i Suzuki Hayabusa RKI Yellow

uhhh slika je losijeg kvaliteta ali nema veze, koliko vidim to sto kazes narandzasto odseceno crevo je od lonceta karba posto ide sa donje strane, ne sme da curi gorivo sem kada ispustas benzin iz lonceta ( ispusta se na najdonjem srafu )

 

kabal crvene boje koji visi u vazduhu ide na anlaser koji se nalazi sa desne strane od centralnos srafa agregata ( vidi se kuciste na slici, ispod karburatora ) zbog toga nisi mogao da upalis na dugme vec samo na kurblu ( ( 2)na Prekidac paljenja ne reaguje uopste kad pritisnem kao da nisam ni pritisnuo,ne cuje se nista,da li je bendiks ili nalaser ili nesto trece...pojma nemam. )

 

sto se tice svecice:

- ako je svecica garava, cadjava znaci da je sagorevanje lose tj ima previse benzina ili premalo vazduha

- ako je svecica karamel boje onda'k je dobro sagorevanje/smesa tj odnos benzin/vazduh

- ako se vide male linije ( kao naprsnuce ) na keramici svecice znaci da je probija

 

Evo i mene nakon par dana.

 

Pazi,uspeo sam da nastelujem motor da pali iz pprve i nakon 24h mirovanja,i to jedino tako sto sam zatvorio sraf LER GASA do kraja(jer je predhodno bio odsrafljen za 2 kruga a podesio sam mesavinu na krug ipo kako sto si mi i rekao i sada pali stalno iz prve!E sad,sto se tice one crvene zice koja ide od glavne instalacije ona je i bila vezana za anlaser i ostala je vezana za anlaser(Crvena zica koja je ispod srafcigera na slici) ali sam ustanovio da nema RELEY u motoru,pa sam juce kupio polovan reley za GY6 2T i sta se desava,Reley treba da poseduje 3 kabla Crveni,crni i na jednom izlazu postoje dva mala kablica,e sad ja nemam crn kabl na Reley a crveni i ona dva kablica na trecem izlazu imam,povezao sam ta 2 kablica na glavnu instalaciju koja dolazi,a crveni kabl povezao na akumulator ali treci CRNI kabl nemam i pitam se gde li ga treba vezati ukoliko ga nabavim?Danas kad sam povezivao dva kablica na glavnu instalaciju i crveni kabl na akumulator,motor je odmah poceo sam da vegla i iz prve upali (a uz to da nisam ni taknuo starter prekidac) ali nije hteo da se ugasi ni na kontakt bravu sve dok nisam skinuo kleme.Shvatio sam da je pogresno povezano sa moje strane,i da mozda nedostatak tog crnog kabla koji nedostaje(vidljivo na slici) je uzrok.Uzgred,konektor sam morao da isecem koji vidis na prethodnoj slici jer je neizvoldjivo povezati Reley i naravno kabl crveni koji je odvojen od konektora je jos uvek ostao na anlaseru.Hajde molim te pojasni mi gde i kako trebam da povezem Reley,gde koja zica mora da se poveze.

post-26443-0-01981500-1350505851_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Na prilozenoj slici od automata/relea anlasera je sledece

- te 2 zice ( tanje ) u buziru sluze da pobude namotaj automata paljenja, proverices sledece:

* stipaljku probne lampe stavi na masu ( - ), daj kontakt kljucem, stisni rucicu kocnice i na jednoj od te 2 zice treba da imas +12V, probna lampica svetli, instalacija ispravna

* sa mase ( - ) stipaljku probne lampe prebaci na +, daj kontakt kljucem, stisni rucicu kocnice, stisni prekidac paljenja ( dugme na volanu ) i na drugoj zici treba da dobijes -12V , probna lampica svetli i ta zica je ispravna

Debela crvena sa automata ide na anlaser i tu ti je +12V ali ti fali druga debela zica koja ide direktno sa akumulatora ( +12V ) na automat ( na slici sa druge strane gde je zakacena crvena debela zica trebalo bi da imas sraf koji je prazan tj na njega ide zica koja tebi fali, +12V direkt sa akumulatora

Ako su ti 2 tanje zice ispravne tj imas + i - preko prekidaca paljenja, dovedi + automatu sa akumulatora i malisa ima da vergla ki besan

obrati paznju da taj automat neko nije namerno iskljucio iz razloga sto ostaje ukopcan pa vrti kad treba i kad ne treba!!!

To ti dodje kao obican rele:

- 85 masa relea ( - )

- 86 + preko prekidaca

- 87 izlaz iz relea

- 30 + pol akumulatora

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 15 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Aprilia RS250 Silver i Suzuki Hayabusa RKI Yellow

E braticu,sve sam uradio sto si mi rekao i evo sta se desava,on ne prestaje da vergla cim spojim sve zice gde treba i kad upali motor anlaser se ne gasi uopste vec pocinje zujati kad se motor upali,znaci upali motor i kad je iskljucen kontakt...ovaj motor mi bas zadao muke.....jednostavno cim povezem sve kazice gde treba i spojim sa akumulatorom - MOTOR NE PRESTAJE VERGLATI NI POD ISKLJUCEN KONTAKTOM A KAD UPALI ON ONDA ZUJI SVO VREME I U RADU I KAD JE UGASEN KONTAKT,NEBITNO DA LI IMA KONTAKT ILI NEMA I BEZ KLJUCA "I TO SE SVE DESAVA BEZ DODIRA STARTERA PREKIDACA PALJENJA,kad pritisnem starter nista se ne desava ne reaguje uopste,vec se sve ovo desava kad spojim zice kako treba.Sta li je problem sada,anlaser,relej ili instalacija?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

anlaser ti nije u problemu 1jok.gif

moguce i najverovatnije je automat/rele "zablokirao" tj prebacuje +12V sa akumulatora na anlaser preko debelih zica

proveri sledece:

- skini obe tanke zice sa autmata/relea

- neka ostane debela od akumulatora do automata, skini drugu debelu do anlasera, uzmi probnu lampicu i viljusku zakaci na masu ( - ) drugim krajem p. lampice nasloni na debelu zicu gde si je raskacio ( kod anlasera ) i p. lampica ne sme da svetli 1jok.gif ako svetli automat ti ne valja, prespaja +12V direkt na anlaser

proveri pa javi rezultat

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova

Zdravo. Da ne otvaram novu temu, imam sprint basic 4t, akumulator je prazan, i kad preko kablova pokusam da ga upalim na dugme vergla ali nece da upali. Preko kurble uspem iz nekog 86 puta da upalim i ugasi se pa skoro odmah. Svecica je nova i pravi varnicu. Da li imate neku ideju? Nisam jos proverio slavinu goriva, nisam je jos locirao :-) Hvala vam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja