Jump to content

Moto Zajednica

A-kategorija, KONAČAN VODIČ ZA POLAGANJE - Ova upustva više ne važe

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 110 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Honda CM125,GPz 550 Uni-trak

Kada sam polagao prosle godine svi su mi predlagali te ova,te ona i ja kao po obicaju izaberem neku skolu koju niko nije pomenuo

Posto mi je instruktor ponudio 3 motora nisam pitao koji je koji nego koje su tezine.Covek me zbunjeno pogleda i rece.Izaberem ja neki srednji (oko 140 kila)

Ispostavilo se da je najlaksi bio 15 ica tomos pa Yamaha ybr125 i Yamasaki 250 kruzer.Ispostavilo se da sam izabrao pravu stvar i ko ima prilike da ga vozi u skoli nece se pokajati jer je fantastican za pocetnike.Za 1 cas sam savladao poligon a posle 4 je poceo da se ljuti instruktor jer prebrzo ganjam osmicu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 1 post

Pozz svima imam par pitanja u vezi polaganja za a kat. Posto imam 18 godina da li mogu polagati za A2 kategoriju? 1neznam.gif I koliko bi me sve to izaslo ako mogu da polazem za tu kat. + ako mi neko moze predloziti u koju auto skolu u NS da idem posto planiram u avgustu da polazem? 1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 363 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Varadero XL1000V '09

"A2" - kategorija je dozvola za upravljanje motociklom čija snaga motora nije veća od 35 KW. Polaže se sa navršenih 18 god.

Potrebno je završiti obuku. Obuka može biti samostalna na sopstvenom motoru ili obuka u auto školi sa vozačem-instruktorom. Nakon završene obuke polaže se teoretski i praktičan deo ispita.

Za upis je potrebna lična karta (na uvid), fotokopija dozvole (M, AM, PSP, B - zavisno koju kategoriju ima kandidat), lekarsko uverenje za A2 kategoriju.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 312 postova

Prijavio polaganje u AS Rak u N. Pazovi.

Najvaznija stvar mi je bila termin jer mogu vec 17.7. da izadjem na polaganje. Jos bolja stvar je sto kod njih mogu isti dan da polazem i testove i voznju (ako prodjem ono prvo, naravno). Kod svih ostalih koje sam zvao po Beogradu, voznja se polaze 2 nedelje posle testova. Uz to niko nema termin pre 24.7 tako da bi mi se to rasteglo do polovine avgusta, kada idem na odmor i prodje sezona.

Ljudi su skroz prijatni i voljni da objasne sve u detalje. Odmah su me odveli do poligona, decko mi je potanko objasnio svaki detalj.Iako sam siguran da tu pricu ponavlja milioniti put nisam primetio da to radi preko volje, da samo gleda da me otkaci.... Svako moje pitanje je saslusao do kraja i precizno odgovorio na njega. Dao mi je motorce da vozim po poligonu koliko god puta hocu. Ponovio sam 3 puta i pohvatao orijentire. Vise nego prosto.

Zatim smo otisli u deo Stare pazove gde se vozi gradska voznja, proveo me kroz nekoliko ruta i opet mi objasnio sve u detalje. Opet sam dobio motor da isprobavam koliko mi je volja. Odvezao sam sve rute po jednom i posto nije imao nijednu primedbu, nisam vise vozio. Nisam imao ni vremena a ni voznja tog njihovog motora nije neko zadovoljstvo.

To je jedina primedba. Taj motor, neki Piaggio valjda, je prilicno rasturen. Rade mu kocnice, prima gas, ne gasi se ali je vrlo rastresen. Cini mi se da kada se obori na levu stranu, korman jos dodatno povuce. Mozda je to i zbog pozicije motora, nisam navikao da vozim skuter ili je negde u viljsci kriv. Uglavnom moze da se odveze to koliko bas mora ali nista vise od toga.

 

Sve preporuke za AS Rak, najvise zbog spojenog termina. Nekima ce znaciti i to sto se polaze na motociklu sa automatskim menjacem.

Instruktor mi je objasnio da se u pravilniku o obuci i polaganju nigde izricito ne trazi manuelni menjac. Samo motocikl sa motorom od najmanje 125ccm sto ovaj skuter ispunjava. I Policija je kupila neke velike, valjda, Aprilie koje imaju automatski menjac.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 110 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Honda CM125,GPz 550 Uni-trak

Zdravo svima,

 

Polagao sam proslog ponedeljka za A1 kategoriju. Dodjem na polaganje, zavrsim lepo poligon i sacekam sa jos par kandidata pandura da zavrsi .....

Pozdrav iz Nisa :) :S

 

 

 

Po opisu ne mogu da pogodim o kojoj skoli se radi, ja sam prosle godine polozio u "Relly" i sve je bilo za medalju.Predsednik komisije je vlasnikova cerka,instruktor mi je bio vlasnik skole.Ja licno sam gradski deo na obuci prosao tek na polaganju,a vlasnik je nas 3-4 potrpao u auto i provozao nas svim okolnim ulicam sa 10 na sat, dok nam je usput objasnjavao sta policajac moze da zatrazi i gde.Na samom polaganju policajac mi je objasnio koju rutu da vozim, seli u auto i vozili iza mene.Zamerio mi je sto nisam stao na sam znak stop pa mu je instruktor ne bas prijatno objasnio da se staje na liniju vidljivosti a ne na sam znak koji je postavljen 2 metra pre.Inace kod njega padas samo ako nesto debelo zase..s.

Za tako kurv...ke namestaljke da bi neko pao je u stanju da se svadja sa policajcem do besvesti.Mene su plasili da padam zasigurno jer je taj policajac koji se pao mojoj grupi najnezgodniji a covek tog dana obori samo jednog i to jos na poligonu (da ne gresim dusu zasluzeno, sam je covek priznao posle da nije policajac kriv).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5392 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

Stvari koje policajci očekuju i gledaju, osim očiglednih je npr. to stajanje na Stop znak... koje se radi iz dva stajanja, prvo na liniju pa onda pridjes znaku ili razdelnoj liniji (obracanje paznje na horizontalnu signalizaciju) zatim na prestrojavanje u traci pre skretanja u levo ili polukruznog. Naime po zakonu motor treba da se krece tamo gde su desni tockovi automobila 1m od ivice puta a kad skrece u levo ide migavac, pogled preko ramena (jel retrovizor nije dovoljan) prestrojavanje u levi deo trake, pogled preko ramena opet pa skretanje u levo ili ako je polukruzno skretanje u levi deo puta kad se napravi polukruzno pa onda pogled preko desnog ramena i vracanje na 1m od ivice puta. Naravno prilikom svake promene pravca pogled prako ramena (delujes kao paraplegicar u napadu ali time pokazujes da obracas paznju na saobracaj oko sebe). Takodje ne zuriti, kada se stane na stop, slobodno sacekati da bas nema nikoga, nije u pitanju trka i pokazivanje vestina voznje nego ispit polaganje voznje ;)

 

ovo su one sitnice na koje vam instruktori ne kazu a policajci ocekuju ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 312 postova

Nema nikakve logike ni potrebe zaustavljati se kod samog znaka "STOP". Nekada je toliko udaljen od ivice puta da je skoro nemoguce reci gde je ta linija kod koje treba stati. I kada stanes tu niti sta vidis niti neko zna sta ti ustvari pokusavas.

Obavezno i potrebno je zaustaviti se na linij preglednosti ili ispred horizontalne linije na kolovozu tamo gde je oznacena.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 110 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Honda CM125,GPz 550 Uni-trak

Tacno tako, sto je najgore voznja u svakodnevnom zivotu cesto moze da bude jako opasna ako se vozi "skolski".Juce sam motorom dosao iz Nove pazove za Nis.Za 300km sam imao izmedju 5 i 15 potencijalno opasnih situacija jer ljudi ne postuju ni prvenstvo,ne staju na znak stop,seku,obilaze i gde sme i gde ne,ma uzas.Voznja u desnom delu trake bi me skupo kostala juce u Jagodini jer je baja izleteo kolima do pola trake pa tek onda stao.Posteno malo me je strah kad vidim ko sve vozi ovih dana.

Vozi skolski dok si u skoli a posle pamet u glavu.Naravno, posto vozis 2 tocka kriv si u najavi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati po nekad, 360 postova
  • Lokacija: Leskovac-Lausanne
  • Motocikl: Kymco Zing 125, BMW F800GS Adventure

Evo i ja se odluci da polazem za A2 kategoriju pa bih imao par pitanja.

Posto trenutno zavrsavam za tehnicara drumskog saobracaja, u okviru skole dobijam besplatnu obuku i polaganje za B kategoriju. Posto trebam da vadim lekarsko uverenje, da li mogu da iskoristim jedno lekarsko overenje za obe obuke ili treba posebno da se izvade.

Resio sam se za samoobuku, pa me interesuje, da li postoje neke vremenske restrikicije koliko dugo neko sme da bude na samoobuku, planiram da sredinom septembra krenem sa samoobukom i da je zavrsim krajem oktobra, kad pocne losije vreme, a polaganje odradim marta sledece godine. Inteesuje me da li je to izvodljivo?

Sto se tice motora, nije li problem da se polaze na 125cc ili mora nesto jace? Ja bih najradije polagao na caletov Kymco Zing 125

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 110 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Honda CM125,GPz 550 Uni-trak

Proveri za svaki slucaj ali mislim da u lekarskom mora pisati za koju je kategoriju a iskren da budem ne secam se sta se desava sa lekarskim kada uzimas papire.Drug je morao da vadi dva jer mu nisu upisali da je za C i E kategoriju.Kreni sa polaganjem sto pre jer uskoro pocinje po najnovijim propisima o polaganju pa ce ti izaci 2-3 puta skuplje a nisam siguran sta ce biti sa opcijom samoobuke(od septembra ili oktobra valjda)."Samoobuka" ti traje 15 dana ,vracas L tablicu, i ides na polaganje.Ja sam za A(A1+A2+A)polagao na skolskoj Yamahi YBR125 a neki su cak polagali na Tomosu t14 tako da mislim da to nema veze samo je bitno da imas ovlascenje ako se motor ne vodi na tvoje ime.Ima dosta informacija,prelistaj temu malo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 312 postova

Evo i ja se odluci da polazem za A2 kategoriju pa bih imao par pitanja.

Posto trenutno zavrsavam za tehnicara drumskog saobracaja, u okviru skole dobijam besplatnu obuku i polaganje za B kategoriju. Posto trebam da vadim lekarsko uverenje, da li mogu da iskoristim jedno lekarsko overenje za obe obuke ili treba posebno da se izvade.

Resio sam se za samoobuku, pa me interesuje, da li postoje neke vremenske restrikicije koliko dugo neko sme da bude na samoobuku, planiram da sredinom septembra krenem sa samoobukom i da je zavrsim krajem oktobra, kad pocne losije vreme, a polaganje odradim marta sledece godine. Inteesuje me da li je to izvodljivo?

Sto se tice motora, nije li problem da se polaze na 125cc ili mora nesto jace? Ja bih najradije polagao na caletov Kymco Zing 125

 

Lekarsko se izdaje zasebno za svaku kategoriju.

Da bi krenuo na samoobuku za A potrebna ti je ili PSP ili voz. dozvola B kategorije.

Ako je motor registrovan pre vise od 6 meseci, potreban ti je sestomesecni teh, pregled. Kosta oko 500 dinara.

"L" tablicu vracas posle 25 dana, ne 15 kako neko gore pise. Svaki dan kasnjenja se doplacuje 420 dinara. Za to vreme mozes slobodno da se vozikas ali kad vratis tablicu vise ne smes dok ne polozis.

Nakon toga mozes da izadjes na polaganje dok ti ne istekne lekarsko uverenje. Posle toga samo izvadis novo i opet ides na polaganje.

Koliko je krajnji rok do kada vazi obuka, ne znam da ti kazem ali sigurno nije manji od 1 godine.

125 ccm je dovoljno ali moras u opstini da overis ovlascenje u kom je naglaseno da mozes koristiti taj motor za obuku i polaganje vozackog ispita A kategorije..... pretrazi malo po ovoj temi, bilo je vec price o tome.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5392 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

i meni se cini da ne izdaju petkom... ne znam za razlog, dal da se ne bi oma divljalo za vikend ili nesto drugo...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: Hell
  • Motocikl: Malaguti Madison RS250 Titanium Rider

Sutra polazem za A.

Interesuje me da li se moze voziti sa potvrdom o izdavanju vozake dozvole ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 363 postova
  • Lokacija: Aleksandrovac
  • Motocikl: Honda CBF 600 N; Honda Silver Wing 400; Honda Pantheon 125

Moze. Kad dobijes uverenje iz autoskole, odneses ga sa ostalim papirima u sup i izdaju ti potvrdu sa kojom mozes da vozis dok ti ne stigne vozacka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • oddball, 1134 postova
  • Lokacija: Alba Greca
  • Motocikl: tri šrafa u nozi

bravo! :)

 

cuo sam da mnogi nesto kukaju na polaganje za A. meni je bilo lakse nego za B posto ti lepo kazu rutu i ti je ispostujes, i gotovo. ranije si pratio auto ispred pa ako se on nesto zezne ili kasno signalizira za prestrojavanje onda su velike sanse da ces i ti napraviti gresku.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 245 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Beverly 500ie Cruiser

Samo da se pohvalim :sampion: , hteo sam da sacekam da mi i u Ljermontovoj zavrse dozvolu ali uhvatio neizdrz :D

Polozilo se za A, ta prepreka je pala, jos 'samo' da se skupe parice za neko magare i eto me na putu :moto3::)

 

Inace, sve pohvale za ljude u AS Rak Nova Pazova, nije reklama, ali je red da kad sam na sve hvale koje sam cuo bio jako skeptican (zivot u Srbiji), da se sad ispravim i pohvalim ljude na predusretljivosti i ljubaznosti.

Polaganje nije lako ali ako se ne naprave neke vece gluposti kako na testu tako i na poligonu i voznji ne bi trebalo da bude problema.

 

- Testovi - vodite racuna da ne podebljavate, prepravljate ili slucajno svrljnete olovkom negde mimo polja za tacan odgovor, policajci iako ljubazni i poprilicno smireni i ok to ne tolerisu. Takodje zanimljiva stvar za testove za A, mislim da su zasigurno najlaksi i najtezi testovi u isto vreme. Ima ih samo dve strane (za one koji poseduju B) 2 raskrsnice 2 x 3 boda, 2 pitanaj sa slikom do 2 boda, 8 znakova 5 bodova!!! i 10 tekstualnih pitanja koja ukljucuju i pitanja iz prve pomoci koja nose do 2 boda. Tezak deo je sto sme da se omasi "samo" 3 boda, tako da ako se omasi raskrsnica nema se mesta za jos jednu gresku ili ako se ne daj Boze omasi jedan znak pada se test.

 

- Poligon - voznja izmedju linija sa zaustavljanjem na zaustavnoj liniji i prolazak bez zaustavljanja. Policajci tolerisu pomaganje nogama do stajanja na pocetku linija, ali po davanju znaka da se krene ne, kao sto se ne tolerise prenaglo kocenje, proklizavanje i masenje zaustavnog polja prednjim tockom (gledaju osu tocka tj, vila) i neko preveliko gazenje linije, malo dodirivanje iste umeju da istolerisu. U povratku pogled malo u daljinu i lakse se prolazi bez gazenja, vazi isto za linije kao i u prvom prolasku. Onda sledi osmica, osim ako motor nije preveliki (umeju da tolerisu malo odstupanje za vece motore) osmica uopste nije toliko zahebana, sta vise laksa je od pravca.

 

- Voznja - vozi se unapred dogovorena ruta, komisija prati u kolima iza. Obavezno obratiti paznju na prvenstva prolaza, gasenje migavaca po skretanju, obavezno gledanje preko ramena ili naglaseno gledanje u retrovizor, preporucljivo naglaseno skretati pogled ka svim bitnim faktorima, raskrsnice, prestrojavanje za skretanje levo i slicno. Motor voziti u nekih 1-1.5 m od desne ivice osim kod prestrojavanja kada se da migavac, obavezan pogled u retrovizor ili preko ramena, i prestrojavanje do sredine nekih 10m pre skretanja, po skretanju obavezno ugasiti migavac. Bicikle, pesake, prepreke u traci obavezno obilaziti u drugoj traci ako je to moguce, ako ne, usporiti ili stati i obilazenje obaviti kad se stvore uslovi za to. Voditi racuna o tome da kod skretanja propustite one koji vam dolaze u susret i one koji generalno imaju prvenstvo ALI na takav nacin da ostavite prostora da i komisija skrene za vama, tu mogu da prave problem, na primer, ako vi imate mesta da skrenete ali procenjujete da i komisija nece moci da obavi skretanje propustite vozilo i onda skrenite. Ako se ne prave neke vece budalastine ne bi trebalo da ima problema.

 

Nadam se da ovakvim pojasnjenjem nisam nekoga uvredio, ne smatram da su ljudi glupi, ali na polaganju su padali neki iskusniji ljudi od mene i to na ciste gluposti, samo nabrajam stvari koje mogu da predstave problem i koje se gledaju na polaganju.

 

Jos jednom moram da izrazim moje iznenadjenje policajcima na polaganju, odavno nisam video smirenije i normalnije ljude u uniformi. Tako da ako to ima neke vreze preporucujem polaganje van Beograda, ljudi su mnogo ljubazniji, vi kao kandidat ste osoba a ne neki broj predmeta i prema vama se ophode kao prema ljudima, takodje sve je nekako ljudskije nego sto sam imao prilike da cujem o AS u samom gradu osim nekih par izuzetaka VIR i slicno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 110 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Honda CM125,GPz 550 Uni-trak

Svaka cast za opis,mislim da si mnogo pomogao buducim bajkerima.Osim toga nema ko sta da se ljuti, vidi se da je sve dobronamerno napisano. :care: :care: :care:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 450 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: otisao...

Divno, danas saznah da cu morati polagati ponovo za A kad budem imao 24 godine...ja sam bio pod utiskom da ce mi samo skinuti limit, a ne da cu morati ponovo polagati...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 363 postova
  • Lokacija: Aleksandrovac
  • Motocikl: Honda CBF 600 N; Honda Silver Wing 400; Honda Pantheon 125

A kad si polozio i koju dozvolu si dobio, jel A2? Ovde neko rece da ipak ne mora ponovo da se polaze..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 450 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: otisao...

Nazalost puko polaganje 2009, tako da sam sad skrpio pare pa ponovo polazem za A2. I instruktor mi rece da cu morati ponovo kada budem hteo punu A kategoriju.

U svakom slucaju, glupih pravila se nikad nisam toliko nagledao kao danas kad sam seo na motor posle 3 godine...znaci idiotizam sta su napravili od polaganja za A kategoriju i licno mislim da drzavu treba biti sramota sto to sve podrzava.

 

EDIT: Da se razume, koliko god da su neka pravila glupa trebaju se postovati i ni na kakav nacin ne pozivam na nepostovanje istih, samo smatram neke stvari zakomplikovanim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja