Jump to content

Moto Zajednica

A-kategorija, KONAČAN VODIČ ZA POLAGANJE - Ova upustva više ne važe

Recommended Posts

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Zemun

Lomnica, u prethodnom odgovoru se slazem sa tobom 100%. Testove sam ucio i to mi nije bio problem. Osmicu sam vezbao, ali sa Viragom to mi je bilo bas tesko uraditi pa sam iskreno i odustao posle nekog vremena pozivajuci se na pricu "to je par poena negativnih, pokazacu se u saobracaju". Ono sto sam ja mogao da uradim je da uzmem L tablicu i da odradim "samoobuku", naravno uz savete instruktora. Sta cu kad nam je takav zakon koji nam dozvoljava samoobuku. A ovo sto nisam ja, odnosno cela grupa koja je bila na polaganju radila osmicu i sto smo svi imali rutu koju smo imali, pa sta sam ja tu mogao kad su tako rekli instruktori, cikice u plavom ili ko je vec bio tamo. Mozda sam trebao da podignem ruku i da kazem A POLIGON!!! (mislim da bi me ostali lincovali u tom trenutku  ;D )

 

polagali tako sto preskocili poligon,imali 3 skretanja od cega jedno na semaforu,i sta je taj naucio... NISTA!!

A to da li je neko polagao bez poligona, imao 3 skretanja i slicno tome nije nikakvo merilo o poznavanju saobracaja i umeca voznje motocikla. Iz nekih postova sam zakljucio da mnogi i na ovom forumu nemaju polozeno za A. Ne podrzavam ovo sto cu sad reci, ali imam neke drugare, prijatelje koji voze bez A kategorije vise od 10-15 god, promenili brdo motora i presli hiljade kilometara.

Nego da batalimo mi ovo, misljanja su nam razlicita i smatram da je to u redu. Necemo se zbog ovoga prepirati naravno, nego ako te put nanese u BG, a nisi nesto ljut na mene zbog ove nase razmene misljenja, javi se da popijemo kaficu i da se lepo ispricamo (PS- ne moramo diskutovatio o ovoj temi  ;D )

Pozdrav od "bajkera" koji nikad nece reci NAUCIO SAM DA VOZIM MOTOR.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 328 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda TransAlp XL600V

He,he sto bi se ljutio na tebe pobogu,pa ne svadjamo se,samo razmenjujemo misljenja,a picence uvek moze,samo jos treba da iskrsne potreba da ja idem do BG-a (sto se desi jednom godisnje mada kako je PARTIZAN SAMPION na pragu Lige sampiona mozda to bude i cesce)! ;D

Vidis ima tu jedna slucajnost,JA sam takodje radio kao ti tvoji drugovi,prvo sam 6 i po godina vozio motore (125cc cvaja,pa 750cc sportnjak,pa 125cc cross) i presao brate jedno 20 000km najmanje i to u lokalu (citaj voznje samo do grada ili nekog od susednih sela),ali onda su mi porasli apetiti i ZAMISLI upisao sam casove u autoskoli,dopustio instruktoru koji je verovatno imao manju kilometrazu od mene da me poducava i jos pritom vezbao to sto mi je pokazao,izasao na testove i voznju i polozio sve to,iako sa gomilom kilometara iza sebe na motoru i plus iskustva sa kamionom i autom u saobracaju!

E sad ce mozda neko reci da sam dzabe gubio vreme sto sam tako radio,da sam samo trebao da izvadim 100-200 eura ili kolika je vec tarifa i da se samo pojavim na polaganju,sednem na motor da vide da znam da ga drzim stabilno i da znam sta cemu sluzi i da polozim,ali nisam,a ti kazes da se na poligonu i u gradu na polaganju NE UCI voznja i u pravu si,tamo se DOKAZUJE da si spreman za saobracaj i da nisi tempirana bomba bez tajmera i roka trajanja!!

Ko to zaobidje kako ce da zna da stvarno"zna"da se ponasa za guvernalom motora,samo na osnovu onog sto je naucio SAM bez obracanja autoskolama i instruktorima,ko mu onda garantuje da je naucio SVE sto uce u autoskolama,ili da mu ucitelj nije BUDALA!? :)

Pozdrav 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda CBF 1000

Evo da se i ja zapljunem, polozio sam  ;D

 

Polozio iz prve, u VIR auto skoli na novom Beogradu, skroz opusteno, u principu kriterijum za polaganje je bio da se ne predje linija kad se ide prva-druga na poligonu. Osmicu sam uradio bez problema, mada nije obavezna.

 

One gluposti-koja se noga prva spusta i slicno su skroz nebitne, u saobracaju je samo bitno da se daju migavci, ustupa pravo prvenstva i da se ne prestrojava na pesackom prelazu-raskrsnici.

 

Toliko o tome, hvala pokojnom Andreju na ovoj temi i svima koji su joj doprineli svojim iskustvima, stvarno mi je pomogla

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 30 postova
  • Lokacija: Zrenjanin

proklete osmice,samo zbog njih se bojim da necu poloziti,

moj motor je jos uvek na farbanju,motor u auto skoli je praistorijski,ali to nema veze,

obzirom da sam veliki tremaros,naprosto znam da cu zeznuti,

e sad da vas pitam,da li je da bi polozio,od vitalnog znacaja bitno da imas motor-mislim da mozes da vezbas?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 712 postova
  • Lokacija: Bliski istok
  • Motocikl: cbr900rr

proklete osmice,samo zbog njih se bojim da necu poloziti,

moj motor je jos uvek na farbanju,motor u auto skoli je praistorijski,ali to nema veze,

obzirom da sam veliki tremaros,naprosto znam da cu zeznuti,

e sad da vas pitam,da li je da bi polozio,od vitalnog znacaja bitno da imas motor-mislim da mozes da vezbas?

Curice, nemas razloga da se toliko brines. ;)  Nije od presudnog znacaja da imas motor kojim bi vezbala. Meni je bilo dovoljno dva casa na motoru auto skole. Jeste da prvi put nisam polozio  ;D.

A sto se tice osmice na polaganju, ukoliko je i ne uradis pravilno, to nije razlog zbog koga neces poloziti.

Mozda bi ovi momci, koji su ti u blizini, mogli da se malo organizuju i pomognu ti.

 

Pozdrav i No stress

 

PS: castis jednim Pepsijem kada polozis

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 212 postova
  • Lokacija: Novi Sad

 

pa ako ne polozim prvi put tu su drugi i treci...jel tako?  :'(   

hvala na podrsci,kad polozim castim pivo!

ako ti nije problem samo zapisi kad dodjes kuci sta je sve bilo na testovinma i malo opisi polaganje.hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 71 postova
  • Lokacija: Beograd

Evo samo da prenesem utiske sa danasnjeg polaganja: PAO :( :-[

 

Da su me bar oborili na pologinu ili na propise, sto ljudi kazu da su jedini razlozi zbog kojih se pada nego jok... nego ovo je nesto za sta prvi put cujem

 

Naime polagao sam na nekoj raspaloj Vespi starijoj od mene, na kojoj ne radi desni migavac, i na kojoj je dok sam vezbao taj jedan cas jedva radila prednja kocnica.

 

Migavac nije bio problem, znali su da ne radi... ali uradim celu voznju potpuno korektno, ne napravim ni jednu gresku u propisima i prestojavanju (ako se neko jos pita i unutar trake je potreban migavac kada se prebacujete u levu polovinu). Na raskrsnici iznad pionira, na vrhu one uzbrdice uradim polukruzno, silazimo nazad ka poligonu, nekih 40km/h, kola za B ispred nekih 20m i skrecu desno na poligon... Ja da prikocim kad ono prc, prednja kocnica potpuno otkazala, ja se vec priblizio kolima i morao sam malo jace da dam po zadnjoj tada i proskripi guma i zaljulja se malo zadnji kraj.

 

Dole mi samo kazu, znas dobro si vozio sve je popropisima, al jel si ti radio obuku na ovom motoru, ja kazem jesam jedan cas. Taj sto me oborio, inace ne pandur nego u civilu, kaze: pa stooo? Pao si na naglom kocenju, nisi imao kontrolu...

 

Da nisam imao kontrolu skucao bi se u njih ili bi se polomio, malo mi je samo proklizao zadnji kraj na tehnicki neispravnom skuteru koji nema prednju kocnicu... e jebote sad mi je krivo sto ko covek s ZZRom nisam dosao.. izgubio -5 poena na osmici i odradio posao u saobracaju...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 25 postova
  • Lokacija: Beograd aman

Sutra idem u VIR da polazem testove,i cisto da napomenem da je to u Jurija Gagarina 235,a ne recimo kako sam ja pomislio,negde oko Fontane,i sad pojma nemam kako cu da odem tamo..posto ne zalazim u te krajeve cesto.

Jos jedan zaeb,dobih ja disk od njih i na dva pitanja nema odgovora,tj postoji pitanje i onda prazan prostor u koji ti uneses odgovor pa se to ako je tacno prikaze zelenom bojom,a ako nije onda crvenom...i tako se meni crveni sve zivo sto napisem kao odgovor na pitanje o rastojanju(u metrima) koje je najmanje za prelazenje sa dugih na kratka svetla pri mimoilazenju dva vozila.Sto prakticno znaci da treba da pogodis odgovor ako ne znas...100,nije,200...nije,150...nije..i tako,sitnica,ali nervira..ima jos jedno takvo pitanje..sad cu negde da izguglam odgovor.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1554 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: ljuta Aprilia Sportcity 200

Republicka administrativna taksa je sada 700 dinara !!!

 

Bio sam danas !!!

 

 

O1ZFh_uplatnicezaain7.jpg

 

PS.....Sa provizijom banke u holu Ljermontove je izaslo sve  6000,oo

 

 

šifre ostalih opština u zemlji su na:

http://www.yupat.sv.gov.yu/sr/pdf/spisak_opstina.pdf

 

      :)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 57 postova
  • Lokacija: Beograd

Potvrdjujem ovo iznad..danas sam i ja uzeo L table u Ljermontovoj....

Pored ovoga cisto da se podsetimo potrebnio je:

 

1. Lekarsko uverenje na uvid i jedna kopija  (2650,oo din u domu zdravlja Zvezdara - 2 sata je potrebno da se izvadi)

2. Licna karta na uvid i kopija

3. Sobracajna na uvid i kopija

4. Vozacka dozvola na uvid i kopija

5. Obrazac - dobijate u sobi 33 na 2 gom spratu

 

Ako imate sve ovo i uplatnice zavrsavate ako nema nikoga za 15-20 min.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 30 postova
  • Lokacija: Zrenjanin

Sutra je dan D ili dan A pitanje je sad,ocu li poloziti ili ne!motor me ceka pun benzina,kaciga lepa i crna,

i testovi i osmoca prvo!

a sad idem jos malo da strebam,jer ako  budem visila na netu,nista od vezbanja  :)

tako da se cujemo sutra,pozelite mi srecu!ili kako se to vec kaze motoraskim jezikom .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 71 postova
  • Lokacija: Beograd

Bez ulazenja u razlaganje troskova (imas to u ovoj temi sve sta, koliko i kako) ukupno ce ti doci oko 12-13000 sve, znaci lekarsko, L table, test i voznja. Drzava voli pare :)

 

Malice zelim ti vise srece nego sto sam ja imao pre par dana i polazes sigurno :) ja imam repete 1. jula pa zelim ovom prilikom i sebi srecu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12231 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

"Motociklisti u Srbiji svakodnevno stradaju zbog loše obuke i smešnih propisa za dobijanje dozvole za vožnju motocikla!!!

 

 

Verovali ili ne, za dobijanje A kategorije za upravljanje motorom u našoj zemlji dovoljno je da stavite na svoj motor L tablice i 15 dana vozite sami svoj motor! Posle ove „samoobuke" i položenih testova, sledi polaganje praktičnog dela ispita, kada policajac iz automobila u pokretu procenjuje da li kandidat zna da vozi motor i da li je zaslužio dozvolu!?

 

Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja kaže za Press da posle ovakve obuke motociklisti izlaze na ulicu i da nije čudo što se dešavaju stravične saobraćajke.

 

- Odavno upozoravamo da zakon mora da se menja, jer se motociklisti kod nas praktično samoobučavaju! U Srbiji ne postoji ozbiljna obuka za dobijanje dozvole za upravljanje motociklom! Kandidatima za polaganje ispita na motoru nije objašnjeno kako da izbegnu sudar, kako u slučaju gubitka kontrole da padnu i izbegnu teže povrede! Niko motociklistima ne objašnjava kako ih vide, odnosno kako ih ne vide vozači automobila! Kada bi se poboljšao kvalitet obuke, drastično bi se smanjio broj udesa motociklista - kaže Damir Okanović, i dodaje:

 

- Nedopustivo je da kandidat za polaganje A kategorije kupi motor, uzme lekarsko uverenje i prikači na svoj motor L tablice! Ukoliko nema svoj motor, može da uzme punomoćje za upravljanje tuđim motorom. Posle dve nedelje „samoobuke" kandidat polaže testove, koji su slični za dobijanje B kategorije, odnosno za vožnju automobila. Kada položi testove, kandidat dolazi na poligon sa svojim motorom, koji ne može biti automatik, već mora da ima brzine. Posle poligona, kroz koji se provoza i napravi „osmicu", kandidat izlazi na ulicu.

 

Naš sagovornik kaže da je tek praktični deo ispita neozbiljan!

 

- Policajac iz automobila koji ide ispred kandidata na motoru gleda kako ovaj vozi! Posle vožnje koja traje nekoliko minuta, policajac procenjuje da li je kandidat položio! I posle toga, motociklista izlazi u grad, u pravu „džunglu na asfaltu" - kaže Okanović.

 

Po novom zakonu, dobijanje dozvole za vožnju motociklom izgledalo bi drugačije.

 

- Po zakonu koji je trenutno na snazi postoji samo A kategorija. Po novom zakonu postojale bi tri kategorije: A-1, za koju bi polagale osobe od 16 godina starosti za motore do 125 kubika, za A-2 kategoriju polagali bi kandidati starosti do 18 godina sa motorima do 35 kilovata, dok bi treću A kategoriju dobijale osobe koje su starije od 21 godine i na motorima jačim od 35 kilovata - priča Okanović. On objašnjava da bi se tako izbegla situacija da kandidat položi na „vespi", a posle nekoliko dana vozi motor koji ima ogromnu kubikažu!

 

- Sa novim propisima obuka bi postala mnogo ozbiljnija, od teoretskog do praktičnog dela. Motoristi danas ne poštuju pravilo o nošenju zaštitne kacige, zbog čega se i naizgled bezazleni padovi završavaju tragično. Ne poštuju pravila jer ne znaju kakva im opasnost preti. Ne mogu ljudski životi da se spasavaju akcijama preko novina i televizije, već zakonima i ozbiljnim radom sa svim učesnicima u saobraćaju. Prošle godine u Srbiji, prema statistici saobraćajne policije, poginulo je 108 motociklista, a više od 3.000 osoba je povređeno u udesima u kojima su učestvovali vozači motora - upozorava Damir Okanović.

M. STOJADINOVIĆ- Press"

 

image.jpg?imageId=21434&thumb=1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 30 postova
  • Lokacija: Zrenjanin

upravo dosla sa polaganja-POLOZILA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

srecna sam ko mali majmun.

kad se saberem napisem do detalja kako je bilo.

Hvala na podrsci,vama i ljudima kojin su bili samnom na polaganju,jos jedan dokaz da su bajkeri divni ljudi!!!!!!!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 30 postova
  • Lokacija: Zrenjanin

E ovako posto sam obecala fuul report-

nista test se sastoji od tri strane,i lak je jako i beba bi ga polozila,

ista pitanja koja dobijes u auto skoli da vezbas na kompu,samo sto su na testu ona ubedljivo najlaksa,

zatim ide poligon-koji se sastoji od linije pravca-tamo i nazad,pri cemu treba da menjas brzine i da ne nagazis liniju,zatim ako si to prosao famozna osmica,koju moras da odradis dobro,ja sam se utremarila i u pokusaju da ne spustim nogu sam ocepila liniju,i dobila malo negativnih,ali nogu nisam spustila  :)

a zatim ako to prodjes onda jedan krug po saobracaju,kod nas u ZR.-to je krug oko parka i hale spotrova,sa jednim stop,i linijom preglednosti,par krivina,pesackih prelaza,kojim obilazenjem,dasvanjem zmigavca i sl.

sve u svemu lako je jako,kontam da je u vecim gradovima mnogo teze.

a onda ide slatki deo kad ti instruktor kaze da dodjes sutra u 12 sa slikama,i 1000 dindzi-Polozila.

Za nekog ko nikad do sada nije vozio nista sem bicikla,poprilicno sam zadovoljna,

testovi 0 negativnih,saobracaj 0 negativnih,a glupa osmica koji=ko je sisa bitnop je da sam ja prosla i to iz prve!!!!

pivo za sve!!!!! :)

samo hrabro,hladne glave,ja to znam,ja to mogu,

i mali savet budite ljuti na motor,ceo svet,meni je tako uspelo,ne mora da znaci da bi i vama.

SRECNO svima koji budu polagali.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 316 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Meni je instruktor danas javio da polazem u ponedeljak. Moram jos malo da strebam, u subotu idem na poligon da uvezbam tu famoznu osmicu. Samo mi recite da li se istog dana polazu testovi i voznja?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja