Jump to content

Moto Zajednica

A-kategorija, KONAČAN VODIČ ZA POLAGANJE - Ova upustva više ne važe

Recommended Posts

  • In memoriam, 884 postova
  • Lokacija: Beograd

U zelji da pomognem mladjima koji tek treba da se upuste u dobijanje A kategorije, pisem ovaj konacni vodic nadajuci se da ce nekome pomoci, a da ostalima nece biti preveliko smaranje.

 

Posto u uvodu svih knjiga, vodica i prirucnika pise nesto o strucnim kvalifikacijama autora, da kazem evo i ja: JUCE SAM POLOZIO A KATEGORIJU, te sam kvalifikovan da vas malo smaram sa ovom temom he he...

 

dakle ovako: STA COVEK KOJI HOCE DA DOBIJE A KATEGORIJU MORA SVE DA URADI?

 

Prvo sto mora jeste da ima vozacku dozvolu B kategorije, ili PSP potvrdu, posto bez nje ne moze da dobije probne tablice. Dakle, za one mladje, prvo regulisite PSP pa onda idemo dalje.

 

Nakon toga, mora da se obavi lekarski preglewd, bez obzira da li imate vazecu B kategoriju. Iako je ovo besmisleno, mora da sde uradi. Pregled mozete da uradite u bilo kom Domu Zdravlja u kome postoji odeljenje za Medicinu Rada, pregled traja kao i za kola oko 20 efektivnih minuta u 3-4 sobe, tako da cete sa cekanjem verovatno biti kod lekara oko sat-dva. Preporucujem da dodjete sto ranije ujutro, tako se smanjuju sanse za dugo cekanje. Sam pregled je jednostavan, i u principu svaka prosecno zdrava / normalna osoba ce ga proci.

 

Sledece jeste – motor na kome se polaze. Motor mora imati vise od 50ccm i mora biti sa menjacem. Dakle skuteri otpadaju kao varijanta. Preporuka mnogih koju sam i ja usvojio jeste da se izabere sto manji motor, sto laksi i sto upravljiviji, zbog radjenja “osmice” na poligonu. No, idemo dalje redom. Motor mozete nabaviti na dva nacina: jedan je naravno da ga kupite, i da glasi na vase ime, a drugi je da ga pozajmite, ali onda morate imati ovlascenje na kome vas vlasnik (pravi, formalni vlasnik, a ne onaj od koga ste kupili motor) ovlascuje da ga koristite, i to recenicom “ovlascenje se daje u svrhu obuke i polaganja za A kategoriju”. Ovlascenje se mora overiti, a to se radi u Opstini ili u Sudu, i kosta oko 350 dinara, zavisno gde overavate.

 

Kada ste nabavili motor, uzimate L tablicu. Ona se dobija u SUPu, a procedura ide ovako: treba vam fotokopija licne karte (i original na uvid), fotokopija saobracajne dozvole (i original), ako nije na vase ime – overeno ovlascenje za motor, fotokopija vozacke dozvole (i original), kao i dve uplatnice, za Republicku Administrativnu Taksu i neku Taksu za Izdavanje L Tablice. Ovi nameti ce vas izaci sve ukupno oko 2800din, u SUPu. Kada platite to i podnesete sva dokumenta na uvid, dobicete L tablicu, na 10-15 dana. Mozete da je vratite tacno kad vam kazu, a mozete i da produzite, ali svaki dan vise kosta jos 150 dinara. Za druge gradove naravno ne znam, ali u Beogradu tablica i sve ovo oko papira se zavrsava u Ljermontovoj, idete na DESNI ulaz (onaj sluzbeni, gde nema guzve) i sve sto vam treba pise na ulazu, a sama predaja papira i dobijanje tablice se radi u sobi 33, na prvom spratu (pored koje je policijska kantina, jupiii!)

 

E sad, kad ste sve to prikupili i dobili L tablice, idete u Auto Skolu. Ja sam isao u skolu na Novom Beogradu, prvo zato sto su mi prijatelji preporucili, a drugo zato sto je sve ravno, siroko i jednostavno za polaganje, ili bi bar trebalo da bude. Medjutim, ispostavice se da polaganje ponajvise zavisi od policajca koji vam “upadne”... U svakom slucaju, u auto skoli cete dati lekarsko uverenje, ponovo ovlascenje, potvrdu o L tablicama, licnu kartu, vozacku i – oko 3500-4000 dinara.

 

I to je to, mozete da pocnete da vozite i da se (samo)obucavate. Ovde moram da primetim: dali ste oko 100 Evra a niko vam nista nece pomoci, sem onako sa par saveta, morate da se potpuno oslonite na prijatelje.

 

Kad prodje vreme i izvozate svoje, vratite L tablicu i overe vam potvrdu koju su vam dali pri izdavanju iste, i napisu da ste je vratili. Time je vasa “obuka” zavrsena i mozete da u auto skoli prijavite polaganje.

 

POLAGANJE TEORIJE: u principu, sastoji se od teorije i prakse, opet bez obzira imate li B ili PSP. Prvo naravno polazete teoriju, i jedino sto je dobro to je da ako imate B ili PSP ne polazete sva 4 lista, nego samo 2, dakle ne polazete ona dva teorijska lista sa dosadnim pitanjima tipa “koliko pilecih govanca moze da predje guma na prednjoj osovini...” i slicne basmislice. Pitanja su inace lako dostupna, ne morate da ucite iz knjige nego trazite u auto skoli pitanja i dobicete ih na CDu, i to spakovana u lep program, koji se interaktivno uci – kad kliknete na tacan odgovor on ce pozelenete, a ako je netacan bice crven... vrlo lepo i lako. Kada polozite teoriju, 7 dana kasnije polazete praksu.

 

POLAGANJE VOZNJE: Polaganje voznje se sastoji iz poligona i voznje u saobracaju. Poligon se sastoji (sto vam svako kaze drugacije) iz: kretanja po pravoj liniji uz promenu brzine, zaustavljanja na zaustavnoj liniji i “osmice”. Ovde je naravno jedini problem “osmica”, odnosno nije nikakav problem ali prosto mora da se vezba. Trebace vam neko vreme da je savladate, meni su trebala 2 dana da je uradim (odnosno 2 vezano, jer na ispitu morate da uradite 2 vezano, bez spustanja nogu na asvalt), nekima treba vise, nekima mozda i krace. U svakom slucaju uz malo vezbe nije nikakav problem. U principu, bitno je da motor opise formu “osmice” po asvaltu, sirina luka nije toliko botna, tolerise se poprilicno odstupanje od zamisljene putanje, ali ne smeju da se spuste noge. Kada zatim izadjete u saobracaj, morate da vozite strogo po pravilima, a evo par bitnih napomena:

 

1. motor mora da ide DESNOM STRANOM TRAKE, odnosno da prati desni trag tockova automobila, svo vreme.

2. Obavezno treba pogledati iza sebe OKRETOM GLAVE pre nego sto se da zmigavac i krene u prestrojavanje.

3.NEMA PRESTROJAVANJA PREKO PUNE LINIJE, NA PESACKOM PRELAZU I NA RASKRSNICI, za to se odmah pada.

4. Kada radite polukruzno okretanje, uvek se ide U SVOJU TRAKU, dakle ako ste bili u traci skroz levo, raditi polukruzno npr oko ostrva i morate da udjete opet u traku koje je SKROZ LEVO, inace se pada...

5. POSTUJTE SVE PROPISE, odnosno sve po PSu – prestrojavanje se radi traku po traku sa pauzom izmedju, brzina samo u skladu sa znakovima, pesaci na pesackom moraju da se propuste itd...

 

Ako ste sve ovo lepo uradili, polozili ste – ili bi barem tako trebalo... Ja sam imao nesrecu da 2 puta padnem jer mi je zapao neverovatan policajac, koji je “rodjen mrzovoljan” i koji ni sam nije znao sta zapravo hoce, sem sto je imao broj ljudi koji mora da mu padne na ispitu, tako da sam dva puta padao na neobjasnjiv nacin i bez pravog razloga (dobro, prvi put sam stvarno nepropisno skrenuo, ali drugi put me je bas oborio “for the fun”). Dakle ako imate srece, naletece policeman koji je OK i koji ce vas uz korektnu voznju odmah pustiti. Ako nemate, mozda cete se malo nervirati, ali stalno imajte na umu da cete kad budete polozili za A moci da sprzite neki CBR – GSXR – ZZR sa 260 do Novog Sada... UPS! Jel sam rekao 260? Ma mislio sam 60 :)

 

NA KRAJU, ZELEO BIH DA SE ZAHVALIM PRIJATELJIMA IVANU_BJB, DEXTERRU, IGORU XT, NESHI TL, KYMCU SUPER9, kao i najvecem grand masteru Yodi NEVERU NA POMOCI I NESEBICNOM ZALAGANJU DOK SAM UCIO I POLAGAO VOZNJU. Naravno, da se zahvalim i JASMINKU VIR i cika policajcu koji me je juce nije oborio :)

 

toliko.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 328 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda TransAlp XL600V

Nisam tako davno ni ja polozio pa se secam pravila kojima su me ucili,pa ako smem dodao bih jos i tacku 6 i 7,naravno izvinjenje unapred sto ozivljavam staru temu! ;)

6. Na semaforu po zaustavljanju motora isti pridrzavate desnom nogom na asfaltu a leva je spremna da cim semafor dozvoli ubaci motor u odgovarajucu brzinu i onda naravno po polasku podignete i desnu nogu ako ne bi da istopite djon!! :)

7. Malo problematicna tacka jer nisam siguran da mora ovako ali instruktor me je ucio da se skretanje udesno vrsi desnom stranom kolovoza tj trake kojom se krecete,otprilike kuda idu desni tockovi automobila recimo a skretanje ulevo uz razdelnu liniju otprilike kuda bi prosli levi tockovi (odokativno je to oko pola metra za one koji ne voze auto)!

Ovo mozda i nije bas tako ali mene je instruktor tako naucio,ja sam tako radio na polaganju (casove nisam ni vozio,a osmicu sam naucio za desetak minuta koliko smo cekali da pandur stigne na poligon a mi za to vreme ucili) :lol: i sa takvim ponasanjem sam polozio iz prve,tako da mislim da mi instruktor to nije badava rekao iako kolega to nije pomenuo u svom postu!!

Pozdrav 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 981 postova
  • Lokacija: Bgd

6. Na semaforu po zaustavljanju motora isti pridrzavate desnom nogom na asfaltu a leva je spremna da cim semafor dozvoli ubaci motor u odgovarajucu brzinu i onda naravno po polasku podignete i desnu nogu ako ne bi da istopite djon!! :)

 

OVO JE POTPUNO NE TACNO!

 

Motor pri stajanju treba osloniti na levu nogu a desnom drzati polugu zadnje kocnice! Motor naravno sve vreme drzati u prvoj brzini, a ruku na kvaculu.

 

Osim ako ne polazes na nekom englezi tipa BSA...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 328 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda TransAlp XL600V

Mozda sam ja nesto pobrkao u medjuvremenu posle polaganja ali mi se cinilo da je tako!?Znaci ide obrnuto,sad moze to da bude jedna od tacaka,a nije lose ni jos nesto da se doda ako je neko od nas zaboravio! :)

P.S.Ne moras da pises sa toliko velikih slova,ispada da vices a ja nisam nista namerno pogresno napisao,nisam bas juce polozio a po gradu slabo vozim pa ne obracam paznju ni sada toliko na to kojom nogom drzim motor,ali je verovatno bitno na polaganju dok vas gledaju i ocenjuju!

Pozdrav 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 328 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda TransAlp XL600V

He,he,valjda nece,a reci ce mu to vec instruktor AKO ga uzme,ako ne polaze na svom motoru bas sam!

A neces mi verovati prvo sam napisao kako treba,tako mi je doslo iz secanja,i promenio sam da ipak treba da drzis motor desnom nogom jer mi nije bilo logicno da motor stoji na semaforu ubacen u brzinu,nije dobro za motor,lamelu... secam se da mi je jos instruktor za C kategoriju to objasnjavao i ja uvek izbacim vozilo na semaforu,cak i na,doduse retkim,uzbrdicama na kojima su semafori i onda demonstriram polazak bez rucne! :lol:

Pozdrav 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 548 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Malaguti Madison s200

... za A kategoriju sam polozio pre 2 godine i ne mogu da ne napisem svoje iskustvo odatle...dakle, to sam odradio bez vecih problema na vespi px80,sa dobro poznatim menjacem na levoj ruci,ali nije to poenta mog pisanja ove poruke..naime na polaganju se pojavio decko koji nije imao kacigu i kada je dosao red na njega da polaze,tek je tada shvatio da nema kacigu i morao je da pozajmljuje od decka koji je polagao sa nama.Dobro to nije nikakav problem,pozajmiti nekom slem na 10ak minuta,ali ono sto tek sledi,bilo je mnogo smesno..;)..nakon vezivanja slema,kandidat po drugi put seda na vespu,pali je i krece tragikomicna situacija: ubacivanje u prvu brzinu ,naglo otpustanje kvacila i vespa je na zadnjem tocku!! naravno,sve se to odvija na poligonu,s'tim da je taj isti momak daleko (3-4 metra) omasio pravac kojim je trebalo da se krece i jedva odrzao motor u uspravnom stanju! Policajac se hvata za glavu i ne veruje sta vidi! ispostavilo se da je decko prvi put seo na taj motor (i uopste na motor sa rucnim menjacem) jer mu je dobar drugar drzao auto skolu i onaj momenat samoobuke je izbegnut,tj.samo je papiroloski zavedeno da je kandidat zavrso obuku..elem, da sve to bude jos zanimljivije,policajac mu daje drugu sansu na poligonu.. i naravno,kandidat se malo obuzdao i nekako odvozio poligon,zatim i ispratio neki auto i kada se vratio, saopsteno mu je da je POLOZIO!!

Policajac je svoju odluku obrazlozio jednom realnom cinjenicom:

Bolje da mu dam dozvolu,nego da sutra vozi bez nje i da bezim mojim kolegama kada pokusaju da ga zaustave i time ugrozi ceo saobracaj u okruzenju..;)..eto to je moje malo komicno iskustvo na polaganju za A kategoriju koje samo dokazuje da ce neko odraditi sve kako treba i pasti, a sa druge strane, mozda se i posreci i pored neoprostivih gresaka,kandidat polozi..;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest zvedri

Al si ga opisao svaka cast ! :D

Nego mene eto zanima par stvari, treba i ja da polazem voznju a i pocetnik sam. E sad sta me najvise muci jeste polaganje na motoru koji sam kupio Aprilia Pegaso 650 , pa mislim da je malo prevelika za polaganje !? Jel to izvodljivo , mislim poloziti na njoj a pritom sam pocetnik ? posebno me brine osmica ...

hmm jos sam nesto hteo da pitam ali sam zaboravio ?!

 

Ajd' usput jos jedno pitane, jel stvarno lakse polagati na Novom Beogradu gde je ravno ili je svejedno ?

 

Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 328 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda TransAlp XL600V

Uf,tesko ces ti sa njom da izvedes osmicu!!!Pazi kad ja nisam vozio na svom motoru,vec probao malo njihov MZ 251 star jedno 30 godina minimum,ali opet nizak i kratak motor,i vec je bilo taman kako treba za izvesti,prvenstveno sto je lose izbalansiran pa je rizicno voziti polako a tako MORA kad vozis osmicu i to ce i tebi biti problem,i jos je brate bila smejurija da ja od 190cm jedva motam i stezem zube da ne jauknem jer pri svakom motanju udaram sebe ruckama po kolenima i ona su mi bila granicnici!! :lol:

E sad ti zamisli kako ces to da izvedes na velikom Enduro motoru posebno zbog toga sto si pocetnik a to je dugo vozilo,sa visokim tezistem i tesko je naravno pa nedaj boze da ti padne na osmici,padas pod nju a da vozis brzo da bi se odrzao opet ne smes,a iskustva u takvom okretanju nemas cim si pocetnik!!!

Pozdrav 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 548 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Malaguti Madison s200

Najzahvalnija varijanta za polaganje A kategorije je vespa...mali tocak,malo medjuosovinsko rastojanje i solidno upravljiva s'obzirom da je svaka malo dislocirana jer im je motor sa strane..:) sa njom sasvim pristojno i bez nekih vecih napora mozes da izvedes sve trazene manevre na polaganju...;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 328 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda TransAlp XL600V

Mozda,ali da znas odmah da ces morati dosta da se namucis i da radis recimo prosirenu osmicu onoliko koliko je tebi lagodno da motas a da se ne slomis sa nje,a onda kako se budes uvezbavao ti skracuj osmicu toliko da ti na kraju zadnji tocak prati liniju,a prednji moze malo da odstupa,samo budi strpljiv jer nekom treba nekoliko dana da se uhoda posebno ako je pocetnik,a recimo ja i kolega koji je tada polagao nismo bili pocetnici ali osmice nismo bas radili pri voznji mada smo naucili za desetak minuta koliko je lako kad imas bas malo iskustva i osecaj za sporu i preciznu voznju!!

Pozdrav 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Banned, 993 postova
  • Lokacija: kg
  • Motocikl: zx7r

polazhi na svojoj apriliji jer nju najbolje poznajesh...

osmica NIJE eliminaciona vezhba na poligonu tako da ne morash uopshte ni da je radish... dobijesh neki kazneni poen, i onda morash dobro da vozish po gradu...

svejedno ni sa uradjenom osmicom ti nije dopushteno da napravish bilo kakvu greshku u gradu... mozhda neku sitnicu...

ja sam polagao na yamahi ybr i pre nego shto sam doshao na red uradio sam 6-7 puta osmicu perfektno i to po kishi! kad sam doshao na red motor mi je proklizao na pola osmice i srecom da nije pao...

mozhda ti i dozvole da uradish osmicu sa nekim drugim motorom (npr. ctx), a vozhnju po gradu sa svojim motorom... tako je moj burazer uradio...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600
Pazi kad ja nisam vozio na svom motoru' date='vec probao malo njihov MZ 251 star jedno 30 godina minimum[/quote']

 

Jesi li siguran da je bio star 30godina, jer se on proizvodio od 1989 do 1992... vec je 1993 MZ fabrika bankrotirala...

 

Sto se tice 8 sa apriliom pegazo... sve zavisi od mesta do mesta i od ljudi do ljudi. Znam da te negde nece pustiti da polazes ako motor ne moze da uradi 8, uslovljavaju te da dodjes motorom koji to moze da izvede. Opet pak, znam slucaj da kad je drugar dosao na polaganje sa BMWom od 1000ccm i L tablicom na njemu pandur mu samo mahno rukom idemo; kaze ako si se ti obucavao na tom motoru, sta ja imam da te proveravam...

 

Moram da se ogradim da sam protiv toga, jer ukoliko dobije dozvolu neko ko je ne zasluzuje, on je sutradan OGROMNA opasnost u saobracaju! Takodje smatram da se za dozvolu treba polagati na svakih 5-10 godina i za drakonske kazne za SVE prekrsaje! Ljudi nisu svesni odgovornosti koju preuzimaju kada sednu za upravljac... no odoh ja u OFF...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 712 postova
  • Lokacija: Bliski istok
  • Motocikl: cbr900rr
Motor pri stajanju treba osloniti na levu nogu a desnom drzati polugu zadnje kocnice! Motor naravno sve vreme drzati u prvoj brzini, a ruku na kvaculu.

 

Jesi li siguran? :?: Jer, ako se dobro secam, kada sam citao neku stranu literaturu pise da pri stajanju se oslanjas na desnu nogu zbog izbacivanja-ubacivanja iz brzine a dok stojis drzis desnom rukom prednju kocnicu. Ako si na uzbrdici-nizbrdici pre polaska a posle ubacivanja u brzinu se prebacis na levu nogu, desnom nogom pritisnes kocnicu, desnu ruku prebacis sa kocnice na gas i kreces.

Wow, kako sam napisao i meni je komplikovano :oops: ...

 

Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Koliko se ja secam, na semahoru i na raskrsnicama, znak stop izbacis iz brzine, jer su mene terali da i pored toga sto je motor imao elektricne pokazivace pravca da rukom signaliziram... tako da ako hoces da skrenes levo ne znam kako bi pustio kvacilo a motor u brzini...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 419 postova
  • Lokacija: San Jose, CA
  • Motocikl: BMW S1000XR '16, BMW R1250GS HP ADV '19

E sad vec pricate gluposti. Stajes onom nogom kojom ti je lakse. Najbolje je pre zaustavljanja na semaforu ubaciti u prvu i tako stati. Onda nema potrebe za menjanjem brzine i biranjem noge za oslanjanje.

Sto se tice osmice na poligonu tu cu se samo nasmejati jer nisam fizicki mogao da smotam moj motor. Instruktor mi je samo rekao da napravim krug oko poligona i to je bilo to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 328 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda TransAlp XL600V
Motor pri stajanju treba osloniti na levu nogu a desnom drzati polugu zadnje kocnice! Motor naravno sve vreme drzati u prvoj brzini' date=' a ruku na kvaculu. [/quote']

 

Jesi li siguran? :?: Jer, ako se dobro secam, kada sam citao neku stranu literaturu pise da pri stajanju se oslanjas na desnu nogu zbog izbacivanja-ubacivanja iz brzine a dok stojis drzis desnom rukom prednju kocnicu. Ako si na uzbrdici-nizbrdici pre polaska a posle ubacivanja u brzinu se prebacis na levu nogu, desnom nogom pritisnes kocnicu, desnu ruku prebacis sa kocnice na gas i kreces.

Wow, kako sam napisao i meni je komplikovano :oops: ...

 

Pozdrav

Tako je i meni jedino logicno,ko jos drzi bilo koje vozilo (sem bajsa) :lol: ubaceno u brzinu i na kvacilu toliko dugo i toliko cesto kad to nije dobro za masinu!?

@sstruja:

Ma sigurno,ako hoces slikacu ti ga,stvarno je neki prepotopski krs u pitanju a da li je MZ proizvodio motore samo od 89-93 (ili mislis samo na model od 251cc) to ne znam,taj dan sam prvi i jedini put vozio MZ,a mozda je bio i 250cc,ali uglavnom je bio prastar i za divno cudo ispravan (sem sto je umesto prekidaca za zmigavce bilo usrafljeno jedno srafce koje se pomeralo gore-dole i to za po milimetar pa ako si ukljucio zmigavac dobro,ako nisi...)!! :lol:

Pozdrav 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Ma sigurno' date='ako hoces slikacu ti ga,stvarno je neki prepotopski krs u pitanju a da li je MZ proizvodio motore samo od 89-93 (ili mislis samo na model od 251cc)[/quote']

 

Mislio sam na MZ ETZ 251, znaci samo na taj model!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3120 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

. Znam da te negde nece pustiti da polazes ako motor ne moze da uradi 8, uslovljavaju te da dodjes motorom koji to moze da izvede.

 

]

 

Ja sam polozio iz druge, polagao sam na jawi350, ali velikom krsu, gde sam sajlu za kvacil skinuo sa nekog starog bicikla, uzas. Ali najveci problem je bio sto pandur nije dozvoljavao da prednji tocak pipne liniju na osmici, sto je sa jawom skoro nemoguce. Moze kada je guras i to i onda je pitanje. Rekao mi je da za iduci put KUPIM manji motor. Iduci put je bila druga prica, ok pandur, rekao je da moze prednji da gazi liniju. dovoljno mi je bilo da prednjim liznem liniju i uradio sam 4-5 levih i 3-4 desnih osmica. U gradu je bilo OK.

Dodao bih jos jednu sitnicu. Kada se krece iza auta koji se ukljucuje u glavnu ulicu, krene se , zastane se, pa se opet krene, nikako odmah za autom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest Cubric

Na zaustavnoj liniji mora obavezno da se stane i da se spusti noga (mislim da nije bitno koja). Jedan lik kojeg znam je pao zato sto nije spustio nogu, nego je polako motor zezao na kvacilu dok nije uspeo da se ukljuci na raskrsnici (covek je inace motore vozio desetak godina bez dozvole).

 

Sto se tice osmice, mislim da je najbolje voziti je na nekom manjem krosu(ja sam sa nekim krosom od 80 ccm bez problema prosao osmicu, a nisam uvezbavao prethodno).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Kada sam ja polagao, auto je isao iza mene i kad naidjem na raskrsnicu, snimam u retrovizoru koji on zmigavac daje pa ja na tu stranu.. Glupo zar ne???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja