Jump to content

Moto Zajednica

A-kategorija, KONAČAN VODIČ ZA POLAGANJE - Ova upustva više ne važe

Recommended Posts

  • hoochie coochie man, 1239 postova
  • Lokacija: BG/ZG
  • Motocikl: Harley Davidson Road King Classic '07 & Honda CB750K '81

Cokolado, uopste nije bruka sto ti se ugasio motor. Ako si prvi put sela na motor sa mehanickim menjacem to je normalno, ja sam kupio motor pre 2 dana i mogu bez problema da mi je to prvi put u zivotu da sam seo na motor sa mehanickim menjacem (vozio sam pre toga 2-3 puta ali to ne racunam). i meni se ugasio 2 puta pre nego sto sam krenuo :)

 

Po recima mnogih ... to nestane posle par dana, samo dok malo upoznas motor i razbijes strah :)

 

 

ja sutra idem po L tablice :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 46 postova
  • Lokacija: Novi Sad

E dodje i taj ponedeljak...

Provozao jedan krug po limanu i polozio...jos ne verujem :o

Nista poligon,nista osmica samo voznja ispred komisije,pravo do semafora,desno do prve ulice,opet desno,jos jednom desno i na polaznu tacku...prilicno kratka i jednostavna voznja.Jedan semafor i 3  sporedne ulice,7 pesackih prelaza i to je to.Preostaje mi samo da odcekicam jedno par sati u redu da udarim pecat u dozvoli ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 308 postova
  • Lokacija: Ripanj
  • Motocikl: Honda Helix CN250

Jel moze neko iz BG da mi nareze testove na cd, veza mi je slaba i stalno me izbacuje.

Hvala

Može, ali sutra, pošto mi je "DIKS" kod kuće, rezač na poslu, a ja radim do 19.00, pa ako možeš da sačekaš...Onda(k) ću ti reći gde da dođeš do "Delta City 67", NBGD

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 308 postova
  • Lokacija: Ripanj
  • Motocikl: Honda Helix CN250

Položih i ja danas.

JASMINKO, GALE,  HVALA!!!

 

Malo pojasnjenje; svi zahtevi od strane "sluzbenih lica",  prilikom polaganja ispita, nisu mi bili veci problem, osim famozne 8 :(

Uz veliku (objasnjenjem, pokazivanjem i gubljenjem privatnog vremena) pomoc Jasminka, kao i direktne moralne podrske na poligonu (i van njega) od strane  Galeta, NIKADA ne bih uspeo da naucim, i pred komisijom odradim famoznu 8!!!

Jos jednom, BRACO BJBikeri, VELIKO HVALA!!!!!!!

Vidimo se na nekom od okupljanja, ili (ako Bog da) ranije, a dotle, pisemo se...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kinroad 250-16

Ja sam juce polozio testove za A, u petak je na redu i voznja, valjda ce biti ok. Testovi su bili kriminalno laki, PSP je bio tezi od ovoga. Dve bedne strane, sa 2 jadne raskrsnice (bez znakova, bez saobracajca), jedan set znakova, jos 1 ili 2 graficka pitanja i jedna cela strana tekstualnih pitanja. Bilo je ono famozno "kada je nebezbedno smanjiti brzinu", koje su boje pokazivaci pravca i slicne gluposti. Iznenadilo me sto je bilo 2-3 pitanja iz prve pomoci (kojim redom se primenjuje, da li se imobilizuju slomljene kosti). Srecom, bas sam to detaljno ponovio 2 dana ranije.

 

Testove sam pripremao iz programa Edukacija. Inace, pitanje "kada je nebezbedno smanjiti brzinu" u istom programu pogledajte u testovima za B. Vrlo interesantno, odgovor je drugaciji (i tacan).

 

Ne znam da li sam imao gresaka; nece da kazu ako polozis.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 13 postova
  • Lokacija: Dimitrovgrad

Moze li se polagati na motoru koji je registrovan u drugoj drzavi (ciji sam drzavljanin, kao sto sam i drzavljanin Srbije )?  :)

Imam li pravo da stavim L tablice na stranca?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 981 postova
  • Lokacija: Bgd

Moze li se polagati na motoru koji je registrovan u drugoj drzavi (ciji sam drzavljanin, kao sto sam i drzavljanin Srbije )?  :)

Imam li pravo da stavim L tablice na stranca?

 

Ne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Melburn, Australija
  • Motocikl: Honda Hornet CB900F 2006

Evo ako mogu da se uključim u rešavanje dileme oko noge i kvačila na raskrsnici:

 

1. Leva noga na zemlji je logičan izbor zato ako se kreće sa uzbrdice desna noga je na kočnici. Ne može se istovremeno davati gas i kočiti ručnom.

 

2. Motor se u raskrsnici drži u prvoj brzini sve sa kvačilom iz bezbednosnih razloga. Ne mali broj nesreća je prouzrokovan udarcem od pozadi, tako da ako se vozilo iza motora ne zaustavlja, vreme reagovanja je kraće ukoliko je motor u brzini.

Priče o trenju lamele, korpe, itd.. kod većine motora padaju u vodu zato što motori koriste tzv. "vlažno kvačilo" potopljeno u ulje, tako da ne može da se desi da se lamela "zapali" kao kod automobila.

 

 

Što se tiče novih zakona o polaganju vožnje koji obavezuju na duži "L" period i ograničenje snage motora, mislim da su dobri i da ih treba uvesti. Najugroženija grupa ljudi u saobraćaju su upravo mladi između 18 i 23 godine.

Lalajko je izveo jednu tužnu statistiku (doduše vezana je za kacigu) samo od tema sa ovog foruma, a koliko ih je onih koji ne posećuju ove diskusije ??

 

http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=53&topic=10247.0

 

Ja lično ne bi voleo da prvi motor mog sina bude CBR1000 ili R1.

Pozdrav

 

 

-----------------

Bolje da me znaju kao sporog vožača nego da budem pamćen kao brzi.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 139 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Ja sam u pogrešan topic objavila tu divnu vest ali evo i ovde ću: 17.12. sam položila! Bile osmice, sve po redu po ledu i zimi ali dobro nije mi žao što sam se smrzla... :D Ko je iz NS zna gde je to, vozila sam na poligonu na Klisi osmice i jedan krug oko Najlon pijace.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 712 postova
  • Lokacija: Bliski istok
  • Motocikl: cbr900rr

Bravo Olja! super sto si pokazala da nije problem poloziti za A kategoriju. Ako dodas tome i uslove pod kojima si polagala, uspeh je jos veci. A sada neka neko kaze, pa ne mogu, pa zima, pa ovo, pa ono,...

Jos jednom moje cestitke i vidimo se negde na drumu.

 

Pozdrav. Ivica

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 139 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Ma nije problem zima ja da imam motor vozila bih i ovih dana (osim po snegu), ne bi se dvoumila (uz dobru opremu naravno i polako:). Nego mene nešto drugo zanima, ako neko može da mi pojasni: imam položeno za B, i dozvola mi je važila na 10god. E sad: pošto ja nosim kontaktna sočiva u napomeni mi piše UZ NOŠENJE KONT. SOČIVA. To je sve ok. međutim kad sam položila za A, kreten od doktora je napisao u lekarskom uverenju, kontrola za tri godine i ja sam morala da pravim NOVU dozvolu (umesto da mi je samo kategorija dopisana), i to nije sve: dozvola mi važi TRI godine! On je kao procenio da ja moram da vodim računa o svojim očima (kao da ja to ne radim pa svake godine idem kod oftamologa!), to je OK, ali ZAŠTO ja kao neki bolesnik moram svake tri godine da produžavam tj. da pravim novu dozvolu kad mi  od 19god. od kada vozim kola dozvola važi 10 god.?

Instruktor mi je rekao da mi preostaje da tražim vezu, i da za tri godine kada budem išla na pregled nađem nekog doktora koji mi NEĆE napisati kad treba da idem na kontrolu (svako sam treba da vodi računa o sebi...)

Uh, baš sam se iznervirala zbog jedne glupe opaske, ja treba svake tri godine da pravim dozvolu, strašno...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 13 postova
  • Lokacija: Dimitrovgrad

Ma nije problem zima ja da imam motor vozila bih i ovih dana (osim po snegu), ne bi se dvoumila (uz dobru opremu naravno i polako:). Nego mene nešto drugo zanima, ako neko može da mi pojasni: imam položeno za B, i dozvola mi je važila na 10god. E sad: pošto ja nosim kontaktna sočiva u napomeni mi piše UZ NOŠENJE KONT. SOČIVA. To je sve ok. međutim kad sam položila za A, kreten od doktora je napisao u lekarskom uverenju, kontrola za tri godine i ja sam morala da pravim NOVU dozvolu (umesto da mi je samo kategorija dopisana), i to nije sve: dozvola mi važi TRI godine! On je kao procenio da ja moram da vodim računa o svojim očima (kao da ja to ne radim pa svake godine idem kod oftamologa!), to je OK, ali ZAŠTO ja kao neki bolesnik moram svake tri godine da produžavam tj. da pravim novu dozvolu kad mi  od 19god. od kada vozim kola dozvola važi 10 god.?

Instruktor mi je rekao da mi preostaje da tražim vezu, i da za tri godine kada budem išla na pregled nađem nekog doktora koji mi NEĆE napisati kad treba da idem na kontrolu (svako sam treba da vodi računa o sebi...)

Uh, baš sam se iznervirala zbog jedne glupe opaske, ja treba svake tri godine da pravim dozvolu, strašno...

Naravno da ti idesh kod doktora da bi vodila rachuna o sebi ali kad uchestvujesh u saobracaju ti onda treba da vodish rachuna i o drugima. Ne mislim da je mnogo pogresio doktor kod tvog slucaja kao i kod bilo kog drugog kad je to u pitanju.

Izvinjavam se svima vama koji nosite sociva i naocare ali sigurno ste svi vi protiv toga da ljudi koji su preko veze dobili vozacke dozvole voze po gradu, isto tako sam i ja protiv da se preko veze prolazi lekarski pregled!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Ma nije problem zima ja da imam motor vozila bih i ovih dana (osim po snegu), ne bi se dvoumila (uz dobru opremu naravno i polako:). Nego mene nešto drugo zanima, ako neko može da mi pojasni: imam položeno za B, i dozvola mi je važila na 10god. E sad: pošto ja nosim kontaktna sočiva u napomeni mi piše UZ NOŠENJE KONT. SOČIVA. To je sve ok. međutim kad sam položila za A, kreten od doktora je napisao u lekarskom uverenju, kontrola za tri godine i ja sam morala da pravim NOVU dozvolu (umesto da mi je samo kategorija dopisana), i to nije sve: dozvola mi važi TRI godine! On je kao procenio da ja moram da vodim računa o svojim očima (kao da ja to ne radim pa svake godine idem kod oftamologa!), to je OK, ali ZAŠTO ja kao neki bolesnik moram svake tri godine da produžavam tj. da pravim novu dozvolu kad mi  od 19god. od kada vozim kola dozvola važi 10 god.?

Instruktor mi je rekao da mi preostaje da tražim vezu, i da za tri godine kada budem išla na pregled nađem nekog doktora koji mi NEĆE napisati kad treba da idem na kontrolu (svako sam treba da vodi računa o sebi...)

Uh, baš sam se iznervirala zbog jedne glupe opaske, ja treba svake tri godine da pravim dozvolu, strašno...

Naravno da ti idesh kod doktora da bi vodila rachuna o sebi ali kad uchestvujesh u saobracaju ti onda treba da vodish rachuna i o drugima. Ne mislim da je mnogo pogresio doktor kod tvog slucaja kao i kod bilo kog drugog kad je to u pitanju.

Izvinjavam se svima vama koji nosite sociva i naocare ali sigurno ste svi vi protiv toga da ljudi koji su preko veze dobili vozacke dozvole voze po gradu, isto tako sam i ja protiv da se preko veze prolazi lekarski pregled!

 

Potpuno si u pravu! Ništa preko veze!

 

Ali i Olja je htela nešto drugo da kaže, a to je da sve zavisi od procene doktora! Taj isti doktor joj je ladno mogao napisati i da ne mora. Ili neki drugi. Ja sam za to da se uvedu standardi za takve stvari, da bi se izbegla mogućnost da neko ko jedva vidi dobije dozvolu a da ne mora na preglede, a drugi koji nose sočiva moraju svakih godinu dana da se pregledaju. Međutim, daleko smo mi još od takvih stvari... zato nam se i dešava da je svake godine sve više udesa na ulicama. Kada neko bude odgovoran za to, promeniće se stvari. A to treba da krene od obuke za vožnju, preko polaganja, lekarskih pregleda, tehničkih pregleda pa do registracije vozila i izdavanja dozvola i uslova za registraciju i produženje dozvole... Tema je preobimna. Vratimo se mi polaganju ;)

 

BTW Olja čestitam na dozvoli! :)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 139 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Ne bi htela da me neko ovde pogrešno razume: ja NISAM za to da se lekarski obavi preko veze (nudili su mi i to, ne pada mi na pamet). Ja odlčno vidim sa sočiva,znam ljude koji nose naočare i ne znam kako vide (poznato je da su sočiva praktičnija i da se mnogo bolje vidi nego sa naočarima), ali njima dozvola važi 10 god! To nije u redu. Dok sam imala samo B kategoriju i meni je dozvola važila 10god. a sad je tamo neki majmun procenio (ne znam na osnovu čega jer sam na pregledu videla normalno, sve), i sad na osnovu njegove pogrešne procene ja moram svake tri godine novu dozvolu (izgleda je problem u SUP-u, ja pristajem da idem na pregled redovno i to je OK. ja to inače obavljam svake godine jer sam hipohondar ::)ali zašto moraju pare da mi uzimaju svake tri godine?! Ma ne vredi nerviram se a i ne bih ovde vas da opterećujem, jer time neću ništa dobiti, kako je tako je. He, he, imam ja tetku koja će mi naći nekog oftamologa za tri godine ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

P.S. eto toliko sam se iznervirala da sam napravila bar 5 pravopisnih grešaka...

 

Ta nemoj se sekirati :) Znaš da ne vredi. Najvažnije je da si ti svesna ako problem postoji. Ima ljudi koji znaju da ne vide ni prst pred okom pa sedaju na motor ili u kola... a kad se desi neko njesra...

A za to svake tri godine... meni nije frka za pare već ona prokleta gužva u našem SUP-u. Ono je katastrofa na kvadrat. Kad mi neki dokument ističe, veruj mi da uzmem obrasce za sve komplet. Od lične preko pasoša do vozačke da u tom duuuuugom danu sve sredim i da sam miran dok neki koji traje najkraće ne istekne ;D A zna da se oduži i na više dana...

 

Nego, ja polagao u aprilu i nisam vozio "8"? Doduše polagao sam kod Štranda. Mora da ih je mrzelo da se zamajavaju...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 139 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Da gužve su problem, i osećam se degradirano što to moram obavljati svake tri godine a neko na 10 god.i što znam da vidim dobro (sa sočivima naravno:). Ali srećom dozvole se prave u Šajkaškoj tamo nikad nije vellika gužva i ja sam išla u nevreme (pred Novu Godinu namerno, jer tada niko ne ide:), pa nekako sam izbegla gužvu.

Što se polaganja tiče, instruktor mi je rekao da oni koji polažu na Štrandu ne prave osmice (ne znam zašto). Ja sam trebala tamo da polažem ali par dana pred ispit promene mi za Klisu (a ja naravno nisam htela da se oslonim na to, pa sam vežbala sama osmice da me ne bi zeznuli i ispostavilo se da sam bila u pravu). Sigurno bi pala, jer da sam se oslonila na njih, ne bi vežbala i ne bi bilo šanse da bi uradila osmice bez oslanjanja na nogu (tu se automatski pada!), i još nisam bila baš vešta u vožnji pod kvačilom. Ali vežbala sam to ko luda, srećom:)

Neozbiljno mi je to da oni koji polažu na Štrandu ne prave osmice a ovi na Klisi da. Svašta...po kom to kriterijumu zbog blizine Dunava možda ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Da gužve su problem, i osećam se degradirano što to moram obavljati svake tri godine a neko na 10 god.i što znam da vidim dobro (sa sočivima naravno:). Ali srećom dozvole se prave u Šajkaškoj tamo nikad nije vellika gužva i ja sam išla u nevreme (pred Novu Godinu namerno, jer tada niko ne ide:), pa nekako sam izbegla gužvu.

Što se polaganja tiče, instruktor mi je rekao da oni koji polažu na Štrandu ne prave osmice (ne znam zašto). Ja sam trebala tamo da polažem ali par dana pred ispit promene mi za Klisu (a ja naravno nisam htela da se oslonim na to, pa sam vežbala sama osmice da me ne bi zeznuli i ispostavilo se da sam bila u pravu). Sigurno bi pala, jer da sam se oslonila na njih, ne bi vežbala i ne bi bilo šanse da bi uradila osmice bez oslanjanja na nogu (tu se automatski pada!), i još nisam bila baš vešta u vožnji pod kvačilom. Ali vežbala sam to ko luda, srećom:)

Neozbiljno mi je to da oni koji polažu na Štrandu ne prave osmice a ovi na Klisi da. Svašta...po kom to kriterijumu zbog blizine Dunava možda ???

 

Wow... ti znaš da radiš osmicu?  :o Moraću i ja da naučim ;)

Šalim se...

Što se polaganja tiče i lekarskih pregleda... Moj savet je svima da što više naučite! To znanje će trebati samo vama u nekoj situaciji kada će (grozno zvuči znam - ali istina je) od njega nekome zavisiti i život! Moćda vama a možda onom drugom učesniku u saobraćaju. Nikada nemojte da se prepuštate onoj: Ma ne moram ja da učim za polaganje, nekako ću pregurati. Što više znaš bezbedniji si i za sebe i za druge.

Isto važi i za lekarski pregled... Ko zna da nije sposoban da upravlja vozilom a lekarski prolazi na vezu definitvno nije svestan šta rizikuje! Ako neko ne daj bože pogine poželeće da nikada nije ni pomislio da poteže tu vezu, a ako i sam pogine džaba mu veza jer onu najvažniju vezu - kod svevišnjeg niko nema!

U pamet se junaci...!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja