Jump to content

Moto Zajednica

A-kategorija, KONAČAN VODIČ ZA POLAGANJE - Ova upustva više ne važe

Recommended Posts

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator

Uveden je neki novi zakon po kojem motor za polaganje ne mora imati manuelni menjac, nego moze biti o obican skuter na velike table!

Drug je polozio u ponedeljakna beverliy 250!

 

Ja se ne bih kladio za ovo. Mislim da je tvoj drugar imao ludu sreću ili neku vezu. Za polaganje A kategorije i dalje je nephodan motor sa mehaničkim menjačem. Zvao sam prijatelja koji ima auto školu i on ne zna ništa o tim promenama.

 

najzli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova

Pozdrav,

 

auuu, u ovoj zemlji svako donese sebi zakon izgleda.....pa sta onda radi Vlada koja je u obavezi da predlaze zakone i sta radi Skupstina koja je u obavezi da te zakone verifikuje? Drug doneo zakon izgleda......

 

Taj novi famozni zakon koji se donose vec dve godine zaredom nikako nije olaksica vec otezavajuci za sticanje kategorija ali sada je i predlog tog zakona ostao nedostupan, eventualno neki novi zakon. Trenutni predlozi za novi zakon tretiraju ponajpre izmene koje se odnose na deo kaznenih odredbi za novu kategoriju opasnosti na ulicama, a to je svesno i namerno ugrozavanje zivota gde su predlozene daleko drasticnije kazne od sadasnjih (recimo, voznja u suprotnom smeru na autoputu, znatna prekoracenja brzina sa ostrim definicijama prekoracene brzine koja nije vise samo, kao do sada, u procentima iznad dozvoljene vec sa odredjenim limitom, zavisno od kategorije puta, prelazi u zonu najvisih zakonskih kazni bez obzira na eventualne posledice itd.), a sto se tice polaganja za A kategoriju, jedino se revidira osmica ponajpre u dimenzijama krugova i dozvoljava polaganje sa bilo kojim mehanickim menjacem bez obzira na tip vozila, dok se za B postavlja novi redosled polaganja, tj. nece se vise polagati prvo teorija pa tek onda sedati za volan vec obrnuto, tj. ukoliko se ne polozi teorija nece se vise moci NASTAVITI sa obukom a ne kao do sada ni zapoceti obuka za voznju. Ostale izmene su nekog drugog tipa i nisu bitne za ovu temu. Konacno, i to je samo predlog onoga sto ce mozda izaci na razmatranje a ne neka pouzdana informacija kako ce zaista biti.

 

I, stvarno me interesuje, kako to zamisljate da neko zakonski izadje na skuteru da polaze sa automatskim menjacem ida na osnovu toga dobije zvanicno odobrenje da upravlja bilo kojim motociklom?

 

I?

Sutra se zbuni sa menjacem na nekom R6/R1 ili sta vec bude u modi tada i jednostavno naleti na nekoga tako zbunjen pokusavajuci da se seti da li se zeljeni stepen prenosa postize pokretanjem na gore ili na dole, ili cak razmisljajuci da li stiskanjem pedala i na levoj i na desnoj nozi aktivira oba prednja diska da bi brzo ukocio....u medjuvremenu ga udari automobil recimo i vozac automobila je kriv i promeni mu se zivot naopacke jer je bata ispred njega "u hodu" savladavao mehanizam promene brzine na manuelnom menjacu?

 

E svasta sebi umisljate, sto je babi milo, to joj se i snilo...izmislise stari ljudi dok jos nisu ni znali ni za Beverly ni za R6.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 426 postova
  • Lokacija: Beograd

Ne znam po cemu bi se ta situacija da neko polozi za A na skuteru pa posle uzme da vozi motor sa brzinama razlikovala od trenutne u kojoj se obuka na motoru sa brzinama izvodi u privatnoj reziji?! I u jednom i u drugom slucaju, uzimas motor sa brzinama i izlazis na ulicu...

 

Da govorim o tome koliko ljudi vozi motore, a nema polozenu A - to tek necu... dovoljno je samo pogledati primere sa ovog foruma...  >:(

 

Ja sam za to da se omoguci polaganje na skuterima koji imaju vise od 50 kubika, ali da u vozackoj stoji ogranicenje za automatski menjac. Ili da se ceo sistem obuke promeni i da postoje motori u auto-skolama...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • hoochie coochie man, 1239 postova
  • Lokacija: BG/ZG
  • Motocikl: Harley Davidson Road King Classic '07 & Honda CB750K '81

Trenutni zakoni datiraju jos iz daleke 1983. godine ... postoje razni predlozi za izmene postojeceg zakona i to bi trebalo da se usvoji (ako se usvoji) ove godine ... zivi bili pa videli .. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1334 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: GSA

Ja vidjam gomilu likova kako voze skutere (preko 125 ccm) sa L tablom, a meni u auto skoli kazu da zakon jos nije usvojen! ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 438 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Yamaha Xt 600

Mozes cak i da polazes... Ali to je naravno nelegalno. Moj dobar drug je tako polozio (inace ima skuter).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 92 postova
  • Lokacija: Novi Beograd (fontana)

danas prvi put polagao voznju i polozio,nikakva velika mudrost. u principu samo treba postovati propise i ne bi trebalo da bude problema(naravno da kod nekih pandura ni to ne prolazi ali avaj...),nije bitna noga leva-desna,drzis kvacilo na semaforu ili ne ili sl,samo po ps-u i to je to.Opet da napomenem da je to bilo u mom slucaju,u pitanju je BG. Od sad sam i ja "zvanican" 8) ;D pozzz za kolege

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 655 postova
  • Lokacija: Srbija

Pre neki dan sam upisao za A kod Jasminka, ucim testove  ;D i sve to, medjutim odem sad u nedelju na poligon kao da vezbam tu osmicu kad ono imam sta i da vidim. Ta osmica je jako mala i ja sa mojim R-om mogu samo da sanjam da je uradim, nema sanse jednostavno je premala i motor nema takav ugao sktretanja. Dali treba da se brinem zbog ovoga?

 

Pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

Ne treba previse da se sekiras - ta osmica je mala za svaki motor (sem torija:) . Vise baci akcenat na tehniku voznje, da bude ocigledno da ti vladas osmicom, tolerisu se odstupanja, ali puno zavisi od pandura. Ja kad sam polagao rekli su mi da moze i do metar od linije. Mozda je najbolje da Jasminko prokomentarise...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 364 postova
  • Lokacija: Vlasotince
  • Motocikl: kawa er5

ja polazem sutra a da uradim osmicu na mom bajku nema teorije, jbg 5 poena manje ako ne napravim neki manji u gradu polozicu a ako ne sledeci put apn 6 :) za polaganje :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 309 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Piaggio Beverly 200

Sto kaze covek, zavisi od pandura, ali...nemoj da brines, 5 poena manje ako ne uradis dobro, ali zato posle odvozi sve ostalo OK i prosao si.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 655 postova
  • Lokacija: Srbija

Sto kaze covek, zavisi od pandura, ali...nemoj da brines, 5 poena manje ako ne uradis dobro, ali zato posle odvozi sve ostalo OK i prosao si.

 

;D Mislim da cu pasti u nesvest od srece ako polozim  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I N S T R U K T O R, 1168 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

Ne treba previse da se sekiras - ta osmica je mala za svaki motor (sem torija:) . Vise baci akcenat na tehniku voznje, da bude ocigledno da ti vladas osmicom, tolerisu se odstupanja, ali puno zavisi od pandura. Ja kad sam polagao rekli su mi da moze i do metar od linije. Mozda je najbolje da Jasminko prokomentarise...

Enduro isl. motori mogu da rade 8-cu, sa R-om je tu nemoguce, ali toga su svi svesni, pa ce se obratiti paznja na to kako vladas motorom i da li si ti 8-cu uradio maksimalno koliko tvoj motor dozvoljava. javi se par dana ranije ako hoces da odemo do poligona na 10-15 min. da ti pokazem sta se trazi, ali ne bi trebalo da bude nekih vecih problema. Pozdrav !!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 105 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: xtx660

jedno pitanje,da li moze da se vozi sa L tablama i van grada...?znaci na neki dalji put?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 981 postova
  • Lokacija: Bgd

jedno pitanje,da li moze da se vozi sa L tablama i van grada...?znaci na neki dalji put?

 

Ako si iz BG-a, samo okolina tj podrucije Bg-a a tu imas da se navozas, ali bez iszlazaka na put.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 655 postova
  • Lokacija: Srbija

Ne treba previse da se sekiras - ta osmica je mala za svaki motor (sem torija:) . Vise baci akcenat na tehniku voznje, da bude ocigledno da ti vladas osmicom, tolerisu se odstupanja, ali puno zavisi od pandura. Ja kad sam polagao rekli su mi da moze i do metar od linije. Mozda je najbolje da Jasminko prokomentarise...

Enduro isl. motori mogu da rade 8-cu, sa R-om je tu nemoguce, ali toga su svi svesni, pa ce se obratiti paznja na to kako vladas motorom i da li si ti 8-cu uradio maksimalno koliko tvoj motor dozvoljava. javi se par dana ranije ako hoces da odemo do poligona na 10-15 min. da ti pokazem sta se trazi, ali ne bi trebalo da bude nekih vecih problema. Pozdrav !!!

 

Ja sam juce polozio terijski deo, a u utorak je voznja. Kao sto sam vec pomenuo imam R-a i isao sam na poligon i nisam siguran da ima svrhe i pokusavati raditi 8- icu u mom slucaju. ALi ako mislis da ima smisla i ako si u mogucnoti da odemo 10-15 min pa da mi pokazes kako rece sta se trazi bilo bi lepo.

 

Pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 655 postova
  • Lokacija: Srbija

Danas polagao voznju i polozio. Prosto ne mogu da verujem da sada mogu da idem gde god hocu  :)

Morao sam da se pohvalim  ;D

 

POzz

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 160 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati 848evo

Ja imam jedno verovatno glupo pitanje a to je da li je za lekarsko uverenje NEOHODNA zdravstvena knjizica ili moze i bez nje uz neku nadoknadu ili sta vec..

 

Ja sam ostao bez svoje a proces vadjenja nove u mom slucaju moze da potraje mnoooogooo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I N S T R U K T O R, 1168 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

Za lekarsko uverenje ti je od dokumenata potrebna samo licna karta i dve, tri crvene novcanice, sto za sobom povlaci njihovu totalnu nezainteresovanost u pogledu  tvoje zdravstvene legtimacije ili ti KNJIZICE !!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 1 post
  • Lokacija: ZEMUN

U zelji da pomognem mladjima koji tek treba da se upuste u dobijanje A kategorije, pisem ovaj konacni vodic nadajuci se da ce nekome pomoci, a da ostalima nece biti preveliko smaranje.

 

Posto u uvodu svih knjiga, vodica i prirucnika pise nesto o strucnim kvalifikacijama autora, da kazem evo i ja: JUCE SAM POLOZIO A KATEGORIJU, te sam kvalifikovan da vas malo smaram sa ovom temom he he...

 

dakle ovako: STA COVEK KOJI HOCE DA DOBIJE A KATEGORIJU MORA SVE DA URADI?

 

Prvo sto mora jeste da ima vozacku dozvolu B kategorije, ili PSP potvrdu, posto bez nje ne moze da dobije probne tablice. Dakle, za one mladje, prvo regulisite PSP pa onda idemo dalje.

 

Nakon toga, mora da se obavi lekarski preglewd, bez obzira da li imate vazecu B kategoriju. Iako je ovo besmisleno, mora da sde uradi. Pregled mozete da uradite u bilo kom Domu Zdravlja u kome postoji odeljenje za Medicinu Rada, pregled traja kao i za kola oko 20 efektivnih minuta u 3-4 sobe, tako da cete sa cekanjem verovatno biti kod lekara oko sat-dva. Preporucujem da dodjete sto ranije ujutro, tako se smanjuju sanse za dugo cekanje. Sam pregled je jednostavan, i u principu svaka prosecno zdrava / normalna osoba ce ga proci.

 

Sledece jeste – motor na kome se polaze. Motor mora imati vise od 50ccm i mora biti sa menjacem. Dakle skuteri otpadaju kao varijanta. Preporuka mnogih koju sam i ja usvojio jeste da se izabere sto manji motor, sto laksi i sto upravljiviji, zbog radjenja “osmice” na poligonu. No, idemo dalje redom. Motor mozete nabaviti na dva nacina: jedan je naravno da ga kupite, i da glasi na vase ime, a drugi je da ga pozajmite, ali onda morate imati ovlascenje na kome vas vlasnik (pravi, formalni vlasnik, a ne onaj od koga ste kupili motor) ovlascuje da ga koristite, i to recenicom “ovlascenje se daje u svrhu obuke i polaganja za A kategoriju”. Ovlascenje se mora overiti, a to se radi u Opstini ili u Sudu, i kosta oko 350 dinara, zavisno gde overavate.

 

Kada ste nabavili motor, uzimate L tablicu. Ona se dobija u SUPu, a procedura ide ovako: treba vam fotokopija licne karte (i original na uvid), fotokopija saobracajne dozvole (i original), ako nije na vase ime – overeno ovlascenje za motor, fotokopija vozacke dozvole (i original), kao i dve uplatnice, za Republicku Administrativnu Taksu i neku Taksu za Izdavanje L Tablice. Ovi nameti ce vas izaci sve ukupno oko 2800din, u SUPu. Kada platite to i podnesete sva dokumenta na uvid, dobicete L tablicu, na 10-15 dana. Mozete da je vratite tacno kad vam kazu, a mozete i da produzite, ali svaki dan vise kosta jos 150 dinara. Za druge gradove naravno ne znam, ali u Beogradu tablica i sve ovo oko papira se zavrsava u Ljermontovoj, idete na DESNI ulaz (onaj sluzbeni, gde nema guzve) i sve sto vam treba pise na ulazu, a sama predaja papira i dobijanje tablice se radi u sobi 33, na prvom spratu (pored koje je policijska kantina, jupiii!)

 

E sad, kad ste sve to prikupili i dobili L tablice, idete u Auto Skolu. Ja sam isao u skolu na Novom Beogradu, prvo zato sto su mi prijatelji preporucili, a drugo zato sto je sve ravno, siroko i jednostavno za polaganje, ili bi bar trebalo da bude. Medjutim, ispostavice se da polaganje ponajvise zavisi od policajca koji vam “upadne”... U svakom slucaju, u auto skoli cete dati lekarsko uverenje, ponovo ovlascenje, potvrdu o L tablicama, licnu kartu, vozacku i – oko 3500-4000 dinara.

 

I to je to, mozete da pocnete da vozite i da se (samo)obucavate. Ovde moram da primetim: dali ste oko 100 Evra a niko vam nista nece pomoci, sem onako sa par saveta, morate da se potpuno oslonite na prijatelje.

 

Kad prodje vreme i izvozate svoje, vratite L tablicu i overe vam potvrdu koju su vam dali pri izdavanju iste, i napisu da ste je vratili. Time je vasa “obuka” zavrsena i mozete da u auto skoli prijavite polaganje.

 

POLAGANJE TEORIJE: u principu, sastoji se od teorije i prakse, opet bez obzira imate li B ili PSP. Prvo naravno polazete teoriju, i jedino sto je dobro to je da ako imate B ili PSP ne polazete sva 4 lista, nego samo 2, dakle ne polazete ona dva teorijska lista sa dosadnim pitanjima tipa “koliko pilecih govanca moze da predje guma na prednjoj osovini...” i slicne basmislice.  Pitanja su inace lako dostupna, ne morate da ucite iz knjige nego trazite u auto skoli pitanja i dobicete ih na CDu, i to spakovana u lep program, koji se interaktivno uci – kad kliknete na tacan odgovor on ce pozelenete, a ako je netacan bice crven... vrlo lepo i lako. Kada polozite teoriju, 7 dana kasnije polazete praksu.

 

POLAGANJE VOZNJE: Polaganje voznje se sastoji iz poligona i voznje u saobracaju. Poligon se sastoji (sto vam svako kaze drugacije) iz: kretanja po pravoj liniji uz promenu brzine, zaustavljanja na zaustavnoj liniji i “osmice”. Ovde je naravno jedini problem “osmica”, odnosno nije nikakav problem ali prosto mora da se vezba. Trebace vam neko vreme da je savladate, meni su trebala 2 dana da je uradim (odnosno 2 vezano, jer na ispitu morate da uradite 2 vezano, bez spustanja nogu na asvalt), nekima treba vise, nekima mozda i krace. U svakom slucaju uz malo vezbe nije nikakav problem. U principu, bitno je da motor opise formu “osmice” po asvaltu, sirina luka nije toliko botna, tolerise se poprilicno odstupanje od zamisljene putanje, ali ne smeju da se spuste noge. Kada zatim izadjete u saobracaj, morate da vozite strogo po pravilima, a evo par bitnih napomena:

 

1. motor mora da ide DESNOM STRANOM TRAKE, odnosno da prati desni trag tockova automobila, svo vreme.

2. Obavezno treba pogledati iza sebe OKRETOM GLAVE pre nego sto se da zmigavac i krene u prestrojavanje.

3.NEMA PRESTROJAVANJA PREKO PUNE LINIJE, NA PESACKOM PRELAZU I NA RASKRSNICI, za to se odmah pada.

4. Kada radite polukruzno okretanje, uvek se ide U SVOJU TRAKU, dakle ako ste bili u traci skroz levo, raditi polukruzno npr oko ostrva i morate da udjete opet u traku koje je SKROZ LEVO, inace se pada...

5. POSTUJTE SVE PROPISE, odnosno sve po PSu – prestrojavanje se radi traku po traku sa pauzom izmedju, brzina samo u skladu sa znakovima, pesaci na pesackom moraju da se propuste itd...

 

Ako ste sve ovo lepo uradili, polozili ste – ili bi barem tako trebalo... Ja sam imao nesrecu da 2 puta padnem jer mi je zapao neverovatan policajac, koji je “rodjen mrzovoljan” i koji ni sam nije znao sta zapravo hoce, sem sto je imao broj ljudi koji mora da mu padne na ispitu, tako da sam dva puta padao na neobjasnjiv nacin i bez pravog razloga (dobro, prvi put sam stvarno nepropisno skrenuo, ali drugi put me je bas oborio “for the fun”). Dakle ako imate srece, naletece policeman koji je OK i koji ce vas uz korektnu voznju odmah pustiti. Ako nemate, mozda cete se malo nervirati, ali stalno imajte na umu da cete kad budete polozili za A moci da sprzite neki CBR – GSXR – ZZR sa 260 do Novog Sada... UPS! Jel sam rekao 260? Ma mislio sam 60 :)

 

NA KRAJU, ZELEO BIH DA SE ZAHVALIM PRIJATELJIMA IVANU_BJB, DEXTERRU, IGORU XT, NESHI TL, KYMCU SUPER9, kao i najvecem grand masteru Yodi NEVERU NA POMOCI I NESEBICNOM ZALAGANJU DOK SAM UCIO I POLAGAO VOZNJU. Naravno, da se zahvalim i JASMINKU VIR i cika policajcu koji me je juce nije oborio :)

 

toliko.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja