Jump to content

Moto Zajednica

Rumunija, Transfagarasan i Transalpina

Recommended Posts

  • ***, 162 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: R1200GSA

Jeste da je vec vise puta u forumu bila ova tema, ali evo konacno smo i mi uspeli da posetimo cuveni Transfagarasan. Ovaj put smo planirali ili, prizeljkivali, vec 2 godine. Prosle godine, je bilo dogovoreno, poslednja nedelja jula. Medjutim, bas tog vikenda je tamo pao sneg, tako da nismo otisli.

Evo, konacno, krenusmo u cetvrtak 9.avg. popodne, pa do nedelje 12.avg, voznja po Rumuniji. Nas trojica, 2 Afrike i 800GS. Posle tolikog planiranja, konacno smo mogli da iskusimo najvelicanstveniji, ili bar jedan od, put u Rumuniji-Transfagarasan.

Trebalo bi da je ovo najvisi asfaltni put u zemlji, sa neverovatnim krivinama i pejzazima. Put jeste dobar kao sto se i prica, pravi raj za bajkere :)

 

Duzina puta je oko 100km, od kojih je vecim delom sastavljen od ostrih krivina i ukosnica. Penje se do nadmorske visine od oko 2050m, i za vreme naseg puta, gore je bilo oko 7C. Bilo je dosta turista, kampera, cini mi se najvise bas Rumuna. Naravno, na putu cesto mozete naici na krave i ovce, zato oprez u nereglednim krivinama! Putovali smo za juzne strane ka severu. Na vrhu se sa juga na sever prelazi kroz tunel. Neverovatna je razlika izmedju ove 2 strane planine! Pejzaz potpuno drugaciji.

 

Inace, put je bio ideja i delo N. Causeskog. Gradjen je izmedju 1970 i 1974 godine, kao prelaz izmedju Transilvanije i Valakije. Causecku je zeleo da obezbedi brzu odstupnicu vojsci preko planina u slucaju da Rusi krenu u invaziju na Rumuniju, kao sto su usli 1968 u Cehoslovacku. Put je uglavnom gradila vojska, i smatra se jednim od najskupljih puteva. Prilikom izgradnje, utroseno je oko 6.000 tona eksploziva i poginulo je oko 40 vojnika u nesrecama.

 

Postoje glasine, da je hteo da napravi put koji bi zasenio cuvenu Transalpinu, za koju neki kazu da je sagradio rumunski kralj Karol II, a neki da cak postoji od rimskog doba. Transalpinu su u drugom sv ratu obnovili Nemci, ali je put bio nepristupacan za vecinu vozila, sve do nedavno. Radovi na rekonstrukciji Transalpine poceli su 2007 i ove godine su zavrseni. Asfalt je savrsen, kao i krivine! Voznja je neverovatna! Ovaj put se penje do jos vece visine, cini mi se da smo izmerili preko 2100mnv.

 

Prvog dana, krenuli smo rano popodne, presli smo granicu kod Bele Crkve, a zatim isli dunavkom magistralom preko Severina, Targu Jiu do Curtea de Arges-oko 500km. Prespavali smo u pansionu Mirka Jankovica, vrlo interesantan gospodin.

 

Drugi dan je ceo bio rezervisan za voznju po Transfagarasanu. Iako kilometraza nije velika, ako zelite bas da uzivate, potrebno vam je dosta vremena. Cesto smo se zaustavljali da bi se divili pogledu i fotografisali. Popodne stizemo u Sibiu, predivan grad, u 2007 godini bio je evropska prestonica kulture. Smestaj odlican, Hotel Parc na manje od 10 min hoda od starog grada.

 

Treci dan, Transalpina! Krenuli smo iz Sibiu, putem ka Sebesu, ali smo se u jednom trenutku odvojili na lokalni put koji ide kroz sela. Jako lepa deonica, uzak put, lepa sela, suma. Deo Transalpine, od Sebesa pa do mesta Sugag smo zato propustili. Pitam se kako taj deo izgleda!

Transalpina je bila prijatno iznenadjenje! Meni se ovaj put dopao vise od cuvenog Transfagarasana. I sto se tice voznje i sto se tice prirode i pejzaza. Vi koji ste bili na Trnasfagarasanu predhodnih godina i niste obisli Transalpinu, moracete ponovo da idete! :) Spavali smo u nekom pansionu u mestu Pestisani. Nije bilo lose, ali posle onog hotela, malo smo se razmazili :)

 

Cetvrti dan, nazad za Bg, preko nacionalnih parkova Domogled-Cerna i izmedju parkova Nerei klisura i Semenik. Rucak u Oravita, blizu je granica, stizemo kuci oko 18h, puni lepih utisaka. Kao da smo na putu bili mesec dana, a ne jedan vikend :)

Ovo ne treba da se propusti!!!

 

U prilogu su neke fotografije sa puta, kao i ruta kojom smo isli. Takodje bih se zahvalio Quasaaru na savetima prilikom planiranja puta. A mozda ce i moji saputnici imati nesto da dodaju :)

Rumunija.kmz

post-606-0-70733100-1345807141_thumb.jpg

post-606-0-03116000-1345807143_thumb.jpg

post-606-0-56575300-1345807143_thumb.jpg

post-606-0-27851800-1345807144_thumb.jpg

post-606-0-21446200-1345807145_thumb.jpg

post-606-0-62336500-1345807145_thumb.jpg

post-606-0-09655400-1345807146_thumb.jpg

post-606-0-86839900-1345807146_thumb.jpg

post-606-0-52586900-1345807154_thumb.jpg

post-606-0-21864100-1345807155_thumb.jpg

post-606-0-94861400-1345807155_thumb.jpg

post-606-0-55399000-1345807156_thumb.jpg

post-606-0-06488300-1345807157_thumb.jpg

post-606-0-45835000-1345807157_thumb.jpg

post-606-0-25087600-1345807158_thumb.jpg

post-606-0-07979000-1345807159_thumb.jpg

post-606-0-56752900-1345807159_thumb.jpg

post-606-0-06755100-1345807160_thumb.jpg

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

Ehhh svi se voze na ova dva prelepa prevoja i za mene veoma dragoj zemlji... a ja ove godine nista :(

 

Inace, najvisa tacka Transalpine (asfaltom) je 2145m

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!

Sve cestitke "Afrikanci"!!! Lep Vam je ovaj BMW. :-DDD

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 184 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda crf300l rally

Evo ubi se da skontam kuda ste to isli ali nikako da pronadjem rutu.Moze li mala pomoc za nas koji planiramo tek da idemo tamo neka ruta na mapi ili hronoloski spisak mesta kroz koji ste prolazili ako vam je ostao papiric s puta :)

Hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ***, 162 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: R1200GSA

Pa imas tu da skines rutu u kmz formatu, koju mozes da pogledas u Google Earth-u. Isli smo bg bela crkva, severin, targu jiu, curtea de arges prvog dana. Drugi dan od c de arg. Transfagarasanom do Sibiu. Treci Sibi preko Transalpine, Targu Jiu do pestisani. I cetvrti pestisani, bozovici, oravita, bela crkva.

 

Sent using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 10 postova
  • Lokacija: N.Bgd
  • Motocikl: Honda VTR 250 i SYM HD 200

Da li se sećaš cena u Rumuniji? Koliko je tamo benzin, cena prenoćišta u pansionu Mirka Jankovića, hotela Parc, vanpansionske potrošnje, itd....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ***, 162 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: R1200GSA

Secam se, nije bilo tako davno :D

Benzin je 5.90Ron/l (1€=4.45ron), kod Mirka spavanje 15e za svu trojicu, hotel 52e sa odlicnim doruckom.

Sve nas je kostalo oko 150e po coveku, gorivo, smestaj, klopa...

 

Sent using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 561 postova
  • Lokacija: Kostolac,Srbija
  • Motocikl: Gilera Typhoon X

Lepa vožnjica,svaka čast.

Jako me privlači vožnja po Rumuniji i transfagarašan-u,videćemo možda sledeće godine.

:moto3: :moto3: :takoje: :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bandolerosi, 634 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Honda ST 1100

O ovoj turi da se piše i milioniti put, neka. Mi je do sada nismo planirali ali ćemo je svakako odvozati kad tad.

 

Verujem da sve deluje još bolje i lepše uživo. :takoje:

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 914 postova
  • Motocikl: BMW R50/5

Od Sebeša do Sugaga niste mnogo propustili. Prolazi se kroz nekoliko sela. Bio sam tamo vikend-dva posle vas. Prvu deo, onaj do brane i jezera potpuno mi je pokvario loš kvalitet puta. Ima potencijala, ali na svakih stotinak metara asfalt je iskopan u dužini nekoliko metara. Valjda prave kanale za odvod vode. I tako kilometrima. Iako sam išao Africom taj deo me baš smorio. A priroda je lepa i sama trasa je interesantna za vožnju. A na samoj Transalpini asfalt jeste dobar i predeli su fantastični, ali izbegavajte subotu i nedelju. Mnogo automobila, mnogo ljudi na svim najlepšim mestima. Previše vašara za moj ukus.

Ali zato Transfagarašan, ponedeljak, potpuno druga priča. Iako se vreme potpuno okrenulo, temperatura ispod 10 stepeni, kiša skoro sve vreme, odvozao sam ga sa uživanjem. Baš mi onako lego. Ali sto ljudi - sto ćudi.

U svakom slučaju preporučujem radne dane za posetu.

Što se tiče nadmorske visine, na mojoj karti Rumunije pored dva prevoja na Transalpini piše 1678m (Pasul Tartarau) i 2228m bliže Novacima.

U svakom slučaju ovo treba odvozati, pogotovo što nam je relativno blizu.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ***, 162 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: R1200GSA

Za sator ima puno mesta. Kad smo mi prolazili bilo je dosta kampera.

Mislim da se put zatvara krajem oktobra. Na vrhu postoji web kamera, moze da se pronadje na internetu i da se vidi trenutna vremenska situacija

 

 

Sent using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ***, 162 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: R1200GSA

 

Recite mi, ima li tamo gore gde da se pobode shator? Ja bih prelazio sve to gore iz 3 dana pa bih i kampovao na 3 razlicita mesta

Spavanje tamo.moze da se nadje vrlo jeftino, 5eur po osobi, tako da ne moras da nosis sator. Osim ako ti to nije posebno zadovoljstvo.

 

Sent using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 227 postova
  • Lokacija: Pancevo

Odusevljen sam ovom slikom sa maglom/oblacima :D

Morace da se vidi ovo uzivo.. Koji je zadnji termin da se ode tamo a da ne zaveje?

 

R-om? Mislim da cu jos godinama samo da balim na ovo (osim ako ne odem autom). Eto napisa covek da mu se nije sve svidelo ni sa endurom.

 

(Jednog dana ...)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 525 postova
  • Lokacija: Vranje
  • Motocikl: HondaAfricaTwin XRW750 RD07
On 24.8.2012. at 16:06, dkorsa85 je napisao:

Evo ubi se da skontam kuda ste to isli ali nikako da pronadjem rutu.Moze li mala pomoc za nas koji planiramo tek da idemo tamo neka ruta na mapi ili hronoloski spisak mesta kroz koji ste prolazili ako vam je ostao papiric s puta :)

Hvala

Skini aplikaciju na google play ptodavnici  Via Mishelin i nemas problema u pronalazenju ruta ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja