Jump to content

Moto Zajednica

R za pocetnika

Recommended Posts

  • Strucnjak, 1613 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L
Drugari po meni je bolje ograniciti sam sebe nekim malo slabijim motorom ali da ne bude preko 100 konja

 

A i ti se se bas ogranicio :D samo 100 ? :)

 

 

Obicno sam zagovornik ideje da se pocne od malog motora, al moram da kazem da i to ima jednu veeeeliku manu. Dok sam vozio 125 (svaki vikend NS-ŠA) nema tog auta koji me nije pretekao, a pola od toga u ne bas tako zgodnim momentima. Gurali su me van asfalta ili uz ivicu nebrojeno puta. Jednostavno nisam mogao da pratim saobracaj na otvorenom putu (koji ujedno nije bas tako sirok pa je preticanje nezgodno). jos kad nas je dvoje na motoru... Vecim motorom mozete bolje da se uklopite u saobracaj oko vas, sto se brzine tice. Ne kazem da treba vi da preticete nekog, vec da mozete da izbegnete da neko drugi pretice vas u nezgodnom momentu.

 

Opet, najvaznija stavka u svoj ovoj prici je sam covek a ne motor. Stvar je jako jednostavna, a opet se vode tolike diskusije na ovu temu svakih par dana...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

Pre svega je drustveno neodgovorno da bilo koga savetujemo da sedne na motor. Mi svi ovde imamo srecu da smo jos vertikalni te mozemo da prenesemo prelepa iskustva iz voznje, ali to ne umanjuje opasnost koju motor nosi

 

Na sve to gixxersixxer odlazi korak dalje, pa neiskusne tapse po ramenu i savetuje pravo da se sedne na torpedo jer je glupo gubiti i novac i vreme na postepene prelaske

 

Ne shvati me pogresno, zaista nemam nista protiv tebe ;), samo se ne slazem sa tvojom prilicno subjektivnom i malo sebicnom logikom. Istina, ti si krenuo sa R od 600ccm, imao si karaktera da kako kazes krenes i sa 750 i uspeo da se suzdrzis i dodjes do, kako ti tvrdis zavidnog znanja, i jos uvek si fala bogu ziv i zdrav da to svoje iskustvo prenosis drugima.

 

Ali to je iskljucivo bila TVOJA odluka koja je danas pretocena u tvoje pozitivno iskustvo. Ti si bio karakter te si mogao da se suzdrzis, iako nema sanse da poverujem da si vozio polako i bezbedno vec si samo imao dovoljno pameti i dosta srece da prezivis taj pocetni period ucenja. Da li to znaci da svako moze biti karakter kao sto si ti bio? Naravno da ne. A ako daleko bilo taj neko sa slabijim karakterom glavom plati danak prejakom i preagresivnom motoru, a ti si mu direktno pustio vetar u jedra i nagovorio ga da moze, ti ces reci e jebiga, bedak R.I.P., a njegovi najblizi....

 

Zasto je tesko biti iskren prema sebi i drugima, samokritican i pre svega zreo pedagog i reci:" Druze, moze da se polako i vrlo obazrivo krene sa R-om od 600ccm, kao sto sam ja uspeo, ali znaj da su ti motori izuzetno opasni i brzi i da ti treba mnogo strpljenja i samokontrole da ih obuzdas jer te vuku na izuzetno brzu voznju, a svaka greska se skupo placa."

 

Mene kada neko pita za savet oko ulaska u moto svet, prvo sto mu saopstim je da je najbolje ne voziti, ali ako zeli da vozi, obavezno predlozim da krene od manje kubikaze jer ce mu teze pruziti luksuz greske i lose procene i obavezno mu predocim svoja i tudja losa iskustva vezana za greske u saobracaju i voznji i slikovit znacaj nosenja sto vise opreme. Time sam, ako sam vec pristao da dajem savet, sve ucinio da njega kao buduceg vozaca sto vise zastitim i obrazujem, a sve sto me ne poslusa je njegova odluka jer on svoju glavu nosi na svojim ramenima.

  • Podržavam 14

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 219 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: GSX-R 1000 K4

Meni je prvi motor GSXR-1000, pre toga sam vozio bicikl...davno kad sam bio mali.

Imao sam 29 godina kada sam odlučio da ga kupim, dva meseca sam se premišljao da li je to prejako za početnika, provozao nekoliko časova u autoškoli na 125 kubika kako bih naučio da menjam brzine, rekao sebi: uzimaš motor, ali to je zver, pazi šta radiš!

 

I ništa, vozim ga ko što bih vozio i svaki drugi skuter. :) Ja sam oduvek želeo R-a, ali to ne znači nužno da sam želeo da divljam. Kad izađem ispred zgrade i vidim ga, uvek mi srce veliko jer je to moj motor. Vožnja na malom gasu, eto već tri godine, bez namere da ikada počnem da se kurčim. Tu i tamo me pretiču i skuteri, ponekad se zapitam dal' su normalni. Putujem, vozim se, vozim devojku, bili smo sad na moru u Grčkoj, da, R-om.

 

Uostalom, niti samo neiskusni ginu na R-ovima, niti su R-ovi jedini na kojima se gine, štaviše. U tom smislu, kupiti R ili skuter je skoro isti rizik, tj. rizik polazi iz glave i stila vožnje, a ne od motora.

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 375 postova
  • Lokacija: Beograd

Za pocetnika je po mom misljenju najbolji neki kinez,vozati jednu sezonu malo se nauciti isprobati,skontati kako sve funkcionise...pa tek posle njega nesto vece.

 

To cu ja da uradim!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 157 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: XT600

Motor mora da se voli od malena. A ako ga volis od malena sigurno ces prvo kupiti 50ccm.

50ccm je osnovna skola,znaci prvo da se navozas sa njim pa polako na nesto vece.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • svrati kad mu je dosadno, 258 postova
  • Motocikl: GSXR 600k7 & kTm 690smc 2009 i Thundercat 600 2001

najbolji R je apn6 R 1lol.gif0takoje.gif

Slazem se, ali ja sam njega preskocio na zalost i krenuo sa NSR 125. Ubedjen sam da bih danas bio duplo bolji vozac da sam poceo na apn-u.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Takođe podržavam stav da opasnost ne predstavlja motor, nego onaj koji njime upavlja. Međutim ako pogledamo našu "Crnu hroniku" (a takođe i podatke iz drugih zemalja) vidimo da su žrtve uglavnom mladi ljudi (ispod 25 god), koji su upravljali "moćnim" motorima. Dakle možemo da širimo raspravu na sve strane, da potežemo "argumente" kakvi god nam odgovaraju, ali podaci o stradalima su neumoljivi. A iz ovih podataka je očigledno da "prgav" motor ne ide uz neiskusnog-mladog vozača (svidelo se to nekom ili ne)!

Samo da dodam: Ove sezone su poginula trojica motociklista koje sam lično poznavao (udes kod Vukašinovca kada je, pored vozača na Yamahi stradalo još dvoje na APN u koji je udarila Yamaha, udes u Srezovcu i udes u Boru). U sva tri slučaja vozači bili mladi i neiskusni, motori moćni i nije bilo drugih učesnika koji bi mogli da budu uzročnici udesa.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Xtreme, 390 postova
  • Lokacija: Zrenjanin/Novi Sad

najbolji R je apn6 R 1lol.gif0takoje.gif

Slazem se, ali ja sam njega preskocio na zalost i krenuo sa NSR 125. Ubedjen sam da bih danas bio duplo bolji vozac da sam poceo na apn-u.

Duplo bolji mehanicar da,vozac vec...

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Pogotovo je dobar za pocetnike iz Srbije sa 1000 evra budzeta koji zele da pecaju ribice :lol: :lol: jaoj Srbijo jadna li se je*em te u cmarni kolutic

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5729 postova

Jos samo jednom cu izneti stav u ovakvoj raspravi nadam se. Ukoliko "pocetnik" kupi R-a i sa njim ide van grada na neke krivudave puteve da nauci da vozi po krivinama onda moze odmah i 5000 ccm jer posle te voznje nece imati zelju da zavrce gas od semafora do semafora, ali ukoliko nema muda da ode pa da sam sa masinom bez publike pomera svoje granice onda ce ih pomerati od semafora do semafora i tu mu rastu sanse da postane tema u crnoj hronici.

 

Mislim da svako ko ima zelju da vozi R i kupi ga kad tad bez obzira na godine mora da se privikne na potpuno drugi stil voznje, pa ne mozes na skuteru nauciti da vozis R. Mozda moze da se pocne sa manjim R-ovima sto je normalno u svetu ali kod nas je problem lova, mada uvodjenjem A1, A2... ocekujem da ce zivnuti i trziste 125-ca i 250-ki pa ce i to postati normalno kod nas. Ja kada sam kupovao prvi motor davne '91 niko nije vozio 125-ce pa to trziste nije ni postojalo. Znaci moras da kupis novu 125-cu za oko 5000 eur (ili koliko kostaju) i onda nemas kome da prodas posle kada hoces 600 ili vise ccm. Ukoliko to trziste ozivi zbog zakona necemo vise morati da pisemo o ovome jednostavno za pocetnika ce biti R ali 125 ccm pa ucis u tom polozaju i sa tim voznim karakteristikama ovako je svaka klasa voznje za sebe

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 71 postova
  • Lokacija: Beograd, Dusanovac
  • Motocikl: Kawasaki ZX 10R 2006

Slazem se da je r opasan. i nije za svakog. Ali evo ga moj primer: nekim cudom neplanirano uzeo zx10r u nekoj zameni. Vozio ga svaki dan, al sa strahopostivanjem, i onda jedan dan uzmem od caleta dr800 i krenem da ga peglam,u fazonu ovo je bickila(i stvarno jeste posle 200ks) pregrejem prednju gumu i poljubim patos. Zakljucak: nije bitno sta vozis nego kako.

Sad i biciklu vozim sa strahopostovanjem nakon sto mi je desna noga izgubila jedno 350g mesa pri padu. :D

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova
  • Lokacija: Beograd - Cerak
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R

Takođe podržavam stav da opasnost ne predstavlja motor, nego onaj koji njime upavlja. Međutim ako pogledamo našu "Crnu hroniku" (a takođe i podatke iz drugih zemalja) vidimo da su žrtve uglavnom mladi ljudi (ispod 25 god), koji su upravljali "moćnim" motorima. Dakle možemo da širimo raspravu na sve strane, da potežemo "argumente" kakvi god nam odgovaraju, ali podaci o stradalima su neumoljivi. A iz ovih podataka je očigledno da "prgav" motor ne ide uz neiskusnog-mladog vozača (svidelo se to nekom ili ne)!

Samo da dodam: Ove sezone su poginula trojica motociklista koje sam lično poznavao (udes kod Vukašinovca kada je, pored vozača na Yamahi stradalo još dvoje na APN u koji je udarila Yamaha, udes u Srezovcu i udes u Boru). U sva tri slučaja vozači bili mladi i neiskusni, motori moćni i nije bilo drugih učesnika koji bi mogli da budu uzročnici udesa.

 

+1

... licno mislim da neiskusniji, ako vec hoce malo jaci motor, uzmu neki od maksimalno 600cc i to F a ne R, oni imaju pristojnu snagu a opet dosta manje od R-ova...

...mada...jbg, sve krece iz glave vozaca i tu pomoci nema. Ja znam neke klince koji uzmu onu apriliu od 125cc koja ide kao mecava i divljaju sa njom pa se posle cude kad se desi nesto... e sad, to bi znacilo da moze pamet u glavu i bilo koji motor ali iz iskustva i sa kolima i sa motorima znam da ne moze nesto mocno da se vozi kao baba jer te vuce da das gas, to je prirodna stvar... kao kad vozis juga stotku a on se trese kao lazni svedok i imas utisak da ides 200 a onda sednes u neku mecku, bmw-a ili sl. i ides 200 a imas osecaj kao da ides 80... tako da pored pameti treba i izabrati masinu koja je u skladu sa iskustvom i stilom voznje...

Pozz

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 125 postova

Слажем се да 600 F може за почетника, само полако у почетку и биће то леп напредак и одлично искуство. Мислим да би R био превелики залогај, не кажем да није могуће само се тако много више чачка ђаво.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7032 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

svejedno je sa cime se pocinje, dal sa 50ccm ili 600ccm, jer za NORMALNOG coveka to nece predstavljati nikakav problem, ali ako je neko NAPALJENA KONJINA, onda ce verovatno duze ziveti ako krene prvo sa 50ccm pa onda 600ccm ,

mada, ginu i "iskusni" stariji motoristi, jer nikako da shvate da javni putevi NISU trkaliste, i dokle god to ne ukapiraju umirace i dalje...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 125 postova

Код F-a нема експлозије снаге као код R-a зато је мало лакше. Што би рекао доктор Ник"ову, своју, тврдњу базирам ни на чему":) :) :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Ja ne vidim nikakvu razliku, kada je o opasnosti reč, između 100 KS koliko ima neka F-ica od 600 ccm i 180 KS koliko ima neki R.

 

Naravno da ima razlike, pogotovo za neiskusne vozace. Odvrnes gas do pola par sekundi i na jednom ides 100 km/h a na drugom 200 km/h...a onda dodje neka krivina....

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja