Jump to content

Moto Zajednica

Jeste li bili kad u fabrici motocikla?

Recommended Posts

  • U prolazu, 1 post
  • Lokacija: Podgorica, Crna Gora
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650 2017

Hvala Vam na ovom produhovljenom i mangupskom putopisu, uživao sam! 

Nadam se da ste ostali u kontaktu sa Mićom! 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1520 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Čekam Zlatkovog Bandita

Iako je ovaj Putopis napisan pre par godina, a izvozan pre vise od 35 godina, ja sam ga tek sad procitao, i zelim da se zahvalim za detaljno podeljena iskustva i osecanja. Dok sam citao, kao da sam bio tamo sa tobom, Veliko postovanje za ovako nesto.

 

Ja sam malo mladji, i ne secam se tih vremena, ali sam ljubitelj prirode, pecanja i motociklizma, i vise mi se svidjalo to starije vreme, bez fejzbuka i instagrama i ostalih gluposti koje danas dave drustvo.

 

Pozdrav i srecan put

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 648 postova
  • Lokacija: Banja Luka-Srpske Toplice
  • Motocikl: AFRICA TWIN RD 03
Да тај,покојни Мирослав Турсуновић -Турсо,возио мотоцикл од седамдесетих година прошлога века а касније почео да се бави параглајдингом и нажалост доживео несрећу са смртним исходом...(на Гучеву)
 Вазда је висио на корзоу са фото апаратом па тако усликао и мене...

Stampar brate? Jesi jos uvijek ziv posto sam ovo citao pre tacno 6 godina

big pozzz iz Sweden


Skickat från min iPhone X 256 GB med Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 335 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: BMW R 1200 GS LC ADV

Uvek kad je lose vreme treba procitati ovakav putopis i resen problem. Raspolozenje se vraca jako brzo. Putopis-vremeplov je jako lep.

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 361 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha YBR250

Tek sad pročitah ovaj legendarni putopis zahvaljujući poslednjim komentarima.
Sjajno!

Sent from my SM-J320F using Tapatalk

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2783 postova
On 24.7.2012. at 1:37, štampar je napisao:

Usput vidim jezerce pored neke kafane...da se to skrene,valja nešto i jesti,uzgred se i opraštam sa Italijom pa da potrošim lire..

Ima šta i da vidim...jezerce se napaja vodom koja stiže s brda a prepuno je pastrmki.

Pored vode stoji stočić uz koga su prislonjeni štapovi za pecanje??Na stočiću tanjir sa mamcima

 

Lukavi Latini,šta je njima palo na pamet...da se privuče mušterija sve je dozvoljeno...

 

Opet nedoumica-volim ribu i pastrmka očigledno ne može biti svežija a uskoro izlazim iz Italije gde nisam pojeo picu??Sme li se takvo svetogrđe napraviti?

Ne mogu ipak odoleti pastrmki...

Kelnerica razume Nemački pa se dogovorismo lagano ...Jel' moram sam da upecam pastrmku?Naravno ne, ali ako želim mogu...

 

Pastrmka je bila odlična,sa malo kuvanog krompira posutog peršunom,preliveno maslinovim uljem...divota...

Dobar izbor kad se vozi motocikl,lagana klopa ne opterećuje stomak...prijala bi čašica vina uz takav ručak ali se uzdržavam.

 

14.jpg

 

Put vodi kroz brda,prilično je velika nadmorska visina i imam utisak da će svaki čas neki pljusak...

Izlazim iz Italije ...nosim lepe i pozitivne utiske...

 

Na graničnom prelazu Italijan mi ništa ne traži već samo mahnu...Austrijanac traži zeleni karton pa videvši da sam iz YU traži i pasoš...

Prelista ga i vrati ...

 

Autoput koji od granice sa Italijom vodi prema Innsbrucku je odličnog kvaliteta,deluje novo...hm,...da se malko razgazi nova guma?

 

Polako ubrzavam...niko i ne vozi sporo kad malo bolje pogledam...

Motocikl jako lepo radi,vredi ono štelovanje majstorsko...sigurno je da i kvalitetan benzin ima uticaja...

 

Ispred mene je na putu neki motocikl.Ne vidim dobro šta je al vidim dva malo neobična auspuha-proradi mi kliker,to je RD Yamaha!

 

Pristigo sam ga i vozim paralelno s njim,brzina nam je oko 140.Pogledam u vozača i obojica klimnusmo glavama jedan drugom.

Pozdravljanje među motociklistima je tamo bila uobičajena stvar...

 

Yamaha je novi model koji još nisam video uživo-RD 350YPVS...pročitao sam negde da je jača od prethodnog modela i da ima punih 60 KS,

...sanjao sam kao klinac takav motocikl..

setih se testa i slika u šraf rasklopljene jamahe u motoradu.A tek miris, pa motorad je i mirisao drugačije od svih naših novina.:jee5:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2783 postova
On 25.7.2012. at 0:14, štampar je napisao:

Prošao sam Nirnberg i sad je ispred mene Wirzburg...

 

Ponegde na izlazu sa benzinske pumpe stoji autostoper ili stoperka sa kartonom u ruci na kome piše Frankfurt,Keln,Dortmund....kako sam primetio imaju dosta sreće sa stopiranjem...

 

Wirzburg ostade iza mene...sad je moj cilj Frankfurt...

 

Kažu ljudi da je nemački auto put dosadan?!...nije tačno uopšte,uvek se dosada može neutralisati...

 

Hm,...šta to ja do vraga vidim??Dve ženske u nekoj Asconi??Same....??

Ne voze baš sporo ali ni prebrzo,oko 140 ...primičem se njima od pozadi pa lagano krećem u preticanje ali...hm,...kako me gleda suvozačica ??

 

Kao dete trešnju naravno,kako bi drugačije?...da lepotice ja sam taj macan koga čekaš već dugo...da podelimo ''l'amour''...

 

Oduzmem gas pa ih pustim ispred mene...sad vozim iza njih šaljući im telepatske poruke...da stanu.....nekoliko kilometara tako a onda...Ascona daje desni žmigavac i skreće na benzinsku pumpu...

Hebote,telepatija stvarno pali... :stabre:

 

Naravno skrećem i ja...devojkama se uvek i svugde treba udvarati,pa šta bismo drugo?...ona hijena iz gaća viče ''TO MIĆO CARE''.... :ooo:

 

13.jpg

Parkiraju se,izlaze....ja naravno prilazim...kacigu spuštam na njihovu zadnju haubu...

 

One vade termos sa kafom i sendviče,...velim da sam stranac prvi put u njihovoj državi(lažem ko foka)...bojim se da se ne izgubim a putujem daleko...došao sam da vidim zemlju braće Grim,Tomasa Mana

Šopenhauera,velikog Betovena i još većeg Ničea...izvinjavam se što tako slabo pričam njihov jezik,učim ga sam...

ne,ne,ne....njima ''moj nemački'' zvuči kao Hoch Deutsch(književni jezik po naški)...teško da znaju i ko je

Bekenbauer a kamoli Šopenhauer ili Niče

...nema veze...važna je ljubav...

Suvozačica uopšte ne izgleda loše,zove se Barbara,iz Wirzburga je...njena drugarica Greta...putuju negde...bla..bla...pa kako da im uručim sliku??

 

14.jpg

Daće mi adresu....

Splašnjava joj zainteresovanost kad vidi da sam stranac...ma nema veze,popili smo bar dosta dobru kafu iz termosa......idemo dalje...ko nije muvo cure na nemačkom auto putu nema pojma šta je propustio... :lol:

kao i mnogi i ja sam imao ovakve presvlake od pravog krzna.Šta ćeš sirotinja je bila.Probaću sutra da pronadjem saobraćajnu od motora sa upisanim mesecima od uzetih bonova.Da se ne zaboravi bonova je bilo i za vreme bombardovanja ali je u gorivu bilo i gasolina pa je auto trošio bar 50 % više.Na mojoj saobraćajnoj  ima i onih iz 1983 a i oni iz 1999.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2783 postova
On 25.6.2015. at 10:27, štampar je napisao:

Mnogo ljudi ne veruje da smo pili 40 % kafu i jeli ''šećernu tablu''  kao zamenu za čokoladu...i da smo imali pravo da kupimo 5 (pet)litara benzina mesečno za motocikl...i nismo smeli reći naglas da nismo baš zadovoljni...

ovo sam i ja preživeo  i dobro  se sećam svega .Moram da dodam da vreme bivše socijalističke jugoslavije bilo podeljeno na nekoliko delova.

Prvi posleratni deo je vreme velike oskudice,nacionalizacije,kolonizacije pomoći SSSR-a ,pomoći razvijenijih krajeva manje razvijenim što se nastavilo i kasnije,otkupa hrane pa ko nije imao išao u radni logor....

Onda rezolucija imforbiroa gde i mi imamo velike zasluge jer smo počeli da se ponašamo suviše hegemonistički i agresivno u odnosu na potrebe ostalih komunističkih partija članica imforbiroa.Hteli smo balkansku federaciju,držali smo okupiran Trst, i poslali čitavu diviziju u ratnoj popuni u Drač -Albanija .Sve vreme pomagali oružjem grčke partizane i komandu držali kod nas u makedoniji...Sovjeti su se plašili prevelikog uticaja Jugoslavije u Imforbirou i morali su da ga ograniče pa je usledila rezolucija.Naši su ovo naravno protumačili kao ugrožavanje naše suverenosti.Posledica je bila posle Staljinove smrti bespovratna pomoć u vrednosti nekoliko godišnjih bruto nacionalnih dohodaka od strane zapadnih zemalja.Počinje ubrzani razvoj razorene zemlje.

Nacionalno oslobodilački pokreti koloniziranih zemalja po africi i aziji su doneli rezultata a jedan od njih je i ostajanje zapadnih imperijalista bez džabe sirovina i svega ostalo što su mogli da uzmi iz tih zemalja.Treba im novi izvor resursa pa se 1968 dogovaraju da počnu ubrzano rastakanje komunističkog bloka prevodjenjem država na svoju stranu,rušenjem jugolavije na nacionalnoj osnovi i komadanjem Sovjeta na mnogo malih država radi exploatacije sirovina od njihovih kompanija.Ti dogovori su počeli 1968 zahtevom jednog tajnog društava najvažnijim državama .Pa su 1972 odlučili da sledeći papa bude poljak jer poljaci najmanje vole ruse a i veliki su katolici, i najvažnija su i najveća zemlja van SSSR-a,i razne druge stvari,a da nas ZADUŽE KREDITIMA.

E ovde se pojavljuje ona mnogopomenuta kafa.Te sedamdesete su vreme najvećeg prosperiteta Jugoslavije.Moj ćale 1973 kupio stojadina,seljaci su zidali nove kuće ,kafe i ostalog bilo napretek i mnogo se trošilo.Autoput je završen.Vojvodina se zadužila i napravila svoj deo od Batrovaca do Zemuna.Svi su uživali trošeći nezaradjene pare.

E onda u martu 1980 Tito pada u komu i isti dan prestaje reprogram kredita -novo zaduživanje da bi vratio stari krediti. Kreće nova faza neimanja svega što se proizvodilo u inostranstvu jer naša država je bila totalno nelikvidna jer smo mnogo više trošili nego što smo proizvodili.NISMO IMALI PARA DA VRAĆAMO POTROŠENO.Ta klima onda pogoduje da republike počnu da prepoznaju šta je njihovo a šta je tudje.E tu se u ono ,,naše,, ubacuje i dokle je to naše i ko smo to mi -koja nacija.To traje desetak godina malo izraženo a zahuktava se padom Sovjetskog saveza i ujedinjenjem nemačke koje dodaje kerozin na tinjajuću vatru naših problema.

Ovo je sublimirana istorija cele posleratne jugoslavije .Ona je postala ne samo suvišna nego i smetnja zapadnim zemljama ka širenju uticaja ka zapadu .Neki iz te države s prepoznali svoj interes da to podrže a sad imamo to isto i kod nas jer nam je to jedini spoljnopolitički pravac jer želimo u neki oblik konfederacije sa tim istim državama koje su nas rastočile.

Da se opet vratim na kafu i bonove.Taj period oskudice nije bio opšti jer je bilo svega ostalog osnovnog za život.Uglavnom falilo je ono što se uvozilo.Krivo je naše rukovodstvo što se tolko zaduživalo a narodu je bilo lepo jer su trošili više nego ikada a za posledice ....koga još to zanima.

Ako ovom ovde nije mesto zahtevam od admnistratora da obriše.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 335 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: BMW R 1200 GS LC ADV

Ovaj putopis i svi komentari uvezi istog su prava vremenska kapsula da ne kazem bomba. Sa radoscu procitao ponovo .

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1091 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: /

Ove godine će 10 godina od kako je napisan ovaj Putopis... Vreme je za sledeći   :takoje:

 

A do tada, da se stariji članovi prisete a mlađi da pročitaju po prvi put. Vredi...

 

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
...ja jesam...doduše pre trideset godina al' ipak....
 


Vec četrdeset u medjuvremenu :)

Valjalo bi se obići još jednom ova ruta i onda napraviti remastered ediciju.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro
  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2401 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop
On 9/14/2012 at 10:37 AM, Andrej_Hotstepper said:

...ovo je posebno vredno za nas koju su rođeni tek na kraju te famozne tvorevine, zemlje mnogih naroda i narodnosti... koji smo odrastali u najgorem delu te priče sad možemo da pročitamo i naučimo kako je pre "cepanja" izgledalo.. i bar donekle razumemo šta je dovelo do njega. Zbog toga ovo nije "samo" putopis.

 

 

Ovo se urazalo noćas u moju glavu... i promenilo malo pogled na svet. Hvala neizmerno.

 

Činimi se da je razlika između nas koji sada imamo 24god i vas tada u tome što vi "niste mogli da imate" i gladali kako preko imaju, a mi sad sve to "možemo da imamo" al nemamo kako pa gledamo kako preko imaju... ljubav je ista, odricanje je isto.

 

Moje poštovanje.

Kapa dole.

1care.gif

Pre skoro 10 godina....

Sećam se ovog putopisa, da je jedan od najboljih koji sam ikad pročitao. 

Večeras kad mali zaspi - obnova gradiva! Jeees!

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Kikinda - Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki ZZ-R1100

Jako mi je drago kad kolege komentarisu putopise koji su se izgubili sa prvih strana pa naidjem na njih, pa sebi kazem, ajde samo da vidim o cemu se radi pa krenem, cisto eto da zagolicam um i onda ode mast u propast.

 

Hvala Stamparu na izvanrednom putopisu, zaista je bilo uzivanje citati ovo stivo...

 

PS: A kako da ne prokomentarisem stamparevu pisanu erotiku... zanr koji apsolutno ni u najdivljijim snovima nisam mogao zamisliti da bi mi se svideo. :jee1:

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 32 postova
  • Lokacija: Bar
  • Motocikl: Honda VFR 750

Да ли је ико обратио пажњу на реалну слику СФРЈ, и чувени црвени пасош? 

Иначе времеплов од приче.

(Да будем прецизнији, са црвеним пасошем си могао да уђеш било где, али се тешко излазило из земље)

 

Promenio član Mornar85

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1243 postova
  • Lokacija: Karton siti ... gornje sokace.
  • Motocikl: Y
pre 35 minuta, Mornar85 je napisao:

Да ли је ико обратио пажњу на реалну слику СФРЈ, и чувени црвени пасош? 

Иначе времеплов од приче.

 

Realna slika SFRJ izbija iz svake recenice Štamparevog bestselera, jos jednom svaka cast velemajstoru kako je slozio pricu i sto neko rece odlican putopis moze biti i sa malo slika.

 

Crveni pasos je prica za sebe, bila su to srecna vremena kada ti je uz njega bila dovoljna samo jos radnicka plata a onda pravac beli svet da radis servis u fabrici motora, startujes ribe na autobanu i privodis helgu u podrum.

 

Štampar, jedan si od retkih čijim avanturama zavidim :care::care::care: ..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja