Jump to content

Moto Zajednica

Jeste li bili kad u fabrici motocikla?

Recommended Posts

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

Nikad vece radosti da podelim sve pluseve danas, skoro me rasplaka emotivnim udarom. :takoje:

 

Taki smo mi matorci,emotivni,romantični ... :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

Vratio sam se u hotel jer me je šetnja umorila a 24 sata nisam spavao,osećam i glad.

Ulazim u ''ristorante'',kelner -stariji čovek me odprati do jednog stola. Prostorija je osvetljena velikim lusterom a vidim još par stolova zauzetih...

 

Gosti deluju kao velika gospoda,za jednim stolom vidim i jednu gospođu vrlo otmenog držanja ...na ruci joj narukvica sa kuglicama od zlata...ima dve unce u onoj narukvici ...

Kako se ja uklapam ovde u farmerkama i patikama?Neprijatno mi je malo ali niko ne obraća pažnju na mene...

 

...''Io manđare''??...

Ne možemo se sporazumeti tako lako...on italijanski,pređe na francuski...ja nemački,pokušah na engleskom...ne ide nikako,ostaću gladan Bogo mili...

 

Kelner ode i donese kartu,odlično...nije odlično-karta je na italijanskom i francuskom...usto je štampana nekim kaligrafskim slovima pa pročitaj ako možeš...oćeš vraga...a i ako pročitaš neće ti vredeti puno...

 

Ispaljujem adut - ''kosa mi rakomanda ođi''?to bi značilo ''šta preporučujete'',sad sam u njegovim šakama...uvaliće mi žabetinu,Italijani su poznati po tome...nema veze,mogu ja to...

Odobrovolji se kelner...si,si...svašta mi nešto napriča od čega sam malo razumeo....špageti milanes...bla,bla...špis...bla,bla ...tomato salat...klimam glavom,moze moze ...odlično,baš upravo to želim da pojedem...

 

E,a šta ću da pijem?...Onaj pokojni nesrećni Hemingvej je po Italiji stalno pio kojekakva vina i ''grapu''.Tako je bar pisao u knjigama,očigledno je voleo da popije.... A grapa je neka sirotinjska cuga,kao naša ''mučenica''.Moram probati te velim kelneru ''uno grapa''..

Gleda me sa smeškom...lako se nakloni...on valjda ceni to što ja u ''Rimu hoću da budem rimljanin''??

 

Donese mi grapu u finoj zamagljenoj čaši...opet nešto mrndža,razumeh da me nudi vinom uz večeru.Pa naravno...si,si..vino roso...tu greške nema pored onolikih vinograda koje sam video usput.

 

Na stolu su u jednoj čaši neke grisine,oni to vole da grickaju pre jela ali mene više zanima čašica rakije.Simpatično miriše ...i poznato...komovica...sručio sam čašicu u žedno grlo..nije baš nejaka i lepo greje..

 

Dakle,grapa je komovica,kod nas prilično retka rakija ali ne i nepoznata...baš mi bi drago što sam to poručio i probao,razrešio misteriju..nikad pre ove večeri nisam popio grapu....

Utom ide i kelner,nosi špagete prelivene paradjz sosom...Odlično su izgledale i još bolji ukus imale.Nema špageta bez italijanskih,sos je od sveže ceđenog paradajza...

  • Sviđa mi se 3
  • Haha 1
  • Podržavam 22

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

Dok sam utamanjivao špagete evo ga sa bokalom vina...sipa mi u čašu jedan gutljaj-da probam kako je i red...otpih onaj gutljajčić-uljudno mu klimnem glavom a on nali punu čašu...

 

Otpih pola čaše...vino je odličnog ukusa,vrlo je jako i oporo ali veoma pitko...vina poput cenjenog chateuneuf-a ili beaujolais-a koja sam imao prilike da pijem su kao obojena vodica u odnosu na ovo...

 

Nije za poređenje sa ovim italijanskim proizvodom uopšte...

 

 

Kelner donese tanjir sa glavnim jelom-jedan ''špis'' preko tanjira sa tri nanizana komada mesa...snif,odlično miriše ....malo pomfrita i salatica od paradjza...

 

Lepo sam večerao a kelner mi ljubazno dosipa vino u čašu...brzo sam utamanio onaj bokal pa naručih još jedan...Ispitivački je podigao obrve i klimnuo glavom...bokal je od 1/2 l..

Prepoznao je ljubitelja dobre kapljice...

 

Donese još jedan bokal i nudi me ''formađo''(sirom),to je tipično italijanski a čini mi se i francuski običaj,posle klope pojedu malo sira...Neću i ljubazno ga odbijam,on se malo zamisli pa ponudi ''kafe''?

 

E može kafica posle ove klope...doneo mi je odličan espreso....gleda kako ja pažljivo brišem prste salvetom...ode i odmah se vrati,ne mogu da verujem-doneo je posudicu za pranje prstiju iliti ''finger bolu'' i veliku salvetu...

 

Oduševio me je za sva vremena...

 

Neviđena usluga za mene koji upravo dolazim iz mračne balkanske vukojebine gde kelner ponekad kaže gostu ''de nađe da sedneš za moj reon'' ?

 

''Il konto per favore'',...odmahuje glavom,razumeh da reče ''domani''...platiću sutra kad i spavanje...

 

Sedim još malo i cevčim ono vina što je ostalo...Sjajno mesto,fini i ljubazni ljudi ...poneću odavde lepe utiske...ovo vino takođe čoveka čini srećnim...ona gospođa a narukvicom krka neku pticu...

....i ona izgleda srećno...

 

Idem do portirnice da uzmem ključ a tamo ona prelepa žena,ona je vrhunac sreće...i ona će nekog noćas da usreći...malo me prekorno gleda ili mi se to čini?

 

Možda joj je neprijatno što je tako gledam?Ne verujem da je to u pitanju-žene vole kad u mom pogledu vide poštovanje i divljenje njihovoj lepoti.....Uzimam ključ i oboje u isti mah govorimo ''bona note''...možda čitam blagi prekor sa njenog lica zato što sam polokao dva bokala vina?...in vino veritas...Aj,kakve Ajka crne oči ima...

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 33

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

...Aj,kakve Ajka crne oči ima

da me oće pogledati njima..

 

Od ovoga vina čovek može propevati namah...

 

Krevet je mek kao blato...i ogroman...zagrlio sam jastuk...imam osećaj da držim motocikl u rukama i upravo ulazim u (omiljenu)levu krivinu...tako sam se i probudio...

Nisam se pomerio u snu...umor i vino su me odveli u čvrst san,nisam odavno tako dugo i tako lepo spavao.Mlad čovek i nema puno vremena da spava.

 

Dok sam se umivao neko mi kuca na vrata...go sam do pojasa ali sam u pantalonama pa otvaram vrata...bambina,stigao je picolo..

 

Spakovao sam se i krenuo...Kod šanka stoji onaj dečkić,gazdarica mi nudi kapučino što rado prihvatam...picolo i bambina opet razmenjuju vatrene poglede i varaju se ako misle da to gazdarica ne vidi...

 

Pogleda u mene sa smeškom koji govori ''šta da se radi,deca ko deca''...

Sabrala mi je i spavanje i klopu-sve zajedno 42.000 Lit,časti me ovaj kapučino koji sam upravo srknuo .....hebote,u Banji Koviljači bi me samo spavanje koštalo više...nećemo nikad zaraditi kintu od turizma...

 

Lepo sam je pozdravio i seo sa picolom na motorčić...

Stigli smo do majstora,picolo parkira motorčić ...mangupčić mali,pokaže palac na gore i veli ''sinjora''??Gleda me u oči...ja okrećem palac na gore i velim njemu ''bambina''?Nasmejasmo se obojica...

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 33

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

Majstor Valerio je zadnju gumu već zamenio,ne vidim u radionici nigde balanserku al vidim ''svež'' tegić na felni.Negde je nosio da balansira...jeeee,nova Pireli guma...al' ću da zalamam...vidim da je dotegao i podmazao lanac...

 

Skinut rezervoar sa motocikla i poklopac ventila sa mašine.Majstor pažljivo doteže glavu sa moment ključem a pre toga je popustio sve šrafove...

 

Zatim meri zazor na ventilima i zapisuje...odvrće šrafove,raskačinje lanac i vadi bregaste napolje,podiže štepsne i vadi pločice sa dva izduvna ventila...

 

Na stolu pred njim je kutija puna pločica i on meri ogromnim mikrometrom(na stalku-kao komparater) jednu po jednu dok ne nađe ono što traži...

 

Nije zazor poremećen mnogo ali on to očigledno hoće da dovede na tačnu meru...Vraća sve na mesto i doteže šrafove,zakačinje raskačeni lanac od bregastih i stavlja osigurač...Pokazuje mi kako se proverava

zategnust lanca i kako se doteže isti...vrlo profesionalan tip...Obrisavši dobro poklopac vraća ga na mesto,dihtung je stavio nov...

 

Utom napolju protutnja neki mlaznjak,kao da nešto puče...stresoše se stakla,ja uvukoh glavu u ramena.Šta ovo bi??Majstor se smeje i pokazuje mi jednu 750 SFC sa otvorenim izduvima...takav motocikl je prošao...

Hebote,pa to tutnji ko avion??

 

Ispod motocikla je posuda a majstor skida metalni filter i ulje se prosipa...on gleda začuđeno??Zatim pipa prstom ono ulje i razmazuje ga između prstiju??...

Pa to je majstore INA Delta 5,boljeg u YU nema...odmahuje glavom,čudi se...pokazuje mi bure na kome piše TOTAL ,pripreti mi prstom...

 

Iz onog bureta je istočio u kanticu ulje čini mi se gusto kao med...To se sipa u mašinu-isključivo!!E majstore lako je tebi,imaš puno bure a gde ja to da kupim?

Vratio je filter,nasuo ulje...na karburatore prikačuje crevca koja su vezana na dve staklene cevi napunjene do pola živom??Cevi su pričvršćene na jednu dasku.Tad sam prvi put u životu video živin vakuumetar...

 

Prikačio je i crevce od neke posudice za benzin koja visi okačena o tavanicu,daje kontakt i pali motocikl...podiže malko ler,odvrće i zavrće šrafčić na jednom karburatoru...zatim i na drugom...pa ponovo...

 

Daje gas a živa u cevima beži dole - gore...desetak minuta je trebalo da dobije apsolutnu paralelnost živinih stubova...mašina fino prima gas i još lakše vraća...

Pokazuje mi na šrafčić za podešavanje pumpice za ubrizgavanje koji je zaliven crvenom bojom-ovo ne diraj ni pod razno...

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 36

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

Majstor zameni i prednje disk pločice,zadnje nije neophodno menjati...njih sam kupio i poneo sa sobom,zameniću ih sam kad bude vreme.Takođe tražim da mi proda dve svećice da imam u rezervi.

(Tanka svećica kakva nigde nema da se kupi u celoj SFRJ,prethodne godine kad sam gledao trke u Kraljevu upoznao sam slučajno čika Vilka Severa pa sam i njega pitao ima li to igde,odmahnuo je glavom-''Italija sinko''..).

 

Pokušavam još nešto da objasnim majstoru-često mi pregoreva lampica od fara a ja ne kapiram zašto.Merio sam napone,nije zbog toga,nešto je drugo u pitanju?

 

Nasmešio se i izvadio dva gumena bloka iz fioke,njih je namontirao sa obe strane između fara i nosača...ah,vibracije ubijaju sijalicu,nije mi to palo na pamet...

 

Tražim i nekoliko glavnih dizni različitog promera za DelOrto karburator,treba nam to za trkačkog nabudženog Tomosa...

Ima i to,nije problem...

 

A koliko košta vaš cenjeni rad i delovi??Uzeo je papir i olovku...sračunao...njegov rad-''5 ore lavoro'' (5 sati rada) =50.000 Lit=50 DM...+guma i delovi,ulje...cca 220.000Lit...

Kako sam se nadala bolje sam se udala...

 

Majstoru dajem 230.000 Lit a picolo neće da naplati što me vozao,ipak pružam i njemu 10.000 Lit,častim ...nek izvede bambinu na sladoled...

 

Torba na rezervoar i jakna na leđa,vreme je da se ide...prosto mi žao što idem odatle,ljudi s kojima sam kontaktirao su tako neizveštačeno ljubazni i prijatni,vino je odlično,sviđa mi se i brdoviti krajolik...

 

Majstor i njegov sinčić me ispratiše do vrata,mahnuše mi a ja svirnuh...

 

Kuda dalje?

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 28

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 209 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: versys 650

А после овога свега, кад седнеш на машину, осећај је као да си сео у авион, све ново, све подешено, само штекће...непроцењиво!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Пријатељ, 365 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XT 1200 super tenere

Jos jedna lepa filozofija zivota.Frojdovski,nema sta.

Pisanje jako lepo.Inspiracija kakva se pozeleti moze.Moj naklon.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

Pocrveneo sam kolko me nahvaliste :D ,drago mi je da vam se svidelo moje putovanjce!

 

Da dovezem svoju dragu s posla(pošto sam ja jel' idealan suprug) pa ću nastaviti...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 393 postova
  • Lokacija: Budisava
  • Motocikl: BMW F650 ST

Cuj, svidelo. Sve cekam jel ima neki nastavak da necepam sa komentarom. Ali stvarno fantasticno. Hvala

 

A kad nisi crveneo pred gospodjom, nemoj ni sad :).

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Honda pa sve onda.... , 630 postova
  • Lokacija: Pirot
  • Motocikl: Africa Twin rd07, Suzuki dr 650

:Mina: :Mina: :Mina:

 

Pratimo !!! Putopis obecava :lol:

ps. ja se secam laverde. Imala je rezuci ostar zvuk... Pamtim je kao da sam je danas video...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja