Jump to content

Moto Zajednica

Jeste li bili kad u fabrici motocikla?

Recommended Posts

  • Bivši baksuz :), 598 postova
  • Lokacija: Beograd / Leskovac
  • Motocikl: Yamaha FZS600 Fazer

Fascinantno! Nisam mogao ni da naslutim ovakve stvari... Kako kažu, u to vreme sam još bio sjaj u ćaletovim očima. Dok mu nije pukao neki prezervativ. ;)

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 209 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: versys 650

Свака част, не само на путопису, него и на ОО. Еј, човече, 5 литара месечно...чудо да се возило уопште.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

Свака част, не само на путопису, него и на ОО. Еј, човече, 5 литара месечно...чудо да се возило уопште.

 

Slabo se i vozilo a nije ni bilo baš puno vozila,danas recimo ima oko 6-7 puta više vozila nego onda...motocikla je bilo izuzetno malo,u Šapcu je npr.bilo desetak komada...mislim ''japanaca''...

 

Snalazili smo se kojekako za benzin...nabaviš prvo devize pa onda ''gastarbajtera'' da ti kupi bonove...pa radnika na pumpi podmitiš...al' želja za vozanjem je bila jača od svih prepreka :D

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

Evo je najzad SEŽANA...vrlo lep put vodi na granični prelaz,deluje sve vrlo novo, uredno,osvetljeno..nigde žive duše,jedini sam putnik a zora još ne sviće,čini mi se da je mrak najgušći u svanuće?....

 

Kućica sa dvojicom mrzovoljnih i pospanih ljudi,dremaju ko buva na qurtzu i ljutito otvaraju šuber...pokazujem snishodljivo pasoš i potvrdu,žao mi je što ih budim.. ..''šta je ovo,ne plaćaš depozit?''...oslobođen plaćanja depozita velim ja...''ma nemoj,a rodbina ti u Nemačkoj?Pa jel' se ovuda ide u NEmačku''?

...''može i ovuda,..''...(čudim se malo svojoj drskosti)...

Tražim da mi napiše potvrdu da iznosim foto-aparat iz SFRJ ...''kakvu potvrdu-šta će ti potvrda''?...pa da mi ne naplatite carinu na isti kad se vratim,odgovorih ...

Nažvrlja mi potvrdu i uz jedno ''ajde pali'' zalupi šuber...

 

Pažljivo gledam šta piše na potvrdi da ne doživim kakvo iznenađenje jer ovaj pospani carinik može i da pogreši a ja imam skupoceni ASAHI PENTAX MX koga teglim sa sobom gde god idem.To je bio najmanji refleksni foto aparat i mogao je da stane pod repić na motociklu .Kasnije sam ga menjao za ''špijunski'' Rollei 35 TE koji je još pogodniji za motociklistu...

 

Pređoh granicu....Italijan traži zeleni karton i prelista moj pasoš,nasmeši se videvši minijaturnu značkicu na motociklu(u boji italijanske zastave)i mahnu da prođem....vozim prema Monfalconeu a Trst ostade iza mene....Pumpa kraj puta mami da skrenem.Najpre uđoh u kafanu...

Nekoliko reči italijanskog valjda znam?Ili mislim da znam?

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 16

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

Promrljah momku za šankom ''kambjo marko tedesko''??... on klima glavom sa odobravanjem i za novčanicu od 50 maraka dobijam 47.000 Lit...trebalo bi da dobijem više ali u ovo doba ne radi nigde nikakva banka...mafioso...

 

Čežnjivo gledam kapučino koji srču neke kamiondžije pa naručujem i ja.Gledam i flaše na dasci iznad šanka-proslaviću dolazak u Italiju...'' uno fernet per favore''...Jedno pićence koje razbudi čoveka namah,Nemci imaju Underberg i Bonenkamp,Italijani Fernet a kod nas je najsličniji tome vlahovac ili pelinkovac samo je fernet mnogo jači,ljući,gorčiji...ne znam kako bih opisao ukus tog pića,lepo i grozno u isti mah a tuče pravo u glavu...zažmurim i trgnem čašicu od 2ccl,brrrrrr -rasanio sam se momentalno...

 

Posle onih bućkuriša od kafe po SFRJ pravi italijanski kapučino je otkrovenje...hebote,al' žive Italijani....

 

Kako je lepo natankovati motocikl do čepa a ne treba nikakav bon...malo sam pogledao i kartu koja visi na jednom zidu,ispred mene je još podosta auto puta a upravo sviće.Uzgred sam izvadio i pare iz tajnog skrovišta na motociklu gde su bile uštekovane prilikom prelaska granice.

 

Italijanski auto put je solidnog kvaliteta ali nije kao nemački, mogu da zaključim iz onog što vidim.

 

Italijani voze vrlo oštro i brzo,svi bez razlike.Mislim da mi se to sviđa i zgodno se uklapam u saobraćaj auto puta...dosta mi je kilavljenja po lošim putevima,da se to malo zavrne.Zadnja guma koja je već odavno ćelava poslužiće još tih par stotina km,da je saranim do kraja.Onaj Fernett razbudi gladnu zver u meni,skretoh na jednu pumpu da se okrepim.Dok sam žvakao sendvič sa mortadelom upoznah dvoje ''matoraca'' sa Hondom Gold Wing,fini neki ljudi.Vozaju se kaže da upoznaju malo Evropu...

  • Sviđa mi se 6
  • Podržavam 24

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

Zevam dok vozim,spava mi se...zanimljivi su mi ostaci a ponegde i celi akvadukti koje vidim sa puta ...kolko li je koštala voda u ta doba kad je trebalo sve ovo napraviti da bi voda stigla sa planine?Al' su rimljani nalemali para za komunalne usluge...

 

Prođoh Portogruaro i sad je ispred mene Mestre,nemam uopšte predstavu koliki je taj grad ali izgleda da svi u njemu imaju automobile jer se saobraćaj zagužva.

Aiiii...kakav gužvanjac....neki se uključuju odnekud neki se isključuju negde ali niko ne vozi polako...poštuju pravila i znake,niko ne greši...

 

''Que C'est Triste Venise''?...ma Venecija je tužna što ja neću svratiti.Doći ću drugi put u Mletačku Republiku maksuz da vidim Lido i Duždevu palatu,da se provozam u gondoli i napojim odvratnim mirisom kanala,zamislim ''smrt u Veneciji'' i pojedem lazanju .....Venecija mora biti tamo negde levo gde se nazire ogroman oblak nekih isparenja,smoga,magle hebem li ga šta je...

 

Nisam više daleko od svog cilja,Padova je ispred mene a malo napred Vicenza.Brzo sam stigao do isključenja sa auto puta.Naplaćuju auto put ...mafiosi...

 

Evo Vicenze...gužva je kroz grad i ja pažljivo pratim putokaze.Nije ni trebalo da uđem u grad,sigurno postoji način da se zaobiđe ali želim konačno da vidim jedan italijanski grad a da to nije Trst...eto ti pa gledaj...Dućane i šarene izloge što su mrski kapitalisti napravili da te navuku da potrošiš teško zarađene pare....

 

''... da znate drugovi,Italijani u Trstu namerno drže svega po prodavnicama,to se šareni neviđeno.Oni to rade smišljeno-imperijalisti jel' -da bi mi Jugosloveni, mislili kako je u tom kapitalizmu sve med i mleko.Puni su dućani pomorandži i banana,ima čak i ananasa,čokolade,kafe,tekstilne robe,šuškavaca..nema šta nema....Ali mi znamo da je to sve laža-tamo dublje u Italiji gde Jugosloveni ne dolaze nema ničega.Radnička klasa oskudeva u osnovnim namirnicama a radi od jutra do mraka za bednu nadnicu ....''(izlaganje druga R.Čolakovića na jednom skupu gde je prisustvovao moj komšija)....

 

Poslastičarnica je na pogodnom mestu(zbog parkiranja)i ne mogu joj odoleti...popiću kapučino pa nek je sto poslova,ma poješću i sladoled...Zuji mi u ušima dok sedam za sto a osećam i slabost u nogama.Bolucka i desno koleno...

 

Kelner me gleda saosećajno ko da zna da sam proveo u sedlu 850 kilometara ...a krenuo sam sinoć,deset je sati pre podne-dakle vozio sam više od 12 sati...gledam oko sebe...žene im pre podne šetaju sa kolicima i bebama,gledaju izloge,kupuju...sede po poslastičarnicama i tračaju...vrlo su brbljive a ne izgledaju loše,doterane su i našminkane...verovatno imaju i acetona gde da kupe....ne sviđa mi se to-žene imaju previše slobode,ipak sam ja Balkanac...

 

Sladoled i kapučino su odlični,možda italijanska radnička klasa oskudeva u nekim potrebama ali ovakvog sladoleda u SFRJ nema...

Ostavljam kelneru kraljevski bakšiš zbog koga mi se on klanja i ispraća do kraja lepe baštice...ma nek' zna da su kafanski Srbi galantan svet...odoh ja...

  • Sviđa mi se 7
  • Podržavam 31

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

... Italijani su svi komplet potencijalni vozači na trkama...na semaforu je start formule jedan,oderaše me...ma videli bi mi samo dim iz auspuha da guma nije pri kraju....Izađoh na put koji vodi gde sam naumio...vozim lagano...

 

Tabla Breganze....dakle, tu sam...kad sam kasnije sabrao kilometražu-tačno 869 kilometara od moje kuće...

 

Putokaz...LAVERDA...pa još jedan.....hebote,ko da ih je neko postavljao znajući da sam prvi put ovde....e fala mu...

9.jpg

 

 

ENO JE FABRIKA.....skrećem polako i gledam neki plac iza fabrike,pun je poljoprivrednih mašina ...hm,oni proizvode još koješta-ne samo motocikle ...eto me na parkingu...da se to ovekoveči,vadim foto aparat...fabričica deluje lepo i uredno,sa velikim prozorima...valjda da radnici bolje vide dok rmbače...

10.jpg

Nije mi svejedno,nikad nisam video fabriku motocikla iz ove blizine...

Na fabrici ima poveliki izlog,vidim neke motocikle i opremu unutra...gledam kroz izlog i slikam model RGS,čuo sam za nju al je video nisam...

  • Sviđa mi se 5
  • Podržavam 11

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

5.jpg

 

Portir se pojavljuje...nešto mi objašnjava..ne razumem šta oće da kaže...okrete se i ode unutra...

Kao da je rekao ''feragosta''...??

Evo ga izlazi neki tip u svetloj košulji,sa kravatom...široko se osmehuje i nešto mi govori...pokazuje rukom da uđem...

''Io no parlare italijana''..šta će mo sad?....pronicljivo me gleda čovek tipične italijanske face,tamnoput....engliš...džerman...

Auh...dobro je..ja,ja..moze nemački...nekako će mo se sporazumeti iako je moj nemački skupljan zbrda-zdola dovoljan je za sporazumevanje

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 10

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

7.jpg

 

Probijen je led,poziva me srdačno unutra u jedan ofis sa vrlo udobnim foteljama i stočićem...ima pepeljara...vadim svoj izgužvani ''kamel'' koji sam kupio na ulasku u Italiju...

Da li sam za kafu???On je očigledno neka faca za odnose sa javnošću,menadžer šta li.....donese odnekud dve plastične čaše sa kafama i posudicu sa šećerom...

Nemački ni njemu ni meni nije maternji jezik pa se sporazumevamo uspešno....ipak,on ga zna bolje...

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 23

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

8.jpg

 

Fabrika je od sutra na odmoru a fabrički dućan čiji sam izlog gledao je već zatvoren,ako sam nešto hteo da kupim vrlo mu je žao...ma nisam,nemam ja te pare...

 

Ne ,fabrika ne radi uobičajene servisne usluge ali u Breganzeu ima nekoliko servisa pa ću zgodno završiti to što mi treba...

 

U fabrici mogu da se urade komplikovaniji zahvati-centriranje radilice,remont glave itd ...mogu da im se obratim ako mi to zatreba(pu,pu valjda neće)...

 

Zašto ne servisiram motocikl u YU,poznajem li Vojka Prinčića?Ma to je OK ali šta ću za gumu i ulje,nema to ni Vojko nalagerovano...

 

(Vojko je tih godina sa Laverdom 600SFC učestvovao na TT-u na ostrvu Man)

 

Novitet fabrike je u izlogu-Laverda 1000 RGS i štedljivija(jeftinija verzija) RGA...RGS ima (malo)bolje performanse od JOTE a i lepša je...

Novost je radilica na velikom trocilindrašu,nisu više klipnjače pod uglom 180 već 120 stepeni...

 

Jednom godišnje se organizuje skup ljubitelja motocikla Laverda pa u fabriku dođe po par stotina motociklista,tad im se obraćaju i vlasnici -braća Pietro i Massimo...

Tada bih trebao da dođem svakako obzirom da nisam daleko...

Da zavirim u proizvodne pogone?Njemu je zaista žao,tako nešto nije moguće...

Ma neću ništa da diram-samo da vidim?Ne i ne,kategorično ne...

  • Sviđa mi se 5
  • Podržavam 12

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

Fabrika ima planove za budućnost,četvorocilindraš je na stolu za crtanje...moguće i enduro motocikl...

(četvorocilindraš koji je živo podsećao na mašinu MV Aguste nije napravljen,OR 600 Atlas jeste)...

 

Pitam za model sa 6 cilindara-oće li on biti u planu za serijsku proizvodnju?Odmahuje glavom-proizvodnja tog modela nije u planu...

 

Da li mogu da je vidim (model sa 6 cilindara)??Naravno-tu je iza ugla...par motocikla koji su očigledno za stazu,stara dobra skupocena 750 SFC... i motocikl sa šestocilindričnim V motorom,uzdužno postavljenim,vožena na LeManu...zavirujem i pipkam...

 

Ova je mašina mogla da razvije 280 km/h...??Sa puno poštovanja obilazim oko nje...šta li su uradili kad je tako derala konkurenciju??

 

6.jpg

 

Mogu li da je slikam?Nema ništa protiv pa ja škljocam..nije dobro svetlo u prostoriji,blic nemam pa šta uspe...ipak je ovo legenda među motociklima,ne može se videti nigde osim ovde,napravljen je samo prototip...

 

Rastasmo se kao stari znanci...tapše me po ramenu,želi mi ugodan boravak u Breganzeu i srećan put...

 

Eh...tako je to ...popio sam pravu kafu u fabrici motocikla i popričao sa direktorom!!Video i pipnuo legendarni šestocilindraš,to je za istoriju,nije šala uopšte.Meni je to tada izgledalo veliko...ipak sam bio klinac od 23 godine...

  • Sviđa mi se 6
  • Hvala 2
  • Podržavam 20

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

Spakovah aparat i navukoh kacigu...mahnu mi i onaj portir...

Za rastanak slikam još jednu RGS,moćno izgleda...

 

13.jpg

 

 

 

Vozim polako kroz selo okruženo vinogradima...osim motocikla ovde se očigledno pravi i vino..

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

6.jpg

 

Bili su to pravi gvozdeni konji...tad su motocikli pravljeni da traju od solidnih materijala...

 

''štedljivija varijanta'' RGA ima manje plastike...pa i koji će joj andramoljac?

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

...MotoOfficina...par motocikla ispred...Laverde od 750 ccm i jedan Ducati...

 

Skrećem pred radnju,to mora biti neki napaćeni brat koji zarađuje koru leba u znoju lica svog kao i ja,kod njega ću...izađe majstor koji briše ruke pucvalom,...nema šanse da razumemo jedan drugoga...

 

On se okrete i ode natrag...odheba me čovek..?...ma jok...vraća se sa klincom od 15-16 godina...picolo mi se obraća na engleskom...

Guma-naravno,može da se zameni...ulje,podešavanje ventila,karburatora...kompletan servis...sve što želim...

 

Mogu li da gledam kako se radi?...mrndža nešto sa ćalom-može naravno...najbolje da motocikl prenoći u radionici , da se oladi dobro pa ujutru da dođem...

A gde bih mogao da spavam?..odvešće me u hotel,nije problem-ima on motorčić...gde god hoću...

Ljubazan neki momak,vrlo predusretljiv...

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

11.jpg

 

Skidam torbu sa rezervoara i uterujem motor unutra...torbu u jednu ruku,kacigu u drugu...mališa vozi Laverdu 125 ccm,sedam pozadi...njegova kaciga visi na guvernali...

Vozi pažljivo i precizno...kroz neki lavirint uličica doveze me do jednog starog zdanja čije ime nisam zapamtio...hotel...

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 11

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Odlicno. U stamparskom stilu naravno, :)

 

Sva sreca pa je sve to proslost. Sad sigurno imas 3 nova dukatija u garazi i putujes bez bonova i briga oko depozita. ;)

Sve je dobro sto se dobro svrsi...:D

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

Odlicno. U stamparskom stilu naravno, :)

 

Sva sreca pa je sve to proslost. Sad sigurno imas 3 nova dukatija u garazi i putujes bez bonova i briga oko depozita. ;)

Sve je dobro sto se dobro svrsi...:D

 

Ne Mile nemam tri Ducatija a i jedan bi mi bio malo skup,iako ipak jeftiniji nego Laverda onda...

Sad sam mator pa ne putujem dalje od 50 km,za to mi je dovoljna i moja stara jawa...putovanja su za mlađe ljude...

 

Znam dobro šta hoćeš da kažeš ali grešiš prijatelju.Ja samo opisujem kako sam nekad negde putovao...ništa više od toga...

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Ovo su stvari za moto forum, a ne.....

 

Vidi koliko publike "dole".

 

Sve 10 !!!

 

Cutim i upijam.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja