Jump to content

Moto Zajednica

Popravka vodene pumpe za 10 minuta ! Aprilia SC, Beverly, itd

Recommended Posts

  • Drug član, 1554 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: ljuta Aprilia Sportcity 200

Naravno, za ovih 70 i nešto hiljada predjenih kilometara nešto se i pokvarilo. Sagoreo auspuh, konektori su se morali srediti, promena ležajeva točka, naravno promenjen je akumulator i vodena pumpa koja mi se pokvarila ponovo na moru pre nekoliko dana. U mojoj davnašnjoj temi o reparaciji vodene pumpe možete videti kakva je procedura, a i kako sam to ja rešio za 10 minuta. Kako je uopšte moguće rešiti tako ozbiljan kvar na putu daleko od kuće videćete sad. Potrebne su neke hrabre odluke:

 

1. semering koji sam stavio nije originalni nego je običan, klasičan, ali obavezno zbog visoke temperature silikonski (Sremski Karlovci) :)

10semeringnovi.jpg

 

umesto specijanog metalnog sa keramičkim klizačima koji se jako teško skida

06semeringmetal.jpg

 

 

2. Da mi ne bi ležajevi crkli kad crkne semering i da ne bi voda išla kroz ležajeve, ja sam napravio kanal na zidu gde ulaze ležajevi .(moglo je, jer je semering širi od ležajeva)Tako voda od semeringa koji je popustio odma izlazi napolje i ne oštećuje ležajeve. Zašto je to po meni bilo bitno? Kada voda ide kroz ležajeve oni crknu već kad vi primetite da vam voda curi iz kućišta pumpe, a ona curi jako sporo i nekada se i ne primeti. Tada je već kasno, morate menjati i ležajeve i morate skinuti i rasturiti celu pumpu , tj morate skidati auspuh, pa veliki nosač točka, pa točak , pa pumpu, pa vam treba stega, radapciger i sve ono što je potrebno za jedan tako veliki posao, a to sigurno ne nosite sa sobom na put. Evo kako izgleda kanal:

kanalt.jpg

 

3. Morate imati noviji komplet, tj osovinu propelera sa koje se propeler odvrće.Na starijoj verziji je propeler zaliven i tada se sve rastura i opet veliki posao.Proverite kod majstora da li su potpuno iste osovine (ne znam zašto ne bi bile) starog i novog kompleta i ako novi komplet paše u kućište obavezno tražite novi komplet. Evo kako izgleda stara verzija i kako izgleda nova verzija:

titxP_vodenapumpaimagnet.jpg

 

To su uslovi pod kojima možete popraviti pumpu za bukvalno 5 minuta, ali ajde, ja sam napisao 10. Što je najsmešnije treba vam samo jedan zvezdasti šrafciger :)

 

Propeler se odvrne (PAŽNJA!!! U KONTRA SMERU,TJ KONTRA JE NAVOJ),

03kucistepropeler.jpg

 

 

šrafcigerom ili bilo čime isčupate stari semering, stavite novi, silikonski, (recimo ovakav sa dva prstena zaštite)

novisemering.jpg

 

Zavrnete propeler, vratite plastični dekl sa dva creva sa 3 šrafa, dolijete tečnost i voila, pumpa opravljena.

Moj savet je da imate jedan ovakav semering kod sebe. Košta oko 100 dinara. Onaj originalni se teško skida, ali uspećete. Stavite ovaj gumeni i ako nisu baš skroz otišli ležajevi držaće bar do kuće.

 

 

Moram da kažem da je u uslovima u kojima ja vozim, a to su velike temperaturne razlike jer vozim i na minus, semering koji sam stavio izdržao više od 25000 km!!!

 

Pozdrav :zdravo:

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 220 postova
  • Lokacija: Bajina Bašta - Tara
  • Motocikl: Bev 2oo

Svaka čast za post 0takoje.gif

Zna li iko da li isti komplet odgovara za stari i novi tip osim što se na novom odvrće plastično vreteno?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 2T tuner, 170 postova
  • Lokacija: Beograd, Kotez
  • Motocikl: Malaguti Phantom F12 LC, Malaguti Madison RS250

Da li je normalno da na Piaggio 250 masini ponekad kaplje voda kod vodene pumpe. Gledao sam i cini mi se kao da ima neki odusak, ali mi nije logicno da izbacuje vodu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 555 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda XL600V Transalp

Da li je normalno da na Piaggio 250 masini ponekad kaplje voda kod vodene pumpe. Gledao sam i cini mi se kao da ima neki odusak, ali mi nije logicno da izbacuje vodu.

Meni se jednom ili dvaput desilo to kapljanje na odusku dok sam vozio Madisona 3 250ie. Samo po nekoliko kapi. Kontrolisi redovno stanje antifriza i to je to.

 

1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 66 postova
  • Lokacija: Vojvodina
  • Motocikl: Aprilia Atlantic nekada davno,tren.u potrazi

Meni se prosle godine jednom ili dva puta desilo da se pojavila po koja kap bas kod pumpe ali je isto tako i prestajalo da curi i nista nisam cackao...

Juce mi se poceo cuti cudan zvuk bas iz tog dela skutera oko pumpe kao neki huk, HUUUUU... u leru se nista ne cuje samo kad dam gas i krenem i onda se cuje konstantno... lepo me plasi da uopste vozim pa sam skuter ostavio na vikendici, inace svi nivoi tecnosti su na normali ali sada kada vratim film kao da mi se antifriz malo zaprljao i da je imao neku malo kao zardjalu boju...

Da li je moguce da su samo lezajevi pumpe ili je mozda ne daj boze problem dalje na radilici, kakav se vama zvuk cou!?

Mislio sam da zamenim lezajeve pumpe pa vidim da li je do njih ali buduci da je vikendica u nedodjiji moram sve poneti sa sobom... Moze li se semering izvaditi neostecen i posle vratiti da isti da ne kupujem ako bi bio dobar jer nemam pojma dok ne rasklopim koji mi treba a ista je stvar i sa lezajem ne znam koji ide za Apriliu Atlantic 125, to je Piaggio leader masina!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1554 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: ljuta Aprilia Sportcity 200

Meni se prosle godine jednom ili dva puta desilo da se pojavila po koja kap bas kod pumpe ali je isto tako i prestajalo da curi i nista nisam cackao...

Juce mi se poceo cuti cudan zvuk bas iz tog dela skutera oko pumpe kao neki huk, HUUUUU... u leru se nista ne cuje samo kad dam gas i krenem i onda se cuje konstantno... lepo me plasi da uopste vozim pa sam skuter ostavio na vikendici, inace svi nivoi tecnosti su na normali ali sada kada vratim film kao da mi se antifriz malo zaprljao i da je imao neku malo kao zardjalu boju...

Da li je moguce da su samo lezajevi pumpe ili je mozda ne daj boze problem dalje na radilici, kakav se vama zvuk cou!?

Mislio sam da zamenim lezajeve pumpe pa vidim da li je do njih ali buduci da je vikendica u nedodjiji moram sve poneti sa sobom... Moze li se semering izvaditi neostecen i posle vratiti da isti da ne kupujem ako bi bio dobar jer nemam pojma dok ne rasklopim koji mi treba a ista je stvar i sa lezajem ne znam koji ide za Apriliu Atlantic 125, to je Piaggio leader masina!

 

 

Hvala momci!

Vidi Black, naravno svi ovde znaju da ustvari nisam majstor, ali eto petljam oko svog skutera jer je moj i jer nemam para za majstora. Ono što bi mogao da probaš je da odvrneš ta 3 šrafa koja nose plastični dekl u koji idu dva creva. Stavi ispod neku činiju da ispustiš tečnost i kad skineš taj deo probaj prstima da mrdaš propeler. Ne sme da ima lufta. Ne mnogo, da bi mogao da staviš gumeni semering. Što se tiče vadjenja semeringa mogu ti reći za ovaj moj originalni da sam ga jedva izvadio. Morao sam da ga rasturim skroz, tako da od ponovnog vraćanja nema ništa, bar što se tiče mog tipa.

 

Tuner

Bio sam ti u Bašti neki dan i u Rogačici jeo pasulj sa muvama u tanjiru kod Tome. Pored toga što nije imao nikakav ukus i pored silnog mesa unutra (ja pravim bolji 5 x), malo malo pa nešto crno u kašiki. Dok sam se odlučio da stavim naočare i vidim šta je to ustvari, ja se najeo muva brate. Tako da od mene više nema preporuku. Bilo je izvinite za mušice koje ste izvadili iz pasulja, 310 dinara. ajd :)

 

Što se tiče crnog creva koje dole izlazi iz kućišta pumpe, to nema veze sa vodenom pumpom već odatle uzima vazduh za secondary air system. Kad počne da vam tuče iz spuha kad oduzmete gas, to crevo je zapušeno ili je zaprljajn sundjerasti filter iza crne plastike na kućištu vodene pumpe, gore.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 2T tuner, 170 postova
  • Lokacija: Beograd, Kotez
  • Motocikl: Malaguti Phantom F12 LC, Malaguti Madison RS250

Da li je normalno da na Piaggio 250 masini ponekad kaplje voda kod vodene pumpe. Gledao sam i cini mi se kao da ima neki odusak, ali mi nije logicno da izbacuje vodu.

Meni se jednom ili dvaput desilo to kapljanje na odusku dok sam vozio Madisona 3 250ie. Samo po nekoliko kapi. Kontrolisi redovno stanje antifriza i to je to.

 

1zdravo.gif

 

Bas tako, samo ponekad curi, po neka kap. Znaci nije nista strasno i desava se i drugima, to mi je bitno. Hvala :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

 

2. Da mi ne bi ležajevi crkli kad crkne semering i da ne bi voda išla kroz ležajeve, ja sam napravio kanal na zidu gde ulaze ležajevi .(moglo je, jer je semering širi od ležajeva)Tako voda od semeringa koji je popustio odma izlazi napolje i ne oštećuje ležajeve. Zašto je to po meni bilo bitno? Kada voda ide kroz ležajeve oni crknu već kad vi primetite da vam voda curi iz kućišta pumpe, a ona curi jako sporo i nekada se i ne primeti. Tada je već kasno, morate menjati i ležajeve i morate skinuti i rasturiti celu pumpu , tj morate skidati auspuh, pa veliki nosač točka, pa točak , pa pumpu, pa vam treba stega, radapciger i sve ono što je potrebno za jedan tako veliki posao, a to sigurno ne nosite sa sobom na put. Evo kako izgleda kanal:

kanalt.jpg

 

Hoćeš da kažeš da znaš bolje od fabrike koja ima timove inženjera? šta sve sVrbin neće da smisli da se snadje i uštedi. Grunf.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1554 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: ljuta Aprilia Sportcity 200

Hoćeš da kažeš da znaš bolje od fabrike koja ima timove inženjera? šta sve sVrbin neće da smisli da se snadje i uštedi. Grunf.

 

Ovde se radi o klasičnom KOMPROMISU. Šta je pametnije? Da li da ide kap po kap, uništava ležajeve ili da se odma pokaže konkretno i da s ovim načinom rešiš problem za 5 minuta gde god se nalazio.S ovim načinom voda će mnogo brže da nadje put napolje, znači rizik je da se motor pregreje. Ali, sa originalnim semeringom, ja sam ostao bez tečnosti expresno na +40 kod skupštine i motor mi je otišao u crveno i prokuvao da se pušilo sve oko mene. Jeste za polemiku, a možda i nije. Ja sam to rešio ovako i podelio sa vama uprkos riziku da me prozivate bilo da ste u struci ili ne. Ali svaka kritika je dobrodošla da se nešto nauči. Zato i jesmo ovde , pišemo, slikamo i trudimo se. U ranijim temama vezanim za vodenu pumpu sam jasno svima savetovao da kupe originalni komplet i time sam na kraju krajeva sve rekao.

 

Što se tiče kolege PhantomF12 i njegovog sistema kap po kap :) , druže, menjaj tu pumpu dok nije bilo belaja. Kakvo crno kapanje. Pumpa je gotova i pitanje je dana kada će da propiša najstrašnije. Opet velim, taj odušak dole, tj crevo nije od vodene pumpe već od secondarnog vazdušnog sistema i voda izlazi kroz rupu tj otvor na kućištu pumpe kroz koji izlazi i to crevo pa se voda lepi i za njega.

 

Pozdraf :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 2T tuner, 170 postova
  • Lokacija: Beograd, Kotez
  • Motocikl: Malaguti Phantom F12 LC, Malaguti Madison RS250

Ne vredi, moram ja to da rasturim i da vidim sta je :) Ne radi se ni o kakvom crevu vec o malenoj rupici na dnu kucista vodene pumpe, koja se tu fabricki nalazi, nije je niko busio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 121 postova
  • Lokacija: Pancevo(okolina)
  • Motocikl: u potrazi

Da pitam nesto,vidim da si pomenuo da si menjao lezaj tocka,pa ako nije problem obljasni mi dali se cuo dok vozis na nekim odredjenim brzinama,cuje se skoro kao kad crkne na autu? Neki info,i cena lezaja...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1554 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: ljuta Aprilia Sportcity 200

Da pitam nesto,vidim da si pomenuo da si menjao lezaj tocka,pa ako nije problem obljasni mi dali se cuo dok vozis na nekim odredjenim brzinama,cuje se skoro kao kad crkne na autu? Neki info,i cena lezaja...

 

Nije se ništa čulo. Jednostavno, počinje motor da ti šeta. Cena, ne sećam se.Oko 150 dinara recimo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 121 postova
  • Lokacija: Pancevo(okolina)
  • Motocikl: u potrazi

Drugu se malo cuje kao lezaj,recimo od 105 kmh pocinje,i bukvalno se cuje kao lezaj na autu,ono hujanje... A da mu seta koliko se secam nista nije bas spomenuo,predpostavljam da se to bas oseti,ta setnja... ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1554 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: ljuta Aprilia Sportcity 200

Drugu se malo cuje kao lezaj,recimo od 105 kmh pocinje,i bukvalno se cuje kao lezaj na autu,ono hujanje... A da mu seta koliko se secam nista nije bas spomenuo,predpostavljam da se to bas oseti,ta setnja... ?

nek proveri rukom da li ima lufta ili brate nek skine točak pa proveri ležajeve. možda mu se čuje i diferencijal. oće ako nestane ulja,ili se razredi, ali to je za drugu temu :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 66 postova
  • Lokacija: Vojvodina
  • Motocikl: Aprilia Atlantic nekada davno,tren.u potrazi

Buduci da sam se upustio u avanturu zamene pumpe interesovalo bi me kako se skida osovinica sa plasticnog zvona vodene pumpe(dela sa 3 rupe koje sluzi za pogon) da li je navoj levi ili desni ili je navuceno na vruce jer nikako ne mogu da ga skinem!?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 220 postova
  • Lokacija: Bajina Bašta - Tara
  • Motocikl: Bev 2oo

Ja sam pumpu predao na remont pa će kolega probati da stavi običan silikonski semering i eventualno zameni ležajeve.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1551 postova
  • Lokacija: kragujevac
  • Motocikl: Burgman 400 2007

Buduci da sam se upustio u avanturu zamene pumpe interesovalo bi me kako se skida osovinica sa plasticnog zvona vodene pumpe(dela sa 3 rupe koje sluzi za pogon) da li je navoj levi ili desni ili je navuceno na vruce jer nikako ne mogu da ga skinem!?

 

nema navoja samo se izvlaci.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 220 postova
  • Lokacija: Bajina Bašta - Tara
  • Motocikl: Bev 2oo

0zbunjen.gif

Zna li iko da li isti komplet odgovara za stari i novi tip osim što se na novom odvrće plastično vreteno?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1551 postova
  • Lokacija: kragujevac
  • Motocikl: Burgman 400 2007

trebalo bi,ali nesmem da tvrdim...ja imam staru osovinicu(starog tipa)pa je mogu premeriti.ako ima neko novi pa da uporedimo..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 220 postova
  • Lokacija: Bajina Bašta - Tara
  • Motocikl: Bev 2oo

Pumpa mi u servisu gde mi je rečeno da mora da se razbije vreteno da bi se izbila osovina. Mislio sam da može da se izbije prema vretenu da bih stavio silikonski semering kao kolega nntom pa bih zbog kasnijeg servisiranja stavio noviji set za reparaciju sa navojem...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 220 postova
  • Lokacija: Bajina Bašta - Tara
  • Motocikl: Bev 2oo

Šta treba da se greje da bih oslobodio plastični ventilator sa unutrašnje strane pa kasnije pokušao da izbijem osovinu sa vretenom? Plašim se jedino da ne oštetim kućište pumpe.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 66 postova
  • Lokacija: Vojvodina
  • Motocikl: Aprilia Atlantic nekada davno,tren.u potrazi

Nista ne treba da se greje, samo nadji neku sipkicu malo tanju od 8mm kolika je osovina i odnesi negde na presu ili stegni u srafstok i polako stezi i guraj osovinicu napolje.

Naravno na drugi kraj moras staviti neku cauru koja je veca od plasticnog propelera pumpe i tako ces osloboditi osovinicu sa plasticnog ventilatora a i lezajevi ce sici ukoliko nastavis...

Veruj mi dobro sam upucen jer sam pre par dana pokusavajuci da odvrnem dodicni propeler kao i propeler pumpe uspeo da izlomim oba... sada znam kako treba ali sada je kasno, pa odlucih da podelim svoje lomilacko iskustvo sa Vama...

 

Bar je tako kod Aprilie Atlantic jer je osovinica celom duzinom 8mm dok je kod Beverlija 8mm na lezajevima a 10mm na semeringu, ali mislim da bi svakako trebala da izadje gore opisanom metodom......

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja