Jump to content

Moto Zajednica

Oboren motorista

Recommended Posts

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

Od prekrsajnog i krivicnog postupka realno nemas nikakve materijalne vajde....

 

Ovo može, i ne mora da bude tačno. Već sam pisao, ali evo opet...

 

 

Ako je ovom liku (krivcu) ovo prva krivična prijava, obe strane prvo idu kod tužioca, i oštećeni može da bira da li se pridružuje krivičnom gonjenju, ili će se odreći istog za neku sumu novca, a može i da traži da krivac uplati neku sumu u dobrotvorne svrhe. Ako se oštećeni i krivac dogovore oko sume, krivac ima rok od 60 dana od dobijanja rešenja da uplati novac, i tužilac povlači krivičnu prijavu nakon dostavljenog dokaza o uplati.

 

Ovo pričam iz ličnog iskustva od pre pola godine, i to je bio novitet i za mog advokata

 

:takoje: tACNO! Kod k.dela do zaprecene kazne do 5 god zatvora.

 

I takodje sama krivicna prijava nista ne znaci jer je okr. nevin dok se ne dokaze suprotno. Potrebno je da postoji osudjujuca presuda.

 

Ja nazalost u svojoj praksi nisam imao slucaj da osteceni plati materijalnu i nematerijalnu u k. postupku al sto da ne. Zakonski osnov postoji!

 

*Uz par uslova: cl.236 ZKP :*pisano je u suprotnom licu u odnosu na tebe kao ostecenog ali shvatices.

 

Da bi doslo do primene oportuniteta mora se saglasti osteceni pre svih, ako on ne zeli da se na taj nacin resi problem, vec zeli da Vas vidi pred sudom za krivicno delo kojim ste ga ostetili, onda nema nista od oportuniteta, vec cete morati da dokazujete svoju nevinost kao I svi ostali u krivicnom postupku, u kom vas sud moze osuditi ili osloboditi.

 

Pored saglasnosti ostecenog, potrebno je da se i drzavni organi saglase sa oprtunitetom, a oni se nece saglastiti samo ukoliko je Vasa proslost kriminogena, odnosno ukazuje da ste skloni da cinite takva ili slicna krivicna dela. Kao I kada je to krivicno delo izvrseno na tezi nacin, npr.jedno od krivicnih dela koja se po pravilu ovako okoncavaju je Ugrozavanje javnnog saobracaja iz clana 289 KZ. U kojoj ste nekom ucesniku u saobracaju naneli laku telesnu povredu, medjutim ako ste vozili u pod uticajem alkohola ili ste, eventualno, prosli kroz crveno pa izazvali saobracajnu nezgodu ili udarili pesaka na pesackom prelazu, pa mu naneli laku telesnu povredu – u tom slucaju drzava Vam nece dozvoliti da platite, humanitarno radite ili na treci nacin izbegnete sudjenje.

 

 

Period u kome okr. mora obaviti ove obaveze, ukoliko dodje do primene oportuniteta iznosi 6 meseci od trenutka kada je tuzilac doneo resenje o odlaganju krivicnog gonjenja, ali taj period moze biti I kraci, ukoliko se tako dogovori sa tuziocem.

 

PS. Eventualni skriveni kvarovi i ostecenja se pojavljuju kad se krene sa popravkom, dakle tek kad se otkriju i serviser onda poziva procenitelja da sacini dopunski zapisnik. Ovo je redovna pojava.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 24 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: suzuki gs500

oštećeni može da bira da li se pridružuje krivičnom gonjenju, ili će se odreći istog za neku sumu novca, a može i da traži da krivac uplati neku sumu u dobrotvorne svrhe.

 

Koje su lose strane u slucaju svake od ove 3 opcije? Meni su savetovali ljudi koji se bave naplatom stete, da odaberem trecu sa uplatom u dobrotvorne svrhe a da kesh trazim od osiguranja. Pa ako vec daje pare sto ne bi dao meni, zar nije tako najbolje :) Prva opcija mi deluje kao mnogo cimanja po sudu, sto je mozda ok za nekog ko ima slobodnog vremena, zivaca i/ili je bas zapeo da isteruje pravdu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 4_tocka_i_karoserija, 1537 postova
  • Lokacija: N44 37.451 E20 22.527
  • Motocikl: -

oštećeni može da bira da li se pridružuje krivičnom gonjenju, ili će se odreći istog za neku sumu novca, a može i da traži da krivac uplati neku sumu u dobrotvorne svrhe.

 

Koje su lose strane u slucaju svake od ove 3 opcije? Meni su savetovali ljudi koji se bave naplatom stete, da odaberem trecu sa uplatom u dobrotvorne svrhe a da kesh trazim od osiguranja. Pa ako vec daje pare sto ne bi dao meni, zar nije tako najbolje :) Prva opcija mi deluje kao mnogo cimanja po sudu, sto je mozda ok za nekog ko ima slobodnog vremena, zivaca i/ili je bas zapeo da isteruje pravdu.

 

Nema tu dobrih i loših strana, sve zavisi šta hoćeš, i šta proceniš da možeš.

 

 

Ja sam takodje išao na varijantu sa uplatom u dobrotvorne svrhe - lik koji je mene udario mi je delovao kao normalan čovek kojem se prosto desio jedan od onih trenutaka koji nam se svima dešavaju kad vozimo, samo u većini slučajeva prolaze bez posledica, a to mi je delovalo kao najbezbolnije - relativno malo para (30,000), i nema krivične prijave.

 

Medjutim, da me odvalio lik u džipu od 80,000 EUR koji priča mobilnim telefonom (par dana nakon što sam počeo ponovo da vozim baš takvog sam jedva izbegao na istom mestu), ne bi mi se provukao bez barem miliončeta (dinarskog) na mom računu. ;)

 

Ovo sa krivičnom prijavom i meni deluje smaranje za bez veze, a ne znam da li može da prodje bez pojavljivanja oštećenog na sudu (Endurac?).

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja