Jump to content

Moto Zajednica

Sta oznacava oznaka

Recommended Posts

  • Drug član, 1648 postova
  • Lokacija: Paracin

Na dekli recimo pise 3L pored stakla za nivo ulja, da li se odnosi na celokupnu kolicinu ulja, mislim na onu koja ide kada se menja filter? Ili je to celokupna kolicina ulja znaci ipak sipati malo manje iako se menja filter? Ne verujem da se odnosi na kolicinu ulja koja se sipa ako ne menjas filter, to mi nikako nije logicno...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 94 postova
  • Lokacija: begeč
  • Motocikl: BMW R1100GS

3l ti je kolicina ulja kada je motor skroz suv,recimo posle generalne.prilikom ostalih zamena ulja bi trebalo da ide manje....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1648 postova
  • Lokacija: Paracin

Meni pise 2.5l na dekli, a sipa se 2.5 bez filtera i 2.8 sa filterom po knjizi. Cudno ali je tako.

 

Zato i pitam jer nailazim na razlicita iskustva... Evo to po meni nikako nije logicno...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

О ком мотору ми причамо овде? Има ли тај мотор мерач нивоа уља? Ако има сипај мало па провери.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1648 postova
  • Lokacija: Paracin

kawasaki z550gt, moj stari/novi motor, inace to me zanima inace i za druge motore posto nailazim da ljudi pisu da im pise jedno a u stvari moraju vise ili manje od toga da sipaju. Ja sam pozurio i sipao 3L kao sto pise jer sam promenio filter, nisam upalio motor posto cekam da se osusi tecni metal kojim sam krpio rezervar pa cu videti kada upalim i odstoji. Inace ne bi mi bilo prvi put da izvlacim visak spricem...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

IMG_3149.jpg

upload images

 

Код мене је овако па је једноставно. Види се отвор за наливање уља (на коме пише SAE 10W-40) али он нема мерач већ постоји стакло са линијама за минимум и максимум, што код тебе изгледа није случај. Чудило би ме да нема мерач на неки начин... Као шипка на чепу или шраф са стране као на MZ-у...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1648 postova
  • Lokacija: Paracin

Na dekli recimo pise 3L pored stakla za nivo ulja, da li se odnosi na celokupnu kolicinu ulja, mislim na onu koja ide kada se menja filter? Ili je to celokupna kolicina ulja znaci ipak sipati malo manje iako se menja filter? Ne verujem da se odnosi na kolicinu ulja koja se sipa ako ne menjas filter, to mi nikako nije logicno...

 

Ima staklo nego me zanima sta ova navedena kolicina (3L) oznacava posto sam naisao na razlicita iskustva kod razlicitih tipova motora (tipa pise mi 2,2 sipao sam 2,2 i falilo mi jos 200ml itd). Takodje je praktikujem da mi na staklu bude 2/3 ulja i smatram da je to dobar nivo da li je to ok, neki kazu da treba da bude ma gornjoj crti?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1615 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Staklo je dovoljan pokazatelj. Za ostalo se ne cimaj. Jedino je bitno da vidis u manualu u kom momentu je staklo merodavno (ili merac):

 

- kad motor dugo stoji i sve se slegne

- kad motor odstoji nekoliko minuta posle rada

- odmah nakon gasenja motora, kada je nivo ulja u karteru najnizi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1648 postova
  • Lokacija: Paracin

Manual ne uspevam da nadjem, a kod majstora nisam menjao ulje ni na automobilu ni na motoru nikada. Jedini problem je sto sam hteo da sipam ulje da ne stoji bez ulja dok cekam dva dana da se rezervoar zalepi, i sipao sam 3l pa kada ga sutra upalim i povuce u filter videcu rezultat. Cela poenta je na sta misle kada napisu kolicinu da dekli...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ♠♥♦♣, 40 postova
  • Lokacija: Beograd-Kragujevac
  • Motocikl: U delovima

Staklo je dovoljan pokazatelj. Za ostalo se ne cimaj. Jedino je bitno da vidis u manualu u kom momentu je staklo merodavno (ili merac):

 

- kad motor dugo stoji i sve se slegne

- kad motor odstoji nekoliko minuta posle rada

- odmah nakon gasenja motora, kada je nivo ulja u karteru najnizi

 

Našao sam neki manual za KZ550, ZX550 ovde http://www.manualede...ice-Manual.html i u njemu piše:

 

 

Oil Level Inspection

 

1. Wait several minutes after shutting off the engine before making the check, to give all oil enough time to run down into the crankcase.

 

2. Put the bike on its centerstand (or hold it level).

 

3. Look at the oil inspection window near the bottom of the right engine cover. The oil level should lie between the upper and lower lines at the window.

 

(...itd.)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1648 postova
  • Lokacija: Paracin

Inace stoji vec dva dana sa novim uljem bez paljenja i vidim na staklu da se smanjio nivo ulja, znaci deo je otisao u filter bez paljenja tako da posto ovaj model ima unutrasnji filter i nije moguce napuniti ga uljem, ko hoce da smanji rizik pre paljenja moze samo da saceka da ulje ode u filter....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1648 postova
  • Lokacija: Paracin

Ne razumem kakav rizik pominjes?

 

Neko je skoro pricao da filter (kod koga je spoljasnji) napuni uljem da bi odmah prilikom paljenja obezbedio snabdevanje uljem itd, kao da motor nema dobro podmazivanje dok pumpa ne napuni filter itd. Ja u to bas nesto ne verujem ali ajd, samo nisam bas objasnio na sta mislim...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2841 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Vidi, u motoru može da bude dovoljno ulja, ali u filteru je vazduh koji ulje potiskuje. U jednom trenutku je moguće/verovatno da će umesto ulja da dođe vazduh. Tad motor ostaje bez ulja.

 

Savet: Kad menjate filter i ulje, pri prvom paljenju skinite kapice sa svećica i verglajte (baz sauha, naravno), da ulje "probije". Tek posle nekog vremena verglanja, vratite kapice i upalite motor. Time su sve dileme uklonjene.

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja