Jump to content

Moto Zajednica

Formula 1

Recommended Posts

  • Pobjednik motogp kladionice 4X, 5206 postova
  • Lokacija: Sokolac RS
  • Motocikl: s.f. fzr1000 crf450r cbr600rr shadow

Zato i kazem da mi je Hamilton trenutno najomiljeniji vozac F1 - mali je majstor za volanom, i ima petlju i agresivnost.

 

Sjecam se zadnje trke  u sezoni kad je zavrsio u pijesku na skrertanju u box.Konobar zvani Riza inace dugogodisnji obozavatelj f1 govori "ma ovaj je isuvise glup da bi ovo odvezao kako treba" , ja mu odgovorim "ma daj , nije valjda toliki mentol"....kad ono ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12716 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Pa ako se Mosely pita on bi radije belca nego crnca. Ostalo mu od ćaće.

 

"Cynthia died of peritonitis in 1933, after which (Oswald) Mosley married his mistress Diana Guinness, née Mitford, (one of the celebrated Mitford sisters). They married in secret in 1936, in the Berlin home of Nazi propaganda chief Joseph Goebbels. Adolf Hitler was one of the guests. By Diana Mitford, he had two sons: Alexander (b. 1938) and Max Mosley (b. 1940), who was president of the Fédération Internationale de l'Automobile (FIA) for 16 years."

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

Moje je misljenje da je oko povratka Sumija u F1 prste umesao i sam Eklston (naravno ne licno, vec preko posrednika) kako bi se samom "cirkusu" vratila popularnost-jer je evidentno da je ista dosta opala u poslednjih par godina...

Naravno da ce naredna sezona biti veoma zanimljiva i jedva cekam mart!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3618 postova
  • Lokacija: Kovin

Šumi: „Hvala navijačima Ferarija“

 

Posle 14 godina provedenih u Ferariju Mihael Šumaher je u sredu potpisao ugovor sa Mercedesom, ali nije zaboravio da se zahvali navijačima ’Skuderije’.

 

Nemac, koji je osvojio pet od svojih sedam titula za Ferari, napisao je otvoreno pismo navijačima Ferarija, kojima se zahvaljuje na velikoj podršci.

 

„14 godina sam bio deo Ferarija i 14 godina je Ferari bio deo mene. Ferari će uvek biti u mom srcu, i uvek ću se sećati topline, snage i podrške koju sam tokom godina dobio od navijača Ferarija. Osećao sam se dobrodošlim, i pokušavao sam da vam dam razloge za radost i strast kada sam se borio na stazi i kada sam slavio pobede sa vama. Tokom svih godina u Ferariju stekao sam mnoge prijatelje i mnogo sam naučio“, rekao je Šumaher u poruci navijačima italijanske ekipe.

 

Naredna godina označava početak nove ere za Šumahera, a iako će voziti za ekipu Mercedes GP, Nemac priznaje da se nada da će ga navijači Ferarija podržati.

 

„Pažljivo sam razmotrio način na koji ću pristupiti stvarima i uvek sam govorio da nema kukanja već da uvek mora da se vidi i dobra strana u nečem neizbežnom. Sada počinje novo poglavlje za mene, boriću se na stazi protiv Ferarija sa velikim poštovanjem. Uveren sam da će to biti teške bitke. Želeo bih da se zahvalim svima koji su me podržavali, a bio bih presrećan ako bi, pored vozača Ferarija, svoju podršku davali i meni“, dodao je sedmostruki šampion Formule 1.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3618 postova
  • Lokacija: Kovin

Ralf Šumaher odbio povratak u F1

 

Sedmostruki svetski šampion Mihael Šumaher prošle nedelje je objavio da se vraća u Formulu 1, a njegov mlađi brat Ralf je otkrio da je odbio povratak.

 

Mlađi Šumaher je napustio Formulu 1 2007. godine, pošto je ostao bez mesta u Tojoti, i od tada se takmičio u Nemačkom šampionatu turing vozila (DTM), kao vozač Mercedesa, ali nije ostvario dobre rezultate. Bivši vozač Džordana i Vilijamsa imao je ponude od četiri ekipe koje će debitovati u šampionatu naredne godine USF1, Lotusa, Virdžina i Kamposa, ali ih je odbio.

 

„Primetio sam da me timovi u Formuli 1 ponovo žele. Razumem Mihaelovu odluku potpuno, jer strast za Formulom 1 ne nestaje, i ne bih oklevao da donesem istu odluku. Trkanje je bilo i još uvek je naš život i uvek smo tražili nove izazove, ali oni moraju da budu pravi. Nije bilo ispravno potpisati ugovor i zadovoljiti se nekim drugim timom, a ne onim najboljim, jer nije reč o novcu, već da li time mogu nešto da postignem“, rekao je Ralf Šumaher.

 

Pojedini mediji su, takođe, naglasili da bi Zauber, Reno i Toro Roso mogli da budu zainteresovani da u svoje redove dovedu mlađeg Šumahera, uprkos načinu na koji je napustio Formulu 1 pre dve godine.

 

„Znam da je moja reputacija trpela dok sam bio u Tojoti, ali je to vreme iza mene, znam šta mogu da uradim i osećam se spremnim“, dodao je Nemac.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3618 postova
  • Lokacija: Kovin

I Dajmler protiv Šumijevog povratka

 

Samo nekoliko dana pošto je sindikat radnika Mercedesa izrazio nezadovoljstvo povratkom Mihaela Šumahera u Formulu 1 isti stav potvrdila je i kompanija Dajmler.

 

Sedmostruki svetski šampion je prošle nedelje potpisao jednogodišnji ugovor sa ekipom Mercedes GP po kojem će dobiti platu od sedam miliona evra. Kompanija Dajmler, u čijem posedu se nalazi Mercedes, objasnila je da ne podržava dovođenje Šumahera jer će biti teško objasniti zaposlenima zašto će on biti toliko plaćen, dok mnogi ljudi ostaju bez posla.

 

"Mislim da bi naši zaposleni bolje prihvatili da se Mercedes potpuno povuče iz Formule 1 nego zašto će Mihael Šumaher biti plaćen sedam miliona evra u vreme globalne ekonomske krize, kada se svi proizvođači bore da zadrže svoje pozicije", rekao je Uve Verner, prvi čovek borda Dajmlera.

 

Šumaherov povratak u Formulu 1 posle trogodišnje pauze pozdravili su mnogi, dok je on razljutio verne navijače Ferarija, kojima je sedmostruki svetski šampion potom napisao otvoreno pismo, u kojem traži da ga podrže, iako će se na stazi boriti protiv italijanske ekipe.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 158 postova
  • Lokacija: Beograd

Kalendar 2010

 

[table][tr][td]Round Dates Race Circuit

1 March 12-14th Bahrain Grand Prix Bahrain International Circuit

2 March 26-28th Australian Grand Prix Albert Park, Melbourne

3 April 2nd-4th Malaysian Grand Prix Sepang International Circuit

4 April 16-18th Chinese Grand Prix Shanghai International Circuit

5 May 7-9th Spanish Grand Prix Circuit de Catalunya

6 May 13-16th Monaco Grand Prix Monte-Carlo

7 May 28-30th Turkish Grand Prix Istanbul Park

8 June 11-13th Canadian Grand Prix Circuit Gilles Villeneuve, Montreal

9 June 25-27th European Grand Prix Valencia Street Circuit

10 July 9-11th British Grand Prix Silverstone

11 July 23-25th German Grand Prix Hockenheimring

12 July 30th-August 1st Hungarian Grand Prix Hungaroring

13 August 27-29th Belgian Grand Prix Spa-Francorchamps

14 September 10-12th Italian Grand Prix Monza

15 September 24-26th Singapore Grand Prix Singapore

16 October 8-10th Japanese Grand Prix Suzuka

17 October 22-24th Korean Grand Prix Jeonnam*

18 November 5-7th Brazilian Grand Prix Interlagos

19 November 12-14th Abu Dhabi Grand Prix Yas Island[table][tr][td][/table][/table]

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3618 postova
  • Lokacija: Kovin

Baton: Jedva čekam izlazak na stazu

 

Aktuelni prvak sveta u F1 DŽenson Baton rekao je da jedva čeka debi u ekipi Meklarena, za koju će ove godine voziti zajedno sa Luisom Hamiltonom.

 

"Uskoro ću početi da radim sa našim inženjerima, koji su sjajni momci. Jedva čekam da izađem na stazu Valensiji i testiram svoj novi bolid. Mislim da ću tada definitivno shvatiti da sam postao vozač Meklarena", rekao je Baton za sajt Meklarena. Baton je prošle sezone osvojio titulu vozeći za ekipu Bron, a prethodno je bio član Honde i BAR-a.

 

"Ima dosta stvari koje bi trebalo da naučim u novoj ekipi. Ipak, svidja mi se svaki minut proveden u Meklarenu. Atmosfera je fantastična i već se osećam kao kod kuće", naveo je on.

 

Očekuje se da će vozači Meklarena nove bolide moći da testiraju tek u februaru.

 

"Logično je da će narednih nedelja najviše posla imati ljudi u našoj fabrici", zaključio je Baton.

 

Nova sezona Formule jedan počinje trkom za Veliku Nagradu Bahreina, koja se vozi 14. marta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3618 postova
  • Lokacija: Kovin

Kubica, ipak, ostaje u Renou

 

Poljak Robert Kubica ostaće u Renou, uprkos nedavnim najavama da bi zbog promene vlasnika mogao da napusti ekipu.

 

Kubica je ugovor sa Renoom potpisao u oktobru, dok je sezona još uvek trajala, ali je pre nešto manje od 20 dana većinski deo akcija francuske ekipe otkupila firma Ženi Kapital iz Luksemburga, i zbog toga su se pojavile sumnje oko ostanka Poljaka u timu.

 

„Idemo u dobrom pravcu. Nije postojala sumnja oko toga da li Robert želi da ostane u timu, ali je bilo važno da shvatimo ko će u ekipi držati konce u rukama i koliki će biti budžet, jer je to posebno važno zbog razvijanja bolida“, rekao je Danijel Moreli, Kubicin menadžer.

 

Od debija u Formuli 1 na trci za Veliku nagradu Mađarske 2006. godine Kubica je vozio samo za BMW Zauber i od tada je zabeležio samo jednu pobedu, u Kanadi dve godine kasnije. BMW je krajem jula objavio da napušta Formulu 1, pa je Poljak ostao bez mesta u šampionatu. Ipak, rešenje je našao u Renou, ali je u ugovoru imao klauzulu po kojoj bi mogao da napusti tim u slučaju promene vlasnika, a Moreli je negirao da je Kubica tražio još novca od tima.

 

“Nema poente tražiti više novca ako on ima slab bolid i gubiti bonuse zbog loših rezultata. Bolje je osvajati bodove i biti na podijumu i tako zaraditi više novca”, istakao je Moreli.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3618 postova
  • Lokacija: Kovin

Brijatoreu ukinuta suspenzija

 

Francuski sud doneo je odluku da se prvom čoveku Flaviju Brijatoreu ukine doživotna suspenzija iz Formule 1 koju mu je izrekla Svetska automobilska federacija.

 

Bivši prvi čovek je u septembu dobio kaznu od strane FIA i po kojoj mu je zabranjen rad u Formuli 1, ali i prisutvo svim takmičenjima i događajima koji se održavaju pod okriljem te organizacije, zbog navodne umešanosti u nameštanje trke za Veliku nagradu Singapura 2008. godine.

 

Italijan je potom podneo žalbu na odluku FIA sudu u Francuskoj, a saslušanje je održano krajem novembra, dok je uspešan ishod njegove žalbe objavljen u utorak.

 

Brijatore je u svojoj žalbi izneo tvrdnje da je kažnjen tako oštrom kaznom jer je bvši predsednik FIA Maks Mozli, koga je u oktobru na toj funkciji nasledio Žan Tod, bio 'zaslepljen velikom željom za ličnom osvetom'.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3618 postova
  • Lokacija: Kovin

Erik Bulije novi prvi čovek Renoa

 

Francuz Erik Bulije u utorak je postavljen za novog prvog čoveka Renoa, saopštila je francuska ekipa.

 

Bulije je pre deset godina počeo da se bavi inženjerskim poslom, ali posle tri godine je dobio mesto u menadžmentu francuske ekipe DAMS i nadgledao je sve aktivnosti tima u mnogim šampionatima, uključujući i GP2 seriju. 36-godišnji Francuz je, takođe, bio i šef francuskog tima u A1GP seriji od 2007.do 2009. godine.

 

"Neverovatno sam ponosan jer se pridružujem Renou kao šef ekipe. Reno je jedno od najpoznatijih i najuspešnijih imena u auto-moto sportu i radujem se tome što ću voditi tim u novoj sezoni. U prošlosti je Reno demonstrirao da je jedan od najboljih timova u Formuli 1 i siguran sam da sa vrednim radom i odlučnošću možemo da se borimo za vrh ponovo", rekao je Bulije.

 

Bulije će na mestu šefa Renoa zameniti Boba Bela, koji je tu funkciju obavljao od septembra, kada je ostavku podneo Flavio Brijatore, koji je kasnije kažnjen doživotnom suspenzijom iz Formule 1, ali je ta kazna u utorak ukinuta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 158 postova
  • Lokacija: Beograd

De la Rosa verovatno Sauberov vozač u 2010.

 

Očekuje se da će Pedro de la Rosa biti timski kolega Kamui Kobayashia u Sauberu 2010.

Prema Švajcarskim novinama, koje su blisko povezane sa Peterom Sauberom, uskoro će biti potvrdjena vest o prelasku De la Rosa u Britanski tim. Španac, koji će za mesec dana napuniti 39 godina, poslednji put se trkao 2002. sa Jaguarom. On već živi u Cirihu, što je kratka vožnja do Sauberove baze. Sobzirom da je Rosa McLrenov rezervni vozač, dnevne novine El Mundo navode da mu je Britanski tim dao vremena do kraja 2009. da se odluči za svoju ulogu u F1 2010. Švajcarski nedeljnik NZZ am Sontag citirao je Saubera kako je priznao samo "da je on iskusan čovek", sa " novim znanjem za tim", potpisan je kao timski kolega Kamui Kobayashia.

Takodje nije potvrdio da je Heidfeld u pitanju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 158 postova
  • Lokacija: Beograd

BMW ostaje u Sauberovom imenu

 

Naziv nemačkog proizvođača automobila BMW, koji je prošli mesec potvrdio prodaju ekipe proslom vlasniku, Peteru Sauberu, ostaće delom službenog naziva ekipe još neko vreme.

 

Da bi ekipa promenila svoj naziv, posebno u ovom kasnom periodu priprema za predstojeću sezonu, potrebna je saglasnost ostalih timova, Bernieja Ecclestonea i FIA-e, a PR ekipe iz Hinwila otkrio je kako planovi za promenom imena još nisu finalni.

 

"Ekipa se trenutno zove BMW Sauber F1 Team i to je naziv koji je naveden na prijavnici za prvenstvo 2010," rekao je PR. "U ovom trenutku nije dogovoren tačan datum kad ćemo predati zahtev za promenu imena."

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 881 postova
  • Lokacija: Južna Bačka
  • Motocikl: Honda VT750 ACE

Prikaz nekih promena u regulacijama FIA-e na izgledu bolida za 2010 godinu:

Slike prikazuje uporedno bolide za 2009 i 2010 godinu...

 

ta_article_713.jpg

1. i 2. Povećani protok vazduha zbog sužavanja prednjih točkova

3. i 4. Mogućnost pomeranja vozača za par cm. napred zbog povećanja rezervoara za gorivo sa sadašnjih 120 na najverovatnije 235l.

5. i 6. Ugradnja kraćeg menjača i produženje medjuosovinskog razmaka do 15 cm.

 

ta_article_711.jpg

1. Uži prednji točkovi

2. Proširenje zbog povećanja rezervoara za gorivo sa sadašnjih 120 na najverovatnije 235l.

 

ta_article_712.jpg

1. Ukidanje poklopca točkova radi lakše promene točkova,pošto nema dolivanja goriva očekuje se pit stop do 4 sec.

2. Povećanje rezervoara za gorivo sa sadašnjih 120 na najverovatnije 235l.

3. Produženje medjuosovinskog razmaka do 15 cm.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1221 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: BMW sekta

Prema izveštajima nemačkog nedeljnog lista Bilda, Mercedes GP će otkriti svoj bolid za 2010. 25 januara.

 

Vest je nastala ubrzo posle Božića da će se dogadjaj otkrivanja održati krajem ovog meseca u Štutgartu, verovatno u muzeju Mercedes-Benza u Unterturkheimu.

 

U poslednjem izdanju ovog magazina u sredu, takodje je otkriveno da će bolid nositi ime "Mercedes-Petronas RB1", a oznake "RB" označavaće ime šefa tima Rossa Brawna.

 

U medjuvremenu, razmatra se da li će Michael Schumacher ili Nico Rozberg voziti auto na prvom test danu u Valenciji 1 februara.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1221 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: BMW sekta

Flavio Briatore rešio je da tuži Piqueta, ali i druge vozače.

 

Flavio Briatore je sada, kada je pobedio u svom procesu protiv FIA, izjavio da će pokrenuti legalan proces protiv Nelsona Piqueta.

 

Ovaj 59-godišnjak, Italijan nikada nije priznao svoju umešanost u takozvanom "Crashgate" skandalu, gde je Nelsonu Piquetu bilo naredjeno da se namerno slupa na Velikoj nagradi Singapura 2008 godine.

 

Pariski Tribunal de Grande je u utorak presudio u korist Flavia Briatorea, a odluku FIA-e da on bude doživotno izbačen iz motosporta proglasio je "nelegalnom".

 

Kada je u sredu upitan od strane La Gazzeta dello Sporta o tome da li će sada tužiti Piqueta rekao je: "Vrlo verovatno. Neću nikada zaboraviti svu onu patnju kroz koju sam prošao."

 

Kada je odluka donešena u utorak, FIA je Briatoreu i Pat Symondsu rekla da odluka koju su oni doneli ostaje na snazi i dalje, dok ne prodje zakonski rok odredjen za žalbe.

 

Ali Flavio Briatore je obećao da će nastaviti da bude menadžer vozačima F1 "kao i do sada", a upozorio je da će možda tužiti Heikki Kovalainena i Lucas di Grassija zbog prekida ugovora koji su imali sa njim.

 

"Osim Heikkija i Lucasa, moj odnos sa ostalim vozačima je ostao nepromenjen," rekao je Briatore, koji je takodje menadžer Mark Webberu i Fernandu Alonsu.

 

"Sa svojim advokatima ću sagledati čitavu situaciju da bismo videli da li možemo da podnesemo zakonske akcije protiv onih vozača koji su prekinuli ugovore sa nama", dodao je na kraju.

 

U medjuvremenu, vlasnik F1, Bernie Ecclestone je za engleske novine Express izjavio kako je Briatore dobrodošao da se vrati u Formulu 1, ali da ne veruje da će on tako nešto uraditi, jer je teško vratiti se u tim koji te je proglasio krivim za nešto što nisi uradio. Takodje je izjavio da je srećan zbog Flavia i da je on i onda, kada je postupak FIA završen, rekao da sada ni ubice ne dobijaju doživotne kazne, i da se sa tim, izgleda, složio i francuski sud. Na kraju je rekao da je ova odluka dobra za Flavia, ali nije dobra za FIA.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1221 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: BMW sekta

Sauber je prvi tim koji je objavio datum predstavljanja novog bolida.

 

U nedelju, 31 januara, na ulicama Valensije biće održana promocija novog bolida Saubera koji će nastupati u ovogodišnjem šampionatu.

 

Promocija će biti održana samo veče pre početka testiranja koje će biti održano od prvog do trećeg februara u Valensiji. Prvobitno je planirano da svi timovi održe zajedničku prmociju, ali zbog ulaska novih timova i nemogućnosti završetka bolida do predvidjenog datuma, ova ideja je odložena  za sledeću godinu.

 

Novi-stari vlasnik tima Peter Sauber je izjavio da će tim i dalje zvati BMW Sauber, bez obzira na povlačenje Nemačkog proizvodjača iz šampionata, i ranijeg povlačenja grupacije Qadbak iz partnerstva sa Sauberom.

 

BMW je svu nadležnost tima ostavio Peteru Sauberu, koji bi trebalo da obezbedi Ferrarijeve motore za narednu sezonu. Za sada jedini vožač tima je Kamui Kobayashi, dok mesto prvog vozača tima još nije popunjeno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3618 postova
  • Lokacija: Kovin

Brijatore razmišlja da tuži Pikea

 

Bivši šef Renoa Flavio Brijatore izjavio je da će najverovatnije podneti tužbu protiv Nelsona Pikea juniora pošto mu je ukinuta doživotna suspenzija.

 

Italijan je u septembru kažnjen doživotnom zabranom rada u Formuli 1 od strane Svetske automobilske federacije (FIA) pošto je bivši vozač Renoa Pike rekao vladajućem telu šampionata da mu je Brijatore naredio da udari u zid na trci u Singapuru 2008. godine da bi njegov timski kolega Fernando Alonso pobedio.

 

Francuski sud je u utorak ukinuo kaznu Brijatoreu uz obrazloženje da je ona doneta na ilegalan način.

 

Upitan da li planira da tuži mladog Brazilca Brijatore je rekao:

 

„To je vrlo verovatno. Nikada neću zaboratiti sav bol koji mi je naneo“.

 

Pravni tim FIA, takođe, je objavio da će se vladajuće telo Formule 1 sigurno žaliti na odluku suda u Parizu. Zbog toga doneta odluka neće biti zvanična do ishoda žalbe. Uprkos tome Brijatore je rekao da će nastaviti da bude menadžer vozačima i zapretio je tužbama onima koji su ga napustili.

 

„Osim Heikija Kovalainena i Lukasa Di Grasija moj odnos ni sa jednim drugim vozačem se nije promenio. Sagledaću situaciju sa advokatima i videću da li postoji mogućnost da pokrenemo pravni proces protiv vozača koji su prekršili svoje ugovore“, istakao je Brijatore.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 158 postova
  • Lokacija: Beograd

Novosti za sezonu 2010

 

Već smo u 2010. godini, koja donosi mnogo novina u Formuli 1. Najzanimljivije promene su tešku bolidi, manji pneumatici, brži pitstopovi, novi sistem bodovanja sa više bodova i novi timovi. Uvodna sezona pod vođstvom novog predsednika FIA, Jeana Todta, mogla bi doneti više "muzike" za fanove, ali i manje potrebnog novca za nezavisne timove...

 

 

Sezona 2009 donela je mnogo tehnočkih promena, što je rezultiralo debaklom F1 giganata. U novim uslovima najbolje su se snašli Brawn GP i Red Bull Racing. Kako će F1 izgledati u novoj godini? Pametniji ćemo biti već za meseca kada, kada startuju predsezonski testovi, ali glavne promene možemo definisati već sada.

 

Pun rezervoar, molim...

 

Najveća promena će biti zabrana dolivanja goriva u toku trke, pa će bolidi biti opremljeni većim rezervoarima, što će smanjiti mogućnosti za taktiku. Potrošnja goriva igraće veoma važnu ulogu. Pored toga, bolidi će biti teži, a samim tim i teže upravljivi, a sve će imati veliki negativan uticaj na potrošnju pneumatika. Bolidi će na startu trke imati oko 230 litara goriva, što znači da će rezervoari biti dvostruko veći. Sve to zahtevaće veći međuosovinski razmak, što će se odraziti na balans bolida.

 

Šefdizajner Red Bulla, Adrian Newey, smatra da promene neće uticati na promenu izgleda bolida: "Najveće promene za 2010. godinu su u svakom slučaju manje nego one pred sezonu 2009. To znači da sa gledišta dizajna, promene neće biti revolucionarne, već evolutivne." Veći rezervoari predstavljaju i veći rizik za bezbednost, pa je FIA najavila oštrije crash testove.

 

 

Štedite pneumatike

 

Pneumatici su bili kritičan faktor snage F1 bolida u prethodnim sezonama. Sada će ovaj faktor još više doći do izražaja, a Bridgestone je najavio da će posebna pažnja biti posvećena trajnosti pneumatika. Timovima su potrebne nove smese, a uskoro će sa njima moći i da rade i pripremaju se za predstojeću sezonu. Pored toga, novost je i manja dimenzija prednjih pneumatika. "Prednji pneumatici će sledeće sezone biti uži. Kada smo se vratili na slikove, napred smo imali mnogo bolji grip nego pozadi. Sada će se to promeniti razvojem užih prednjih pneumatika." - izjavio je šef razvoja Bridgestona, Hirohide Hamashima.

 

Kombinacija teškog bolida i novih pneumatika biće veliki rebus. Bolid će se na početku trke ponašati potpuno drugačije nego na kraju, a sve će imati značajan uticaj na taktiku. Zabrana dolivanja goriva imaće uticaj na pitstopove, u kojima će biti dozvoljena samo zamena pneumatika. Zaustavljanja će biti kraća, a očekuje se da će zamena pneumatika trajati tri do pet sekundi.

 

Kvalifikacije i bodovi

 

Kvalifikacije u osnovi neće biti promenjene. Novost je to da ćemo u sezoni 2010 imati 26 bolida na startu. Na stazi će biti veća "gužva", a u prve dve faze ispašće po osam vozača. U prethodnoj sezoni, u Q1 i Q2 eliminisano je po pet najsporijih vozača. Vrhunac subotnjih kvalifikacija biće Q3, a za pobedu u kvalifikacijama boriće se deset pilota. Zhvaljujući zabrani dolivanja goriva, neće se kalkulisati sa količinom goriva na startu, pa niko ne može računati na dobru poziciju na startu, zahvaljujući maloj količini goriva u rezervoaru. Zato će u vrhu biti najbrži, a ne oni sa najmanje goriva.

 

Teoretski, pilot u novoj sezoni može osvojiti čak 500 bodova! Ovo omogućava novi sistem bodovanja po principu 25-20-15-10-8-6-5-3-2-1. Pobednik dobija 25 bodova, a bodove osvaja deset vozača.

 

Povratak legendi

 

Velika novost u sezoni 2010 je povratak sedmostrukog svetskog šampiona, Michaela Schumachera, koji je prešao iz Ferrarija u konkurentski Mercedes GP. Povratak velikih nije zabeležen na pozicijama vozača. Bivši tehnički šef Toyote, Mike Gascoyne, postaraće se za bolid novog tima Lotus, a u timu Virgin za dizajn je zadužen bivši inženjer Simteka, Nick Wirth. U F1 biznis se vraća i Peter Windsor u timu US F1. Ne smemo zaboraviti ni Petera Saubera. Švajcarac je pre nekoliko godina prodao svoj tim BMW-u, ali nakod odlaska bavarske kompanije iz F1, tim je ponovo vraćen u Hinwil.

 

 

Timovi i staze

 

Iz kraljevske discipline motorsporta, postepeno su otišli Honda, Toyota i BMW, a na scenu dolaze nekoliko novih timova. Jeftinija Formula 1 privukla je nove timova, među kojima je FIA izabrala američki US F1, španski Campos Meta i britanski Manor, odnosno danas Virgin Racing. Nedavno je zeleno svetlo za start u sezoni 2010 dobio i malezijski Lotus. Kalendar za sezonu 2010 obuhvata 19 takmičenja. Sezona startuje u Bahreinu, a završava se u Abu Dhabiju. Posle Abu Dhabija, 2010. godine očekuje nas još jedna azijska premijera. Domaćin će, prvi put u istoriji, biti Južna Koreja. I za stazu u Južnoj Koreji zadužen je nemački dizajner, Hermann Tilke, koji je dizajnirao i staze u Maleziji, Kini, Bahreinu, Turskoj i Abu Dhabiju. U kalendar se vraća i Kanada.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Jedva cekam da pocne sezona.

 

I ja. Procenjujem da ce glavni konkurenti za titulu biti Hamilton i Sumaher. Gurace se tu i Alonso.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ako mislis na F1 i MotoGP, nece se sudarati. Prosle sezone je samo par trka vozeno isti dan, ali ne u isto vreme jer su vozene u razlicitim delovima sveta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3618 postova
  • Lokacija: Kovin

Odlicno. Samo da jos uklopim WSBK i BSB  :D

Salu na stranu, nisam nesto preterano gledao (pratio rezultate da, gledao trke nesto slabije) F1 zadnjih par godina ali ovu sezonu cu pratiti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja