Jump to content

Moto Zajednica

Formula 1

Recommended Posts

  • Drug član, 3618 postova
  • Lokacija: Kovin

Jos jedna vest ali ovaj put vezana za Schumi-ja:

 

Iako se Udruženje timova Formule 1 (FOTA) složilo da Michaelu Schumacheru omogući testiranje novog Ferrari-jevog bolida, čini se da od toga neće biti ništa. Sedmerostrukog svjetskog prvaka stopirao je Frank Williams.

Osim na treninzima uoci trka, prema pravilima nije dopušteno tokom sezone testirati bolide. Schumacher, koji će u Ferrariju menjati povređenog Felipe-a Massa-u, poslednjih se dana tako za povratak pripremao u prošlogodišnjem modelu F2007.

 

Ferrari je, međutim, uputio molbu ostalim timovima da naprave izuzetak  i omoguće Nemcu jednodnevno testiranje novog bolida s obzirom na nezavidnu situaciju u kojoj su se Italijani našli nakon Massine nesreće. Sedam timova FOTA-e se složilo s predlogom, jedino se Force India dosad nije izjasnila, ali veto je uložio Frank Williams.

 

Njegova ekipa, naime, više nije članica FOTA-e. Do razlaza je došlo nakon što se Williams prijavio za Svetsko prvenstvo iduće godine, ne poštujući tako odluku FOTA-e da timovi ne potvrde nastup do dogovora sa Maxom Mosleyjem, predsednikom Međunarodne federacije autosportova (FIA).

 

Williamsov veto znači da Schumacher neće smeti sesti u novi F60 bolid, ali loša je vest za njega da neće moći vežbati ni na Fiatovom simulatoru u Torinu, što je potvrdio i Ferrarijev glasnik. Naime, u ponedjeljak je počela dvonedeljna pauza u Formuli 1, vreme u godini kad su obustavljene sve aktivnosti u fabrikama F1 timova.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 881 postova
  • Lokacija: Južna Bačka
  • Motocikl: Honda VT750 ACE

E moram i ja da se umešam u diskusiju o Šumaheru...eto za one koji očekuju čudo od nemca ja mislim da on neće završiti ni prvi krug,a ako ipak i preživi start mislim da neće ništa vredno pažnje pokazati,jer netreba zaboraviti da u njegovo doba je ferari vodio tandem Tod-Brovn ali toga na žalost više nema,a vidimo i sami šta sam Brovn znači i šta je za kratko vreme napravio od nekonkurentne Honde.

Ja sam uvek verovao recimo da je Kimi brži vozač od Mihajla ali nekako se uvek nadje u pogrešnom bolidu,a sada recimo mislim da je Fetel još brži od Kimija a uz to ima i konkurentniji bolid tako da ne bi da razočaram Šumijeve fanove ali od rezultata mislim da nema ništa.

Ali jedno me raduje konačno ću videti Finca i Nemca u istim bolidima /mada nisu ravnopravni pošto Nemac nesme da testira/ pa da vidimo...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2081 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Od cele sezone napravili cirkus, prvo Button nepobediv, 2 red bull se probudio na polovni sezone, 3 Masa-Shumi-Kimi-Rally-Hamilton lazov-Toyota kao nesto moze,a ne moze. I opet je dosadno i iz nekog sestog ugla kao da je namesteno i da smrdi jako jako. Zanima me koliku gledanost je izgubila F1 kad je prava prenosa prodala drugim TV stanicama ciji se broj smanjivao iz godine u godinu zbog cena i popularnosti i koliki je pad u gledanosti doziveo Moto GP koji je ipak sto je najstarije auto-moto takmicenje, naj ludje i po meni naj nebezbednije tekmicenje doziveo kad je ucinjeno isto sa TV pravima (ako ima pada popularnosti mada mi to nikako nije realno). I koliki skok gledanosti ce biti sledeca trka? Jos ako McLaren napravi 2 bolida iz bajke pa bude 1-2 ..... sve smrdi na namestaljku. Jedino mi je zao Masse koji je ni kriv ni duzan doziveo nezgodu.(Ako se setimo 1.5.1994. najcrnjeg dana u istoriji auto sporta, da li je stvarno i ovo slucajno??)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3618 postova
  • Lokacija: Kovin

Ross Brawn ostao bez vozačke dozvole

 

Šef tima Brawn-Mercedes Ross Brawn je zbog prebrze vožnje ostao bez vozačke dozvole.

Policija je zaustavila Rosa Brawna jer je vozio 161 km na sat na putu gdje je ograničenje 113 km na sat. Prema britanskom zakonu, taj se prekršaj kažnjava oduzimanjem vozačke dozvole.

 

Ross Brawn, čiji F1 tim vodi u plasmanu konstruktora, a vozač Jenson Button je prvi u generalnom plasmanu pojedinacno, pred sudijom će se pojaviti u septembru jer mora u Španiju gdje se priprema za nastavak sezone Formule 1.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3618 postova
  • Lokacija: Kovin

Milion eura po trci, dva u slučaju pobede

 

Michael Schumacher (40), sedmostruki svetski F1 prvak i povratnik u Ferrarijev bolid, i dalje je prva priča elitnog auto-moto sporta.Dogovorena su primanja koji će Nemac primati za svoj vozački angažman. Nezavisno o tome hoće li proći ciljem kao pobednik  ili ne Schumacherov će budžet biti uvećan za milion eura po trci, osim u slučaju pobede kada bi se jednakom svotom nagrađivao njegov uspeh.

 

Inače, Schumacher je produžio saradnju s Ferrarijem u kojem je obavljao posao savetnika tima, a za koji dobija oko pet miliona eura godišnje. Do kada nije poznato, ali ono što se saznalo o Schumacheru jeste da je sedmerostruki svetski prvak treninzima u bolidu već izgubio tri kilograma telesne mase, te da mu sada predstoji, tvrdi on sam, napraviti ih mišićnom masom.

 

U “moru” dobrih vesti za Schumachera lošu su mu pripremili iz Toro Rossa i Red Bullove timova, koji su se priklonili mišljenju Williamsovog tima, a koji se poziva na pravilnik prema kojem vozači nemaju pravo testirati bolide ili voziti na simulatoru za vreme sezone.

 

Naime, španskom tinejdžeru Jamieu Alguersuariju (19) u Toro Rossu nedavno je zabranjeno da testira bolid u Mađarskoj, uprkos tome što do sada nije imao prilike  voziti u Formuli 1. Schumacher je to činio u Mugellu zbog čega su se Williams pobunio. Sada je našao i istomišljenike.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3618 postova
  • Lokacija: Kovin

Masa: Imam rupu u sećanju

 

Felipe Masa je doputovao u rodni Brazil, posle devet dana provedenih u Vojnoj bolnici u Budimpešti, nakon teškog udesa tokom kvalifikacija za Veliku nagradu Mađarske.

 

Vozač Ferarija je 25. jula tokom zvaničnog treninga zadobio jak udarac u glavu, kada je otpao amortizer sa bolida Rubensa Barikela i pogodio ga u kacigu nakon čega je izgubio svest i udario u punoj brzini u zaštitni zid od guma pored staze.

 

On je tom prilikom zaradio povrede lobanje i levog oka.

 

"Felipe će biti podvrgnut novim detaljnim pregledima u bolnici Albert Ajnštajn u Sao Paolu, a zatim će biti pušten na kućno lečenje i oporavak", saopštio je otac Ferarijevog vozača Luiz Antonio Masa.

 

Felipe Masa je doputovao u rodni Brazil, posle devet dana provedenih u Vojnoj bolnici u Budimpešti, nakon teškog udesa tokom kvalifikacija za Veliku nagradu Mađarske.

 

Vozač Ferarija je 25. jula tokom zvaničnog treninga zadobio jak udarac u glavu, kada je otpao amortizer sa bolida Rubensa Barikela i pogodio ga u kacigu nakon čega je izgubio svest i udario u punoj brzini u zaštitni zid od guma pored staze.

 

On je tom prilikom zaradio povrede lobanje i levog oka.

 

"Felipe će biti podvrgnut novim detaljnim pregledima u bolnici Albert Ajnštajn u Sao Paolu, a zatim će biti pušten na kućno lečenje i oporavak", saopštio je otac Ferarijevog vozača Luiz Antonio Masa.

 

Masa je prilikom prvog obraćanja novinarima posle teškog udesa izjavio da u sećanju ima "crnu rupu" i da ne pamti nijedan detalj incidenta.

 

"Imam čudan osećaj posle nesreće. Znam sve što se dogodilo, ali tek sada kada su mi ispričali detalje u bolnici. Ja ne pamtim ništa od trenutka kada me je amotrizer pogodio u kacigu", izjavio je Masa.

 

On je istakao da pre buđenja u bolnici u Budimpešti pamti samo redosled tokom kvalifikacija.

 

"Poslednje čega se sećam je da sam bio iza Rubensa u drugom sektoru kvalifikacija, a nakon toga je nastala rupa", dodao je Brazilac, koji je nekoliko dana proveo u veštački izazvanoj komi.

 

On tvrdi da se sada oseća mnogo bolje, da nema problema sa vidom na levom, povređenom oku, kao i da jedva čeka da nastavi da živi običnim načinom života.

 

"Osećam se mnogo bolje i želja mi je da se što pre oporavim i vratim svom starom načinu života. Takođe bih voleo da se brzo vratim na stazu i pomognem Ferariju", istakao je 28-godišnji vozač .

 

Do povratka Mase za volan Ferarija, mesto u italijanskoj ekipi zauzeće stari šampion Mihael Šumaher. On će posle tri godine prekinuti penziju i vratiti se na stazu. Četrdesetogodišnji Šumaher će novu premijeru u F1 imati 23. avgusta na trci u Valensiji, koja se vozi za Veliku nagradu Evrope.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3618 postova
  • Lokacija: Kovin

Nelson Pike: Brijatore je moj dželat

Nelsinjo Pike dobio je šut kartu u Renou i više neće voziti za taj tim u tekućoj sezoni Formule 1, što je kod njega izazvalo bes i optužbe na račun vlasnika Renoa Flavija Brijatorea.

 

"Menadžer bi trebalo da vas ohrabruje, da vam bude podrška, da vam daje šansu. U mom slučaju to je potpuno suprotno. Brijatore je moj dželat", naveo je Pike na svom sajtu, posle saznanja da mu je Reno dao otkaz.

 

U svojoj debitantskoj sezoni sin Nelsona Pikea, trostrukog svetskog prvaka u Formuli 1, vozio je solidno, osvojivši 19 poena. I prošle godine je bio na ivici otkaza, ali su ga spasile dobre vožnje na Manji Kuru (bio je sedmi), a zatim i drugo mesto u Hokenhajmu.

 

Ove sezone, međutim, Nelson Pike Junior nije osvojio nijedan bod.

 

Pike je objasnio da je u Renou od početka bio "crna ovca", odnosno da nije imao odgovarajući tretman.

 

"U mojoj debitantskoj sezoni (2008.), kada sam vozio sa Fernandom Alonsom, imao sam status nekog 'ko vozi drugi bolid'. Okolnosti se nisu promenile ni ove sezone, uprkos stalnim obećanjima Brijatorea da ću imati najmanje isti tretman kao i drugi vozač", naveo je mladi Brazilac.

 

Iako je dobio otkaz u jednom od najzvučnijih timova Formule 1, Pike ne gubi nadu i veruje da će ostati u svetskom vrhu.

 

"Osećam dozu olakšanja, jer se završio najgori period u mojoj karijeri. Sada mi se otvara mogućnost da spasim karijeru, da se vratim na pravi put i dokažem da sam brz vozač sa mentalitetom pobednika", istakao je Pike.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3618 postova
  • Lokacija: Kovin

Fetel: Rado bih prešao u reli vozače

 

Poput nekih starijih kolega i Sebastijan Fetel jedan je u nizu vozača Formule 1 koji žele da se okušaju u Svetskom reli šampionatu.

 

Nakon što je Finac Kimi Raikonen debitovao u WRC trci u rodnoj Finskoj proteklog vikenda, a vozač BMW Zaubera Robert Kubica potvrdio da "ne bi imao ništa protiv da vozi reli", Fetel je poslednji pokazao interes da se okuša u ovom sportu.

 

"Prvi put sam prisustvovao Svetskom reli šampionatu i moram da priznam da je fascinantno. Bilo je sjajno gledati automobile, koji su brzi gotovo kao bolidi Formule 1", istakao je vozač Red Bula.

 

Fetel je imao prilike da razgovara i pokupi neke "cake" od asa Sitroena Sebastijana Leba, koji je jedan od najboljih vozača u WRC.

 

"Dobio sam nekoliko saveta od Francuza, koji je, mislim, najbolji vozač. Još uvek planiram da uradim mnogo stvari u ‘najbržem cirkusu’, ali nikad se ne zna… Možda jednog dana počnem da se takmičim u reliju - ne bih imao ništa protiv", zaključio je Nemac, koji se u generalnom plasmanu F1 vozača nalazi na trećem mestu sa 4,5 bodova zaostatka za drugoplasiranim klupskim kolegom Markom Veberom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2081 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Force India i veteran Fiziko No1 WTF..... neverujem ili ti nemogu da anbolivubujem sta je uradio matori. Jedan od 2 old school drivera . Svaka cast matori!!!!! svaka cast!!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2081 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Zadnji put kad sam ojadio kutiju cigara gledajucu F1 bila je borba MSC VS Alonso.... Danas me odusevio Fiziko prasi klince svaka cast. BRAVO Care !!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3618 postova
  • Lokacija: Kovin

Masa se vraća sledeće sezone

 

Ekipa Ferarija objavila je da nće moći da računa na Felipea Masu do kraja ovogodišnjeg šampionata Formule 1.

 

Brazilac je u ponedeljak u Majamiju bio na ispitivanjima na kojima je utvrđeno da lečenje teče dobro. U narednih nekoliko dana će biti izvršena i plastična operacija na Masinoj lobanji, i zato je italijanski tim procenio da na neće moći da se takmiči do kraja sezone.

 

"Rezultati ispitivanja su sa oduševljenjem dočekani u Maranelu, jer to znači da će Felipe 100 posto biti spreman za start naredne sezone", kaže se u saopštenju Ferarija.

 

Pošto operacija bude obavljena Masa će moći da nastavi sa treninzima, jer je bio primoran da odmara od kraja jula, kada je teško povređen tokom kvalifikacija za Veliku nagradu Mađarske na stazi "Hungaroring".

 

"Srećan sam zbog ishoda testova. Posle operacije, za nekoliko dana, konačno ću moči da počnem da treniram da bih se vratio u formu, a potom ću voziti karting. Sada sam samo koncentrisan na početak fizičkih aktivnosti, a o povratku u Formulu 1 još uvek ne razmišljam", rekao je Masa.

 

Ferari bi u naredna dva dana trebalo da odluči ko će voziti uz Kimija Raikonena do kraja sezone, pošto je Luka Badoer bio ubedljivo poslednji na dve trke na kojima je menjao Masu. U medijima se Đankarlo Fizikela pominje kao glavni favorit za mesto u timu, ali se u italijanskoj štampi pojavila informacija da je takođe Robert Kubica jedan od najozbiljnijih kandidata.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1221 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: BMW sekta

Pre Fizikele za Ferari je vozio Michelle Alboreto (1985-1988).  Poginui je 25.04.2001 godine na testiranju Audijevog automobila. U njegovu spomen evo i jednog njegovog Tributa sa youtuba.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Pobjednik motogp kladionice 4X, 5206 postova
  • Lokacija: Sokolac RS
  • Motocikl: s.f. fzr1000 crf450r cbr600rr shadow

Danas procitah u nekim novinama da je pike junior rekao da je na proslosezonskoj trci dobio naredbu da sleti sa staze  da bi izasao siguronosni auto na stazu i da bi alonso se primakako vozacima ispred i na kraju te trke pobjedio.Reno priznao krivicu a Flavio razgulio isti dan.Navodno reno ce biti suspendovan iz daljeg takmicenja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2081 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Nemam reci za kraljicu automoto sporta stvarno je cirkus . Neznam sta ima da kaze Dr.Prost,Mansell, Hill i ekipa na ova danasnja sranja. Bruka i sramota....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1221 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: BMW sekta

Sve to sada podize cenu i govorkanja oko F1 i dize tenzije. A davno sam rekao da u F1 vlada novac i samo taj gospodin profit, tako da je i ovo izbaceno da bi se doslo do ekstra zainteresovanosti za F1 cirkus.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

Ne bih rekao da bi Flavio napustio "cirkus" za rad povecanja zainteresovanosti istoga!?

Muckao je Djole, muckao...mada kada bolje razmislim svi oni po malo(??) muckaju!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1221 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: BMW sekta

Alili nije samo on pravio razne mahinacije, ne zaboravi McLaren koji je krao planove od Ferarija. I sta je bilo nikom nista. Namerno se s vremena na vreme pustaju razne spekulacije oko ovoga ili onoga a za rad popularnosti F1, koja je prosle godine bila na vrlo niskom nivou. I sto je vrlo simptomaticno za ta dva velika skandala u F1, u oba slucaja je Alonso bio u timu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3618 postova
  • Lokacija: Kovin

Zanimljiva izjava g.dina Eklestona skinuta sa B92:

 

Prvi čovek Formule 1 Berni Eklston šokirao je svet izjavom da je pogibija jednog od najboljih vozača u istoriji Aertona Sene bila dobra za taj sport.

 

U izjavi za brazilske medije, Eklston je rekao da je pogibija Sene bila tragedija, ali u isto vreme i veoma dobra stvar za Formulu 1."Tačno je da je to bila tragedija, ali nam je ona donela ogroman publicitet. Formula 1 se preko noći našla u svim udarnim vestima i na prvim stranicama svih svetskih medija", rekao je Eklston.

 

Prema njegovim rečima, tragična pogibija brazilskog vozača u na stazi "Enco i Dino Ferari" u Imoli dovela je do velikog interesovanja za Formulu 1 širom sveta.

 

"Velika je šteta što smo tada izgubili Aertona, jer je bio veoma popularan. Ipak, od toga je bilo i koristi, jer su se mnogi zainteresovali za Formulu 1 tek nakon njegove smrti koja nam je donela veliki publicitet", rekao je Eklston.

 

Sena je bio trostruki prvak sveta, a poginuo je 1. maja 1994. godine na trci za Veliku nagradu San Marina.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3618 postova
  • Lokacija: Kovin

Da pomenemo sampiona:

„Ja sam svetski šampion“ bile su reči Dženson Batona u trenutku kada je prošao kroz cilj na stazi „Interlagos“.

 

Vozač ekipe Bron Gp je petim mestom na pretposlednjoj trci ovgodišnjeg šampionata Formule 1, Velikoj nagradi Brazila, postao 31. šampion u istoriji Formule 1, a deseti Britanac kome je to pošlo za rukom.

 

Baton se na čelu generalnog plasmana nalazio od prve trke sezone, koja je vožena u Australiji, a do titule je došao sa šest trijumfa, dva podijuma i još šest trka završenih među osvajačima bodova.

 

Zanimljivo je da je Baton do titule došao petim mestom u Brazilu, baš kao i njegov sunarodnik Luis Hamilton prošle godine, a on je samo nastavio niz šampiona koji su krunisani na stazi „Interlagos“. Pre dvojice Britanaca Kimi Raikonen je titulu osvojio u Brazilu 2007. godine, dok je Fernando Alonso to učinio 2005. i 2006. godine.

„Osećam se fantastično, posebno posle nekoliko teških trka koje sam imao, ali vredelo je. Bila je ovo fantastična trka, jedna od mojih najboljih. Ja sam svetski šampion“, nije krio radost Baton posle prolaska kroz cilj, „Pre 22 godine sam prvi put ušao u karting i jednostavno volim da pobeđujem, ali nikada nisam očekivao da ću postati šampion Formule 1“.

Dženson Baton je rođen 19. januara 1980. godine i već u osmoj godini krenuo je sa takmičenjima u kartingu. Posle deset godina takmičenja u kartingu, usledila su učešća u Britanskoj Formuli Ford, Formuli 3, a prvi put u bolidu nekog tima u Formuli 1 našao se krajem 1999. godine kada je testirao Meklaren, kao nagradu za trijumf na festivalu Formule Ford na stazi „Brends Heč“. Iste godine je testirao i za ekipu Prosta, a debi u Formuli 1 imao je 2000. godine na trci za Veliku nagradu Australije kao vozač Vilijamsa.

 

U britanskoj ekipi se zadržao samo jednu sezonu i već 2001. godine je prešao u Beneton u kojem je ostao do početka 2003. godine kada ga je Flavio Brijatore zamenio Fernandom Alonsom. Posle takve odlule prvog čoveka francuske ekipe Britanac je prešao u BAR Hondu, u kojoj je 2004. godine ostvario do ove sezone najbolji plasman, pošto je bio vicešampion, iza Mihaela Šumahera.

 

Na startu sezone 2006. godine Honda je otkupila ekipu BAR i baš te sezone je na trci za Veliku nagradu Mađarske na stazi „Hungaroring“ došao do prvog trijumfa u karijeri. Baton je ostao u Hondi do njenog povlačenja iz Formule 1 krajem prošle godine. Ekipu je potom otkupio Ros Bron i sve ostalo je poznato.

 

Baton je ekipi doneo istorijski uspeh već na prvoj trci sezone koja je vožena u Australiji, a potom je nanizao pobede u Maleziji, Bahreinu, Španiji, Monaku i Turskoj, i uprkos lošijim izdanjima u drugoj polovini sezone zasluženo je došao do titule u svojoj desetoj sezoni u šampionatu Formule 1.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja