Jump to content

Moto Zajednica

Zaštita intelektualne svojine - fotografije

Recommended Posts

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Imate li iskustva sa zaštitom intelektualne svojine - fotografije od neovlašćenog korišćenja od strane trećih lica i pravnih odredbi, kazni i prava autora intelektualne svojine u tim slučajevima?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • chef, 1843 postova
  • Lokacija: na proplanku

na dizajn zoni poooduža tema na tu temu. tužbe; naplata štete - the works! imanjem RAW fajla rešavaš sve probleme oko dokazivanja vlasništva nad fotkama. ostaje ti samo da se nagodiš za oblik i iznos nadoknade štete.

 

 

 

 

i naravno, advokat košta :/

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduro maniac, 1751 postova
  • Lokacija: Beograd/Krupanj
  • Motocikl: Yamaha XT 600 E 3TB

Prva zastita, udaris upecatljiv potpis, vecinu to pokoleba pre kradje fotke ;) Ostalo, imas poduzu temu na DZ, sto rece olja...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Nemanja Stojanović, 993 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC750X RH09

Matori, vidiš da su ti negde uzeli fotku, okreneš kažeš e to košta toliko i toliko, ili plate ili tužiš, nađeš advokata na procenat i reši se to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drrmrr, 751 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: projekat rinfuz ;)

kacili mi slike , radove.....pravo da ti kazem otupeo sam....

I to likovi iz okruzenja, sem povredjene sujete i ega nikakva vajda...

 

Ali da sam uzeo neku sliku iz nekog art albuma velike agencije bi me pojele za dorucak...

Posto se bavim dizajnom i prepressom jedno 15 godina dosao sam do jednacine simple is the best...

Kad vidim Mikine fotke i sl majstora vidim kesh....koji retkoo koji klijent placa u originalu , a ja ne kradem...i tako to onda ide na nize instance gde ljudi nemaju stida i srama da drpnu i shtrpnu tudju ideju i misao...

 

Ja sam inace dizajnerskii DOn KIhot.....u borbi s account menadzerima i klijentima do zandje kapi krvi.... dosad sam pobedjivao , ali videcemo.......

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1366 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Orion craus 49

Meni je blic maznuo fotografiju zemljotresa u Kraljevu. Poslao sam im 2 preteća maila i ništa. Mrzelo me dalje da se cimam. A skoro, na naslovnoj strani lokalnih novina takođe osvanu moja fotka. Njih nisam ni cimao jer su u dubiozi. :D

 

Ali, kao što gore kažu, prelistaj teme po DZ jer ima dosta konstruktivnih komentara.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1604 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: SUZUKATI SV650N
:D a šta ako neko uspe da dokaže da je termin koji označava "intelektualnu svojinu" u stvari deo"sveukupnosti kolektivne svesti i ideja" il` tako nešto? pa samim tim i pripada svima, kao zajedničko dobro!? svakao, mislim, na nekomercijalan način, gde se ne koristi u svrhu sticanja materijalne koristi, daklem, samo kao primer i pokazivanje nečega u čemu npr. ljudsko čulo uživa, bez da mora da to plati u nekoj valuti,razmeni, itd.!? :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • chef, 1843 postova
  • Lokacija: na proplanku

ideja može biti deo "sveukupnosti blabla" ... ali delo ne može biti. sigurna sam sa su mnogi sanjali isti san ili im je na pamet pala ista ideja ali je samo jedan digo guzicu i materijalizovao je. delo pripada njemu.

 

isto kao što svi potičemo iz istog genetičkog bazena al se za svako dete pita ko mu je otac a nisu sva deca naša.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1604 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: SUZUKATI SV650N

paaa.., mogu da se složim..možda je Tesla trebalo da sakrije naizmenični generator od svakog ko nije hteo da mu plaća..a i kinezi bi možda mogli svima da naplaćuju taksu na korišćenje točka, ipak je to neka "intelektualna" svojina. neko se grdno pomučio da to sve osmisli... inače ni nisam nešto kompetenten za problematiku...čudi me ipak kako se grčki masjtori nisu setili da za zaštitete svoja dela, pa Leonardo, pa Mikelanđelo..,mada, mnogi su prodavali svoja zanatska umeća.. ipak se mi tim delima sada divimo, a oni čije je "igenioznosti" to delo, realno nemaju ništa od toga...kanda pogršno shvatam umetnost. u stvari bi` voleo da znam, koliko košta "umetnost"? i kako se procenjuje vrednost nečeg, što dotiče duše "izabranih" da "shvate" "neobjašnjivo"?(osim za "poznavaoce")

 

`oću da kažem da "intelektualnu svojinu" treba potpuno ukinuti. jerbo mnogo dobih stvari, koje bi bile na opštu korist celokupne zajednice se ne koriste jer su nelegalne. jer je neko KUPIO prava na korišćenje i turio u fioku..da svakome kome padne na pamet nešto slično ili razmišljanjem, nezavisno dođe do istog rešenja, neće legalno moći da besplatno, bez lične materijalne koristi, obznani otkriće, koliko god ono bilo korisno za sve. jer je neko već platio da bi mogao da ga npr. rentira.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 617 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha SR250 Honda NTV650

paaa.., mogu da se složim..možda je Tesla trebalo da sakrije naizmenični generator od svakog ko nije hteo da mu plaća..a i kinezi bi možda mogli svima da naplaćuju taksu na korišćenje točka, ipak je to neka "intelektualna" svojina. neko se grdno pomučio da to sve osmisli... inače ni nisam nešto kompetenten za problematiku...čudi me ipak kako se grčki masjtori nisu setili da za zaštitete svoja dela, pa Leonardo, pa Mikelanđelo..,mada, mnogi su prodavali svoja zanatska umeća.. ipak se mi tim delima sada divimo, a oni čije je "igenioznosti" to delo, realno nemaju ništa od toga...kanda pogršno shvatam umetnost. u stvari bi` voleo da znam, koliko košta "umetnost"? i kako se procenjuje vrednost nečeg, što dotiče duše "izabranih" da "shvate" "neobjašnjivo"?(osim za "poznavaoce")

 

`oću da kažem da "intelektualnu svojinu" treba potpuno ukinuti. jerbo mnogo dobih stvari, koje bi bile na opštu korist celokupne zajednice se ne koriste jer su nelegalne. jer je neko KUPIO prava na korišćenje i turio u fioku..da svakome kome padne na pamet nešto slično ili razmišljanjem, nezavisno dođe do istog rešenja, neće legalno moći da besplatno, bez lične materijalne koristi, obznani otkriće, koliko god ono bilo korisno za sve. jer je neko već platio da bi mogao da ga npr. rentira.

 

Dragi Lug, nikako ti ne zelim da ti se desi sto i meni, da ti Tabloid mazne fotke, i objavi ih van konteksta, kao ilustraciju izmisljene i iskonstruisane price u kojoj te blate i samaraju. Kad bi ti se to desilo verovatno ne bi bas tako lako kontemplirao o intelektualnoj svojini, odnosno (pazi dobro) privatnom vlasnistvu. Ono sto je moje je moje, odnosno nije tvoje. A na koriscenje teslinog generatora placas taksu svakodnevno, na kineski tocak takodje. Ni kod babe nema dzabe. A kada celo drustvo bude bilo jedna velika utopija, i kada lekovi budu kostali samo koliko materijal i rad ulozeni u njih, tada ce imati smisla i da se mi mali ljudi odreknemo neke crkavice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

...

`oću da kažem da "intelektualnu svojinu" treba potpuno ukinuti.

...

Prvo ukinuti tebi platu (ili kakve već izvore prihoda imaš), ali uz obavezu da i dalje radiš i plaćaš sve troškove života novcem.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: K5Tan600A

Koliki procenat ide proizvodjacu aparata kao intelektulana svojina, jer je osmislio aparat..... proizvodjacu mem. kartice? i ostalima???

 

 

Okines i slikas..... i to je sad svojina.... po toj logici snimis tonski zapis i to je onda svojina, i to jos intelektualna..... hmmm

 

Svaka cast pojedincima koji se stvarno posvete fotografiji.... ali mi je muka vise da svako ko kupi malo bolji aparat je FOTOGRAF, i postavlja slike svugde i onda se hvale medjusobno sa istim takvim koji slikaju itd.... a jos se i ljute ako neko preuzme iste, umesto da bude srecan sto se jos nekom svidja ili treba a da nije clan uze porodice.....

 

P.S. strujo kad cemo na PIVO???

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • chef, 1843 postova
  • Lokacija: na proplanku

ogroman!

 

jedan je lik napravio zanimljivu analizu. postovao je svoju fotku morskog pejzaža (talasi udaraju o hridi u ljubičastom sutonu) i naveo u propratnom textu da fotografija pripada njemu, da je zabranjeno svako objavljivanje i umnožavanje bez njegove dozvole i da svako ko želi da napravi istu takvu fotografiju koja će mu pripadati treba da ode na to i to mesto, u to i to vreme, i da odvoji 7000 dolara. toliko je njega koštao aparat, objektiv i put da bi tu fotku snimio. vreme koje je potrošio da savlada veštinu nije uračunao u cenu.

 

isti procenat pripada i softverskim kompanijama za razvoj programa za obradu fotografije kao i kompanijama za proizvodnju hardvera (računara). da ne pominjem kompanije za proizvodnju rasvete, modifikatora svetla i ostale prateće studijske opreme....

 

da bi se posvetio fotografiji i od toga živeo potrebno je mnogo ulaganja i neophodno je da insistiraš na tome da su dela tvoja i da su jedinstvena. sherovanje na društvenim mrežama je benigno ali ipak uvredljivo ako ti koji šeruju bar ne navedu tvoje ime da te ispoštuju kao autora. a objavljivanje u medijima koji se naplaćuju(od kojih cela jedna redakcija prima platu) je klasična krađa. kriminal.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1604 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: SUZUKATI SV650N

ma samo da se država ne doseti, pa krene da naplaćuje PDV za svaku fotografiju, i to unapred. vrlo lako može i da se doseti da taksira i medij kroz koji se prenosi svetlosna informacija, od npr, objekta fotografisanaja pa do samog senzora u aparatu. puta broj pixela. a onda sve to još jednom samo u obrnutom smeru. korisniku video informacije dok gleda. npr. sliku, jer opet koristi "javni" medij. (vazduh, deo vidljivog elektromagnetnog spektra) :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduro maniac, 1751 postova
  • Lokacija: Beograd/Krupanj
  • Motocikl: Yamaha XT 600 E 3TB

Koliki procenat ide proizvodjacu aparata kao intelektulana svojina, jer je osmislio aparat..... proizvodjacu mem. kartice? i ostalima???

 

Znaci to sto sam ja platio aparat 500-1000-1500e i mem karticu se ne vazi? Ma nemoj...

 

Okines i slikas..... i to je sad svojina.... po toj logici snimis tonski zapis i to je onda svojina, i to jos intelektualna..... hmmm

 

Svaka cast pojedincima koji se stvarno posvete fotografiji.... ali mi je muka vise da svako ko kupi malo bolji aparat je FOTOGRAF, i postavlja slike svugde i onda se hvale medjusobno sa istim takvim koji slikaju itd.... a jos se i ljute ako neko preuzme iste, umesto da bude srecan sto se jos nekom svidja ili treba a da nije clan uze porodice.....

 

Dobro, recimo ti napravis u svoj radionici stender za motor, i ja zahtevam da mi ga das dzabe, jer ipak je neko drugi izmislio metalne profile, gvozdje i ostalo, a ti si to samo sklopio u jednu funkcionalnu celinu. Svako ima pravo da svoj rad okarakterise kao SVOJINU, i da stavi cenu na to koliku on hoce... I ja kad prodam svoju fotografiju, vise nemam prava nad njom, a taj koji je kupio ima pravo da radi sa njom sta hoce...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • chef, 1843 postova
  • Lokacija: na proplanku

ja, recimo, poštujem to što sam samofinansirajući amater. što nisam etablirano ime sa referencama i dugogodišnjim iskustvom. posledica toga je da su mnogi u protekle dve godine dobili fotografije za sebe, svoju porodicu i prijatelje za Dž. ali da nađem fotku u časopisu ili dnevnim novinama a da me nisu pitali za dozvolu i čak me nisu ni potpisali (naveli izvor) !? zlo bi bilo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 69 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: TDM 900, Tomos T12

ja, recimo, poštujem to što sam samofinansirajući amater. što nisam etablirano ime sa referencama i dugogodišnjim iskustvom. posledica toga je da su mnogi u protekle dve godine dobili fotografije za sebe, svoju porodicu i prijatelje za Dž. ali da nađem fotku u časopisu ili dnevnim novinama a da me nisu pitali za dozvolu i čak me nisu ni potpisali (naveli izvor) !? zlo bi bilo.

 

Kako da u svetu fotografije postanete MILIONER? :neznam:

 

 

 

Prvo postanete milijarder, a onda pocnete da se bavite fotografijom

 

:moto3: :moto3: :moto3:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 17 postova
  • Lokacija: Banjaluka

ma samo da se država ne doseti, pa krene da naplaćuje PDV za svaku fotografiju, i to unapred. vrlo lako može i da se doseti da taksira i medij kroz koji se prenosi svetlosna informacija, od npr, objekta fotografisanaja pa do samog senzora u aparatu. puta broj pixela. a onda sve to još jednom samo u obrnutom smeru. korisniku video informacije dok gleda. npr. sliku, jer opet koristi "javni" medij. (vazduh, deo vidljivog elektromagnetnog spektra) :D

 

Ima o tome na DZ forumu, ;)

 

 

 

Koliki procenat ide proizvodjacu aparata kao intelektulana svojina, jer je osmislio aparat..... proizvodjacu mem. kartice? i ostalima???

 

Znaci to sto sam ja platio aparat 500-1000-1500e i mem karticu se ne vazi? Ma nemoj...

 

Okines i slikas..... i to je sad svojina.... po toj logici snimis tonski zapis i to je onda svojina, i to jos intelektualna..... hmmm

 

Svaka cast pojedincima koji se stvarno posvete fotografiji.... ali mi je muka vise da svako ko kupi malo bolji aparat je FOTOGRAF, i postavlja slike svugde i onda se hvale medjusobno sa istim takvim koji slikaju itd.... a jos se i ljute ako neko preuzme iste, umesto da bude srecan sto se jos nekom svidja ili treba a da nije clan uze porodice.....

 

I ja kad prodam svoju fotografiju, vise nemam prava nad njom, a taj koji je kupio ima pravo da radi sa njom sta hoce...

 

Fotografija je autorsko djelo, (bar u mom selu :) ), Okines i autor si, snimis tonski zapis i autor si tog djela.

Zamisli, sad dodjes na ideju nekakvog rjesenja problema, i sad neko drugi to uzme i pokupi priznanja, ili napravis nekakvo autorsko djelo i neko drugi uzme i zaradjuje na tvom autorskom djelu, nebi se osjecao prevarenim, nebi ti bilo krivo, trebas biti sretan?

:stabre:

Prava nad prodatom fotografijom nemas samo ako si prodao autorska prava na tu fotografiju,u suprotnom to je i dalje tvoja fotografija i autor si iste.

 

To sto se svako naziva fotografom ko kupi malo bolji aparat ili neko drugi takvu osobu naziva fotografom je samo ne upucenost na tu temu.

Foto amatera, odnosno osoba koje se bave fotografijom a ne zaradjuju od nje, ima poprilicno. Recimo kod mene u BL u foto klubu ljudi koji vode klub i vecina clanova ne zivi od fotografije, rade nesto drugo, a prave odlicne fotke.

Gledaj to ovako, svi imamo papir i olovku i svi znamo da pisemo, ali nismo svi pisci. Ali moras priznati da ima ljudi koji dobro pisu i pored tog sto nisu pisci.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1604 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: SUZUKATI SV650N

...

`oću da kažem da "intelektualnu svojinu" treba potpuno ukinuti.

...

Prvo ukinuti tebi platu (ili kakve već izvore prihoda imaš), ali uz obavezu da i dalje radiš i plaćaš sve troškove života novcem.

 

a jel` istina, to da, tj. dal` je moguće da je istina, da u tvojoj saveznoj državi ima četrdeset miliona takvih, kao što bi ti voleo da sam ja?;

 

" Prvo ukinuti tebi platu (ili kakve već izvore prihoda imaš), ali uz obavezu da i dalje radiš i plaćaš sve troškove života novcem."

 

,il ` su to samo dezinformacije?

 

uzgred, praviš stvarno dobre fotke, mada nisam merodavan procenitelj, ali mi se dopadaju.

Promenio član Lug

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

U mojoj saveznoj državi (Kaliforniji) ima ukupno 37 miliona stanovnika. S' obziroma da je ovde centar filmske i muzičke industrije SAD (a i celog sveta), nekoliko stotina hiljada tih stanovnika živi upravo od svoje intelektualne svojine, baš kao i ja. Mene ne opterećuje da mi neko uzme fotografiju i objavi neovlašćeno jer nisam profesionalni fotograf, ali živim od pisanja, i lično me dodiruje krađa intelektualne svojine, jer se moji tekstovi redovno kradu, plagiraju i odbjavljuju pod tuđim imenima. Jedan konkurent u Kanadi mi čak krade tekstove bez i malo menjanja bilo čega, dakle kompletan copy-paste, a ja nisam multi-nacionalna kompanija koja ima pare da plaća advokate u stranim državama da ga tamo jure.

 

Kada neko uzme tuđu fotografiju, tekst, film, pesmu i sl., ukrao mu je platu. To je jasno kao dan. Može lopov da traži kakve kod izgovore hoće da nije lopov (omiljeni Srpski izgovor: "narod nema para, narod nema šta da jede"), ali ti izgovori ne menjaju činjenicu da je to krađa nečijeg prihoda, nečega od čega autor živi.

 

I da napomenem da su "kreativne" profesije, da ih tako nazovem, jedne od najmanje plaćenih. Veoma mali procenat pisaca, fotografa, teksopisaca, komozitora, muzičara, itd zarađuje neke ozbiljne pare; ogromna većina su sitna boranija. Ne znam kako bi opravdao da neko ode i ukrade kovertu sa platom radnika na građevini.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • chef, 1843 postova
  • Lokacija: na proplanku

gledam juče onamo ka somboru ljude kraj puta što prodaju kajsije, lubenice, luk, krompir.... s kojim pravom oni naplaćuju recimo, kajsije. to je rodilo na drvetu, majka priroda nam dala. on je samo poskidao plodove i sad ih nama naplaćuje. sramota!

 

 

 

 

(sarkazam. za neupućene)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova
Ne znam kako bi opravdao da neko ode i ukrade kovertu sa platom radnika na građevini.

Pa sad malo je nategnuto kopiranje zvati kradja kao i zvati škljocanje aparatom umetnost. Zamisli da uzmeš da ozidaš pušnicu u svom dvorištu i dodje ti gradjevinski radnik i kaže ne možeš da kopiraš moj način zidanja, plati licencu ili zidaj od krova prema dole.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja