Jump to content

Moto Zajednica

А шта ми је ово требало!?

Recommended Posts

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Pa ti si posle sveg ulaganja,tamo mogao da uzmes jedan ispravan motor! :lol:

 

Видиш, у праву си. Само, неко ко покушава да нешто уради од неког мотора а нема микрометар је неозбиљан. Како би ти наштеловао вентиле без микрометра? Чиме би мерио плочице?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 751 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: yamaha fz 750 genesis

A sto se cudis? U Becu polomim zeni laptop(monitor).Pasina klinka me odvede u jedan servis blizu 5- og i tip(neki turcin mislim) mi ladno za polovan trazi 200 evra a za nov 250.trazim ja da vidim nov,on mi pokaze kutiju na kojoj snimim da je kupljen na ebay od nekog nemca.Klinka nadje i sa postarinom sam ga platio oko 60 evra.Dere ko kako stigne!Ovde su mi za isti za bottom case i top case trazili 14000,a u generalnom servisu manje od 7000,pa vidi sad!Jeste nevezano sa temom ali sam ti dao dva primera kako se sisaju ovce i ovde i tamo!Strasno brate mili! 1hmm.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Самарићанин, 794 postova
  • Lokacija: тамо где Дунав љуби небо
  • Motocikl: коњусина с педес' коњића
Каже жена: "Боље 70€ за алат него 200€ за лоше делове!" и кад погледаш, и у праву је!

Паметна, да не кажем чак мудра. Такву бих и ја држао у кући. :zvizduk:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

 

Mogli smo ti ovde naći mikrometar (doduše stariji model- potpuno mehanički)znatno jeftinije.Ima to često na Limundu/Kupindu a cena nikad nije preko 2.000 dinara.Ja još uvek s puno poverenja koristim ruske koje sam nekada kupovao za po jednu crvenu...

 

Јесте, стари механички, добри су они али мере у стоту (0,01) а мени треба мерење у хиљадиту (0,001).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Ако се добро сећате, направио сам комору за пескарење али због немања одговарајућег (довољно снажног) компресора нисам је користио.

 

Одем на одмор 2 недеље а кад сам се вратио у једној техничкој соби са свим и свачим (не смем да сликам) нема два велика двоклипна компресора!!! Хм,...

 

А уместо њих ово чудовиште (са упола мањим спремником за ваздух):

 

20130812_152644.jpg

 

тј, два таква:

 

20130812_152702.jpg

 

Много добри компресори, скоро нечујни а јачи од старих, Укључују се на 7 бара а искључују на 9,5 бара. Оно што је мени посебно занимљиво, имају уграђени исушивач ваздуха тако да влаге у ваздуху настале компересијом нема!!! :staa:

 

Овај прикључак је био ту и раније али је из њега излазио влажан ваздух:

 

20130812_152723.jpg

 

 

Ако се сећате, раније сам купио ова два карбуратора за делове (а ви ме зезали...):

 

IMG_4282.jpg

image hosting software

 

После обраде изгледају овако:

 

20130813_070438.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Mogli smo ti ovde naći mikrometar (doduše stariji model- potpuno mehanički)znatno jeftinije.Ima to često na Limundu/Kupindu a cena nikad nije preko 2.000 dinara.Ja još uvek s puno poverenja koristim ruske koje sam nekada kupovao za po jednu crvenu...

 

Јесте, стари механички, добри су они али мере у стоту (0,01) а мени треба мерење у хиљадиту (0,001).

 

 

A šta to da prostiš meriš u hiljaditu??Koja to pozicija zahteva takvu tačnost??

 

Па, брегасте осовине друже (које сам ишао да купим али су биле испод дозвољене мере. алатка се исплатила одмах на првом мерењу)... Ако Сузуки то мери у хиљадиту ко сам ја да кажем да то не ваља па да мерим у стоту?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Ево и видеа али смањите мало тон:

 

 

Слика мало игра јер ми се сода нахватала на телефон па сам снимао "на слепо".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Содабластинг се може фино дозирати и тако скидати само слојеве фарбе или комплет фарбу а по потреби:

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Најзад сам пронашао машину за GS-а!!!

 

 

Ово је Suzuki GS 550M (тзв. мала) Katana и купљен је пре свега као донор органа а овај мотор из теме. Делови за њега су и даље ређи од ружичастих дијаманата... 1hmm.gif

 

Међутим, да ли ће Катана послужити као донатор органа видећемо...

Катана је добила друге карбураторе које сам ја сервисирао (има овде у теми о томе) зато што су његови били запушени и нису пуштали гориво у лонце. После неких 2,5 године стајања верујте ми да није ни заверглао... :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

При сервисирању карбуратора висина пловака је подешена по фабричком упутству на 22+_1мм од ивице тела карбуратора. Тиме сам добио висну нивоа бензина у лонцу од 7мм испод ивице лонца али то је према искуству многих добрих мајстора са форума (од којих сам мало "украо" заната) прениско. Мајстори кажу да треба бити равно са ивицом лонца или до - 2мм.

 

Зато сам проверу нивоа бензина урадио по упутству колеге страшила:

 

Прво сам направио држач тако да су ми сва 4 карба лако доступна. Затим, ко први корак, подешавање либелом:

 

IMG_7776.jpg

 

IMG_7777.jpg

 

Све је повезано и спремно за почетак:

 

IMG_7778.jpg

 

Флаша за бензин (мој изум...)

 

IMG_7779.jpg

 

Славина за бензин која је била на Катани а која ми омогућава да затворим гориво при евнтуалном подешавању нивоа:

 

IMG_7780.jpg

 

Ајд да почнем од трећег карбуратора (малера ради). Ниво је 7мм испод ивице лонца:

 

IMG_7781.jpg

 

IMG_7782.jpg

 

IMG_7783.jpg

 

Карбуратор бр. 4 после подешавања. Недовољно:

 

IMG_7784.jpg

 

Још мало финог тјунинга и ниво задовољавајући:

 

IMG_7785.jpg

 

Други карбуратор:

 

IMG_7786.jpg

 

Први карбуратор:

 

IMG_7788.jpg

 

 

После ових радова карбуратори су намештени на Катану и било је БРРРРММММ... као што се на видеу може видети. Иначе, на видеу је треће паљење.

Мало сам снимао с'брда- с'дола јер сам био узбуђен. Нисам скоро имао тако пријатан рођендан као што је био јуче...:aha:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Сад нам тек ништа није јасно :lol: :lol:

 

'вако:

 

Као што и сами знате тема је започета доста давно. Сведоци сте били да је овај мотор требао бити бачен због кварова које је имао. Хтео сам да га оправим оргиналним деловима али је њих немогуће наћи (ево прође 2 године а делова ни на видику...)

 

Многи од вас су ми предлагали да купим другу машину и да наставим али сам се ја нећкао... Међутим, како делова и даље нема (верујте ми да сваки дан пратим и гледам на нету) принуђен сам да вас послушам и да урадим тако.

 

Зато је пазарена мала Катана са снимка. Успоставио сам добар контакт са продавцем и испоставило се да је то оно што тражим. Уз то, купио сам ЦЕО мотор по цени само машине које су и даље на продају. Мотор скоро у стању да прође технички за 401€ са папирима...!!! Треба да му се сервисирај кочнице (које раде али за сваки случај) и да му се промене семеринзи на предњој виљушки и спреман је за технички.

 

Чак сам добио и уверавања да је 37000км оригинална километража и имам из 2008. године извештај са техничког са 33000км, али ко ће га знати...

 

Струја је све на свом месту, уредно као из фабрике па је и та километтража сасвим могућа.

 

За мотор из теме се ништа значајно не би променило само што би запремина мотора порасла за 50цм³, са 500цм³ на 550цм³. Тип мотора је исти као што је у његовим папирима.

 

Али...

 

Имам и отежавајуће околности у спровођењу идеје у дело... Мо сину се свиђа Катана а не обичан ГС... Каже да сам луд ако растурим Катану збаг ГС-а. Истог мишљења је и моја жена а и колеге са посла... Испаде да сам ја једини луд... :lud:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Пошто ми је јуче био рођендан (хвала онима који су се сетили и честитали ми у ПП) ред је и да се купи неки поклончић:

 

IMG_7802.jpg

 

IMG_7804.jpg

 

IMG_7806.jpg

 

IMG_7807.jpg

 

 

windows 7 screenshot

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Самарићанин, 794 postova
  • Lokacija: тамо где Дунав љуби небо
  • Motocikl: коњусина с педес' коњића

Пријатељу, срећан ти рођендан! :takoje:

 

Сада ће све бити лакше. Само ти лепо настави да будеш на мукама да ли да оставиш Катану или да агрегат пакујеш на ГС-a. :zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 292 postova
  • Lokacija: Nju nau
  • Motocikl: XF 650 freewind

Po mom skromnom misljenju lepo ti sklopi tu katanu(meni se mnogo vise svidja nego obican GS),imas lepo jedan oridjidji,a GS ce verovatno dobiti masinu kad se najmanje budes nadao,znas kako to ide sa gosn Marfijem 1hmm.gif.pozdrav iz N.sada i srecan rodjus :zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Хвала свима на лепим жељама за рођендан!!! :zdravo:

 

Катана ће вероватно оживети у целости!!! :hej:

 

А мотор из теме ће вероватно до даљег бити на standby-у... (док се изненада не појави одговарајући мотор за њега)

Promenio član Sr3ck0

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Е људи, заборавих јуче да вас питам:

 

Приметио сам да је издувна грана неравномерно загрејана...

 

Први цилиндар - издувна грана хладна, може се држати руком без проблема и то је оно што ме буни...

Други цилиндар - издувна грана врућа, може се држети руком али је врућа, не пече али није угодно држати је.

Трећи и четврти цилиндар - издувна грана врела, не може се држати руком. Само се врло брзо и кратко може пипнути а у случају да се делић секунде дуже задржи рука, оде кожа...

 

Ово сам проверавао после гашења машине приказане на видеу. После један сат поново је упаљен и већ после 40-ак секунди опет иста топлотна ситуација. Да ли је различита смеша у питању или нешто друго? Мотор не сеца и не трокира тако да не сумљам на свећице зато што ради прилично равномерно на лер-гасу.

 

Шта ви мислите о овоме?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1190 postova
  • Lokacija: Beograd - Cherry Spa

Сад нам тек ништа није јасно :lol: :lol:

 

'вако:

 

Као што и сами знате тема је започета доста давно. Сведоци сте били да је овај мотор требао бити бачен због кварова које је имао. Хтео сам да га оправим оргиналним деловима али је њих немогуће наћи (ево прође 2 године а делова ни на видику...)

 

Многи од вас су ми предлагали да купим другу машину и да наставим али сам се ја нећкао... Међутим, како делова и даље нема (верујте ми да сваки дан пратим и гледам на нету) принуђен сам да вас послушам и да урадим тако.

 

Зато је пазарена мала Катана са снимка. Успоставио сам добар контакт са продавцем и испоставило се да је то оно што тражим. Уз то, купио сам ЦЕО мотор по цени само машине које су и даље на продају. Мотор скоро у стању да прође технички за 401€ са папирима...!!! Треба да му се сервисирај кочнице (које раде али за сваки случај) и да му се промене семеринзи на предњој виљушки и спреман је за технички.

 

Чак сам добио и уверавања да је 37000км оригинална километража и имам из 2008. године извештај са техничког са 33000км, али ко ће га знати...

 

Струја је све на свом месту, уредно као из фабрике па је и та километтража сасвим могућа.

 

За мотор из теме се ништа значајно не би променило само што би запремина мотора порасла за 50цм³, са 500цм³ на 550цм³. Тип мотора је исти као што је у његовим папирима.

 

Али...

 

Имам и отежавајуће околности у спровођењу идеје у дело... Мо сину се свиђа Катана а не обичан ГС... Каже да сам луд ако растурим Катану збаг ГС-а. Истог мишљења је и моја жена а и колеге са посла... Испаде да сам ја једини луд... :lud:

 

Sin ti je u pravu!!! Sredi Katanu i vozi. Pa uzmi i jednu 650, pa jednu 750 i konacno kraljicu! Srecna voznja!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 751 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: yamaha fz 750 genesis

Е људи, заборавих јуче да вас питам:

 

Приметио сам да је издувна грана неравномерно загрејана...

 

Први цилиндар - издувна грана хладна, може се држати руком без проблема и то је оно што ме буни...

Други цилиндар - издувна грана врућа, може се држети руком али је врућа, не пече али није угодно држати је.

Трећи и четврти цилиндар - издувна грана врела, не може се држати руком. Само се врло брзо и кратко може пипнути а у случају да се делић секунде дуже задржи рука, оде кожа...

 

Ово сам проверавао после гашења машине приказане на видеу. После један сат поново је упаљен и већ после 40-ак секунди опет иста топлотна ситуација. Да ли је различита смеша у питању или нешто друго? Мотор не сеца и не трокира тако да не сумљам на свећице зато што ради прилично равномерно на лер-гасу.

 

Шта ви мислите о овоме?

Ne rade ti prvi i drugi cilindar.Drugi ti se smlacio izgleda od treceg koji radi.Fala bogu da si se opametio i uzeo neki motor koji moze da se opravi! :care:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Е људи, заборавих јуче да вас питам:

 

Приметио сам да је издувна грана неравномерно загрејана...

 

Први цилиндар - издувна грана хладна, може се држати руком без проблема и то је оно што ме буни...

Други цилиндар - издувна грана врућа, може се држети руком али је врућа, не пече али није угодно држати је.

Трећи и четврти цилиндар - издувна грана врела, не може се држати руком. Само се врло брзо и кратко може пипнути а у случају да се делић секунде дуже задржи рука, оде кожа...

 

Ово сам проверавао после гашења машине приказане на видеу. После један сат поново је упаљен и већ после 40-ак секунди опет иста топлотна ситуација. Да ли је различита смеша у питању или нешто друго? Мотор не сеца и не трокира тако да не сумљам на свећице зато што ради прилично равномерно на лер-гасу.

 

Шта ви мислите о овоме?

Ne rade ti prvi i drugi cilindar.Drugi ti se smlacio izgleda od treceg koji radi.Fala bogu da si se opametio i uzeo neki motor koji moze da se opravi! :care:

 

Како могу да ми не раде два цилиндра а да упали тако лако (практично пали на први зуб) и да ради равномерно на лер-гасу? Зар се не би мучио да упали и дуго верглао? Не кажем да ниси у праву али ми је мало нелогично...

 

Свећице нисам имао времена да мењам и то ће бити урађено у понедељак и тада ћу видети разлику, ако је буде. Чак нисам ни скидао свећице тако да не могу ништа да тврдим зато што сам морао да идем кући и једноставно нисам имао више времена.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4129 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

 

Како могу да ми не раде два цилиндра а да упали тако лако (практично пали на први зуб) и да ради равномерно на лер-гасу? Зар се не би мучио да упали и дуго верглао? Не кажем да ниси у праву али ми је мало нелогично...

japanac je to.. 1zvizduk.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Погледајте овај аирбокс:

 

IMG_7789.jpg

 

То је аирбокс са Катане. Јасно се види да је на средњим цилиндрима монтирана усисна гума мањег пречника.

 

IMG_7790.jpg

 

На слици испод су приказани обадва аирбокса, и са обичног ГС-а (горњи аирбокс са белим шелнама)и са Катане

 

IMG_7798.jpg

 

 

capture software

 

Зар не би требало да су усисне гуме исте на свим карбураторима? Мислио сам да се овакве гуме користе код мотора са редукованом снагом, или сам ја то нешто утриповао?! Кад сам куповао гуме за ГС-а из теме дали су ми све истог пречника (погледајте слику) а Катана има различите. Да ли то тако треба да буде или су мене "заврнули" у Продавници?

 

У папирима пише да Катана има 37kW - дакле нема смањену снагу, бар према папирима... Шта кажу искусне колеге које су ово већ раније виђале?

 

Сада је на Катани аирбокс од оног другог ГС-а са све четири исте гуме. Надам се да то неће сметати правилном раду мотора?

Promenio član Sr3ck0

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Što se tiče prvog i drugog cilindra, prvo proveri dal dobijaju struju i dal rade svećice. Ako to sve funkcioniše onda proveri da nisu pretegnuti ventili. Ne bi da te plašim, al jednom je prijatelj ( moj bivši šef ) kupio policiski BMW R 65 . Lako je palio, lepo radio, al je slabo vukao. Odem da pogledam i utvrdim da radi samo levi cilindar, a desni ne dobija struju. Nađemo kvar na struji, otklonimo i upalimo motor, a on lupa samo tako. Dok nije imao varnicu - radio je bez ikakvih šumova. Kad sam skinuo desni cilindar - leva klipnjača imala luft u letećem ležaju par milimetara. Nadam se da to neće biti slučaj kod tebe !

 

Što se ovih guma na airboxu tiče, pretpostavljam da su ove središnje stavili sa manjim prečnikom da bi izjednačili dotok vazduha, jer dva središnja karburatora dobijaju direktno vazduh , dok ova dva bočna verovatno imaju neka vrtloženja il što god već, pa to stvara problem, a na ovaj način su to izjednačili. Ovo je samo pretpostavka . :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja