Jump to content

Moto Zajednica

Podmazivac lanca

Recommended Posts

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

ova tema nije mogla da se pojavi u boljem trenutku :), bas sam narednih dana planirao da se pozabavim podmazivacem lanca

 

Djordje, svaka cast i na temi i na pedantnosti :care: , identican sistem sam i ja imao na umu, samo uz dodatak jednostavne slavinice (slavinica za infuziju moze da zavrsi posao) i sumnjam da cu ista vise komplikovati od obicnog prekidaca za otvaranje ventila

 

burdjan, baci mi na pm limundo adresu

 

evo kako izgleda slavina (ovo sa plavim tockicem)

 

111-sistem_infuzija-3e3a338e2fa2322e.png

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3484 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Ugradio sam sličan podmazivač pre dve godine i od tada sam prešao oko 28.000 km. Lanac i lančanici su i dalje u izvanrednom stanju. Od "automatike" na mom sistemu ima el. ventil koji otvara protok ulja kada upalim poziciju (ili glavno svetlo) i jednu slavinicu kojom može da se reguliše željeni protok. Mislim da zaista nema svrhe ugrađivati neku komplikovanu "automatiku". Po meni bi najbolje bilo da postoje dva položaja na slavinici za podešavanje brzine kapanja. Jedan položaj za "normalno" kapanje (oko 1 kap u minuti) i jedan položaj za "otežane uslove" (kiša, hladnoća, prašina, blato, sa 2-3 kapi u minuti). Poželjno je da slavinica za podešavanje brzine kapanja bude neka kvalitetnija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1615 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Prvih 100km je palo. Pri vecoj brzini ima malo ulja na felni. Nista preterano. Jedna strana lanca jeste vlaznija od druge ali su ipak obe vlazne. Mozda ipak kasnije i resim da napravim dvostranu.. Za sada sam zadovoljan kako lanac izgleda ali mora se automatizovati (izmislih sad toplu vodu). Ipak je dosadno svakih 100km podmazivati i na taster.. Javljam kad dodam automatiku, verovatno sutra.

 

 

 

 

Reci mi gde si tacno u Noom Sadu uzeo bocu za ulje

 

Liman auto, Bul. Cara Lazara

 

 

sumnjam da cu ista vise komplikovati od obicnog prekidaca za otvaranje ventila

 

Ne treba ni prekidac, mozes povezati na poziciju ili drugo mesto gde struje ima kad se motor upali. Povezivanje mozes da izvedes preko relea, tranzistora ili direktno. U svakom slucaju osigurac treba da postoji u kolu.

 

To od infuzije ne verujem da ce da radi. lako se pomeri od vibracija. Ne zelis da se sluzajno otvori i da ti ulje toci dugo na lanac.

 

Ziko, ti si mi i bio inspiracija za ovo ako se secas teme od pre neki dan. Kad rece 30k km nisam vise hteo da cekam, poceh odmah sa ugradnjom. Meni je struja malo prirodnije okruzenje od mehanike pa sam zato resio da radim elektronsko upravljanje. U sustini je svejedno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 389 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha TDM 900

u prodvanicama akvaristike postoji plasticna Y racva mislim da ona moze sasvim lepo da posluzi kao razvodnik za dve mazalice. post-16651-0-29519400-1338483165_thumb.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 39 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki SV650n

Vidim da svi DIY sistemi za podmazivanje po netu sipaju ulje ispred zadnjeg lančanika. Jel ima neki poseban razlog za to? Meni se čini zgodnije da se montira ovde kod zadnjeg amortizera jer tu lanac ima ovaj plastični kanalić pa je mislim najmirniji... ili grešim?

post-7831-0-26034100-1338545123_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3484 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

ivanf user_popup.png

Postavljeno Danas, 12:05 PM

 

Vidim da svi DIY sistemi za podmazivanje po netu sipaju ulje ispred zadnjeg lančanika. Jel ima neki poseban razlog za to? Meni se čini zgodnije da se montira ovde kod zadnjeg amortizera jer tu lanac ima ovaj plastični kanalić pa je mislim najmirniji... ili grešim?

Grešiš!

Ukolko bi ulje nakapavao sa "spoljne" strane lanca (odnosno odozgo) ništa se ne bi postiglo. Ulje bi (zbog centrifugalne sile) odmah bilo odbačeno nazad i jednostavno bi se razbacivalo po putu, a do mesta gde se "sastaju" lanac i lančanik nikako ne bi stiglo.

Znači ne mora baš obavezno da bude ispred zadnjeg lančanika, ali je obavezno da bude sa "unutrašnje" strane lanca, i što bliže mestu gde se "sastaju" lanac i jedan od lančanika.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3484 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

DjordjeMijailovic user_popup.png

Postavljeno Danas, 12:34 PM

 

Zadnji zupcanik ima veci precnik - samim tim i vecu centrifugalnu silu te brze i bolje prodiranje ulja kroz sve delove lanca

 

Paaaa, ne znam da li je to baš tako kod sistema lanca i lančanika na motoru? 0zbunjen.gif0stabre.gif

Jeste da centrifugalna sila "raste" sa prečnikom lančanika, ali isto tako raste i sa brojem obrtaja lančanika. U slučaju da imamo prednjni lančanik sa 15 zuba i zadnji sa 45 zuba, prednji mora da napravi tri obrtaja dok zadnji napravi jedan (u istom vremenskom intervalu), tako da bitne razlike u veličini centrifugalne sile na sistemu lančanika nema. 1neznam.gif

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 39 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki SV650n

ivanf user_popup.png

Postavljeno Danas, 12:05 PM

 

Vidim da svi DIY sistemi za podmazivanje po netu sipaju ulje ispred zadnjeg lančanika. Jel ima neki poseban razlog za to? Meni se čini zgodnije da se montira ovde kod zadnjeg amortizera jer tu lanac ima ovaj plastični kanalić pa je mislim najmirniji... ili grešim?

Grešiš!

Ukolko bi ulje nakapavao sa "spoljne" strane lanca (odnosno odozgo) ništa se ne bi postiglo. Ulje bi (zbog centrifugalne sile) odmah bilo odbačeno nazad i jednostavno bi se razbacivalo po putu, a do mesta gde se "sastaju" lanac i lančanik nikako ne bi stiglo.

Znači ne mora baš obavezno da bude ispred zadnjeg lančanika, ali je obavezno da bude sa "unutrašnje" strane lanca, i što bliže mestu gde se "sastaju" lanac i jedan od lančanika.

 

 

Muuudro zboriš... Znao sam da ima neki razlog, samo nisam skonto zašto...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1615 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Ziko, pogledah formulu i ispostavilo se da sam poprilicno pogresio. Formula je F = m x r x W^2

 

Znaci da je centrifugalna sila ipak veca na manjem zupcaniku posto linearno zavisi od precnika a kvadratno od ugaone brzine.

 

Mada kad jos malo razmislim, stvarno nije ni bitno na kom lancaniku ulje stize na lanac. Bitno je da kroz njega prodje, bilo to odmah na zadnjem ili kasnije na prednjem lancaniku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2234 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS ADV 2013

evo malo OFF-a ali nekom mozda znaci i pomogne guglajuci sam nasao coveka kod kojeg je i DjordjeMijailovic kupio elektromagnetni ventil preko limunda za 500 din. kontaktirao ga i on mi je dao po istoj ceni iste ventile i ima ih jos, ako je neko zainteresovan poslacu mu broj od coveka koji ih prodaje na PP. i jos nesto nasao sam prodavnicu u Novom Sadu koja prodaje pneumatske ventile a koliko sam video bas njih stavljate za regulaciju protoka ulja

Drugar, ajde pusti mi broj telefona prodavca. TNX! :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

evo ja se malo igrao... bukvalno iskopirao tvoje kachenje, nisam stavio josh bocu i ventil dok ne nadjem onaj ruchni ventil za podeshavanje protoka, koji nikako da nadjem >:( .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1615 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

kako si zadovoljan cvrstinom? Trebao bi da operes lanac :) Koliko vidim bas ti se nakupilo sranja na unutrasnje plocice :)

 

Posto nemam mogucnosti da trenutno da radim elektroniku, namestio sam za sad klasicno - "ventil protoka" + elektroventil.

 

Ventil protoka su mi dve plocice kojima uz pomoc srafova ustinem crevo na jednom mestu. Moze fino da se podesi. E sad, ovako je elektroventil stalno ukljucen i bas se greje, kao sto je arakis rekao, mada mi se svidja da ulje konstantno tece po malo. Verovatno je podmazivanje tako ravnomernije.

 

Obe strane lanca su vlazne nakon danasnje voznje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2485 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

A da umesto tih pločica recimo ubaciš još jednu klasičnu slavinicu pa da štelovanjem protoka preko nje doziraš kapanje ulja na lanac,ja isto kad budem kupio motor imam u planu neku zezalicu ovog tipa a do tad imam vremena da mozgam i izigravam proku pronalazača preko vaših postova i gram se kod kuće u slobodno vreme

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

kako si zadovoljan cvrstinom? Trebao bi da operes lanac :) Koliko vidim bas ti se nakupilo sranja na unutrasnje plocice :)

 

Posto nemam mogucnosti da trenutno da radim elektroniku, namestio sam za sad klasicno - "ventil protoka" + elektroventil.

 

Ventil protoka su mi dve plocice kojima uz pomoc srafova ustinem crevo na jednom mestu. Moze fino da se podesi. E sad, ovako je elektroventil stalno ukljucen i bas se greje, kao sto je arakis rekao, mada mi se svidja da ulje konstantno tece po malo. Verovatno je podmazivanje tako ravnomernije.

 

Obe strane lanca su vlazne nakon danasnje voznje.

 

tek chu da se provozam da vidim kako to drzhi... ne bih bash da shtipam crevo, stavichu ventil samo dok ga nadjem, niko zhiv nema.

jedino mi bezveze shto ne vidim dal je sistem odushen.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1615 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Dobru slavinu koja se nece pomeriti nije lako naci. Necu ni ja da stipam crevo trajno, vec samo dok ne resim to do kraja da mi lanac ne bude suv ovih dana...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 389 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha TDM 900

imate firmu i u beogradu sa pneumatskim ventilima trebali bi da rade posao ima ih u vise dimenzija evo adresa a evo i slika Jurija Gagarina 14n/I sprat/ Stan br 211070 Novi Beograd

post-16651-0-76629800-1338707989_thumb.jpgTel: (+381 11) 3987 450

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2485 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

imate firmu i u beogradu sa pneumatskim ventilima trebali bi da rade posao ima ih u vise dimenzija evo adresa a evo i slika Jurija Gagarina 14n/I sprat/ Stan br 211070 Novi Beograd

 

E ovo bi moglo da pije vodu u ovoj varijanti

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 144 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 F '92, Aprilia Leonardno 125 1997, Honda silver wing 600 '02, BMW F650 gs 2008.

Ovo je odlicno!!!! Ako budem imao vremena pokušaću i ja da uradim ovo na svom motoru.. :)

 

Svaka čast !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 389 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha TDM 900

za elektromagnetni ventil ti mogu dati broj a i za pneumatski ventil nazoves firmu i oni ti posalju, mada pneumatski imas i na buvljaku samo malo pretrazi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

ja nikako ne mogu nachi ventil za podeshavanje protoka...tj slavinu. ove pneumatske su 1000din +ptt i jako se teshko nalaze, a one male za akvarijume sam jednom probao neke zelene i bukvalno se istopila jer ju je ulje izgrizlo.

jel ima neko predlog gde i shta da se kupi?

na buvljaku u bg nema nishta tog tipa, prevrnuo sam buvljak naopako...

ne mogu da verujem da neshto ovoliko prosto nema nigde da se kupi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1615 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Ja se nisam javljao jer sam za sad veoma zadovoljan kako sve funkcionise. Felna je bila malo uprskana u startu ali sam smanjio protok i sada je sve ok. Ne verujem da cu dalje ista menjati osim eventualno dvostrane kapalice.

 

FJC, mozes kao privremeno resenje da uradis kao i ja stezanje creva izmedju 2 plocice srafovima. Tako moze fino da se nasteluje protok ali resenje nije bas elegantno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

Ja se nisam javljao jer sam za sad veoma zadovoljan kako sve funkcionise. Felna je bila malo uprskana u startu ali sam smanjio protok i sada je sve ok. Ne verujem da cu dalje ista menjati osim eventualno dvostrane kapalice.

 

FJC, mozes kao privremeno resenje da uradis kao i ja stezanje creva izmedju 2 plocice srafovima. Tako moze fino da se nasteluje protok ali resenje nije bas elegantno

 

pa gledao sam da to izbegnem al izgleda da chu shelnom da ushtinem crevo ili tako nechim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja