Jump to content

Moto Zajednica

Podmazivac lanca

Recommended Posts

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV
Pre 1 sat, Satelis je napisao:

@nemo

Slažem se da cenu ne opravdava, GPS varijantu nisam hteo uzeti jer je bilo loseg iskustva kad se uprti negde u bespuća gde nema signala, to je ujedno i najveći problem.

 

@Satelis

da ne bi došlo do pogrešnog razumevanja tvoje rečenice: Pro-Oiler hvata signal od satelita na isti način kao GPS navigatori s tim, da mu je potrebna samo informacija o brzini kretanja. Istu izračunava na bazi promene dve koordinate u vremenskom razdoblju. Doduše, izračun brzine kretanja važi za kretanje po ravnini. Ako bi se motor kretao vertikalno, izračunana brzina bila bi nula. E sad, u realnosti motor se kreće maltene po ravnini pa izračun brzine kretanja po uzbrdici pokazuje minimalno manju brzinu kretanja. Ta greška ne utiče na funkciju podmazivanja.

 

Iz tvoje rečenice bi neko mogao da razume, da Pro-Oiler zavisi od signala mobilne telefonike, što nije tačno. Situacija, gde Pro-Oiler gubi signal, je vožnja kroz tunel ili vožnja po dnu dubokog kanjona ili vožnja po ulici sa visokim soliterima. Ako gubitak GPS signala traje duže od (mislim) 5 minuta, tada Pro-Oiler prelazi u rezervni mod, na doziranje ulja na bazi vremenskog perioda (na primer broj kapi u vremenskom periodu od jedne minute - intenzitet može se podešavati). Čim se GPS signal pojavi, Pro-Oiler se prebacuje u mod broj kapi na pređeni kilometar, nezavisno od brzine kretanja. Taj mod obezbeđuje, da je lanac optimalno podmazivan.

 

@Satelis, dalje pišeš:

Što se ulja tiče, prvobitno je bilo motorno 10W40 pa menjačko 80W90. Zbog gustine menjačkog ulja, dešavalo se to da se prašina lepila za lanac, bio je prljaviji nego sa motornim (vozio na 1-2 tako da i to ima udela) vratio sam se na prvobitno tj motorno.

 

Kao što sam napomenuo u postu, pregusto ulje na sebe veže prašinu i stvara se abrazivna smesa koja polira lanac a ne da ga podmazuje što je osnovna funkcija podmazivača. Ređe ulje kao što je motorno, također veže prašinu, ali je zato i "ispere" sa lanca. U vožnji po prašini treba pojačati intenzitet podmazivanja baš zbog toga da prašina (na teret estetike) ne ostaje na lancu. Isto važi i za vožnju po kiši kada voda ispira lanac.  

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 731 postova
  • Lokacija: Split
  • Motocikl: Honda CRF 250 L
Podmazivanje (spoljnje) se vrsi zbog trenja izmedju lancanika i lanca.
I tu masnoća ostaje kratko, a trajnost lanca ovisi o načinu vožnje i snazi motora.

Poslano sa mog Redmi 6 koristeći Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 495 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan European
pre 8 minuta, bocca_bastard je napisao:

Inace, nista sto se pomera nije hermeticki zatvoreno. A posto nije, onda nesto moze da udje - ili izadje

I lager toćka nije hermetički zatvoren, okreće se i ne ulazi, niti izlazi nešto

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 495 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan European
pre 7 minuta, bdada je napisao:

Podmazivanje (spoljnje) se vrsi zbog trenja izmedju lancanika i lanca.

Baš tako, ali i u tu svrhu je bolja mast, duže ostaje od ulja

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV
pre 2 minuta, drtommy je napisao:

I lager toćka nije hermetički zatvoren, okreće se i ne ulazi, niti izlazi nešto

Treba pogledati (poznati) razliku između semeringa i O, Z ili X ringa pa ne bi došlo do upoređivanja

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
pre 1 minut, drtommy je napisao:

Baš tako, ali i u tu svrhu je bolja mast, duže ostaje od ulja

Zato je ja koristim godinama, litijumska sinteticka sa tackom topljenja 288c  :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 495 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan European

Pokušao sam da ukažem da ulje koje kaplje iz automatskih podmazivača nikako neće da podmaže unutrašnjost lanca, između rolnice i osovine iste. Ako ste nekada imali lanac sa "Dead link" ovima, onda znate o čemu pričam. Tri dana mi je takav lanac stajao potopljen u nafti i nije moglo da razradi zaribale rolnice, naravno bacio ga i kupio novi.

bdada  

To je najbolje rešenje za lanac i lančanike, ali i veoma bitna stvar: proveravati zategnutost lanca

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2783 postova

lanac se obično istegli neravnomerno i  onda nemože da se zategne kako treba,labav ili zategnut.Ovde je neko napomenuo da mu je lanac trajao 35 i čak 41 k km.To je baš mnogo, lanci podmazivani sprejom u proseku gtraju oko 25000 km.Pošto sprej traje oko 4000-5000 km košta 10 evraA MOTUL  CASTROL FUL SINTETIČKI finnsiski je isplativo na duže.

Takodje imam dosta iskustva sa lancima jer ih prodajem duže od 10 godina.Bilo  je ljudi kojima su zardjali lanci ako su prezimljavali napolju.Druga varijanta je pranje nekim sredstvima koja nagrizaju-imaju kiselina koje odmašćuju a nisu na bazi nafte, jer ima i takvih odmašćivača pa ako neko ne namaže spolja lanac sprejom on krene da korodira.To najčešće bude sa unutrašnje strane lanca  koja je ka motoru ler ga je nezgodno podmazati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8862 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 1 sat, drtommy je napisao:

Kod modernih lanaca, O-ring, X-ring i Z-ring, koji su uglavnom na motorima koje vozimo, fabrički je nanešena mast za podmazivanje, a gumice upravo služe da ta mast ostane na mestu i da ne dopusti prodor vode i prašine na rolnice. Tako da podmazivanje lanca (spoljnih delova) ima svrhu da bi sprečilo pojavu korozije. Da li koristite sprej ili ulje četkom nije toliko bitno, i jedan i drugi način će uraditi svoj posao. Da će to ulje ući između rolnica i njihovih osovina, mačo je teže, upravo zbog gumica, a tek nemoguće sa svim tim podmazivačima gde tu jednu kap, ili dve centrifugalna sila razbaca na sve strane, samo ne tamo gde treba. 

U teoriji jeste tako, gumice su te koje ne daju da nesto udje (voda, prasina) i mast da izadje iz rolnica.

 

Kako onda dodje do "dead link" ako su gumice te koje sluze gore napisanom?

Pre sat vremena, drtommy je napisao:

Pokušao sam da ukažem da ulje koje kaplje iz automatskih podmazivača nikako neće da podmaže unutrašnjost lanca, između rolnice i osovine iste. Ako ste nekada imali lanac sa "Dead link" ovima, onda znate o čemu pričam. Tri dana mi je takav lanac stajao potopljen u nafti i nije moglo da razradi zaribale rolnice, naravno bacio ga i kupio novi.......

Po tvom napisanom, dolazim do zakljucka da lanac treba podmazivati mascu zbog trenja izmedju lanca i lancanika, unutra (rolnice) vec ima masti i gumice koje stite tako da tu nema diranja (nit sta moze uci nit sta izaci).

Ulje nema svrhu jer ga centrifugalna sila razbaca svuda, samo ne tamo gde treba.

 

Jesam li dobro shvatio il sam se zeznuo negde?

 

Pre sat vremena, drtommy je napisao:

I lager toćka nije hermetički zatvoren, okreće se i ne ulazi, niti izlazi nešto

Sa ovim se ne mogu sloziti, voda i te kako moze probiti do unutrasnjosti lezaja, dignes poklopac kad unutra imas hrdju videti.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 495 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan European
pre 1 minut, Satelis je napisao:

Kako onda dodje do "dead link" ako su gumice te koje sluze gore napisanom?

Po tvom napisanom, dolazim do zakljucka da lanac treba podmazivati mascu zbog trenja izmedju lanca i lancanika, unutra (rolnice) vec ima masti i gumice koje stite tako da tu nema diranja (nit sta moze uci nit sta izaci).

Ulje nema svrhu jer ga centrifugalna sila razbaca svuda, samo ne tamo gde treba.

 

Jesam li dobro shvatio il sam se zeznuo negde?

 

Sa ovim se ne mogu sloziti, voda i te kako moze probiti do unutrasnjosti lezaja, dignes poklopac kad unutra imas hrdju videti.

 

1. Dead link

Sve ima svoj vek trajanja, pa tako i mast koja je fabrički ubačena. Ako se lanac ne održava, taj vek se drastično smanjuje. Samim podmazivanjem više ćemo sprečiti da uđe vlaga iz atmosfere između rolnice i osovinice, jer se formira tanki sloj ulja na o-ringovima. Bar je to moje mišljenje. Inače lanac o kojem sam pisao bio je na motoru koji sam kupio iz Švajcarske, a stajao je više od sedam godina. Dovoljno da sve zariba na njemu. Zašto sam naveo primer tog lanca? Pa ako posle tri dana potopljenog u nafti, ista nije mogla da uđe između osovinica i rolnica i da ih razradi, da mogu da se lepo saviju, kako onda da uđe ulje koje se po zakonu fizike na rotirajućem delu razleti na sve strane? Otuda i ulja na felni, viljušci, gumi...

 

2. Ležej točka sam figurativno naveo, naravno da može ali uz održavanje mnogo ređe.

 

Inače ja lanac redovno čistim, isključivo petrolejom i mažem recimo na jedno mazanje uljem SAE90, tri mazanja sprejem Bardhal. Neki preporučuju i ulje za motorne testere (za lanac) ali nisam nikada probao

 

Možda grešim, ali meni lanac traje, ali ima tu i drugih faktora, recimo na motor od 500 ccm je fabrički 535 lanac koji je masivniji i jači od 520 koji je recimo na mnogim 750 ccm, i moj stil vožnje je umeren shodno i mojim godinama :)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8862 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

@nemo

Pre 17 sati, Satelis je napisao:

@nemo

Slažem se da cenu ne opravdava, GPS varijantu nisam hteo uzeti jer je bilo loseg iskustva kad se uprti negde u bespuća gde nema signala, to je ujedno i najveći problem.

Pro-oiler kad iz nekog razloga ne radi kako treba, npr. izgubio je signal brzine kretanja, momentalno prelazi u E mod. E mod je mod uzbune, i ako ne vidi signal, sistem i dalje nastavlja sa podmazivanjem čak se i on može birati dal u 3 ili 5 nivoa...nisam siguran.

Da se bolje razumemo, ako se secas, pre 2 godine kontaktirao te je Kuzma sa upitom za pro-oiler.

Izmedju ostalog, ukazao si mu na taj moguc "problem" oko GPS signala, da nisi bas zadovolljan kako se ponasa u odredjenim okolnostima i da si vise za varijantu bez GPS-a..... ako imas, probaj da nadje u pp prepisku sa Kuzmom (bar sam ja dobio taj info od njega).

 

Kao sto vidis, nigde nisam napisao da "zavisi od signala mobilne telefonike" i sta god se desilo, dal izgubio GPS signal ili signal brzine koji je povezan na el. instalaciju motocikla (kao u mom slucaju), podmazivac ce raditi prelaskom u drugi mod.

 

Da se vratimo na ulje.......

Slazem se da ce pre, brze sprati prljavstinu s'lanca sa motornim nego menjackim uljem zbog viskoznosti tj gustine. 

Sta sam primetio, sa motornim uljem lanac mi je vise "suvlji" bio (iz gore pomenutih razloga).

Ako povecam doziranje na +, bude nesto bolja situacija na lancu ali zato ulje ode gde ne treba a to je leva strana gume.

Sa menjackim 75W90 situacija je dugacija, lanac dosta bolje izgleda, vozim ga na preporucenom doziranju (3) i sto je najbitnije na gumi nema ulja.

 

Ostalo mi je jos da vidim posebnu rubriku gde se navodi formula za proracunavanje idealne doze (nesto tipa br. linkova x prva dimenzija gume i td..... moram videti tacno na njihovom sajtu) nauljivanja pa da probam i to ma da realno nema potrebe.

 

Promenio član Satelis

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1072 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS 2009 K25

Islreno ne znam kako funkcionise podmazivac sa GPS-om, ali bih samo dodao da je GPS signal dostupan u svakoj vukojebini i nema veze sa pokrivenoscu gsm-a.
GSM u funkciji GSP-a se koristi samo u cilju asistencije, zarad brzeg pozocioniranja po celijama (cellinfo).
Inace gsp dobija signal direktno sa satelita koji su u stvari samo casovnici i sama logika je zasnovana na preracunavanju i ainhronizaciji satova.
Zatvorene celije mobilne telefonije oponasaju i NTP, tako da samo asistiraju mobilnim uredjajima u postavljanju validne lokacije.

Nema tzv “cold-starta”.



Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 775 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bandit 1250S

Ne znam sto ste napali kolegu @N.F.S. - a, covek vam je dobronamerno i  lepo napisao, a ja da potvrdim iz prve ruke, da ako  se nadjete da vozite zimi i prodjete kroz so koja se baca po putevima, a imate scootoiler i mislite da je to dovoljno, e pa nije. Zidovi lanca moraju biti isto premazani nekim zastitnim sredstvom, jer ce isti da zardja.

Znaci ono na slikama se napravilo u roku 5 dana nakon sto se proslo kroz so.

Ili su meni uvalili neko D.I.D. kinesko sr%%% od lanca.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8862 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Napravismo citavu nauku oko proste stvari :jee:

 

Imas lanac, nemas podmazivac..... cetkica u ruke i trljkaj, petrolej ili neki brendiran sprej za ciscenje, skloni sve, provozaj 5min da zbaci ostatak, podmazi lanac i cao do sledecih 400-500km a mozda i pre ako se svrckas po prasini.

 

Imas lanac, imas podmazivac..... nema trljkanja a mozes i da trljkas ako si bas dokon i ako to volis, nemam nista protiv samo napred. 

Vodi samo racuna da se malazila ne zapusi, da je dobro postavljena, da ne ostanes bez ulja i nemoj preterivati sa kolicinom jer nije dobro da ode na gumu.

Kad sidjes sa asfalta il te ufati kisa, slobodno povecaj protok ulja al ne zaboravi da vratis na normalu kad se vrnes na uobicajnu voznju.

 

U oba slucaja, nemoj nikad prati lanac pod jakim pritiskom mlaza puske i trpati razne odmascivace pre il za vreme pranja....ne biva to raditi i provozaj ga nakon pranja, nemoj parkirati jer vodu nisi zbacio pa ce ga capi hrdja.

Nemoj nikad gledati felnu dal je isprskana ili je cista, hebes estetiku jer ces motor i onako prati nakon voznje, bitan je lanac, bitno je da ne bidne suv.

 

S'vremena na vreme, cucni il jos bolje lezi pored motora pa vidi dal je propisno zategnut lanac, da nije previse labav il jos gore pretegnut. Ako treba, namigeri ga po fabrickoj meri, baci pogled na oba lancanika kad si vec u butiku.

Ako natovaris motor + saputnik jos dodje, olabavi ga jos malko vise nego sto je inace.

 

Ako ti motor stoji vani, pod otvorenim nebom, nemas ciradu, vidi da je nabavis, nije 100 dukata pritom dosta znaci ljubimcu, jlubav je to :ljubav:

Ako si bas tolki namcor pa nemas ciradu il te mrzi da pokrijes motor, ondak bar zastiti lanac kao sto kolega @N.F.S. rece da ti isti ne ufati hrdja, a oce sigurno ako pada kisa, ruzno izgleda do zla Boga kad se prosusi.

 

Ako ti se bas hebe za lanac i neces nista od ovog napisanog, ondak lepo odes kod nekog da ti to opere, proveri, podmaze aje, maje i baje..... platis i zdravo djaci.

Ako ti se bas bas bas hebe za lanac, prodaj motor i kupi.... imas da biras, hoces kais ili kardan, oba pocinju na K :)

 

Eto to je neko moje vidjane stvari po pitanju lanca, a Vi dragi moji rad'te sta vam i kako volja ;)

Promenio član Satelis
  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV
Pre 13 sati, Satelis je napisao:

@nemo

Da se bolje razumemo, ako se secas, pre 2 godine kontaktirao te je Kuzma sa upitom za pro-oiler.

Izmedju ostalog, ukazao si mu na taj moguc "problem" oko GPS signala, da nisi bas zadovolljan kako se ponasa u odredjenim okolnostima i da si vise za varijantu bez GPS-a..... ako imas, probaj da nadje u pp prepisku sa Kuzmom (bar sam ja dobio taj info od njega).

 

@Satelis, našao sam tu korespondenciju. U stvari, dopisivali smo se ti i ja...

 

Evo, kako sam pisao u junu 2016:

 

Nikako ne treba preći na GPS. On je samo alternativa signalu iz ABS sistema. GPS varijantu je proizvođać uveo baš zbog jednostavnosti montaže kako bi izbegao komplikacije kod različitih maraka motora i različitim rešenjima na modelima motora. Uzimanje signala iz ABS sistema mnogo je pouzdaniji način od GPS-a. U zonama gde je signal satelita poremečen (tunel, kanjon, visoke zgrade (recimo NY a bogami i neki predeli Beograda), GPS antena nije u mogućnosti, da odredi brzinu kretanja motocikla. Ako takvo stanje traje više od 15 minuta, uređaj se prebacuje na emergency modus, kako sam več pisao ranije. Kada sistem preuzima signal iz ABS-a, on se aktivira posle nekoliko metara vožnje i deaktivira odmah nakon zaustavljanja (recimo semafor...). Kod GPS-a procedura aktivacije i dezaktivacija traje duže pa se može dogoditi, da čak posle kilometra ili više kretanja crvena tačkica ostane upaljena što znači, da kontroler nema informacije, da se motor zapravo kreće i ne podmazuje lanac.

Znači, ostani na sistemu preuzimanja signala iz ABS-a. To što ti Pro-Oiler nudi prelazak na GPS je samo pojednostavljanje instalacije.

 

Da malo objasnim priču ostalim forumašima (tebi je to vrlo dobro poznato, mislim čak, da si doktorirao u poznavanju sistema Pro-Oiler): 

 

Pro-Oiler radi na principu broj kapi (količina ulja) na određenoj distanci i da bi podmazivanje bilo optimalno, količina ulja na određenoj distanci treba biti fiksna, bez obzira na brzinu kretanja. Količinu ulja određuje korisnik u zavisnosti od uslova vožnje (kiša, prašina...). Sistem zbog toga treba informaciju o brzini kretanja jer od brzine kretanja motora zavisi frekvencija (broj impulsa elektro pumpice). Postoje tri načina dobijanja informacije o brzini kretanja motora:

1) direktno iz samog motora (ABS, HAL...). Ja sam taj sistem koristio na VStromu davne 2006 godine. Taj način nosi sa sobom komplikacije prikupljanja signala (ti to sam najbolje znaš, koliko je trebalo, da si savladao elektro šemu, pa pronašo izvor prave informacije u vidu električnog signala o brzini kretanja motocikla)

2) pomoću magnetnog čitača (isti princip kao što se koristi u biciklizmu)

3) putem GPS signala.

 

Baš zbog prilično komplikovanog vađenja prave informacije o brzini kretanja, Pro-Oiler je unapredio sistem na način, da putem GPS signala određuje brzinu i time jednostavno odpadaju sve zajebancije oko vađenja elektro signala iz samog motocikla.

 

Ti si nabavio Pro-Oiler bez GPS prijemnika i na bazi tvog nadprosečnog znanja, uspeo izvaditi iz motocikla pravu informaciju o brzini kretanja.

 

To, što sam ti ja pisao, da ne treba preći na GPS varijantu, hteo sam te ohrabriti, da nastaviš istraživanje, jer mi se (opravdano) učinilo, da češ uspeti. 

 

Još uvek tvrdim, da je vađenje informacije o brzini iz motocikla, pouzdanije od GPS zbog opisanih situacija. I, što nije nerelevantno, jeftinije.

 

Zato svi vi, koji bi odlučili za sistem Pro-Oiler, i imate nešto spretnije ruke, uzmite sistem bez GPS.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8862 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

@nemo

Koliko me secanje sluzi, a mislim da me dobro sluzi, ubedjen sam da te je prvo Kuzma kontaktirao putem pp a da sam te ja kontaktirao nakon njega (proveri jos jedared ako ti nije tesko)......u ostalom nije ni bitno jer je sve tako kako si naveo za Pro-oiler, u ostalom da tebe nije bilo, ne bi se odlucio za ovaj podmazivac, hvala svakako.

Odlican sistem, malko poskup u startu ali kasnije kroz ulje se lagano isplati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2783 postova
On 27.1.2019. at 20:49, Satelis je napisao:

Slazem se da ce pre, brze sprati prljavstinu s'lanca sa motornim nego menjackim uljem zbog viskoznosti tj gustine. 

ajd da neko iskreno kaže...da li je moguće  sa podmazivačem imati felnu kao sa dobrim sprejom koji ne baca.

Ako je moguće da li je to ,,malo,, ili ,,premalo,, ulja i da li je taj manjak ulja opet bolje nego sprej jer onda je opet  neko poboljšanje.

To ,,spere,, prljavštinu šta znači ,ode u vazduh  i ništa se ne zamasti ili dobije falna,lancobran,viljuška blok,blatobran...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 511 postova
  • Lokacija: Vršac
  • Motocikl: Japanski

Evo ja ću ti iskreno reći. Skott je fantastična stvar jer pere lanac, hladi ga i podmazuje u isto vreme. Ljudima koji voze samo po gradu i kratke ture 100-200 km je nepotreban. 

Kod mene su i felna i guma uvek bile čiste (na Suzukiju). Sav višak ulja, koji je mali, bacao je sa prednjeg lančanika na centralni štender. To s vremena na vreme pokupim papirnom maramicom, i sve bude ko šećer. 

Simptomatično je da old school bajkeri smatraju da je podmazivač nepotreban jer su "vekovima" vozili bez toga, pa otkud sad potreba za tako nečim :jee:

 

  • Zbunjen 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8862 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Matematika je prosta...... govorim u mom slucaju, ne znam da li je tako kod skota.

 

Podmazivac mi usere felnu i lancobran, nista vise sem toga. Ako preteram sa doziranjem, hoce da ode i na gumu i to vazi kad vozim magistralu ili autoban....centrifugalna sila radi svoje.

Kad se motam po gradu tad nista ne usere jer nema tolike centr. sile.

Ulje se vrlo lako skida tokom pranja sa usranih delova i motor bude ki nov.

 

Sprej nece usrati nista, ostaje na lancu jer je se ponasa kao lepak i ti sad imas jedno veliko sranje u toj situaciji.

Sva prljavstina se kupi na njega, nema mogucnost da je strese te lagano postaje masa koja fino trosi lanac.

Iz tog razloga pre bi se odlucio za podmazivac nego za sprej jer kod podmazivaca, nadolazece ulje pored podmazivanja ono ga ujedno i cisti, delimicno hladi. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 187 postova
  • Lokacija: Odzaci
  • Motocikl: Yamaha 535

Isti slučaj bio i kod mene, u svakom slučaju sam zadovoljniji za podmazivačem nego sa sprejem. Ne škodi s vremena na vreme obrisati lanac suvom krpom (možda jednom mesečno) ali u svakom slučaju bolje nego svakih 500 km prati lanac i nanositi sprej.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1199 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki DL 1000 2014
Zivela braca Kinezi, rekoh jedared pa ponovih xx puta :aha:
Ono sto na Louis.de kosta 85eur, moras se cimati il preko Sekule al tada izlazi 100eur, brat kinez ga naprvi za 30eur + stigne ti na kucnu adresu 
Da videh i ja to ali ipak se razlikuju sistemi jedan "automatski" drugi skroz oruk sistem ali vrv radi posao.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja