Jump to content

Moto Zajednica

Podmazivac lanca

Recommended Posts

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Evo kako izgleda nov lanac posle 1000km, podmazivan scootoilerom i njegovim plavim uljem... Kapanje nastelovano po papirima, u hladnom periodu kapanje pojacano...

Slike su moje, lanac i lancanike licno ugradio!

So je odradila svoje, centrifugalna sila ocigledno spoljnu stranu lanca nije "premazala" uljem... Preduzmite korake da se ovako nesto ne desi i vasem lancu (dodatno mazanje zimi)

 

20181111_141045.jpg

1.jpg

2.jpg

viber image.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2810 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Nemam slike ali ja to pustim da kaplje više ili toliko da ne baca previše na felnu,ima ulja i ne košta skoro ništa.Lanac odlično podmazan i po najećiim kišama,po snegu i soli nisam probao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 12 sati, N.F.S. je napisao:

Evo kako izgleda nov lanac posle 1000km, podmazivan scootoilerom i njegovim plavim uljem... Kapanje nastelovano po papirima, u hladnom periodu kapanje pojacano...

Slike su moje, lanac i lancanike licno ugradio!

So je odradila svoje, centrifugalna sila ocigledno spoljnu stranu lanca nije "premazala" uljem... Preduzmite korake da se ovako nesto ne desi i vasem lancu (dodatno mazanje zimi)

Pre mi deluje da je motor neko vreme boravio gde ima dosta vlage. Znam coveka kome poprilicno dosta baca ulja na lanac, jednom prilikom, na par nedelja motor je ostao vani, ispred zgrade, bez cirade.

Kada je dosao, lanac je bio u 5 puta gorem stanju nego taj sa slike (nisam sliku sacuvao da vidis na sta lici).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Ok, desava se... Ali motor kome "rucno" lanac odrzavam, i isti premazem cetkicom sae 90 uljem ili lancolom evo stoji napolju bez tragova rdje... Uljni film prekrije i spoljni zid karika lanca...

Moj je post tu da skrene paznju i da uz scootoiler treba dodatnog odrzavanja (ko hoce)..

Nije "ugradi i zaboravi" kako vecina smatra...

Tecnost s.oilera (nije klasicno ulje) menja viskozitet promenom temperature, stalno treba kapanje stelovati, lanac po nekada prebrisati i "douljiti" zarad bolje zastite i podmazivanja...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Ma kakvo druze ne razmisljanje? Gledas kaplje li kako i gde treba, je li ispala cevcica do lancanika, pratis kolicinu ulja da vazduh ne povuce, ako je povukao odzracuj... Narucuj tecnost pa cekaj kao da ne znam od kuda ide...

Naj manje zezanja je tretiranje mazivom u spreju, naj veci ugodjaj i lepota (po meni) je mazanje uljem, povezes se sa masinom :D

Naj je veca zabluda "namestis i to je to"...

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Nije ni bitno... Nemam ja muku, mazem manualno :D

Sve moram po vise puta pisati pa mi postaje zamorno, scootoiler nije "namesti i zaboravi" lanac a i sam uredjaj zahtevaju jos radnji u upotrebi...

Imam par poznanika kome je servis ugradio oiler, rezervoar pod sedistem, ulje se ko zna kada istrosilo a oni se i dalje voze posto je to trajno resenje :D

Da, ima takvih i iznenadio bi se u kom broju... Receno je po ugradnji "ne moras vise o lancu brinuti" to bude bukvalno shvaceno...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
pre 9 minuta, N.F.S. je napisao:

Sve moram po vise puta pisati pa mi postaje zamorno

Na osnovu ovoga bolje objasni ili mi niko veze nemamo!

 

Ne vozis oiler, izbacis sliku zardjalog lanca da upozoris vlasnike, onda kazes da voze sa praznom bocicom jer im receno da ne misle vise o lancu ...

Sta skapirati ovde?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

@bdada Polako, 

vrati se u nazad i procitaj  sta napisah...  Tri puta iznosim misljenje, kucam isto i zaista ne kapiram gde gresim.

Ponovicu, oiler nije "namesti i vozi" zahteva odrzavanje, i on i lanac...

To pokusavam u 4 posta reci. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

I to podrzavam, svi razlicito shvatamo odrzavanje i upotrebu, nema tu sablona....Takodje, govoriti u ime svih da ne kapiraju?.... Siguran sam da ima i onih sto kapiraju moja vidjenja, uvazavam i suprotne stavove ako su osnovani...

Prihvatite i mogucnost moje greske, ovo je forum ne strucni saveti, ja svoje misljenje iznosim i smatram ispravnim (ne bih kucao da je drugacije, zar ne?)

Mi razmenjujemo iskustva... E problem su oni koji iskustva nemaju, frustracija jaka... 

A pisalo bi se... Kucalo...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
pre 5 minuta, N.F.S. je napisao:

Mi razmenjujemo iskustva... E problem su oni koji iskustva nemaju, frustracija jaka... 

A pisalo bi se... Kucalo...

... mislis vredjalo bi se, po obicaju?

Sa kim razmenjujes iskustva, Arakis te pitao nesto, i Satelis nisi odgovorio nego nastavio po svom.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Daj neko svoje iskustvo sem kontriranja...

Na ovu temu sam rekao sta sam imao, ko hoce neka prihvati, ko ne, neka odbaci.

Nemoj me, naj ljubaznije te molim, citirati niti pitati ista, izazivas u meni nelagodu i losu reakciju...

Ja ti obecavam (i do sada se pridrzavah) da na tvoje komentare necu odgovarati i ako bih imao sta reci.

Ne uzmi za zlo, virtualno se nismo slozili, posto smo na "pogresnoj nozi" smatram da je resenje u ne "dubljenju" price...

Ja uvek pisem u svoje ime, ti tezinu svom pisanju dajes kroz stalno pominjanje aktivnih i clanova "sa tezinom" ovde, takodje, pisanjem u mnozini... Tvoje upute u vezi bilo cega (pa i pogresne) ne procitah...

Uzdravlje...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---
pre 32 minuta, bocca_bastard je napisao:

A jeste malo konfuzno, veruj na rec :)

 

Ako pobrojis po stavkama sve sto te muci, mozemo lepo diskutovati o tome. Medjutim ako se estetika uvede u pricu... Onda je malo teze vec

Pa dobro hhhhh, ja drugacije ne umem, jbg..:D

Nisam ni mislio da diskutujemo, niti problem  imam... Vise sam bio u stilu da dok cita korisnik ovog oilera u sebi kaze -

"Aha, ako vozim preko zime valjalo bi da zid lanca premazem sa malo ulja" ako mu u opste korozija smeta...

Rdjanje nije estetika vec degradiranje...

Idemo dalje...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2810 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Evo da probam da iznesem moje utiske

Ja koristim Srbojler.Uređaj naprevljen u garaži od jednog benzinskog ventila za auto gas instalaciju,jedne posudice za kočiono ulje nekog skutera par metara silikonskog creva , akvarijumska slavinica,malo bakarnih cečica i par šelnica.

Pokazao se odlično.U nekoj običnoj ekspoloataciji je sprej super ali.

Kada kreenete da vozite po kiši ili siđete sa asfalta pa vam se pesak i prašina zalepe na lanac onda bilo koji sistem stalnog podmazivanja pokazuje svoje prednosti.

Da treba i taj sistem održavati.Dosipati ulje u zavisnosti od ulja koje se sipa,vremenskih uslova,kiše,prašine,peska... regulisati protok i brzinu kapanja.

Mana sistema je što hoće da uprlja motor pogotovo kada se pusti veći protok koji ja koristim za kišu i prašinu.

Prednost čist i podmazan lanac u ekstremnim uslovima.

Da i lanac je podmazan bar još 500 km kada vam nestane ulja.

Ja sipam obično motorno ulje to mi je najpristupačnije imam ga uvek ostane od servisa po neki deci.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
pre 51 minuta, bocca_bastard je napisao:

Scott je zbog estetike izbacio e-oiller, koji pazi na sve to umesto korisnika. Mnogi u inostranstvu ga koriste, ali meni ne opravdava cenu nikako jer za moje potrebe radi isto sto i v-system, a v-system mi je daleko pouzdaniji jer ne verujem elektronici

Mozda znate, mozda ne znate, koristim Pro-oiler podmazivac, lanac je izgurao oko 32-34K (nisam siguran). Verujem da bi vise presao (drzao ga na 1-2 od 10) da se nisam gledao estetiku (felnu).

 

Za sve te kilometre, jedared sam oprao lanac, cisto reda radi.

Koristim menjacko ulje (i ako preporucuju motorno) 75W90 tokom cele sezone, puna bocica traje min. 5,6Kkm, nivo podmazivanja drsim od 3 do 10, zavisno od uslova na putu i to je to.

Tako da Boco, ja se oslonih na elektronku.

 

@N.F.S.

Razumem sta si hteo reci, lanac svakako zahteva odrazavanje bez obzira dal imali ili nemali podmazivac. 

Pitanje je samo dal vlasnik hoce da se bakce sa tim ili nece, ako nece ili ne zna....taki je rezultat kao na slici sto si okacio pa cak i mnogo gori.

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV
pre 10 minuta, Satelis je napisao:

Mozda znate, mozda ne znate, koristim Pro-oiler podmazivac, lanac je izgurao oko 32-34K (nisam siguran). Verujem da bi vise presao (drzao ga na 1-2 od 10) da se nisam gledao estetiku (felnu).

 

Za sve te kilometre, jedared sam oprao lanac, cisto reda radi.

Koristim menjacko ulje (i ako preporucuju motorno) 75W90 tokom cele sezone, puna bocica traje min. 5,6Kkm, nivo podmazivanja drsim od 3 do 10, zavisno od uslova na putu i to je to.

Tako da Boco, ja se oslonih na elektronku.

Drago mi je da se javio @Satelis i da je izneo njegovo (pozitivno) iskustvo sa podmazivaćem Pro-Oiler, barem što se tiče pouzdanosti u elektroniku. 

Ja sam pre neko vreme pokušao, da objasnim sve komparativne prednosti u odnosu na slične sisteme (Scottoiler, Tutoro...). Mislim, da sam čak uspeo da argumentima ubedim većinu forumaša koji su se uključili u ovu temu. Ali u percepciji potencijalnih korisnika sistema Pro-Oiler je cena ta koja sprečava odluku o kupovini. 270€ za puni paket sa GPS prijemnikom koji sistemu daje informaciju o brzini kretanja, da je postugnuto optimalno podmazivanje po principu broj kapi na pređeni kilometar za mnoge predstavlja preveliki trošak, koji ne opravdava komoditet prilikom korišćenja motocikla. 

 

@Satelis, navodiš, da koristiš ulje za menjače. Mislim, da to nije dobro, što se pokazalo u nizkoj kilometraži lanca. Podmazivanje motornim uljem (recimo 15-50) naime otklanja jednu od mana podmazivanja sprejem. Sprej mora da bude lepljiv, da bi se održao na lancu. Ta njegova "lepljiva" osobitost ima negativan uticaj na lanac jer se na njega lepi prašina i time sprej+prašina pretvara u finu abrazivnu smesu. Lanac umesto da podmazuje, ona ga "polira" i time skraćuje njegov vek trajanja. Gusto ulje (75W90) na sebe također veže prašinu pa je efekat blizu onom od spreja. Preporučujem ti dakle, da sipaš obično motorno ulje, ono će da "ispere" prašinu i vrati sistem Pro-Oiler osnovnu funkciju - podmazivanje. 

 

Ja, dok sam vozio KTM, koristio sam Pro-Oiler i bio veoma zadovoljan. Posebno se to odražavalo na putovanjima gde mi je jedina briga u vezi podmazivanja bila, da kontrolišem nivo ulja u kantici od 15 cl. Sa tom količinom ulja sam, recimo, prešao kompletno putovanje do Škotske i nazad (mnogo kišnih dana, preko 7.000km), bez da sam trebao doliti kap ulja u rezervoarčić.

 

Što se tiče lanca moram da priznam, menjao sam ga na 35.000 km. I znam zašto. Prilikom pranja motora, svaki put prao sam lanac pod visokim pritiskom vode, da je lanac izgledao kao iz kutije. Estetsko, nema šta... Ali O-ringovi nisu izdržali jaki šmrk pa je voda stigla do najosetljivih delova karika. Proizvođać Pro-Oilera izričito ne preporuća takvo pranje nego samo "milovanje" nekom krpom, ništa drugo. 

 

Na kraju da kažem: Duže vreme trajanja jednog lanca jeste jedna od prednosti optimalnog podmazivanja, ali (meni) nije najbitnija. Više znači komoditet u vožnji koji pruža sistem Pro-Oiler prilikom putovanja.

 

Tri fotografije pokazuju "estetiku" mog lanca 8)

 

LGzs5k.jpg

 

lKzHqY.jpg

 

cF0tvx.jpg

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1613 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

@nemo Odlicno izgleda lanac!

 

Otvorio sam ovu temu pre 6 godina. Od tada nisam ni jednom nista podesavao niti menjao od momenta kad sam napravio podmazivac tako da u mom slucaju prakticno jeste bez odrzavanja ako ne racunamo dosipanje ulja. Felna jeste prljava ali je lanac uvek lepo podmazan. Ne izgleda bas lepo kao kod @nemo ali mislim da radi posao. Nema barica i curenja kad se motor parkira. 

 

Lanac ne cistim niti uljim dodatno ni kad je kisa. E sad, da li sam postigao nesto po pitanju trajnosti lanca to ne znam posto na ovom motoru od pocetka skoro imam podmazivac pa ne mogu da uporedim, ali to mi je manje vazno. Vise mi je bitno da se ne zezam oko lanca, pa ni sprejom (koji sam ranije koristio)

 

Prvi lanac je izdrzao 41000km ali prvih 10000km nije imao podmazivac. Ne znam koliko je to dobar rezultat.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

@nemo

Slažem se da cenu ne opravdava, GPS varijantu nisam hteo uzeti jer je bilo loseg iskustva kad se uprti negde u bespuća gde nema signala, to je ujedno i najveći problem.

Pro-oiler kad iz nekog razloga ne radi kako treba, npr. izgubio je signal brzine kretanja, momentalno prelazi u E mod. E mod je mod uzbune, i ako ne vidi signal, sistem i dalje nastavlja sa podmazivanjem čak se i on može birati dal u 3 ili 5 nivoa...nisam siguran.

Prezadovoljan sam ovom osnovnom varijantom ili ti bez GPS-a i koštalo me je 180€.

 

Što se ulja tiče, prvobitno je bilo motorno 10W40 pa menjačko 80W90. Zbog gustine menjačkog ulja, dešavalo se to da se prašina lepila za lanac, bio je prljaviji nego sa motornim (vozio na 1-2 tako da i to ima udela) vratio sam se na prvobitno tj motorno.

 

E sad, šta kaže iskustvo......dva ista modela maxi skutera, različitog godista, jedan koristi motorno dok drugi koristi menjačko ulje za reduktor (fabrika tako propisala).

Reduktor sa menjačkim uljem znatno duže traje od reduktora sa motornim uljem, zasto?.

Zato što menjačko ulje napravi bolji zaštitni film između nalegajućih povrsina od motornog.

 

Vodjen time, rešio sam da pređem opet na menjačko ali ovog puta na 75W90 jer je gustina znatno manja, malo je gusće od motornog ali ne pregusto kao 80W90.

Rezervoar za ulje smešten je tik iznad mot. hladnjak, tako da u velikoj meri doprinosi dobroj viskoznosti zbog temperature koju "dobija" od samog agregata i hladnjaka.

Zadnjih 20K koristim 75W90 i ostaću pri istoj gradaciji na sadašnjem lancu pa ću izneti kako sam prošao i koliku km napravio u odnosu na predhodni put (očekivanja su bar 40K).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2463 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Ja sam sad promenio fabrički lanac koji je prešao 45K. Podmazivan samo sprejem , čišćen na svakih 3-4 podmazivanja.

Koliko bi i da li bi više prešao sa podmazivačem lanca ne znam.

Smatram da je dobra stvar ali ja je zbog estetike neću  ugrađivati.

Za sada mi je zadovoljstvo da sednem i očistim lanac i naprskam. Kad mi to bude problem stavljam i ja automatiku na motor.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 495 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan European

Kod modernih lanaca, O-ring, X-ring i Z-ring, koji su uglavnom na motorima koje vozimo, fabrički je nanešena mast za podmazivanje, a gumice upravo služe da ta mast ostane na mestu i da ne dopusti prodor vode i prašine na rolnice. Tako da podmazivanje lanca (spoljnih delova) ima svrhu da bi sprečilo pojavu korozije. Da li koristite sprej ili ulje četkom nije toliko bitno, i jedan i drugi način će uraditi svoj posao. Da će to ulje ući između rolnica i njihovih osovina, mačo je teže, upravo zbog gumica, a tek nemoguće sa svim tim podmazivačima gde tu jednu kap, ili dve centrifugalna sila razbaca na sve strane, samo ne tamo gde treba. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja