Jump to content

Moto Zajednica

Podmazivac lanca

Recommended Posts

  • Strucnjak, 1613 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Zivim u selu, putevi prasnjavi a i u vazduhu prasine koliko hocete kad se u blizini radi na njivi. Lanac mi nakupi prasinu samo dok stoji napolju a da ne pricam o voznji. Kada dodje vreme za podmazivanje, a to nije vise od 500km u mojim uslovima, uvek zbog dosta prasine MORA da se pere lanac. Sprejevi su uzasno lepljivi i treba mi par sati da dobro operem lanac. Ruke prljave od ulja svakih 10-ak dana. Sprej za ciscenje i mazanje mi ne traje duze od 5000km. To dodje 40e na 10 000km a lanac svakako prljav pola tog vremena.

 

Resim da podmazujem neko vreme uz pomoc sprica uljem SAE90 - ulje za menjace. Prvo sto sam primetio je da mi se sad svi roleri na lancu okrecu lagano, dok sa sprejem pola ih se ne vrti vec posle 200km. Lanac nije vise imao kruta mesta i imao je mnogo manje prasine na sebi, valjda je spadala sa ujem. Moguce je da sprejevi imaju bolje dejstvo ublazavanja "sudara" izmedju rolera i lancanika, ali bar sto se tice podmazivanja (spoljnog - unutrasnje je uradjeno fabricki na O-ring lancima) ulje radi divan posao. Litar SAE90 je ispod 300din i trebalo bi da traje debelo preko 5000km.

 

Zakljucak je da cak iako ulje radi losiji posao (mada verovatno radi i bolje jer je uvek sveze podmazano za razliku od spreja koji se nanosi na svakih 500km te su oringovi uvek vlazni sto je najbitnije) kroz razliku u ceni u sprejevima i uljima brzo se isplati trud. Da ne pominjem da vam ruke skoro nikad vise nisu prljave. Pranja lanca ce i dalje biti povremeno ali redje i lakse jer se ulje lako spira dok je vecinu sprejeva jako tesko skinuti kad nahvataju prasinu. S obzirom da mnogi korisnici (ako ne i svi) raznih podmazivaca tvrde da im lanci traju mnogo duze, onda je dobit visestruka: manje novaca na ulje, manje prljavih ruku, manje razmisljanja, manje ciscenja, manje kupovanja lanaca i manje placanje serviseru zamene istog,

 

Odluka je pala i podmazivac se napraviti mora. Kupovina ne dolazi u obzir kod mene ako je moguce istu stvar napraviti.

 

Prvi korak je istrazivanje ovog foruma. Ima tu dosta tema koje se bave ovom problematikom. Pravili su ljudi od najobicnijih gravitacionih, do onih sa klipnim pumpama i elektronikom. Svi su bili zadovoljni bez obzira na tip podmazivaca. Na meni je da razmotrim moguca resenja:

 

po tipu pogona tecnosti:

1. Gravitacioni - tecnost putuje slobodnim padom. Brzina protoka nije stalna zbog promene u visini stuba tecnosti kako se ulje trosi + razlike u gustini ulja na razlicitim temperaturama

2. Sa klipnom pumpom - nezavisno od gore navedenih uslova se pumpa uvek ista kolicina tecnosti po taktu pumpe

3. Obicna elektricna pumpa - takodje zavisna od gustine tecnosti (temperatura okoline)

 

po tipu kontrole doziranja

1. Mehanicki - protok odredjuje cista fizika, tj koliki je precnik otvora cevi, visina stuba, temperatura. Mora posedovati ventil za gasenje protoka nakon voznje da ne iscuri u mestu

2. Klipna pumpa - vec objasnjeno, uvek ista kolicina po taktu. Zahteva pogonsku elektroniku.

3. Elektro ventil sa upravljackom elektronikom.

 

elektricne verzije (elektroventil, pumpe) se mogu upravljati parametrima:

1. vreme - ispustiti odredjenu kolicinu tecnosti na xx sekundi

2. predjeni put - ispustiti od. kol. tec. u odnosu na kilometrazu, recimo kap na kilometar. Ovim resavamo problem veceg spadanja ulja pri vecoj brzini sto nije reseno vremenskom kontrolom

3. temperatura - kod neklipnih pumpi i gravitacionih ventila protok zavisi od temperature

3. kisni uslovi - potrebno vise podmazivanja jer ulje brzo spada na kisi

 

 

Prva odluka je pala. NECE biti klipne pumpe jer pretpostavljam da se njena preciznost moze nadoknaditi kontrolom, a mozda nije ni potrebna. Eksperiment ce pokazati. Nju je tesko naci, posebno sa malim protokom. Uz to imamo jedan deo vise koji moze da zakaze. Obicna pumpa takodje nije moj izbor zbog toga sto nema nista bolje od gravitcionog uredjaja. Opet je potrebno kompenzovati temperaturu a imamo jos jednu stvar da se pokvari. Izbor pada na gravitacioni tip uredjaja.

 

Kako regulisati protok? Odlucujem se za elektro ventil. Vakuumski ventil je ukljucen kad je ukljucen motor i nije moguce njime regulisati protok. Elektroventil mogu kontrolisati upravljackom elektronikom i kompenzovati promene u temperaturi, gustini ulja, predjenom putu, brzini, kisi... Dodatna prednost ventila je sto se nece kvariti koliko bi npr klipna pumpa. To je veoma jednostavan uredjaj i trebalo bi dugo da traje.

 

Na koje parametre reagovati? Odlucio sam da ne pravim vise nego sto je potrebno. Posto ne znam koliko je potrebno - napravicu uredjaj u nekoliko faza koje se lako nadogradjuju:

 

1. faza

Ugradicu samo elektroventil (koji ima i rucnu kontrolu) i rucno cu ga upravljati svakih stotinak kilometara u pokretu. Time cu mojim podmazivacem samo zameniti rucni rad da ne moram da podmazujem spricem.

 

2. faza

Dodacu osnovnu upravljacku elektroniku koja ce na svakih minut zadrzati ventil otvorenim da izadje kap ulja pri nekoj prosecnoj letnjoj temperaturi.

 

3. faza

Dodacu senzor obrtaja tocka te ce se ulje dozirati po brzini i predjenom putu

 

4. faza

Dodacu senzor za kisu koji ce povecavati podmazivanje. Do tada ce to biti taster koji ukljucuje jaci rezim podmazivanja (od faze 2 - posto u prvoj nema elekrtronike)

 

5. faza

Dodacu senzor temperature koji ce proporcionalno temperaturi povecavati i smanjivati trajanje intervala kada je ventil otvoren zbog gustine ulja. Tacnu zavisnost intervala i temperature cu eksperimentalno odrediti. 5. faza deluje kao najbitnija ali mislim da to ljudi preuvelicavaju jer po mom misljenju, kada je hladno, ulje je gusce pa se bolje lepi i manje i spada, pa samim tim manje ga treba i naneti te sama priroda regulise problem temperature do neke mere. Ovo ne tvrdim, vec samo navodim kao ideju i bice utvrdjeno kad za to dodje vreme.

 

Ovakav izbor tipa uredjaja mi omogucava da jeftino povecavam slozenost istog do granice do koje ima potrebe. Zaista ne zelim komplikovaniju elektroniku za podmazivanje lanca od samog racunara u motoru.

 

U sledecem postu gradnja faze 1.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1613 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Nakon sto sam se definitivno opredelio za tip podmazivaca, odredio ciljeve i plan, krecem u izradu.

 

Nabavljam sledece delove:

- 1m 6mm debelog creva za gorivo. Treba da bude sto deblje kako bi i ono posluzilo kao rezervoar, Mora biti i jako jer ne zelim pucanje usled starosti i vibracija i pomeranja te prolivanje ulja po gumi i ispod sedista

- 1m tankog creva. Umesto uobicajenog providnog za infuziju i akvarijume, biram crno gumeno debelog zida zbog sigurnije montaze, kamencica i temperature (blizu motora i auspuha)

- Plasticni rezervoar oko 150ml sa ispustom za crevo i rupom na chepu da ulazi vazduh. Biram cetvrtastu bocu radi lakse montaze

- Metalne shelne za osiguravanje creva

- Gomila plasticnih vezica

- Plasticni ulozak hemijske

- Metalni ulozak hemijske

- Nesto malo lima i jedna klema-stezaljka za nastavljanje zica na stubovima za struju

- nesto malo srafova

- jedan elektroventil za gorivo koji se ugradjuje uz plinske uredjaje u kola. Ima i potrebnu rucnu slavinu

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1613 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Prvo nalazim mesto za bocicu, postavljam je tamo sa prethodno montiranim debelim crevom (pritegnuto shelnom) i sprovodim crevo ka ventilu.

 

IMAG0075.jpg

 

malo krupniji plan, vidi se rupica na poklopcu i plasticna veza koja pridrzava sud. Ispod je komad gume da ne bi zveckalo. Polozaj boce se mozda promeni ako odvojim vreme da napravim nosac poput onog sto nosi posudu za ulje zadnje kocnice. Vidi se malo i pipak sa navucenim crevom i shelnom.

IMAG0074.jpg

 

IMAG0087.jpg

 

Ovako moj motor izgleda sa strane:

IMAG0092.jpg

 

A ispod plastike bocne taman toliko prostora da sakrijemo elektroventil! Divno se uklopilo. Ventil montiram vecom shelnom uz namotanu gumu oko sipke koja stiti sipku od grebanja farbe a i malo amortizuje vibracije.

IMAG0076.jpg

 

U krupnom planu se moze videti malo bolje nacin montaze ventila. Crevo od bocice dolazi od gore. Ovo crveno je slavinica kojom se ventil moze kontrolisati rucno (potrebno za prvu fazu). Na izlazu ventila (levo) je prvo komad debelog creva u koje ulazi tanko crevo. Da shelna ne bi spljostila taj spoj, unutra se nalazi komad metalnog uloshka hemijske da odrzi cvrstinu spoja i ne dozvoli curenje.

IMAG0077.jpg

 

Nastavak sledi samo da popijem kafu...

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1613 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Dok se kafa kuva evo jos malo teksta.

 

Na ovoj slici se vidi kako je tanko crevo rutirano kroz rupu u ramu (fabricka je, nisam busio :) ) ka zadnjoj viljusci. Posto je ovo pokretni deo motora, ostavio sam malo viska creva da se moze savijati prilikom voznje.

 

IMAG0078.jpg

 

Crevo dalje ide uz viljusku, pa ispod nje. Posto je debelog zida, moze se vezati plasticnim vezama direktno a da se ne prignjeci. Nema potrebe za komplikovanim kukicama i nosacima koji mogu da pootpadaju. Drzim se minimalizma.

IMAG0080.jpg

 

Ovde se vidi nacin montaze nosaca mazalice. Vezao sam ga sa 5 trakica, malo je ruzno (nije mnogo) ali i 2 rade posao iznenadjujuce dobro!

IMAG0079.jpg

 

 

Na narednim slikama cu pokusati da pokazem kako je napravljena sama mazalica i njen nosac ali nisam se setio da slikam pre montaze pa je malo tesko skapirati sa slike sta je sta. Zato postoje pitanja ako vas interesuje :)

 

 

 

Koristio sam predugacke srafove, ali se ne vide pa nije problem. Sledeci put cu koristiti krace. Na aluminijumski (lagan manje napreze vezice) steznik zica sam montirao traku od lima srafovima. Traka ima prorez kroz koji prolazi mazalica. Za limenu traku je crevo uvezano trakicama, a u crevo je umetnut plasticni ulozak hemijske. Ovo je i bezbedna varijanta pravljenja mazalice jer ako vam uspe upasti u lanac, samo ce se iscupati mazalica (ulozak) iz creva a nece se sve pokidati. Metalnu traku mozete oblikovati kako god zelite. Ovo se pokazalo za sad kao SUPER resenje jer mazalica stoji VEOMA stabilno! Ne naleze jako na lancanik pa se ne trosi od njega, a prilicno je elasticno i kad odvojite mazalicu od lancanika ona se vrati gde je bila. Nema deformacija. Ceo sklop je za sada stabilan i veoma cvrst! Mazalica stoji tamo gde je usmerena i ni milimetar gore - dole! Traka od lima kao da je pravljena za ovu namenu.

IMAG0081.jpg

IMAG0082.jpg

IMAG0083.jpg

IMAG0084.jpg

IMAG0085.jpg

 

Prvo sipanje ulja i test u mestu:

IMAG0088.jpg

IMAG0089.jpg

IMAG0091.jpg

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1613 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

I to je kraj faze! Prbno mazanje u mestu je proslo savrseno! Najbitnije je da ni kap ulja ne izlazi kada je ventil zatvoren! Iako je mazalica jednostrana - ulje je za par minuta proslo na drugu stranu preko rolera. Mislim da nema potrebe za dvostranom mazalicom. Samo komplikuje postupak.

 

Najveci izazov na koji sam potrosio nekoliko sati razmisljanja (kroz nekoliko dana) je bilo kako da montiram mazalicu. Pokusao sam na 3-4 nacina i uvek se rasklima ili pomeri. Ovako kako je sad montirano, posle par desetina kilometara, sve deluje stabilno i precizno. Nadam se da ce tako i ostati.

 

Testiracu ovako montirano nekoliko stotina kilometara, pa cu nastaviti sa gradnjom ako se ukaze potreba. Prvi korak pre 2. faze ce biti ugradnja prekidaca kako ne bih morao da zavlacim ruku da palim slavinu. O ostalim fazama cu razmisliti. Glavni cilj pored dobro podmazanog lanca mi je da sve bude sto jednostavnije moguce zbog kvarova i troska.

 

Komentari su dobrodosli :)

 

Napomena:

Lanac nije ociscen. Bolje ce se slivati ulje kad ocistim i njega i lancanike.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1613 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Zaboravih da prokomentarisem cenu. Otprilike ovako:

 

Ventil 500din + ptt

Creva oko 300din a moze i manje.

Ulosci od hemijske - ukrao

Bocica sa poklopcem oko 200din

Shelne 50 din

Stezaljke 3 din komad

Metalne delove sam nasao po garazi

Metalnu traku sam uzeo iz kucista kompjutera. To je ona traka koju pokidate sa kucista da biste ubacili graficku karticu ili nesto drugo.

 

 

Jos bih rekao da je na odabir ovog tipa mazalice uticalo to sto najveci deo komercijalnih proizvoda na trzistu je gravitacionog tipa bez ikakvih senzora. Svi hvale ucinak i gravitacionih uredjaja. Mazanje lanca nije toliko pipava stvar da je potrebna preciznost u kap. Najbitnije je da je vlazan (od ulja) i da ne prska. Mozda me jedino zelja za pravljenjem natera da nastavim sve do 5. faze ali verujem i sada da je to, kako Englezi kazu, "overkill". Mozemo napraviti od ovoga citavu nauku i dici sve na matematicki precizan nivo podmazivanja, ali ima li potrebe? Zanimljivo je i to sto, bar na mom motoru, ceo sklop cuci iznad auspuha na putu vruceg vazduha, pa se ne bojim da ce ulje biti gusto i kada bude hladno.

 

 

I da, malo je glupavo to sto sve ovo nazivam "fazama" ali morao sam nekako da obelezim sebi gde cu da stanem :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

odlichno odradjeno! malo si preterao sa vezicama al bar su u boji motora ;)

ja ganjam da uradim sa 2 uloshka hemijske i zato imam problem sa montazhom, ubi me u pojam, uvek jedna zayebava. mislim da chu i ja uraditi po kratkom postupku = 1 ulozhak.

e sad, mene bash interesuje da li dobro podmazhe i drugu stranu sa jednom?

aj pogledaj drugu stranu al bash na o-ringu, dal je masan?

36680d1295023942-bike-o-ring-chain-cleaning-lubrication-o-ring-chain-closeup.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1613 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Sutra cu da operem lanac temeljno i da pustim da se osusi. Zatim cu podmazati podmazivacem i uporediti strane. To ce biti najmerodavnije. Ovo sto sam do sada napisao je samo osecaj. PRave rezultate cemo znati sutra :)

 

Mislim da jedna mazalica radi posao jer ulje niz lancanik ulazi u prostor izmedju ROLLER i INNER SIDEPLATE -> Sliva se na ROLLER -> a zatim ga stisak rolera i lancanika istiskuje i na drugu stranu. (slika iz proslog posta)

 

Za sad malko vise ulja ima na jednoj strani ali bitno je da i na drugoj ima dovoljno. Ipak vecina komercijalnih takodje radi dobro i produzuje vek lancu i sa jednostranom... Mislim da je dvostrana mazalica, kao i pumpe za ulje, zaista bolja ali ne toliko bolja da opravda komplikovanost resenja. Jednostavno obe rade posao samo jedna malo urednije od druge. Ako scottoiler moze sa jednom mozemo i mi :)

 

Opet, ne tvrdim nista dok sutra ne probam :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • bu!, 609 postova
  • Lokacija: Pa
  • Motocikl: Honda Deauville 650

planirao sam da napravim ovo cudo,ali sam odustao posto nisam mogao da nadjem ventil po povoljnoj ceni(trazili su mi oko 2000din.),ali kada vidim kako si ti to lepo uradio,opet sam dobio zelju da nastavim sa trazenjem ventila i pravljenjem :D nego,interesuje me da li ce se posle duzeg stajanja motora pojavljivati barica ispod lanca?da li prska ulje dok se tocak vrti (posto meni tako razbacuje silikonski sprej koji naprskam(u pocetku))..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1613 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Tek sam presao oko 30km sa ovim pa ne znam tacno. Barice nema. Spojevi su dobri - ventil verovatno dobro dihtuje pa nema curenja. Meni ne bi smetalo da se pojavi koja kap tokom noci. Ventil sam nasao na Limundu. U radnjama su mi trazili vise. Mozes da pokusas na otpadima da nadjes da ti skinu sa nekog jugica ili slicno. Samo probaj (duvanjem) da li dobro zatvara. Vodis racuna da u posudu sa uljem ne upada smece i ventil bi trebao dugo da radi. Razmisljao sam cak o malom filteru pre ventila :) Mozda i nije preterivanje.

 

Sto se prskanja tice, u prvoj fazi ga ima (malo) jer sam nauljio lanac malo vise. Kod mene ulje ne prska ni po cemu drugom osim po felni pa nije opasno osim sto estetski predstavlja mali problem. Opet i prljave ruke su estetski problem, pa ih vise nece biti :D

 

Na prskanje utice i mesto naslanjanja mazalice na lancanik. Neko stavlja mazalicu da kaplje na sred lanca ispred lancanika. Tako prska mnogo jer se ulje (kap) rasprsi pri u daru u lanac. Probao sam. Ovako, kad naslonim na lancanik i to sto vise napred, ulje samo klizne niz njega na lanac. Posto sam mesto kontakta pomerio dosta napred, ulje ima vise vremena da ide ka obodu lancanika i samim tim manje sanse da spadne.

 

Kad podmazivac bude automatski, prskanje se regulise podesavanjem i moze se uvek namestiti kod svakog podmazivaca na razuman nivo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1613 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L
ja ganjam da uradim sa 2 uloshka hemijske i zato imam problem sa montazhom, ubi me u pojam, uvek jedna zayebava.

 

Ukoliko se odlucim za dvostruku mazalicu, napravicu poseban nosac (metalnu traku) za drugu, kako medjusobno ne bi smetale jedna drugoj pri podesavanju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2463 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Kad sam bio pre neki dan u Pegazu u Zemunu čini mi se da sam video da imaju na prodaju taj deo sa 2 cevčice,verovatno za neki fabrički uređaj.Možda ne bi bilo loše pogledati kakav je i to namontirati na uređaj koji se pravi u kućnoj radinosti, ionako je ušteda velika pri pravljenju ovog sistema, pa ako ovo nije preterano skupo možda bi bilo pametno da završnica sistema ima ovaj fabrički deo ako ništa drugo bar estetike a i sigurnosti radi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1613 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

@ZEMZEM

 

Razmisljao sam da kupim to ali na ebay scottoilerova preko 30e. Ne verujem ni da je kod nas manje. Ne daje mi se toliko ako ne moram.

 

 

Sve je to lepo ali...Nasta lici zadnja felna pogotovo u mojem slucaju gde je bele boje....

 

Sve ima svoje prednosti i mane. Kod mene, kako kaze Leontina, crno pa se ne vidi :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Odličan rad :), studiozno i precizno... ali imam neke male primedbe ;)

 

- Trebao si bar u nekom delu - najbolje posle ventila da staviš providno crevo, odličan i brzi indikator da li ima ulja u sistemu

- Iako, na prvi pogled, izgleda da je logično da staviš gumu ispod ventila - zbog amortizovanja vibracija i sprečavanja grebanja rama, pametnije je da metalni nosač ventila pričvrstiš na ram bez izolacije. Ventil se već posle nekoliko minuta, obzirom da vuče negde oko 2 A struje, zagreje na nekih 60 stepeni tako da su mu taj njegov nosač i ram dobar hladnjak :)

- Još jedan malecki savet, kapalicu spusti prema lancu za još neki mm, najbolje je da je udaljena i od lanca i od lančanika nekih 2 - 3 mm

 

Čekam rešenje za regulator protoka - mehanika (slavina) ili elektronika pa da projekat bude zaokružen ;)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Нек иде живот, 858 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vulkan 800 некада био Keeway Supershadow 250

Веома педантно урађено , чекамо наставак :Mina:

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1613 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

- Trebao si bar u nekom delu - najbolje posle ventila da staviš providno crevo, odličan i brzi indikator da li ima ulja u sistemu

 

Razmisljao sam o ovome dosta. Da radim za nekog drugog sigurno bih stavio. Ja skidam sediste 5 puta dnevno pa cu primetiti ako nema - to mi je opravdanje :) Zrtvovao sam brzu indikaciju na racun estetike. Ako nadjem tvrdo providno koje mogu provesti blizu auspuha a da se ne razmeksa ugradicu ga. Ako ima konkretne preporuke gde mogu da nabavim - rado cu je cuti :)

 

Sto se ventila tice, njega ce elektronika paliti na po par sekundi svakih min ili par min. Hoce li se znacajno ugrejati za toliko? Na njemu pise da je 11W - trebalo bi da je manje od ampera. Razmisljao sam i da ga napajam sa 5V da se manje greje. Uspesno otvara i na 5V. Ima li potrebe da se bavim time? I jedno pitanje za iskusne: Da li da upravljam ventilom preko jaceg tranzistora ili preko malog relea?

 

Još jedan malecki savet, kapalicu spusti prema lancu za još neki mm, najbolje je da je udaljena i od lanca i od lančanika nekih 2 - 3 mm

Primljeno k znanju. Pri prvom sredjivanju, a bice to skoro jer mi se radi, probacu i taj polozaj.

 

Idem da obidjem motor da li ima barice i da operem lanac kako sam u prosloj poruci obecao, radi provere o ringova

 

Hvala na savetima! Raspolozen sam za jos :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Nemoj preko relea, izbegni bilo kakve preklopne kontakte koji varniče i vremenom gube kontakt, za to bolje iskoristi neki FET (pogledaj temu o moto gedžetu by Joška).

 

Iako ti se čini da ventil dobro zatvara i na 5V ne verujem da je to pouzdano uzevši u obzir vibracije motora u vožnji i masu kotve koja se pomera i svojim vrhom dihtuje kanale u plastici unutra.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1613 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Obisao sam motor. Nema ni kapi ispod.

 

@Arakis, hvala za informaciju. Pogledacu malo kasnije temu o MG. Nadam se da ima konkretan predlog za FET posto sam vec pozaboravljao elektroniku koliko nisam nista radio ozbiljno.

 

Ventil je po "difoltu" zatvoren. Naponom na njemu se otvara. Verovatno necu pametovati nista oko smanjivanja napona vec samo FET i teraj...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 39 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki SV650n

A ti ovaj eketro ventil koristiš samo za manualno otvaranje/zatvaranje ili si ga povezao negde na kontakt da se otvori kad se upali mašina?

 

Jel možeš da navedeš gde si šta kupovao?

 

Projekat je extra, baš si me zainteresovao za ovu priču :) pisi iskustva sa malo više pređenih km.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1613 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L
A ti ovaj eketro ventil koristiš samo za manualno otvaranje/zatvaranje ili si ga povezao negde na kontakt da se otvori kad se upali mašina?

 

Za sad je manuelno. Ubrzo dobija taster - mozda i danas. U narednih mesec dana i elektroniku koja ce ga upravljati.

 

Vezice - na pijaci

Ventil - Limundo

Creva - lokalna radnja autodelova, benzinska creva

Boca - mislim da je od Lade Nive. Takodje lokalna radnja autodelova.

 

Valjda nisam nista zaboravio.

 

Ne znam da li je po pravilima da navedem koja je radnja (u NS) u pitanju, ali mislim da i ne moram. Delovi su standardni i ima ih svugde.

 

Da li bi neko mogao da mi dizajnira i uradi stampanu plocicu za elektroniku po shemi? Mogu i ja da je dizajniram, ali nemam cime da je napravim. Placanje se podrazumeva :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Posto nemas slavinu, cim otvoris ventil ulje curi i veoma obilno zaliva lanac :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1613 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Za sad tako i treba. To mi je 1. faza :) Otvorim ga na 10ak sekundi, pa posle 100km opet. Padne jedna kap na svakih 2-3 sekunde. Cisto da zameni rucno mazanje. Deluje ok, ali naravno mora biti kap po kap kasnije. To isto necu postizati slavinom vec otvaranjem ventila na sekund svakih XX kilometara ili sekundi. Nema potrebe za slavinom i stalno otvorenim ventilom. Time se resava problem grejanja ventila posto je ukljucen samo na par sekundi.

 

E sad, ne znam koliko ventil voli da se utvara i zatvara cesto. Mozda ce na kraju biti neophodnoda ipak postoji slavina a ventil da stoji otvoren stalno dok je motor u pokretu.

 

Sve ce vreme pokazati. Promenicu sve sto ne zadovoljava...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 389 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha TDM 900

evo malo OFF-a ali nekom mozda znaci i pomogne guglajuci sam nasao coveka kod kojeg je i DjordjeMijailovic kupio elektromagnetni ventil preko limunda za 500 din. kontaktirao ga i on mi je dao po istoj ceni iste ventile i ima ih jos, ako je neko zainteresovan poslacu mu broj od coveka koji ih prodaje na PP. i jos nesto nasao sam prodavnicu u Novom Sadu koja prodaje pneumatske ventile a koliko sam video bas njih stavljate za regulaciju protoka ulja

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja