Jump to content

Moto Zajednica

Piaggio x9 problem sa startovanjem

Recommended Posts

• U prolazu, 9 postova

Kada sam želeo da upalim svoj Piaggio x9, kao da je malo zapeo u alnaseru i vise nije hteo da pali. Samo se cuje tuk i to je to. Stavljen nov akomulator, kad ono isto. 

Da li postoji neki alternativni trik za paljenje skutera kako bih ga odvezao u servis i da li bi možda proradio kada bi čuknuo alanser nečim? Ako i bi, da li možete molim vas da me navedete, kako da najlakše dođem do njega na motoru. 

Hvala vam svima u svakom slučaju!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima

• Maxi Scooter Club, 5383 postova
  • Motocikl: Peugeot Satelis250.... Honda NC750X DCT

Ne mora da znaci da je problem u anlaseru, najpre pogledaj automat istog.

Automat ti se nalazi pored akumulatora sa desne strane motora (malo kockasto sa dve deblje zice i dve tanje zice, imas i osigurac od 30A na njemu).

E sad, kako ces proveriti automat..... prespoj (debljom zicom ili sa 2 srafcigere) dve debele zice na automatu (to ti je +12V koje dolazi od akumulatora ka anlaseru) i motor treba da zavergla.

Ovom metodom, ako zavergla, problem ti je u automatu......ako ne zavergla, problem ti je u anlaseru, bendiksu/frajlaufu ili motoru a najredje instalaciji. 

• Podržavam 2

• U prolazu, 9 postova

Bio sam u servisu Frenki u Obrenovcu. Tu mi je majstor zabrinutog lica rekao da kvar može biti strašan i da bi popravka mogla da košta oko 500e plus ruke 14 000 din. 

Odlučio sam da ne popravljam kod njega ništa nego da ga preuzmem. Zvao me je posle jednog dana da mi kaže da je razgovarao sa nekim majstorima iz oficijalnog Piaggio servisa i da su mu rekli da su baš takav slučaj sa paljenjem imali i da je kvar i više nego 500. Zapravo oko 600-700 eura  ali da je dobra stvar što im trebaju plastike pa ako hoću, mogu da ga dam za plastike. 

Otišao sam kod drugog majstora koji mi je za 50e popravio kvar. U pitanju je bilo paljenje. Magnet se polomio i do dobrano. 

http://s32.postimg.cc/r0xni1uyt/20160510_105115.jpg   Evo slike

Hteo sam da vam javim da je problem rešen i da izrazim oduševljenje prema majstoru Frenkija koji se svojski potrudio da me odradi za motor. Loš čovek. 

• Svrati ponekad, 113 postova
  • Motocikl: Honda Sliver Wing 400

Kako se ja iznerviram kad procitam ovakve stvari o ljudskom olosu koji hoda medju nama. Jesi li bar otisao kod tog nazovi "majstora" da mu se malo milosne majke...?

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

• U prolazu, 9 postova

Kako se ja iznerviram kad procitam ovakve stvari o ljudskom olosu koji hoda medju nama. Jesi li bar otisao kod tog nazovi "majstora" da mu se malo milosne majke...?

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Nema šta da mu se milosne majke. Potrudiću se da što više ljudi sazna za njegov stil rada. Pokušao je i opet će, osim ako ljudi ne saznaju za njega. 

Da se nadovezem na ovu temu, X9 200cc takodje ima problem sa paljenjem tj malo hoce pa malo nece da pali, pored toga od signalizacije rade samo migavci.

Sto se paljenja tice, zeza varnica na svecici cas ima cas nema, ugradjeni neki kablovi od pojacala za muziku, ima tu svasta nesto...pa da krenemo redom.

mucenik nije mu dobro (a ni meni od silnih zica)

IMG_20170208_115542.jpgpic host

akumulator se nalazi u zadnjem delu, tu je i automat anlasera

IMG_20170208_115623.jpgpic host

regler je sa zadnje leve bocne strane usrafljen za ram

IMG_20170208_115659.jpgpic host

vakum pumpa goriva je sa leve strane ispod nogu do rezervoara

IMG_20170208_115726.jpgpic host

usisna flansa karba ispucala pa premazana nekom diht masom (moze ako je bas nuzno ili nema da se kupi, nije skupa)

IMG_20170208_115754.jpgpic host

glavni problem oko paljenja je instalacija na ACI-u (nalazi se iza desnog fara)

IMG_20170208_115602.jpgpic host

IMG_20170208_131038.jpgpic host

zice uvek treba zalemiti pa potom dobro izolirati da se ne bi desilo ovako nesto

IMG_20170208_131533.jpgpic host

IMG_20170208_130819.jpgpic host

IMG_20170208_130846.jpgpic host

sreca kontakti su dobri na dzeku

IMG_20170208_131815.jpgpic host

isto tako i na ACI-u

IMG_20170208_131805.jpgpic host

kada se prcka oko instalacije, secka, nastavlja, budzi.....obavezno skunuti - pol sa akumulatora

da se kojim slucajem ne bi prespojilo nesto sto ne treba

IMG_20170208_131436.jpgpic host

Vidi se da je stavljen nov ACI, vidi se da je stavljena nova bobina miljenko sto znaci da je od ranije imao muku vezano za paljenje. Po dzeku se moze zakljuciti da je tu malko gorela instalacija (deformisana plastika) iz nekog razloga, ima i neke xenone vezane ali to leti napolje i stavlja se obicna H7 sijalica...uglavnom negde nesto je imalo kratak spoj.

idemo dlaje, sad treba naci zasto ne radi signalizacija, osiguraci svi ispravni

sem sto fali + pr. kontakta kod prednjih osiguraca tacnije na zuto-crnoj zici

IMG_20170208_123118.jpgpic host

mozda je negde zica odfikarena

IMG_20170208_115815.jpgpic host

signal. krece iz borda

IMG_20170208_123027.jpgpic host

tu su dzekovi Ok

IMG_20170208_123100.jpgpic host

tabla sa zadnje strane Ok

IMG_20170208_122948.jpgpic host

relei ispravni

IMG_20170208_122958.jpgpic host

raskupusati jos malo

IMG_20170208_133017.jpgpic host

IMG_20170208_133028.jpgpic host

prvi problem je izdzekan dzek od preidaca poz/ob. svetla

IMG_20170208_130555.jpgpic host

drugi problem je kao i prvi, izdzekan dzek sa ob./dug. svetla

IMG_20170208_130606.jpgpic host

ali sa razlogom, ne valja, pregoreo je (sve me asocira da je to napravilo belaj)

IMG_20170208_130622.jpgpic host

prekidac se skida sa unutrasnje strane tako sto se pritisne mali plast. osigurac

obicno ga cupaju sa spoljne strane nekim ravnim srafcigerom

IMG_20170208_145444.jpgpic host

kupljen je nov prekidac kao i sijalice

IMG_20170208_145145.jpgpic host

IMG_20170208_145217.jpgpic host

cetvoropinac, ablender ide preko njega (ujedno i +12V koji mi fale)

IMG_20170208_145232.jpgpic host

Nek se sve ovo krcka a ja odo nesto pojesti i popiti.....nastavice se.

izbacena instalacija naknadno ugradjena (ko je ovo stavio ja mu se divim)

IMG_20170208_170829.jpgpicture upload

sredjena instalacija

IMG_20170208_172255.jpgpicture upload

pa vracen ACI nazad

IMG_20170208_190046.jpgpicture upload

upaljen motor, ukljucena pozicija

IMG_20170208_174731.jpgpicture upload

IMG_20170208_174757.jpgpicture upload

IMG_20170208_174747.jpgpicture upload

medjutim, kad se upali oboreno

IMG_20170208_174808.jpgpicture upload

ili dugo svetlo, odmah iskljuci poziciono

IMG_20170208_174845.jpgpicture upload

glavni krivac za to je prekidac na desnoj strani

malko se plastika topila

IMG_20170208_175722.jpgpicture upload

sledi otvaranje

IMG_20170208_175802.jpgpicture upload

IMG_20170208_175847.jpgpicture upload

IMG_20170208_175933.jpgpicture upload

kontakt skroz desno vidno ostecen

IMG_20170208_175939.jpgpicture upload

vidi se da je vec radjeno, neko je dodavao kalaj kako bi nadomestio potrosen pipak kontakta

IMG_20170208_201317.pngpicture upload

Ocisceno, sklopljen prekidac tako da sada radi, dokle ce to niko ne zna ali je svakako pametno zameniti ga u razumnom roku. Xenoni su skinuti sa motora, set koji je bio na oborenom svetlu je zapravo sprzio prekidac (isto to se desilo onomad na Bigijevom AA kad je probio, odmah je stradao prekidac na desnoj strani).

primetih masnu fleku na plastici, curka bezin 

IMG_20170208_190111.jpgpicture upload

popustio navoj na desnoj selni.....sredjeno

IMG_20170208_190118.jpgpicture upload

eee da, termoprekidac se nalazi sa leve strane na hladnjaku

IMG_20170208_190100.jpgpicture upload

U slucaju da motor dize temperaturu tj ne ukljucuje ventilator, skinuti ove dve buksne i prespojiti medjusobno, ventilator se mora ukljuciti (pod uslovom da je dat kontatkt i ispravna instalacija/osigurac).

zica od automata anlasera

IMG_20170208_180906.jpgpicture upload

imala je kontatk preko ovoga...i to je sredjeno

IMG_20170208_180925.jpgpicture upload

• Podržavam 4

• Svrati ponekad, 102 postova
  • Motocikl: Piaggio X9 180

Jel moze neko da slika osigurace koji se nalaze ispod sedista, ili ako ima raspored pa da postavi.

Interesuje me od koliko su osiguraci, u manualu ne mogu da provalim koje su im vrednosti, 

a primetio sam da se kod mene 3. osigurac od gore malo topio, pa me interesuje da li sam postavio dobar odnosno da li ide od 10A.

I naravno ako neko zna razlog zbog cega moze doci do tolikog opterecenja da pocne da se topi

-na sta da obratim paznju, sta i gde da gledam.

• Svrati ponekad, 409 postova
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700

Bravo Dare doktore!

Svaka cast na volji i trudu da podelis slike.

Pedantno kao i uvek.

Inace, kada sam ja ugradjivao ksenon, ocekivao sam manju potrosnju,

medjutim kada sam izmerio amperazu koju "vuce" ksenon, dobio sam vrednost od nesto malo preko 4A. To i nije osetno manje od klasicne halogene sijalice od 55w.

A i u prvih par sekundi, ksenon povuce i vise struje.

Pisem onako informativno, mozda nekome znaci.

Za ksenon pise da je potrosnja 35w pa moze nekome (meni npr.) da padne na pamet da ugradi 2 ksenona, misleci da je ukupno opterecenje 70w. Tj. Laicki samo 15w vise od halogenke. Medjutim, nije bas, opteretio bi instalaciju, prekidace... sa skoro duplo vecim opterecenjem.

Pozdrav

• Podržavam 1

............

Inace, kada sam ja ugradjivao ksenon, ocekivao sam manju potrosnju,

medjutim kada sam izmerio amperazu koju "vuce" ksenon, dobio sam vrednost od nesto malo preko 4A. To i nije osetno manje od klasicne halogene sijalice od 55w.

A i u prvih par sekundi, ksenon povuce i vise struje.

Pisem onako informativno, mozda nekome znaci.

Za ksenon pise da je potrosnja 35w pa moze nekome (meni npr.) da padne na pamet da ugradi 2 ksenona, misleci da je ukupno opterecenje 70w. Tj. Laicki samo 15w vise od halogenke. Medjutim, nije bas, opteretio bi instalaciju, prekidace... sa skoro duplo vecim opterecenjem.

Pozdrav

Jest Gagi to si u pravu sto se potrosnje struje tice kod xenona.....pre par godina sam bas pisao o tome, test je pao sa obicnom halogenom sijalicom, xenon sa debelim i slim balastom, osetno vise optereti instalaciju xenon dok se gas u sijalici ne zagreje i da pun intezitet svetla.

Seti se kod mene koliko je Satelis imao nakacenih sijalica, projektora i nikad problema nisam imao.....zato treba ugraditi rele, dva pa i tri ako je potrebno.

no ja sam osta duzan reci nesto, nabavljen je drugi dzek od ACi-a (Motoklinika)

IMG_20170215_104119.jpgpicture sharing

jedino je potrebno pin u gornjem levom uglu ppremestiti odmah pored 

(nisu iste boje zica kao ni pozicije u samom konektoru)

IMG_20170215_104139.jpgpicture sharing

Sto je sigurno, sigurno je....bolje ne rizikovati da se motor ne ugasi u recimo preticanju, ne biva nikako.

• U prolazu, 40 postova
  • Motocikl: suzuki burgman 400

treba mi mala pomoc,postao sam od skoro vlasnik x9 180amalfi,muci me brzinometar cas radi cas neradi sve ostalo radi na instrument tabli,i dali je normalno da kad se stisne kocnica nebitno koja posle par sekundi na instrument tabli zasija crveni znak uzvika u krugu i cim se pusti rucica kocnice on se ugasi.

• Malinar u pokusaju, 1000 postova
  • Motocikl: スズキバンディット

To ti znaci da ti stopaljka ne radi, tj. instrument tabla belezi gresku, los kontakt ili riknula sijalica, proveri svakako.

Za brzinomer moze biti vise stvari, ali ako zeza, cas radi-cas ne, moze biti da je famozna digitalna tabla zveknula.   

• U prolazu, 40 postova
  • Motocikl: suzuki burgman 400

treba mi pomoc oko x9 180-amalfi.duze vreme me je zezala copava nogica kad je spustim pa podignem motor nekad nije hteo da upali nije prekidac na nozici dobro radio,elem to sam resavao sto sam par puta spustao i dizao copavu dok nepusti struju za verglanje,e sad je problem sto vise nemogu uopste da ga upalim i izdzekao sam dzek sa prekidaca copave al motor i dalje nece da zavergla.pretpostavljam da treba nekako da se prespoji,ima tri zice CRNO-ZUTU,ZUTU I ZELENU,dali neko zna kako da ih prespojim da bih mogao da upalim motor.

E ovako, prosto je ki pasulj odma da ti recem.

Moras skinuti srednji tunel ne bi li skinuo levu podnu plastiku kako bi dosao do dzeka prekidaca cope. Kad dodjes do dzeka, razdzekaj i vidi kakvi su kontakti (obicno zna da udje voda pa sve korodira) jer moze se desiti, da je prekida ispravan.

Ako su kontakti dobri, ondak ti treba probna lampica, jedan kraj tj stipaljku ces staviti na +12V ne bi li nasao koja ti je zica -12V od te tri zice koje imas na dzeku.

Kada nadjes masu, druge dve zice pripremi za kratko spajanje (skini malo izolacije), daj kontakt i prespoj prvo jednu..... ako ti upali signal spustene cope na inst. tabli, to nije zica koja ti treba ili ti prespoj drugu jer je to zica koja ti treba da bi motor zaverglao i to je to.

Nikad ali nikad se ne vodi metodom "boja zice" uvek i samo uvek probna lampa, unimer i ispitivanje instalacije.

• U prolazu, 8 postova
  • Motocikl: Piaggio X9 182ccm 2002 god
On 7.11.2017. at 22:27, Satelis je napisao:

E ovako, prosto je ki pasulj odma da ti recem.

Moras skinuti srednji tunel ne bi li skinuo levu podnu plastiku kako bi dosao do dzeka prekidaca cope. Kad dodjes do dzeka, razdzekaj i vidi kakvi su kontakti (obicno zna da udje voda pa sve korodira) jer moze se desiti, da je prekida ispravan.

Ako su kontakti dobri, ondak ti treba probna lampica, jedan kraj tj stipaljku ces staviti na +12V ne bi li nasao koja ti je zica -12V od te tri zice koje imas na dzeku.

Kada nadjes masu, druge dve zice pripremi za kratko spajanje (skini malo izolacije), daj kontakt i prespoj prvo jednu..... ako ti upali signal spustene cope na inst. tabli, to nije zica koja ti treba ili ti prespoj drugu jer je to zica koja ti treba da bi motor zaverglao i to je to.

Nikad ali nikad se ne vodi metodom "boja zice" uvek i samo uvek probna lampa, unimer i ispitivanje instalacije.

Meni se isto ovo desilo danas, poskidao sam pola plastika sa motora da bih dosao do dzeka od copave i imam sta da vidim, pukao mi "zub" na samom prekidacu i ne ulazi u onaj zleb od nogice..

nisam elektricar i slabo mi je iskustvo sa popravkama pa ne razumem objasnjenje :) 

jel moze nekako da se izbegne montiranje tog prekidaca na copavu ali da ona ostane ?

Tvoj prekidač trebalo bi da ima 3 žice, 1 žica je masa, 2 žica je svetlosni signal (crvena lampica sa X na tabli) da je spuštena ćopa i 3 žica je blokada paljenja.

Treba da prespojis masu sa blokadom (lemljenje obavezno), motor ce paliti i imaćeš signalnu lampicu na tabli da je ćopa spuštena (obavezno vodi računa jer ako kreneš sa spustenom ćopom, prva krivina na levo....katapult u desnu stranu zagarantovan).

• Svakom po zasluzi, 11187 postova
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

.... Skoro je poginuo momak u Aleksincu zbog spustene copave i prespojenog prekidaca... 

• Drug član, 4007 postova
  • Motocikl: TDM

Nikako bez prekidača.

Iako vodim računa jednom godišnje, pustim kvačilo i "Yamaha" se ugasi. Reakcija mi je "šta koj moj" i posle par sekundi skontam, ostala čopava...

• U prolazu, 8 postova

Vise je nego ocigledno da je sa razlogom napravljen prekidac.

Ipak cu morati da ga nadjem, ima samo polovnih ali i taj zavrsava posao.

U PGS-u su rekli da se vise ne proizvodi deo...

@Satelis hvala u svakom slucaju na objasnjenju.

• U prolazu, 8 postova

Zamenjen prekidac nogare, 10e polovan u bella moto radnji. 

Malo sam imao problema sa vracanjem one dve opruge (dva federa) ali uz malo muke sad radi savrseno. Ako nekom znaci jedino sam uspeo da ih vratim u gornjem polozaju nogare kad su opruge "opustene".

Posle ovih kisa nije hteo da upali, samo se cuje "tuk" iz automata. Molio sam Boga da je automat da nije alnaser.

Uz proveru elektricara definitivno otisao automat (relej) alnasera. Bio je pun vode, otisla platina i prekinule se zice.

1500 din mi je trazio majstor za novi + ruke 20,30 e.

Automat kupljen i zamenjen, bukvalno 2 plastike skinute. Cena 490 din u auto miki u Zemunu tako da ima tamo ako nekom zatreba.

• Malinar u pokusaju, 1000 postova
  • Motocikl: スズキバンディット

Tu steka vodu ako cesto kisne, ja sam pred svaku sezonu rasturao taj relej i cistio kontakte, muski deo se lako ocisti, ali problem je bio zenski koji i zeza vise. Kontakt sprej ili wd 40 donekle resavaju problem. Da ne znate slucajno ako ima negde da se nadje prekidac za svetla za x9, zeza mi burazera.

Napravite nalog ili se ulogujte da biste postavili komentar

Morate biti član zajednice da biste mogli ostaviti svoj komentar.

Pridružite se!

Napravite svoj nalog u našoj zajednici. Vrlo je lako!

Registrujte novi nalog

Ulogujte se

Imate nalog? Ulogujte se ovde.

Ulogujte se odmah

• Aktivni korisnici   0 članova

Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja