Jump to content

Moto Zajednica

glasanje - kompozicija

  

31 članova je glasalo

  1. 1. kompozicija



Recommended Posts

  • chef, 1843 postova
  • Lokacija: na proplanku

1. ben10 547706_10150812067791517_519076516_9943330_1474502202_n.jpg

 

 

 

 

2. neskez 575157_10150812520081517_519076516_9945084_1858521044_n.jpg

 

 

 

 

3. Duxill 550618_10150812304981517_1310848565_n.jpg

 

 

 

 

4. sstruja 481371_10150810964151517_519076516_9939925_396054373_n.jpg

 

 

 

 

5. Goshke 526080_10150811540241517_519076516_9941162_1479817782_n.jpg

 

 

 

 

6. Gliga 306174_10150810749716517_519076516_9939253_1511311940_n.jpg

 

 

 

 

7. maski 532866_10150810750946517_519076516_9939262_796720982_n.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduro maniac, 1751 postova
  • Lokacija: Beograd/Krupanj
  • Motocikl: Yamaha XT 600 E 3TB

6 vs 7 mrtva trka :D Vrlo zanimljivo :D Ali takodje je i mrtva trka izmedju 2, 3 i 4 :D Mislim da je bolje da ne komentarisemo sad, vec u ona 3 dana kad se salju fotke za sledece takmicenje :)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 228 postova
  • Lokacija: Beograd

Za malo ! Hvala svima koji su glasali za pticicu. Moja kritika za ostale fotografije :

 

2. neskez Glavni objekat na slici je smesten u levu trecinu ali je bojom jednostavno stopljen sa ostatkom scene,takodje je i zalepljen za ostatak scene tako da je tesko uocljiv.Horizontalna bela linija koju pravi ograda deli sliku na pola tako da linija izmedju vode i zemlje koja se nalazi na donjoj trecini ostaje neprimetna.

 

3. duxill Na fotografiji je sva paznja posvecena odvajanju planova pomocu male dubinske ostrine dok je glavni objekat zanemaren,losa ekspozicija-presvetljen glavni objekat,odsecen-nema donjeg dela.Glavni objekat treba da nam bude u centru paznje,takodje je pozeljno razmisljati i o pozadini ali ne u toj meri da nam ona skrene paznju sa onoga sto nam je centar paznje na fotografiji.

 

4. sstruja Odlicna! I dobro komponovana! Autor ove fotografije je cak i u ovoj situaciji razmisljao sta ce gde staviti na njoj i kako. Ipak njen sadrzaj je u prvom planu i on kompoziciju koja je dobra stavlja u drugi plan pa su je mnogi verovatno doziveli kao da je promasila temu pa zbog toga nema glasove.

 

5. goshke Glasao za nju! Iako nije skolski primer podele na trecine ima pricu,ima kompoziciju.Moj glas je dobila zbog dobro odvojenih planova,dobre ekspozicije i odlicne zimske boje.Fotka o kojoj moze dosta da se razmislja,dobra je za gledanje.

 

6. gliga Gliga je kao sto rece poslao fotku da podrzi obnavljanje takmicenja i to je sasvim ok.Fotka nije nista narocito ali ispunjava sve zahteve ovog kruga cak vise od ove za koju sam glasao.

 

7. maski Ova fotka takodje ispunjava zahteve ovog kruga.Glavni objekat na levoj trecini,pozadina zamucena i cak previse zamucena.Mislim da je trebalo malo zatvoriti blendu.

 

Postoji mogucnost da na nekim fotografijama nisam razumeo ideju autora odnosno nisam umeo da ih procitam.Misljenje o fotografijama ovog kruga je licno i ne mogu da garantujem da je tacno.Sve negativne kritike nisu sa namerom da bilo koga uvredim vec su moje subjektivno misljenje.

 

pozz,vidimo se u narednom krugu.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Čestitam pobedu i ja sam glasao za ptičicu!

 

Usput da objasnim svoju fotografiju (4), iako nije dobila nijedan glas :( , smatram da je dobar primer za objašnjavanje kompozicije:

 

Pored toga što su subjekti na trećinama, postoji jaka dijagonalna linija koju čini put, pojačana gotovo monotonim zelenim okvirom, Monotonim u smislu da svi znamo kako izgleda trava i žbunje i kada je registrujemo ne razmišljamo više o njoj. Ta dijagonala, osim što daje dinamiku kompoziciji, služi da vodi pogled posmatrača od auta u prvom planu i grupe ljudi u drugom.

 

Čak i ako ne znamo mnogo o teoriji kompozicije, kada posmatramo neku fotografiju, treba samo obratiti pažnju na to kuda nam pogled ide dok traži sadržaj. Iako imamo široko vidno polje, možemo se skoncentrisati samo na nekih 3-4 stepena koje posmatramo. Ukoliko pogled luta haotično i ne postoji obrazac, staza po kojem šeta na fotografiji dok traži POI (tačke interesa, subjekte, oblike) i otkriva odnose između njh onda možemo smatrati da je kompozicija loša i fotografija haotična.

 

Kod ove fotografije, prvo što pogledamo je prevrnut auto, što se ne viđa svaki dan i privlači nam pažnju kao pojava, zatim nas put vodi do grupe ljudi u gornjoj levoj trećini i verovatno tražimo vozača ili nekog povređenog, pa ponovo do auta, kao da će nam neki detalj na autu reći ko je vozio pa ponovo na grupu ljudi, sada sa namerom da izdvojimo svakog ponaosob i pokušamo da utvrdimo njegovu ulogu u celoj priči. Tu možda primetimo čoveka sa belim šlemom (inače je poštar a radnički šlem mu je kaciga) koji fotografiše scenu pa ponovo pogledom pokušamo da utvrdimo šta fotografiše, pa se vratimo na tragove kočenja, koji su takođe tu na trećini (ne mora uvek striktno POi biti postavljen na hirurškoj trećini) i na osnovu kojih rekonstruišemo događaj i razvijamo svoje viđenje cele priče itd...

 

Jedini koji se ne uklapa u pravila kompozicije je policajac koji stoji u sredini. Probao sam fotografiju bez njega na tom mestu ali nema tu dinamiku. Policajac u zelenom prsluku mi je ovde poslužio da balansira ljude i auto, da ih odvaja ali se pogled ne njemu ne zadržava mnogo i o njemu ne razmišljamo. To je policajac koji stoji, ne radi ništa neobično, slika koju smo videli mnogo puta i kao takva je neinteresantna. Da je radio bilo šta, podigao palicu autu koji dolazi (a ne vidi se u kadru) odvlačio bi pažnju sa glavnog dešavanja i ometao kompoziciju.

 

Tog dana sam napravo 30ak fotografija događaja iz gotovo svih uglova, izašao iza auta, pitao policajca za dozvolu, da li ima povređenih itd... i počeo da škljocam ali nikako nisam mogao sve da uhvatim tako da slika "radi", već sam pošao do auta i setio se da probam da promenim ugao gledanja i popeo se ne bedem, kroz mokru travu i onda je počela slika da se stvara... Većina snapshootera bi u prolazu iz auta telefonom škljocnula par snimaka i imala zabeležen ternutak. Fotograf sa druge strane "mora" (u principu i ne mora ali je moje mišljenje da treba) da aranžira subjekte na svrsishodan način. Iskusan foto-reporter bi verovatno odmah otišao na uzvišenje i odatle napravio par snimaka i produžio dalje (do redakcije da odnese priču)...

 

Ne radi se samo o poštovanju pravila i postavljanju subjekta tu ili tamo, već i o njihovom odnosu i usmeravanju pogleda i isticanju bitnog. Pravila su tu da se nauče, apsolviraju i zatim krše na pravi način u kreativnom procesu!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • chef, 1843 postova
  • Lokacija: na proplanku

bravo za post! :takoje:

 

meni se čini da bi tvoja fotka dobila još jedan nivo dinamike da si malo otvorio blendu i one gore (udaljene od prevrnutog automobila) stavio malo van fokusa. time bi osim dinamike koju daje dijagonala, dobio i na dinamici koju daje fokus jer te tera da otkrivaš misteriju iza blurovanog dela fotke.

 

da je ova fotka pred očima kritičara a ne publike, mislim da bi pobedila.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • chef, 1843 postova
  • Lokacija: na proplanku

zato i treba fotkati što više. samo sa količinom pređenih kilometara određene segmente možeš preseliti iz svesnog u nesvesni (automatski) deo mozga. posle par stotina fotografija na kojima si pažnju usmeravao na kompoziciju ili svetlo ili fokus pređeš dalje na druge elemente fotografije jer si ove već, bez razmišljanja, 'namestio' i pre nego si prineo aparat oku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

bravo za post! :takoje:

 

meni se čini da bi tvoja fotka dobila još jedan nivo dinamike da si malo otvorio blendu i one gore (udaljene od prevrnutog automobila) stavio malo van fokusa. time bi osim dinamike koju daje dijagonala, dobio i na dinamici koju daje fokus jer te tera da otkrivaš misteriju iza blurovanog dela fotke.

 

da je ova fotka pred očima kritičara a ne publike, mislim da bi pobedila.

 

Sa umetničke stran možda ali, pravio sam reportažnu fotografiju, informativnog karaktera... doduše, ni u redakciji nije prošla jer nije bilo povređenih i poginulih (srećom) pa nije vest...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja