Jump to content

Moto Zajednica

Kako ozubciti bregasto i podesiti ventili, korak po korak

Recommended Posts

  • Svrati po nekad, 360 postova
  • Lokacija: Leskovac-Lausanne
  • Motocikl: Kymco Zing 125, BMW F800GS Adventure

Posto vidim da ima dosta pitanja kako uzubiti bregasto i podesiti ventile na kineskim skuterima od 49ccm, evo jedno temeljno objasnjenje korak po korak.

Evo kao prvo lista alata koji ce biti potreban:

-krckalica, manja

-nastavak za manju krckalicu

-gidora 8mm, duza

-gidora 10mm, duza

-krstasti srafciger

-spicangle, 2 komada (ako nemate drugu spicanglu, moze se iskoristi motorcangle ili francuski kljuc

-set za podesavanje zazora ventila (kosta oko 300 din i moze se naci u prodavnice specializovane za prodaju motornih testera i elektricnih alata)

 

dscn0338.jpg

 

Prvi korak je skidanje sedista, sediste je vezano za sasiju uz pomoc 4 zavrtnja koji se skidaju pomocu gidore 10mm.

 

dscn0316.jpg

dscn0317.jpg

 

Zatim treba skinuti poklopac koji se nalazi kod prostor za noge, on se skida uz pomoc KLJUCA, a ne srafcigerom kao sto mnogi skidaju.

 

dscn0318.jpg

 

Kada zavrsiti sa skidanjem plasicnog poklopca otvora treba skinuti od poklopca glave motora ovo crevo.

 

dscn0320.jpg

 

Zatim treba skinuti 4 zavrtnja koji se skidaju pomocu gidore 8mm koji drze poklopac glave motora, ovde se mora obratiti posebna paznja da glava ne prokliza jer se oni tesko skidaju, najbolje je ih poprskati sa WD-40 i ostaviti minut-dva a zatim ih pazljivo skinuti. Kada skinute poklopac koji lici na ovo :

 

dscn0322.jpg

 

a otvorena glava izgleda ovako:

 

dscn0323.jpg

 

(Primeticete da je lanac postavljen, to je zao sto nisam imao zivce da skidam pa ponovo da ga postavljam.)

 

Zatim treba odvrtiti 4 navrtnja sa klackalice uz pomoc gidore 8mm kako bih se oslobodilo bregasto vratilo.

 

Sada se trebamo prebaciti kod ventilatora koji se nalazi pored auspuha, tu treba skinuti sledece:

 

-gornji navrtanj nosaca zadnjeg blatobrana uz pomoc gidore 10mm

dscn0324.jpg

-navrtanj koji drzi zastitnu plastiku ventilatora za blok motora, koji se nalazi skroz dole na spomenutu plastiku

dscn0325.jpg

-dva navrtnja koji se skidaju pomocu krstastog srafcigera

dscn0327.jpg

 

Kada se skine zastitna plastika ventilatora, na bocnoj strani se nalaze oznake T i F

dscn0332.jpg

a na bloku motora se nalazi ispupcenje

dscn0333.jpg

 

Treba da se oznaka T i to ispupcenje podudaraju, sto oznacava da je kolenasto vratilo u krajnjem donjem polozaju. Zatim kada to zavrsimo vracamo se gore kod bregasto vratilo. Zapazicete da se nazubljenom delu nalaze 2 male rupice i jedna velika.

 

1282016951530_hz-cnmyalibaba-web3_5065.jpg

 

Bregasto treba postaviti ovako

 

t1tw7.jpg

 

Zatim sam ozubiti lanac preko njega i zategnuti klackalice. Najlakse je ovde da vam pomogne prijatelj koji ce drzati ventilator i bregasto vratilo da se ne pomeru dok vi prebacujete lanac.

 

Za podesavanje zazora ventila uzmite lisitic obelezen sa 0.05 mm (0.02 inca) i podmetnite ga izmedju kraka klackalice i ventila. (najcesce se radi o ovom zazoru, ali se postoji i modeli sa zazorom od 0.04mm, zato proverite na netu koj zazor odgovara kom modelu.)

 

dscn0342.jpg

 

Zatim stegnite dva navrtka na kraku klackalice uz pomoc spicangle sve dok se listic ne zaglavi i ne moze pomeriti. Polako otpustajte navrtke sve dok ne izvucete lisitc. Na isti nacin podesite zazor na drugom ventilu.

 

dscn0343.jpg

 

Ponovo sklopite delove i proveriti rad skutera.

 

Nadam se da sam pomogao, slobodno pitajte ako nesto nije jasno.

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 125 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Suzuki DR600 DJEBEL

Dobar tutorijal nema sta, vidim da si stelovao ventile po fabrickom na 0,05 a zbog loseg kvaliteta naseg goriva ja zazor namestam tako da prolaz spijuna na usisnom ventilu bude tesan a na izduvnom da bude lagani prolaz i motor dosta bolje radi i manje malo trosi. Tako isto i na nekim putnickim kojima se steluju ventili mora se malo korigovati zazor i odstupiti od fabrickog podatka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 627 postova
  • Lokacija: Beograd Republika Miljakovac
  • Motocikl: Kawasaki ZZR600E

Samo malo grešiš u podešavanju ventila, ključem fiksiraš maticu a špic klještima preko četvrtke podešavcaš zazor, ne ispod klackalice

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 1 post

moze li nekoj da mi kaze dali kajlata na radilica treba da e vo isti pravec so klipnjacata od radilicata - ako ima nekoj slika da postavi najubavo zasto kaj mene kajlata e zavarena i imam problem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati po nekad, 360 postova
  • Lokacija: Leskovac-Lausanne
  • Motocikl: Kymco Zing 125, BMW F800GS Adventure

Mozda bih mogao pomoci, ali ne razumem slovenski ili makedonski, ne znam vec koj jezik je u pitanju. :neznam: Ovako sto mogu da razumem, pitas da li lanac (kajlata) treba da bude u istom pravcu na radilici i klipnjaci? Ako je to sto pitas, odgovor je da, ide u isti pravac. Ako nije probaj sa ovom knjigom: http://www.chinesescooterreference.com/pdf/GY6Manual.pdf

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4371 postova
moze li nekoj da mi kaze dali kajlata na radilica treba da e vo isti pravec so klipnjacata od radilicata - ako ima nekoj slika da postavi najubavo zasto kaj mene kajlata e zavarena i imam problem.

Мерџо, најдобро е да направиш споредба со исправна радилица и да обележиш. Ако се работи за Кинез купи нова и не се замарај. Инаку можеш да возиш и без кајла, јас возам така бидејки го имам урането палењето 5' односно магнетот е поместен 5' во раније. 

ПС. За да возиш така конусот на радилицата треба да биде исправен и мазен, јас ставам неколку капки Локтајт - плав. Го местам магнетот на точно место, го стегам мутерот со пиштол, чекам 15 - 20 минути и бркам работа.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4371 postova
a sta je gidora?
GEDORE је марка алата али у свакодневној комуникации "мајстора" често је синоним патент кључева, редимо ДОДАЈ МИ ГЕДОРУ 17.




Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja