Jump to content

Moto Zajednica

Koliko je vazan amortizer volana

Recommended Posts

  • Drug član, 2013 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: KTM 1290 SD GT

Ja nemam amortizer/stabilizator volana ali ne bih se bunio za jedan :)

Elem ljudi gore lepo objasnise kako to ublazava oscilacije volana i neki opet pokusavaju da ga skapiraju kao da je amortizer od kola, npr kad ste u krivini (nagnut motor na stranu) i predjete preko rupe/dzombe volan ce malo da se ritne tako reci, e ovaj amortizer ce to ublaziti jer ce brze da reaguje nego ruka pogotovo ako je dzomba prosla neprimeceno.. I def se moze reci da radi kao pokvaren amortizer, ti ga nabijes dole on nece da izadje nego mora da se izvuce ili ti ne vraca...

Logicno je da ne moze da vraca volan na sredinu jer amortizer sam po sebi ne zna gde je sredina tj kad je volan prav a jos pride jedan model amortizera odgovara za ko zna koliko motora...

Ono sto mene zanima je povratak na temu koliko je vazan, ako ima neko da nije imao isti pa posle stavio e pa njegovi utisci pogotovo u gore navedenoj situaciji jer tad prednji tocak moze da izgubi grip..

I naravno zasto je ovo sranje ovako skupo princip rada krajanje jednostavan materijal nista spec, cena paprena...

važan je toliko kako, po cemu i kuda voziš. ako si laganica od kafoca do kafica onda ti nije potreban sem za krajnji izgled tvog motora i glumatanja.

skup je zato što se kupuje nadogradnja za nešto što se vec svrstava u luksuz a i sam taj luksuz je preskup. zadovoljan?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: K5Tan600A

Ja sam prezivo takozvani tankslaper pravi, od granicnika da granicnika... mislim da sam i pisao o tome na forumu. Do tada sam mislio da to sto mi zadrma je to, ali sam tad shvatio sta je i kako je.... generalno ne mora da bude dizanje prednjeg tocka, ali rasterecenje istog je bitno pri nastanju... moze i neravnina da ga uzrokuje. Na jacinu utice dosta

faktora, npr. geometrija, brzina itd. Veoma korisna sprava pri AGRESIVNOJ voznji i glavu cuva, naravno nije svemoguca!!

Ali bi uvek pre dao pare za amortizer volana nego za neki top izduva....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Posto na netu ne mogu da nadjem ni slican onome s kojim sam se susreo i koji sam vam opisao, moram pojes g...o i priznat da sam pogrjesio.

 

Amortizer volana ne vraca volan u centralni polozaj sam od sebe, bar veeeelika vecina njih to ne radi onako kako sam opisao.

 

Amortizer volana, steering damper, upija sicusne oscilacije i povecanim otporom na volanu pomaze geometriji motocikla i vozacu da se izbore sa jacim oscilacijama.

 

Vidim da se jos uvjek diskutuje o tome koliko je vazan. Pa, ko nije uvjeren iz price, ili nije sam dozivio pravi tank slapper, nek pogleda nekoliko klipova na YouTube, da mu malo otvore oci. Isto kao sto slajderi mogu u odredjenim situacijama da vas postede stete pri padovima, tako i amortizer volana u odredjenim situacijama moze da vas postedi pada.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

Ako je geometrija predvidjena za laksu upravljivost postoji rizik od tresenja upravljaca pa se ugradjuje i amortizer, inace svaki ozbiljniji auto ga ima ali mislim vise iz ergonomskih nego bezbednosnih razloga.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Mrcooo priznao da je pogresio....sutra pada sneg definitivno....

Pa ja kad stvarno pogrjesim to i priznam. A da necu ko ti da pobrisem svoje prethodne postove i da napisem kako sam ja u stvari od pocetka tvrdio da amortizer radi tako i tako. Pa nemogu ja tako, nisam ja ko ti, nije meni obraz djon.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Политички некоректан, 858 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda CB 1100 SF X - Eleven

Može li da se montira kada je na motoru klasičan korman (koji u konkretnom slučaju predstavlja modifikaciju, jer nije bio "izvorno" na motoru)?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 439 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: Piaggio Beverly Sport Touring 350

Je l to ima neke poente na enduru? Ovo pitam cisto informativno, mislim, svi znaju da je KLE-ka najbolji motor, i da mu ne trebaju te moderne gluposti, je l tako Mohikanac? Ti obozavas KLE-ku. :D

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Vozaci mercedesa su bolje upoznati sa tim amortizerima :) Jer i na MB vozilima postoji i nalazi se izmedju upravljackih spona. A inace sluzi da ublazi vibracije preneseni sa kolovoza na tockove. Ujednoi imas utegnut osecaj na volanu. Kosta nekih 20-30eura a razlika nebo i zemlja kad je stari istrosen. Onaj klasicni MB osecaj da plovis (uz sve ostalo naravno).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK SO Zandarmerije, 589 postova
  • Lokacija: Smederevska Palanka
  • Motocikl: KAWASAKI ER5, pre SUZUKI BANDIT 1200, APRILIJA ATLANTIC 500 CLASSIC

da skrenem s teme,osecaj da plovis je rezervisan za starije hidraulicne citroene.pa 3 mesta prazno,pa veliki mercedesi :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

U pravu ste kolega. Moja greska, nisam lepo formulisao. Ali ako dodate još i uslov da vozilo mora biti upravljivo i da ima iole neki handling i da je posredi neki kvalitet onda ipak mb dodje na broj 1. Čemu pomaže i taj amortizer volana. Ali da ne skrećem potpuno sa teme :) Gledao sam c5 vs 5 serie i c5 je oduvao bembaru po amortizaciji na pravom putu. Verujem da bi mb prošao za nijansu bolje sem ako ima air matične tj vazdušno vešanje onda je kao da si na tepihu. Verstuurd vanaf mijn SM-N9005 met Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

The British magazine Car described the sensation of driving a CX as hovering over road irregularities, much like a ship traversing above the ocean floor. This suspension was used under license by Rolls-Royce on the Silver Shadow and its derivatives, and the Mercedes-Benz 450SEL 6.9. :zvizduk:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 368 postova
  • Lokacija: Tu i tamo...
  • Motocikl: Bicikla

The British magazine Car described the sensation of driving a CX as hovering over road irregularities, much like a ship traversing above the ocean floor. This suspension was used under license by Rolls-Royce on the Silver Shadow and its derivatives, and the Mercedes-Benz 450SEL 6.9. :zvizduk:

 

Ništa, odoh da amortizer volana ugradim kod sestre u jugića, kada je već tako ozbiljna situacija...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • suzuki rider, 365 postova
  • Lokacija: okolina Šapca

Pisem inspirisan danasnjim i jucerasnjim tank slappom. Jos uvek pod uticajem danasnjeg. Desavali su mi se i ranije ali nikada kao juce, a narocito kao ovaj danas. Jaka desna krivina, blaga leva i onda blaga desna. Na izlasku iz ove poslednje, pri punom navlacenju u trecoj (brzina 140-160) mi se desio toliki tank slap da sam u jednom trenutku na kratko ispustio levi hebl i vec sam video sebe kako padam. Ni sam ne znam kako sam se izvukao. Opizdio sam kolenom u ram...Imao sam osecaj kao da jasem bika na rodeu. Sa motorom je sve ok, ne trese volan kad se pusti, guma propisno naduvana, lezaji u vratu dobri. Zbog cega se desio i to u ovolikoj meri, verovatno zbog slabog gripa prednje gume? Do sada mi se desavalo na saltanju iz druge u trecu i to na pravcu, u dosta manjoj meri nego danas. Moze li nesto slicno i da se desi sa amortizerom volana? Gledam neke snimke na YT i rekao bih da je ovako i kod mene bilo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja