Jump to content

Moto Zajednica

Koliko je vazan amortizer volana

Recommended Posts

  • .............., 92 postova

Pre neki dan sam pricao sa drugom o stazama i ja sam spomenuo Yamahu R6 kao dobar motor za stazu-jer sam tako cuo 0stabre.gif

Covek opustenop rece - za*ebi R6 kada nema amortizer volana, mozda je za stazu dobro ali zato nista ne valja po putu 1neznam.gif

 

 

Moze li neko da mi pojasni sta je amortizer volana i zasto je toliko vazan? Takodje me zanima zasto ga R6 nema, da li se to moze naknadno ugraditi i da li novije R6ice imaju amortizer volana?

 

Hvala na citaju, ocekujem strucne odgovore 1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Nema ga ni Honda CBR, nije to samo kod Yamahe. Može naknadno da se ugradi na skoro svaki motor.

 

Cjene variraju, ima odličnih polovnih za manje od 100Eura, a novi čini mi se počinju sa cjenama od oko 200Eura.

 

Amortizer volana inače vraća volan u središnji položaj, to mu je primarna funkcija i ima podešavanje s kolikom silom će to da radi. Služi da umiri volan na lošem putu, smanji ili sprječi mogućnost pojave "tank slappera", stabilizuje volan na pravcu itd. Uglavnom čini motor nešto mirnijim i lakšim za vožnju na putevima koji nisu baš savršeni

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • If in doubt, go flat out., 472 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: KTM exc 300, Aprilia RS250

Ne znam za r6 ali cbr600rr i 1000rr imaju amortizer volana fabrički, zove se HESD, honda electronic steering damper.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 24 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha R6 2006

tako je...i odlicno radi posao i vrlo je vazan na motoru... ne treba mnogo razmisljati vec ako ga nema, ugradjuj :takoje:

 

Takodje sam pristalica. Ugradi. Da ne bije po rukama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • svrati kad mu je dosadno, 258 postova
  • Motocikl: GSXR 600k7 & kTm 690smc 2009 i Thundercat 600 2001

Ne znam za r6 ali cbr600rr i 1000rr imaju amortizer volana fabrički, zove se HESD, honda electronic steering damper.

Da, honde ga imaju a i suzuki, R6 nema.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2013 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: KTM 1290 SD GT

amortizer volana je bitan toliko kolikobrzo voziš i na kakvim cestama ili stazama. ima mogucnost podešavanja na klikove od 1 - 10,11 kako koji. moj ima 10 klikova i za obicnu vožnju gradom ga ne koristim tj. opustim ga skroz.

Amortizer volana sprječava "Head-Shake" (oscilacija-tresenje upravljača) nudi maksimalnu stabilnost pri svim brzinama i uvjetima. Podešavanje u punoj vožnji! Ovo jedinstveno rješenje je jamstvo i daje veliku prednost za sigurnost i performanse.

moj je ovakav i ovako montiran mada kod raznih brendova i raznih modela postoje i razna rješenja montaže.

post-9020-0-35367900-1353860501_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 227 postova
  • Lokacija: Pancevo

@arnyman

Amortizer volana NE vraca volan u sredisnji polozaj - to rade geometrija (pre svega) i dupe (d' izvines).

 

Kod mene (GSX-R 750 K8) ima neki koji je tzv "progresivnog dejstva", mozda sam zasro u terminologiji, tek sa povecanjem brzine on povecava otpor na kormanu - sve je to u redu, osim kad se ide u "S" krivinu (ili uzastopne promene pravca) sa vise od 120-130 km/h - dozivljaj je kao da si uhvatio ovna za rogove. Inace se ne oseca da postoji, nikakva pribliznost servo upravljacima na autima koji daju osecaj "bezzivotnoti" - za ovo nemamo domaci termin, to je ono kad kazu "effortless" ili da nema "feedback", tj povratnu informaciju. Al' "super" je stvar.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 193 postova
  • Lokacija: Beograd

Amortizer volana inače vraća volan u središnji položaj, to mu je primarna funkcija i ima podešavanje s kolikom silom će to da radi.

 

 

Ovo bas i nije tacno..bez ljutnje samo :zdravo:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Nema ljutnje samo napisite tacno sta radi i kako. Iz nesto mog skromnog iskustva znam da ga vraca u centralni polozaj jer dok je prednji tocak u vazduhu ne vraca ga ni geometrija ni dupe, i znam da pravi veci otpor i vecu silu sto ga vise naklikces. Ili sam se ja susreo sa nekom drugacijom verzijom...

 

Znaci slobodno napisite sta i kako, ako sam vec pogrjesio red je da mi kazete i sta je ispravno

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 227 postova
  • Lokacija: Pancevo

Nema ljutnje samo napisite tacno sta radi i kako. Iz nesto mog skromnog iskustva znam da ga vraca u centralni polozaj jer dok je prednji tocak u vazduhu ne vraca ga ni geometrija ni dupe, i znam da pravi veci otpor i vecu silu sto ga vise naklikces. Ili sam se ja susreo sa nekom drugacijom verzijom...

 

Znaci slobodno napisite sta i kako, ako sam vec pogrjesio red je da mi kazete i sta je ispravno

 

Amortizer (bilo koji) sluzi za prigusenje oscilacija (Npr. kad bi na autu skinuo amortizere i ostavio ga samo na oprugama, to bi skakalo kao jare, sumnjam da bi stigao i do 50km/h a nasao bi se pored puta ili na krovu.)

 

Amortizer se (u najprostijoj varijanti) sastoji iz cilindra i klipa, unutra je neki radni fluid (ulje ili gas) i pri kretanju klipa taj fluid se pretace kroz male rupice na klipu iz dela cilindra ispred klipa u deo cilindra iza klipa i obrnuto - pretakanje kroz rupice na klipu stvara prigusenje. (Ovo ti je najprostija varijanta.)

 

Dakle amortizer kormana prigusuje zaokretanje prednje viljuske oko njene osovine.

 

I, kao sto rekoh, taj amortizer ne vraca korman u srednji polozaj - to radi geometrija (ili tacnije ugao glave upravljaca - zamisi da vila na motoru stoji pod pravim uglom u odnosu na put, e u tom slucaju ne bi postojalo vracanje upravljaca u srednji polozaj. Pa se vila postavlja pod nekim uglom i to vraca upravljac. Slicno i kod auta, i tu se tockovi postavljaju pod nekim uglovima, pa se jos i razlicito zakrecu u krivni pa kad pustis volan auto se upravi)

 

(I, kako je motor tezi od bicikla, ne vozi se samo rucno nego i dupetom - uostalom i bicikl kad vozis "bez ruku" (pustis korman) vozis ga dupetom - dakle nisam se salio u prethodnom postu.)

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1318 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: Uljara 1127cm i tetejac 600cm

Evo da krenemo redom da ne bi bilo lupetanja kao postovima iznad,od ljudi koji tesko da su videli amortizer volana,a o tome cemu sluze da i ne govrimo..

 

Ja sam doziveo tank slaper i to jako ozbiljan,jedva sam ostao na motoru,amortizer volana deluje tako sto pravi otpor tj,upravljac se teze savija...tank saper nastaje kada se prednji pocak odvoji od podloge i spusti blago uvrnut u odnosu na putanju motora,e bas tu amortizer volana pomaze da na rupama i raznim neravninama kad predni tocak tezi da se odvoji od podloge da se ne pomeri naglo upravljac,a ako se slaper dogodi sto pre smiri upravljac...

 

Inace jedan amortizer volana sam i otvarao,princip rada je krajnje jednostavan,jedna osovinica na njoj cep sa rupicama kroz koje prolazi ulje,i klikovima se zatvaraju rupice,sto vise se rupica zatvori ulje teze prolazi i samim tim je sve tvrdji amortizer..

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 227 postova
  • Lokacija: Pancevo

Mik imas + od mene....konacno posle toliko lupetanja neko da zna znanje.. :takoje:

 

Pa eto ja sam se trudio da mu to maksimalno pojednostavim i objasnim princip rada - za slucaj da nadje neku sliku u preseku pa da zna sta na njoj da trazi. I, sto je cini mi se jos vaznije, da mu ukazem da amortizer ne vraca upravljac (i s tim u vezi, da ne baci npr 500eur za takvu stvar ako motor ne koristi u nekim ekstremnim rezimima).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Mislim da je svima jasno da na motorima(koji nemaju pomenuti amortizer) u voznji volan tezi da stoji ravno cak i ako ga neka dzomba ili oscilacija neizbalansiranog tocka tezi izbacit iz pravca. Mehanizam koji opisujes je takodje sasvim jasan.

 

Al mi samo objasni jedno, moje iskustvo je vezano za jedan ZXR koji je imao naknadno montiran amortizer volana(ne znam brend). Zanemarit cemo to sto je volan pri tockiranju sam dolazio u pravac, nego kad je motor razbucan na djelove ja sam banuo u garazu kod druga uzeo pomenuti amortizer sa stola i nategao ga rukom(malo je teze nego sam u startu mislio), i sam se polako vratio u centralni polozaj, onda je dosao drug i rekao "vidis imas tockic odje i odje i saraf odje i onda otpustis odje i on ide lakse i otpustis odje i odje i manjom silom vraca, onda odje naklikces pa pravi veci ili manji otpor..." znaci po onome sto sam vidio to je bas amortizer a ne upijac oscilacija. A na motoru osjecaj sa tim podesavanjma varira od neosjetnog do toga da je u mjestu teze smotat volan a lakse vratiti ga u pravac, inace i na maksimalno nategnutom podesavanju nema ni blizu snage da ispravi volan na motoru koji stoji ili je na copavoj, ali cini ispravljanje mnogo laksim

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Nema ljutnje samo napisite tacno sta radi i kako. Iz nesto mog skromnog iskustva znam da ga vraca u centralni polozaj jer dok je prednji tocak u vazduhu ne vraca ga ni geometrija ni dupe, i znam da pravi veci otpor i vecu silu sto ga vise naklikces. Ili sam se ja susreo sa nekom drugacijom verzijom...

 

Znaci slobodno napisite sta i kako, ako sam vec pogrjesio red je da mi kazete i sta je ispravno

 

Amortizer (bilo koji) sluzi za prigusenje oscilacija (Npr. kad bi na autu skinuo amortizere i ostavio ga samo na oprugama, to bi skakalo kao jare, sumnjam da bi stigao i do 50km/h a nasao bi se pored puta ili na krovu.)

 

Amortizer se (u najprostijoj varijanti) sastoji iz cilindra i klipa, unutra je neki radni fluid (ulje ili gas) i pri kretanju klipa taj fluid se pretace kroz male rupice na klipu iz dela cilindra ispred klipa u deo cilindra iza klipa i obrnuto - pretakanje kroz rupice na klipu stvara prigusenje. (Ovo ti je najprostija varijanta.)

 

Dakle amortizer kormana prigusuje zaokretanje prednje viljuske oko njene osovine.

 

I, kao sto rekoh, taj amortizer ne vraca korman u srednji polozaj - to radi geometrija (ili tacnije ugao glave upravljaca - zamisi da vila na motoru stoji pod pravim uglom u odnosu na put, e u tom slucaju ne bi postojalo vracanje upravljaca u srednji polozaj. Pa se vila postavlja pod nekim uglom i to vraca upravljac. Slicno i kod auta, i tu se tockovi postavljaju pod nekim uglovima, pa se jos i razlicito zakrecu u krivni pa kad pustis volan auto se upravi)

 

(I, kako je motor tezi od bicikla, ne vozi se samo rucno nego i dupetom - uostalom i bicikl kad vozis "bez ruku" (pustis korman) vozis ga dupetom - dakle nisam se salio u prethodnom postu.)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2013 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: KTM 1290 SD GT

Nema ljutnje samo napisite tacno sta radi i kako. Iz nesto mog skromnog iskustva znam da ga vraca u centralni polozaj jer dok je prednji tocak u vazduhu ne vraca ga ni geometrija ni dupe, i znam da pravi veci otpor i vecu silu sto ga vise naklikces. Ili sam se ja susreo sa nekom drugacijom verzijom...

 

Znaci slobodno napisite sta i kako, ako sam vec pogrjesio red je da mi kazete i sta je ispravno

 

Amortizer (bilo koji) sluzi za prigusenje oscilacija (Npr. kad bi na autu skinuo amortizere i ostavio ga samo na oprugama, to bi skakalo kao jare, sumnjam da bi stigao i do 50km/h a nasao bi se pored puta ili na krovu.)

 

Amortizer se (u najprostijoj varijanti) sastoji iz cilindra i klipa, unutra je neki radni fluid (ulje ili gas) i pri kretanju klipa taj fluid se pretace kroz male rupice na klipu iz dela cilindra ispred klipa u deo cilindra iza klipa i obrnuto - pretakanje kroz rupice na klipu stvara prigusenje. (Ovo ti je najprostija varijanta.)

 

Dakle amortizer kormana prigusuje zaokretanje prednje viljuske oko njene osovine.

 

I, kao sto rekoh, taj amortizer ne vraca korman u srednji polozaj - to radi geometrija (ili tacnije ugao glave upravljaca - zamisi da vila na motoru stoji pod pravim uglom u odnosu na put, e u tom slucaju ne bi postojalo vracanje upravljaca u srednji polozaj. Pa se vila postavlja pod nekim uglom i to vraca upravljac. Slicno i kod auta, i tu se tockovi postavljaju pod nekim uglovima, pa se jos i razlicito zakrecu u krivni pa kad pustis volan auto se upravi)

 

(I, kako je motor tezi od bicikla, ne vozi se samo rucno nego i dupetom - uostalom i bicikl kad vozis "bez ruku" (pustis korman) vozis ga dupetom - dakle nisam se salio u prethodnom postu.)

nije to ni tebi najasnije, uporedbe sa autom i amortizerima na njemu nemaju veze sa " amortiterom volana " znaci ne sa amortizerima prednjeg kotaca na motoru preko vilica nego sa amortizerom volana. mislim da bi primjerebiji izraz za tu spravicu bio STABILIZATOR VOLANA kao i utezi na krajevima volana.

.Prvo i najosnovinije je da ti amortizer volana treba u onom trenutku kada prednji kotac gubi kontakt sa podlogom,odnosno cestom,i samim time postaje lagan i podlozan naglim promjenama smjera,sa sobom povlaci vilicu i naravno volan.U onom trenutku kad volan nekontrolirano i nezeljeno mjenja svoj polozaj vozacu je teze zadrzati smjer kretanja motora i sada ovisno o brzini kretanja i samim uvjetima na cesti dolazi do mogucnosti pada.

Ukoliko se nade u slicno gore navedenoj situaciji amortizer volana ce ukloniti ili ublaziti trzaje volana i samim time i prednjeg kotaca i time uvelike pomoci vozacu da zadrzi stabilnost na svom motociklu.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 764 postova
  • Lokacija: BEG
  • Motocikl: ER6n

Ja nemam amortizer/stabilizator volana ali ne bih se bunio za jedan :)

Elem ljudi gore lepo objasnise kako to ublazava oscilacije volana i neki opet pokusavaju da ga skapiraju kao da je amortizer od kola, npr kad ste u krivini (nagnut motor na stranu) i predjete preko rupe/dzombe volan ce malo da se ritne tako reci, e ovaj amortizer ce to ublaziti jer ce brze da reaguje nego ruka pogotovo ako je dzomba prosla neprimeceno.. I def se moze reci da radi kao pokvaren amortizer, ti ga nabijes dole on nece da izadje nego mora da se izvuce ili ti ne vraca...

Logicno je da ne moze da vraca volan na sredinu jer amortizer sam po sebi ne zna gde je sredina tj kad je volan prav a jos pride jedan model amortizera odgovara za ko zna koliko motora...

Ono sto mene zanima je povratak na temu koliko je vazan, ako ima neko da nije imao isti pa posle stavio e pa njegovi utisci pogotovo u gore navedenoj situaciji jer tad prednji tocak moze da izgubi grip..

I naravno zasto je ovo sranje ovako skupo princip rada krajanje jednostavan materijal nista spec, cena paprena...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja