Jump to content

Moto Zajednica

Impregnacija textila Burovim tabletama

Recommended Posts

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Pročitao sam dosta tema u kojima se pojavljuje problem da tekstil počne da propušta vodu (a u situaciji kada se to od njega ne očekuje)! Radi se uglavnom o šatorima i moto odeći.

Sada postoje zaista mnoga "specijalna" sredstva za impregnaciju tekstila (uglavnom sprejevi), ali se kod nas uglavnom teže nalaze, a uz to su poprilično skupi.

A oni "malo" stariji znaju da se nekada za impregnaciju (vodonepropusnost) šatora, šatorskih krila, .... koristio vodeni rastvor "Burovih" tableta. Te tabletu su mogle da se kupe u apotekama i bile su namenjene da se (nakon rastvaranja u vodi) koriste za masažu radi smanjenja otoka i bolova kod iščašenja, uganuća, kontuzija, ... .

Međutim takav rastvor je uspešno korišćen i za impregnaciju predmeta od tekstila. Doduše tada su šatori pravljeni od prirodnih materijala a ne od "najlona" pa ne znam kako bi se ovaj recept za impregnaciju pokazao na ovim "modernim" materijalima. U svakom slučaju vredi probati jer je postupak jednostavan i jeftin.

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ○○○○○○○○○○, 213 postova
  • Motocikl: Honda CBR 600 Ф

Ne znam za Burove obloge, ali meni nije bilo tako lose iskustvo sa ni vodicom nanotehnologije ALI pored pitanja kako ce se ponasati takav materijal kad otopli i kad daj tekstil treba da dise i iznutra prem spolja (da li se dobija efekat uparene najlonske kabanice kada takva zastita nije potrebna) kod nas su jos i ovi novi biznismeni cim videli da je proizvod poceo malo da se prodaje vec posle par meseci duplirali cene pa postaje pa...

Ali ako je sve sto je dobro i jednostavno ako neko zna dobro bi bilo za sve da postavi da li to sa Burovim tebletama zaista funkcionise - mozda...

 

 

(jos 20 do 100 postova)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Napraviću uskoro experiment sa nekim kišobranom. Prvo ću dobro da ga "izmaltretiram" pranjem dok ne počne da propušta vodu, pa ću da ga potopim u "Burov" rastvor i zatim osušim. A onda ponovo zalivanje vodom, pa šta bude! Samo da prvo malo "popravim" svoje zdravstveno stanje (problem sa kičmom) i krećem sa "testiranjem".

A rezultate ću da objavim u ovoj temi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Chicago

Napraviću uskoro experiment sa nekim kišobranom. Prvo ću dobro da ga "izmaltretiram" pranjem dok ne počne da propušta vodu, pa ću da ga potopim u "Burov" rastvor i zatim osušim. A onda ponovo zalivanje vodom, pa šta bude! Samo da prvo malo "popravim" svoje zdravstveno stanje (problem sa kičmom) i krećem sa "testiranjem".

A rezultate ću da objavim u ovoj temi.

 

Slikaj molim te citavu proceduru, pa ako se pokaze uspjesnom da odmah dobijemo uputstvo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1039 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

Kao klinac sam dosta viso sa caletom sto na kampovanju sto u ribolovu i neretko smo umesto kamp prikolice zarad smanjenja maltretiranja oko vuce i ostalog koristili sator i znam da je cale koristio upravo burove tablete za impregnaciju satora, Na kraju svake sezone bi se razapeo sator u dvoristu, temeljno bi ga oprali a onda potopili u kadu zajedno sa par burovih tableta. E sad, to je dobro funkcionisalo sa onim platnenim ~poljskim~ satorima, ne bi pustali kisu, ali kako bi se pokazalo sa novim najlon tehnologijama zivo me interesuje. Ako uspe, onda potapam i jaknu u burov rastvor :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 718 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: X8

Kapiram ja da je to stvar eksperimenta, ali zasto se zezati sa svim tim kad vec postoje sredstva za impregnaciju satora? Razlika u ceni je smesna. Jedino ako neko zeli da kupi los sator, pa onda da ga budzi i doradjuje i na kraju da dobije prosecno los sator. Platneni satori pripadaju drugoj prici.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

zec user_popup.png

Postavljeno Danas, 20:06 PM

 

Kapiram ja da je to stvar eksperimenta, ali zasto se zezati sa svim tim kad vec postoje sredstva za impregnaciju satora? Razlika u ceni je smesna. Jedino ako neko zeli da kupi los sator, pa onda da ga budzi i doradjuje i na kraju da dobije prosecno los sator. Platneni satori pripadaju drugoj prici.

Ne vidim ništa loše u tome da možda već imamo pri ruci sredstvo za impregnaciju svega i svačega (i to gotovo besplatno), a da mi ipak čekamo danima ili nedaljama da slično sredstvo dobijemo iz inostransva (po ceni od petnaestak-dvadesetak evra).

A zaista volim po malo da eksperimentišem oko svega i svačega. Pa sam tako za poslednju godinu dana samostalno osmislio i ugradio na motor sledeće: Podmazivač lanca, zvučnu signalizaciju za migavce, regler, komplet plinski sistem, dvostruka xenon svetla-sočiva (sa releima), dvostruke sirene, nosače kofera i aluminijumske kofere, sedište, vizir, ... . I sve sam to opisao i omogućio da i drugi iskoriste to iskustvo.

Pa očekujem da tako bude i sa ovim. Šator ili jakna počne da "propušta" vodu, mi u prvoj apoteci kupimo par tableta i rastvorimo u vodi. "Promućkamo" ili "isprskamo" predmet tim rastvorom, sačekamo da se osuši i mirni smo celu sezonu.

 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • XXX, 462 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS

zec user_popup.png

Postavljeno Danas, 20:06 PM

 

Kapiram ja da je to stvar eksperimenta, ali zasto se zezati sa svim tim kad vec postoje sredstva za impregnaciju satora? Razlika u ceni je smesna. Jedino ako neko zeli da kupi los sator, pa onda da ga budzi i doradjuje i na kraju da dobije prosecno los sator. Platneni satori pripadaju drugoj prici.

Ne vidim ništa loše u tome da možda već imamo pri ruci sredstvo za impregnaciju svega i svačega (i to gotovo besplatno), a da mi ipak čekamo danima ili nedaljama da slično sredstvo dobijemo iz inostransva (po ceni od petnaestak-dvadesetak evra).

A zaista volim po malo da eksperimentišem oko svega i svačega. Pa sam tako za poslednju godinu dana samostalno osmislio i ugradio na motor sledeće: Podmazivač lanca, zvučnu signalizaciju za migavce, regler, komplet plinski sistem, dvostruka xenon svetla-sočiva (sa releima), dvostruke sirene, nosače kofera i aluminijumske kofere, sedište, vizir, ... . I sve sam to opisao i omogućio da i drugi iskoriste to iskustvo.

Pa očekujem da tako bude i sa ovim. Šator ili jakna počne da "propušta" vodu, mi u prvoj apoteci kupimo par tableta i rastvorimo u vodi. "Promućkamo" ili "isprskamo" predmet tim rastvorom, sačekamo da se osuši i mirni smo celu sezonu.

 

 

Najlakse je kupiti nesto novo, skupo, i naravno kvalitetno... ali nismo uvek u mogucnosti da to sebi i priustimo.

 

Bas zahvaljujuci ljudima koji vole da eksperimentisu ovaj forum i jeste mesto gde dobijemo puno informacijama iz prve ruke od ljudi koji imaju i volje i zivaca da od (skoro) nicega naprave nesto.

 

 

Od mene :takoje::takoje::takoje: za sve eksperimente

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1358 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

@ zika56

 

Bravo, samo tako :takoje:

 

Kada niko ne bi razmišljao kao ti(i još važnije - nešto i uradio po pitanju tih ideja), gde bi smo danas bili?

 

Zar da dopustimo da koristimo samo servirane stvari?

 

Svaka čast za entuzijazam, pa i za realizaciju!

:zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 718 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: X8

Nemoj pogresno da me shvatis, podrzavam ja to budzenje kad ima smisla i kad postoji usteda.

Koliko sam ja to shvatio: ideja je da se sredstvo koje se koristi za prastare platnene satore upotrebi za najlonske.

Ok, napravis ti to sredstvo i kazes radi, a onda se neka osoba pouzda u taj tvoj izum i zavrsi negde mokra, jer taj sator koji ima nije bas isti kao tvoj. Pri tom to moze biti negde u prirodi daleko od naselja. Ideja je super, od necega jeftinog napraviti nesto sto radi.

Impregnacija najlonskih satora nije samo zastita od vode vec i od UV zracenja, jer najlon ubrzano propada dok je izlozen suncu.

Ne zelim da te odeshrabrim, vec ako pokusavas da resis taj problem, sagledaj zahteve i potrebe korisnika. Koliko dugo ce zadrzati vodu, da li ce ostaviti fleke...

Previse opsirno.

Cena jednog pouzdanog ispitanog sredstva je manja od 2000 din.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1404 postova
  • Lokacija: Jagodina,Srbija
  • Motocikl: Moto Guzzi Nuovo Falcone 500

Sto je i dalje skuplje od celog satora.

Ja bre kada bih sve placao i ne bih sam budzio,popravljao i izmisljao ne bi ni vozio motor,vecinu para odvojenih za bajkerisanje dajem na gorivo a ostalo se snalazim.Uvek sam za varijantu "Uradi sam".

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vinyl rider, 781 postova
  • Lokacija: Зрењанин, хоме оф тхе ДАНИ ПИВА
  • Motocikl: VFR 800fi INTERCEPTOR the big red bee ; ДОНГО - руска машина - дрвена осовина

Ajde kad ste već otvorili ovakvu temu , nešto da vas pitam : čime uraditi zaštitu VIJETNAMKE , dosta je stara i jedino je puno pranja pretrpela pa sad i najsitniju kap kiše odmah popije. Jel ima tu nekog razumnog rešenja ili samo nošenje po suvom.:neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • šta bi ovo bilo, 303 postova
  • Lokacija: Borca(skoro pa Bgd)
  • Motocikl: regal raptor

cini mi se da je ova tema vec pomalo obradjena ali zaboravljena,

pre neku godinu smo pisali ako se nevaram na ovom forumu o problematici impregnacije...

da,sator moze da se impregnira sa burovim tabletama,ona plava

u sretna vremena 80-tih svi satori su bili impregnirani burovim tabletama,

proces je sledeci:rastvoriti4-5 onih velikih plavih tableta(najbolje u kadi) i potopiti sator,

ostaviti da se platno dobro natopi,oko pola sata,zbog sastava materijala,jako sporo ide natapanje,

zatim je potrebno izvaditi sator i osusiti najbolje ga razapeti na konstrukciju ali ima caka,

sator treba rasiriti ali se nesme dodirivati rukama nigde dok je mokar,

to smo resavali tako sto smo vezivali one kanape za zatezanje satora i sa njima vadili i razapinjali sator...

tako je to nekad bilo...

napominjem plave tablete,u pakovanju su bile uvek jedna plava velika i jedna bela(zuta)

e sad ja sam pre neku godinu u metrou kupio onaj najkrs sator,

naravno posle par kisa onako jacih poceo je da pusta na savovima,nekako kao da je kroz konac prolazila voda,

setih se ja starih dobrih fazona i probam,rastvorim cetri komada u neko seceno bure i odradim sve po p.s.

eto i dalje sljaka i ne pusta nigde,mada uvek nosim onu kinesku ciradu 2x3 za svaki slucaj...

a da cetiri komada,ubacio sam i moto jaknu,popucala mi ona membrana unutra i pomalo mi budu mokra ramena,

i jakna je radila ok, naravno ovo radi dok se jakna ponovo ne opere,koga ne smara potapanje,potapa a koga smara kupi novu jaknu...

inace pre 2-3 god jedna tableta je bila oko 30 din,cisto da uporedite,najjeftiniji sprej je 15e...

eto ako sam nekom pomogao drago mi je,za sve ostale pusti ove matorce da raspredaju o starim dobrim vremenima...

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

user_off.pngPavel user_popup.png

  • av-10184.jpg
  • šta bi ovo bilo
  • bullet_black.png

  • user_add.png
  • email_open.png

Grupa:

Members

Broj Postova:

499

Učlanio se:

18-April 10

Lokacija

Borca(skoro pa Bgd)

Motor:

keeway-supershadow za decake

Napisao Juče, 21:34 PM

 

cini mi se da je ova tema vec pomalo obradjena ali zaboravljena,

pre neku godinu smo pisali ako se nevaram na ovom forumu o problematici impregnacije...

da,sator moze da se impregnira sa burovim tabletama,ona plava

u sretna vremena 80-tih svi satori su bili impregnirani burovim tabletama,

proces je sledeci:rastvoriti4-5 onih velikih plavih tableta(najbolje u kadi) i potopiti sator,

ostaviti da se platno dobro natopi,oko pola sata,zbog sastava materijala,jako sporo ide natapanje,

zatim je potrebno izvaditi sator i osusiti najbolje ga razapeti na konstrukciju ali ima caka,

sator treba rasiriti ali se nesme dodirivati rukama nigde dok je mokar,

to smo resavali tako sto smo vezivali one kanape za zatezanje satora i sa njima vadili i razapinjali sator...

tako je to nekad bilo...

napominjem plave tablete,u pakovanju su bile uvek jedna plava velika i jedna bela(zuta)

e sad ja sam pre neku godinu u metrou kupio onaj najkrs sator,

naravno posle par kisa onako jacih poceo je da pusta na savovima,nekako kao da je kroz konac prolazila voda,

setih se ja starih dobrih fazona i probam,rastvorim cetri komada u neko seceno bure i odradim sve po p.s.

eto i dalje sljaka i ne pusta nigde,mada uvek nosim onu kinesku ciradu 2x3 za svaki slucaj...

a da cetiri komada,ubacio sam i moto jaknu,popucala mi ona membrana unutra i pomalo mi budu mokra ramena,

i jakna je radila ok, naravno ovo radi dok se jakna ponovo ne opere,koga ne smara potapanje,potapa a koga smara kupi novu jaknu...

inace pre 2-3 god jedna tableta je bila oko 30 din,cisto da uporedite,najjeftiniji sprej je 15e...

eto ako sam nekom pomogao drago mi je,za sve ostale pusti ove matorce da raspredaju o starim dobrim vremenima...

Pa jeste. Ovi "matorci" samo tupe! I meni dosadili! 1lol.gif

A hvala ti što si izneo svoja iskustva sa burovim tabletama za impregnaciju "modernih" materijala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • bez čvaraka, 1212 postova
  • Lokacija: na severu
  • Motocikl: Naked u najavi

Ako burove tablete mogu da impregniraju i najlonske šatore, kao što reče Pavel, onda je to za mene otkriće godine! Čekam da vidim šta će Žika da uradi, pa ću i ja da popravljam svoj šator. Odlična tema.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1404 postova
  • Lokacija: Jagodina,Srbija
  • Motocikl: Moto Guzzi Nuovo Falcone 500

Ajde kad ste već otvorili ovakvu temu , nešto da vas pitam : čime uraditi zaštitu VIJETNAMKE , dosta je stara i jedino je puno pranja pretrpela pa sad i najsitniju kap kiše odmah popije. Jel ima tu nekog razumnog rešenja ili samo nošenje po suvom.:neznam:

 

I mene interesuje ovo za Vijetnamku,stara,izbledela i prima vodu kao obicna krpa,ali nigde pocepana i sve funkcionise na njoj kao i pre 15 godina.Planirao sam ovih dana da je odnesem na farbanje,jos kada bi mogla i neka impregnacija da se uradi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1039 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

Pa i vijetnamka se pravi od platna, ako su stari satoru zavrsavali posao impregnirani sa burovim tabletama, ne vidim sta te kosta da probas da je potopis u par tableta i probas :neznam:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • prisutan, 934 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: keeway cruiser 250,KLE 500,BMW K75, ZEPHYR 750,CBF 1000

pretplaćujem se na ovu temu,jer matorci jos vladaju iskustvom,ako ne sa snagom,kad se ono upre u ..... ;)

mozete vi pricat sta ocete,ja sad tek cuo za te burove tablete hvala Ziko!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

mali_zmaj user_popup.png

Postavljeno Danas, 14:48 PM

 

pretplaćujem se na ovu temu,jer matorci jos vladaju iskustvom,ako ne sa snagom,kad se ono upre u ..... ;)

mozete vi pricat sta ocete,ja sad tek cuo za te burove tablete hvala Ziko!

Nema na čemu. A nemoj nikako da sumnjaš u sposobnosti "matoraca" i u drugim "disciplinama" (a ne samo u iskustvu).

Prošle godine nas trojica prijatelja (od kojih je jedan rođen 1940 god), seli ujutru na motore i uveče stigli u Banja Luku (kao gosti na krsnu slavu padobranskog kluba "Sveti Ilija"). Mezili, pili i družili se sa prijateljima skoro celu noć i ceo dan. A zatim, oko ponoći seli na motore i ujutru stigli u NIš.

Evo i par fotografijasa tog putovanja.

 

Početak putovanja

 

6D8ED482-5598-6947-AF4C-B539789DFA70_thumb.jpg

 

Zajednička fotografija "Heroja" (Sportski aerodrom B. Luka)

F821AA6C-F256-F446-BB90-EBE11873C155_thumb.jpg

 

Gosti na slavi

82C4322A-8B70-F54B-9C3F-BCB497770951_thumb.jpg

 

Fotografija sa prijateljima u tvrđavi, iznad Vrbasa

796C1DEE-51AF-F142-94EA-DCC3DD5766B9_thumb.jpg

 

Svanuće i magla. Prva pauza nakon prelaska iz Hrvatske u Srbiju.

02DB542D-DFCA-B740-87BA-3EC3F7D1E729_thumb.jpg

 

(Powered by frubar.net)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Chicago

cini mi se da je ova tema vec pomalo obradjena ali zaboravljena,

pre neku godinu smo pisali ako se nevaram na ovom forumu o problematici impregnacije...

da,sator moze da se impregnira sa burovim tabletama,ona plava

u sretna vremena 80-tih svi satori su bili impregnirani burovim tabletama,

proces je sledeci:rastvoriti4-5 onih velikih plavih tableta(najbolje u kadi) i potopiti sator,

ostaviti da se platno dobro natopi,oko pola sata,zbog sastava materijala,jako sporo ide natapanje,

zatim je potrebno izvaditi sator i osusiti najbolje ga razapeti na konstrukciju ali ima caka,

sator treba rasiriti ali se nesme dodirivati rukama nigde dok je mokar,

to smo resavali tako sto smo vezivali one kanape za zatezanje satora i sa njima vadili i razapinjali sator...

tako je to nekad bilo...

napominjem plave tablete,u pakovanju su bile uvek jedna plava velika i jedna bela(zuta)

e sad ja sam pre neku godinu u metrou kupio onaj najkrs sator,

naravno posle par kisa onako jacih poceo je da pusta na savovima,nekako kao da je kroz konac prolazila voda,

setih se ja starih dobrih fazona i probam,rastvorim cetri komada u neko seceno bure i odradim sve po p.s.

eto i dalje sljaka i ne pusta nigde,mada uvek nosim onu kinesku ciradu 2x3 za svaki slucaj...

a da cetiri komada,ubacio sam i moto jaknu,popucala mi ona membrana unutra i pomalo mi budu mokra ramena,

i jakna je radila ok, naravno ovo radi dok se jakna ponovo ne opere,koga ne smara potapanje,potapa a koga smara kupi novu jaknu...

inace pre 2-3 god jedna tableta je bila oko 30 din,cisto da uporedite,najjeftiniji sprej je 15e...

eto ako sam nekom pomogao drago mi je,za sve ostale pusti ove matorce da raspredaju o starim dobrim vremenima...

 

Kupio sam tablete. Sada kostaju oko 110 dinara par.

Koliko sam shvatio koristi se samo plava, a ona druga se baca?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Cube 1998

Ljudi, ne ljutite se, ali ne "filozofirajte" oko impregnacije (šatora), kakve bre burove tablete za najlonske šatore, smo gubite vreme nadajući se pozitivnom efektu, to je kao kada bi ste zejtin da sipate u motor mesto nekog Motula-a :staa:

 

Da ja ne bih pričao ovde priče svakojake, evo VRHUNSKE kozmetike za to (obuća, odeća (Goretex), šatori):

 

http://www.grangers.co.uk/

 

a baš za šatore:

 

http://www.grangers.co.uk/tents-accessories.cfm

 

To KOŠTA, ali RADI posao. Možda već znate za ovo, ali evo da i ja pomenem.

 

Veliki pozz :zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja