Jump to content

Moto Zajednica

Vibracije prilikom kocenja

Recommended Posts

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Nema logike da bude bilo šta drugo sem potrošnog materijala.

Ako pak jeste neste drugo - diler i garancija. Nemoj se zezati sa tim jer pretpostavljam da si hteo da sam ključaras oko motora ne bi uzeo nov već upola cene neki od 2-3 gosine.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 950 postova
  • Lokacija: Banjaluka
  • Motocikl: Triump Tiger 800 XRT

Pa bio sam u ovlastenom kao sto rekoh. Rekli su mijenjaj prvo gume posto je sumnja na njih ali ni oni nisu sigurni. Tek nakon zamjene guma mogu gledati sta dalje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1574 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S
6 hours ago, mali_veseljak said:

 

Tracer 700 sa 17.000km na satu

Gume pilot road 4 isto toliko presle.

 

 

a)  Imaš kofer pozadi ?

Ako imaš skini ga pa vidi da li je pojava i dalje tu ili nije.

b) Gume su najverovatnije za zamenu, bez obzira šta ti šara govori a "testericu" najčešće ni vulkanizer ne može da provali pod rukom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

"Krčag ide na vodu dok se ne razbije", otprilike su takve savetodavne tvrdnje na osnovu onoga što je neko uradio, odnosno, samo mislio da je urađeno, jedanput, dvaput, ili više puta nije bitno. Vibracije  uzrokovane kočnicom ne mogu da potiču od kočionih klipova već od nečeg pokretnog, a klip je uvek miran, tj. ne može pulsirajuće da dejstvuje jer na njega deluje konstantna hidraulička sila inicirana komandom.

 

Kočioni sistemi su od osetljivih materijala i ultra precizne i fine obrade, i naj manja anomalija može učiniti da dođe do propuštanja, bilo na metalnim delovima, bilo na gumenim. Materijali od kojih su izrađeni su osetljivi na hemikalije i upotreba nenamenskih srestava može imati zakasnelo dejstvo iako se tog časa čini da je sve besprekorno, čak i voda ima nus produkt. Svi proizvođači kočionih sistema izričito naglašavaju da se hidraulika ne dira, a osnovno pravilo u hidraulici je da se gumice i klipovi ne vraćaju stari već stavljaju novi zbog okom nevidljivih stvari. Ako se kočnice pri svakoj zameni pločica pravilno tretiraju, što na žalost nije slučaj, nema potrebe da se repariraju dugi niz godina a kamoli jednom ili više puta godišnje, ako se dešava da ne rade kako treba, onda je razlog u nečemu drugom, recimo, prljavština ispod brišućeg zaptivača je znak da on ne valja. Za remont je potrebno mnogo znanja, veštine i strpljenja, to za pola sata, sat, ne može. Upustiti se u diranje najvitalnijeg sklopa i podstrekivanje na to, a da se o njemu ništa ne zna, je jednako igranju ruskog ruleta ali sa barem 5 od 6 metaka u burencetu. 

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Izvini Bocco, ne čitam tvoje postove osim kad se radi o nečemu značajnom kao što je sklop kočnica, pogotovu ne po drugi put. Ne možeš da navodiš nekoga da se sam uči kočnicama i to po prvi put, tvrdeći da prljavi cilindri mogu izazvati vibracije pri kočenju i da rasklapanje valja raditi dva puta godišnje, vaditi klipove, trljati cilindre itd.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88
9 hours ago, drs said:

 

a)  Imaš kofer pozadi ?

Ako imaš skini ga pa vidi da li je pojava i dalje tu ili nije.

Kofer uzrokuje tzv. wobbling pri puštanju guvernala pri malim brzinama i rješava se težim utezima na krajevima ručki ... :takoje:

 

Ovo nema veze s tim .. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

I zameniti ovo:

20181013_112743.thumb.jpg.89641fd729ef9920e3ddcfab1b8aff0c.jpg

 

P.S. Ne trese zbog klipova. Moze da trese zbog gume, krivih/nejednako potresenih diskova, ako su bolcne gde diskovi plivaju zapekle...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
pre 24 minuta, strasilo je napisao:

BTW ... kad ideš malo očistiti kočnice, onda bi to trebalo izgledati otprilike ovako ... :takoje:

 

IMG_20130521_123857.thumb.jpg.0e3c11d1bffab428d4f89b66f4fd52bb.jpg

 

Tako je i za to treba dva dana ultra picanskog rada, znanje i veština su podrazumevajući preduslov.

pre 20 minuta, abarth_maniac je napisao:

I zameniti ovo:

20181013_112743.thumb.jpg.89641fd729ef9920e3ddcfab1b8aff0c.jpg

 

P.S. Ne trese zbog klipova. Moze da trese zbog gume, krivih/nejednako potresenih diskova, ako su bolcne gde diskovi plivaju zapekle...

 

Sigurnost gumice su dobre i rade, al nisu  Brembo ili Magura, čak rade i na drugojačijem principu od pomenutih, no nije ni bitno.

 

Diskovi se provere komparaterom, vrlo slično mogu i gume, već ležajevi ne mogu tako jednostavno ako imaju početni stadijum propalosti a mogu da izazivaju vibriranje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Ali su se pokazale odlicno, dostupne su, ljudi su veoma korektni. Rade i subotom, ja odem kod njih licno. Kazem precnik klipa, oni mi daju opcije sta sve postoji od setova. Ovaj gore sam uzeo za TOKICO. Pasu na SV K1 i ZR7 a i na jos mnogo modela sa tim celjustima.

Sto se same gume tice, verujem do mora da zadovolji specifikacije i da se proizvodi od istih komponenti kao i druge kocione gumice. Na drugu stranu alati su im odlicni i gumice su veoma dobre zavrsne obrade.

Ja do sada nisam imao reklamaciju na njih a ugradio sam ih mnogo.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Koliko se komponenti za svetsku auto industriju pravi/lo kod nas? Ali mi volimo dobro da platimo zvucno ime na ambalazi, autosugestija je cudo.

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 7 sati, bdada je napisao:

Koliko se komponenti za svetsku auto industriju pravi/lo kod nas? Ali mi volimo dobro da platimo zvucno ime na ambalazi, autosugestija je cudo.

 

Tačno, za takmičarski agregat su klipovi i karike 27 Mart bili bolji i od Kolben Šmita i Malea, jedino par grama teži od ovih drugih, Bokeljka Kotor je pravila fantastične zaptivače za hidrauliku i kočnice, danas ne mogu da rešim gumice za mineralno ulje kod nas.Davno prošlo vreme, 3 decenije nauke, tehnologije, inženjeringa pa i kulture, autosugestija nebeskog stvaralaštva a za prizemno se bijemo u Lidlu.

 

Pre 10 sati, abarth_maniac je napisao:

Ali su se pokazale odlicno, dostupne su, ljudi su veoma korektni. Rade i subotom, ja odem kod njih licno. Kazem precnik klipa, oni mi daju opcije sta sve postoji od setova. Ovaj gore sam uzeo za TOKICO. Pasu na SV K1 i ZR7 a i na jos mnogo modela sa tim celjustima.

Sto se same gume tice, verujem do mora da zadovolji specifikacije i da se proizvodi od istih komponenti kao i druge kocione gumice. Na drugu stranu alati su im odlicni i gumice su veoma dobre zavrsne obrade.

Ja do sada nisam imao reklamaciju na njih a ugradio sam ih mnogo.

 

"Sigurnost" je spasao ko zna koliko glava, ugrađujem ih i sam, provalio sam nekom tipu na Adv-u set za BMW, mislim da je odneo pun džak za USA. Gume za vozila se isto prave od istih komponenti al se sve razlikuju, brisanjem Brembove i njihove se očas uvidi razlika, šta je bolje i dal uopšte jeste, nisam kompetentan da prosuđujem.

 

Pre 10 sati, Alekre je napisao:

Jel može neka detaljnija recenzija o gumicama? Baš u komparaciji "sigurnost" vs OEM. Sigurno nisu na nivou OEM ali?

 

Hidraulika uglavnom ne propada zbog zaptivača već zbog mehanike. Kočioni sistemi se izrađuju od raznoraznih materijala koji se različito ponašaju u eksploatacionim uslovima, radni zazori su vrlo mali i nisu isti zavisno od čega su napravljeni. Shodno tome se i projektuje pneumatika po obliku i merama. Razlika između Brembovih i gumica Sigurnost je u načinu formiranja zaptivajućeg pritiska koji obezbeđuje rad i kroz to proizilaze neke osobenosti, tu nek bude kraj diskusiji.

 

Drugim rečima, smatram da ne treba menjati gumice da bi se čisto stavile nove ala filter ulja, a ako mora, onda se razlog propuštanja mora otkloniti u mehanici, a gumice, čak iako nisu identične OEM-ovim će obezbediti radnu funkcionalnost. 

 

Znači, ništa loše za Sigurnost, naprotiv.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Aj' da vidimo...

Ima situacija kada takim manifestacijama kumuje loš ležaj volana...kormana...guvernala...nazvati po želji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 986 postova
  • Lokacija: Beograd

Све плочице су од меког материјала (чак и оне са металом у себи), и скидање плочица оштрим, чврстим предметом може да их оштети. Минорно, али довољно. И онда затресу, или трљају диск док их не потрошиш.

 

Најчешћи узрок вибрација јесу криви дискови, али би тада симптоми требали бити израженији. Што не значи да у овом случају немају деформитет, и да баш он узрокује наведене вибрације.

 

Лежај кормана ћеш проверити тако што ћеш мотор дићи на штендер или ћопаву (тако што ћеш га држати за реп), односно одвојити предњи точак од тла. Приликом окретања кормана треба да цакне/прескочи, као да је наишао на зуб. Лош лежај ћеш у вожњи осетити тако што у кривини при обарању мотор као да"падне" у тренутку када наиђе на горе поменути зуб. Мада је то нов мотор, да би отишао лежај.

 

Оно што још може да буде везано за управљачки склоп, јесте да троуглови, лежај и остали делови система за управљање, нису дотегнути како треба. Постоје тачне мере на које се стеже, овлашћени сервисер по тим подацима мора да ради. 

 

Нема пуно правих мајстора. Пре него што било шта замениш, провери да ли је мотор добро наштелован.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 950 postova
  • Lokacija: Banjaluka
  • Motocikl: Triump Tiger 800 XRT

Zaboravio sam da vas izvjestavam :)

U servisu su stavili komplet prednji tocak sa drugog motora u nije bilo tresenja. Mjerili su diskove i pokazalo je da su malo krivi ali u toleranciji, sta god to znacilo. Njihovo misljenje je da diskovi to prouzrokuju ali su u toleranciji. Proljetos kupim nove prednje organske polocice, dobro ocistim diskove i montiram plocice. I dalje sve po staro medjutim...nakon predjenih 1000-2000km tresenje je prestalo i vise se ne javlja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja