Jump to content

Moto Zajednica

Vibracije prilikom kocenja

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 340 postova
  • Lokacija: NoviBeograd
  • Motocikl: BMW R45 Yamaha FZS 1000

Na brzini vecoj od 140 kmh, prilikom kocenja prednjom, osecaju se izrazene vibracije na kormanu.

 

Creva su nova, teflonska, a plocice se presle oko 5000km, Nissin standard, nisu sinter.

 

Pretpostavljam da je neki od prednjih diskova kriv, ako ne oba, pa me zanima da li se oni mogu obradjivati,

kao automobilski, ili su samo novi resenje.

 

Na oko nema riseva po njima, deluju kao novi, ali ne vidim gde bi drugde bio uzrok problema?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ne mogu moto diskovi da se pouzdano obrade na strugu. Mora na okretnu brusilicu, ne magnetnu. Ja sam obrađivao i ako ustanoviš da je potrebna obrada, javi se.

 

Vibracije od kočenja bi morao da osetiš gotovo uvek pri svakom kočenju, nije karakteristično samo na baš velikoj brzini. Ako imaš plivajući disk, to isto ume da pravi anomaliju, ako je BMW u pitanju, će rešimo.

 

Nego, pogledaj dal nemaš negde još zazora, lageri kormana ili točka koji za osciluju na kočenju pri velikim brzinama usled aksijalnog pritiska. Guma nije. U Labos na ekspertizu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Kad je malo zakrivljenje, tačno je da se izrazito manifestuje tek pri većim brzinama ali se diskretno oseti i na manjim al tek kad se obrati pažnja usled vibracije pri tim većim. Na motoru bi trebalo da se lakše oseti jer je ruka osetljivija od tabana. Na mom autu ima trešenje na oko 90 tek kad ovlaš stisnem pedalu i zanimljivo da se ne oseti pri krajnjim jer verovatno je prebrzo i malo vibriranje, al pošto imam na 9 banki onda "osećam stalno".Al se oseti na klocni. Auto disk se obrađuje jako lepo u jednom servisu koji ima namensku mašinu za obradu kočnica, strugrska obrada nije mahom kako treba, čast izuzecima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1083 postova
  • Lokacija: Beograd - Vinca
  • Motocikl: sprint explorer, Malaguti Madison S250, Suzuki Burgman 400

I meni trese, ja zamenio obe viljuske a i dalje isto tako trese, tako da sto kaze Arakis guma ili felna

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Daa, oće i zbog nejednakog nivoa u štapovima a to i prati blago vučenje motorcikla u jednu stranu.

 

Kriva felna i guma bi tresle ne vezano od kočenja i pre voblovo motor. Krivi disk je primarno a sve ostalo može da bidne a ne mora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 340 postova
  • Lokacija: NoviBeograd
  • Motocikl: BMW R45 Yamaha FZS 1000

Hvala svima na odgovorima.

 

Ulje u vili sam zamenio pre par dana, tako da nema razlicite zapremine po stapu.

Gledao sam uz pomoc prirucnog distancera potencijalnu zakrivljenost oba diska, nisam video da postoji.

 

Lezajevi kormana i tocka nemaju zazora, mozda debalans gume ili felne al' to ce dr.Pedja a.k.a Bodymorph da utvrdi, svraticu u Lab. :zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

Tema je za garažu...

 

A redosled problema bi bio otprilike ovakav:

 

1. Diskovi - ako imaš dva diska jenda klešta jače stežu, ili su nejednako pojedeni, ili su oba za zamenu.

2. Guma - disbalans ili pritisak,

3. Vile - odnosno ulje,

4. Ležaj volana

5. Felna kriva bi tresla uvek

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1110 postova
  • Lokacija: Tvrdos
  • Motocikl: ZUNDAPP KS 750

disk kriv ... ako je samo na kocenje ... guma trese i bez kocenja

imao sam kilavu gumu na motoru fabricki to trese uvek

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ============, 132 postova
  • Lokacija: Trebinje Hercegovina
  • Motocikl: suzuki DL 650 V-Strom

Prilikom mjenjanja prednje gume gledao sam kako neki pojedini vulkanizeri kod nas uopste ne paze na felgu na kojoj su dva preskupa diska nego je kao da je od kakvog starog auta prevrcu , lupaju sa njom dok je postavljaju na masinu za montiranje , nemaju plasticne dodatke na celjusti za stezanje. Prednji diskovi su velikog precnika (cesto 320 mm.) a relativno tanki tako da nije potrebna neka velika sila da ih iskrivi a dovoljno je i vrlo malo ostecenje diska pa da se to osjeti prilikom kocenja. Zato pazljivo sa diskovima1zdravo.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 340 postova
  • Lokacija: NoviBeograd
  • Motocikl: BMW R45 Yamaha FZS 1000

Bio sam u Labosu, Pedja ustanovio potrebu balansiranja predje gume ,

medjutim po izlasku na auto-put, tada se tresao korman pri brzini vecoj od 160 kmh, i to bez kocenja.

 

Kako to ranije nije bio slucaj, uz konsultacije sa Pedjom, skinuo sam postavljene tegove, jer se na kocenju nista nije promenilo,

tj. jos uvek se osecaju vibracije.

Status quo do daljeg, verovatno neki od diskova imaju mikronsko zakrivljenje, na oko neprimetno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 26 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Honda dominator NX-650

I sam sam imao slicnih problema prilikom kocenja , obradom diska na strugu je sve reseno, Iz licnog iskusta ti savetujem ako vec hoces da obradjujes diskove da to uradis brusenjem, dosta je preciznije i manje se tanje diskovi .Ako bi resio strugarsku obradu onda moras naci vrhunskog majstora a isto takvu i masinu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

 

Vibracije od kočenja bi morao da osetiš gotovo uvek pri svakom kočenju, nije karakteristično samo na baš velikoj brzini.

 

Guma nije.

 

 

Kad je malo zakrivljenje, tačno je da se izrazito manifestuje tek pri većim brzinama ali se diskretno oseti i na manjim al tek kad se obrati pažnja usled vibracije pri tim većim. Na motoru bi trebalo da se lakše oseti jer je ruka osetljivija od tabana.

 

 

Bio sam u Labosu, Pedja ustanovio potrebu balansiranja predje gume ,

medjutim po izlasku na auto-put, tada se tresao korman pri brzini vecoj od 160 kmh, i to bez kocenja.

 

Kako to ranije nije bio slucaj, uz konsultacije sa Pedjom, skinuo sam postavljene tegove, jer se na kocenju nista nije promenilo,

tj. jos uvek se osecaju vibracije.

Status quo do daljeg, verovatno neki od diskova imaju mikronsko zakrivljenje, na oko neprimetno.

 

Konstatovali smo dva dodatna prizvuka kačenja pločice o disk.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

I sam sam imao slicnih problema prilikom kocenja , obradom diska na strugu je sve reseno, Iz licnog iskusta ti savetujem ako vec hoces da obradjujes diskove da to uradis brusenjem, dosta je preciznije i manje se tanje diskovi .Ako bi resio strugarsku obradu onda moras naci vrhunskog majstora a isto takvu i masinu.

 

Brušenje tvrdih moto diskova skoro da nije moguće na strugu uz svo dužno poštovanje majstorluka. Tanjenje diskova pri obradi ne zavisi baš direktno od vrste napadnog alata već od preciznosti moguće obrade. Obradu za motorcikle niko ne radi u Beogradu, ja sam radio sebi al uz mnogo zezanja. Na konkretnom motoru to i nije isplativo jer se moraju rasklopiti plivajuće biksne koje se moraju potom zameniti a i sam disk nema mogućnost dobrog prihvata na mašini. Pošto je u pitanju vrlo malo zakrivljenje, moguće je da će se smanjiti tokom eksploatacije jer diskovi su ko novi a i ne remete silu kočenja.

 

post-6989-0-06329800-1332955741_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 340 postova
  • Lokacija: NoviBeograd
  • Motocikl: BMW R45 Yamaha FZS 1000

Konstatovali smo dva dodatna prizvuka kačenja pločice o disk.

 

 

Tako je Djunta, smetnuo sam s uma zajednicku opservaciju, bio sam obuzet Sebinim majstorlukom.

 

Za sad ne planiram nikakvo majstorisanje, videcu da li ce doci do neke promene ubuduce.

U svakom slucaju, pre bilo kakve intervencije, nosicu diskove na komparator.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Konstatovali smo dva dodatna prizvuka kačenja pločice o disk.

 

 

Tako je Djunta, smetnuo sam s uma zajednicku opservaciju, bio sam obuzet Sebinim majstorlukom.

 

Za sad ne planiram nikakvo majstorisanje, videcu da li ce doci do neke promene ubuduce.

U svakom slucaju, pre bilo kakve intervencije, nosicu diskove na komparator.

 

Imali smo problem sa Yamahinim točkom, mislim da je identičan tvom bar po diskovima i kačenju i zaključili da je intervencija moguća al ne isplativa ko što sam napomenuo već. Tvoji diskovi imaju minorno oscilovanje a i brate, nemoj da kočiš sa 140. Bitno je da ti motor dobro staje i da za sada ne pravi probleme pa da se osećaš nesigurno. Devijacija se premerava sa dva komparatera da bi se ustanovilo da li je u pitanju osno zakrivljenje ili mestimična posledica nejednakog habanja.

 

post-6989-0-14010900-1333056283_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

E bre Djunto, jesi lik, imas ilustraciju za sve.

Ajmo na pivo, al'nemoj ja da marim na pritisak!

 

Mora, da ne pijem na prazno. Vrlo retko pijem al pravim izuzetke. Kad odlepša dođi sa pivom pa da namontiram priručni komparater i probamo da ustanovimo okvirno stanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova
  • Motocikl: Honda CBR600RR

Ajde i ja da priupitam da ne otvaram novu temu, a odnosi se na isto. Dakle na Hondi CBR600RR prilikom naglog kocenja i sa recimo 40 km/h pred sam kraj kocenja dolazi do podrhtavanja prednjeg kraja, prvi put sam imao utisak da mi je guma proklizala, ali posle sam ustanovio da ne proklizava nego da se jednostavno motor zatrese, kao da radi ABS ali on ne postoji na ovom motoru :)

 

Da li je mozda neko imao slican problem i sta moze biti?

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja