Jump to content

Moto Zajednica

Kada je lanac na kraju?

Recommended Posts

  • U prolazu, 12 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki GSXR 600 srad

Kao sto naslov kaze,zamolio bih iskusnije kolege da podele svoje odokativne tehnike ocenjivanja stanja lanca i lancanika? Ono sto znam je da se lanac isteze do odredjene granice i da lancanik ne sme da bude naostren i sa zupcima krivim na jednu stranu ali bi voleo da cujem misljenje iskusnijih o tome koliko mi je jos ostalo do zamene pomenutih delova. Unapred hvala i pozzz za sve! :aha:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 461 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW GSA 1250

Po manualu pravilno bi bilo da se mjeri odredjeni broj karika a one nesmiju preci odredjenu duzi. Ako su duze nego sto je odredjeno onda je lanac rastegnut odnosno potrosen.

U praksi se to na mom motoru manifestovalo na dva nacina. Prvo lanac se u voznji jako jako cuo kao da zapinje za nesto. Prvo je pocelo lagani zvuk a onda sve jace i jace.

Druga stvar je bila da kad sam zategnuo lanac samo poslije par kilometara lanac je bio opet labav.

Sad isto treba obratiti paznju na opste stanje lanca, provjeriti kakvi su valjkovi jesu li izkrzani, pogledati o-ringove posto oni isto mogu popucati i ispasti itd.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Predstavnik za Alfa Romeo i Smudja, 402 postova
  • Lokacija: Beograd,Dorcol
  • Motocikl: rd07 oca mu jebem

Mislim da ce Sinke najbolje umeti da ti opise kako izgleda razvaljen lanac, a Popsy kako izgledaju dotrajali lancanici 1oda.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Lokacija: Zaječar
  • Motocikl: Honda Pan European ST1100

Uhvati lanac sa dva prsta od prilike gde je bela tacka na slici i povuci u smeru strelice. Ako, tu gde si uhvatio lanac, vidis pola zupca ili vise to je siguran znak da je doslo vreme za zamenu. Postoji u servisnim manualima tacan podatak sta i kako treba meriti ali mislim da to nije potrebno i da je ovo sasvim dovoljno. A sto se zamene tice, ja vise volim zamenu i lanaca i lancanika u isto vreme. Mozda, ako lanac nije mnogo razvucen, moze da se izvrsi zamena samo lancanika ili ako su lancanici dobri da se zameni samo lanac, ali mislim da u tom slucaju zamenjeni delovi brze stradaju. Kad pogledas da se sve u kompletu menja na nekoliko godina a pri tom kosta 150e +- (zavisi od motora i popusta na koji naletis) mislim da i nije neki preterani izdatak, bez obzira na losu situaciju.

post-9722-0-22666200-1331752187_thumb.jpg

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 12 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki GSXR 600 srad

Hvala Zlatobradi,ovo je bas konkretno,a sto se tice Sinkete i Popsy-ja,slobodno okacite neke slike razvaljenih lanaca i lancanika da vidimo kako izgleda kad pomislis "ma moze ovo da tera kolko hoces" :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 216 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: GSXR K9 1000 ccm

Uhvati lanac sa dva prsta od prilike gde je bela tacka na slici i povuci u smeru strelice. Ako, tu gde si uhvatio lanac, vidis pola zupca ili vise to je siguran znak da je doslo vreme za zamenu. Postoji u servisnim manualima tacan podatak sta i kako treba meriti ali mislim da to nije potrebno i da je ovo sasvim dovoljno. A sto se zamene tice, ja vise volim zamenu i lanaca i lancanika u isto vreme. Mozda, ako lanac nije mnogo razvucen, moze da se izvrsi zamena samo lancanika ili ako su lancanici dobri da se zameni samo lanac, ali mislim da u tom slucaju zamenjeni delovi brze stradaju. Kad pogledas da se sve u kompletu menja na nekoliko godina a pri tom kosta 150e +- (zavisi od motora i popusta na koji naletis) mislim da i nije neki preterani izdatak, bez obzira na losu situaciju.

 

100% tacno... Ako je malo lufta moze da se spanuje lanac ali ako je vise od pola zuba onda sve gubi poentu i spanovanjem moze da pobrka korak pri saltanju...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Zlatobradi je objasnio.

Ja bih dodao da jos valja provjeriti djelimicno istezanje (hoce od npr. zadnjacenja ili naglih startova ili jednostavno puno konja i gasa).

Podignes nekako zadnji tocak i malo vrtis malo mrdas lanac gore-dole na sredini lanca. Ako je neki put vise, a neki put manje lufta onda je nejednako istegnut = ne valja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 617 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha SR250 Honda NTV650

meni se to desava, a jednako je zategnut..interesuje me da li moze da se vozi jos malo posto je lanac nema jedan valjchic

Kako bre nema jedan valjcic? Pa ti onda nemas kompletan lanac?! :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 859 postova
  • Lokacija: Negotin
  • Motocikl: Honda XL1000 2004.

Pošto se lanac po celoj dužini nejednako isteže, najgore je već mestimično istegnut lanac zatezati. Onda će deo gde se nije istegao suviše mnogo da opterećuje oba lančanika, a samim tim i ležajeve u zadnjem točku i ležajeve na pogonskoj osovini. Deo koji je istegnut će i dalje kloparati. Na Caponordu mi je pri ujednačenoj brzini od oko 40 km/h motor ubrzavao i usporavao stalno. Lanac je zujao. Kupljen RK i zamenjen ceo kit. Prednji lančanik oštećen 50 %, zadnji 20 %, a lanac kao od kućnog ljubimca.

Ulaganje u kvalitetan lanac se uvek isplati. Razlika u ceni ( po klasama ) nije velika koliko je velika razlika u pređenim kilometrima. Kod motora sa velikim obrtnim momentom se to itekako isplati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

meni se to desava, a jednako je zategnut..interesuje me da li moze da se vozi jos malo posto je lanac nema jedan valjchic

Kako bre nema jedan valjcic? Pa ti onda nemas kompletan lanac?! :stabre:

 

 

Ima lanac, al mu se raspao valjčić na jednoj kariki - ostala samo osovina.

Menjaj lanac !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 63 postova
  • Lokacija: Glibovac
  • Motocikl: CB500XA

Pozdrav,

 

Imam problem sa zvukom lanca( bar mislim da je to). Lanac i lancanici su novi, zamenjeni prosle godine i nisam imao nikakvih problema a pre mesec dana sam zamenio gume i od pre neki dan je pocelo da se cuje ponekad pri malim brzinama kada je motor u prvoj ili drugoj brzini kao skripuckanje ili cijukanje na par sekundi. Nakon malog ubrzanja motor radi normalno. Lanac je redovno odrzavan ,Motul C1 i C2+. Na stenderu kada ubacim u prvu i dam mali gas ne cuje se nista. Motor je Honda CB500.Hvala unapred na odgovoru 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 319 postova
  • Lokacija: Beograd, uži
  • Motocikl: GSR 600 K7

Koja je neka prosecna realna km kad ovo dolazi na zamenu? Znam da je sirok pojam ali onako, kad moze najranije da ode? Lik prodaje GSX F 650 sa navodnih 25 000 km, pise zamenjeni lanac i lancanik. Ko je tu lud? :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja