Jump to content

Moto Zajednica

Povecana potrosnja TDM 850

Recommended Posts

  • U prolazu, 51 postova

Ustanovio sam da mi TDM pri normalnoj voznji po gradu trosi skoro 10 l/100km...

 

Ima li neko predlog sta uraditi?

Stelovanje karburatora?

Koji servis preporucujete za to?

 

Pozdrav i hvala!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 981 postova
  • Lokacija: Bgd

Ustanovio sam da mi TDM pri normalnoj voznji po gradu trosi skoro 10 l/100km...

 

Ima li neko predlog sta uraditi?

Stelovanje karburatora?

Koji servis preporucujete za to?

 

Pozdrav i hvala!

 

To je uzasno mnogo za TDM-a.

 

1. Proveri filter vazduha, moguce da je zacepio.

2. Verovatno potrebno.

3. E  to moras sam da odlucis.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bivši vlasnik Super Tenere, Afrike i Varadera, 398 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ADV 350

Emulzione tube se potrosile, tj. postale ovalne od fabricki okruglih. Imao sam taj problem vec. Resenje je jednostavna zamena ovih cevcica u karbonima (30-40e). A mogu i aftermarket, vise informacija na www.factorypro.com

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 51 postova

Gedžo, daj malo podrobnije molim te, da ne tražim sad po net-u, nešto se baš ne snalazim...

 

Gde su nalaze te cevčice, kako se naručuju nove, ko to ugrađuje, koja je komplikacija...

Malo sam pacer za te stvari  :-[ u stvari malo više  :-[ :-[

 

bivši vlasnik mi je rekao da su karburatori štelovani u Nemačkoj i da ne bi trebalo da prave problem (barem što se podešenosti tiče, jel...), što znači da je nešto drugo u pitanju, a to su verovatno te cevke.

Napiši nešto više o tome, molim te!

 

Hvala i pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 981 postova
  • Lokacija: Bgd

Emulzione tube se potrosile, tj. postale ovalne od fabricki okruglih. Imao sam taj problem vec. Resenje je jednostavna zamena ovih cevcica u karbonima (30-40e). A mogu i aftermarket, vise informacija na www.factorypro.com

 

Bravo, na ovo sam skroz zaboravio!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bivši vlasnik Super Tenere, Afrike i Varadera, 398 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ADV 350

Radi se o cevcici u koju ulazi igla. Kad se ona potrosi (postane ovalna) kroz nju izlazi vise goriva a i ono se ne mesa pravilno sa vazduhom (emulguje) sto dovodi do drasticno vece potrosnje.

Sama popravka nije komplikovana, karburatori se skidaju sa motora i otvaraju. Kad se to vec radi, valjalo bi da se potpuno ociste sve dizne, provere igle u kom su stanju, siberi i vakuum gume. Jednostavno, izbiju se stare cevcice, stavljaju se nove.

 

Najveci problem je doci do novih delova. Na sajtu koji sam ti dao, mozes da ti naruci neko ko ima Paypall nalog, buduci da taj nacin placanja podrzavaju. Factory pro pravi zamenske delove, koji su ovom slucaju bolji od originalnih Mikuni, jer adresiraju bas taj problem preteranog trosenja te su presvucene niklom. Cena ne bi trebala da je visa od prethodno navedene.

 

Druga varijanta je nabavljanje cevcica preko Yamahinog broja 3GM-14141-94-00 . To je oznaka originalnog dela. Za to ces vec morati sam da se snadjes, a ja sam prosao relativno lako citav postupak. Bio sam sluzbeno u Becu, otisao u prodavnicu, narucio iz centralnog magacina, sutra pokupio deo i to je to.

 

Ako ti treba jos nesto, javi. XTZ i TDM motore i boljke poznajem prilicno dobro.

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BMW GS is waiting for You...what are You waiting for????, 822 postova
  • Lokacija: YU jos uvjek u 36-oj...
  • Motocikl: Wee 650

Super tema !

Ja sam vec jednom na forumu pokrenuo slicnu pricu pocetkom godine kada sam kupovao tdm(prva serija(91do 95) i dobio isti odgovor!

Ja sada porucujem nove iz Linza ! Dobicu ih 26octobra !

Samo me zanima da li se porucuju zajedno i cjevcica i iglica u kompletu(neko rece da je to bolje jer 100%odgovaraju )!

Svi koji imaju Tdm na karburatore(850) imaju isti problem-prejaku smesu!

Na jace odvrtanje gasa izlazi crn dim!

Ako treba nekome nek se javi cijenu saznajem ovih dana!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bivši vlasnik Super Tenere, Afrike i Varadera, 398 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ADV 350

Svi motori koji imaju Mikuni BDST38 karbone imaju tih problema. FZR1000 (doduse 4 u nizu), YZF750R, nekoliko Dukatija (monster 600 npr. neki 750), XTZ750, TDM850 (i modeli 3VD i 4TX) i TRX850. Igle se mogu kupiti u kompletu, ali to nije obavezno, zato sto se one ne trose tako brzo, tj. jako malo se trose i potrebno je preci par stotina hiljada da budu zrele za zamenu. Emulziona tuba je problem, buduci da je, kao i vecina sitnih delova u karbu, napravljena od mesinga. Jedino trajnije resenje koje sam pronasao su pomenute tube koje pravi Factorypro. Nije da ih reklamiram, ali su jedino oni napravili kritican deo koji nije od mekog mesinga, sto produzava upotrebni  vek.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 70 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Dominator

Zamolio bih da mi termogedzo ili neko ko zna napise kolika bi trebalo da bude prosecna potrosnja za TDM 850 4TX.

Ovo mi je prva sezona da vozim ovaj motor pa cisto da znam kada treba da reagujem vezano za ovaj kvar o kome ste gore pisali.

Za sada mi trosi oko 7 litara po gradu i oko 5,5 litara na otvorenom pri voznji 100 - 120 km/h.

Unapred hvala i pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 981 postova
  • Lokacija: Bgd

Zamolio bih da mi termogedzo ili neko ko zna napise kolika bi trebalo da bude prosecna potrosnja za TDM 850 4TX.

Ovo mi je prva sezona da vozim ovaj motor pa cisto da znam kada treba da reagujem vezano za ovaj kvar o kome ste gore pisali.

Za sada mi trosi oko 7 litara po gradu i oko 5,5 litara na otvorenom pri voznji 100 - 120 km/h.

Unapred hvala i pozdrav.

 

To je normalno, i moj 1997-o godiste je otprilike trosio toliko. Malo manje od 300km pa na rezervu.  Samo sto je moj bio 5AR model (za Nemacko i Shvajcarsko trziste).

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bivši vlasnik Super Tenere, Afrike i Varadera, 398 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ADV 350

Slazem se sa Ernestom, to je ta potrosnja. Inace verzije za Svajcarsku imaju nasiromsaniju smesu od svih XTZ/TDM modela da bi ispunjavali njihove propise o emisiji gasova. Nikada nisam vozio te varijante, ali sam cuo da su najstedljivije po pitanju potrosnje goriva.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 953 postova
  • Lokacija: Bliski Istok

Istina je, ali se cevcice lako zamene. Inace habanje se desava najvise pri malom gasu jer su igle onda delimicno u cevcicama i od vibracija koje motor proizvodi taru o cevcice koje su od mekseg materijala i postaju razlokane. Naravoucenije: koristiti samo polovinu "gasa", ali onu drugu polovinu  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 51 postova

Super tema !

Ja sam vec jednom na forumu pokrenuo slicnu pricu pocetkom godine kada sam kupovao tdm(prva serija(91do 95) i dobio isti odgovor!

Ja sada porucujem nove iz Linza ! Dobicu ih 26octobra !

Samo me zanima da li se porucuju zajedno i cjevcica i iglica u kompletu(neko rece da je to bolje jer 100%odgovaraju )!

Svi koji imaju Tdm na karburatore(850) imaju isti problem-prejaku smesu!

Na jace odvrtanje gasa izlazi crn dim!

Ako treba nekome nek se javi cijenu saznajem ovih dana!

 

Mozes li da narucis i za mene te cevcice iz Linza? Ako nije problem poslacu ti lovu postom ili city-expresom!

Isti je model, dakle 3VD serija, 95 godiste.

Ako ikako mozemo to da zavrsimo bilo bi super!

Daj neki kontakt tel. ili mail svejedno.

Ja sam na 063/801-7997

 

Hvala u napred i cujemo se!

 

Pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BMW GS is waiting for You...what are You waiting for????, 822 postova
  • Lokacija: YU jos uvjek u 36-oj...
  • Motocikl: Wee 650

Evo zvao me buraz iz Linza i kaze da Luoisu nemaju a da u Yamahi kosta 30eura i 34centa po komadu!

Cini mi se malo skupo!

Recite ako znate gdje mogu drugo da se nadju u Linzu pa da ga uputim!

On dolazi 25 octobra a ja sam 26. u BGD tako da nije problem da ponesem samo dajte neke prodavnice koje poznajete tamo da ga posaljem jer on nije bas veliki poznavalac motora i opreme!

Donijece racune ali ne moze da povrati PDV jer ima Austrijske papire tako da je cijena fixna!Ja ne naplacujem donosenje a ni on se ne ugradjuje tako da je to to!Ucinio bih uslugu kome treba!

Ako pomocu novih dizni smanjimo potrosnju za 2 litra to je 2 eura na 100 kilometra(20na 1000) i ispada da ce se dizne otplatiti kroz3000km!

Ja sam ove sezone presao 10 000!

Javljajte ko imate neke druge informacije!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 208 postova
  • Lokacija: BG

Ustanovio sam da mi TDM pri normalnoj voznji po gradu trosi skoro 10 l/100km...

 

Ima li neko predlog sta uraditi?

Stelovanje karburatora?

Koji servis preporucujete za to?

 

Pozdrav i hvala!

 

Hm... To jeste mnogo, nego vidi kakve je boje svecica... ako je crna - bogata smesa, braon - ok... u kom rezimu gasa ga najvise vozis? znaci na niskim obrtajima, srednjim? ako ga obicno vozis na niskim obrtajima (mali ugao zakretanja rucice gasa) nebi trebalo da je emulziona cevcica... moguce je da ti se poremetilo podesavanje smese na leru i prelaznm rezimu... to je onaj mali sraf koji se obicno nalazi sa gornje strane krba, do cilindra... najbolje je da ga odvezes da se nasteluje, ne kosta mnogo, ne skodi, a mozda odklonis problem...

a moze biti da je vakumska membrana popustila... ali obicno nije na oba karba u isto vreme, pa bi bilo najbolje da proveris svece na oba cilindra i vidi koliko se razlikuju u boji... znam da je smaranje skinuti svecice, ali to je najbolje merilo...

moguce da ti se zapusila neka od dizni za vazduh... znaci mozda treba ciscenje...

 

kako pali? kad je hladan?

posle voznje, kad odstoji 10min?

posle voznje i kad ga ugasis, pa upalis?

jel dajes saug kad je hladan da bi ga upalio?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 51 postova

Ustanovio sam da mi TDM pri normalnoj voznji po gradu trosi skoro 10 l/100km...

 

Ima li neko predlog sta uraditi?

Stelovanje karburatora?

Koji servis preporucujete za to?

 

Pozdrav i hvala!

 

Hm... To jeste mnogo, nego vidi kakve je boje svecica... ako je crna - bogata smesa, braon - ok... u kom rezimu gasa ga najvise vozis? znaci na niskim obrtajima, srednjim? ako ga obicno vozis na niskim obrtajima (mali ugao zakretanja rucice gasa) nebi trebalo da je emulziona cevcica... moguce je da ti se poremetilo podesavanje smese na leru i prelaznm rezimu... to je onaj mali sraf koji se obicno nalazi sa gornje strane krba, do cilindra... najbolje je da ga odvezes da se nasteluje, ne kosta mnogo, ne skodi, a mozda odklonis problem...

a moze biti da je vakumska membrana popustila... ali obicno nije na oba karba u isto vreme, pa bi bilo najbolje da proveris svece na oba cilindra i vidi koliko se razlikuju u boji... znam da je smaranje skinuti svecice, ali to je najbolje merilo...

moguce da ti se zapusila neka od dizni za vazduh... znaci mozda treba ciscenje...

 

kako pali? kad je hladan?

posle voznje, kad odstoji 10min?

posle voznje i kad ga ugasis, pa upalis?

jel dajes saug kad je hladan da bi ga upalio?

 

Dobra pitanja, evo ovako:

Kad je hladan skroz, znaci nakon hladne noci ujutro, pali na pola sauha iz cuga, dakle na jedan ipo do dva obrtaja.

Posle voznje kad odstoji malo, bez sauha iz cuga. Isto tako i ako ga palim odmah posle voznje bez pauze.

Sauh obavezno ujutro, na pola otprilike. E sad, on kresne i lepo spoji obrtaje na 2-2500 jedno 10-ak sekundi, a posle pocne da brboce, pa mu spustim sauh i drzim ga na gasu na 1500 obrtaja jos jedno pola minuta. Posle radi o.k.

karburaciju cu mu svakako odneti na servis, mada mislim da me desni cilindar vise zeza, vise dimi crno pri turiranju. Sve jedno, oba krba idu na servis, ali mislio sam nije zgoreg zameniti i te tubice kad ih vec skidam? Ako nisu sada, istrosice se kroz 5-6 ili 10000 kma, a onda opet skidaj, drndaj...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 51 postova

Evo zvao me buraz iz Linza i kaze da Luoisu nemaju a da u Yamahi kosta 30eura i 34centa po komadu!

Cini mi se malo skupo!

Recite ako znate gdje mogu drugo da se nadju u Linzu pa da ga uputim!

On dolazi 25 octobra a ja sam 26. u BGD tako da nije problem da ponesem samo dajte neke prodavnice koje poznajete tamo da ga posaljem jer on nije bas veliki poznavalac motora i opreme!

Donijece racune ali ne moze da povrati PDV jer ima Austrijske papire tako da je cijena fixna!Ja ne naplacujem donosenje a ni on se ne ugradjuje tako da je to to!Ucinio bih uslugu kome treba!

Ako pomocu novih dizni smanjimo potrosnju za 2 litra to je 2 eura na 100 kilometra(20na 1000) i ispada da ce se dizne otplatiti kroz3000km!

Ja sam ove sezone presao 10 000!

Javljajte ko imate neke druge informacije!

 

Druze, uzimam po ceni po kojoj doneses. Imas moj br telefona, samo m ijavi kad stigne i dolazim. Ili ako treba da ti posaljem prvo lovu pa da se vidimo ili kako god ti odgovara.

jos jednom br tel 063/801-7997

 

Pozdrav i hvala!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BMW GS is waiting for You...what are You waiting for????, 822 postova
  • Lokacija: YU jos uvjek u 36-oj...
  • Motocikl: Wee 650

OK javljam se veceras kad kontaktiram burazera!

Samo mi reci jel kod tebe 3vd serija? Za svaki slucaj :)

Kako sam ja skontao jedna dizna je 30eura(a nama trebaju po2 =60eura)!

Za vikend sam isao Banjaluka-Kragujevac-Lazarevac-kragujevac-Banjaluka !

U povratkuKG-BL isao sam auto putem i mjerio potrosnju(prosjecno sam vozio oko 140km/h na momente200 a nekad i po 120kad me smori vjetar)

i na 500km potrosio 30eura goriva=30litara! Zanci potrosnja je oko 6litara na 100km autoputa!

Nisam ne zadovoljan! Vise mi se cini da je malo potrosio!(imam 105 kila+krcata tank torba+mali kofer25litara)!

U gradu nisam jos ustanovio tacnu potrosnju al mislim da je ipak vise od 6 litara!

Iz auspuha izlazi crn dim kad u leru dodam pun gas pa cu ipak da promjenim dizne i postelujem karburatore!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova
  • Lokacija: BGD

...malo sa zakasnjenjem.  Imam TDM-a 94`, uvoz iz Svajcarske. Po gradu potrosnja ide od 7l -7,5l.  Na putu trosi oko 6-6 l. Kada ga dobro odvrnem, izbaci malo neke dimcine, inace ne dimi. Mislim da je to neka realna  potrosnja. Povremeno sipam aditiv u benzin, za ciscenje karbona i poboljsanje kvaliteta goriva, navika od automobila, mislim da znaci ocuvanju perfomansi karburatora, narocito kada neko vreme stoji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BMW GS is waiting for You...what are You waiting for????, 822 postova
  • Lokacija: YU jos uvjek u 36-oj...
  • Motocikl: Wee 650

Evo upravo sam dobio emulzione tube iz Linza!

 

Ovako otprilike izgledaju.Sorry za ne-kvalitet slike jer sam slikao webcamericom sa laptopa(ne mogu da nadjem fotoaparat)!

Savage danas ih saljem!

 

Posto ces da ih namjestis prije nego ja moje(meni stizu za 15 dana) bilo bi lijepo da slikas par detalja interesantnih za ugradnju i opises postupk,cisto ako se neko odluci za ugradnju(koliko vidim ima puno TDM i XTZ na forumu).

I ja cu okacim par slicica!

 

post-586-12878991638437_thumb.jpg

post-586-12878991638957_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BMW GS is waiting for You...what are You waiting for????, 822 postova
  • Lokacija: YU jos uvjek u 36-oj...
  • Motocikl: Wee 650

Evo konacno smo za vikend nasli vremena da zamjenimo ta "emulzione tube" na mom TDM!

Posao je trajao oko 1,5 do 2 sata!

prvo smo pusali da ih zamjenimo a da same karburatore ne skidamo sa motora ali zbog skucenog prostora izmedju rama i masine nismo uspjeli!

Karburatori zbog toga idu na operacioni sto a stare tube van!

Cim smo ih izvadili i uporedili promjere rupa u njima bilo je jasno da su stare tube daleko sire , odnosno kanali koji prolaze kroz njih!

Sto se i vidi na slici!

 

Nakon sklapanja motora slijedi probna voznja ! Nakon sto je motor dostigao radnu temperaturu odvrcemo gas do daske da provjerimo da li izlazi crni dim koji se u tom slucaju pojavljivao iz auspuha zbog prebogate smjese ! I zaista dima vise nema! Cini se da je sada smjesa bolja iako nismo dodatno stelovali karburatore! Motor radi mirnije a informacije o potrosnji objevljujem cim potrosim par rezervoara!

Za sada izgleda da se investiranje u nove tube(60 eura) isplatilo!

Posebno zahvaljujem sledecim clonovima Bjb zajednice na pomoci...Zozon GTI, Fantom 77, Neno "Oldbiker" i Branku!

 

 

 

post-586-12878993114972_thumb.jpg

post-586-12878993115252_thumb.jpg

post-586-1287899311556_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja