Jump to content

Moto Zajednica

TDM - tako dobar motor a tako losi farovi

Recommended Posts

  • XXX, 462 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS

Ja ne vozim motor svaki dan. Ni na posao ne mogu da odem motorom. Koliko god bilo dobro imati sluzbeni automobil, to povlaci i odredjenu obavezu. U mom slucaju – moram i na posao da idem kolima. :neznam:

 

To znaci da mi za voznju motora ostaju uglavnom vikendi i tada mi nije dovoljno da se malo provozam vec tada napravim par stotina kilometara. :moto3:

Vozim uglavnom danju i to sa upaljenim dugim svetlima i nije mi puno smetalo sto moj TDM iz `91 ima farove dobre da drugi vozaci mene vide ali ne i da ja vidim put nocu. Jedino kada sam ga vozio nocu je bilo u gradu gde je ulicno osvetljenje toliko dobro da i nema neke razlike da li svetla rade ili ne.

 

Sve se to promenilo kada sam sa prijateljima jedne jesenje veceri zaglavio u Banji Koviljaci i kada smo krenuli nazad za Beograd po mrklom mraku.

Kako taj put znam napamet ja sam vozio prvi u koloni... Kakav horor!!! Put vlazan, pun kolotraga, rupa do rupe i povremeno pun kolovoz blatnjavih tragova koje su napravili traktori izlazeci sa njiva. :ups:

 

Oborena svetla mog TDM-a su osvetljavala put kao 2 kineske bateriske lampe a kada upalim duga svetla kao da sam ukljucio spot light – nista ne vidim ispred motora. Samo 2 tacke negde daleko, daleko ispred.

 

Najveci deo puta sam drzao ablend - da rade i oborena i duga svetla... tako sam bar nazirao gde su rupe i gde je put.

 

Od tog trenutka je pocela moja potraga za boljim farovima na TDM-u.

 

Neki su mi rekli – promeni motor :nanana:

 

... mozda je bilo najlakse ali ne zelim!

 

 

K97B2_yamahatdm8503vd4txrn08.jpg

 

 

Volim moj TDM :BJB-tdm: To je motor bas po mojoj meri i resio sam da, umesto da trazim bolje, da ga sredim po svojoj zelji i potrebama. A stavka br. 1 – BOLJI FAROVI!

 

I sta je sledeci korak modernog bajkera – pretrazi BJB :BJB1: i Internet i vidi sta su drugi radili:

 

etI90_bikepics189877full.jpg

 

7waHJ_bikepics446270800.jpg

 

kSMw6_bikepics289057800.jpg

 

GtfmU_bikepics279261800.jpg

 

 

Polako postaje jasno sta mi je ciniti:

 

Postojeci farovi su u dobrom stanju i zamena mi nista bitno nece doneti.

Stavljanjem xenona u postojece farove cu samo da nerviram ljude – rasipace svetlo svuda i opet necu biti zadovoljan sa rezultatima (a i ostaje problem sa revnosnom policijom).

Dodatni farovi – maglenke.. hm.. moze ali nekako mi to nije resenje, mada sam ovih dana resio da i to uradim... bice reci i o tome u nekoj drugoj temi.

Staviti neki drugi far na TDM? Ruzno mi je sve sto sam video i opet moram da modifikujem dosta.

 

Znaci ostaje mi samo da pravim novi far za TDM sa xenon svetlima.

Zasto xenoni? Pa ko je vozio automobil sa (namerno naglasavam fabrickim) xenonima zna o cemu pricam. Halogeni farovi i xenon su razlika kao dan i noc.. a kada sam vec odlucio da se zezam – zezam se do kraja.

 

Koje xenone? Skupi su mi oni koje mogu da se kupe za moto ugradnju pa sam resio da inprovizujem. Znaci cerupanje farova za automobila... Iz kojih automobila? Pa sa VW naravno :D pa zna se sta je najbolje! :hej:

 

Nabavio sam nekoliko bi-xenon farova za Passata B6 koje sam iskoristio kao donore za moj projekat. Izvadio sam iz njih sociva predvidjena za xenon sijalice i motore za nivelaciju farova (iz drugih farova koji nisu xenoni) i krenuo u projekat izrade.

Evo odmah da objasnim zasto sociva iz jednog fara a motor za nivelaciju iz drugog: bi-xenon farovi na Passatu imaju automatsku nivelaciju i skretanje farova. Elektronika koja upravlja radom tih motora je toliko komplikovana da nije bilo svrhe ni razmisljati o tome. Laksa varijanta je bila uzeti motor iz halogenog fara i prekidac koji stoji u kabini i jednostavno ih povezati. Dobio sam tacno ono sto sam zeleo – nivelaciju farova na dugme.

 

Neke uslove je novi far morao da izpuni:

 

Prva vazna stavka je da novi far mora da se uklopi u liniju motora a ne da izgleda kao da je neko sa otpada sklapao bike.

Druga stavka je da mora da budu 2 sociva – isto kao i svaki TDM.

Treca – nivelacija farova na dugme.

Cetvrto – sve se kaci na fabricke srafove tako da moze da se vrati fabricki far bez problema. Nema secenja i budzenja fabrickih nosaca.

 

Nece biti lako kada uzmem u obzira da krecem od ovog:

 

2OoZM_09052009001k.jpg

 

Ruku na srce, izgled mu nije jaca strana. Ko mu je dao nadimak “buljavi” bas je pogodio...

 

I konacno krecem u izradu farova:

 

1. funkcionalni deo:

To je lako. Metalni ram koji nosi sociva i motoric za nivelaciju farova.

 

Ma kako da ne.... :( Prvo nema dovoljno mesta da postavim sociva u polozaj kako sam zeleo. Postoji jedna poprecna sipka iza farova TDM-a koja bas smeta... gledao sam brusilicu i jedva je ostavio (stavka 4 nema secenja i budzenja fabrickih nosaca).

 

Ajde da krenem od nosaca:

 

4L6pq_16012010003.jpg

 

Jednostavan ram koji ce da drzi sociva i motor za nivelaciju su funkcionalna osnova fara – radi ali ne sme da pokisne. Molim sve majstore na forumu da zanemare estetski momenat radova na ramu. Moj svakodnevni posao je u kancelariji za laptopom, ne u radionici a i ovaj deo se nece videti kada zavrsim far. 8)

 

Velike nosace sociva (projektora) sam morao da spakujem na sto manji prostor. Brusilica je radila prekovremeno. Spajanje sam radio limom i nitnama i na kraju bizon lepkom.

 

aGPg7_14012010g.jpg

 

lopbQ_16012010001f.jpg

 

7F9tJ_16012010002.jpg

 

Mmpbw_16012010r.jpg

 

I evo kako izgleda sa ukrasnim maskicama koje sam odlucio da ipak ostanu – svidja mi se kako izgledaju. Da li treba da napominjem da mi je trebalo bas puno vremena da ih uklopim…

 

ls6hO_16012010005.jpg

 

8srPB_16012010004f.jpg

 

I konacno na motoru:

 

Ve8pb_tdmfar043.jpg

T437M_tdmfar039.jpg

 

 

Ok. Ovo ce da radi. A kako dalje? Kako ce da izgleda far? E tu su poceli problemi. Proveo sam puno vremena smisljajuci kako da uradim far. Najvise vremena mi je otislo gledajuci i merkajuci iz svih uglova. Tek tada mi je postalo jasno zasto Paul Junior iz OCC stalno nesto gleda umesto da radi na motorima. Dizajnerski posao je daleko tezi od puke izrade.

 

qu15E_tdmfar047.jpg

 

 

Nije bilo lako uklopiti fabricke linije maske sa predimenzioniranim socivima od automobila.. ali neka, volim izazove... Puno je bilo fotografisanja, crtanja i na kraju ovo mi je bilo ok. Pocinju da se naziru konture fara.

 

eOvxe_tdmfarradpaint5.jpg

 

EIY4x_tdmfar041rad1.jpg

 

 

E sada kada imam bar neku ideju kako bi far trebalo da izgleda, mogu da krenem i da pravim oklop fara.

 

Od cega? Pa najlakse mi je bilo od poliestera – set za krpljenje camaca ili kako god da se zove moze da se kupi u svakoj farbari i nije skup.

 

Kalup je bio problem. Nemam vec gotov far koji mi mogao da iskoristim da skinem kalup pa sam morao najtezim putem – izlij pa prepravljaj.

 

UulB1_21042010ll.jpg

 

feCxC_21042010002a.jpg

 

9oNK9_21042010003.jpg

 

Koliko puta sam sekao, smirglao, lio ponovo ni sam ne znam dok nisam dosao do obika koji izgleda kao sto sam zamislio i koji omogucava da komponente rade (citaj da radi nivelacija farova). Nedostatak prostora je bio veliki problem sa kojim sam se susreo i koji mi je odneo bas puno vremena. Velika sociva na malom prostoru a zazori u mm precizni i sve to izradjeno preko stapa i kanapa. Alat? Sta nadjes u garazi. Od najlona i kartona preko stiropora, zice i traka... da bih dobio ovo:

 

1TbGC_16052010004.jpg

 

Vbdl9_16052010005.jpg

 

UGLhO_18052010.jpg

 

8fpZ5_27062010011k.jpg

 

EpfI3_27062010003.jpg

 

 

Gotovo? Samo da se jos ofarba? Na zalost ne... jos uvek far nema zadnji deo. Ponovo kalup od kartona, najlona i trake, izlivanje poliestera pa smirglanje i seckanje... popravke..... isto kao i za prednji deo.

 

Z10Sw_18052010007.jpg

 

Sto su radovi vise trajali to sam ja imao manje zivaca da slikam pa otud neke faze izrade i nisu bas lepo dokumentovane. Na ovoj slici se sa gornje strane moze videti i deo koji mi omogucava da i rucno mogu da stelujem far tj. da ga postavim u nulti polozaj.

 

Priprema za farbanje :jee:

 

jyw5a_03072010002.jpg

 

2OF7E_03072010f.jpg

 

I jos samo da se ofarba. Ali u koju boju? I tu je palo dobro razmisljanje na temu boje i (da ne duzim) odlucio sam se da far i gornji deo oklopa bude crn. Kao inspiracija mi je posluzila slika TDM-a koju sam nasao na Internetu:

 

UwMK4_bikepics856351800.jpg

 

VWV9S_bikepics856352800.jpg

 

I konacno ofarban far :D

 

9Zccu_2010031.jpg

8wW37_2010032.jpg

 

Blizim se kraju :oda2:

Ostalo je “samo” da od pleksija napravim providni deo fara. Lako – kazu ljudi na internetu. Stavis pleksi u rernu i postane posle par minuta savitljiv i radis sa tim sta hoces. Jos ako imas kalup – bice to najlaksi deo posla. Tu sam se tek zeznuo. Prvo, uopste nije tako lako oblikovati pleksi. Mozda jeste Ivanu koji radi vizire i kod koga sam i trebao da odem – meni je bilo uzasno tesko.

 

Posle puno pokusaja sam morao da izlijem kalup od gipsa po prednjem delu fara.

Na taj kalup sam stavio 2 mala parceta pleksija pa sve u rernu i cekao. Ili se neko parce pomerilo, ili je bilo prekratko, ili predugacko.... ili sam ga suvise ostavio u rerni pa je dobilo baloncice.... Sve u svemu dobro sam se namucio dok nisam dobio nesto priblizno faru. Da ne bi bilo velikih zazora izmedju pleksija i fara svaki sam doradjivao uz pomoc fena i nekog prirucnog alata direktno na faru.... Pipav posao koji ne trpi greske. Trebao sam da odem kod Ivana.... A da, pleksi sam kupio u Uradi sam na NBG- i nije bas najkvalitetniji...

 

 

 

JgLmU_2010028.jpg

 

5TZQl_2010029l.jpg

 

Svi delovi su tu. Sklapanje. Na zalost nemam ni jednu sliku prilikom sklapanja fara. Prednji i zadnji deo sam za ram ucvrstio kombinacijom bizon lepka i srafova. Sve rupe izmedju ta 2 dela su popunjene lepkom koji je kao kamen kada se stvrdne.

Sa zadnje strane sam ostavio 2 otvora da mogu da zamenim sijalice. U nedostatku prostora sam poklopce jednostavno zalepio silikonom za far. Kada budem morao da menjam sijalicu svejedno moram da skinem ceo far pa mi je svejedno kako se zatvara.

 

Sijalice koje sam koristio su (edit) D2S koje sam uspeo da nadjem kod nas za neuporedivo manje novca od fabriskih D1S. Istih su dimenzija pa nema rasipanja svetla. Razlika je samo u grlu koje ulazi u far. Naravno, drzac sijalice sam napravio od jake zice ;) Radi posao vec 2. godinu

 

Konacno, evo kako izgleda gotov far na motoru:

 

IBjiB_28072010008.jpg

 

kTFJs_motor2010004.jpg

 

KwONa_motor2010006.jpg

 

 

Rasipanja svetla nema uopste. Linija koju bacaju farovi je ostra kao noz i bukvalno pravi razliku izmedju dana i noci. To nekada zna da bude problem. Kada sam vozio nocu sa ukljucenim oborenim svetlima bukvalno je dan – ali samo do linije koju prave farovi. Da li je iza te linije krivina ili neka rupa – jednostavno se ne vidi. U krivinama kada se motor obori ili pri kocenju vidljivost pada na bukvalno 10-tak metara. Zbog toga sam ponekada primoran da ukljucujem duga svetla, narocito u levim krivinama.

Nocna voznja sa dugim svetlima je cisto zadovoljstvo. Sirok snop svetla bele boje koji osvetljava sve sto je ispred motora bez ikave “rupe” (setite se mojih originalnih farova).

 

Nivelacija farova funkcionise odlicno. Sam, sa 3 kofera ili dvoje na motoru sa punim prtljagom – za sva opterecenja mogu prekidacem da lepo nivelisem farove.

Zaslepljivanje drugih vozaca? To vise ne postoji (na kratkim svetlima). Sa dugim svetlima vise ne vozim po danu... previse su jaka i smetaju drugim vozacima.

 

Na zalost nemam nocne slike gde se vidi kako farovi osvetljavaju put ali cu ih napraviti i postaviti ovde.

 

Toliko o izradi fara. Transformacija mog TDM-a nije jos gotova, svakog meseca je blizi onome sto sam ja zamislio da treba da bude. Lista dorada je pola strane dugacka i bar jos toliko treba jos da uradim pa da kazem gotovo :)

 

Slika pre dorada:

 

JNxJo_04042010002h.jpg

 

A evo nekih novijih slika:

 

3TDmr_imag1139.jpg

hX15E_imag1141n.jpg

Promenio član Mr. No
  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 23

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2234 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS ADV 2013

Bravo!

Sa (koliko vidim) ogranicenim sredstvima, ispalo je fenomenalno. Mozda si negde mogao da nabavis neke krace farove, koji ne bi morali da toliko strce napred, mozda nisi, ali i ovako je super ispalo. Ako bi bas hteo da cepidlacim, trebao si da malo suzis kucista farova da se uklope u produzetak oklopa koji ide iznad oznake "TDM". Ali, to je najveca zamerka. Zato, jos jednom BRAVO! :care:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 330 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Black Adder F4isport

Bravo za rad,estetski bi svako od nas nasao po koju zamerku,al na ovoliki entuzijazam bilo bi greota bilo sta lose reci osim BRAVO. Izbor boja maske je odlican, uradio si tacno ono sto sam ja mastao da radim na proslom motoru (na srecu promenio sam ga i dobio sve kako sam zamisljao :) ). Jos jednom svaka cast!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Odlično odrađeno. Imaću dosta od ovoga da upotrebim kod izrade mog osvetljenja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 479 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha XT600E

Svaka čast. Meni je i estetski ekstra i mnogo lepši od fabričkih :takoje: . Kad sam gledao slike sa početka, mislio sam da neće tako dobro ispasti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Redovan, 181 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda CBR 600RR

Ti si CAR KRALJ PRVAK U SKOKU U DALJ!! Svaka ti dala, ispalo je bolje nego sto se moglo na pocetku i ocekivati!! Fabrika!! :care:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 479 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha XT600E

Od cega? Pa najlakse mi je bilo od poliestera – set za krpljenje camaca ili kako god da se zove moze da se kupi u svakoj farbari i nije skup.

 

Kalup je bio problem. Nemam vec gotov far koji mi mogao da iskoristim da skinem kalup pa sam morao najtezim putem – izlij pa prepravljaj.

 

Jel možeš malo detaljnije da objasniš proces pravljenja oklopa fara? Možda se još neko poigra oko svojih plastika.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

@Mr.No

Pročitao sam da si za svoj "projekat" takođe koristio reflektore u kojima idu sijalice D1S. I kod mene je ista situacija, pa bih zamolio da malo objasniš kako si rešio njihovo povezivanje na instalaciju, odnosno kakvi balasti idu uz njih, koju temperaturu boje si uzeo i gde si nabavio sijalice.

Ja ove sijalice nisam video "uživo" ali koliko vidim one na svom "grlu" imaju nekakav poveći četvrtasti dodatak (za koji ne znam za šta zapravo služi), a na kome se nalazi i "utikač". Ja sam razmišljao da u ove moje reflektore "napasujem" H1 (xenon), kako zbog niže cene tako i zbog dosta "skraćene" ukupne dužine (u odnosu na D1S).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 957 postova
  • Lokacija: Kopaonik-Raska
  • Motocikl: Varadero PGM-Fi

Odlicno,video sam slike ovog TDM-a bas u Temi kad si pravio crashbarove i odusevili me farovi,meni se bas svidja,fabriki po meni su bas ruzni.

Koliko te kostalo ovo zadovoljstvo?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • XXX, 462 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS

Bravo!

Sa (koliko vidim) ogranicenim sredstvima, ispalo je fenomenalno. Mozda si negde mogao da nabavis neke krace farove, koji ne bi morali da toliko strce napred, mozda nisi, ali i ovako je super ispalo. Ako bi bas hteo da cepidlacim, trebao si da malo suzis kucista farova da se uklope u produzetak oklopa koji ide iznad oznake "TDM". Ali, to je najveca zamerka. Zato, jos jednom BRAVO! :care:

 

Da, bilo bi bolje da sam nasao krace i manje projektore ali ovi su mi bili dostupni pa sam zato njih iskoristio. Kada bolje razmislim, ne znam ni koji automobil ima u farovima manja bi-xenon sociva :stabre:

 

 

A upravo ta velicina i jeste problem sto nisam mogao da suzim far. Oklop se skoro pa naslanja na elemente unutra.

 

Definitivno najbolja (i najskuplja) varijanta je kupiti sociva koja su pravljena za motor. :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • XXX, 462 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS

@Mr.No

Pročitao sam da si za svoj "projekat" takođe koristio reflektore u kojima idu sijalice D1S. I kod mene je ista situacija, pa bih zamolio da malo objasniš kako si rešio njihovo povezivanje na instalaciju, odnosno kakvi balasti idu uz njih, koju temperaturu boje si uzeo i gde si nabavio sijalice.

Ja ove sijalice nisam video "uživo" ali koliko vidim one na svom "grlu" imaju nekakav poveći četvrtasti dodatak (za koji ne znam za šta zapravo služi), a na kome se nalazi i "utikač". Ja sam razmišljao da u ove moje reflektore "napasujem" H1 (xenon), kako zbog niže cene tako i zbog dosta "skraćene" ukupne dužine (u odnosu na D1S).

 

Hm... tek sam danas video da sam napravio gresku u pisanju. D1S su fabricke sijalice

bip3I_d1su.jpg

 

Ja sam stavio jeftiniju varijantu a istih dimenzija - D2S (ispravio sam gresku i u tekstu gore).

 

YVnFm_d2sbig.jpg

 

Pre 2 godine ovakav set je kostao oko 100 EUR. On ukljucuje 2 sijalice, 2 balasta i potrebne kablove za povezivanje. Izgleda otprilike ovako:

2IFt7_d2ssetxenon.jpg

 

Verujem da je sada znacajno jeftinije. Kupio sam preko prijatelja koji radi sa xenonima. Mislim da je on tada nabavljao robu iz Antenala ali nisam siguran. U svakom slucaju, xenon setove je sada lako naci na trzistu. Boja koju sam zeleo je 4300K ali nisam je nasao pa sam uzeo najblize tome - 5000K.

 

Zasto bas ove sijalice? Zato sto su po dimenzijama identicne sa fabrickim. A to je bitno da bi projektor radio kako treba tj. da ne bi doslo do rasipanja svetla.

tsAit_d2sobelezen.jpg

 

Od presudnog znacaja za rad ovih projektora je da se na pravom mestu nadje "baloncic" iz kojeg se svetlost siri i dalje usmerava.

Ne znam da li H1 sijalica ima iste dimenzije, ali ako nema rezultat nece biti dobar.

 

Jedino sto sam budzio je drzac sijalice i to sam resio tako sto sam skinuo cetvrtasti deo koji drzi D1S sijalicu (oznaceno 1 na slici) i pomocu zice napravio drzac za D2S sijalice. Zica se pricvrscuje na far na sfavovima oznacenim sa 2 na slici. Zao mi je ali nemam ni jednu sliku kako to izgleda na mom faru. Pokusao sam da nacrtam kako izgleda taj drzac, nadam se da ce biti jasno sa slike.

uUqTL_paintrad.jpg

 

E da, mislim da moze da bude bitno... jeste da je xenon sijalica samo 35W ali i balast trosi jos 5-10W pa ukupna potrosnja zna da bude veca nego sa obicnim sijalicama ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • XXX, 462 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS

Odlicno,video sam slike ovog TDM-a bas u Temi kad si pravio crashbarove i odusevili me farovi,meni se bas svidja,fabriki po meni su bas ruzni.

Koliko te kostalo ovo zadovoljstvo?

 

Jedino sto sam placao su delovi:

 

xenon set je bio oko 100 EUR

Dugme za nivelaciju farova sam kupio novo i kostalo je oko 20 EUR

Poliester i materijal za farbanje i sve ostale sitnice su bile mozda jos 20-tak EUR

Pleksi - 10-tak EUR

 

Ukupno to je oko 150 EUR za materijal.

 

Najskuplje je ono sto nigde ne mogu da uracunam - moje ruke ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • XXX, 462 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS

Od cega? Pa najlakse mi je bilo od poliestera – set za krpljenje camaca ili kako god da se zove moze da se kupi u svakoj farbari i nije skup.

 

Kalup je bio problem. Nemam vec gotov far koji mi mogao da iskoristim da skinem kalup pa sam morao najtezim putem – izlij pa prepravljaj.

 

Jel možeš malo detaljnije da objasniš proces pravljenja oklopa fara? Možda se još neko poigra oko svojih plastika.

 

Najteze je smisliti kako treba da izgleda i napraviti kalup preko koga treba izliti poliester (stakloplastiku).

 

Na jednom forumu sam nasao objasnjeno kako se radi sa stakloplastikom:

http://www.opelclub.hr/forum/viewtopic.php?f=45&t=14462

 

 

Princip je isti i za far - prvo treba napraviti kalup pa izliti poliester. Zatim proba da li je OK, seckanje i smirglanje viska, opet izlivanje poliestera dok se ne dobije konacni oblik.

Ja sam radio bukvalno preko stapa i kanapa - o konacnom obliku sam odlucivao u toku rada...

Upornoscu sam nadoknadio neiskustvo u radu sa poliesterom... nisam bas pravi covek za savete na ovom polju :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Dok sam vozio TDM-a (4TX model) neverovatno me je nerviralo sto se duzina snopa skracuje u levoj i produzava u desnoj krivini. Samo ja nisam imao volje da radim sve ovo sto i ti...jednostavno sam mu oprostio ovaj nedostatak pored svih ostalih uzivanja koja mi je pruzio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 104 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: Ducati Crveniiiiii

Svaka cast taj rad bi tesko bilo naplatiti nekome drugom ,tu je materijal najjeftinija stavka toliko vremena provesti :care:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Samo da razjasnimo oko potrošnje Xenona ;)

 

halogena sijalica je nominalne snage 55W, na 12V "vuče" ~4.6 A.

 

Xenon je nominalne snage 35W i prema mojim ličnim merenjima na motoru na 12V vuče u "stabilnom stanju" (posle nekih 20-tak sekundi od uključenja ~ 4.1 A (znači sve skupa, ballast i sijalica) što je nekih ~49W. Pri uključenju xenona (zagrevanja gasa u xenon sijalici) vuče nešto preko 8A u trajanju od nekih desetak sekundi i posle ta struja pada na navedenih stabilnih 4.1A.

 

Prema tome razlika u potrošnji struje između halogene sijalice i xenona postoji ali nije velika ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1554 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: ljuta Aprilia Sportcity 200

Stvarno skidam kapu za rad. Ono sto ja ne bih uradio, a molim te nemoj mi zameriti, to je da ne bih pipao ona njegova karakteristicna dva fara u originalu. To je prelep motor upravo zbog takvih , vec pomalo retro svetala. Takav motor ima i Mojsa sa foruma i njemu farovi rade kao sumanuti , a nisu ksenoni. Ja bi pre rekao da regler nije punio koliko treba pa si zato imao slabija svetla, a i pri tako manjem naponu ksenoni ce raditi istim intenzitetom. Jos jednom sve pohvale za dizajn i rad ! Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • XXX, 462 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS

Stvarno skidam kapu za rad. Ono sto ja ne bih uradio, a molim te nemoj mi zameriti, to je da ne bih pipao ona njegova karakteristicna dva fara u originalu. To je prelep motor upravo zbog takvih , vec pomalo retro svetala. Takav motor ima i Mojsa sa foruma i njemu farovi rade kao sumanuti , a nisu ksenoni. Ja bi pre rekao da regler nije punio koliko treba pa si zato imao slabija svetla, a i pri tako manjem naponu ksenoni ce raditi istim intenzitetom. Jos jednom sve pohvale za dizajn i rad ! Pozdrav

 

 

Ne zameram nista :)

 

Moji farovi originalni farovi ne rade kako treba ali zato regler radi :)

 

A veci problem su ksenoni kada napon nije kako treba... oni se jednostavno ugase. Kod obicnih sijalica se smanji svetlo ali ga bar ima :zvizduk:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1554 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: ljuta Aprilia Sportcity 200

Ne zameram nista :)

Moji farovi originalni farovi ne rade kako treba ali zato regler radi :)

A veci problem su ksenoni kada napon nije kako treba... oni se jednostavno ugase. Kod obicnih sijalica se smanji svetlo ali ga bar ima :zvizduk:

Da, obične halogenke rade, ali ksenoni, bar kod mene, počinju da trepere tek kad napon padne na 9 V. Zato sam se začudio što ti tako slabo rade farovi, a regler kažeš da je dobar... Bilo kako bilo, važno je da si ti uradio lep posao i da si rešio problem. Pozdrav :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja