Jump to content

Moto Zajednica

Koliko vam traju lanac i lancanici

Recommended Posts

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Imam utisak da na enduro motorima koji se voze po offrodau lanac i lancanici dosta manje traju od putnih motora. Na Africi Twin sam stavio nov lanac i lancanike, posle 10.000 km sam je prodao i dalje su bili kao novi.

Na DRZ-u sam stavio nov lanac i lancanike, posle 6500 km, prednji lancanik je zasiljio zube, pa sam ga zamenio, zadnji lancanik je kao nov, a lanac je dobio blagi luft u osovinicama. Merenjem po servisnom uputstvu sam utvrdio da je vec izasao iz fabricke tolerancije, tj. da bi trebao da se zameni. Nesto mi se mnogo brzo potrosio... Lanac se od samog starta podmazuje automatskim podmazivacem lanca i non stop je podmazan.

Inace lancanici su sunstar, a lanac DID 520 VX.

 

Kakva su vasa iskustva ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Živi sada u trenutku, 323 postova
  • Lokacija: Beograd - Novi Beograd - Blok 45
  • Motocikl: Piaggio Carnaby 250, Liberty 125

ovo i mene zanima, pa pišite ljudi da čitam :)

 

Zanima me i kako da znam kad je lanac dotrajao, šta da gledam, isto pitanje važi i za lančanike...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 60 postova
  • Lokacija: beograd-subotica
  • Motocikl: suzuki dr350, honda xl

mislim da to nema veze sa tim koji je brend vec od motora i nacina teranja, logicno je da ti se lanac istegao jer motor vozis po off-u a jos logicnije da drz-a teras i po jos ozbiljnijem off-u nego afriku :D

shvatio sam da to zavisi od vozaca do vozaca, nekome ode brzo nekome malo sporije ali svakome ode kako god da okrenes

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • - enduro sector -, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: adventure

Trajanje zavisi od milion faktora. Od motora, vozaca, nacina teranja, ali svakako i od brenda ..

 

Meni svaki did traje izmedju 35-40k

Nemam ni zelju ni volju da ga ne znam koliko odrzavam, takodje ga i prskam neredovno .. tih 5-10k razlike mi pravi kolicina i vrsta off-a u toku sezone :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Pa dobro, vozim prilicno agresivno, povremeno i na jednom tocku, ali mi se cini da je 6500 km bas malo i sa takvom voznjom, zato sam i otvorio ovu temu da cujem tudja iskustva.

 

ovo i mene zanima, pa pišite ljudi da čitam :)

 

Zanima me i kako da znam kad je lanac dotrajao, šta da gledam, isto pitanje važi i za lančanike...

U servisnom uputstvu za tvoj motor pise kako se meri lanac da vidis da li je dotrajao, tj da li je istegnut. Obicno se izmeri duzina lanca izmedju 20 karika, u servisnom uputstvu pise posle koje duzine je za zamenu. Za moj motor je to recimo 319 mm. Lancanik je za zamenu kad se zasilje zupci, tj kad pocne da lici na testeru :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • - enduro sector -, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: adventure

ali mi se cini da je 6500 km bas malo i sa takvom voznjom

 

6500 je bash malo, da. Mada, pitanje koji lanac je bio na njemu kad si ga uzeo?

Takodje ne mora da znaci nishta. Ima odredjenih motora koji konstrukcijski "jedu" lanac. Pitaj Ceha i Anteka koliko im traju lanci na XTZ 660 ..

A kad se u obzir uzme i tvoj stil voznje i tereni po kojima se vozish, rezultat nije iznenadjujuc ..

P.S. Lepo ti ljudi pricali da ne prodajesh kravu, a ti zap`o za biciklu :D:P

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2422 postova
  • Lokacija: Shabac
  • Motocikl: KTM EXC300- KTM EXC250

ja sam valjda baksuz i svaki motor kad kupim lanac i lancanici su uzas...stavim nove i tako motor prodam, nikad nisam toliko dugo imao jedan motor da bih testirao koliko moze da izdrzi nov sem na rsv...aprilia je pojela nove na manje od 10.000km. e sad na hard enduro motorima mislim da je vek dosta kraci, mnogo cimanja u kretanju, jaki usponi, hod zadnje viljuske je mnogo veci pa se lanac mnogo cesce skroz popusta i zateze u voznji i naravno voda i blato uzimaju danak sigurno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Prošao, 184 postova
  • Lokacija: Kotor Varoš (Republika Srpska)
  • Motocikl: Kawasaki Ninja 250R

Evo kod mene presao 5500km i moram da mijenjam ali nemogu da nadjem... siljato brt da se posijeces :D karb moram mijenjati pa gume... potrosni dijelovi dotrajali... :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Ovo je enduro podforum, pa za enduro motore i vazi pitanje.

 

ja sam valjda baksuz i svaki motor kad kupim lanac i lancanici su uzas...stavim nove i tako motor prodam

Isti slucaj kod mene, ni jedan jedini motor nisam imao, da mu nisam menjao lanac i lancanike :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2422 postova
  • Lokacija: Shabac
  • Motocikl: KTM EXC300- KTM EXC250

a to kad je siljato to je jos dobro, lancanike menjam kad ne moze da se vozi, kad preskacu i na najmanji gas, lanac kad je sa jedne strane toliko istegnut da kad okreces tocak ide od skroz labavog do nategnutog da pukne :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1644 postova
  • Lokacija: Paracin

A jesi li ugradio onaj svoj podmazivac? Kako bi bilo da se recimo ispred podmazivaca ugradi neka cetka kroz koju bi prolazio lanac da skida blato, prasinu itd?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1175 postova
  • Lokacija: S. Venac - Beograd
  • Motocikl: Maca

A jesi li ugradio onaj svoj podmazivac? Kako bi bilo da se recimo ispred podmazivaca ugradi neka cetka kroz koju bi prolazio lanac da skida blato, prasinu itd?

Ta cetka verovatno nebi dugo prozivela, a i jedna od funkcija podmazivaca jeste da to ulje spira prljavstinu i blato sa lanca. U prvom postu je vec naglasio da jeste ugradio podmazivac.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • - enduro sector -, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: adventure

Nisam bash siguran koliko ima smisla podmazivac na hard enduro motorima. Ne zbog uloge koju vrshi, vec zbog terena, eksploatacije i uslova voznje ... Samo josh jedan deo vise koji moze vrlo lako da se unisti ..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Živi sada u trenutku, 323 postova
  • Lokacija: Beograd - Novi Beograd - Blok 45
  • Motocikl: Piaggio Carnaby 250, Liberty 125

Ne znam ja nemam iskustva skoro uopšte, ali ljudi su mi hvalili taj podmazivač lanca, mada ja i ako to ugradim kupiću i sprej za čišćenje kada idem na offroad, šta me košta posle to blato sperem sa lanca, pa nek ovo podmazuje posle, ne mož da škodi može samo da koristi...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Nisam bash siguran koliko ima smisla podmazivac na hard enduro motorima. Ne zbog uloge koju vrshi, vec zbog terena, eksploatacije i uslova voznje ... Samo josh jedan deo vise koji moze vrlo lako da se unisti ..

Meni traje vec dve godine bez i najmanjeg problema. A tesko moze da se unisti, jer je postavljen tako da kako god motor da padne delovima podmazivaca ne moze nista da bude. Sem toga, neka se i unisti, najskuplji deo podmazivaca je elektro ventil koji kosta 10e :)

 

@TA96

Onomad nije pukao, nego je otpala spojnica sa osiguracem. Od tada stavljam samo spojnice koje se nituju.

 

p.s. sta to znaci "pretezao" :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd-Čačak
  • Motocikl: XRV 750, TZR 125

Ne znam ja nemam iskustva skoro uopšte, ali ljudi su mi hvalili taj podmazivač lanca, mada ja i ako to ugradim kupiću i sprej za čišćenje kada idem na offroad, šta me košta posle to blato sperem sa lanca, pa nek ovo podmazuje posle, ne mož da škodi može samo da koristi...

 

Nema potrebe za tim, a to ćeš i sam uvideti kada siđeš sa motora i vidiš da je lanac čist od ulja koje ga podmazuje. Samo je potrebno odvrnuti da češće kaplje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1420 postova
  • Lokacija: Bliski Istok-Pančevo
  • Motocikl: Honda CRF300L

Nisam bash siguran koliko ima smisla podmazivac na hard enduro motorima. Ne zbog uloge koju vrshi, vec zbog terena, eksploatacije i uslova voznje ... Samo josh jedan deo vise koji moze vrlo lako da se unisti ..

Meni traje vec dve godine bez i najmanjeg problema. A tesko moze da se unisti, jer je postavljen tako da kako god motor da padne delovima podmazivaca ne moze nista da bude. Sem toga, neka se i unisti, najskuplji deo podmazivaca je elektro ventil koji kosta 10e :)

 

@TA96

Onomad nije pukao, nego je otpala spojnica sa osiguracem. Od tada stavljam samo spojnice koje se nituju.

 

p.s. sta to znaci "pretezao" :stabre:

Verovatno nisi ostavljao propisanih (kod DRZ400S) je 40-50mm slobodnog hoda lanca.

Nece spojnica sama od sebe tek tako da otpadne. Ja se dobro secam da je tamo gde si ostao bez lanca bio neki doskok, ogibljenje se maximalno sabilo a lanac nije imao dovoljno hoda da isprati hod viljuske i popustio tamo gde je najslabiji. Da si imao nitovanu spojnicu mozda nebi pukla ali svakako u tim slucajevima dolazi do ostecenje-tegljenja lanca.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced DJ Member, 4305 postova
  • Lokacija: Dunav na vidiku..
  • Motocikl: Šarulja queen RD04

Na ST ide 520.. kod mene je 525

jeste skuplji.. ali evo ga već preko 20K i nije se razvuko..

 

Podmazivač sigurno podosta produžava vek..

 

ali za Acu i slične leka nema :P

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja