Jump to content

Moto Zajednica

Policija dobila RT-ove?

Recommended Posts

  • Drug član, 1253 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600

Brojke su neumoljive i nepristrasne.  Ne moramo čekati da neko nekoga juri pošto podaci postoje ali ih svesno stavljaju u drugi plan i baš dosta treba guglati da pronađeš.  Napisao sam već pa da se ne ponavljam. Praistorijski model je slabiji za skoro 80 ks a malo brži! Meni to nije normalno. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 622 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: mali Versys prodat, u potrazi za sledecim
pre 19 minuta, bajker71 je napisao:

 Praistorijski model je slabiji za skoro 80 ks a malo brži! Meni to nije normalno. 

I nije normalno. A pre ce biti da su pre X godina lagali za max brzinu? ;)

 

Klase RT i K posmatram kao gospodsku klasu motora za putovanja gde max brzina nije stavka koja treba da bude imperativ za buduceg kupca. Kad razmislim, ne secam se kada sam poslednji put pri citanju testova obratio paznju na tu cifru, cak i za R motore. Sada vec svaki motor preko 500cc dobro prelazi ogranicenja na putevima, a nije im problem ni da predju ogranicenja koja mi imamo u glavama (cca 150-160km/h). A klasa RT i K ce tu brzinu da odrzava ceo dan bez problema.

 

Obzirom da je tema "RT za policiju", konstatovao bih da na onoj slici vidim samo 5 komada. Moje shvatanje ove nabavke je da je ona usko namenjena samo za pratnju delegacija i da ce prvih par godina radnog veka da provede na relaciji od aerodroma do Andricevog venca i slicno. Posle par godina ce tih 5 komada da se rasporedi na 5 gradova u unutrasnjosti, a mi cemo videti nabavku novih RT-ova.

 

Tako posmatrajuci, nabavka ovako skupih motocikala mi je opravdana.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Do pre par decenija HD u svojim prospektima je davao podatke samo o kubikaži (i eventualno o obrtnom momentu), a niti o brzini, niti o snazi nije bilo ni reči. I kupcima tih motora to nije smetalo.

A ovo insistiranje na pdacima o maksimalnoj brzini kod enduro, putnih (i sličnih) motora me najviše podseća na situaciju kada negde stanem motorom na putu, a pritrčavaju cigančići i jedino pitanje je: "Majstore, kol'ko brzo može da ide"?

Pre par godina jedan kolega (inače dobar vozač koji vozi isključivo R motore) mi poduže vreme dosađivao izazivanjem "da se pustimo" do susednog sela (oko 3km) pa da vidimo čiji je motor bolji.

Ja sam mu ipak predložio da se pustimo na 3.000km (recimo do Pariza i nazad), stim da jedan odredi trasu u odlasku, a drugi u povratku, pa ko se prvi vrati na početnu poziciju da bude pobednik, a da onaj ko izgubi plati sve troškove putovanja za obojicu. Pri tome nije bitno da li je onaj ko je izgubio imao kvar, ili je pao, ili je zalutao, ili se umorio, ili ga nahfatala policija, ....! Moj predlog nije prihvaćen, ali nema više ni poziva "da se pustimo do susednog sela".

Promenio član zika56
  • Haha 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1253 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600

Na moju začuđenost, čemu ta grčevita borba za svaku ks kada to nije ispraćeno performansama motocikla dobijam neki ne baš smislen odgovor kako njima performanse (brzina) nisu bitne pošto je to gospodski motor?! Kako su sa starim R100 gs-om lagali za brzinu (ja ga vozio)... Gledam i ne verujem... kako je motociklu namenjenom autoputu i dugim putovanjima brzina nebitna. Pa ako im nisu bitne performanse čemu povećanje radne zapremina na 1250 ccm, dve bregaste po glavi cilindra sa gomilom bregova, vodeno hlađenje glave, napredni sistem ubrizgavanje i gomila sofisticiranih (skupih) tehničkih rešenja ako kupac od toga nema nikakve vajde a sve to debelo plati? Šta je tu nejasno, zašto me upoređujete sa cigančićem koji na semaforu pita koliko može da motor juri? 

Nikada nisam mogao da razumem ljude kojima je u argumentuvanoj diskusiji jedini cilj da kontriraju, najčešće nekim argumentima u koje ni sami ne veruju.

Više sebi neću dozvoliti diskusiju sa ovakvim osobama niti učešće u ovoj temi.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1684 postova
  • Lokacija: BG-LE
  • Motocikl: Tracer 900
Na moju začuđenost, čemu ta grčevita borba za svaku ks kada to nije ispraćeno performansama motocikla dobijam neki ne baš smislen odgovor kako njima performanse (brzina) nisu bitne pošto je to gospodski motor?! Kako su sa starim R100 gs-om lagali za brzinu (ja ga vozio)... Gledam i ne verujem... kako je motociklu namenjenom autoputu i dugim putovanjima brzina nebitna. Pa ako im nisu bitne performanse čemu povećanje radne zapremina na 1250 ccm, dve bregaste po glavi cilindra sa gomilom bregova, vodeno hlađenje glave, napredni sistem ubrizgavanje i gomila sofisticiranih (skupih) tehničkih rešenja ako kupac od toga nema nikakve vajde a sve to debelo plati? Šta je tu nejasno, zašto me upoređujete sa cigančićem koji na semaforu pita koliko može da motor juri? 
Nikada nisam mogao da razumem ljude kojima je u argumentuvanoj diskusiji jedini cilj da kontriraju, najčešće nekim argumentima u koje ni sami ne veruju.
Više sebi neću dozvoliti diskusiju sa ovakvim osobama niti učešće u ovoj temi.
Bezvezno je porediti motore od pre 20+ godina i danas.. Slično je i sa svim ostalim..
Da li to bio BMW, Honda, Yamaha, Fiat, MAN, Volvo ili Dacia, svi oni rade po regulativama.
Znači motor Ili još gore auto, nema trika da bude u okviru regulativa, ako nema senzore, katalizatore, sonde, komplikovana motorizova kućišta termostata itd itd itd..

Kuknjava na samog proizvodjaca nema puno smisla. Priča o ekologiji je otišla predaleko, ali po meni, slična je onoj kako se kod nas (A i u svetu) kažnjava kriminal.
Ja sam ukrao par desetina hiljada evra i biću medijski lincovan i osudjen na kaznu za primer, a onaj ko je zgrnuo milione, s njim je sve cool. Tako je i u ekologiji, svi se hvataju drumskog saobraćaja, a niko da reši fabrike bez filtera, niko da reši paljenje gume i plastike na deponijama, prastari gradski prevoz..

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 622 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: mali Versys prodat, u potrazi za sledecim

@bajker71

 

Nesto si tu na brzinu procitao, rekao bih.

 

Napisah da je to moje misljenje, da su gospodski motori (za uzivanje i opustajucu voznju) i da maksimalna brzina nije najbitnija stvar za kupca. A to sta je "njima" bitno, to ne znam. Za stari R100 i njegovu, opet maksimalnu, brzinu sam stavio znak pitanja na kraju recenice, jer nije strano da su proizvodjaci znali malo da slazu zarad boljih cifara i lakse prodaje.

I dalje mislim da je "motociklu namenjenom autoputu i dugim putovanjima" maksimalna brzina nebitna. A motori te klase imaju dovoljno brzine, a i ostalih performansi za putovanja.

 

A "njima" su performanse bitne jer ce se prvo neki novinar, a onda i citalac uhvatiti za to sto taj i taj motor ima 100ks, a onaj drugi 103ks. Novinar ce napisati kako ta 3ks cine svu razliku ovog sveta izmedju motora koji ne valja ni za do pijace da se ode i motora koji je za put oko sveta. Pa ce onda i naivni citalac da se uhvati toga k'o pijan plota i da ponavlja kao mantru. 

 

Zapremina je otisla na 1250 zbog tih silnih konja koji se traze, ali i zbog udobnosti putovanja. Takva masina ce se opustenije voziti, lakse povlaciti kroz ceo spektar obrtaja i na kraju se i voziti na nizim obrtajima sto opet doprinosi udobnosti, nizoj potrosnji, dugotrajnosti masine...

 

Dve bregaste i prekobrojni ventili su tu opet da bi se iscedio jos po koji konjic jer to bregasta u bloku i 2 ventila ne bi mogli, a silni bregovi sa razlicitim uglovima su tu da ne bismo kukali kako na nekim obrtajima lepo povlaci, a negde se vuce k'o baba.

 

Vodeno hladjenje je zbog (pogadjas vec) onih silnih konja jer sva ta snaga sada izbacuje i toliku toplotu da se to vise ne moze ohladiti samo obicnim strujanjem vazduha.    Zanimljiva trivia: Bugati Vejron je bio prvi automobil koji je imao maksimalnu brzinu preko 400 km/h. U tome je glavnu ulogu odigrao motor od 1001ks. Pored velike zapremine (8.0l), velikog broja cilindara (16 kom) i turbo punjaca (4 kom) jos nesto mu je trebalo da bi dostigao svoj maksimum. 10 hladnjaka kojima je hladio tolike konje.

 

Pretpostavljam da znas zasto su tu napredni sistem ubrizgavanja i gomila sofisticiranih (skupih) tehničkih rešenja. Vrlo malo zbog snage, a uglavnom zbog onoga sto je ProMaster napisao, zbog ekologije.

 

Ekologija, zastita i razne birokratske mere su nam donele to da sada imamo sigurnije, sofisticiranije i daleko opremljenije prevozno sredstvo. Sad imas ABS u nagibu, kontrolu proklizavanja, kontrolu propinjanja, displej koji ti pokazuje ugao nagiba, trenutnu, proslu i buducu potrosnju, grejace rucki, podizace vizira na motorcic, spustanje sedista na motorcic, elektronsko ogibljenje, el. ventile u izduvu... I dzabe sto su izmislili i stavili na motore karbon, magnezijum, titanijum, paladijum kao lakse materijale, ipak su motori dobili dosta na tezini. Tu vecu tezinu (a neki smo se i ugojili) mora i vise konja da vuce. I vrzino kolo se nastavlja.

 

Za onaj preostali deo tvog komentara ces ipak morati da sacekas kolegu Ziku da ti pojasni sta je tacno zeleo da kaze. Mislim, imam ja i za to neko moje misljenje, al' bolje je da ga zadrzim za sebe.

 

Nego, sta ono bi tema?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 35 minuta, grafigo je napisao:

.............

Za onaj preostali deo tvog komentara ces ipak morati da sacekas kolegu Ziku da ti pojasni sta je tacno zeleo da kaze. Mislim, imam ja i za to neko moje misljenje, al' bolje je da ga zadrzim za sebe.

 

Nego, sta ono bi tema?

Pa smatram da sam već sve jasno rekao (bar za one koji hoće i mogu da shvate), a i ja ću (isto kao i ti) prošireni deo svog mišljenja da zadržim za sebe.

Promenio član zika56
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 9 sati, bajker71 je napisao:

Eto i ja bih svoje mišljenje o vama dvojici i sličnima zadržao za sebe...

:care:

Promenio član zika56

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 622 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: mali Versys prodat, u potrazi za sledecim

Bajker, opet brzo citas... Nemam ja misljenje o tebi jer te, kako juzna pruga kaze, ič ne znajem, niti uzivo, niti preko tastature. Imam samo misljenje o Zikinom komentaru.

 

Apropo teme, ima li neko informacije da li je sta nabavljano za lokalne samouprave ili su ti motori nabavljani kako ko stigne. Kao sto rekoh, u moj grad je prvo dosla Aprilia, pa je onda stigla Yamaha Xmax, a na kraju i polovni BMW. U Ljigu, tj. na tom delu Ibarske ordinira nov Kawasaki ER6N. To mi sve zvuci kao da je svaka opstina nabavljala za sebe.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

@ - Grafigo  Još pre desetak godina je grad Novi Sad kupio čini mi se Aprilijine skutere i poklonio saobraćajnoj policiji u N. Sadu. Ti skuteri se još uvek voze, ali su svi registrovani na NS tablice. Ostali policiski motori su registrovani na plave policiske tablice. 

 Tako da ti motori po tim opštinama ako su na policiske tablice su došli iz ministarstva policije, a ako su na civilne onda je moguće da ih je nabavljala lokalna samouprava. Tako mi deluje logično gledajući ove kod mene u N.S. .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 622 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: mali Versys prodat, u potrazi za sledecim

Nisam obratio paznju na taj detalj, da li su tablice civilne ili ne.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 292 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Honda cb750 sevenfifty,beverly250i,honda revere,transalp 600,libery125,etz150,jamaha virago250,hexagon150,honda hornet 600.

Bili su u Nišu na vojno policiskoj paradi čiji sam bio učesnik imao sam prilike da probam RT i vojni i policiski.Jedni su bili 1200 a drugi 1250.Neki su imali po 2000 km predjenih novi novi.Posedovali su komlet opremu.

20190505_160212.jpg

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja