Jump to content

Moto Zajednica

Adapteri za objektive

Recommended Posts

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Ne može da se fokusira u beskonačno i domet fokusa je MNOGO smanjen, recimo 4-5 metara kod heliosa 44mm. Sa druge strane, adapteri sa staklom, koji omogućavaju fokusiranje do beskonačnog, kvare kvalitet slike...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 296 postova
  • Lokacija: Beograd

Gde uzeti adapter za Canon-a na M42 kod nas? Nije mi hitno. 'el narucuje neko od vas sa ebay-a, ili znate nekakav sajt gde su jeftiniji i ne naplaćuju poštarinu a moguće je platiti karticom?

 

Želudac mi se prevrne kad vidim da ih kod nas valjaju za 1300, 1400 - 2000 bez potvrde fokusa, a napolju su po 3, 4 - 10$.

 

Ako neko ima viška, a prodao bi ga, može i ovde da piše, a može i na pp.

 

Hvala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1764 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

Na tinydeal.com imas model bez potvrde fokusa, oko 3.5 eura kosta. Placanje bilo kojom internet karticom a dostava traje oko 2 nedelje i besplatna je. Problem kod nijh je sto nekad dobijes model koji ne pritiska pin na objektivu pa je blenda stalno maksimalno otvorena a nekad dobijes model koji se mora smirglati da bi se montirao na telo aparata. Takodje ne dobijas zadnji poklopac objektiva.

 

Ako hoces sa potvrdom fokusa njih sam nalazio samo na Ebay-u, trazi BigIs m42-eos EMF adapter, srebrna verzija (postoji i crna koja je nesto jeftinija ali je losiji materijal). Kosta oko 11-12$, ima podesavanje zizne daljine i maks otvora blende u EXIF-u kao i mikropodesavanja fokusa (u slucaju da adapter promasuje fokus to moze da se koriguje). Za Ebay radi jedino placanje preko PayPal-a tako da ces morati da nadjes nekog ko se time bavi. Dostava od 2 sedmice do 2 meseca, bez ikakvog pravila, besplatna je.

 

Edit:

Evo ga link za adapter sa Ebay-a:

 

http://www.ebay.com/...#ht_4369wt_1019

Promenio član Gliga

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 69 postova
  • Lokacija: Kovačica
  • Motocikl: Honda Transalp 1997 crna

Pokušao sam da slikam bez adaptera, onako samo da prislonim Helios 44-4 na nikon d5000 kad ono izbaci mi upozorenje da nije priključen objektiv i neće da škljoca.

Da li će da "vidi" objektiv kad stavim adapter M42?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 857 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: KTM 1190 ADV R ROTTWEILER

Hvala na odgovoru. Probaću kad stignem kući.

Stigao mi je i adapter M42 na Nikon pa ću probati kako to radi kad stignem kući.

 

javi da li imaš svetlomer sa tim objektivima

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 857 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: KTM 1190 ADV R ROTTWEILER

Tako sam i mislio. Jbg baš. Sa d90 ili d7000 bi radilo, mislim.

 

Jesi probao LiveView? Je l' možeš preko LV-a da ga našteluješ? Mislim na blendu i zatvarač kako bi ekspozicija bila ok.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduro maniac, 1751 postova
  • Lokacija: Beograd/Krupanj
  • Motocikl: Yamaha XT 600 E 3TB

Blendu mozes samo mehanicki na objektivu da otvoris/zatvoris. Duzinu ekspozicije namestas na aparatu. Na Canonu mozes da radis na prioritetu blende, tako da je dosta lakse raditi sa manuelnim objektivima, mada ja vecinom koristim M mode, osim kada moram brzo da delujem, tada je Aperature pr. zakon :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 857 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: KTM 1190 ADV R ROTTWEILER

Goshke problem je u tome što sa tim objektivima na nekim Nikonima (d3000, 3100, 3200, 5000, 5100) nemaš svetlomer tako da ne možeš da namestiš ekspoziciju.

 

Mislim možeš ali je šansa da ubodeš kako treba minimalna

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduro maniac, 1751 postova
  • Lokacija: Beograd/Krupanj
  • Motocikl: Yamaha XT 600 E 3TB

To ti mislis :P;) Sa iskustvom izostaje potreba gledanja u "svetlomer", tacnije tvoje oci postaju svetlomer umesto aparata, unapred znas pribliznu ekspoziciju koja prikazuje ralno stanje kolicine svetla kojom raspolazes :) Samo treba vezbati :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 857 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: KTM 1190 ADV R ROTTWEILER

To ti mislis :P;) Sa iskustvom izostaje potreba gledanja u "svetlomer", tacnije tvoje oci postaju svetlomer umesto aparata, unapred znas pribliznu ekspoziciju koja prikazuje ralno stanje kolicine svetla kojom raspolazes :) Samo treba vezbati :)

 

Sve je to lepo ali zašto bismo sebi otežavali kad je ovo što sada koristimo razvijano decenijama od strane mnogo pametnih i inventivnih ljudi kojima je cilj da aparat učine što jednostavnijim a mi ga komplikujemo bez potrebe i guramo nazad u pedesete godine?

 

 

Muljaz

 

jednostavno ne meri koliko svetla dolazi do senzora pa je potreban eksterni svetlomer. Ne znam zašto, nisam išao toliko duboko u problematiku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Sve je to lepo ali zašto bismo sebi otežavali kad je ovo što sada koristimo razvijano decenijama od strane mnogo pametnih i inventivnih ljudi kojima je cilj da aparat učine što jednostavnijim a mi ga komplikujemo bez potrebe i guramo nazad u pedesete godine?

 

Zato što aparat ne može UVEK da zna kakvu ekspoziciju ja želim da postignem i jer je lakše preći u manuelni režim (barem meni) nego menjati sistem merenja pa gađati tačku na željeno mesto, zaključavati ekspoziciju pa prekadrirati.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Kada radim svadbe, krštenja, rođendane i neka takva, masovna fotkanja, UVEK se oslanjam na automatiku jer nema vremena za probu i popravku! Prvi poljubac je samo jednom, bacanje buketa je samo jedno itd....

 

Kada radim nešto kreativno ili sa više bliceva, UVEK na manuelno!

 

Kada eksponiraš blicem, UVEK na manuelno!

 

Primera je još mnogo kada je manuelni režim JEDINI ispravan odgovor!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduro maniac, 1751 postova
  • Lokacija: Beograd/Krupanj
  • Motocikl: Yamaha XT 600 E 3TB

Pazi, svetlomer je svetlomer, jedan u aparatu, isto meri i na A i na M (naravno u zavisnoti koja ti je opcija ukljucena-spot, partial..) Ako radis u M modu i oslanjas se na pravilnu ekspoziciju koju ti prikazuje aparat, nema potrebe ni da radis u M modu, jer to isto ti radi i bilo koji drugi mod samo automatski. Rece ti struja lepo, na M modu ti namestas ekspoziciju kakvu hoces, bez bojazni da aparat pogresi u merenju svetla.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduro maniac, 1751 postova
  • Lokacija: Beograd/Krupanj
  • Motocikl: Yamaha XT 600 E 3TB

To jeste, ali metodom pokusaja i gresaka, dovedes fotku do savrsene :)

 

Ho, ho, ho imas li ti oruzani list za ovo? :D Sta je u ptanju 80-210? Imas fokus na beskonacno na nikonu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 857 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: KTM 1190 ADV R ROTTWEILER

U pitanju je Vivitar (Komine) 75-250 3.8-4.5 oštar kao 70-200mm (tako kažu) ali ne tako brz.

Nisam ga koristio nešto mnogo niti je uopšte korišćen pre mene, ćale ga je doneo iz USA pre 20 godina zajedno sa Nikonom FG i nekom Sigmom 28-70 a ovo je bilo preglomazno da se nosi. Inače je težak 850g i dugačak 16.8cm.

 

Ja baš nisam pro pa sam štelovao ekspoziciju preko live view-a :nanana:

 

I da, stvarno mislim da sa ovim može da se počini ubistvo :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduro maniac, 1751 postova
  • Lokacija: Beograd/Krupanj
  • Motocikl: Yamaha XT 600 E 3TB

Baci neku fotku :) I probaj da radis na M, kad uvezbas, videces da i nije tako minimalna sansa da ubodes kul fotku :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja