Jump to content

Moto Zajednica

Kako sam restaurirao BMW R50/5

Recommended Posts

  • Integrisan, 8143 postova

Auh... Auh... Ne dolazim još do reči posle čitanja u jednom dahu (a kako drugačije čitati ovako strastveno napisan tekst). Sa velikim zakašnjenjem otkrivam temu, tako mi i treba kada forum čitam "na pipanje", umesto da đuture gledam nove stvari :lol:. Onda se biser lako propusti. Pažnju mi je u uzgrednom razgovoru skrenuo tvoj junior ;), koji se TOLIKO ponosi svojim ćaletom da je to zaista i retko i dirljivo i nekako etalonski pozitivno... (eto, tek da znaš!)

 

Gledao sam taj motor kao finalni rezultat, od prvog trenutka (tamo negde 2009.) mi se onoliko svideo. Sada kada znam celu priču iza njega, moje poštovanje je ogromno. Zaista, od mene veliki, veliki naklon: :care:. Zbog svega.

 

Moram ipak nešto da izdvojim: tvoj stil pisanja! Na momente si uspeo da kroz temu o restauraciji starog motora dotakneš umetnost (na samom početku, onda kada si, očito, imao i najviše vremena i pažnje da posvetiš tekstu, ispisao si ozbiljno kvalitetne redove!). Takođe, razgovor oca i sina na ovim stranama je i dubok i dirljiv.

 

PIši dalje i piši bilo šta...

 

 

PS: inače, jedina korisna okolnost ovako patetično okasnele pohvale je da će tema opet biti izbačena u vrh podforuma, dakle tamo gde joj je (što se mene tiče zauvek) mesto! :takoje:

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1020 postova
  • Lokacija: Sopot
  • Motocikl: BMW R1200RT Honda VFR 800 v-tec MotoGuzzi falkone NSU SuperMAX Tomos T12

Ponovo sam pročitao po ko zna koji put sa istim oduševljenjem kao i prvi put.

Bravo još jednom za poduhvat kao i za ispričanu priču.

Za mene je to jedna lepa priča u kojoj se svi mi, koji volimo te starine i imamo ih,prepoznajemo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 78 postova
  • Lokacija: BEOGRAD
  • Motocikl: thundercat i sv650

Veliko postovanje za rad i istrajnost..mnogo rada,odricanja,para i nerava treba za tako nesto. Spasio si taj motor od sigurnog otpada i napravio ga pravim lepotanom koji ce sluziti sigurno i sledecih 50g,,,nadam se da nije na prodaju i da ostaje u amanet naslednicima.. :takoje: svaka cast!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 160 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Ténéré XTZ 750

Odlepim i procitam u dahu svaku temu o restauraciji bilo kog motora.

Svaki je pun ljubavi, gresaka i truda(krvavog), i kad na kraju ugledam sliku motora, koji kao da je teleportovan iz proslosti, dodje mi da se napijem od srece! :cirka1: :'(

 

Ova restauracija je u mojih top 3!

Bravo za majstora/tekstopisca! :jee1::care:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1584 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600, triumph 1050

Kad ovako pročitam u 1 dahu, čini mi se da je sve prosto i jednostavno. Video si 300 muka dok nisi sredio sve kako treba, ali si zbog interesantnog načina pisanja dočarao kao da je bilo prosto kao pasulj, makar sam ja stekao takav utisak. Kako bih voleo i sam tako nešto da probam, ali mi fali mnoogo znanja i još više keša, jer je ovaj hobi sve, samo nije jeftin.:care::care::care::care::care:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 37 postova
  • Lokacija: Kragujevac,Serbia
  • Motocikl: Trenutno nemam,ali se nadam da će biti jednog dana.

Pozdrav majstore.Razumem tvoju ljubav i predanost radu.Ja se bavim nekim restauracijama,koje su vezane za mašinstvo, ali nisu vezane za motoristiku.Znam taj osećaj,kada ne osećaš vreme i premor, a vuče te neka neopisiva radost, da nešto što je bilo na otpadu, ispred tebe oživljava i dobija novi život i smisao.Vreme i spoljni svet,prestaju da postoje, postojiš samo ti i predmet tvog rada.Da ne ostane zagonetka, šta ja restauriram.Radi se o pećima,koje su stare od 80 do 150 godina.Upravo taj osećaj,da se ispred mene pojavi "lepotica",koje je lepša,nego kad je iz fabrike izašla, zanemari sve muke , trud i rad.

Daću ti jedan savet kako ćeš sve delove, koji su sjajni,kao cevi auspuha,vrlo jednostano da ispoliraš do visokog sjaja.Pre toga površina mora da bude suva i čista.Uzmeš suvu pamučnu krpu(neku staru majcu) i meko brašno.Umočiš suvu krpu u brašno, i trljaš površinu.Videćeš,da se posle nekog vremena, površina tako cakli, kao da je tog momenta,deo iz fabrike ugrađen.Ono što je dobro,kod takvog poliranja je, da te površine,vrlo teško tamne.Na taj način se polira nakit,od srebra i zlata.Ja tako poliram metale sa visokim sjajem.

Pozdrav od BMW fana. 0takoje.gif1moto3.gif

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

 

Daću ti jedan savet kako ćeš sve delove, koji su sjajni,kao cevi auspuha,vrlo jednostano da ispoliraš do visokog sjaja.Pre toga površina mora da bude suva i čista.Uzmeš suvu pamučnu krpu(neku staru majcu) i meko brašno.Umočiš suvu krpu u brašno, i trljaš površinu.Videćeš,da se posle nekog vremena, površina tako cakli, kao da je tog momenta,deo iz fabrike ugrađen.Ono što je dobro,kod takvog poliranja je, da te površine,vrlo teško tamne.Na taj način se polira nakit,od srebra i zlata.Ja tako poliram metale sa visokim sjajem.

 

 

Hvala kolega, koristan savet koji nece biti zaboravljen.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 914 postova
  • Motocikl: BMW R50/5

Još jednom se zahvaljujem svima na korisnim zapažanjima, primedbama, savetima i lepim rečima. Veoma mi je drago da delimo ista ili slična interesovanja i prepoznajemo jedni u drugima lepa osećanja.

 

Na žalost slike restauracije, ili generalne same mašine se nisu pojavile. Pronašao sam samo par fotografija zamene glavnih ležajeva radilice, napravljenih u žurbi mobilnim telefonom, lošeg kvaliteta, na kojima je teško uočiti o čemu se tačno radi. Samo rečima opisivati radnje remontovanja motora čini mi se da nema svrhe. To bi verovatno razumeli samo oni koji su to i sami radili, pa im neće biti interesantno, a onima kojima bi to moglo da pomogne teško će bez slika imati pravi uvid u pojedine operacije. Tako da od toga čini mi se niko ne bi imao koristi.

U svakom slučaju, ako se neko odluči za restauraciju starijih nemačkih mašina (Ardie, Adler, BMW, DKW, Durkopp, Horex, Hoffmann, Maico, NSU, Simson, Triumph, Victoria, Zundapp) stojim na raspolaganju svojim skromnim resursima. :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 37 postova
  • Lokacija: Kragujevac,Serbia
  • Motocikl: Trenutno nemam,ali se nadam da će biti jednog dana.
<br />
<br />Daću ti jedan savet kako ćeš sve delove, koji su sjajni,kao cevi auspuha,vrlo jednostano da ispoliraš do visokog sjaja.Pre toga površina mora da bude suva i čista.Uzmeš suvu pamučnu krpu(neku staru majcu) i meko brašno.Umočiš suvu krpu u brašno, i trljaš površinu.Videćeš,da se posle nekog vremena, površina tako cakli, kao da je tog momenta,deo iz fabrike ugrađen.Ono što je dobro,kod takvog poliranja je, da te površine,vrlo teško tamne.Na taj način se polira nakit,od srebra i zlata.Ja tako poliram metale sa visokim sjajem.<br /><br />
<br /><br />Hvala kolega, koristan savet koji nece biti zaboravljen.<br />
<br /><br /><br />

Da nesto dodam, na ovaj moj post.Najbolje je da koristite brasno tip 500.Ali ne bi bilo dobro da za sjajne povrsine,koristite talk ili puder.Da malo objasnim.Talk ili puder,je mineralnog porekla, a to znaci da je mikrozrno,jako tvrdo.Kod brasna,je nesto sasvim suprotno.Mikrozrno brasna je meko,elasticno i ono kad ide preko glatke povrsine se ugiba.Pri tom mekom kotrljenju,ono skuplja sve cestice prasine.Ako bi ste koristili talk,bilo bi kao da ste koristili vodenu smirglu.Takva povrsina, bi se tokom vremena, iz matirala.Tako da talk,bezobzira,na svoju finocu, nije dobar za visoko sjajne povrsine.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Živi sada u trenutku, 323 postova
  • Lokacija: Beograd - Novi Beograd - Blok 45
  • Motocikl: Piaggio Carnaby 250, Liberty 125

PIC_5793_zpsfc325a03.jpg

 

Da dodam još jednu... iz 2010. mislim.

 

Jel se ova devojka zove Ivana?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 378 postova
  • Lokacija: Beograd-Jajinci

Svaka cast na strpljenju i predanosti u ovom projektu. Secam se kada sam ja radio nesto slicno kroz sta sam sve prosao, ali se isto tako secam i osecaja kada je taj motor prvi put upalio posle restauracije. Uzivaj u njemu i zelim ti puno lepih kilometara...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 58 postova
  • Lokacija: Beograd=Rakovica
  • Motocikl: KLE 500

Sve sam ovo isto radio pre jedno 20 godina sa jednim 60/5, znam kako je zarazno kada pocnes. Samo tada nije bilo ovako jednostavno dokumentovati fotografijama, digitalna tehnologija nije postojala. Bravo za trud.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja