Jump to content

Moto Zajednica

Privlačnost Karpata: Transalpina i Transfagarašan 2011

Recommended Posts

  • Integrisan, 8143 postova

Uvod:

 

Sezona 2011. za mene je značila puno vožnje, puno novih i manje novih ;) predela, kao i novih i starih "saboraca" (a samim tim i dobrog druženja!). Donela mi je početkom maja meseca i nov motor. Tačno onaj koji sam (već) neko vreme jako želeo i koji je, dodao bih sa distance od nešto preko 20.000km, i opravdao ono što sam očekivao od njega.

 

U ovim zimskim danima motociklitičke apstinencije, kada nemirni duh nema mnogo šta do da se grozničavo priseća zgoda i nezgoda proteklih meseci, te da još groznačavije planira nove avanture (!), iznova se stalno vraćam na dve vožnje. Dve vožnje koje su, sada sa malom ali ipak objektivnom vremenskom distancom mogu reći, obeležile moju prethodnu moto sezonu. Bile su to vožnje kroz Albaniju i Rumuniju.

 

O Albaniji sam na ovom mestu već pisao (Koga zanima šta je i kako bilo tamo može pronaći odgovor u Putopisu: Albanija na dlanu (i ostalo pride) ).

 

Što se Rumunije tiče, u poslednje 3-4 godine odlazio sam tamo iznova i iznova. Bar 10-ak puta motorom. Obožavam Rumuniju i (naravno) naročito Karpate. Blizu su Beograda, putevi su raznih kategorija i podloga, uglavnom odlični i pusti, a vožnje nezaboravne. Dodatno, Rumunija za nas još uvek nije skupa. Sve zajedno dobitna kombinacija, a blizu, iza ćoška takoreći!

 

I tako, u jalovim bajkerskim reminiscencijama (a, kakva reč :lol:) proteklih sunčanih dana, shvatih da sam propustio da opišem svoju julsku posetu Transilvanijskim Alpima i tamošnjim biserima: Transfagarašenu i Transalpini. Ovo prvo je prevoj, jedan od najčuvenijih, drugo je više grebenski put. Oba mesta su preko 2000m nadmorske visine i prepuna su prizora od kojih zastaje dah.

 

Ovom prilikom nemam ambicija da čitaocu prenesem svoj doživljaj puta, ljudi i predela kroz koje sam prolazio, kako to obično (makar) pokušavam da činim ;). Ovaj putopis nastao je prvenstveno kao želja da kroz reči i fotografije, te nešto malo amaterskih filmova načinjenih jeftinom opremom, prikažem mogućem budućem putniku svu lepotu predela i atmosferu ove čudesne zemlje, koja nam je tu na dohvat ruke!

 

A sve ne bi li se i taj putnik, kada se kockice slože i mogućnosti dozvole, odlučio na sličan put. Jer, ono što ga čeka vredno je i napora i novca!

 

Pa da krenemo onda: Transilvanijski Alpi, Karpati, Semenik i Sibinje! Centralna Rumunija čeka na nas!

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Deo prvi: Plan

 

Na raspolaganju tri dana. Tačnije dva i po :lol: - u petak imam poslovne obaveze u Novom Sadu i plan je najpre skočiti motorom tamo i onda poslepodne krenuti direktno na put. To je što je… U itinereru nešto ispod 1400 km. Sasvim realno, baš kako volim, takoreći ;).

 

Donji tekst, dan pred polazak, napisao sam u jednoj ovdašnjoj temi koja se (u seriji sličnih) bavi informacijama o Rumuniji. Dakle, tadašnjim rečima:

 

Evo mog plana za obilazak Transfagarasana, Transalpine i Nacionalnog parka Semenik, uz vožnju po rumunskoj dunavskoj magistrali. Pošto će, koliko vidim, više grupa ovog leta ići na Transfagarasan, možda nekome bude korisno kao još jedno razmišljanje u planiranju.

 

Inače, vožnja staje u jedan vikend (dani na karti obeleženi bojama – prim. aut.). Start je iz NS (moram u petak tamo poslom), ali se lako modifikuje za start iz BG (preko Kovina i Bele Crkve, čak je manja kilometraža). Elem, ruta:

 

transalpinaitransfgrs.jpg

 

Dan I (start popodne): Novi Sad - Zrenjanin - Vršac - Bela Crkva - Naides (RO granica) - Moldova Veche - dunavska magistrala (RO strana) - Oršova - Drobeta Turn Severin. Spavanje u T.Severinu. Ukupno: oko 340km

 

Dan II: Turn Severin - Brosteni - Targu Jiu - Ramnicu Valcea - Curtea de Arges - TRANSFAGARASAN - Cartisoara - Sibiu. Spavanje: Sibinj (Sibiu). Ukupno oko 400km

 

Dan III: Sibiu - Sebes - Dobra - TRANSALPINA - Novaci - Targu Jiu - Baia de Arama - Baile Herculane - N.P. Semenik - Oravita - Naides - Bela Crkva - Kovin - Pančevo - Beograd. Ukupno oko 600+km.

 

 

Na ovoj ruti ima 4 jako atraktivna puta (obeleženo na karti), pa se nadam da će nekome koristiti.

 

PS: Ja krećem sutra i baš se radujem ;).

 

Kako sam tada pisao, tako je i bilo...

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Deo drugi: Najlepše se putuje kad' se putuje sam!

 

Neka putovanja jednostavno su nemoguća u društvu. Malo je vremena na raspolaganju, ambicije velike (u kilometrima :lol:), teško je to uklopiti između više osoba. Kada si sam imaš svoj tempo, sam si sebi mera, kada si umoran staneš, kada si poletan voziš. Sa druge strane, nema druženja, putovanje deliš samo sa svojom maštom i možda samo sa još ponekim sa druge strane roming veze. Mršavo, dabome.

 

Nekada možda to večito bajkersko filosofsko pitanje, sam ili u društvu, ima smisla. Ovoga puta, odgovor je bio jedino moguć: sam! Sve drugo je previše komplikovano.

 

I tako, petak jutro, natankovan motor na benzinskoj stanici na obodu Beograda. Vreme - 8:42h (vidi sat ;)). Sastanak u Novom Sadu – 9.30h. Valja požuriti…

 

P7088355.jpg

 

Posle nestrpljivog dana provedenog između rutinskih projekata i žurbe da završim potrebno na pravi način, sve vreme imajući taj putnički neizdrž u oku, na prijatnih 37.5C u punoj opremi, sedam na motor!

 

P7088370.jpg

 

Ma, neka ne može direktno u Zrenjanin (putari popravljaju magistralni put, a lokalna obilaznica kroz sela u kolapsu na toj "biker-friendly" temperaturi). Važno je da sam krenuo!

 

Vršac, Bela Crkva, Kaluđerovo - k'o dlanom o dlan i evo nas u Rumuniji. Spavanje večeras u Severinu, a do tamo idemo dunavskom magistralom, rumunskom stranom.

 

I svaki put iznova, kada ispred Moldove Noua iz četinarske šume pograničnog nacionalnog parka izbijem na Dunav, pogled učini da zaboravim na parče dosadno lošeg puta od granice, a moćni Dunav razvlači usta u osmeh.

 

P7088377.jpg

 

P7088373.jpg

 

Počinje dobar put (jedan od Top-Ten puteva kroz Rumuniju). O ovome sam dosta pisao ranije (zainteresovani čitalac upućuje se na korićenje Search opcije Foruma :lol:), pa na ovom mestu umesto predugih opisa sledećih kilometara - vama fotografije, a meni sećanje na potpuno i kompletno uživanje u vožnji po jednom od najlepših putnih pravaca u okolini…

 

P7088381.jpg

[Golubačka tvrđava, fotografisano sa rumunske strane]

 

P7088383.jpg

[Dunavska lađa u đerdapskoj klisuri]

 

P7088385.jpg

[Pauza pored puta, na jednom od brojnih odmorišta]

 

P7088382.jpg

[Zalazak Sunca nad Dunavom]

 

P7088395.jpg

[Centar Severina (rum: Drobeta Turn Severin)]

 

 

Pronalazim hotel koji sam onako iz prve, po "I'm feeling lucky" principu, bukirao preko Interneta i otkrivam da nisam pogrešio. Solidan, mali hotel na odličnom mestu. Posle kraćih pregovora, dozvoljavaju mi da uteram motor ravno u letnju baštu hotela, u tom trenutku prepunu ljudi na večernjem izlasku i tako parkiram! Hej, hej – nije loše počelo.

 

Ubrzo se pojavljuju još dva Rumuna na motorima. Presedan je napravljen – parkiraju i oni na isto mesto, a ja dobijam društvo do duboko u noć…

 

Eno ih motori, u bašti hotela sledećeg jutra. Moj je onaj pored pizza peći (prvih 200km sledećeg dana motor mi je "mirisao" na, Rumunima izgleda omiljenu, Capriciossu :lol:):

 

P7098407.jpg

 

P7098409.jpg

 

Severin je, u to perfektno sunčano jutro, bio lep i nekako optimističan:

 

P7098404.jpg

 

P7098418.jpg

 

P7098405.jpg

 

P7098419.jpg

 

Menjam lovu za drugu lovu, sipam gorivo i hitam ka Transilvanijskim Alpima!

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Deo treći: Od Severina do Sibinja, preko Transfagarasana

 

Dan počinje dosadnom deonicom do mesta Targu Žiu (rum: Targu Jiu). No, kako i sve što je ružno ima kraj ;), ubrzo pristižem u pomenuti gradić.

 

Mesto dobija prelaznu ocenu, dovoljno interesatno da se neki sledeći put možda prespava:

 

P7098420.jpg

 

P7098423.jpg

 

Ubrzo, u daljini počinju da se naziru prvi obronci Karpata, tj. preciznije Transilvanijskih Alpa. Prizor obećava:

 

P7098427.jpg

 

P7098428.jpg

 

Posle nekoliko skretanja i različitog kvaliteta i brzine deonica (za detaljan opis putnih pravaca vidi deo "Servisne informacije – kvalitet puteva" na kraju ovog putopisa) pristiže se u malo mesto Curtea de Arges.

 

P7098430.jpg

 

P7098431.jpg

 

Ovaj gradić u podnožju Karpata, varošica više, predstavlja praktično početak uspona na čuveni prevoj Transfagarasan. Ujedno, Curtea de Arges je možda i savršeno mesto za konak, ukoliko želite da prevoj "napadnete" u rano jutro pre nego kolone turista učine to isto.

 

Bez zadržavanja dužeg nego što je potrebno za dolivanje i plaćanje goriva, krećem na uspon. Veoma brzo ulazi se u planine.

 

P7098436.jpg

 

P7098441.jpg

 

Ima dosta mesta za kampovanje, kao što je ovo na donjoj fotografiji. Inače, informacija koja će verujem biti važna za kampere među nama, gotovo uvek u blizini je i neka kafana:

 

P7098439.jpg

 

Put se nastavlja do akumulacije Vidrare (perfektno mesto za predah), od koje i počinje pravi uspon:

 

P7098442.jpg

 

P7098446.jpg

 

Uspon do prevoja preko Fagaras planina (odatle i naziv Transfagarasan) počinje nešto lošijim putem. Sam prevoj je na oko 2050m nadmorske visine i čini ga, ustvari, tunel ispod malog jezera. Tunel rumunski putari otvaraju krajem juna meseca. Imajte to u vidu kada planirate svoje putovanje! Ukoliko tunel nije otvoren alternative nema i možete samo nazad u smeru iz koga ste i došli (radi istine ipak treba napomenuti da ponekad tunel bude otvoren i ako zvanično nije otvoren ;)).

 

No, da ne dužim previše, pokušajmo da fotografijama i ponekim video klipom sa foto aparata dočaramo atmosferu.

 

Česte promene kvaliteta puta i predeli kroz koje se vozi:

 

P7098449.jpg

 

P7098451.jpg

 

P7098452.jpg

 

P7098453.jpg

 

Uživanje u vožnji, kroz prelepu scenografiju. Početak jugoistočnog prilaza Transfagarasan prevoju:

 

P7098456.jpg

 

P7098460.jpg

 

P7098465.jpg

 

P7098467.jpg

 

Odmor pored puta i zanimljivo rešena ukrštanja planinskih potočića i puta kojim se vozi:

 

P7098461.jpg

 

P7098471.jpg

 

Transilvanijski Alpi – predeli od kojih zastaje dah:

 

P7098473.jpg

 

P7098475.jpg

 

P7098476.jpg

 

P7098477.jpg

 

P7098479.jpg

 

P7098481.jpg

 

Čuvene serpentine Transfagarasana – jugoistočna strana Fagaras planina:

 

P7098483.jpg

 

P7098487.jpg

 

P7098489.jpg

 

P7098493.jpg

 

Pri vrhu prevoja, na iznad 2000mnv. Sneg u julu i ulaz u pomenuti tunel:

 

P7098494.jpg

 

P7098495.jpg

 

Sledeći video klip, snimljen amaterski foto aparatom, na dobar način oslikava veselu i vašarsku atmosferu koju ćete za lepog vremena zateći na Transfagarasanu:

 

 

Prolazim tunel i izlazim na severnu stranu prevoja. Sa ovoga mesta gledano ka severu, serpentine koje vode u podnožje Fagarasa izgledaju još impresivnije. Slika zaista govori kao hiljadu reči:

 

P7098500.jpg

 

P7098510.jpg

 

P7098512.jpg

 

P7098513.jpg

 

P7098514.jpg

 

Evo još malo komentara i utisaka sa "vrha":

 

 

Inače, kao što komentarišem na snimku, za lepog vremena na Transfagarasanu je toliko velika gužva, da od prave vožnje nema ni pomena. Jednostavno, put je krcat, a na prevoju vlada vašarska atmosfera. Svaka pomisao na agresivniju vožnju jednostavno je deplasirana.

 

Dolazim do jezera na samom vrhu (onog istog ispod koga se prostire više puta pomenuti tunel), u želji da pokažem ovaj jedinstveni spoj lepote i vašara:

 

P7098503.jpg

 

P7098504.jpg

 

P7098507.jpg

 

Pogledajte gužvu na putu (!):

 

P7098509.jpg

 

To je što je, gužva i vašar. No, u bilo kojim okolnostima silazak niz ovakve serpentine mora da bude doživljaj:

 

P7098516.jpg

 

P7098517.jpg

 

Ispod planine, sve do Cartisoare je zanimljiv i dobar put.

 

Dalje do Sibiua vozi se međunarodnim koridorom E68. Put je savršen, ima i krivina i pegla se za sve pare (bukvalno pun gas). Ka jugu je pogled na Fagaras planine koje ste prejahali, pa je ugođaj potpun.

 

I tako, u sumrak dana pristižem u jedno od dva najveća iznenađenja ovog puta – fantastičan grad, pravi biser - Sibinj (rum: Sibiu):

 

P7098521.jpg

 

Ah, kakav je to grad!

 

 

- Nastaviće se -

  • Podržavam 12

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 79 postova
  • Lokacija: Србија,Нови Сад
  • Motocikl: suzuki DL-650

Ej sto me pališ,još je hladno i motor se ne može terati.Prošao sam prošle godine tu i mora se opet.Jer ko jednom ode u Rumuniju i prođe je taj ide opet.

 

Predivan Prilog!

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1020 postova
  • Lokacija: Sopot
  • Motocikl: BMW R1200RT Honda VFR 800 v-tec MotoGuzzi falkone NSU SuperMAX Tomos T12

Mi nismo imali tu srecu kao ti kada smo obilazili Rumuniju.

Isli smo u junu,padala je kisa,hladno i tunel je bio zatvoren.

Ali.......ove godine ceka se lepo vreme i pravac na vrh.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 296 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: BMW F 650 GS

Vrlo lepo! Sa setom sam gledao sve te slike jer sam 2010 najveći deo opisanog puta prešao. Jedino nisam išao rumunskom stranom Dunava i Transalpinom. Tada su govotili da je put pored Dunava vrlo loš. Jeli se promenila situacija? Ove godine nameravam prateći Karpate poći u Tatre u Slovačku. Imaš li neku preporuku, s obzirom da si puno putovao? Sa nestrpljenjem čekam nastavak tvog putopisa. :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Deo četvrti – Sibinj, evropska prestonica kulture

 

Sibinj (rumunski: Sibiu, nemački: Hermannstadt) je veliki grad u Transilvaniji, veličine otprilike Kragujevca (dakle, negde oko 150.000 stanovnika). O ovom gradu, u trenutku kada sam se našao na njegovom istočnom prilazu, nisam znao baš ništa. Ništa, osim da je u njemu hotel koji sam rezervisao za to veče i da su ga putnici povremeno preporučivali kao dobro mesto za konak.

 

Očekivanja su dakle bila nikakva do minimalna :lol:.

 

Hotel koji sam izabrao bio je iznenađujuće solidan i dobro lociran za cenu koju je tražio (detalje o smeštaju videti u Servisnim informacijama na kraju Putopisa). Čak je i motor, na moju molbu prilikom rezervacije, dobio svoje rezervisano mesto u nečemu poput polugaraže sa punom širinom automobila:

 

P7098529.jpg

 

P7098530.jpg

 

Centar Sibinja je splet malih, jednosmernih ulica koje se seku pod svim mogućim i nemogućim uglovima i čini ga praktično utvrđeni stari grad ("Gornji grad"), koji se nastavlja na staru zonu ispod brda ("Donji grad"). Drugim rečima – bez dileme ga je najbolje obići peške!

 

U hotelu, na fotokopir mašini, ljubazno rumunsko devojče mi obezbeđuje mapu centra grada i posle spiranja svih slojeva znoja i prašine hitam u šetnju.

 

Da li sam već ;) u nekom od putopisa spominjao koliko volim taj trenutak, neposredno pre nego ćete se upustiti u otkrivanje nekog novog mesta? Taj sekund kada pogledate mapu, udahnete duboko i krenete u proizvoljnom smeru, sve znajući kako ćete na kraju celo mesto istražiti i biti bogtiji za još jedno iskustvo? E da, volim taj trenutak onoliko!

 

Elem, Sibinj je prelep. Sam centar sastoji se od gornjeg i donjeg grada, pri čemu je gornji grad trgovačka pešačka zona i utvrđen je upečatljivom fortifikacijom. Grad je živ. Na ulicama je žamor, kafići i restorani su puni. Sibinj je 2007. godine bio čak i evropska prestonica kulture, što otkrivam po mnogobrojnim znacima na ulici, koji podsećaju na ovaj važan događaj.

 

Pogledajmo (i poslušajmo ;)) malo atmosferu sa ulica:

 

 

Kao što rekoh, na ulicama je živo i zanimljivo:

 

P7098543.jpg

 

P7098541.jpg

 

P7098546.jpg

 

Još malo atmosfere iz pešačke zone. Rumunija je daleko napredovala od sivih osamdesetih godina prošlog veka:

 

 

Grad me je neodoljivo podsetio na Prag. Baš tako, pravi mali Prag:

 

P7098559.jpg

 

P7098561.jpg

 

P7098564.jpg

 

P7098574.jpg

 

P7098576.jpg

 

P7098578.jpg

 

P7098580.jpg

 

P7098581.jpg

 

P7098556.jpg

 

Na kraju dana, što kaže jedan ovdašnji saborac, pivo (ili dva, dodajem ja ;)) u centru novog grada, sa novim utiscima i iskustvima u glavi, dođe nekako kao zaslužena nagrada:

 

P7098583.jpg

 

Sibinj je fantastičan i upečatljiv grad. Prilično jeftin za beogradske standarde. Živ, veseo, obojen. Pre svega opušten. Zar je potrebno još nešto pa da ovo mesto okarakterišem kao fantastično:

 

 

Ako vas put ikada nanase u blizinu, nemojte propustiti da posetite ovo mesto! Bićete, baš kao i ja, oduševljeni…

 

Nastaviće se...

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Deo peti* – Transalpina, obronci Karpata i Semenik, pa tako do kuće!

(* - savršen moto dan)

 

Svanuo je savršen moto dan!

 

Vreme, sunčano. Dobro – previše vruće (već oko 10h ujutro bilo je 32C, a u toku dana skala se popela na celih 39 stepeni!). Ali, to me danas i ne dotiče previše. Danas se vozi iznad 2100m nadmorske visine, a gotovo da je polovina puta 1000 metara iznad mora! Dodatno, da bi zabava bila potpuna, itinerer je kao iz snova:

 

Transalpina celom dužinom, pa odmah zatim obronci Karpata iznad Baile (Banje) Herculane odakle se gotovo momentalno prelazi u nacionalni park Semenik (opet obronci Karpata). I za sam kraj, putem Bela Crkva – Kovin vraćam se u Beograd.

 

Od 650 današnjih kilometara, bar 500 kilometara je potpuno spektakularno!

 

Zagrevanje teče međunarodnim koridorom E68, od Sibinja do Sebeša. Put je dobar, ali opterećen:

 

P7108588.jpg

 

P7108591.jpg

 

P7108592.jpg

 

Ubrzo nakon Sebeša hvatam pravac Dn67c ka mestu Novaci. Pravac poznatiji pod imenom Transalpina.

 

P7108595.jpg

 

P7108596.jpg

 

Na ovom mestu, moram nešto da kažem o ovom pravcu: Transalpina je potpuni spektakl!

 

Transfagarasan je poznat i upečatljiv. Treba ga videti. Transalpinu treba voziti bar jednom godišnje. Da li sam već spomenuo ;) - Transalpina je potpuni spektakl!

 

Ovako sam pisao jula 2011, neposredno posle povratka sa puta (U temi referentnoj za svakoga ko planira put u Rumuniju - Informacije o Rumuniji):

 

Cela Transalpina je asfaltirana, svih 125km od Sebesa do mesta Novaci. Izuzetak su samo nekoliko kratkih deonica (jul 2011.) koje su još u radovima. Ima ih, da budemo precizni ;), tačno 6 (četiri od po oko 500m i dve od po oko 1km). Ni jedna nije pod usponom, niti je i najmanji problem za preći čak i za najtvrđi sportski motor u najgorim vremenskim uslovima. Fali tu još po neki nezavršeni mostić itd. No, da sumiram - Transalpinu može potpuno opušteno proći bilo koji motor.

 

Sam put je SPEKTAKULARAN, naročito južni deo od akumulacije OASA sve do mesta Novaci. Prevoj na iznad 2100 mnv (tj. 3 prevoja) je fenomenalan. Pogled, put, atmosfera, sve...

 

A za sam kraj (ako idete od severa ka jugu), nakon ski mesta Ranca ide 20km fascinantnog puta za peglanje života! Nema iznenađenja, nema gužve, ima i brzih i kratkih krivina, savršen asfalt, pregledan i širok put. Put za pomeranje svojih granica! Ipak oprez (ovo sam morao da kažem ;)), da ne ponese previše...

 

Transfagarasan je ok, ali nekako šminkerski i navikan. Ok – treba videti. Transalpinu treba voziti bar jednom godišnje. Spektakl!

 

 

Evo kako to izgleda, uz napomenu da fotografije teško mogu da dočaraju ono ushićenje u stomaku i osećaj koji imate kada vozite uživo.

 

Do akumulacije Oasa bilo je nekoliko deonica pod radovima. Verujem da će u sezoni 2012. i ovo biti asfaltirano:

 

P7108599.jpg

 

P7108616.jpg

 

Put vodi kroz šumu, sve vreme pored planinskih rečica. Temperatura je već prijatnija:

 

P7108603.jpg

 

P7108614.jpg

 

P7108605.jpg

 

Akumulacija Oasa i pogled po Karpatima:

 

P7108618.jpg

 

P7108624.jpg

 

P7108626.jpg

 

P7108621.jpg

 

Od jezera na jug, sve do kraja kod mesta Novaci, počinje spektakularan deo Transalpine (odmah oko jezera bila je još poneka deonica u izgradnji):

 

P7108629.jpg

 

P7108632.jpg

 

P7108634.jpg

 

P7108641.jpg

 

P7108646.jpg

 

P7108653.jpg

 

Ako već morate da skraćujete Transalpinu, skratite severni deo od Sebeša do jezera Oasa. Nemojte izbacivati južni deo i naročito nemojte izbacivati prevoje!

 

P7108656.jpg

 

P7108659.jpg

 

P7108663.jpg

 

P7108666.jpg

 

P7108669.jpg

 

Već sam visoko, spaktakl sa svakim pređenim kilometrom:

 

P7108670.jpg

 

P7108679.jpg

 

P7108681.jpg

 

P7108685.jpg

 

P7108687.jpg

 

Transalpina je, kako sam već rekao, praktično grebenski put. Prostire se vencem planina. Prevoja ima tačno tri! Evo ga prvi, meni spektakularan:

 

P7108722.jpg

 

P7108721.jpg

 

P7108728.jpg

 

Svi staju da fotografišu. Pogledajte visinu na gps-u ;):

 

P7108734.jpg

 

P7108735.jpg

 

Temperatura je 18.5C! U podnožju će me sačekati 39 stepeni :lol:. Od kuće smo prešli 1000km:

 

P7108736.jpg

 

Transalpina vijuga između dva prevoja na oko 2000m nadmorske visine. Sjajno!

 

P7108748.jpg

 

P7108745.jpg

 

P7108749.jpg

 

P7108750.jpg

 

Najviši prevoj. Sada smo u oblaku, na 2140 metara iznad mora. Sam vrh, zbog klizišta, nije (i verujem da neće ni biti) asfaltiran:

 

P7108751.jpg

 

P7108756.jpg

 

P7108758.jpg

 

Sa ovog prevoja put lagano vodi ka ski centru u planini – mestu Ranca. U mesto se silazi pored samih ski staza, uskim i klizavim serpentinama. No, odmah pošto se prođe kroz gradić počinje moderna magistrala koja vodi sve do podnožja i mesta Novaci. Taj put, od Rance do Novaka, put je zaista za peglanje života! Fotografija sa te deonice nema (sigurno ste već pogodili ;)), ali evo kako izgleda Ranca:

 

P7108760.jpg

 

P7108762.jpg

 

P7108763.jpg

 

I tako dolazim do kraja pravca Dn67c, spektakularne Transalpine. Sa 18 stepeni u planini, na 39 u podnožju! U prvom trenutku depresivno :lol:

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja