Jump to content

Moto Zajednica

Kako početnika naučiti "prvim koracima" na motoru?

Recommended Posts

  • I N S T R U K T O R, 1178 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

Ako već voziš skuter, znači snalaziš se već na dva točka, imaš iskustva u saobraćaju, voziš kola već neki period, znači shvataš ulogu kvačila pri menjanju brzina, ne treba ti neki veliki period, meni već za par časova skuteraši korektno upravljaju motorom ( yamaha XT 125 x). Sad ostaje da se stvori navika na Menjač, kvačilo, veći točak, ubrzanje, kočenje, ali to ide usput aktivnom (čestom)vožnjom.

Slobodno kupuj nešto i prelazi na motorče :) .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Flying wolf, 404 postova
  • Lokacija: Shenzhen / Hong Kong
  • Motocikl: R1200GS ; vespa px200e

smatram da su ovi llipovi na youtub-u u kombinaciji sa praksom jako dobri da se "oseti" motor pre ozbiljnije obuke

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

@drumska lisica

 

Zanimljivo, u vojsci je poligon 100m. U moje vreme, u Deliblatskoj peščari, policijski poligon je za mene bio ceo dan, a ne 100m. Vala sam se nagurao "gumene krave" za sve pare :D i po pesku i po betonu i po zemlji. A bio je jul mesec <_<

 

Možda je to zato što sam bio priveden na obuku jer sam privođen i zbog vožnje bez dozvole :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 461 postova
  • Lokacija: Beograd-jug
  • Motocikl: Yasmina TDM '97

Kad se vec iznelo nekoliko konkretnih predloga, pitao bih nesto... :zdravo:

 

Koliko je "tesko" preci sa skutera na motor?

 

Konkretno, vozim skuter od 150ccm, tezine 100+kg, imam iza sebe oko 2500km, u glavnom, gradeske voznje, i 4-5 godina svakodneve voznje automobila, opet, pretezno po gradu i guzvama, pa me interesuje, koliko bi mi prelazak na "pravi motor" bio tezak za savladati? Ima li tu nekog pravila, ili je, ipak, sve individualno?

 

Vozili smo se zajedno, iskren da budem plasio sam se u pocetku otvoren put kako ces i to.... ali vozis ko zmaj tako da ce ti trebati, cenim, 15 minuta na "menjacu" i ti si spreman :takoje:

P.S. Kupuj pa da se vozimo, ne mogu da idem 70 km konstantno :nanana:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 425 postova
  • Lokacija: Beograd - Borca
  • Motocikl: Futong 250

Kad se vec iznelo nekoliko konkretnih predloga, pitao bih nesto... :zdravo:

 

Koliko je "tesko" preci sa skutera na motor?

 

Konkretno, vozim skuter od 150ccm, tezine 100+kg, imam iza sebe oko 2500km, u glavnom, gradeske voznje, i 4-5 godina svakodneve voznje automobila, opet, pretezno po gradu i guzvama, pa me interesuje, koliko bi mi prelazak na "pravi motor" bio tezak za savladati? Ima li tu nekog pravila, ili je, ipak, sve individualno?

 

Vozili smo se zajedno, iskren da budem plasio sam se u pocetku otvoren put kako ces i to.... ali vozis ko zmaj tako da ce ti trebati, cenim, 15 minuta na "menjacu" i ti si spreman :takoje:

P.S. Kupuj pa da se vozimo, ne mogu da idem 70 km konstantno :nanana:

 

 

Hvala brate! :)

 

I ja sam mislio da ce mi trebati 15ak minuta, cisto da sagledam gde 'vata kvacilo i koliko su osetljive kocnice, ali, kad procitah sve ovo napisano od iskusnijih i kompetentnijih od mene, reko', aj da pitam, ne kosta, a valjace nekome! ;)

 

P.S. Inace, nije da zurim da predjem na menjac, skuteri su meni, generalno, jako gotivne naprave, pitao sam cisto hipoteticki! ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

a sta za one polaznike koji ne mogu dohvatiti zemlju u stajacem polozaju?

neka sjednu ... :lol: :lol:

 

joooj .... meni je tako nezgodno čitati ovakve teme kad sam sa 10 godina neć utrke vozio na KX125, sa 12 godina već GIXXERA vozio .... ćaćinog ... (ono malo.. niz ulicu i nazad) :lol:

 

A ovo što se priča o guranju motora .... to bih zaista natjerao svakoga da radi ... :lol:

 

Ispočetka to nisam mogao shvatiti, ali kasnije sam to jednostavno morao prihvatiti kao činjenicu i gotovo .... u dobra stara vremena se znalo u servisu dnevno ugurati i izgurato 7-8 motora.... i onda nekad čisto iz zajebancije kad je mušterija poznata kažem mu da sam nagura motor na dizalicu .... majkomojamila, kakve to komedije znaju biti ... :lud: :lud: a nedajbože da mu još kažem da digne motor na štender ... e to već postane tragikomično ... :lol: :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I N S T R U K T O R, 1178 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

a sta za one polaznike koji ne mogu dohvatiti zemlju u stajacem polozaju?

Ja pokušavam da nadjem nekakav motor za njih, nešto nisko, pretpostavljam neki čoperčić od 125 ili 250 kubika, takođe me zanima ako neko zna motor do 50 ccm a da ima brzine, a takođe da ne bude baš mnogo visoko sedište.

Mislim da bi mi ovaj što imam i još ova dva omogućili lakšu obuku onih koji su, da kažemo jedva i na bicikl seli, a sve ih je više.

Ima ljudi koji iz nekih svojih razloga nisu ranije vozili a imaju želju sad da nauče i uđu u svet motocikala i skutera pa zašto im ne pomoći ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1200GSA

Letos sam prvi put seo na motor. Evo kako sam naucio osnovno upravljanje motorom:

(Najbolji moto-klip svih vremena ;) )

 

Gledao sam ga jedno 20 puta, a onda sam vece pred prvi cas voznje vezbao "u glavi": ler, prva, pustam kvacilo, trazim gde "hvata", polako gas, itd...

(Ovo sa vezbanjem u glavi je stara fora, tako sam naucio da drzim "dvojku" na bubnjevima pre nego sto sam seo za bubnjeve. Fora je uraditi dovoljan broj ponavljanja u sporom ritmu, tako da se redosled radnji upise u mali mozak. ;) )

 

Sutradan dolazim na prvi cas voznje u auto skolu na poligon. Puko me adrenalin, nije da nije. Pustam kvacilo, krece motor, druga, treca, druga, dolazi deo sa osmicom, radim je iz prve. Instruktor kaze da se retko kome motor ne ugasi na prvom casu - meni se nije ugasio. Posle je sve islo prirodno.. Mozda ima veze to sto vec 15 godina imam B kategoriju i aktivno vozim auto ,ali po meni je onaj klip sto sam postavio najbolja stvar za ucenje voznje motora.

 

 

Samo bih dodao da mislim da je korisna stvar postaviti pocetnika da sedne na motor, ubaciti u ler i reci mu da daje postepeno gas - da se navikne na jak zvuk, i da se ne uplasi kad u voznji zaurla motor. Neki ljudi dozive taj mali strah i onda trzaju komande kad prvi put cuju visoke obrtaje (narocito ako je auspuh bucan).

 

 

Pokusao sam devojku da naucim da vozi motor, ali nije islo jer sam tad imao motor koji je prilicno visok, i ona nije mogla da dohvati punim stopalima podlogu. Dakle, za nekoga ko prvi put seda na motor je bitno da moze komotno da dohvati pod.

 

---

 

To se može videti na mom primeru. Moje prvo zezanje po glinari, značajan deo je na 1:22.

Ovakav pad unazad preko ramena sa izvlacenjem se vezba na borilackim vestinama tipa judo, aikido, ju-jitsu i slicno. A vidim da su poceli da ga koriste i u odbojci. Eto jos jedne primene - u motociklizmu. ;)

 

 

Koliko je "tesko" preci sa skutera na motor?

Mislim da ti nece biti apsolutno nikakav problem, samo da ti neko objasni menjac i to je to. Tipujem da ces iz prve da provalis kako to ide.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

a sta za one polaznike koji ne mogu dohvatiti zemlju u stajacem polozaju?

Ja pokušavam da nadjem nekakav motor za njih, nešto nisko, pretpostavljam neki čoperčić od 125 ili 250 kubika, takođe me zanima ako neko zna motor do 50 ccm a da ima brzine, a takođe da ne bude baš mnogo visoko sedište.

Mislim da bi mi ovaj što imam i još ova dva omogućili lakšu obuku onih koji su, da kažemo jedva i na bicikl seli, a sve ih je više.

Ima ljudi koji iz nekih svojih razloga nisu ranije vozili a imaju želju sad da nauče i uđu u svet motocikala i skutera pa zašto im ne pomoći ?

 

Kineski kruseri poput keeway superlight i sl su niski i lagani na rukama ali su malo nezgodni kod manevrisanja kao da je malo veći ugao viljuške u odnosu na ofset, ne znam kako bi osmicu radili.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 461 postova
  • Lokacija: Beograd-jug
  • Motocikl: Yasmina TDM '97

a sta za one polaznike koji ne mogu dohvatiti zemlju u stajacem polozaju?

Ja pokušavam da nadjem nekakav motor za njih, nešto nisko, pretpostavljam neki čoperčić od 125 ili 250 kubika, takođe me zanima ako neko zna motor do 50 ccm a da ima brzine, a takođe da ne bude baš mnogo visoko sedište.

Mislim da bi mi ovaj što imam i još ova dva omogućili lakšu obuku onih koji su, da kažemo jedva i na bicikl seli, a sve ih je više.

Ima ljudi koji iz nekih svojih razloga nisu ranije vozili a imaju želju sad da nauče i uđu u svet motocikala i skutera pa zašto im ne pomoći ?

 

Kineski kruseri poput keeway superlight i sl su niski i lagani na rukama ali su malo nezgodni kod manevrisanja kao da je malo veći ugao viljuške u odnosu na ofset, ne znam kako bi osmicu radili.

 

Takodje Virago 250 je mali motor, kapiram da bi se snasli na njemu pocetnici :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I N S T R U K T O R, 1178 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

Nisam mislio uzimati nekog kineza mnogo je velika razlika u lakoći menjanja brzina i samom upravljanju između npr. Honde rebel i nekog kineza pa neka je honda iz '85, ali je lakša i zgodnija.

Mada za one prve korake, da oseti pravac, da razbije strah, nauči menjač, može da posluži i neki niži kinez.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 48 postova
  • Lokacija: Novi Beograd, Blok 45
  • Motocikl: Yamaha xt125x

Ja sam svoje prve korake napravio na sprint cross-u 50ccm, sto se kvacila tice znao sam samo u teoriji kako sta treba al sam iz prve provalio gde odvaja pa nije bilo problema.Sto se ravnoteze tice to mi isto nije bio problem jer bicikl vozim dosta ekstremnije. E sad postojao je jedan problemcic a to je bilo skretanje, a s' obzirom da sam bicikl podosta spustao u krivinama, cak i do kolena na motoru na offroad stazi se to nije moglo,te mi je trebalo vremena da se naviknem i da dosta sporije ulazim u krivine nego na biciklu. U svakom slucaju proslo je bez pada :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

apn6 je idealan motor za ucenje

spor, lagan (55kg), kontruktivno i po poziciji sedenja jako slican biciklu, a ima sve elemente motora sa brzinama

istina, jako brzo se preraste, ali je ubedljivo najmanja sansa da se ista lose desi prilikom procesa ucenja

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

joj, kad se samo sjetim .... ja sam polazao na T15 .... to mi je bio najslabiji motor koji sam do tad vozio ... :lol:

 

ali istina da se i dan danas sjećam toga.... i sad bih znao obići "krug" koji sam vozio na polaganju .... i gotovo da se sjećam svega što mi je instruktor pričao .... iako sam definitivno ja njega mogao učiti i o mehanici i o vožnji .... ali sam ipak bio uzbuđen ko mali medo ... :lol::takoje:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Motorista u pokusaju, 282 postova
  • Motocikl: Keeway speed 150

Ja sam prvi put seo na motor prosle godine pocetkom marta,apn 6 bio u raspadnom stanju,napolju se sneg otapa,menjac iskace iz druge.ja sedam prvi put,kurblam jedno 3,4 minuta i on pali,ubacujem u prvu,a zvuk iz menjaca samo melje,pustam kvacilo,krenem,pokusavam u drugu ali nesto nece,nema veze vracam nekako u prvu i teram uzbrdo uz put,kad sam trebao da se vratim nisam smeo da saltam u nijednu osim prve jer bi iskocio na ler,a ja bez kocnica,vracam se u dvoriste,smrzo ko p...... a kez na licu do usiju 1moto3.gif ,onda sam resio da ga rasturim celog i da ga sredim,to je trajalo nekih nedelju,dve,posle kad sam seo,za dan je otislo 5L goriva,bukvalno nisam silazio,moji drugari posle uzeli apence,trkali se,vozilo se po dvoje,troje,nismo jeli u skoli niti kredit za tel uplacivali da bi imali za gorivo, isli 30 km od kuce. i jednom vozio drugaricu pozadi na tomosu,i bila jedna nizbrdica,ja iz pete i cetvrtu vracam i pukne mi lanac,jedva stanemo jer moped jedva da je imao kocnice,guramo ga do prvog majstora,nekako sredimo lanac,tad je vec bilo 8 sati,mrak,mi bez svetala vracamo se kuci,i u povratku opet nam pukne lanac,mi onda gurajmo uz brdo,stignem kuci sav prljav,mas'an,garav,cale 'teo da me ubije 1lol.gif....i tako,onda prodam tog apena i kupim ovog sto trenutno imam....posle kad sam kupio keeway speed 150,prvi put kad sam seo na njega rekao:ovo je pretesko za mene,za menjac sam se lako snasao,nego najgore je to sto je u pocetku bio pretezak,nisam mogao na centralni stender da ga stavim 1lol.gif,posle nekoliko dana sam se navikao i to skroz..sad ga vozim sa lakocom i bez muka....

 

Eto ja se sad izvinjavam sto sam se rasprdeo toliko,kad pocnem tako ne mogu da stanem 1lol.gif pozzz....1zdravo.gif

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 669 postova
  • Lokacija: Bela Crkva
  • Motocikl: Honda Varadero XL1000VA

teoretski jako teško objasniti, isto kao kad bi nekog trebao da naučiš da pliva preko foruma

 

samo lagana vežba i što više vožnje, na ulici se stiče rutina i obavezno do 125ccm

 

i mora par puta da padne, bez toga nema škole :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Prošao, 184 postova
  • Lokacija: Kotor Varoš (Republika Srpska)
  • Motocikl: Kawasaki Ninja 250R

Kod mene je sve pocelo kad smo kupili DT BJB-yamaha.gif . To je islo ovako, upalim ja njega prvi put u zivotu, ubacim u prvu i pustim kvacilo i skoci i ugasi se, jbg ponovim ali krenem niz obalu da se ne ugasi i nastavim i tako sam se citav dan vozao a kad bih stao samo se gurnem i idem dalje i sutradan kad sam se uvjezbao sa kvacilo sve je islo ko podmazano :). Ali nikako ni sad ne razumijem sta mi je tu bio problem, aj ga znaj i to vozio sam svakakva vozila prije motora od traktora, kamiona do Fice :D . Bilo je tu i uspona od 15% i padova sa trotoara haha :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8137 postova

Zaista ima par dobrih postova...

 

Ja mogu možda da dodam kako ne treba učiti početnika :lol::

 

Elem, pre nekih 6 godina odlučimo žena i ja da je kao;) naučim da vozi skuter. Na žalost, tada smo imali Beverly 250 - dakle, visok i težak skuter. Računao sam da neće biti mnogo frke - Violeta odlično vozi bicikl, odličan je vozač auta (u tom trenutku skoro 15-ak godina) i ima iskustva kao suvozač na motoru (neutralna, disciplinovana itd.). I odemo mi na veliki, prazan poligon - računam ako dođemo do osmice to je to.

 

Popne se prvi put, iz prve vozi odlično - kontrola gasa, skreće, ubrzava, koči, sve... I onda krene da staje, nagne malo motor na stranu (kao bicikl) - i TRAS :lol:. Ok, ništa zato, dešava se svima - ohrabrim je ja malo. Proba ponovo, opet vozi sve dobro, proba da stane - TRAS na drugu stranu (high side).

 

I tako se naplaši da više nikada nije probala da vozi... :lol: Eto, tako sam potpuno upropastio želju kod jednog potencijalnog motocikliste ;).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 442 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Aprilia Scarabeo

Nisam toliko iskusan sa velikim motorima ali skutere vozim dosta dugo. Prvi kome sam pokazao i naucio ga da vozi (skuter) bila je moja druga zenica Nena (prva bas i nije imala interesovanja) Daklem bese to u Grckoj(Stavros) na velikom parkingu Lidla. Bese neradni dan, nijednog auta na vidiku.

CD5641DD-1632-E74F-A1FC-494EA645F7D5_thumb.jpg

 

AB798A3A-A856-B644-9A13-31E21A1E7A89_thumb.jpg

 

D042B021-7526-BF41-BCC1-F31F42CF0D89_thumb.jpg

 

2909D8B5-3564-224F-9A74-FEED952CADF2_thumb.jpg

 

B4D39CB3-AF44-BB40-BC57-8D8B821D566E_thumb.jpg

 

Uz malko pridrzavanja za rep, trckaranja pored nje, par usmenih saveta i to je bilo to. Posle toga morala je mene da vozi kao suvozaca i iskreno bili smo oboje srecni ko mala deca.

81D54F81-4F75-0B4C-8611-1483BC7F3AA7_thumb.jpg

 

850E8ECC-F0A8-AF40-B630-FE0E862BB7B4_thumb.jpg

 

9D335B8A-BA9B-7248-8E1F-DAEEF6468ABF_thumb.jpg

 

Posle toga nisam mogao da dodjem na red (ma nema veze adrenalin je ucinio svoje :D)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

@drumska lisica

 

Zanimljivo, u vojsci je poligon 100m. U moje vreme, u Deliblatskoj peščari, policijski poligon je za mene bio ceo dan, a ne 100m. Vala sam se nagurao "gumene krave" za sve pare :D i po pesku i po betonu i po zemlji. A bio je jul mesec <_<

 

Možda je to zato što sam bio priveden na obuku jer sam privođen i zbog vožnje bez dozvole :D

 

Pa poligon na Beranovcu kod Kraljeva, velika staza je dugacka oko 4 kilometra. Ovo sa guranjem se vezbalo u sredini one manje staze ( mislim da je ona oko 1,2 km ). Mogli su polaznici da guraju i po velikom krugu, ali cilj je bio da se sve to odigrava na manjem prostoru tako da su svi polaznici mogli to da gledaju i da uce na greskama drugih ( ako neko pogresi ). Kad polaznik stekne neku osnovu onda se vozilo po celom poligonu . ;)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 442 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Aprilia Scarabeo

Drugi kome jos uvek pokazujem i ucim ga "na kasikicu" je moj klinac Todor 13 godina. Malko mu je teska Aprilija al polako kad nabaci jos koju kilu bice sve potaman. Do sada je vozikao po parkingu uz moje prisustvo (isti recept kao sa Nenom) a tako ce i ostati dok ne polozi kategoriju. :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • svrati kad mu je dosadno, 258 postova
  • Motocikl: GSXR 600k7 & kTm 690smc 2009 i Thundercat 600 2001

Ok, imamo temu o polaganju za A, imamo kako NE treba voziti motor, imamo razne teme o tehnikama vožnje al ajde da vidimo kako početniku pokazati nešto i kako početnika uvesti u svet motociklizma. Naravno, pretpostavka je da se početnik što manje, ako može uopšte ne polomi i prestravi u prvih 500m.

Slobodno dajte predloge, iznesite mišljenje, iskustva, setimo se kako smo mi to radili prvi put (misli se na vožnju motora :D)

Ako je motor u krvi ni strah ni pad ne mogu te odvoje od njega. Svako ima razlicit strah po pitanju motora, ja sam se npr plasio da guram motor u nazad imao sam osecaj da cu da se okliznem i padnem, mnogi imaju strah da im kvacilo ne ispadne dok polaze... Imao sam priliku da drzim par casova na poligonu pocetnicima i kad se oslobode svog straha sve ide lagano a do tad i ne slusaju i gledaju kroz tebe dok pricas. Slazem se sa mnogim metodama koje su kolege sa foruma navele jer nista ne moze da steti ucenju i bolje proci kroz milion situacija pa i ako to oduzme dosta vremena. Ali se nikako ne slazem da treba pocetnika prvo uciti na skuteru pa tek onda na motoru. Prvo puno se lakse pada sa skutera, manji su tockovi, ne sedi se isto,motor je iza, rezervoar iza, noge ispred i skupljene tako da je to sa ravnotezom diskutabilno.

Motor koji preporucujem za pocetnike je apn6,yamaha ybr 125, keeway 125. Ja sam radio sa keeway 125.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja