Jump to content

Moto Zajednica

Kako početnika naučiti "prvim koracima" na motoru?

Recommended Posts

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Ok, imamo temu o polaganju za A, imamo kako NE treba voziti motor, imamo razne teme o tehnikama vožnje al ajde da vidimo kako početniku pokazati nešto i kako početnika uvesti u svet motociklizma. Naravno, pretpostavka je da se početnik što manje, ako može uopšte ne polomi i prestravi u prvih 500m.

 

Slobodno dajte predloge, iznesite mišljenje, iskustva, setimo se kako smo mi to radili prvi put (misli se na vožnju motora :D)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 432 postova
  • Lokacija: Smederevo / Cacak
  • Motocikl: Yamaha FZR 600,Keeway Speed 125

Ja sam na motor prvi put seo letos kad sam ga kupovao(ali sam pre njega imao 3 skutera i automatika),nisam nikad pre toga vozio brzinca,cak ni APNa,ili tako nesto,nasao sam se sa deckom na parkingu VMA,pogledao malo yamahu,pitao ga kako se menjaju brzine(nisam ni to znao),stavio kacigu i odma ga razvuko do nekih 90kmh(znaci bukvalno u prvih 200m,ima neka nova ulicica pored VMA,onako je blaga uzbrdica i gore neka rampa,nzm sta je gore,isao sam do te rampe,video neke cike u unifromama,dal vojska,policija,nije ni bitno,al motor bio neregistrovan,ja nemam dozvolu itd),okrenuo se,provozao ga jos malo po parkingu,platio ga i doterao kuci u Smederevo(50km)bez tablice i dozvole,inace u pitanju je yamaha TZR 125,znaci pravi R :) ko da sam rodjen na motoru :D

 

A prvi skuter mi je bio 4T kinez,nesto kao sprint sport,benzhou YY50qt,tad sam imao 10god,tata mi kupio novog,uplatio ga,prodavac mi ga isterao ispred prodavnice(inace prodavnica bila u centru grada),i ja da krenem polako da ga odvezem kuci,i padne mi motor ispred prodavnice,nisam mogao da ga zadrzim,on 80kg,ja daj boze da sam imao 40 :D posle se to desilo jos 2 puta,srecom pa je ona nozica starija od plastike,pa se nista nije ostetilo,jednom bas kod autobuske stanice,idem ja polako trotoarom,usporim zbog ljudi,da se zaustavim,ispruzim nogu al motor jaci od mene i opet padnem,ljudi me gledaju,meni oci ispadaju da ga podignem,al uspem da ga podignem i nastavim kuci :D i da,posle nekih 500m sam probao koliko moze da razvije,ali nije mogao preko 50 :moto3:

 

A onaj"najprvi"motor,tj to i nije motor mi je bio onaj mali kineski trotico,deciji skuter na akumulator,njega sam dobio negde u 2-3.razredu,secam se da me tata malo gurao po gradu,i onda sam nabio pun gas,pa on nije mogao da me stigne i tako sam i naucio,ne secam se detalja :D

 

Inace ne znam zasto toliko volim motore,ako brojimo i trotica imao sam do sad 7 motora,a bez njega 6,i na njih niko osim mene nije seo,znaci ni cale ni niko ne voli motore,a jedinac sam,tako da su svi samo moji :D

A inace,ozbiljniji pad,hvala bogu,do sad nisam imao :) samo jedan na ledu,ali sam isao nekih 10kmh i motor mi je samo pobego,imao sam samo jednu modricu na butini i nista vise :)

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6297 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Pokazati mu kakao se menjaju brzine i pustiti da vezba na nekom parkingu ili negde gde nema saobracaja. Meni niko nista nije pokazao, gledao sam kako drug vozi apenca, kako menja brzine, potrazio krug, rekao kako znam da vozim i provozao ga bez problema. Ali se zna postupnost - bicikla, automatik, motor sa brzinama. Dobro, automatik moze i da se preskoci :) Ko ne zna dobro da vozi biciklu ne bi mu ni dao da uci da vozi motor.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Ovu temu sam i postavio da ne bi još neko razvukao 90km/h u prvih 200m. Ne kritikujem al nisu svi u stanju da voze "od odmah". E kako takve naučiti nečemu a da se ne skrše?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

Da onaj 4t kinez skuter nije loš da uvežbaju kontrolu gasa i kočnice, da ih menjač jos ne zbunjuje. Mislim da ravnoteža ne bi trebalo da bude problema za one koji su provodili dosta vremena na biciklu, samo prvih par metara je kritično. Ne fali ništa ni koji pad mada moji sinovi nisu imali mnogo problema, bilo je izvrtanja kad sa skutrom krenemo u offroad ali su par proklizavanja na mokrom asfaltu uspeli da izvuku, valjda su se dovoljno ispadali na biciklu. Moj matori koji je inače radio i kao pedagog je pokojnu babu učio da vozi bicikl tako što ju je otisnuo niz livadu pod nagibom, mučena iz rupe u rupu pa u krtičnjak i na kraju patos, nije više pokušavala.

Šta je problem menjač, gde god da ga gurnu ima da ide, par puta se ugasi pa kad krene samo će se kasti. A što se tiče jurcanja, mladjem sinu je dugo trebalo da prikupi samopouzdanja da uopšte sedne, pola sata kasnije se vraca i kaže ovo ne može više od pedeset. Posle je imao par čupavih situacija pa je skontao da se ne treba zaletati.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 461 postova
  • Lokacija: Beograd-jug
  • Motocikl: Yasmina TDM '97

Odlicna tema Scubo :takoje: Posto cu morati da poducavam osobu zenskog Spola na prolece(pazi ja da poducavam :boze: ) ,bas razmisljam ovih dana kako to izvesti, a da se ne izlomi ko .... Kontam lagano objasniti sve u teoriji, napusten parking, neko malo motorce sa brzinama i polako malo cunjevi, crtanje krivina, osmice, pravac...... U svakom slucaju ova tema ce mi biti podsetnik, tako da ISKUSNI raspalite :BJBmoto:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Gledao sam neke snimke kako u Nemačkoj uče da voze motor. Ceo motor je kao u nekom kavezu i praktično ne može da padne i ošteti se ili povredi vozača. Možda je to preterano za naš ukus. Mene lično niko nije učio prvim koracima, to sam odradio tako što sam prethodno imao bicikl i lomatao se. Celog veka sam praktično na dva točka pa ravnoteža nije problem.

 

A kad sam prvi put seo na "motor", to je bio pony express i tu sam naučio kontrolu gas-kočnica. Ali, to je ipak bicikl. Danas ljudi odmah sedaju na "veće" motore sa menjačem i tako počinju.

 

Praktično je nemoguće trčati za motorom kao što tate trče za decom na biciklima dok ne savladaju prve korake. Više puta sam razmišljao o tome i ne mogu reći da sam došao do univerzalnog zaključka kako to treba raditi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

Ovu temu sam i postavio da ne bi još neko razvukao 90km/h u prvih 200m. Ne kritikujem al nisu svi u stanju da voze "od odmah". E kako takve naučiti nečemu a da se ne skrše?

 

pa nema tu shta, isprichash shta treba da zna, al u sushtini je sve na onome ko seda na motor.. objasnish shta chemu sluzhi, na centralni pa malo da proba brzine da shalta, da upali motor proba gas kroz obrtaje u mestu da ima osechaj i pustish da proba... mozhesh ko ja da trchish za njim/njom za ne daj bozhe al u sushtini to je to.

 

u krajnjem sluchaju ako je apsolutni pochetnik pomochni tochkovi (smeshno koliko god da je) bi mogli da posluzhe :D

 

bilo bi dobro da krene od nechega shto ima manje komandi (skuter) pa kad razvije osechaj za ravnotezhu i gas itd da predje na neshto komplikovanije..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ○○○○○○○○○○, 213 postova
  • Motocikl: Honda CBR 600 Ф

Posle menjanja brzina i probanja u mestu gde mu pokazes gde se i kako sta drzi, po meni je veoma dobar onaj fazon "hodanja", sa laganim gasom pustanjem i pritiskanjem kvacila.

Ne secam se sta je meni bilo dobro za pocetak jer bilo je jako davno, al' se secam da sam se prepao da onu novu Jawu350TS sam necu znati ni da odguram iz radnje do kuce a kako cu je tako tesku voziti.

 

sad nadjoh otprilike nekako ovako

 

zanci samo lagano, jer gas zna da zavrne i moja baba ali ne zna da zakoci pa da ne bude posle

:ups: Promenio član Dukagss

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Koliko je motor ustvari težak da se na njemu počne učit vožnja skontao sam tek ljetos kad sam počeo da učim drugaricu da vozi. To joj je do sad bio prvi i jedini čas, nije bilo drugih prilika, ali valjda će biti kad malo otopli, a ja sam baš sada u ovom rebusu. Kako objasniti i naučiti nešto osobu koja je potpuno neupućena u problematiku? A uz to je i prilično sitna da bi savladala i ovako nevelik motor.

 

Prvi mi je strah bio ako je pustim da upali i ubaci u brzinu da će završit ko zna đe, lako za motor(neće mu bit prvi put), šta ću kuku meni sa njom?

 

Pa sam odlučio da je ja guram okolo po parkingu da vidim kakvu ona kontrolu ima nad motociklom. E ta mi je bila pametna. Ajde što sam umro gurkajući motor okolo, nego što je prilično naprezanje bilo zaustaviti motor u pola pada sa sve njom na vrhu i vraćanje u normalu. Ispostavilo se da ne zna kako da reaguje kad motor krene pretjerano da se naginje. Lako je sa biciklom (koje zna da vozi) ono je cjelo teško koliko samo točkovi na prosječnom motoru, ovaj je već bio pravac zemlja svaki put kad bi malo oštrije smotala volan. Pa su onda vježbe postale statične, držala je motor u mjestu i balansirala ga, znači kočnica i noge na fuzasterima, ja sam ga pridržavao samo da ne pljusne na zemlju i povremeno bih ga nageo tek da joj zakomplikujem proces balansiranja.

 

Jednostavno pošto nemam skuter pri ruci moram prvo da je naučim da se nosi sa težinom motocikla, pre nego što počne da hvata zalet...

 

P.S. Pitao sam druga iz auto škole, "kako vi obučavate kandidate da voze motor?", "one koji nikad nisu vozili?, pa pustiš ih da se razbiju dva-tri puta i nauče..."

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I N S T R U K T O R, 1180 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

Ja sam imao dosta kandidata koji nisu nikad ni seli na skuter, a kamoli na motocikl.

Mora vrrrrrlo postupno, polako...mic po mic, ali sa svakim je drugačije, prilagođavaš se usput.

Za lakše savlađivanje mora imati odgovarajući motocikl.

Ako nije nikad imao kontakt sa motocikom ( skuterom), a ne može da punim stopalima dodirne tlo kad stoji u mestu na motociklu, onda imamo problem.

I dalje trazim neki nizak motocikl koji bi biozgodan za obuku malo nižih, pogotovo ženskih, osoba.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Ajmo polako . Godinu dana sam radio kao instruktor voznje na " A " kategoriji u vojsci . Imao sam razne polaznike, one koji su znali da voze motor, a i one koji nisu znali, bilo je i onih koji nisu znali ni biciklu da voze . Za pocetak, ako polaznik ni bicikl nezna da vozi, to mu je onda prvo - da nauci samostalno da vozi bicikl.

Prvi cas je upoznavanje sa motociklom. Polazniku treba objasniti sta je sta na motociklu, cemu to sluzi i kako se upotrebljava.

Drugi cas : Polazniku se daje motor u ruke i ima zadatak da ga gura ugasenog ( oko 100 metara ) i nazad ( jos 100 m ) . Ova vezba sluzi tome da polaznik oseti tezinu motora i da nauci da ga gura . Mozda ce vam ovo delovati smesno, ali mnogima je motor ispadao iz ruku - tako ugasen jer im je pretegao na neku stranu, a nisu ocekivali da je tako tezak ( obuku smo izvodili na Moto Guzzi - ima Falkone 500 ccm i V 35 / II . Naravno, kome ispadne motor - mora vezbu da ponovi dok je ne usavrsi !

 

Treci cas : Polaznik treba da upali motor, da ga ubaci u prvu brzinu i opet da ide onih 100 metara - tamo i nazad, ali tom prilikom on NEGURA motor, vec samo hoda pored motora, a motor drzi na kvacilu tako da motor sam sebe vuce . Instruktor ide pored polaznika i kontrolise ga , polaznik nesme da gura motor ( sa stisnutim kvacilom ), a nesme ni da trci pored motora ( pusteno kvacilo ). Ova vezba takodje mora da se dobro nauci .

Kad se to savlada , tek onda se krece sa voznjom po poligonu, prvo sa instruktorom a posle i samostalno .

 

Mozda vam ovo deluje smesno, ali ja sam u vojsku otisao sa " A " kategorijom . Kad smo krenuli na prvu voznju, Od kasarne u Ribnici su vozili instruktori do poligona na Beranovcu. Nekoliko instruktora je bilo na odsustvu, pa je staresina pitao ko se od nas ( koji imamo dozvolu oseca sposoban da vozi motor sam do Beranovca. Javilo se nas nekoliko i mi smo sami odvezli motore na poligon. Tamo na poligonu smo prosli istu obuku ko i ovi koji nisu znali da voze motor ( guranje ugasenog i upaljenog motora ) .

To bi bili neki prvi koraci, a posle toga vezba, vezba i opet vezba .

Ja mislim da sam napisao sve kako treba, ako sam nesto propustio, zamolio bih kolegu Maxstera da me dopuni ( i on je bio instruktor kad i ja ) . Ako ima pitanja - pitajte . :zdravo:

 

scanned-at-10-6-2010-15-.png

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 18

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2353 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Sve si lepo objasnio Lisice. Ja nemam sta da dodam na tvoj sistem rada.

Ali da napisem nesto na zadatu temu.

Vise osoba sam ucio da voze i to na mom BMW-u. On nije snazan i brz,ali je tezak kao tuc,pogotovo za pocetnika. Uvek prvo teorija,a prva voznja uvek u dvoje. Ako je totalni pocetnik prvo ide bajs,pa automatik. Taj mali Tomos je dobar jer je na gas,a ima i velike tockove pa je lagan za upravljanje. Ako kandidat posle ne moze da skonta saltanje,najbolje da se okane motora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 283 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R6

Ja bih napravila razliku u podučavanju muškarca i žene, pa shodno tome i različite pristupe. Kad je žensko u pitanju, potrebno je razlučiti dve stvari:

1. da li ona uči da bi pokazala vama da je hrabra, spretna i ima sa čim posle da se hvali, pa bi i obuka, shodno tome, po meni, trebala da traje 0 minuta,

ili

2. ona ima želju da savlada vožnju, bude vozač, na svom ili vašem motoru, nevažno. U tom slučaju, prvo bih se uverila da zna da vozi bicikl (ali ne da drži pravac nego da zna da uradi "osmicu"), pa onda da li zna da vozi skuter i ako ne zna, počela bih od toga ili uopšte ne bih počinjala.

Dati ženi da vozi motor sa brzinama, bez predhodna dva uslova, po meni je opravdano samo onda ako je ta ženska osoba po prirodi vrlo spretna, bavi se rekreativno i nekim drugim sportovima, ili na primer, ima dobar osećaj za vožnju automobila itd itd. E sa takvim ženama, ne bi smelo da bude bilo kakvih problema u učenju, one su, kao po pravilu, često opreznije od muškaraca i brzo uče.

 

Kad su u pitanju muški totalni početnici koji ni skuter nisu vozili (osim komšijinog, dva kruga po kraju), prvo bih proverila kako osećaju ručicu gasa na leru i sa kojom opreznošću to rade. Ako je to Ok, onda samo prva, i uz lagano trčanje pored njih, samo komande: pusti kvačilo - stisni kvačilo - stani! Po ponovo: pusti kvačilo - ........ i to je to! Čim precizno može da kontroliše držanje na kvačilu, ne bi smelo da bude problem ni skretanje. Tako je mene nekada na Hornetu naučio moj drug. :)

Mislim da je jako važno da taj koga podučavamo shvati da je insistiranje na postupnom učenju zarad njegove bezbednosti i ne bih odstupala od toga po cenu i da nekom uskratim to zadovoljstvo. Odgovornost bi morala biti obostrana, a pošto sam bila instruktor u nekim drugim sportovima, moje razmišljanje je izričito i takvo. Osim toga, sa 5 godina sam dobila svoj prvi veliki Pony bicikl bez pomoćnih točkova, a sa 13 ipo prvi Tomosov automatik, tako da sam teoriju postupnosti, htela-nehtela, savladala. :D

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

@ - Stari roker - To nije " moj sistem rada " , To je bio vojni nastavni program koji su verovatno osmislili neki strucnjaci - verovatno saobracajni inzinjeri, instruktori sa dugim stazom - mozda su preuzeli i neka iskustva iz inostranstva . Bilo kako bilo, ja sam ovo koristio vise puta i posle vojske kad je trebalo nekog obuciti i mogu reci da sam ovim sistemom imao jako pozitivne rezultate ! :takoje:

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 927 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Transalp 600V

Pre svega puuuuno strpljenja. Bez vikanja i grdnje!

Poželjno je imati rollbar i vežbati na mekšoj podlozi.

 

Ove predloge dajem za učenje žena početnica na osnovu sopstvenog iskustva i iskustva svojih prijateljica motorašica. I da, nemojte se ugledati na mene inače će vas zvati BLATNJAVA, a ni na Minu jer će vas zvati KAMIKAZA, a ni na Ivu jer će vas zvati IVASTRALA...Ljudski je grešiti :)

Neki imaju tu sreću da sednu na motor prvi put i voze bez problema, ali neki ne. Što ne znači da nikada neće biti dobri vozači.

Meni je mnogo značilo to što sam imala puno iskustva kao suvozač, pa nisam imala problema da vozim čim sam dobila priliku za to.

:D

 

 

1. Teorijski razjasniti sve nedoumice. Najbitnije je da prvo nauči da stane, pa tek onda da krene. Često u panici neiskusni dodaju gas umesto da stisnu kočnicu.

2. Iskustvo kao suvozač je veliki + ukoliko ga ima, ako ne onda osobu treba provozati da stekne utusak o ravnoteži i kretanju motora. Ako zna da vozi bicikl, dobro je, ako ne...Nek prvo nauči to :)

3. Držati motor uspravno i dati osobi da sedne na njega i podigne noge, da bi stekla utisak o visini nogostupa i položaju sedenja. Neka proba da gura motor nogama da stekne utisak o težini i balansu.

4. Dati osobi da u leru proba da da gas kako bi stekla utisak o osetljivosti ručice.

5. Jako je bitno da osoba nauči gde kvačilo hvata. Nežno puštanje kvačila i vraćanje, dok ne nauči da se motor ne ugasi.

6. Obeležiti stazu na svakih 5, 6 metara i vežbati kreni - stani. Kad osoba bude sposobna da krene i stane bez panike, sa spuštanjem nogu svaki put, spremna je za sledeći korak.

7. Skreeetanje! Kuku lele i jao, pa šta sad? Bitno je da ima dovoljno prostora za šiiiiroki luk. Polako će se taj luk smanjivati. Tome može doprineti ako provozate osobu na suvozačevom mestu dok pravite najuži krug koji možete, korman do kraja pa u krug. Jedna strana, druga strana. Tako će se osloboditi straha.

Mene je Hitman naučio da napravim osmicu na Africi stojećki za pola sata, samo je bitno prebroditi taj strah.

8. Kada je osoba naučila samostalno da upali motor, krene, skrene na jednu i drugu stranu i stane onda je spremna za kojekakve vežbe koje pomažu u sticanju sigurnosti. Za video materijal obratiti se Popsy-ju i rezervisati mesto za sledeću školu bezbedne vožnje. U međuvremenu igrajte se sa obilaženjem prepreka, menjanjem pravca i sl. Sami pravite svoje staze za vežbanje.

 

Svi grešimo, nema mesta kukanju i jadikovanju. Pa šta ako se ugasio motor, pa šta ako se i prevrneš ( samo gledaj da imaš u svakom trenutku full opremu bez obzira da li samo sediš na motoru ili voziš dva metra, UVEK OPREMA!). Samo napred, diži motor idi dalje!

 

To se može videti na mom primeru. Moje prvo zezanje po glinari, značajan deo je na 1:22.

Eto bilo je glupo i neiskusno i sad mi je smešno, ali nisam se predala. I neka vam bubrezi ne budu goli kao meni ovde...

 

http://www.youtube.com/watch?v=cZzmpECrEtI

 

Nadam se da sam nekome bila od pomoći.

Pozdrav od BLATNJAVE :)

post-385-0-49540300-1329340964_thumb.jpg

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 432 postova
  • Lokacija: Smederevo / Cacak
  • Motocikl: Yamaha FZR 600,Keeway Speed 125

...Drugi cas : Polazniku se daje motor u ruke i ima zadatak da ga gura ugasenog ( oko 100 metara ) i nazad ( jos 100 m ) . Ova vezba sluzi tome da polaznik oseti tezinu motora i da nauci da ga gura . Mozda ce vam ovo delovati smesno, ali mnogima je motor ispadao iz ruku - tako ugasen jer im je pretegao na neku stranu, a nisu ocekivali da je tako tezak ( obuku smo izvodili na Moto Guzzi - ima Falkone 500 ccm i V 35 / II . Naravno, kome ispadne motor - mora vezbu da ponovi dok je ne usavrsi ! ...

 

 

 

Znaci neverovatno,ali u septembru prosle godine bas kad sam terao yamahu na farbanje na putu mi pukne sajla kvacila.I ja mogu tako da ga vozim,ali sam morao da prodjem jednu opasnu raskrsnicu(otvoren put pod 90*,a ja treba da skrenem levo bas na toj krivini,znaci cak i ako imas slab motor opasno je jer se zacas neko stvori velikom brzinom),i zbog toga nisam smeo bez kvacila da vozim jer ne mogu brzo da krenem,i krenem ja da ga guram preko ulice(pre krivine),i samo odjednom nekako izgubim ravnotezu,i prevagne motor na drugu stranu,a imao sam nekih 20.000km iza sebe,ali nikad nisam imao potrebe da tako guram motor(gurao sam skuter,ali je on lagan),meni posle bilo smesno(ne mogu da zamislim sta bi bilo da se to desilo posle farbanja :gaa: ),ali nekako se desilo,jednostavno koliko god da si jak nekako izgubis ravnotezu i padas zajedno sa njim...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 198 postova
  • Lokacija: Zvezdara
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere xtz 750, Honda VFR 800 Fi

Ako motor ima centralni štender savršeno , postaviti početnika na motor da proba par puta da ubaci u brzinu upaljen motor i da pazi na kvačilo gde odvaja da proba da oseti prosto kako to funkcioniše. Razlog centralnog štendera je očigledan , da mu ne bi poskočio motor ili tome slično, pa posle polako pored njega jedan krug da oseti njegovu težinu i polako uz nekoga da počne po malo kreni- stani- kreni- stani pa neki duži krug sa promenama brzina. Da zna da mu je osnovna kočnica na motoru prednja i da se ona zabada nego se pritiska. Kad stekne osećaj ništa drugo mu neće biti teško jer će lakše učiti usput. Jedna još bitna stvar koju sam primetio je da mahinalno zbog nedovoljnog poznavanja motora počnu da traže gde se nalaze migavci sirena i druge stvari, konstantno gledanje u cajgere. Na kursu bezbedne vožnje je bilo reči i o tome da se gleda kao po satu tik -tak. Najbolja varijanta bi bila popeti ih na i pokazati im pa da probaju da zapamte gde se šta nalazi. Doduše ne može to odmah ali posle nekog vremena će zapamtiti na neće više pre ulaska u krivinu zverati u tablu umesto da prati prolazak kroz raskrsnicu. Pravilno parkiranje motora, bi im takodje trebalo pokazati jer se dešava da ljudi iz gluposti obore motor zato što ga nisu ostavili kako treba na ćopavoj ili su ga ostavili u leru pa neko ko prodje motoru radi slikanja i drugih stvari može da ga obori (to se meni desilo) za šta je dovoljno samo malo nagiba. UVEK,UVEK ,UVEK, nositi odgovarajuću zaštitnu opremu najbitnije kacigu, rukavice i jaknu a po mogućstvu i ostalo. Da se ne bi desilo kao mom drugu koji je krenuo do radnje koja se nalazi na 50 metara od njegove kuće motorom bez kacige, pa imao povredu sad čim sedne na motor navlači kacigu pa ga onda pali. To je za sad to ako se još nečega setim dodaću.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 425 postova
  • Lokacija: Beograd - Borca
  • Motocikl: Futong 250

Kad se vec iznelo nekoliko konkretnih predloga, pitao bih nesto... :zdravo:

 

Koliko je "tesko" preci sa skutera na motor?

 

Konkretno, vozim skuter od 150ccm, tezine 100+kg, imam iza sebe oko 2500km, u glavnom, gradeske voznje, i 4-5 godina svakodneve voznje automobila, opet, pretezno po gradu i guzvama, pa me interesuje, koliko bi mi prelazak na "pravi motor" bio tezak za savladati? Ima li tu nekog pravila, ili je, ipak, sve individualno?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja