Jump to content

Moto Zajednica

Sta je pricao Bear Grylls

Recommended Posts

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3497 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Za testeru važi odnos 2:1, list dužine tolike seče drvo prečnika duplo manjeg. Ali to je kad držiš testeru u manje-više jednoj ravni.

Ako se struže u krug, može i mnogo veće.

U pravu si! Može sve kao što si napisao!

A nadam se da ćeš da nas u dogledno vreme počastiš i nekim putopisom u kome ćeš da nam pokažeš kako se to radi "uživo" na terenu.

Što se mene tiče lepše mi da pročitam kako neko metri stabla u planini nego da to lično radim (iz ćefa).

Ja bih se ipak radije zadržao na vožnji motora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Žiko, niko ne želi da struže stabla po planini iz ćeifa. Mislim da većina onih koji ovde manje/više drže tezu "šta će ti testera" u stvari se nikad nisu ozbiljno zavukli na teren motorm ili nisu imali imperativ da do neke tačke dođu u nekom predviđenom vremenu ili sa nekim predviđenim resursima (npr., gorivo...). Sad ću da turim par fotki koje će nadam se objasniti zašto je Lord zapeo da nađe neko najprihavtljivije rešenje za eventualnu situaciju palog stabla preko puta.

 

Evo prvi primer (u pitanju je Kosmaj):

 

stabla_na_putu.jpg

 

Isto to sa motorima u prvom planu, da se stekne utisak o stvarnoj širini puta, dubini kolotraga, okolnoj šumi itd...

 

stabla_na_putu_1.jpg

 

Znači - osnovne premise su sledeće:

- ja nisam Kris Birč da se na zadnjem točku penjem uz masnu banderu,

- moj motor nema 100 kg nego cca 180 natovaren i sa gorivom

- nisam ni Švarceneger pa da se iznerviram i uprtim motor na rame i odem kući...

 

Zašto ovo pišem - zato što čak i da odlučim da se vratim nazad, okretanje motora od 180 kila na ovakvom mestu je teška muka kad je čovek sam. U konkretnom slučaju smo prošli tako što smo iskrčili malo šume desno od ovih stabala, da se možemo provući sa motorima, natrpali granja u kolotrag da možemo da prejašimo preko istog i onda kroz šumu lagano...

 

Evo drugi primer:

 

stabla_na_putu_2.jpg

 

Nemam fotku - ovo je isečak iz video snimka sa GoPro kamere. Sa belom kacigom je kolega Alp... Tu smo testerisali deo stabla sa leve strane da napravimo prolaz dovoljno da se provučemo sa motorima. Na ovom mestu kroz šumu ne može se ni pešice a ne kamoli motorom, tako da je testerisanje bilo jedina opcija (druga je bila da se vrnemo X kilometara nazad pa tražimo alternativni put).

 

Kad smo kod "alternativnog puta". Alternativni put ima smisla tražiti u situaciji kada ODLIČNO poznaješ teren na kome si i siguran si u dostupnu količinu goriva. Na nepoznatom terenu to se vrlo lako pretvori u beskorisno tumaranje i potencijalno još veći problem.

 

E sad, Lord sve ovo pita jer planira da offuje po Kučaju. Prethodno će pripremiti trackove za planirane dnevne rute, proceniti dostupno gorivo, bla, bla... Kompletan teren mu je potpuno nepoznat. Na celom području koje on planira da obiđe, slabo ima mobilnog signala... Njemu je realan scenario da će krenuti planiranom rutom i onda na primer desetak kilometara pred kraj planiranog puta naići na stablo. Znači, goriva nema da se vraća nazad ili da tumara tražeći alternativni put. Ako ne može da obiđe okolo šumom moraće da testeriše.

 

Ja lično, ne bih u Kučaj išao sam, na način kako on to planira (a planira da se prilično zavlači)...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Ne ne ne, pogrešno si shvatio, ne planiram da se zavlačim. Mnogo  :)  Samo koliko zdrav razum dozvoljava i moja slobodna procena...

A neću ići sam bar jedan deo i tome ću prilagoditi i plan puta. Nisam blesav da dozvolim da u takvoj situaciji zalutam a 90% je pod šumom.

 

Ja se nisam trudio da crtam i objašnjavam ali očigledno nekad treba baš tako uraditi da bi se shvatili razlozi i namere. Dobre si primere izvukao, ja lično nemam sem te jedne situacije sa Đerdapa i dve staze u Miljakovačkoj šumi ali njih nisam slikao  :)  Jednu sam obišao kroz neke mladice na uzbrdici od bar 30 stepeni, gde sam iščupao levi prednji migavac a kod druge sam bio prinuđen da se taktički povučem (sreća pa je motor perolaka kategorija i mogu da ga okrenem maltene gde hoću :)  ).

 

Najelegantnije rešenje koje sam našao na internetu je kao na ovoj slici ali to kod mene teško da može:

 

chainsaw_1-2.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 165 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Honda CN250 Helix, Kawasaki Versys 650

Brate lepo sam ti ja reko, posto si vec reko da mozes da uzmes od nekog malu motorku nadji mesto i nema da brines. Dovoljno da naidjes na dva stabla precnika 30 do 50cm i ima ti presedne voznja dok ih sekirom ili rucnom testerom iseces.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

6 u 1. Imam dva kompleta kući.

I nije rešenje za kučajsku situaciju. Kao što sam već rekao Lalajku, teško je, list testere se savija kad zapneš, kad se koristi sekira, klapara u spoju i nije stabilno u ruci kad se seče ukoso zbog tega čekića.

Inače je za regularni kamp savršeno oruđe, skoro uvek nosim jedan komplet.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 251 postova
  • Lokacija: Rakovac
  • Motocikl: zrx1200

Ova testera sa KTM-a u pre nekom post-u je model Stihl 192 ili 193T, ovu prvu imam, ultra laka i kompaktna, ima alku za kačenje za pojas...prava stvar kome treba za offroad!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 969 postova
  • Lokacija: Zaječar, Beograd, Grenoble
  • Motocikl: Yamaha XT600 Rally Replica

 

Evo prvi primer (u pitanju je Kosmaj):

 

stabla_na_putu.jpg

 

 

E sad, Lord sve ovo pita jer planira da offuje po Kučaju. Prethodno će pripremiti trackove za planirane dnevne rute, proceniti dostupno gorivo, bla, bla... Kompletan teren mu je potpuno nepoznat. Na celom području koje on planira da obiđe, slabo ima mobilnog signala... Njemu je realan scenario da će krenuti planiranom rutom i onda na primer desetak kilometara pred kraj planiranog puta naići na stablo. Znači, goriva nema da se vraća nazad ili da tumara tražeći alternativni put. Ako ne može da obiđe okolo šumom moraće da testeriše.

 

Ja lično, ne bih u Kučaj išao sam, na način kako on to planira (a planira da se prilično zavlači)...

 

Ne vidim ovaj drugi primer koliko je stablo u pitnaju ali za ovaj prvi - ova Linder mačeta koju ja imam bi rešila situaciju za 5 min    :takoje:

 

Pa pogledaj ovo stablo (borovina) koje sam ja sekao :)

 

Ne znam...ovo sve što je postavljeno kao primer (i tvoji i moj primer) je ok da se preseče nekom alatkom (sekirica, mačeta, testera...), jer je to ono što se nekako smatra debljinom drveta koje se manje-više koristi za pripremu kampa (manjeg ili većeg) ali da se seče nešto što je 30-50cm još pri tom staro i suvo - samo motorna testera je rešenje.

 

I onda je pitanje da li se neće zaglaviti mač iz nekog razloga ili kako da pomeriš to nešto što si isekao (jer ćeš verovatno morati bar još jednom da presečeš deblo) da bi nekako mogao da prođeš...

 

A ne daj bože da ti padne neka suva grana na glavu ili na leđa ili da ti takvo deblo od 50cm padne na nogu kad si sam u šumi....

 

Ne znam....razumem vašu problematiku, ali vidim ja da ćemo da tražimo i minere kad naiđete na neku stenu, a nema okolnog puta da se zaobiđe, a vi ste se našli u sred kanjona sa natovarenim motorima  :lol3:  :lol3:  :lol3:  :lol3:

 

 

ps. Šala mala   ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 251 postova
  • Lokacija: Rakovac
  • Motocikl: zrx1200

Gde si je kupio i koja joj je (bila) cena?

iz Nemačke mi je drugar doneo, mislim da sam je platio 200 polovnu...iseko sam 3 letve s' njom od tad  <_<

 

nema za šta da je koristim. al mi je bio merak da ima testeru...sad imam 2kom koje stoje.

 

oš kupiš ?  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

 

Ne znam....razumem vašu problematiku, ali vidim ja da ćemo da tražimo i minere kad naiđete na neku stenu, a nema okolnog puta da se zaobiđe, a vi ste se našli u sred kanjona sa natovarenim motorima  :lol3:  :lol3:  :lol3:  :lol3:

 

:D :D :D Samo ti zezaj... Ali Lord je već ranije spremio 100 gr C4 za takve situacije, pored toga je nabavio i pištolj za borbu protiv pobesnelih čopora vukova i sad mu je ostalo samo još da reši sekiru ili testeru za seču stabala palih preko puta i onda je spreman :D :D Ako uspem da mu se pridružim, ja ću da kuvam u kampu :P

 

Nego ti lepo sređuj tu svoju klavijaturu pa da od proleća idemo kolektivno u neke vukojebine - ubi ova zima...

Promenio član icatenej

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 969 postova
  • Lokacija: Zaječar, Beograd, Grenoble
  • Motocikl: Yamaha XT600 Rally Replica

 

 

Ne znam....razumem vašu problematiku, ali vidim ja da ćemo da tražimo i minere kad naiđete na neku stenu, a nema okolnog puta da se zaobiđe, a vi ste se našli u sred kanjona sa natovarenim motorima  :lol3:  :lol3:  :lol3:  :lol3:

 

:D :D :D Samo ti zezaj... Ali Lord je već ranije spremio 100 gr C4 za takve situacije, pored toga je nabavio i pištolj za borbu protiv pobesnelih čopora vukova i sad mu je ostalo samo još da reši sekiru ili testeru za seču stabala palih preko puta i onda je spreman :D :D Ako uspem da mu se pridružim, ja ću da kuvam u kampu :P

 

Nego ti lepo sređuj tu svoju klavijaturu pa da od proleća idemo kolektivno u neke vukojebine - ubi ova zima...

 

 

Može, može  :)

 

Ako naletimo na zeznuto, da ne može da se prođe, bar ćemo da sviramo ko ljudi, jer klavijatura ima da bude uštimovana za sezonu!    :jee:

 

ps. More da ti ja kažem, nisi ti lud što će da budeš u kampu   :sampion:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ili da pozovete coveka koji poznaje alternativne pravce i ciji motor ima dovoljno velik rezervoar za ispomoc ovima ciji je (rezervoar) malo veci od pomenutog Stihla...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Ili da pozovete coveka koji poznaje alternativne pravce i ciji motor ima dovoljno velik rezervoar za ispomoc ovima ciji je (rezervoar) malo veci od pomenutog Stihla...

Pa i ja te zvao, više puta al nikako da se potrefimo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Ili da pozovete coveka koji poznaje alternativne pravce i ciji motor ima dovoljno velik rezervoar za ispomoc ovima ciji je (rezervoar) malo veci od pomenutog Stihla...

 

:D :D :D :D :D :D

 

E nek si im rekao... ;):takoje:

 

 

Pa ja sam tog coveka vec zvao...

 

Stvarno bi mogao da padne Kucaj prvom zgodom, u nekoj komuni, da se ne lomatamo svi odvojeno ;).

 

Računajte i na mene makar u onoj grupi za infuziju po potrebi. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

 

 

Evo prvi primer (u pitanju je Kosmaj):

 

stabla_na_putu.jpg

 

 

E sad, Lord sve ovo pita jer planira da offuje po Kučaju. Prethodno će pripremiti trackove za planirane dnevne rute, proceniti dostupno gorivo, bla, bla... Kompletan teren mu je potpuno nepoznat. Na celom području koje on planira da obiđe, slabo ima mobilnog signala... Njemu je realan scenario da će krenuti planiranom rutom i onda na primer desetak kilometara pred kraj planiranog puta naići na stablo. Znači, goriva nema da se vraća nazad ili da tumara tražeći alternativni put. Ako ne može da obiđe okolo šumom moraće da testeriše.

 

Ja lično, ne bih u Kučaj išao sam, na način kako on to planira (a planira da se prilično zavlači)...

 

Ne vidim ovaj drugi primer koliko je stablo u pitnaju ali za ovaj prvi - ova Linder mačeta koju ja imam bi rešila situaciju za 5 min    :takoje:

 

Pa pogledaj ovo stablo (borovina) koje sam ja sekao :)

 

Ne znam...ovo sve što je postavljeno kao primer (i tvoji i moj primer) je ok da se preseče nekom alatkom (sekirica, mačeta, testera...), jer je to ono što se nekako smatra debljinom drveta koje se manje-više koristi za pripremu kampa (manjeg ili većeg) ali da se seče nešto što je 30-50cm još pri tom staro i suvo - samo motorna testera je rešenje.

 

I onda je pitanje da li se neće zaglaviti mač iz nekog razloga ili kako da pomeriš to nešto što si isekao (jer ćeš verovatno morati bar još jednom da presečeš deblo) da bi nekako mogao da prođeš...

 

A ne daj bože da ti padne neka suva grana na glavu ili na leđa ili da ti takvo deblo od 50cm padne na nogu kad si sam u šumi....

 

Ne znam....razumem vašu problematiku, ali vidim ja da ćemo da tražimo i minere kad naiđete na neku stenu, a nema okolnog puta da se zaobiđe, a vi ste se našli u sred kanjona sa natovarenim motorima  :lol3:  :lol3:  :lol3:  :lol3:

 

 

ps. Šala mala   ;)

 

 

 

Da ima kod nas, najverovatnije bih se opredelio za ovu alatku. Cena je jaka ali si sa jednim alatom završio sav posao. Mnogo prednosti u odnosu na motorku, sekiru, mačetu

 i ručnu testeru sve zajedno.

50cm mač, 900 grama.

 

http://www.silkysaws.com/Silky_Saws/Wood-Working-Saws/KATANABOY-with-500-extra-large-teeth

 

A radi suvo drvo bez muke:

 

 

 

A onda ga ovako pomeriš, da ne bi dvaput sekao:

 

ORDVX2rI_LnAm8jItbCp1PO439Jz2W8n4wOcvxSQ

 

 

Kad bi ta mačeta imala drugu ivicu u testeri za drvo i to bi bilo veoma prihvatljivo rešenje...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja