Jump to content

Moto Zajednica

Sta je pricao Bear Grylls

Recommended Posts

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ja imam ovu sekiru:

 

https://www.louis.de/en/artikel/ochsenkopf-ox-270-gst-all-steel-axe-with-leather-holder-600-grams/60350950?list=232444945&filter_article_number=60350950

 

... mada moja ima i onaj zarez za vadjenje eksera, ali to nije bitno :)

 

Na zalost, prelazi budzet...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Peđa, testera od lanca može bez velike drame da iseče i ozbiljno deblo. Gledao si sirov snimak iz Peščare što smo vozili Alp, Exman i ja - tamo smo testerisali stablo otprilike debljine kao na fotki sa Đerdapa (ili kao ono što smo imali preko puta na Kosmaju u oktobru). Problem sa "lančanom" testerom je što su stvarno neophodna dvojica za sečenje ozbiljnijeg stabla...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

Ja imam ovu sekiru:

 

https://www.louis.de/en/artikel/ochsenkopf-ox-270-gst-all-steel-axe-with-leather-holder-600-grams/60350950?list=232444945&filter_article_number=60350950

 

... mada moja ima i onaj zarez za vadjenje eksera, ali to nije bitno :)

 

Na zalost, prelazi budzet...

Lalajko, je l' staje po duzini u bocni kofer?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati Svaki Dan, 883 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: brm brm brm

Ili umesto da prebacuješ motor preko debla tj da sitnis deblo - malo skreneš OFF the Road i zaobidjes ga :) ili je to previše lako razmišljanje i u praksi neizvodljivo?

 

 

Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk

Upao u ovu temu skorz iz nevezuse, al bas razmisaljm isto, iz nekog mog jako sskromnog iskustva nisam nikad pomerao deblo, ako nemoze oko njega kroz sumu tu na meatr moze 20- metara nazad pa kroz sumu, ili 50 metara ili 100, i eto jos jednog offroud :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 959 postova
  • Lokacija: Zaječar, Beograd, Grenoble
  • Motocikl: Yamaha XT600 Rally Replica

Pa ako se pažljivije pogleda slika iz ALP-ve i moje vožnje po Đerdapu, nije izvodljivo ni s leva ni sa desna.

A ako se ne vidi na slici, verujte na reč ;)

Sekira i testera će biti tu samo kao poslednje rešenje, jer bi jedina druga alternativa bila taktički uzmak, što bi značilo mnogo izgubljenog vremena i goriva.

 

 

Sad, ako možemo da se vratimo na moja pitanja:

 

Hteo bih da obezbedim jednu sekiru i jednu testeru, za probijanje u slučaju debla preko puta i slično.

 

Sekira treba da bude najviše do 1 kilogram i do 2 crvene para. Dva pitanja - drvena drška ili livena iz komada (kao Jeep)?

 

Testera treba da bude 50-55cm list. Što se konstrukcije tiče, ima ovih klasičnih testera sa lučnim metalnim ramom i ima drvenih starinskih sa H ramom i užetom za španovanje. Ta čak i može da se rastavi pa da se spakuje u duguljastu torbu od šatora ili slično ali je teža od ove prve lučne. Neki predlog po pitanju testere?

 

 

Ako neko ima iskustva sa ovim Jeep sikiricama što ima da se kupe za 1200-1500 dinara (kao kolega sa kraja 18. strane), kako su se pokazale? Interesuje me kvalitet materijala sečiva i udobnost rukovanja.

 

Oba bih koristio za krčenje puta.

 

Rešenje za tvoje potrebe u nužnim situacijama je Linder mačeta

 

Odličan kompromis, cene , materijala, i upotrebe u realnom životu.

Kada sam je ja kupovao pre jedno 13 godina bilo je tri dužine. Ja sam uzeo najkraću sečivo dužine cca 25cm ukupna dužina cca 40cm. Ispostavilo se da mi baš takva dužina taman odgovara. Nadam se da su zadržali isti kvalitet materijala, jer cena je ista već godinama koliko vidim ispod 2000 din (ja platio 1600din)....

 

Primer iz prakse - stablo širine 30-ak cm može da se iseče takvom malom mačetom za 90sec.

 

Ono što moraš da uradiš kada je kupiš jeste da malo prepraviš rez i da je sa V oblika prepraviš na konveksan rez radi efikasije upotrebe sečiva. Materijal je neverovatno dobar (cca 4mm u ledja mačete) i prilično dugo može da drži rez u normalnohj upotrebi i neverovatno  je otporan na battoning i to ne samo drvetom već i čekićem ili drugom sekirom. Vremenom će drška da pukne od vibracija prilikom takve ekstremne battoning upotrebe, udaranja sekirom ili čekića.

 

Korice mačete mogu biti malo bolje ali to je na tebi da li ćeš da zameniš kao i drvenu dršku koja će vremenom da pukne (ja sam je bandažirao tekstilnim izolirom, a kasnije zamenio) ali je definitivno da se ovakva mečata isplati svakom ko boravi u prirodi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Razmišljao sam i o ovim testericama za baštu ali da li realno možeš s njom da presečeš deblo 30-50cm u prečniku?

 

O mačeti nisam razmišljao jer nikad nisam koristio takvu alatku. Baltrek, kažeš da si sekao deblo s njom, predpostavljam sirovo, živo. Kako savladava mrtvo drvo, da ne kažem suvkasto i tvrdo?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 165 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Honda CN250 Helix, Kawasaki Versys 650

Ljudi da bi presekli stablo debljine pola metra treba vam dobra sekira ili motorna testera. Ne znam kakvo je to stablo koje je debljine 30cm i sece se macetom za 90s, jedino ako je trula camovina. Hrast ili bagrem, pa jos posto je drvo palo moze da se desi da je suvo, ima da kljucate ovim malim sekiricama ceo dan.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 959 postova
  • Lokacija: Zaječar, Beograd, Grenoble
  • Motocikl: Yamaha XT600 Rally Replica

Razmišljao sam i o ovim testericama za baštu ali da li realno možeš s njom da presečeš deblo 30-50cm u prečniku?

 

O mačeti nisam razmišljao jer nikad nisam koristio takvu alatku. Baltrek, kažeš da si sekao deblo s njom, predpostavljam sirovo, živo. Kako savladava mrtvo drvo, da ne kažem suvkasto i tvrdo?

 

Za suvo i tvrdo deblo od 30-50cm koje je poprečeno na putu i koje hoćeš da pomeriš ti treba motorna testera da se ne lažemo....  

 

Jer sve i da ga isečeš na pola nećeš moći da ga pomeriš, pa ćeš morati da ga cepkaš na manje komade....zamišljam kako bi to izgledalo da mlatiš suvo tvrdo deblo navedenog prečnika pa i sekirom ali mi ne ide u kombinaciji sa motorom jer osim što ta sekira mora da bude prilično velika izgubićeš silno vreme da iscepaš to drvo na komade da možeš da ga pomeriš...ne znam kako si to zamislio da rešiš ali je nekako mnogo lakše i pametnije da nađeš alternativni put...pa sve i da si u Amazoniji...

 

Ja sam mačetom sekao i obarao sirovo drvo prečnika 30-ak cm (za bukovinu ti treba malo više vremena) ali za bor ili neko mekše drvo ide to prilično brzo ako je mačeta lepo naoštrena i ako pametno odlamaš komade drveta pri udarcima.

 

Ove alatke koje ti tražiš tipa sekira do 1kg i budžet do dve crvene ti služi za uređenje kampa - nikako za saniranje oborenog suvog debla od 50cm na putu.

 

Ne znam...ali javi nam ako nešto nadješ. Baš me zanima šta je to, a da nije motorna testera i što može da završi posao u navedenoj situaciji, a da ne izgubiš ceo dan oko toga ... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Imam od koga da uzmem i malu motorku ali gde ću to na motor, previše je.

 

Onda testera i koliko traje da traje...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 165 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Honda CN250 Helix, Kawasaki Versys 650

Ne znam sta sve nosis i jeste da treba prostora za motornu testeru ali tezina nije velika oko 4kg su ove malecke malo pre sam bas gledao. Jos ako ima od koga da uzmes ja bih radije napravio mesto za nju nego da se zezam sa sekirom. Ako vec ides po takvom terenu i znas da su velike sanse da ima palih stabala ovo je prava stvar, pogotovo ako ides sam. Rucna testera nista nece da ti pomogne, jos ako stablo ne lezi celom povrsinom na zemlji, a u vecini slicajeva ne lezi, ustipace ti list kad budes preseko 40,50 posto stabla i sam neces moci ni da izvuces testeru.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Pa nema ka Kucaju bas toliko oborenih stabala! Ja sam do sada dva puta naisao na taj problem, prvi put smo se Boboska i ja vratili i prosli drugim putem, a drugi put nas je bilo dovoljno da pomerimo drvo toliko da moze motor da se provuce. Oba puta je bilo na istoj deonici - kad se od Velike Brezovice krene ka manastiru najkracim putem. Oba puta smo vozili dan posle velikih nevremena, tako da ako nekoliko dana nije bilo oluje nema brige oko stabala, a cak i da neko padne, nije to drvo od pola metra u precniku, pa da se pravi ovoliki problem. Sem toga, putevi su na Kucaju razgranati tako da uvek postoji alternativa, prodje se drugim putem i to je to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

 

Ja imam ovu sekiru:

 

https://www.louis.de/en/artikel/ochsenkopf-ox-270-gst-all-steel-axe-with-leather-holder-600-grams/60350950?list=232444945&filter_article_number=60350950

 

... mada moja ima i onaj zarez za vadjenje eksera, ali to nije bitno :)

 

Na zalost, prelazi budzet...

Lalajko, je l' staje po duzini u bocni kofer?

 

 

Staje bez problema u bilo koji kofer, nema vise od 40cm.

 

Edit: Evo pogledah na sajtu - 350mm

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Savet za kolege koje bi sekiricom (ili ručnom testericom) iz topkejsa sekli i uklanjali stabla prečnika pola metra:

Stavite metar u džep i prošetajte se do neke šume, pa onda naďite neko stablo prečnika pola metra i dobro ga osmotrite! I onda još zamislite da je u šumi (ne na livadi) preko putanje kojom bi vi hteli da prođete.

Ili još bolji predlog je da pođete u šumu sa seljacima koji idu u seču šume. Mislim da bi vas brzo prošlo razmišljanje o takvoj "delatnosti" alatom koji nosite na motoru.

Par puta sam učestvovao Land Roverom u nekim reli vožnjama (u organizaciji Safari kluba Niš) po bespuću i dešavalo se da naiďemo i na oborena stabla. Meďutim tu je bilo po petnaestak terenskih vozila, sajle, vitla, sekire, motorne testere, četrdesetak ljudi, .....! I ne sećam se da je nekadacstablo bilo deblje od dvadesetak santimetara pa je ipak bilo problema ukloniti ga (obično se stablo pri padu isprepleta sa okolnim stablima i granama pa tu bude opšti krkljanac i vrlo lako može da dođe do nesreće pri uklanjanju).

Ja sa sobom na motoru nosim sekiricu (od pola kila i dužine 35 cmm), vojničko ašovče (adaptirano i oštro kao žilet) i preklopni nožić (sečivo 9 cm) i to bi bilo sve od sečiva. Baterijske lampe, kompas, kanapi, konopci, cerade, alat, ... se podrazumevaju

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

 

Ili umesto da prebacuješ motor preko debla tj da sitnis deblo - malo skreneš OFF the Road i zaobidjes ga :) ili je to previše lako razmišljanje i u praksi neizvodljivo?

 

 

Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk

Upao u ovu temu skorz iz nevezuse, al bas razmisaljm isto, iz nekog mog jako sskromnog iskustva nisam nikad pomerao deblo, ako nemoze oko njega kroz sumu tu na meatr moze 20- metara nazad pa kroz sumu, ili 50 metara ili 100, i eto jos jednog offroud :)

 

Jedan od načina da se prođe  :)

 

Ne znam sta sve nosis i jeste da treba prostora za motornu testeru ali tezina nije velika oko 4kg su ove malecke malo pre sam bas gledao. Jos ako ima od koga da uzmes ja bih radije napravio mesto za nju nego da se zezam sa sekirom. Ako vec ides po takvom terenu i znas da su velike sanse da ima palih stabala ovo je prava stvar, pogotovo ako ides sam. Rucna testera nista nece da ti pomogne, jos ako stablo ne lezi celom povrsinom na zemlji, a u vecini slicajeva ne lezi, ustipace ti list kad budes preseko 40,50 posto stabla i sam neces moci ni da izvuces testeru.

Što napisa Lalajko u postu odmah ispod tvog, nema dovoljno opravdanja nositi je na ovakav put.

 

Žiko, hvala na iskustvu iz prve ruke.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Peđa, testera od lanca može bez velike drame da iseče i ozbiljno deblo. Gledao si sirov snimak iz Peščare što smo vozili Alp, Exman i ja - tamo smo testerisali stablo otprilike debljine kao na fotki sa Đerdapa (ili kao ono što smo imali preko puta na Kosmaju u oktobru). Problem sa "lančanom" testerom je što su stvarno neophodna dvojica za sečenje ozbiljnijeg stabla...

 

Nešto se ne sećam da si mi pričao o tom deblu. Mora kafa da padne  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati Svaki Dan, 883 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: brm brm brm

Savet za kolege koje bi sekiricom (ili ručnom testericom) iz topkejsa sekli i uklanjali stabla prečnika pola metra:

Stavite metar u džep i prošetajte se do neke šume, pa onda naďite neko stablo prečnika pola metra i dobro ga osmotrite! I onda još zamislite da je u šumi (ne na livadi) preko putanje kojom bi vi hteli da prođete.

Ili još bolji predlog je da pođete u šumu sa seljacima koji idu u seču šume. Mislim da bi vas brzo prošlo razmišljanje o takvoj "delatnosti" alatom koji nosite na motoru.

Par puta sam učestvovao Land Roverom u nekim reli vožnjama (u organizaciji Safari kluba Niš) po bespuću i dešavalo se da naiďemo i na oborena stabla. Meďutim tu je bilo po petnaestak terenskih vozila, sajle, vitla, sekire, motorne testere, četrdesetak ljudi, .....! I ne sećam se da je nekadacstablo bilo deblje od dvadesetak santimetara pa je ipak bilo problema ukloniti ga (obično se stablo pri padu isprepleta sa okolnim stablima i granama pa tu bude opšti krkljanac i vrlo lako može da dođe do nesreće pri uklanjanju).

Ja sa sobom na motoru nosim sekiricu (od pola kila i dužine 35 cmm), vojničko ašovče (adaptirano i oštro kao žilet) i preklopni nožić (sečivo 9 cm) i to bi bilo sve od sečiva. Baterijske lampe, kompas, kanapi, konopci, cerade, alat, ... se podrazumevaju

 

Zika je u pravu, ja citam i razmisaljam jel ste vi sigurni da mislite na precnik, da ne mislite na obim? De stablo od pola metra debljine da seces, to je i sa dobrom sekirom za obaranje ozbiljna robija od posla, a ne sa bilo cime drugim. Na 50cm stablu ni kineske motorke nece bez bar dva hladjenja preziveti ako i tad, ima da ga rezbaris po sata :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 侍, 671 postova
  • Lokacija: Булбулдер
  • Motocikl: Honda XRV 650

Poslusao sam, premerio... 'stablo' koje sam sekao je bilo 30-40cm i bilo je kako je @baltrekk rekao, za uredjenje kampa... jer sam i seckao za vatru. Sve se vise cini da je mozda brza varijanta bilo kakav obilazak? Jedina mana je gorivo, ali mozda je lakse poneti flajku benzina?

 

I, nisam mogao da odolim:

 

:D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 959 postova
  • Lokacija: Zaječar, Beograd, Grenoble
  • Motocikl: Yamaha XT600 Rally Replica

Jedva nadjoh neku fotku iz arhive   :)

Pre skoro 10 godina   :jee:

 

Dakle, mala priprema kampa u šumi...

 

Sečivo: Linder mačeta

Drvo: sveža borovina nekih 15-20cm u prečniku

 

Prilično lako presečeno recimo u minut - dva

Sekao sam i deblja debla (sveža) verovatno max 30-ak cm u prečniku ali nikako pola metra ili tek tvrda suva

 

Sve ove alatke koje mi nosimo sa sobom (mašete, sekirice, male testere...) uglavnom sluše za pripremu kampa ili neke druge manje zahteve - nikako ne može da služi za uklanjanje tvrdog suvog drveta na putu prečnika pola metra....uvek je lakše i brže naći neki zaobilazni put.

 

Dakle, kao što kaže i drug @žika - svako ko nije bio u šumi u pripremi drva ili bilo kakve seče, najbolje bi bilo da se odmetne na jedan dan čisto da proba svoj alat i ideju šta želi da preseče. Svako ko nije koristio motornu testeru neka povede nekog iskusnijeg sa sobom da mu pokaže kako se seče motornom testerom jer svaki kontakt sa mačem koji se okreće može da napravi jako ozbiljne povrede.

 

 

I savet - nikad ne idite sami u šumu, naročito ne da sami sečete drva

 

 

post-14823-0-06182700-1484051655.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

De de, uvatili ste se samo sekire a na testeru (ručnu) ste zaboravili  :)

 

Ima li nekih iskustava iz off-a, sa ručnom testerom?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

De de, uvatili ste se samo sekire a na testeru (ručnu) ste zaboravili :)

 

Ima li nekih iskustava iz off-a, sa ručnom testerom?

Ne čitaš pažljivo! Prethodni komentari obuhvataju upotrebu i sekirice i testere.

A uostalom tu i nije potrebno neko lično iskustvo, dovoljno je i malo matematike:

Testera koju bi smo mogli da ponesemo na motoru sigurno ne bi mogla da bude duža od 50 cm (a i to je preveliko). Od toga bi samo sečivo moglo da bude do 40 cm. Sa takvom testerom bi mogli (i to vrlo teško) da "testerišemo" nešto što nije deblje od 15-20 cm!

Ljudi već napisali da ono što nosimo na motoru služi za uredenje kampa, ili eventualno da se ukloni neka grana ili "šibljinka" koja nam zasmeta, a sve preko toga je utopija!

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 侍, 671 postova
  • Lokacija: Булбулдер
  • Motocikl: Honda XRV 650

@zika56 eventualno ona na preklapanje, ne mogu da se setim ko je proizvodjac, ali secam se podatka da je MOL pumpa imala akciju na bear grylls nozeve + na bastensku opremu, jer bear grylls opremu kod nas uvozi firma koja se bavi bastenskom opremom, pa tu negde ima i testera kao ona sto sam je okacio u nekom skorasnjem postu - na preklop, kao veliki noz.

U svakom slucaju, slazem se skroz da je tu potrebno mozda samo malo matematike - duzina seciva, pa uz malo muke i pristupa sa razlicitih strana moze da se presece i mozda malo vece drvo nego sto je dugacko secivo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Za testeru važi odnos 2:1, list dužine tolike seče drvo prečnika duplo manjeg. Ali to je kad držiš testeru u manje-više jednoj ravni.

Ako se struže u krug, može i mnogo veće.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja