Jump to content

Moto Zajednica

Piaggio Beverly 500ie

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 293 postova
  • Lokacija: Gradiška,RS,BiH/Ljubljana,SLO
  • Motocikl: trenutno bez motora

Hvala,RMS će i biti,ne samo zbog vaših preporuka nego i zato što mi je to i jedina opcija ovde. Možda vas smorim još nekim pitanjima jer ću pretresti malo motor i izmjenjati šta treba sam jer pouzdanog servisa ovde nema a ovlašteni mi predaleko.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 293 postova
  • Lokacija: Gradiška,RS,BiH/Ljubljana,SLO
  • Motocikl: trenutno bez motora

Rastavlja se polako i ne bez muke. Maticu na deklu kvačila jedva odvrnuo vulkanizer nekim velikim pištoljem za kamione. Kvačilo izgleda ok. Ublaživač remena mislim da zvrči. Pretpostavljam da se mora mijenjati a baš mi nekako previše 40 eur za komad plastike i jedan ležaj. 

Evo video:

VID_20180409_171632.mp4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 293 postova
  • Lokacija: Gradiška,RS,BiH/Ljubljana,SLO
  • Motocikl: trenutno bez motora

Nažalost dalje nisam stigao jer je i matica variomata zavrnuta ko zna čim i kojom silom a nemam alat za fiksiranje pa nema šanse da odvrnem. Ne znam kako ću riješiti. Vjerovatno ću sastaviti sve,otići do vulkanizera,tamo ponovo rastaviti pa da pokuša odvrnuti. Užas šta je neko uradio sa tim stezanjem. :(

Nego,kako vam se čini kvačilo? 

 

IMG_20180409_170203.jpg

IMG_20180409_170224.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8927 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Vidi se da CVT nije dugo radjen, kad si se vec dohvatio posla onda radi kako treba i nemoj zaliti novce jer ih nisi bacio na glupost vec si ulozio u nesto sto ocekujes da ce te dobro sluziti.

 

- Variator.... proveri kako su postavljene rolnice, lezista istih sa strane gledano i ukopanost 

- Rolnice...... vidi da li su oble, proveri gramazu, menjaj po potrebi (moze od 26g)

- Klizaci........ zameni x3 kom.

- Kais ........... prevrni, proveri da nije ispucao pa po potrebi zameni (88 zuba)

- Roler.......... zameni

- Kvacilo....... izduvaj komplet celo od prasine, zameni levi lezaj, iglicasti ocisti i podmazi

- Zvono........ odmasti

- Nosac........ zameni lezaj

 

Ovo ti je minimalno sto bi trebao odraditi na CVT-u.

 

Sto se pretezanja tice, veruj mi da sve jedan novi koij dodje na servis (zam. ulja u motoru i filtera) sve jednom motoru cep za ispustanje ulja odvaijam pneumatskim pistoljem jer ga gedorom ne mogu odviti :maloljut: cemu pretezanje nikad mi nece biti jasno.

 

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 293 postova
  • Lokacija: Gradiška,RS,BiH/Ljubljana,SLO
  • Motocikl: trenutno bez motora

Danas nisam stigao ni prići motoru ali imam još jedno pitanje. Kad već sve rastavljam a vidio sam da ljudi stavljaju neku "bijelu" ili kakvu već oprugu kvačila i mene poče kopkati. Preporučujete li zamjenu i šta se time dobija? Ili da premjerim ovu originalnu i ako je ok vratim je kako je i bila?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8927 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Dobra je bela centralna opruga kvacila, ako mozes zameni je, neces pogresiti, dobices bolje medjuubrzanje.

Ali onda kad vec rasturas kvacilo, rasklopi gornji deo, poskidaj lamele sa osovina, ocisti sve lepo, blago podmazi, vidi kakve su gumene kocnice istih i sklopi nazad ali nemoj montirati.

Onda proveri luft izmedju tanjira, aksijalno ga mora imati vrlo malo. Ako ga ima vise nego sto treba moraces zameniti donji deo kvacila jer je pojedena pista gde dodju klinovi izmedju tanjira. ako je sve Ok, ocisti i spakuj sve u prvobitno stanje.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 293 postova
  • Lokacija: Gradiška,RS,BiH/Ljubljana,SLO
  • Motocikl: trenutno bez motora

Izvinite ako sam dosadan ali prvi put rastavljam prenos i treba mi vaša pomoć...Elem...rastavio i kad se nisam šlogir'o...postaviću slike a vas molim da mi kažete šta sve da mijenjam. 

Rolnice (i klizače)znam da moram ali ne znam zašto je neko stavio samo 3 i da li da stavim original ili neke druge,lakše, teže itd.?

Remen izmjeren,26mm-manual kaže standardno 26,2 a minimum 25mm. Ima nekih kao pukotina sa strane a ja se ne razumijem...da mijenjam ili ne? I da, Satelis reče 88 zuba a ovaj je 91 zub... 

Bolcna kao nova,mjerena prema manualu to ne diram.

Šta je sa ovim polutkama,da li je to ok? Treba li ih obrađivati ili nešto tako? 

Čudi me kako je ovo sve funkcionisalo,motor je išao čak i bolje od bratovog euro3 sa kompletno sređenim prenosom. U poslednje vrijeme možda malo tromiji i izgubio 5-6 km/h krajnju brzinu. Hvala vam unapred na pomoći!imageproxy.php?img=&key=9aad8e9f6ec8c2dd

 

 

IMG_20180411_163555.jpg

IMG_20180411_165012.jpg

IMG_20180411_163756.jpg

IMG_20180411_164345.jpg

IMG_20180411_165205.jpg

IMG_20180411_165322.jpg

IMG_20180411_165338.jpg

IMG_20180411_165443.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 293 postova
  • Lokacija: Gradiška,RS,BiH/Ljubljana,SLO
  • Motocikl: trenutno bez motora

Sad vidim da je jedan kanal jako ukopan i moram i ovo mijenjati. Da li je kompatibilan onaj sa 8 rolnica ako ne nadjem ovakav?

IMG_20180411_180353.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8927 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Variator ti je ukopan zato sto je neko ranije stavio rolnicu na tom mestu naopako, ostala lezista deluju dobro. Na slici izlgleda da nije velika steta ali zato gazeci deo gde kais seta gore-dole, deuje mi neravnomerno potroseno (proveri koliko je na tom delu ukopano).

Variator ti je sa 6 rolnica od po 28g, pametnjakovici izbace 3 rolnice da bi dobili bolje preformanse (otud ti motor bolje ide u odnosu na taj drugarov koji pominjes). To radi posao ali ne valja po samu radilicu jer variator vise nije u balansu, motor lako i brzo ulazi u visoke obrtaje pa samim tim nije dobro ni po ostale delove unutar CVT-a.

 

Fiksni tanjir kod variatora (deo sa propelerima) izgleda da je obradjen na strugu tj poravnat (tako mi deluje preko slike).

To se radi samo kada hoces nekome da uvalis nesto jer obradom se skida glazura koja je dosta tvrdjeg materijala i vrlo tanka pa ce samim tim pre doci do propadanja.

 

Kada je variator sa 6 rolnica, obicno ga prati manje kvacilo koje ima 3 lamele i kais od 88 zuba.

Kada je variator sa 8 rolnica, obicno ga prati vece kvacilo koje ima 5 lamela i kais od 91 zub i imas isto to samo kais sa 89 zuba (mislim da ima i sirinske razlike) koji ide samo na Nexusa500.

Variatore mozes kombinovati, kvacila takodje, kako gornje delove tako i donje ali zato obavezna dimenzija kaisa naspram kvacila.

Opste je poznato da kvacilo sa 3 lamele nema problema sto se zvuka pri kretanju tice, dok recimo kvacilo sa 5 lamela pre il kasnije se pregreje i pocne praviti neprijatan zvuk pri kretanju.

Iz tog razloga vrlo cesto se menja gornji deo kvacila, umesto 5 stavi se sa 3 lamele pa sam otud rekao da ide kais sa 88 zuba (moras proveriti tanjire).......raznoraznih kombinacija sam imao videti.

 

Rolnice mozes uzeti od 26g, 2g lakse od fabrike, klizace zameni, Malossi belu centralnu oprugu kvacila, nov originalan kais stavi , novi lezajevi, ostalo po potrebi.

 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl
Pre 13 sati, igogitar je napisao:

Izvinite ako sam dosadan ali prvi put rastavljam prenos i treba mi vaša pomoć...Elem...rastavio i kad se nisam šlogir'o...postaviću slike a vas molim da mi kažete šta sve da mijenjam. 

Rolnice (i klizače)znam da moram ali ne znam zašto je neko stavio samo 3 i da li da stavim original ili neke druge,lakše, teže itd.?

Remen izmjeren,26mm-manual kaže standardno 26,2 a minimum 25mm. Ima nekih kao pukotina sa strane a ja se ne razumijem...da mijenjam ili ne? I da, Satelis reče 88 zuba a ovaj je 91 zub... 

Bolcna kao nova,mjerena prema manualu to ne diram.

Šta je sa ovim polutkama,da li je to ok? Treba li ih obrađivati ili nešto tako? 

Čudi me kako je ovo sve funkcionisalo,motor je išao čak i bolje od bratovog euro3 sa kompletno sređenim prenosom. U poslednje vrijeme možda malo tromiji i izgubio 5-6 km/h krajnju brzinu. Hvala vam unapred na pomoći!imageproxy.php?img=&key=9aad8e9f6ec8c2dd

 

 

IMG_20180411_163555.jpg

IMG_20180411_165012.jpg

IMG_20180411_163756.jpg

IMG_20180411_164345.jpg

IMG_20180411_165205.jpg

IMG_20180411_165322.jpg

IMG_20180411_165338.jpg

IMG_20180411_165443.jpg

lele :grr:,menjaj to

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 293 postova
  • Lokacija: Gradiška,RS,BiH/Ljubljana,SLO
  • Motocikl: trenutno bez motora
Pre 13 sati, Satelis je napisao:

Variator ti je ukopan zato sto je neko ranije stavio rolnicu na tom mestu naopako, ostala lezista deluju dobro. Na slici izlgleda da nije velika steta ali zato gazeci deo gde kais seta gore-dole, deuje mi neravnomerno potroseno (proveri koliko je na tom delu ukopano).

Variator ti je sa 6 rolnica od po 28g, pametnjakovici izbace 3 rolnice da bi dobili bolje preformanse (otud ti motor bolje ide u odnosu na taj drugarov koji pominjes). To radi posao ali ne valja po samu radilicu jer variator vise nije u balansu, motor lako i brzo ulazi u visoke obrtaje pa samim tim nije dobro ni po ostale delove unutar CVT-a.

 

Fiksni tanjir kod variatora (deo sa propelerima) izgleda da je obradjen na strugu tj poravnat (tako mi deluje preko slike).

To se radi samo kada hoces nekome da uvalis nesto jer obradom se skida glazura koja je dosta tvrdjeg materijala i vrlo tanka pa ce samim tim pre doci do propadanja.

 

Kada je variator sa 6 rolnica, obicno ga prati manje kvacilo koje ima 3 lamele i kais od 88 zuba.

Kada je variator sa 8 rolnica, obicno ga prati vece kvacilo koje ima 5 lamela i kais od 91 zub i imas isto to samo kais sa 89 zuba (mislim da ima i sirinske razlike) koji ide samo na Nexusa500.

Variatore mozes kombinovati, kvacila takodje, kako gornje delove tako i donje ali zato obavezna dimenzija kaisa naspram kvacila.

Opste je poznato da kvacilo sa 3 lamele nema problema sto se zvuka pri kretanju tice, dok recimo kvacilo sa 5 lamela pre il kasnije se pregreje i pocne praviti neprijatan zvuk pri kretanju.

Iz tog razloga vrlo cesto se menja gornji deo kvacila, umesto 5 stavi se sa 3 lamele pa sam otud rekao da ide kais sa 88 zuba (moras proveriti tanjire).......raznoraznih kombinacija sam imao videti.

 

Rolnice mozes uzeti od 26g, 2g lakse od fabrike, klizace zameni, Malossi belu centralnu oprugu kvacila, nov originalan kais stavi , novi lezajevi, ostalo po potrebi.

 

 

Ako sam dobro razumio variomat može ostati ovaj a remen da naručim 88 zuba jer je variomat sa 6 rolnica i kvačilo sa 3 lamele? Naručujem dijelove pa ne bih da pogriješim.

Edit: Sad sam shvatio da trebam provjeriti tanjire kvačila da bih znao koji remen treba. Kako da provjerim? Takođe me zanima ako ide remen sa 91 zub da ostavim ovaj moj ili da mijenjam?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8927 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Variator može ostati pod uslovom da gazeći deo kaiša nije ukopan, bez obzira na ukopan zid ležišta rolnice.
Isto važi i za remen sa propelerima, ako je obradjen ili ukopan....menjaj novim.

Rolnice uzmi u istoj dimenziji samo za 2g lakse, ako ne nadjes onda uzmi od 28g.

Klizace ili ti slajdere zameni novim.

Kaiš zavisi od kvačila, 88 zuba ide na tanjire manjeg prečnika, može i na tanjire većeg (5 lamela) prečnika ali motor gubi preformanse.
91 zub samo na tanjire kvačila veceg prečnika jer kad bi stavio na menji prečnik doslo bi do lupanja na leru i pri polasku.
Da te ne buni, gornji deo kvačila gde su lamele može biti u oba slučaja, razlika je u donjem delu tj nisu isti rečnici tanjira gde naleže kaiš. Otud manji prečnik može imati 5 lamela, veći prečnik 3 lamele dok je fabrika skroz drugačije.

Uzmi nov roler, nov ležaj na levoj strani kvacila (skines zeger prvo), iglicasti očisti i podmazi vrlo blago i lezaj u nosaču kvačila promeni.....to ti je to.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 293 postova
  • Lokacija: Gradiška,RS,BiH/Ljubljana,SLO
  • Motocikl: trenutno bez motora

Mene buni što je ovaj remen od 91 zub na motoru radio dobro,ništa nije lupalo,krajnja po satu 172 km/h a kvačilo je sa 3 lamele. Ne mogu izguglati dimenzije tanjira kvačila a bez toga lako mogu pogriješiti kod naručivanja pravog remena. Takođe ne znam koliko je bitno ko je proizvođač remena jer imam u opcijama nešto povoljnije varijante ali nisu Piaggio nego Bando i Dayco. Ostalo mi je jasno i sve ću uraditi kako si rekao. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8927 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 3 sati, igogitar je napisao:

Mene buni što je ovaj remen od 91 zub na motoru radio dobro,ništa nije lupalo,krajnja po satu 172 km/h a kvačilo je sa 3 lamele. Ne mogu izguglati dimenzije tanjira kvačila a bez toga lako mogu pogriješiti kod naručivanja pravog remena. Takođe ne znam koliko je bitno ko je proizvođač remena jer imam u opcijama nešto povoljnije varijante ali nisu Piaggio nego Bando i Dayco. Ostalo mi je jasno i sve ću uraditi kako si rekao. 

Nema sta da te buni, sve je Ok kod tebe...... stari kais je 91 zub sto znaci da vec imas vece kvacilo s'tim da je ranije promenjen gornji deo kvacila ili ti imao je nekad 5 lamela, sad ima 3.

Da si imao manje kvacilo, kais od 91 zub bi lupao ko S. Ilija kad upalis motor.

 

Zakljucak, slobodno kupi ORIGINAL kais od 91zub, nije skup, kod nas kosta oko 80EUR, traje 20K normalne voznje ili Mitsuboshi koji je nesto jeftiniji, takodje dobar.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 293 postova
  • Lokacija: Gradiška,RS,BiH/Ljubljana,SLO
  • Motocikl: trenutno bez motora

Stigli :) (imam još u garaži i ležajeve,svjećicu i ulje koji su stigli ranije al ne stigoh slikati). Nisam mogao naći bijelu centralnu oprugu kvačila da kupim tako da to ovaj put ne diram.

IMG_20180416_100528.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 293 postova
  • Lokacija: Gradiška,RS,BiH/Ljubljana,SLO
  • Motocikl: trenutno bez motora

E sad,još jedan nedostatak. U manualu vidim da kad se stavi bolcna između nje i polutke sa ventilatorom ide neka podloška,spacer,a ja to nisam ni imao. Šta sad da radim? Zna li neko dimenzije te podloške?

Edit: Rolnice su Malossi i koliko vidim iste su na obe strane osim natpisa pa pretpostavljam da je svejedno kako ih okrenem?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 2035 postova
  • Lokacija: Београд
  • Motocikl: Био некад јапанац сада понтадеранац,и поново јапанац

За ролнице није све једно ал не знам шта је исправно, јавиће се Сателис са тачним одговором

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 293 postova
  • Lokacija: Gradiška,RS,BiH/Ljubljana,SLO
  • Motocikl: trenutno bez motora

Obično nije svejedno ali ove Malossi su potpuno simetrične pa mislim da nije važno kako se okrenu. Ipak, kao što kažeš, sačekaćemo Satelisa on će znati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 293 postova
  • Lokacija: Gradiška,RS,BiH/Ljubljana,SLO
  • Motocikl: trenutno bez motora

Dimenzije podloške sam iskopao na internetu. 22.1x36x2 mm. Danas komšija tokar napravio podlošku a i zadnja guma će biti namontirana pa se nadam da mogu ozbiljno pristupiti sastavljanju motora.

 

IMG_20180418_122614.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja