Jump to content

Moto Zajednica

Jawa 350

Recommended Posts

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Pustio sam kontakte Mikija -Jawe i Jozefa.

 

Ako neko ima još neku varijantu neka se nastavi na ULT-ov PP, ovakvih kontakata nikada nije previše...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 45 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha DT 80 Keeway speed 150

Hvala Vujo. Mozda i od jawe nekad bude motor. Uz dosta prepravki koje sam zapoceo trebalo bi nesto ispasti.Jedino za potrosnju nisa pametan,trosi oko 11L. Previse!!!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Iako je oduvek postojao onaj ''rivalitet'' Jawa i Mz ja nisam zlurad i nastojim da budem realan.

 

Jawa ne troši 11L i ja za tako nešto još nisam čuo.

 

I sam kažeš da joj ko zna šta nevalja pa nemoj da je voziš, skupi pare, nađi majstora, raskupusaj sve, kupi nove delove pa polako, duga je zima...

 

Na proleće stižu višemesečni rezultati rada koji nikako nisu mali, slatko ćeš se navozati  :)

 

Ako na bilo koji način mogu da pomognem, stojim ti na raspolaganju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Popravljao sam dosta jawa i mz-a i samo onaj ko je zavirio u unutrasnjost jawinog menjaca moze da shvati kakva je to glupost. Sto se ostatka tice moze to da bude fin motor samo je potrebno malo vise odrzavanja, i idealno stelovanje karburatora i paljenja u suprotnom bude ono: "jawa da te za*ebava".

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

Iako je oduvek postojao onaj ''rivalitet'' Jawa i Mz ja nisam zlurad i nastojim da budem realan.

 

Stariji su me naučili:

 

MZ - jedan klip jedan problem

Jawa - 2 klipa 100 problema

 

:D

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Čitam sve ovo pa neznam šta da kažem. Već sam imao polemike oko poređenja Mz-a sa bilo čim a poslednji put sam i upozoren od strane moderatora da malo smirim. Dobronameran ja, dobronamerna druga strana, dobronameran moderator, svi dobronamerni ali tenzija raste a bespotrebno...

 

Nakon toga odlučio sam se da iz svoje glave izbacim takav vid komparativnog razmišljanja.

 

Ja bih samo želeo da pomognem nekako ULT-u. Eto, imali smo temu o 2T uljima koja je prerasla u MZ temu i doživela 20 strana sa tendencijom daljeg rasta jer se i broj članova širi. No, ta nekada 2T tema mogla je da bude Tomos ili Jawa tema, kažem mogla ali ipak nije...

 

Nekako sam želeo da se ovo proširi na Jawa temu jer bi to bilo lepo za sve koji voze te motore ali izgleda da ih i ovde nema mnogo čim se uključuju ljudi sa MZ-ima.

 

I sve ovo nešto govori, zaključak je očigledan...

 

E sad, šta ULT da radi? Čovek IMA Jawu, nema MZ. Njegova Jawa nevalja pa je razmišljao da je uradi. Ja neznam da li od Jawe može da se napravi motor a one Jawe koje sam vozio nisu mi prijale, možda zbog toga što se skoro 20 godina ne skidam sa MZ-a a možda i zbog same Jawe. Opet, verujem u ono što kaže TS Chopper, dokazao se kao velemajstor pa ako ULT ne treba da ulaže pare u motor onda je bolje da mu se odmah kaže nego da čovek gubi i pare i nerve.

 

Ali šta da radi, pa nemože da je baci a i kada bi prodavao opet nemože da dobije neke pare kad već nevalja?

Stvarno nisam pametan, neznam šta bih ja radio da imam Jawu koja nevalja?  ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1300 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: R1150GS

Da se i ja ukljucim u diskusiju kao bivsi vlasnik oba motora. Imao MZ ES175 iz 1968 i JAWU CZ175 iz 1969. MZ mi je bio motor koji je presao puno kilometara bez alata, Jawa mi je nekoliko puta bila u NS, ali skoro nikad bez problema ( uglavnom sa kvacilom bez obzira na novu korpu, nove lamele, i sa pregrevanjem) . Obe masine su bile sredjene onako prosecno ( ne generalka) i neijednu nisam nesto posebno kinjio. Ponekad preko 100, ali samo ponekad. Jedan prijatelj je imao ETZ251, presao dosta kilometara sa njim, prodao i jos uvek se vozi. Drugi prijatelj ima 350TwinSport , prosle godine radio skoro generalku, nikad se nije navozao s njim , ali posto nema drugi motor za vreme zime ce ga opet srediti. Vec kupio nove gume, farbanje " in progress" , u metalik trula visnja boju ( ostalo Quasaaru malo baze sa Suze, i meni ostalo nesto laka sa bivse Honde), napravice se nove nalepnice...

Posle je na redu agregat. Svi lezajevi ( ako sam dobro shvatio ima neki lezaj cak i u radilici...) , novi klipovi, karike, obrada cilindra, dihtunzi. Ne radi mu 2. i 3. brzina, otisli zupcanici , pa novi zupcanici, viljuske menjaca... Da li se isplati? Po meni ne, ali videcemo. Da li su problem delovi? Ko ce znati.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova

nja, nja, nja,... >:(

ne mogu da slusam ovu kuknjavu. imao sam 4-5 Jawa 350, 634 i 638 modela (bolje ide ova matora sa 6V istalacijom ;))

da se ne ponavljam, isao i do mora par puta, sipas i vozis i ne mislis. delova ima, pristupacni su.

kvalitet materijala i sklopova je takav kakav je, i tako treba pristupiti ovoj spravi.

ne mozes je voziti kako bi vozio recimo RD350, isto cvaja sa dva cilindra i 350 kubika.

uz NORMALNO odrzavanje, stelovanje po specsima, i NORMALNU voznju, ide ko zmaj. ubijte me, ali je startnija od 250/251. trosi 3.5 - 4.5 litre.

e, da, neko pomenu menjac. pa bre, na 638 menjac je perfektan, saltas bez kvacila (kad sam pao u pizdincima i slomio polugu i sajlu kvacila dosao sam kuci opusteno nakon 300+km, jer joj NE TREBA rucno kvacilo.

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1300 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: R1150GS

Eh,Joseph...Pa i ja imam jawu350ts,i mislim da znas koliko je vozim.Potrosnja 3.5-4 litara,kvarova nikakvih.

 

Naravno, ja nisam branio ni jednu stranu. Znas sta se desava sa Zolikinom masinom, i ja stvarno zelim da mu radi vise kako treba, pa da posetimo neka prelepa mesta u drzavi i van.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Nemam ja nista protiv Jawe motor je to i treba ga voleti kao i svaki drugi, ali moramo priznati da se chesi nisu bas potrudili oko nje. Komsiji odrzavam ts 350 i kada je ustelivana stvarno trosi malo i ide ko zmaj, ali i stalno zeza menjac, tvrdo kvacilo i neudobna za voznju (bar po meni).Sto se tice ubzanja potezao sam mojim Mz-om protiv mnogih Jawa ali jos ni jedna me nije stigla(ovo se odnosi na grad, preko 100-tke su mozda bolje).

I naravno poznat Jawin rad:   trm...trm...trm..tr..tr...tr...trm...tr...tr.t.t.t.....mmm.trm.

Svadjaju se klipovi sa radilicom ko vodi glavnu rec (sala). Samo stafciger u dzep i stizete s njom gde pozelite.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Moj otac kad je bio momak 70 i neke, imao je Jawu 350 California preradjenu u choper. Kupio je u Sloveniji, bivsa milicijska. Tada je bila pojam, isao je i na more sa njom. Kaze nasteluje sve, vrlo kratko lepo radi, pa se ponovo rasteluje - u principu nemoguce je naterati motor radi duze kako treba, a ruke stalno mirisu na benzin :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Eh,da...stelovanje paljenja.To je i meni islo na zivac.Onda sam pre 4 godine izbacio platine,i napravio sam elektronsko paljenje,bezkontaktno,sa optokoplerima.Ovo ne moze da se rasteluje :) Koga interesuje,nek se javi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Eh,da...stelovanje paljenja.To je i meni islo na zivac.Onda sam pre 4 godine izbacio platine,i napravio sam elektronsko paljenje,bezkontaktno,sa optokoplerima.Ovo ne moze da se rasteluje :) Koga interesuje,nek se javi.

 

Mislim da bi trebao da napišeš iz najmanje dva razloga.

Prvi je što nas većinu interesuje šta si, od čeka i kako to napravio jer smo već pričali o tome samo što nismo došli do elektonskog ''kit''-a.

Drugi je što mislim da bi zaista lepo bilo da i Jawa tema zaživi, pogotovo što je takva kakva je pa gde će onaj ko ima Jawu da se informiše ako ne u okviru ovog topic-a nedvosmislenog naziva.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 833 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Trenutno bez :/

i mene interesuje kako si napravio to paljenje!postavi neku semu ako si raspolozena a malo objasnjenje kako sve to radi... ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 45 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha DT 80 Keeway speed 150

Neznam sta da radim.Slusajuci vas izgleda da je najbolje dignuti ruke od svega. Tu JAWU sa dobio pre 2god. Bila je haos kao sto je i sada.Neko je bio pao sa nje i menjac je bio iskrivljen. Skinuo sam masinu rasturio u najsitnije komade i ispravio to u menjacu i polako sastavio. Platine sak kupip od Golfa nekako nastelovao i to je upalilo. Instalacija je raskuposana,samo sam povecao na akomul.direkt.U prvij nesto preskace a u ostalima ide dobro. To je sve sto sam Radio na njoj i Sto znam o tome. Znam da je potrebno puno ulaganja u to s obziron da taj motor nij bio na drumovima proslih desetak god.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Odluku šta dalje ipak moraš da doneseš sam, tu ti nema pomoći  :(

 

Ipak, možda bi pre konačnog donošenja odluke značilo da je pogleda neko ko se razume u Jawe. Ili slikaj malo one problematične delove pa okači da vidimo, možda ima nekih dobrih iskustava ili jeftinijih rešenja. NA forumu zaista postije ljudi koji znaju dosta a eto zbog nekog predubeđenja ne očekuješ odgovor sa te strane. No, ljudi su dobre volje, možda će se neko nasmejati problemu jer je to za njega zadovoljstvo, ko zna  ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Ploca je precnika 71mm,isto kao i nosac platina.Senzori su CNY37,a integralac je LM393(komparator napona).Na ivici zvona je rupa precnika 3mm.Kada rupa prodje izmedju senzora,dozvoljava infracrvenom zraku iz predajne diode senzora da dodje do foto tranzistora u senzoru,i stvara se impuls,koji hvata komparator napona,i uoblicuje ga u pravougani,koji potom dolazi do izlaznog tranzistora,kojem je svrha da obezbedi dovoljno veliku struju da bi upravljalo okidackim kolom u paljenju,koje je u mom slucaju tiristorsko(cdi).

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja