Jump to content

Moto Zajednica

Aprilia Caponord 1200

Recommended Posts

  • U prolazu, 5 postova
Pre 2 sati, Mornar85 je napisao:

Зато и ја продајем VFR, тотално беззе конструкција по мени, врелина само избија.

Meni smeta ono kada je preko 30stepeni sada nije strasno,kada je leto i velika vrucina nedo bog da zalutam u neku guzvu.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova
  • Lokacija: Novo Sad
  • Motocikl: Aprilia Caponord 1200 Rally

Isti slučaj je i kod mene, kada se nađem u gradskoj gužvi imam osećaj da će mi izgoreti desnu nogu, koliko izbacuje toplotu.

Sam agregat greje poprilično, ali mislim da to nije toliki problem, koliko čini mi se toplota koja dolazi od izduva i katalizatora.

 

Trenutno eksperimentišem sa termo-folijom, postavio sam je sa unutrašnje strane opruge i amortizera.

Za sad deluje da radi posao, sedište skoro i da se ne greje, a ni opruga i amortizer više nisu topli.

 

Možeš pogledati na formumu aprilije:

WWW.APRILIAFORUM.COM

New to the forum, but really notice excessive amount of heat on my right leg. Any ideas or ducting modifications tried to eliminate this problem? Thanks!

 

U principu, to je jedan predlog rešenja.

Ako sam dobro razumeo, ljudi navode da je moguće rešiti i ugradnjom servo eliminatora (Exhaust Servo Eliminator), uklanjanjem ventila na izduvu, zamenom izduvnih cevi ili potpunim uklanjanjem katalizatora.

Ako neko ima iskustva sa navedenim, značilo bi i nama ostalima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova
  • Lokacija: Novo Sad
  • Motocikl: Aprilia Caponord 1200 Rally
On 29. 9. 2023. at 23:30, Beovulf je napisao:

Jel ima neka novija informacija o ovom modelu?
Neko da je poseduje? Neko sevisira?
Ozbiljno razmisljam na prolece da se pocastim ovim modelom

Od proleća sam vlasnik Rally verzije, pre toga sam imao Caponord 1200 Travel pack.

Izuzetan motor, meni lično je do sad najbolji koji sam vozio.

 

Agregat je snažan, prgav, ima tri moda vožnje (sport, touring i rain). Najviše ga vozim u touring modu, i tad je izuzetno zabavan i povlači odlično.

Vešanje je takođe vrhunsko, automatski podešava ogibljenje. Veoma je upravljiv, neravnine upija odlično, lepo se obara u krivinama, udoban je na autoputu.

 

Od opreme ima kontrolu proklizavanja, automatsko podešavanje ogibljenja, tempomat, grejače ručki, fabričke crash-bar-ove, maglenke, tri kofera itd.

 

Od servisa, menjao sam prednje pločice (oko 7-8hiljada 2 para), zamena ulja, filtera, kočionih tečnosti itd. Cena delova je rekao bih kao i kod drugih motora tog ranga.

Ako je potrebno da se menjaju svećice, filter vazduha itd. mora da se skida ceo rezevoar, što može da poveća cenu servisa (kod nas nije toliko drastično koliko je u inostranstvu).

Po proizvođaču, servisi se rade na 10hiljada km, ja sam radio jednom godišnje ili oko 6-7hiljada km.

 

Kao što je @Mladjan84 naveo, mana mu je preterana toplota ispod sedišta, a posebno sa desne strane.

Postoje neka rešenja i za ovaj problem, trenutno pokušavam sa termo-folijom, i deluje kao ok rešenje. Nisam ga puno testirao, tek treba da se vidi kako će se ponašati.

 

Evo par slika, svežih sa Karpata

IMG_1492.JPG

IMG_1494.JPG

IMG_1518.JPG

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova
pre 35 minuta, Ducman je napisao:

Od proleća sam vlasnik Rally verzije, pre toga sam imao Caponord 1200 Travel pack.

Izuzetan motor, meni lično je do sad najbolji koji sam vozio.

 

Agregat je snažan, prgav, ima tri moda vožnje (sport, touring i rain). Najviše ga vozim u touring modu, i tad je izuzetno zabavan i povlači odlično.

Vešanje je takođe vrhunsko, automatski podešava ogibljenje. Veoma je upravljiv, neravnine upija odlično, lepo se obara u krivinama, udoban je na autoputu.

 

Od opreme ima kontrolu proklizavanja, automatsko podešavanje ogibljenja, tempomat, grejače ručki, fabričke crash-bar-ove, maglenke, tri kofera itd.

 

Od servisa, menjao sam prednje pločice (oko 7-8hiljada 2 para), zamena ulja, filtera, kočionih tečnosti itd. Cena delova je rekao bih kao i kod drugih motora tog ranga.

Ako je potrebno da se menjaju svećice, filter vazduha itd. mora da se skida ceo rezevoar, što može da poveća cenu servisa (kod nas nije toliko drastično koliko je u inostranstvu).

Po proizvođaču, servisi se rade na 10hiljada km, ja sam radio jednom godišnje ili oko 6-7hiljada km.

 

Kao što je @Mladjan84 naveo, mana mu je preterana toplota ispod sedišta, a posebno sa desne strane.

Postoje neka rešenja i za ovaj problem, trenutno pokušavam sa termo-folijom, i deluje kao ok rešenje. Nisam ga puno testirao, tek treba da se vidi kako će se ponašati.

 

Evo par slika, svežih sa Karpata

IMG_1492.JPG

IMG_1494.JPG

IMG_1518.JPG

Lep motor,moj je travel,da li je velika razlika izmedju travel i reli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova
  • Lokacija: Novo Sad
  • Motocikl: Aprilia Caponord 1200 Rally

Rekao bih da je Travel za nijansu agresivniji dok je Rally malo više upravljiv i udobniji.

To je barem neki moj lični doživljaj.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3075 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Suzuki GSF 1250 SA

Travel pack ima 17 cola alu točkove, manji vizir, plastične kofere... Rally ima nešto težu radilicu pa mirnije radi motor, veći vizir, sedište drugačije, 19 cola napred točak, žičani, štitnik motora, maglenke, bočne alu kofere... Oba imaju poluaktivno vešanje, grejač ručki, tempomat, toga nema, kažu u osnovnoj verziji. Travel pack dolazi u crnoj, crvenoj, beloj i sivoj, Rally u mat zelenoj i mat žutoj boji. Rally je teži ali za putovanja bolji, ovaj drugi je lakši, samim tim i okretniji, veći mu je izbor putnih guma... 

 

Izvinjavam se na upadu, pratim ovo čudo neko vreme, čitam forume... vrline ali i mane.

 

Uglavnom je pozitiva u pitanju. Ima tu manu, nestabilan rad na nižim obrtajima(ispod 4000rpm) i to "čukanje" koje posle uznemirava celu šasiju... Zato hoće biti nestabilan u veoma sporim krivinama zbog tog on-off efekta. Rešavaju to sa O2 modulatorom signala lambda sonde, koji laže centralnu jedinicu i ona obogati smešu te se dobije mirniji rad i nema on-offa u sporim krivinama.

Volim tako da zapratim model koji mi se dopadne... ko zna...? :)

 

Od Aprilije sam samo vozio davno cvaju 125 classic... To je išlo k'o blesavo... ali nikako da ga ušteluješ... cvaja... :)

Pozdrav i izvinjavam se opet! 

Ako sam nešto pogrešio, ispravljajte. 

  • Sviđa mi se 3
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova
pre 13 minuta, shoyyka je napisao:

Travel pack ima 17 cola alu točkove, manji vizir, plastične kofere... Rally ima nešto težu radilicu pa mirnije radi motor, veći vizir, sedište drugačije, 19 cola napred točak, žičani, štitnik motora, maglenke, bočne alu kofere... Oba imaju poluaktivno vešanje, grejač ručki, tempomat, toga nema, kažu u osnovnoj verziji. Travel pack dolazi u crnoj, crvenoj, beloj i sivoj, Rally u mat zelenoj i mat žutoj boji. Rally je teži ali za putovanja bolji, ovaj drugi je lakši, samim tim i okretniji, veći mu je izbor putnih guma... 

 

Izvinjavam se na upadu, pratim ovo čudo neko vreme, čitam forume... vrline ali i mane.

 

Uglavnom je pozitiva u pitanju. Ima tu manu, nestabilan rad na nižim obrtajima(ispod 4000rpm) i to "čukanje" koje posle uznemirava celu šasiju... Zato hoće biti nestabilan u veoma sporim krivinama zbog tog on-off efekta. Rešavaju to sa O2 modulatorom signala lambda sonde, koji laže centralnu jedinicu i ona obogati smešu te se dobije mirniji rad i nema on-offa u sporim krivinama.

Volim tako da zapratim model koji mi se dopadne... ko zna...? :)

 

Od Aprilije sam samo vozio davno cvaju 125 classic... To je išlo k'o blesavo... ali nikako da ga ušteluješ... cvaja... :)

Pozdrav i izvinjavam se opet! 

Ako sam nešto pogrešio, ispravljajte. 

Svaka cast na informisanosti

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova
  • Lokacija: Novo Sad
  • Motocikl: Aprilia Caponord 1200 Rally

Mogu da potvrdim ovo što je @shoyyka napisao, jedan od problema sa prvim modelima je bio nemiran rad na nižim obrtajima.

Na travel pack-u sam rešio ugradnjom O2 optimizer-om:

WWW.EBAY.COM

The Motocorsaro O2 Optimiser allows you to adjust the Air/Fuel ratio into the closed loop fuel injection circuit on compatible Aprilia V-Twin models, giving the following improved fuelling...

Nakon toga se motor osetno bolje ponašao. Rekao bih i da je potrošnja za nijansu bila manja (možda je to subjektivan osećaj).

 

Na Rally verziji koja je 2016. god taj problem ne postoji.

Na Transalpini i Transfagarasanu u super sporim krivinama, Rally se pokazao kao pouzdan, stabilan i veoma zabavan za vožnju.

 

Ovo su moja neka iskustva nakon pređenih 10-ak hiljada km na 2 različite verzije ovog motora.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 894 postova
  • Lokacija: Шумадија
  • Motocikl: KTM SuperDuke 1290 GT

Ovo mu pojačava smešu tako što laže ECU o vrednosti lambda sonde (AFR). Mislim da se može slično postići stavljanjem termistora između senzora za temperaturu vazduha i ECU, slaže se ECU da je hladnije napolju i on da jaču smešu... Doduše ne znam da li bi radilo na Apriliji, znam da radi na Yamahi. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3075 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Suzuki GSF 1250 SA

Imaju i taj problem sa nalaženjem ulja u kućištu filtera za vazduh, evo dole kako se snalaze kućnom radinosti... A čitah negde da serviseri preporuče zamenu malog catch tanka za ulje iliti separatora uljnih para,odakle idu uljne pare u njega, gura mnogo ulja u kućište i na prelivno crevo... 

 

 

www.apriliaforum.com/forums/showthread.php?217553-Oil-Catch-Can

 

 

 

Oil Catch Can

I built an oil catch can because I was tired of all the oil in my airbox..

Here is a quick write up on how I did it.

I took an old Greddy catch can I had for one of my old turbo cars... Took it apart and bolted the two end plates together to have an oil catch can the size of about a cigarette pack...

http://i122.photobucket.com/albums/o273/unltdstrbcks/aprilia/catchcan/2010-11-04125942.jpg
http://i122.photobucket.com/albums/o273/unltdstrbcks/aprilia/catchcan/2010-11-04170113.jpg

Made a template out of card board, then carved it out of aluminum.. Then attached it to the catch can

http://i122.photobucket.com/albums/o273/unltdstrbcks/aprilia/catchcan/2010-11-04165950.jpg
http://i122.photobucket.com/albums/o273/unltdstrbcks/aprilia/catchcan/2010-11-04170001.jpg
http://i122.photobucket.com/albums/o273/unltdstrbcks/aprilia/catchcan/2010-11-04170308.jpg

Here is the can on the aluminum bracket and attached to the bike.
http://i122.photobucket.com/albums/o273/unltdstrbcks/aprilia/catchcan/2010-11-04171425.jpg


I ran 2 lines down to the catch can, one from the airbox and one from the valve cover.
http://i122.photobucket.com/albums/o273/unltdstrbcks/aprilia/catchcan/2010-11-05173247.jpg

Pictures of it completed
http://i122.photobucket.com/albums/o273/unltdstrbcks/aprilia/catchcan/2010-11-05173345.jpg
http://i122.photobucket.com/albums/o273/unltdstrbcks/aprilia/catchcan/2010-11-05173303.jpg

I know it is blocking the oil filter. Its the best place I could find to mount it that was lower then the valve cover. I plan to remove it drain and clean it at every oil change...

I no longer have any oil in the air box, and don't have any problems with oil seeping between the gasket of my evo air box and the tank causing a mess..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1118 postova
  • Lokacija: Mladenovo
  • Motocikl: KTM 660 SMC & KTM 1190 Adventure
On 7. 11. 2023. at 22:37, shoyyka je napisao:

Travel pack ima 17 cola alu točkove, manji vizir, plastične kofere... Rally ima nešto težu radilicu pa mirnije radi motor, veći vizir, sedište drugačije, 19 cola napred točak, žičani, štitnik motora, maglenke, bočne alu kofere... Oba imaju poluaktivno vešanje, grejač ručki, tempomat, toga nema, kažu u osnovnoj verziji. Travel pack dolazi u crnoj, crvenoj, beloj i sivoj, Rally u mat zelenoj i mat žutoj boji. Rally je teži ali za putovanja bolji, ovaj drugi je lakši, samim tim i okretniji, veći mu je izbor putnih guma... 

 

Izvinjavam se na upadu, pratim ovo čudo neko vreme, čitam forume... vrline ali i mane.

 

Uglavnom je pozitiva u pitanju. Ima tu manu, nestabilan rad na nižim obrtajima(ispod 4000rpm) i to "čukanje" koje posle uznemirava celu šasiju... Zato hoće biti nestabilan u veoma sporim krivinama zbog tog on-off efekta. Rešavaju to sa O2 modulatorom signala lambda sonde, koji laže centralnu jedinicu i ona obogati smešu te se dobije mirniji rad i nema on-offa u sporim krivinama.

Volim tako da zapratim model koji mi se dopadne... ko zna...? :)

 

Od Aprilije sam samo vozio davno cvaju 125 classic... To je išlo k'o blesavo... ali nikako da ga ušteluješ... cvaja... :)

Pozdrav i izvinjavam se opet! 

Ako sam nešto pogrešio, ispravljajte. 

Da dodam još par razlika izmedju Travel i Rally.

Travel ima ravan hladnjak a kod Rally Caponorda je "lomljen" zbog većeg prednjeg točka. Nisu iste ni štopaljke. Na Travelu se bočni koferi kače na rep motora a Rally ima cevne nosače, koferi su plastični sa imitacijom aluminijuma.

Rally ima i blatobran na nosaču tablice.

Što se tiče rada motora razlika je u mapama koje 2015-2016 (Rally) imaju u odnosu na 2013-2014 (Travel) kao i drugačija modifikovana izduvna grana na zadnjem cilindru.

Kod zamene svećica se skida i hladnjak, ne samo rezervoar, i to je malo veći posao.

Radilice su identične.

Promenio član Simon69
  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1091 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: /

Hvala unapred i da znaš da ću biti slobodan kad i ako dođe taj dan... s' proleća recimo. Novci od KTM-a su upali u drugi bunar  :jee:

 

Samo i jedino me hebu ti sistemi i elektronika, ja sam navikao i želim motor koji je čista mehanika. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1118 postova
  • Lokacija: Mladenovo
  • Motocikl: KTM 660 SMC & KTM 1190 Adventure
pre 3 minuta, PremieRacing je napisao:

Hvala unapred i da znaš da ću biti slobodan kad i ako dođe taj dan... s' proleća recimo. Novci od KTM-a su upali u drugi bunar  :jee:

 

Samo i jedino me hebu ti sistemi i elektronika, ja sam navikao i želim motor koji je čista mehanika. 

Čini mi se da bi nas dvojica trebali negde "na kafu i po rakiju", imali bi temu za razgovor..

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja