Jump to content

Moto Zajednica

Skuter ili motocikl?

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6789 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Od kada je skutera, provlaci se pitanje i jasna linija izmedju istih i motocikala, samim tim i izmedju dve grupe ljudi, skuterista i motociklista. Zasto i zbog cega? Da bi odgonetnuli ovo pitanje, moramo se vratiti nekoliko decenija unazad, tacnije u 1946. godinu.

Poznavaoci moto istorije ce tu godinu povezati sa nastankom ''Vespe'', kao osnove skutera kakvog danas poznajemo. Sam koncept zasnivao se na otklanjanju nedostataka motocikla, jer tvorac ''Vespe', pomalo ironicno, nije bio ljubitelj motocikala. Nije zeleo svaki put da oblaci koznu opremu, silazi prljav i mastan, zene u haljinama su imale problem za voznjom itd. Da ne nabrajam, otklonivsi te mane i spojiti ih sa prakticnoscu i ekonomicnosti motocikla, nastala je nova vrsta dvotockasa, danas poznata kao skuter.

old_vespa-761000.jpg

Uprkos ranom nastanku skutera, slobodno mozemo reci da do skoro nisu mogli parirati motociklima zbog tadasnjih tehnickih resenja i materijala. Jos jedanput, usledice sada tiha evolucija skutera pojavom ''Suzuki Burgmana'' kao prvog ozbiljnog skutera sposobnog da obavi teze i vece zahteve skuterasa u svakom aspektu.

 

Ako pratite vesti i trziste moto industrije, da se primetiti da su trenutno skuteri jedini segment koji se ubrzano razvija te i da su dobrim delom potisnuli motocikle manjih kubikaza. Prakticnost i lakoca voznje za svakodnevnu upotrebu su glavni aduti. Danas imamo ozbiljan izbor po klasama skutera pocevsi od kineske ''Pede'' do rasne sportsko orijentasane masine poput ''Gilere GP800'' i ''Yamahe T-Max''. Sa druge strane, motocikli male i srednje kubikaze se nisu bitno promenili, recept je godinama isti koji se servira drugacije upakovan.

 

Postavlja se logicno pitanje, sta cini skuter boljim od motocikla i obrnuto?

DNbt0_bevcb.jpg

 

Prvo sto se da primetiti, jeste lakoca savladavanja komandi kod skutera koja daje veliku dozu samopouzdanja i opustenosti cime se motocikl ne moze pohvaliti. Zakopcaj kacigu, kljuc u bravi, pritisnuti jednu od poluga kocnica, zatim start dugme i skuter je uveliko spremam za pokret. CVT transmija omogucava lako vijuganje ulicama i na kraju voznje, jednostavno ga postavite na centralni stender, opremu u gepek i mozete se kretati bez nosenja opreme kao bilo koji pesak.

 

Sa druge strane, motocikl poput ''nejkeda'' od 500cc je sasvim druga prica. Levo je kvacilo, desno je prednja kocnica, dole levo poluga menjaca, dole desno zadnja kocnica. Definitivno ne uliva poverenje u jednostavnost i lakocu voznje poput skutera. Secam se svog prvog kontakta sa motociklom (Kawi ER500) posle skutera. Definitivno sam imao dozu straha i zahtevalo je nekoliko dana privikavanja na komande. No, posle zagrevanja od nekoliko minuta koje je skoro pa obavezno, voznja je zabavna i laka. Nisko sediste omogucava dobar oslonac nogu za skoro svakog, rucica kvacila je meka i kretanje je glatko, kratke brzine i nalazenje ''lera'' nikada nije bilo jednostavnije. Pozicija sedenja je neutralna, sto znaci da nijedan deo tela ne trpi tezinu pri osloncu. Na repu postoji kukica za kacigu i to je uglavnom sve. Bez kofera, moracete jaknu i ostalu opremu sa sobom. To je ipak motocikl i jednostavno nema onog bezbriznog osecaja koji sam imao na skuteru. Na stranu, za svaki prtljag se mora koristiti ranac ili kofer od najmanje zapremine 35 litara. Izvodljivo, ali definitivno ni priblizno dobro kao na skuteru.

 

Zbog gore navedenih razloga, dajem prednost skuteru. Cak iako govorimo o skuterima manjih zapremina (125/150), nemojte dati da vas kubikaza zavara, imaju odlicno ubrzanje do 40-50km/h u sta sam se i licno uverio, nisam uspeo da pratim drugara na ''Leonardu 150''. Da-kako je lakse proci kroz saobracajni kolaps na istom, dok na motociklu definitivno treba nesto vise vestine i malo dobre volje kavezara (Kavez-auto) da naprave malo prostora. Ne mogu ni da zamislim koliko sam puta pritisnuo kvacilo na ''Gazeli'', ali sigurno je trocifreni broj!

P0re2_41201bgd16gazelafotonma.jpg

 

Razmatrajuci faktor zabave, skuter i motocikl imaju dobre argumente. Kao sto sam gore opisao, skuter je definitivno neuhvatljiv u urbanim sredinama, pogotovo ne nesto poput, na primer ''Beverly-ija'' 300I.E. Ako smatrate da je skuter dosadan, definitivno ga niste vozili u pravom okruzenju ili ste bili pod tenzijom. Samo opusteno :)

Da se ne shvati pogresno, daleko od toga da je voznja motocikla nalik buldozeru, cak sta vise, razlike u tezini su i na strani motocikla, vijuganje moze biti zanimljivo kao i na skuteru, ali postaje prava stvar tek kada se prepustite voznji u prigradskim naseljima i putevima koji vode do manjih mesta, kao na primer, avalski. Sumnjam da bilo sta drugo moze biti zabavnije i nadraziti sva cula kao motocikl. Preticanja, saltanja u nizu, po neko namerno propinjanje na tocak definitivno daje draz koju, da se ogradim odmah, vecina skutera uz nekoliko izuzetaka nije u stanju da pruzi bez obzira na istu zapreminu od 500cc i 10ak ks manje. Moje licno opazanje je da je motocikl, definitivno vise zabavan od skutera, nekako, skuter je zabavan, motocikl je vise zabavniji.

 

Do osnivanja naseg ''Skuter kafea'', skuteristi su cesto na neki nacin cesto bili na meti motorista i smatrani za manje vredne kolege ne toliko zbog njih samih kao licnosti jer su uglavnom fantasticna ekipa, vec zbog percepcije jednog skutera. Koliko sam primetio, najvise se provlacilo pitanje o bezbednosti zbog konstrukcije. Lagani su, visoko teziste, mali tockovi, mala masa na prednjem delu itd. Istina je negde tamo... Do sada ne postoji ni jedna studija koja usporedjuje bezbednost motocikla i skutera. Jedini podatak koji znam jeste da su skuteri imali veci udeo u saobracajnim nesrecama sto po jasnoj logici mozemo pripisati znatno vecem broju skutera u saboracaju no motocikala. No, jasno je da oba imaju nekakva ogranicenja, tocak precnika 10 inca ce upasti u rupu kao u bunar, no veliki kruzer nece ni priblizno uraditi brz slalom poput malene "Vespe''.

Tezina skutera jeste vecim delom na zadnjom tocku sto se da osetiti u voznji ali daleko od toga da za skuter mozemo reci da je nebezbedan. Kocnice cesto nisu u vrhunskom izdanju, ali su potpuno adekvatne. Skuter iz premijum klase, ozbiljnih proizvodjaca poput Piaggio grupacije su sigurni koliko i bilo koji motocikl.

mEtmp_sellusedmotorcycle1.jpg

Nebrojano puta sam cuo od ljudi kako su se sa skutera ubili ''posteno'', te i da se sa istih mnogo vise nadrlja no sa ''pravog'' motocikla. Razmisljajuci o tome, to nije ni u kakvoj vezi sa tehnickim resenjima, vec se taj rizik moze iskljucivo prepisati previse opustenom shvatanju skutera i nekoj bezbriznosti koja se oseca u toku voznje. Za razliku od motocikla, gde se oprema smatra pozelnjom i sam motocikl opasniji, kod skuterasa je sasvim suprotno. Vozi se sa vrlo malo opreme ili cak i bez majice (vidjao sam svasta). Skuter nije manje opasan te apelujem da se oprema koristi. Pri padu od recimo 50km/h vaze isti zakoni, bez obzira da li je na motociklu, skuteru, bicikli ili ste jednostavno ispali iz autobusa. Uvek ''fulfejs'' kaciga i nemojte se ponasati kao kreten, sto vazi za bilo koje transportno sredstvo.

 

Primetio sam i da postoji ne tako mali broj ljudi koje nervira rucno kvacilo, medju kojima sam bio i ja. Takvima ne bih savetovao da kupe skuter, ili motocikl. Tokom moto karijere definitivno ce vam kad tad zatrebati vestina rukovanja manuelnom transmisijom i definitivno se mora uloziti malo vremena i napora za trening sta god vozili i to sto se izasli do glavnog puta samostalno def. ne znaci da ste savladali voznju. Radi spasavanja zive glave, bukvalno napisano, vezbajte na poligonu, citajte savete i po mogucstvu prodjite kurs bezbedne voznje. Isplatice se visestruko.

 

Nakon svega, ako bi me neko pitao, da li skuter ili motocikl, ne bih mogao dati konkretan odgovor kao sto nisam ni sam znao kada sam se lomio izmedju ''Burgmana 400'' i ''Kawe ER5''. Najbolje je kupiti oba, ali s'obzirom da smo u takvoj situaciji da moramo birati jedno pre svega u skladu sa potrebama. Za kratke gradske relacije sa povremenim izletima skuter moze biti pravo resenje kao svakodnevna masina, za vece distance koje ukljucuju regionalne i auto puteve, motocikl moze biti bolji izbor. Neko ce reci, ima skutera koji mogu i to. Naravno postoje skuteri poput ''Burgmana 650'', ''Silwer Winga 600'', ali, da li za 9000 eura koliko kosta ''Burgman 650'' ili 5200 eura koliko kosta ''Beverly 500'' u osnovi vredi dati toliko novac za koji se moze kupiti ''Versys 650'' uz poveci kusur? Licno mislim da su cene novih definitivno napucane i da pored svih benefita koji jedan takav skuter ima nad motociklom zabetonirane prevelikom cenom, dok klasa 250/300cc vec dobija nekakvu smisao ako gledamo ulozeno i i dobijeno.

Kako god, bitno je da smo na dva tocka i da uzivamo u prijateljstvu i naravno, ostavljam vam prostora i zelim da procitam vase misljenje i zapazanja :)

 

Pozdrav od skuteriste na motociklu!

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 880 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R 1200 GS ADV LC

Verujem da je vecina nas prvi susret sa dvotockasima imala sa skuterom, bar sam ja jedan od tih.

Sto se tice voznje u gradu, prosto je neuporediva razlika tj. prednost u korist skutera, udobonost takodje,

napominjem da sam zbog svojih gabarita vozio iskljucivo maxi skutere ili kako ih ja zovem, pokretne

fotelje, tu bih izdvojio Burgmana sa veoma niskim sedenjem! I tako malo po malo doslo se do 500 kubika,

Yamaha T max. Moram priznati da ovaj skuter nema mnogo veze sa ostalim maxi skuterima. Prvenstveno

zbog rama kao na motociklu i zbog tockova od 15 inca. Taj skuter se u krivinama obara kao motocikl,

ubrzava strahovito, smatram da je u gradu od semafora do semafora nepojebljiv! Jos sam na svom imao

Akrapovic karbon izduv, ljudi su me zaustavljali na ulici sa pitanjem kakvo je to cudo na dva tocka? :moto3:

Medjutim, moram priznati da sam uvek sa zaviscu gledao u motocikle, cak i one koji su bili dosta sporiji od

mog T maxa, nekako ovaj automatski menjac mi je uvek bio za penzose, bez obzira na sve prednosti u gradskoj voznji!

Poceo sam razmisljati o kupovini motocikla zbog zelje za putovanjem i prelazenjem veceg broja kilometara na dva tocka,

mada sam i skuterima znao da predjem do 300 km u danu. Presudna odluka je pala kada sam zbog resavanja

stambenog pitanja morao da se oprostim od svog miljenika T maxa i kupio Yamahu majesty 250 kubika.

Od prvog dana se kvario na sve moguce nacine, stalno je curilo neko ulje, voda, dizao temperaturu itd.

E tu sam odlepio, kada sam za bilo kakvu intervenciju morao svaki put da poskidam one silne plastike, sediste itd..

To ni malo nije lak posao, pogotovu kad se desava cesto! Odlucio sam, nikad vise skuter! Onda sam kupio svoj

prvi motocikl, Yamaha fz6s. Prvi dan u gradu, haos, gasenje pri polasku uzbrdo, nedostatak ptrljaznika za odlaganje

svega onog sto je stajalo u skuteru... O zastiti od vetra da i ne govorim! Medjutim posle izvesnog vremena provedenog

na motoru i privikavanja na saltanje mogu priznati da je uzitak koji pruza motocikl u odnosu na skuter NEUPOREDIV!

Mislim da necu vise nikada kupiti skuter. Evo sa nestrpljenjem iscekujem predstojecu sezonu da obidjem sva ona

mesta koja sam zacrtao za ovu godinu, Srbija i ex Yu, pa ako to prodje onako kako bi trebalo zelja mi je da kupim

veci touring motor od 1000+ kubika i da krenem u obilazak Evrope pa i sire. Jos ako ubedim suprugu da mi bude

suvozac... Prevazisla je pocetni strah od prelaska sa pokretne fotelje na motocikl kao i strecanje svaki put kad cuje

ono KLAK prilikom promene brzine, tako da ima nade!

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 186 postova
  • Lokacija: Beograd, Savski Venac
  • Motocikl: BMW C 650 GT

Ovo deluje kao vecita dilema...sam si lepo navodio pluseve za jednu i drugu stranu, minuse isto, pogotovu se slazem sa tobom u delu koji se odnosi na opustenost i prividnu bezbriznost u voznji skutera koju i ja osecam. Mada, verovatno kolegama na vecim tockovima sigurnost ulivaju mocne masine medju nogama i jake kocnice.

 

U svakom slucaju pozdrav za sve kolege na dva tocka, i molba za sve one za volanom cetvorotockasa (modju kojima smo naravno i mi) da malo vise obrate paznju na nas!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 743 postova
  • Lokacija: Beograd

Iako je dugo važilo da su skuteri neprikosnoveni u urbanim uslovima, a motocikli sa menjačem na otvorenom putu, čini mi se da su maxi-skuteri premostili tu podelu, i iako ne dominiraju kao najbolji ni u jednoj od ove dve sredine, dovoljno dobro se snalaze na oba mesta.

 

I tu nastupaju maxi-skuteristi, nova vrsta ljudi, koji se radnim danima provlače kroz brutalan gradski krkljanac uporedo sa malim skuterima i parkiraju pored njih na zakrčenom trotoaru. A kada dođe vikend, obuku ful opremu, i sa drugarima izađu na otvoreni put, brzom i zabavnom, ali i bezbednom i udobnom vožnjom.

 

Dakle maxi-skuteri nisu najbolji ni u čemu, ali imaju najbolje od svega :zdravo:

  • Hvala 1
  • Podržavam 11

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2481 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Ja sam ljubitelj jedne i druge grupe,kao klinac sam postepeno učio sve o motorima,popravke,vožnju počeo sa tomos automatikom i jawom babetom još u osnovnoj školi,tomos 15,jawa ČT,Mz i kad je na red došlo da se kupi neki jači motor saletela me moja bliža rodbina,sadašnja žena tada devojka ,tašta da umesto motora kupim auto.Ja budala ih posluša i ne kupi motor već auto.Došla deca,posao,zidanje i nikako para za dobar motor.Skuterom sam završavao poslove a od drugara sam uzimao motor da se provozam da me mine želja.

E sad ja imam u planu uz neki jači skuter i kupovinu motora za svoju dušu,stekli se uslovi.

Po meni svaki ima svoje prednosti i mane skuter extra za po gradu,gužvu,malo troši,jeftino održavanje, lak za parkiranje. Motor za vožnju po gradu kad nije kolaps i van grada ili obilaske da se malo oseti snaga i brzina među nogama.

Lepo ko može da isprati obe grupe blago njemu i da u obe grupe ima dobar primerak.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 853 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: PX 200 E Arcobaleno

@Alekre

Saka cast na trudu,odlicno....

Licno smatram da svako prema svojim potrebama treba da odabere i prevozno sredstvo.A kakva filozofija :zvizduk: ? Posto 80% voznje provodim u gradskoj sredini prednost dajem skuteru.Ipak mnogo laksi za upravljanje,sidjes sa njega ciste obuce(nemas onu crnu fleku na levoj cipeli ili patici),mozes i svecanije da se obuces u koliko ides na neki sastanak itd...Sad vozne karakteristike....opet dajem prednost skuteru mada stvar sposobnosti.Gledao sam na moto skupu u Valjevu sta radi tip sa mislim Japancem.Kakvom lakocom vozi,prosto se igra sa njim :care: :care: .

Sto se tice otvorenog puta,opet stvar vozaca i stila voznje.Vozim vespu i uzivam u svakom predjenom km.Proslog septembra sa svojom vespom preso sam put Valjvo-Zabljak-Herceg Novi i sve uz more do Italijanske granice.Vratio se nazad do Splita pa kroz Bosnu blizu 3000 km(2700 tacno). Uzivao u svakoj uvali,u svakom pogledu,svakom predjenom km.Ima u putopisima sve detaljno(http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/71359-srb-mne-hr-bih-srb/)Za mene dusevna terapija....

nekoga ispunjava full gas,auto put....Sve je stil voznje,sta ocekujes od vozila,u cemu uzivas i kakve su ti potrebe. Ipak moje misljenje je skuter kao pravi izbor. :zdravo:

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Sto kaze neko stvar ukusa. I meni je prvi kontakt bio sa skuterom. Trnutno vozim motor ali bih voleo da imam danas-sutra para za obe stvari. Skuter je po meni definitivno korisniji i bolji od motora iako vozim motor. Ali opet to je samo moje misljenje.

A tekst ti je vrhunski ali stvarno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 55 postova
  • Lokacija: Vrbas
  • Motocikl: Fazer,Transalp...

Moram se prikljuciti u pohvalama,da je text Alekre-a odlican!U potpunosti se slazem sa njegovim ocenama,na neki nacin izneo je i moje misljenje.Kad sam kupovao Burgmana,vodio sam se i prakticnoscu i uzivanjem u voznji.Ali posle mesec dana voznje na njemu(bio sam sam odusevljen njime)shvatio sam da ipak zelim motocikl.Razloga ima vise,uglavnom ih je Alekre sve naveo,s tim da kad bih mogao da biram,zadrzao bih Burgmana i kupio motocikl!:aha:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 923 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: st 1300 i r1200gsa i 250 madison3

Sve ima svoje prednosti i mane. Ali moram da priznam da podjednako uzivam u voznji i skutera i motora. Omiljeni deo mog radnog dana je izlazak iz kancelarije i odlazak, kako ja to kazem, na teren. I ako razne obaveze i prijatne i neprijatne me ocekuju u tom delu dana, ipak mi je osmeh na licu dok zujim na skutercetu. Primecujem da sam poslusniji i lakse mi je da odzujim gde god treba, samo da je skuterom. Uh, gadno li je kad dodje zima, pa moram autom. Fuj.

A onda dodje vikend, pa ranonasabajle zagrmi TeDeeMce u dvoristu i fiiiiijuuuuuuu. Uzivanje u slobodi, prirodi, onom slatkom umoru posle par stotina kilometara. Waaoooo

 

Lep li je ovaj zivot

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 290 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Honda PCX 125 2021

Ja volim i skuter i motorcikl.Skuter zbog prakticnosti,prostora za stvari koliko hoces,ne moram da mislim o podmazivanju lanca,a i manje su sanse da se isprljam kad idem na posao.

Sto se uzitka u voznji tice,bez dileme,vise uzivam u voznji motora.

Na zalost,situacija je takva da ne mogu sebi da priustim da imam i motor i skuter,a kako troskovi odrzavanja i harac za registraciju i gorivo idu u prilog skuteru eto mene na njemu vec trecu sezonu :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

voznju sam pekao na APN6, pa CTX uz povremeno pozajmljivanje i drugih motocikala i uzivao uz konstantno nerviranje oko kvarova

nakon toga kupujemo kineski skuter od 125ccm koji je sto se tice prakticnosti, bezbriznosti, cistoce, izgleda i performansi bilo otkrovenje

generalno, jako cudno za voznju u odnosu na prethodno nauceno zbog polozaja sedenja i upravljanja, ali nakon malo navikavanja, poceo sam da uzivam blagodeti probijanja kroz beogradske guzve na agilnom 10ks vozilu sa ultrapkraticnim CVT menjacem koje se pali na dugme, lako pokrece, pruza dosta prtljaznog prostora, lepo izgleda, lako nosi saputnika.....

takodje odlicno se nosi i sa krivinama, neravnim asfaltom, relativno lako nosi putnu brzinu od preko 80kmh, prelazi velike distance bez kvarova....

 

i onda nakon par godina apstinencije i zaista lepog vozanja na skuteru, zajebem se i sednem da provozam kolegin raspali APN6 bez prednje kocnice i 4 PUTA manje snage nego skuter na koji sam se do tog dana stvarno odlicno navikao

i u trenu se vrati stari zaboravljeni osecaj saltanja brzina i celog niza operacija potrebnih za stizanje od najnize do najvise brzine, osecaja motocikla medju nogam, a ne pod dupetom i iako taj apn u odnosu na skuter vuce kao da kompresija cilindra naginje ka nuli kez mi je bio nekih desetak do petnaest puta oko glave. tada sam shvatio da osecaj voznje motora, pa taman bio i apeenac ne moze nicim da se zameni

 

te godine mi kradu skuter ispred zgrade i nakon par godina ne vozenja nicega na 2 tocka, sticu se uslovi za nabavku pravog motocikla i osecanje prilikom prve voznje ce jos dugo opstati u secanju :)

 

i pored svih problema koje motor nosi u vidu nezastite od vetra, kise, zahtevanaja vise opreme za voznju, necistoce, neprakticnosti, neudobnosti, manjka prtljaznog prostora, maltretiranja zbog cestog saltanja, cimanja oko lanca.... definitivno ostajem na motoru zbog tog X faktora prilikom voznje i zbog posebnog dozivljaja sebe kao vozaca takvog vozila, mada, priznajem, uz iskrenu povremenu zavist maxi skuterasima zbog svih blagodeti koje skuter kao cisto, prakticno i za voznju i koriscenje krajnje udobno prevozno sredstvo na 2 tocka donosi

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 269 postova
  • Motocikl: Syma

Jos jedan plus za kosookog...

Davno sam imao APN a velike motore samo probam s'vremena na vreme, sada imam samo skuter ali ne negiram da motocikli pruzaju drugi, mozda lepsi dozivljaj... Stvar je samo u klasama i podklasama koje mi sa nasim prihodima ne mozemo da ispratimo. Pecaros ima svaki stap za svaku ribu i za svaku obalu, mi sa jednim motociklom ili skuterom pokusavamo da prespojimo sve klase. Niti se ide sa skuterom od 50 kubika na more, niti se sa R masinom prelazi preko lezecih policajaca pored skole. Na ove druge sam ogorcen, mozda i vise od onih koji dva tocka ne mogu da smisle... Imam dosta godina, znam sta mi treba i koliko mogu... Za grad skuter ili laki motocikl, super moto, za otvoreno maxi skuter ili putni motocikl, za sume i livade kros ili sta vec, ima hibrida koji mogu da pokriju vise klasa... Necu da kazem da nebi bilo lepo da u garazi imam i jedan Strom 650 pa milina za vikend... Samo R bi proterao na zatvorene staze...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 743 postova
  • Lokacija: Beograd

To je sasvim tačno, kad nas se dosta vode diskusije šta je bolje, dok se negde druge prosto ima i skuter i motocikl. Moj rođak u Kanadi ima Piaggio Zip 150cc samo za po gradu, neki enduro (mislim da je KLE) za otvoreni put, i Fejzera (sa ful opremom) za amaterske trke na pistama. Nekoliko puta smo razgovarali, i rekao mi je da bi se Fejzera još i odrekao, ali skutera i endura nikako... :takoje:

 

Naravno, uz sve ovo može sebi da priušti i dva auta (za sebe i ženu), dve kuće, još jedan motor za sina... ali da ne nabrajam, da nam svima ne stajem na muku :(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ...tu sam često..., 254 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: nema...pojela maca...

Do skoro sam imao Hondu VTR1000f (ostao mi u srcu i bićemo opet "zajedno"), pre toga GPZ500 (prvi "manuelac", budala prodam ga pre vremena a bio odlično očuvan)...odlučio da se ovu sezonu zezam bez mnogo glavolomki, te kupih Apriliu Atlantic 500 u solidnom stanju. Pre toga sam vozio skutere razno-razne (ne moje)...da ne dužim previše :zvizduk: Skuteri, naročito maxi scooteri tek sada otvaraju dijapazon svojih pravih mogućnosti, od kubikaže preko estetike do funkcionalnosti, ubrzanja, krajnjih brzina itd...Mislim da još uvek nismo videli šta sve maxi scoot-ovi mogu da pruže i ponude. Manuelci su veliki deo dijapazona njihovih mogućnosti do sada već izgustirali...počev od vojnih motocikala, preko čopera, kruzera i turing i sport turing mašina, pa sve do onih esencijalnih trkačkih mašina koje su ili na stazi ili u civilnoj upotrebi...ajmo sad nalevo krug :lol: pa do osvajanja svih mogućih gudura krosericama i enduračama, do nestajanja u gradskim senkama i u dimom okovanim gradskim blokovima, koje nastanjuju nejked i "po ličnom nahođenju kreirane" strit fajt mašine itd...uh...sve ostalo ranije pomenuto mi je jasno itd, ono što ne razumem je zašto expanzija scootera, na tako visokom nivou, tvorac teme je spomenuo Gileru GP800 :zbunjen::neznam: itd...ustvari kad bolje razmislim jasno mi je, da se uzme novac...što i cene ovdašnjih maxi scootera (novih) potvrdjuju. Naravno, sve ima svoje prednosti i mane ali Maxi scoot je nova senzacija za koju smatram da neće još dugo moći da "stane na crtu" sa osećajem koji pruža manuelac. Jednostavno još uvek nema tradiciju...Manji gradski scooteri imaju tradiciju (Vespa, pa onaj mali Tori :lol: ...) ali se svi pržimo u poslednje vreme na Maxi scootere (da me neko pogrešno ne razume, član sam Maxi Scoter kluba i veoma zadovoljan Atlanticom...) jer su oni nešto novo, nešto što niko od nas (čitaj indistrija...) nije izgustirao. Još uvek ima nepoznanica i iznenađenja u proizvodnji i nadam se da će ih biti još više :takoje:

Izvinjavam se na eventualnom konfuznom pisaniju, ali tako se osećam kada govorim o poređenju scootera i manuelaca... :ups:;)

Ni na nebu ni na zemlji...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 396 postova
  • Lokacija: Belgrade

Da mi materijalna situacija dozvoljava imao bih i skuter i ozbiljniji motor za duže relacije.

U ovakvoj situaciji i Burgman 400 je previše obzirom na to da samo na registraciju godišnje ode oko 450 EUR ( skuter + kola )+ održavanje koje nije zanemarljivo.

Mislim da je u varijanti Burgmana 400 prava mera što se funkcionalnosti tiče jer većina kilometraže je grad a može da se ode i dalje.

Na auto putu ide 110 – 120 i nije za više osim kada zatreba na kratko i do 150.

Prošle sezone sam se lepo navozao po lokalnim relacijama i jako je prijatan za lagane vožnje 70-80-90 .

A za duže relacije ipak pravi motor, neka hiljadarka tipa BMW LT100 i sl.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

da se nadovezem, CVT uz veliku kubikazu pruza zaista zanimljiv dozivljaj u voznji uz visok nivo upotrebne udobnosti

 

ali, uz pomenuti X faktor, zaboravio sam da pomenem da motor zbog konstrukcije ima i fun factor, koji ni jedan skuter na svetu ne moze da pruzi, a meni npr. kao vozacu prilicno znaci, jer mi motocikl nije samo prevozno sredstvo. cak i od auta trazim ne bas malu dozu losti, a o motoru da i ne pricam

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 47 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kymco downtown 300i

Sve je potpuno individualno, zavisi od vozaca do vozaca. Ja sam sa skutera presao na motor, vozio par meseci i video da nije za mene. Vratio sam se na Majesty 250 ccm i meni je to prava mera. Dovoljno jak za grad, ali ne previse (posto vec ne znam sam da se kontrolisem, bolje mi je nesto malko slabije :))

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • You tube / Drandigo .., 619 postova
  • Lokacija: Sokobanja
  • Motocikl: Yamaha Fz6

Mene je strah malo od motocikla ko sto rece alleks ni ja ne znam da se kontrolisem i verovatno bih terao do maximuma, tako da bi i za mene 250ccm skuter bio prava merka i idem ka tome, s druge strane za iste novce mozes kupiti daleko noviji skut od motocikla, primera radi za 3000e mozes naci burgmana 2007 - 2008 god naspram motocikla od 600ccm iz plafon 2002 god...........

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

Pa ima i motocikala od 250ccm. Ima i manjih ako je to nekome bas fetis, ali ovde je rec koliko sam ja skontao o vozackim afinitetima i dozivljaju, ne o suvim performansama

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6297 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Mnogi su se smejali ideji koju Honda polako na sitno, ali verujete na sigurno provlaci....

Pocelo se sa DN-01 ili kako se vec zove, koja je zaista ruzna za 10...ali se stiglo i do Integre, koja je upravo pokusaj da se ujedine dobre strane jednog i drugog.

Iskreno se nadam da cu uskoro da budem u prilici da probam to cudo, za koje ne sumnjam da ce imati svoje pobornike.

Evo ja u startu i ne probavsi, sam ZA

Isto tako motociklovanje necu napustiti...ima nesto u toj nizoj i medju gasu :), al' me juce od silnog menjenja zabole leva saka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja