Jump to content

Moto Zajednica

Gde menjate gume(Beograd)

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 226 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FJ 1100 Yamaha

Sto se tice cepovanja stvar je vrlo prosta i logicna, time se poprilicno unisti i oslabi guma. Rupica moze da bude mala i pola milimetra i to da pusta. Da bi se ubacio takozvani cep tu rupicu treba na silu prosiriti na cca 5-6 mm tj alat kojm se ubacuje cep je tog precnika (kao velika igla sa usicom) i po logici stvari vrlo lako, sto se i najcesce i desava se osteti tj pocepa nazovi platno koje daje cvrstinu gumi. Malo laicki objasnjavam da bi bilo jasnije bez prevelike filozofije. Ako se tako na silu protera alat puknu jedna ili dve niti i to po meni dosta strukturalno ostecuje i oslabljuje gumu kojoj je zadatak dosta zahtevan, narocito na brzim i jacim motorima. Zamislite gumu sirine 150-190 ciji je zadatak da hendluje 100 do 200 konjskih snaga pri potezanju a da ne pricamo o kocenju, kolike su tu sile i naprezanja u pitanju. Tako da je holsraf (i to kratak) najbolje resenje do vulkanizera.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

E pa Pedja, mogao bi ondaK da nam objasnis i sta je to holsaf? (kratak, naravno :) )

 

Ozbiljno pitam jer evo ja licno ne znam sta bi radio da mi se izbusi guma, sem tebe da zovem :D

 

Eto, daj nam malu skolicu tipa "sta ako"

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 226 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FJ 1100 Yamaha

Sta ako je sirok pojam u principu ko se kako snadje ali da probam da dam neke ideje....Sprejevi koji se prodaju kao resenje u 95% slucajeva ne rade...rade posao samo kod tjubeles guma i to ako je rupa mala. Kod guma sa unutrasnjom ja jos uvek nisam cuo da je nekom resio problem. Poenta je dovuci se do prvog vulkanizera, a tu su u debeloj prednosti svi koji imaju tjubeles gume jer one u principu sporo ispustaju za razliku od onih sa unutrasnjom gumom koje obicno trenutno ispuste bez upozorenja sto zna da bude nezgodno u voznji. Kod tjubeles gume treba naci gde ispusta, tj najcesce se vidi sraf ili ekser ili sta god sto je gumu probusilo. Mini kompresor na 12V resava problem, naravno i rucna pumpa ili patrone sa co2 koje imaju da se kupe u louis-u http://www.louis.de/...&artnr=10032076 , pa ako treba napumpati na svakih par kilometara do vulkanizera. Jedno od resenja, ako je to ikako fizicki moguce, je izvaditi postojeci ostri predmet i na njegovo mesto usrafiti samourezujuci vijak koji nije predug (da ne prodje kroz citav gazeci sloj pneumatika) i naravno "boze pomozi" :) do prvog vulkanizera. Pneumatici sa unutrasnjim gumom su problematicni, za to nema neko pametno resenje osim da se vrsi intervencija na licu mesta sto zahteva odredjenu kolicinu alata (mini kompresor, kljucevi za skidanje tocka, mali montirajzi i sta jos treba) sto zna da bude problem osim za iskusne endurase.. :) kojim je to rutina. Nikako ne preporucujem voznju na busnoj gumi jer je skoro sigurno da ce se spoljna guma ozbiljno ostetiti a unutrasnja ce 100% biti za bacanje. To pravi problem nabavke iste ako je nemate sa sobom. Zasto sam siguran da ce unutrasnja guma da umre ako se vozi na izduvanom pneumatiku? Ako je nesto probusilo gumu (ekser, sraf.. itd) pri okretanju tocka to ce svaki put da ponovo probusi gumu ali na drugom mestu tako da ce unutrasnja guma da izgleda kao da je pucano sacmom u nju.:) Ako se unutrasnja guma probusi samo od trenja desice se vrlo slicno, naguzvace se i ostrugati unutar spoljnjeg pneumatika i opet joj nema pomoci. Jedno od resenja je skini tocak pa auto stopom do vulkanizera, sto naravno nije moguce uvek, npr. ako si sam na motoru, ako se nalazis u nekoj zabiti i slicno.

 

Nisam nesto previse pametno napisao ali sam bar dao neke ideje za ne daj boze. Glavni problem je sto se problem sa pneumaticima relativno retko desavaju pa malo ko razmislja o tome i najcesce bajkeri nisu pripremljeni i opremljeni za takavu situaciju. Ukratko kad krecete na put i to ukalkulisite u svoje putovanje.

  • Hvala 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1270 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300

Cepovanje gume, nikad problema imao. Vozio gumu ,kojoj se poddobro vidi platno, na zx 12r ,nista. Stvar principa, neko to hoce ,neko nece.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 226 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FJ 1100 Yamaha

Cepovanje gume, nikad problema imao. Vozio gumu ,kojoj se poddobro vidi platno, na zx 12r ,nista. Stvar principa, neko to hoce ,neko nece.

 

Svako ima (valjda) pravo da se igra svojom glavom i ostalim ekstremitetima.....:lol: :lol: :lol::lud:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 527 postova
  • Lokacija: beograd - Grocka
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan Evropa

Krpio sam gumu, menjao i balansirao na Voždovcu u Beranskoj ulici (blizu izlaza Beranske na Banjicu a iza Veranomotorsa) Klasična vulkanizerska radnja ali rade i gume za motocikle imaju alat, dizalicu za motore itd a i prodaju gume za motocikle i koliko sam video i gazda vozi motocikle)Cena zamene prednje gume direktno sa motora, balansiranje čini mi se oko 700 din.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

U KELENI montiraju džabe gume kupljene kod njih, ali mislim da ne balansiraju.

 

U pravu si - u Keleni ne balansiraju džabe.

Ne samo džabe...čini mi se da balansiranje uopšte ne rade. Bar nisu letos kad sam menjao gume kod njih.

 

KAda sam se u novembru raspitivao, za Metz Tour. EXP su mi nudili cenu sa montažom, pri čemu se balansiranje plaća posobno (ali se radi).

 

Sada mi pada na pamet - moguće da nose negde (npr. kod prvih komšija, u Kemoimpex :lol:), pa se zato i plaća dodatno?

 

Koliko sam se informisao niko u Beogradu nema adekvatan alat za balansiranje točkova na Bokseru.( Raifenđunta ima :lol:)

 

post-6989-0-24451900-1328480232_thumb.jpgpost-6989-0-92892700-1328480788_thumb.jpg

 

U Nemačkoj čepovanje je zabranjeno za upotrebu u servisima al i dalje ima u slobodnoj prodaji za ličnu upotrebu. Bok gume na autu je tanak, na motorciklu još tanji tako da nema dovoljno kontaktne površine pa uz Peđino objašnjenje čep je samo prva pomoć iako su mnoga iskustva pozitivna. Na svoj auto nikad čep nisam metuo, samo bajleg klasičnim toplim vulkaniziranjem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Mistik, 297 postova
  • Lokacija: Beograd-Konjarnik
  • Motocikl: Honda CBF1000A 2007

Ja celu proslu sezonu odvozao sa cepovanom gumom i to polovnjacom.

Autoput do 170km/h, magistralni, raspad put do Ravne Gore i jos dosta km makadama zbog nekih radova

i posledica toga je stradanje zadnjeg lezaja, gumi nista ne fali sem sto se potrosila :lol:

To je cinjenica, mrzelo me da zbog cepa trazim drugu gumu, izvozao sam polovnjacu dok se nije lepo potrosila

i promenio sam gumu u oktobru na kraju sezone da bih bio spreman za prolece, i naravno opet je polovnjaca na motoru.

Posto sam pukao finu kintu na nov lanac i lancanike, i set plocica, da sam dao lovu za novu gumu, ne bih imao za gorivo <_<

Kad mi finansije budu dozvolile rado cu staviti nove gume na motor, dotle polovnjace po mogucstvu ne starije od 3 godine.

Naravno gume kontrolisem pre svake duze voznje, pumpam na propisan pritisak nekoliko puta u sezoni i za svaki slucaj nosim

na putovanja komplet za cepovanje iz Louisa.

Svakako da je nova guma najbolja guma i da cepovanje treba da bude privremeno resenje, ali na kraju novcanik odlucuje :zdravo:

E da menjao sam u Laboratoriji, zadovoljan uslugom i opet cu tamo kad bude trebalo :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1270 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300

Svaka cast onima ,koji me citiraju. Hteo sam da kratko objasnim ,da mala rupica na platnu nece predstavljati problem,pri "cepovanju" gume. Kada sam vozio motor sa takvom gumom, palio je, bilo je poodavno ,bio sam i mladji..Nekada ,smo mi koji imamo preko trideset godina,a na vreme smo poceli da vozimo motore ,nismo nosili nista od zastitne opreme, cesto samo u majici, papucama.. Nekada je tako bilo normalno, danas je drugacije, ali ja ne vozim bas od juce, kao neki.. Mozda im smeta model motora, koji sam vozio?!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 283 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R6

Menjao sam gumu u zemunu kod Gorana ali sam odneo celu felnu. Skidanje sa montiranjem je za oba tocka 500 kinti. Nalazi se iza pravne na kraju Tosinog,ako ne znate gde je okacicu broj kad nadjem .

 

Možda je ovo neka drugarska cena ili je ovo samo u slučaju da odneseš već skinuti točak? Meni je Goran preko telefona rekao da je zamena gume od 1.000,00 - 1.500,00 u zavisnosti od težine skidanja točka. U cenu je uračunato i balansiranje, ali naravno ono ručno. Što se tiče pedantnosti, sve preporuke za njega!

Osim kod njega menjala sam i u Kileru (200 m od njega), oni naplaćuju po radnom satu koji je, čini mi se, oko 1.500,00 din, ali je trajalo manje od sata pa sam platila oko 1.000,00. (skidanje točka, menjanje gume i balansiranje)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 226 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FJ 1100 Yamaha

U KELENI montiraju džabe gume kupljene kod njih, ali mislim da ne balansiraju.

 

U pravu si - u Keleni ne balansiraju džabe.

Ne samo džabe...čini mi se da balansiranje uopšte ne rade. Bar nisu letos kad sam menjao gume kod njih.

 

KAda sam se u novembru raspitivao, za Metz Tour. EXP su mi nudili cenu sa montažom, pri čemu se balansiranje plaća posobno (ali se radi).

 

Sada mi pada na pamet - moguće da nose negde (npr. kod prvih komšija, u Kemoimpex :lol:), pa se zato i plaća dodatno?

 

Koliko sam se informisao niko u Beogradu nema adekvatan alat za balansiranje točkova na Bokseru.( Raifenđunta ima :lol:)

 

post-6989-0-24451900-1328480232_thumb.jpgpost-6989-0-92892700-1328480788_thumb.jpg

 

U Nemačkoj čepovanje je zabranjeno za upotrebu u servisima al i dalje ima u slobodnoj prodaji za ličnu upotrebu. Bok gume na autu je tanak, na motorciklu još tanji tako da nema dovoljno kontaktne površine pa uz Peđino objašnjenje čep je samo prva pomoć iako su mnoga iskustva pozitivna. Na svoj auto nikad čep nisam metuo, samo bajleg klasičnim toplim vulkaniziranjem.

 

Pod jedan samo toplo vulkaniziranje (pegla i fleka iznutra) je jedino pravo i trajno resenje, a pod dva u labosu imamo adaptere od 14mm osovine pa dokle hocete tako da i tockove za boksere radimo bez problema. Zar mislite da pored Skubinog BMW-a ima nesto sto moze da se radi :lol: :lol: :lol: a ne obicno balansiranje tocka, uglavnom to se radi od prvog dana kad su unete masine za vulkanizaciju....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Da necitiram oboje, nije nauka, al alat jeste, zadnji točak ne može da se balansira samo na 2 konusa a nisam siguran i za prednji. Postoji namenski BMW koji ni Delta ni Radulović nisu imali.

 

Izvinjavam se ako nisam upoznat da Peđa Labos ima.

 

Ujedno isti alat služi i za centriranje žičanih točkova, žbicanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Redovan, 181 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda CBR 600RR

Menjao sam gumu u Zemunu kod Gorana ali sam odneo celu felnu. Skidanje sa montiranjem je za oba tocka 500 kinti. Nalazi se iza pravne na kraju Tosinog,ako ne znate gde je okacicu broj kad nadjem .

 

 

evo da se nadovezem na post, neki su se raspitivali za broj:

063 267-888

0643064303

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 104 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: Ducati Crveniiiiii

Cepovao sam gumu ali da bi dosao do kuce, da skinem, tocak pa onda vulkanizer,menjao sam kod Mice vulkanizera mis ibijeva ulica paralelno sa Bul Kralja Aleksandra kod Kluza na bulevaru 250 ili 300 din

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • hoochie coochie man, 1239 postova
  • Lokacija: BG/ZG
  • Motocikl: Harley Davidson Road King Classic '07 & Honda CB750K '81

Moto laboratorija i ne razmisljas da li ce da ti otpadne tocak negde usput :takoje:;)

 

Od Laboratorije me je odvratila cena.

Hteo sam da menjam ventil na zadnjem tocku i da balansiram oba tocka.

Cena je bila PAPRENA! Na kraju sam seo na motor, provozao se do Mladenovca gde mi je to sve odradio nas drugar Mata... cak mi je izvadio cep iz gume i uradio vulkaniziranje, tj. stavio onu zakrpu sa unutrasnje strane, a onda sve to izbalansirao...

 

Decko je inace veoma profesionalan, ima veoma opremljenu radionicu i puno iskustva.

 

Dakle, provozao se do Mladenovca i nazad, dobio full uslugu, popio 2 piva... i SVE to me je kostalo mnogo manje nego da sam menjao u 'laboratoriji'...

 

Ne kazem da momci iz Labosa nisu ok, ali su cene bassss jake. Verovatno je to sistem APP :):zdravo:

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 226 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FJ 1100 Yamaha

Moto laboratorija i ne razmisljas da li ce da ti otpadne tocak negde usput :takoje:;)

 

Od Laboratorije me je odvratila cena.

Hteo sam da menjam ventil na zadnjem tocku i da balansiram oba tocka.

Cena je bila PAPRENA! Na kraju sam seo na motor, provozao se do Mladenovca gde mi je to sve odradio nas drugar Mata... cak mi je izvadio cep iz gume i uradio vulkaniziranje, tj. stavio onu zakrpu sa unutrasnje strane, a onda sve to izbalansirao...

 

Decko je inace veoma profesionalan, ima veoma opremljenu radionicu i puno iskustva.

 

Dakle, provozao se do Mladenovca i nazad, dobio full uslugu, popio 2 piva... i SVE to me je kostalo mnogo manje nego da sam menjao u 'laboratoriji'...

 

Ne kazem da momci iz Labosa nisu ok, ali su cene bassss jake. Verovatno je to sistem APP :):zdravo:

 

Ajd ti nama lepo reci konkretno koliko si ti to platio, sta je covek radio, i koliko smo ti mi trazili za to, jer to da smo mi papreni ne pije vodu, jer ovako pausalno kad napises ljudi ce da pomisle svasta. Ko nas poznaje a mnogi nas poznaju i to dobro znaju da kod nas nema APP ko sto ti kazes, vec smo hiljadu puta ljudima izasli u susret i pomogli im bez para i zavrsili im posao koji nije niko hteo ili znao da uradi. Tako da te molimo da ubuduce ne pises nesto rekla kazala vec konkretno pa onda moze da se diskutuje o tome.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1410 postova
  • Lokacija: Beograd/Kraljevo
  • Motocikl: Husaberg FE 400, Honda Varadero 1000, Honda CRF300L

eto sad i mene zanima koja je to paprena cena bila da ti se ispaltilo da odes 100km (aj kazemo oko 700 kinti za benzin).

 

Ne bih da forsiram ni Labos ni Matu (nikad nisam bio ni kod jednih i voleo bi da ne moram ni da idem :D ), a bodymorph je rekao da mozes kazes cenu pa me cisto zanima :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • hoochie coochie man, 1239 postova
  • Lokacija: BG/ZG
  • Motocikl: Harley Davidson Road King Classic '07 & Honda CB750K '81

Necu da pricam koje su cifre u pitanju.

Jednostavno ne bih da pravim nekome reklamu, a nekome anti-reklamu. Postoji deo foruma za oglasavenje svojih usluga, pa neka majstori tamo javno kace svoje cene.

 

Ja sam samo rekao da mi je jeftinije ispalo da se provozam do Mladenovca, da mi Mata odradi sve sto treba i da popijem neko pivo, nego da sam otisao u 'Laboratoriju'.

 

Ne znam sta vam u mom 'izlaganju' nije jasno? :)

 

:zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 461 postova
  • Lokacija: Beograd-jug
  • Motocikl: Yasmina TDM '97

Ja kol'ko znam cifra je ok, nije dranje.... bar meni nije bilo....svako ima drugaciji novcanik..Zivo me zanima koja te je to cifra naterala da zapucas do Mladenovca jer je "jeftinije"? :neznam: Pozdrav ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

Ispravite me ako grešim, u Laboratoriji je sve po 500 dinara. Montaža i demontaža, balansiranje, zamena gume... E sad ne znam pojedinačno koliko košta vulkaniziranje, zamena ventila i tako to ali mislim da po točku skidanje, čeprkanje šta treba, balansiranje i vraćanje izađe negde oko 1.500 dinara.

 

Ko što Marko Đurović kaže, ako oduzmemo nekih 700 dinara za gorivo koliko te izađe put do Mladenovca i nazad (mene lično realno i više), ispada da Mata radi sve to ispod 800 dinara? :staa2:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja