Jump to content

Moto Zajednica

Dileme pri kupovini maksi skutera

Recommended Posts

  • Drug član, 2910 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Ma OK, stvar gledišta. Pitanje je šta je srednja klasa naravno. Milijarde ljudi na planeti živi sa par dolara dnevno, a mi smo radi da se podcenjujemo... Mislio sam na ljude sa solidnim primanjima za srpske uslove.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 561 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Integra 700

Naravno, sve jasno. 
Sto se toga tice ja bih mogao da kupim bilo koji od pomenutih na kredu samo sto mi to trenutno nije u fokusu. Planiram neke bitnije stvari, mozda za par godina

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1300 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650

Nisam ulazio u detalje kreditiranja. Ali sam nekako razmisljao da dam nesto ucesca, sto prodam moj i dodam, tipa polovinu iznosa novog, i ostalo na rate do cirka 100e mesecno na max 3 godine. Koji euro gore dole. Zato bih i gledao nesto sto nece brzo izgubiti cenu, a vrv ga ne bih menjao bar 5-6 godina. Mozda i vise.

Istina je gore pomenuto, koliko se samo na parkingu i gorivu ustedi, plus zivaca na semaforima. 

A polovni, bar ti stari oko 5 godina se u opste ne isplate. Cena im je za malo manja od novih. A, kao sto sam naveo, dobar 10 god star kosta 3.500-5.500e. A slicno nesto imam. Hocu bolje.

 

Meni je, kad sam kupovao trenutni skuter, prvi pik bio Tmax, ali sam u isto vreme kupio neki plac sa vikendicom, i budzet mi bio smanjen. Sada, 2 godine kasnije, Tmax (2009-2011) kosta isto, 5.000 + eura, "dobio" jos dve godine starosti, jos cirka 10.000km na "agregatu" i nekoliko ostecenja i slomljene zabice prilikom ćuškanja ili otvaranja radi popravki i servisa. Da dam sada te pare na polovno, ma koliko bio moja zelja i ma koliko bio dobar ne pada mi na pamet. 

Trenutno sa kolegom sa posla pregovaram o kupovini njegovog auta, i kad prodam moj sadasnji (auto ili skuter, sta pre), mogu to da dam za ucesce i mogu da izdvojim cca 100e, da ne osetim previse. 

To je moja polazna tacka. Na kredit ranije nisam kupovao, ali mi takav nacin kupovine deluje ok. Znam dosta ljudi koji su kupili auto na kredit.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 529 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: HONDA Africa Twin CRF1000 DCT (2016), BMW C 400 GT (2020)
Pre 8 sati, JunioR. je napisao:

 Ovo u Yamahi je akcija za beskamatni od 2 godine, zato ga i naglašavaju toliko. Imaju saradnju s jednom bankom, verovatno oni pokriju kamatu.

Е ту банка нема везе са овим типом кредита, то је финансирање самог Платнера ал су зато и навели црвеним словима да то не важи за акцијске моделе

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 448 postova
  • Lokacija: Vozac je jednom nogom u grobu, a drugom u zatvoru. Cist motor je produkt bolesnog mozga ;)
  • Motocikl: x9 500
23 hours ago, Andrej_Hotstepper said:

Skuter nije motor. Skuter je zamena za auto. I on je alatka za svaki dan, poso - kuća, po bakaluk, do druga(rice), do amo tamo. 

Praktičnost, vreme koje uštedi, traženje parkinga, živce koje sačuva... o uštedi para ne vredi ni pričati. Za mene je skuter nov 2000-3000e i da traje 10ak godina i par stoja usput višestruko isplaćen.

1000e učešće (umesto na polovni koji je neko drndo 10+ godina) a ratu sebi krojiš, zavisnosti koliko dugo hoćeš da se bakćeš, izađe tipa 30-50e. Reč je u tome da je inicijalno ulaganje malo a taj kreditić ti omogući da smanjiš druge troškove, u odnosu na to koliko auto pojede samo za gorivo (gde je održavanje, amortizacija?!) skuter mesečno uštedi 3 te rate. Ako radiš iole neki normalan posao 800-1000e tu ratu ne osetiš (koliko košta internet i telefon mesečno?!).

Koliko je busplus nedeljno nekom u BGu? Koliko je taxi?!

Svugde u svetu radnička klasa vozi skutere, samo kod nas je to još uvek "luksuz".

Po meni, svaka domaćinska kuća treba da ima makar jedan. (Nikad više bez).

Motor je luksuz. To se slažem...

 

Svi ovi argumenti su bili na onoj temi.. Nije da imam iluziju da ćemo jedni drugima promeniti mišljenje, ali pružićemo više uglova gledanja nekom ko se razmišlja.. Pa će svako doneti odluku za sebe. 

 

Ako neko ima platu 800-1000 eura - neka onda lepo prištedi 3-4-6 meseci, neka se vozi gsp-om taman će da mu to poboljša motivaciju, pa neka kupi za keš neki polovan, kvalitetan skuterčić 500 - 1000 eura, ako mu treba alatka.

 

Prostiranje preko gubera je klizava staza. 

Oćeš da crtam? Može. 

Šta ako tom nekom, NEDAJBOŽE, iskrsne akutni zdravstveni problem, treba mu pet soma za juče, ovamo se vezao kreditom za neko govno od tri soma na dva točka i kreditna sposobnost mu je u banani? Skuter koji je on Nov kupio za tri, sada može da proda za upola (ili manje jer hića) a i 1000 i 3000 i 5000 eura je jako mnogo kad ih nemaš. 

 

Jedna od definicija banke je : Mesto gde ti daju kredit kada dokažeš da ti on ne treba.

 

Za mene kredit za vozilo bi možda mogao da ima smisla ako i samo ako se od njega direktno zarađuje, tipa taksi ili dostava (ali i tu uz mnogo ako i ali jer ima i tu drugih rešenja) ili ako nečiji život ili zdravlje zavise (zivi se na planini, 50 km od grada, dijaliza tri puta nedeljno, autobusi često ne dođu...). 

  • Tužan 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1300 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650
pre 6 minuta, ParadajzTurista je napisao:

Za mene kredit za vozilo bi možda mogao da ima smisla ako i samo ako se od njega direktno zarađuje, tipa taksi ili dostava (ali i tu uz mnogo ako i ali jer ima i tu drugih rešenja) ili ako nečiji život ili zdravlje zavise (zivi se na planini, 50 km od grada, dijaliza tri puta nedeljno, autobusi često ne dođu...). 

Brateeeeee. Gde ode ti. Pa ceo svet zivi pod kreditima. Me zato sto nemaju, nego nece da daju kes za nesto sto mogu na rate. Sto bih za nesto dao kes  ako mogu da ne osetim previse??? Kakvo crno zdravlje, kakvi bakraci. Otisao si predaleko.

 

Kakva stednja kakvi bakraci. Skutercici od 500-1000e su zakrpe. Ne "vozila".

 

Moj prijatelj skoro kupio ford fokus, registrovan jos dugo za 350e. Kaze dobro stanje. Ja mu kazem "moj kriterijum dobro i tvoj, dijametralno razliciti" 

 

Hocu reci, ko nije kreditno sposoban (u to ne mislim da ima visinu plate dovoljnu za ratu, vec mislim da moze da plati, a ne oseti) ne treba u opste da se zaduzuje. Keš je majka za te stvari.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 448 postova
  • Lokacija: Vozac je jednom nogom u grobu, a drugom u zatvoru. Cist motor je produkt bolesnog mozga ;)
  • Motocikl: x9 500

Znam, šefe, znam taj odgovor.. Smarač sam, preterujem, pesimista preko granice bolesnog, negativan, matori drkadžija.. 

Prihvatam sve te dijagnoze bez protesta. 

 

Sasvim je kul da nemamo svi iste vrednosti, prioritete i poglede na život. 

Pogotovo sam ja našao crkvu u kojoj ću da se molim - došao na bajkerski forum, tema skuteri I pričam da se NE kupuje skuter :jee:

Normalno da se niko neće složiti :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: kawasaki zephyr 550

Da ne poverujes koliko zastitnika gradjana na ovom forumu. Ne znam da li su programirani  da cim vide (cuju) rec "kredit" da odmah pocinju sa svojim mantrama. Ako ste imali lose iskustvo sa kreditom, kazite kako su vas zavrnuli ali nemojte, molim vas, da objasnjavate kako je "dug zao drug", "banka daje novac koji niste zaradili", itd... Vec jednom napisah, niko nije malouman da ne moze da izracuna koliko moze da se ispruzi. Ako moze da podnese ratu od xy €, ¥, £ ili $ zasto da ne uzme nov motor/skuter umesto polovnog "alata" za koji treba da vodi minimum dva majstora i da se uzda u srecu? I sta je lose u tome da se neka stvar zameni za bolju, pa jos novu? Slazem se da treba staviti na papir kompletnu finansijsku konstrukciju, pa ako ima prostora i mogucnosti, pravac salon :takoje:

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 448 postova
  • Lokacija: Vozac je jednom nogom u grobu, a drugom u zatvoru. Cist motor je produkt bolesnog mozga ;)
  • Motocikl: x9 500

Ne, nisam imao loše iskustvo sa kreditom. 

Ne, uopšte ne mislim da je dug zao drug. 

 

Da si čitao pažljivo, video bi da nigde nisam napisao da sam protiv kredita i pozajmica. 

Ja sam protiv kredita i pozajmica ZA SKUTERE, MOTOCIKLE, VOZILA I SVA OSTALA ZADOVOLJSTVA koja ne donose prihod. 

 

Ne vičem nego pišem velikim slovima jer očigledno nekima jedino tako može da se naglasi smisao da shvate. 

Promenio član ParadajzTurista

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 632 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Tdm 900

 Ne moze da se prica o tome da li je kupovina motora, skutera na kredit pametna stvar ili nije. Moze da se prica o licnim iskustvima takve kupovine da bi ljudi znali sta da gledaju i sta ih ceka. 

  Ne mogu da kazem da je to odlicna stvar mladom coveku koji ima malu decu ili skolarce, bela tehnika mu na izdisaju, stan pred renoviranjem...

  U mojim godinama kada su deca odrasla i vode svoj zivot a za kucu me zabole jer je zeni i meni dovoljno, motor ili skuter je  potreba. 

 Potreba za opustanjem, manje nerviranja oko parkiranja i guzve, malo putovanja... Dodjes u godine kada treba sebi da udovoljis. Trenutno mi je motor br 1 na listi prioriteta pa onda racun za struju...

  

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 44 postova
  • Motocikl: 2022 Honda SH125i
Pre 8 sati, ParadajzTurista je napisao:

Svi ovi argumenti su bili na onoj temi.. Nije da imam iluziju da ćemo jedni drugima promeniti mišljenje, ali pružićemo više uglova gledanja nekom ko se razmišlja.. Pa će svako doneti odluku za sebe. 

 

Ako neko ima platu 800-1000 eura - neka onda lepo prištedi 3-4-6 meseci, neka se vozi gsp-om taman će da mu to poboljša motivaciju, pa neka kupi za keš neki polovan, kvalitetan skuterčić 500 - 1000 eura, ako mu treba alatka.

 

Prostiranje preko gubera je klizava staza. 

Oćeš da crtam? Može. 

Šta ako tom nekom, NEDAJBOŽE, iskrsne akutni zdravstveni problem, treba mu pet soma za juče, ovamo se vezao kreditom za neko govno od tri soma na dva točka i kreditna sposobnost mu je u banani? Skuter koji je on Nov kupio za tri, sada može da proda za upola (ili manje jer hića) a i 1000 i 3000 i 5000 eura je jako mnogo kad ih nemaš. 

 

Jedna od definicija banke je : Mesto gde ti daju kredit kada dokažeš da ti on ne treba.

 

Za mene kredit za vozilo bi možda mogao da ima smisla ako i samo ako se od njega direktno zarađuje, tipa taksi ili dostava (ali i tu uz mnogo ako i ali jer ima i tu drugih rešenja) ili ako nečiji život ili zdravlje zavise (zivi se na planini, 50 km od grada, dijaliza tri puta nedeljno, autobusi često ne dođu...). 

Braaaaate kakve su ovo zbrda-zdola kerefeke… ako već želiš tako plastično da posmatraš evo ti još jedan primer, što bi ti rekao, dozvoli da ti nacrtam: šta ako imaš tu platu i odvajaš tih 3-6 meseci da bi kupio neko “kvalitetno skuterče” za 500-1000€ i onda te na raskrsnici NEDAJBOŽE pregazi tramvaj? Tebi tvoja investicija u motor ode na otpad, polomljene ruke noge zbog kojeg ostaješ bez posla, račun u zdravstvu ode u oblakodere… jebiga, bolje onda svi da smrdimo u svoja 4 zida, nemoj slučajno da je neko i pomislio da provoza neki motor, dalekobilo, da poželi da ga kupi. 
 

I još nešto, jaaaako jako je nekulturno i bezobrazno gvirkati u tuđ novčanik i UBEĐIVATI bilo koga da ne treba koristi benefite koje bilo koji način kupovine motora donosi, keš ili kredit, a ti se upravo to trudiš i svim silama namećeš svoje mišlienje i stavove kao da su samo oni ispravni. 
 

over & out

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1398 postova
  • Lokacija: Beograd-Borča
  • Motocikl: CFmoto 800MT

Kredit jeste glupost ako ga podignes i potrosis pare na kurve, alkohol i drogu.

Ako pametno dizes i trosis moze da bude i dobra stvar tj jedina opcija.

Najludje mi je kad mi neko ko iznajljuje stan palamudi da kredit ne valja a svaki mesec baci 200€ Na tudj stan. To je samo nedostatak 00

Price sta ako ostanem bez posla i slicno… Pa juri drugi posao, ako vec imas posao trazi rezervu, ako imas dobar posao budi najbolji u njemu pa neces razmisljati o otkazu. 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 632 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Tdm 900
Pre 8 sati, Sharky - Alex je napisao:

Kredit jeste glupost ako ga podignes i potrosis pare na kurve, alkohol i drogu.

Izvini a sta je tu lose?

 

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 6
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1835 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5
Pre 11 sati, salem je napisao:

U mojim godinama kada su deca odrasla i vode svoj zivot a za kucu me zabole jer je zeni i meni dovoljno, motor ili skuter je  potreba. 

 Potreba za opustanjem, manje nerviranja oko parkiranja i guzve, malo putovanja... Dodjes u godine kada treba sebi da udovoljis

Potpuno podržavam, svako slovo...

I ja se premišljam oko kupovine novog, na kredu...hteo ove godine, nisu se kockice složile. A ima i ono, jedno su želje, drugo su mogućnosti... A možda samo uradim "refreš" ovog što vozim, pa nekad, ko zna...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2910 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300
Pre sat vremena, salem je napisao:
Pre 9 sati, Sharky - Alex je napisao:

Kredit jeste glupost ako ga podignes i potrosis pare na kurve, alkohol i drogu.

Izvini a sta je tu lose?

Ne preostane ti ništa za tetovaže, kladionice i kockarnice.

Promenio član boza_kg
  • Sviđa mi se 1
  • Haha 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 865 postova
  • Lokacija: Beograd, Swan Hill
  • Motocikl: Kawasaki ER-5, Tomos A35

Sto ljudi sto ćudi, mene je život naučio što direktno što indirektno da ne trošim pare koje nemam, tu mislim na pozajmice, kredite, dozvoljene minuse... S jedne strane, zato danas imam šta imam, a smatram da imam dosta s obzirom na prilike i okolnosti, s druge, propustio sam mnoge stvari u životu. Jako sam mali bio kad mi je tata objasnio da to što stric sve pare potroši pre nego što ih dobije nije pogrešno, samo dugačije u odnosu na to kako mi živimo. To su dva ekstrema po ovom pitanju, moj tata i moj stric, a život je negde između.

Sa stručne strane, inženjer iz mene kaže da je kredit za motorno vozilo ok ako je ono osnovno sredstvo za rad, naravno, ali i da je ok, pazi sad, ako ti nije neophodan da bi priuštio šta ti treba. Znači, ako REALNO možeš da uštediš za neki period vremena da priuštiš sebi nešto, a to nešto hoćeš sad, onda je kredit ok. Ako kredit znači da će ta rata da te kolje svaki mesec i da ti "uzima od usta" onda kredit nije ok. Možda ovo zvuči banalno, ali potpisujem da je većina slučajeva zarobljavanja u kredite, tzv. dužničkog ropstva, uzrok nerazumevanja ove jaaako proste stvari. Izuzetak su životne nesreće, da ih ne nabrajam ovde. No tema čini mi se bejaše ovde nešto treće a mi odosmo daleko.

Promenio član Gordak985

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 292 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Honda cb750 sevenfifty,beverly250i,honda revere,transalp 600,libery125,etz150,jamaha virago250,hexagon150,honda hornet 600.

Zivot je kratak brzo godine prolaze zivis sad nemoj cekati penziju pa tad ces ovo tad ces ono.Sve zavisi ko se sa cim zadovoljava I polovna kupovina nije losa ne mora da znaci da je sve krs Ali kvalitet kosta malo vise od krsa.Nekome mnogo 500 evra nekome malo 3000-4000 svako zna otprilike koliko ko moze da se protegne it'd it'd mislim da smo previse otisli sa kreditina ovo Ono avioni kamioni.....daj da se kupi nesto I da se tera I uziva duva vetar u kosi I na tomosu I na Hondi I na beverliju a I na libertiju :moto2:

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2910 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300
Pre 2 sati, Sharky - Alex je napisao:

I splavove.

kako njih zaboravismo 

Iliti što bi rekao rahmetli Milan Gutović - ."sve što pričinjava zadovoljstvo u životu ili je ilegalno,ili je nemoralno, ili goji" :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 828 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: NEMAM

100 ljudi 100 ćudi, 100 žena 200 sisa.
Moje iskustvo sa kreditima... Uzeo sam keš kredit za kombi, interes banke je tu bio 80-90 000 rsd ne sećam se tačno. To je malo manje od mesec dana najma kombija a za to sam ga bio kupio. Vratio kredit pre isteka 33 meseca i to je to. Druga je stvar što je nastalo ovo stanje pa nisam zaradio na tome nego čista pozitivna nula. Dakle ima rezona u tom slučaju.
I slučaju skutera,i ja se razmišljam.Ali neki skroman,koji će mi trošiti doosta manje od auta i brže ću ići kuća posao a rata do 50€.U tom slučaju,ti neki period dođe na isto jer rata potiskuje veće troškove vožnje auta.Gubljenje živaca u gužvi nema cenu.

Neko reče za stan.Za to sam isto uzeo kredit.Jbg,pare koštaju.Ili ih imaš ili ih kupiš putem kredita. Tako da,skuter na kredit ima rezona,ako to ne utiče na kupovinu patika za dete...
Treća je opcija da se pozajmi od nekog ko ima pa se stisne doobro par meseci,vrate se pare i izbegneš da strpaš banci 500-700€ u džep.

Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 865 postova
  • Lokacija: Beograd, Swan Hill
  • Motocikl: Kawasaki ER-5, Tomos A35
pre 8 minuta, slobasuper9 je napisao:

100 ljudi 100 ćudi, 100 žena 200 sisa. - 300 sisa ako su žene trosise kurve sa Erotikona 6.


Tako da, skuter na kredit ima rezona, ako to ne utiče na kupovinu patika za dete... - baš to.

 

Promenio član Gordak985

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   1 član



×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja